Gabagamma 400 mg cietās kapsulas
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
03-0386-10
03-0386
Dragenopharm Apotheker Puschl GmbH, Germany; Catalent Germany Schorndorf GmbH, Germany; Wörwag Pharma GmbH & Co.KG, Germany; Artesan Pharma GmbH & Co. KG, Germany; Medis International a.s., Czech Republic
24-OCT-08
Uz neierobežotu laiku
Recepšu zāles
400 mg
Kapsula, cietā
Ir apstiprināta
Wörwag Pharma GmbH & Co.KG, Germany
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
Lietošanas instrukcija: informācija zāļu lietotājam
Gabagamma 100 mg cietās kapsulas
Gabagamma 300 mg cietās kapsulas
Gabagamma 400 mg cietās kapsulas
Gabapentinum
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.
Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
Kas ir Gabagamma un kādam nolūkam to lieto
Kas Jums jāzina pirms Gabagamma lietošanas
Kā lietot Gabagamma
Iespējamās blakusparādības
Kā uzglabāt Gabagamma
Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Gabagamma un kādam nolūkam to lieto
Gabagamma pieder zāļu grupai, kuras lieto epilepsijas un perifēro neiropātisko sāpju (ilgstošas sāpes, kuru iemesls ir nervu bojājums) ārstēšanai.
Gabagamma aktīvā viela ir gabapentīns.
Gabagamma lieto lai ārstētu:
dažādas epilepsijas formas (lēkmes, kas sākotnēji ir ierobežotas noteiktās smadzeņu daļās atkarībā no tā, vai tās izplatās uz citām smadzeņu daļām vai nē). Jūsu ārsts Jums izrakstīs Gabagamma, lai palīdzētu Jums ārstēt epilepsiju, kad Jūsu patreizējā terapija pilnībā nekontrolē Jūsu stāvokli. Ja vien nav nozīmēts savādāk, Gabagamma jālieto papildus esošajai terapijai. Gabagamma var lietot arī vienu pašu, lai ārstētu pieaugušos un bērnus, kas vecāki par 12 gadiem.
ilgstošas sāpes, kuras izraisījuši nervu bojājumi. Daudz dažādu slimību var izraisīt perifēras (no sākuma parādās kājās un/vai rokās) neiropātiskas sāpes, piemēram, cukura diabēts vai jostas roze. Sāpes var izpausties kā karstuma sajūta, dedzinošas, pulsējošas, asas sāpes, durstošas sāpes, griezīgas, velkošas, smeldzošas, kniebjošas sāpes, stinguma sajūta, tirpas u.c.
2. Kas Jums jāzina pirms Gabagamma lietošanas
Nelietojiet Gabagamma šādos gadījumos
ja Jums ir alerģija (paaugstināta jutība) pret gabapentīnu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Gabagamma lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu ja Jums ir nieru darbības traucējumi Jūsu ārsts var nozīmēt Jums citas devas;
ja esat hemodialīzes (īpašs organisma attīrīšanas veids nieru mazspējas dēļ) pacients, pastāstiet savam ārstam, ja parādās muskuļu sāpes un/vai vājums;
ja Jums attīstās tādas parādības kā pastāvīgas vēdera sāpes, slikta dūša un vemšana tūlīt sazinieties ar savu ārstu, jo tie var būt akūta pankreatīta simptomi (aizkuņģa dziedzera iekaisums).
ja Jums ir nervu sistēmas traucējumi, elpošanas sistēmas traucējumi vai ja esat vecāks par 65 gadiem, ārsts var Jums noteikt atšķirīgas zāļu devas.
Zāļu pēcreģistrācijas periodā saņemti ziņojumi par gabapentīna ļaunprātīgas lietošanas un atkarības gadījumiem. Ja Jums bijušas ļaunprātīgas lietošanas un atkarības problēmas, konsultējieties ar ārstu.
Dažiem cilvēkiem, kas ārstēti ar pretepilepsijas līdzekļiem, piemēram, tādiem kā gabapentīns, novērotas paškaitēšanas vai pašnāvības domas. Ja Jums rodas šādas domas, jebkurā laikā sazinieties ar savu ārstu.
Svarīga informācija par iespējami nopietnām reakcijām
Nelielam skaitam pacientu, kuri lietoja Gabagamma, novēroja alerģisku reakciju vai iespējami nopietnu ādas reakciju, kas, laikus neārstēta, var pāriet daudz smagākā stāvoklī. Jums jāzina šie simptomi un Gabagamma lietošanas laikā jāpievērš uzmanība.
Šo simptomu aprakstu izlasiet šīs instrukcijas 4. punktā zem „Sazinieties ar savu ārstu nekavējoties, ja pēc šo zāļu lietošanas Jums parādās kāds no sekojošiem simptomiem, jo tas var būt nopietni”.
Muskuļu vājums, jutīgums vai sāpes, it īpaši, ja tajā pat laikā, Jūs slikti jūtaties vai Jums ir augsta temperatūra, ko var izsaukt muskuļu sabrukums, kas var būt dzīvībai bīstams un novest pie nieru darbības traucējumiem. Jums var būt mainīta urīna krāsa un izmaiņas asins analīžu rezultātos (īpaši kreatīnfosfokināzes līmeņa paaugstināšanās). Ja Jums parādās kāds no sekojošiem simptomiem, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu.
Citas zāles un Gabagamma
Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot, ieskaitot zāles, ko var iegādāties bez receptes. Jo īpaši pastāstiet ārstam (vai farmaceitam), ja lietojat vai pēdējā laikā esat lietojis zāles pret krampjiem, miega traucējumiem, depresiju, nemieru vai citām neiroloģiskām vai psihiatriskām problēmām.
Opioīdi, piemēram, morfīnu saturošas zāles
Ja Jūs lietojat jebkādus morfiju saturošos līdzekļus (piemēram, morfīnu), lūdzu, pastāstiet par to savam ārstam vai farmaceitam, opioīdi var pastiprināt Gabagamma iedarbību. Turklāt Gabagamma lietošana kombinācijā ar opioīdiem var izraisīt tādus simptomus kā bezmiegs un/vai elpas trūkums.
Antacīdie līdzekļi
Lietojot Gabagamma vienlaicīgi ar alumīniju un magniju saturošiem antacīdiem līdzekļiem, gabapentīna uzsūkšanās no kuņģa var būt samazināta. Tamdēļ Gabagamma iesaka lietot ne agrāk kā 2 stundas pēc antacīdo līdzekļu lietošanas.
Gabagamma
- nav sagaidāma mijiedarbība ar vienlaicīgi lietotiem citiem pretepilepsijas medikamentiem vai iekšķīgi lietojamām pretapaugļošanās tabletēm;
- var ietekmēt dažu laboratorisko testu rezultātus, tādēļ, ja Jums nepieciešama urīna analīze, informējiet savu ārstu vai slimnīcas ārstu par zālēm, kuras Jūs lietojat.
Gabagamma kopā ar uzturu
Gabagamma var lietot neatkarīgi no ēdienreizēm.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Grūtniecība
Gabagamma nedrīkst lietot grūtniecības laikā, izņemot gadījumus, kad to nozīmējis Jūsu ārsts. Sievietēm dzemdētspējīgā vecumā būtu jāizmanto droši kontracepcijas līdzekļi. Nav veikti pētījumi par gabapentīna lietošanu grūtniecēm, bet pētījumos ar citām zālēm, kas paredzētas krampju ārstēšanai ir ziņots par nelabvēlīgo ietekmi uz augli, it īpaši lietojot vairāk kā vienu pretkrampju līdzekli. Tādēļ, grūtniecības laikā, kad vien iespējams un tikai pēc ārsta ieteikuma, Jūs varat mēģināt lietot tikai vienu pretkrampju līdzekli un tikai pēc Jūsu ārsta ieteikuma.
Ja Jums Gabagamma terapijas laikā iestājas grūtniecība, vai Jūs domājat, ka Jums iestājusies grūtniecība vai arī Jūs plānojat grūtniecību, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu.
Nepārtrauciet šo zāļu lietošanu pēkšņi, jo tas var izraisīt krampjus, kas var radīt nopietnas sekas kā Jums, tā Jūsu bērnam.
Barošana ar krūti
Gabapentīns, Gabagammas aktīvā viela, izdalās ar mātes pienu. Tā kā ietekme uz bērniem, kuri tiek baroti ar krūti, nav zināma, Gabagamma lietošanas laikā nav ieteicams barot bērnu ar krūti.
Fertilitāte
Pētījumos ar dzīvniekiem nav novērota ietekme uz fertilitāti.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Gabagamma var izraisīt reiboņus, miegainību un nogurumu. Jums nevajadzētu vadīt transportlīdzekļus, apkalpot mehānismus vai iesaistīties potenciāli bīstamos uzdevumos, līdz Jums nav zināms vai šīs zāles ietekmē Jūsu spējas veikt šīs darbības.
Gabagamma satur laktozi
Gabagamma cietās kapsulas satur laktozi (viens no cukura veidiem). Ja Jūsu ārsts ir teicis, ka Jums ir kādu cukuru nepanesība, pirms šo zāļu lietošanas, konsultējieties ar savu ārstu.
3. Kā lietot Gabagamma
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Jūsu ārsts noteiks Jums piemēroto devu.
Epilepsijas gadījumā ieteicamā deva ir:
Pieaugušie un pusaudži:
Lietojiet tik daudz kapsulas, cik noteikts. Jūsu ārsts parasti palielinās Jūsu devu pakāpeniski. Sākumdeva būs starp 300 mg un 900 mg katru dienu. Pēc tam devu pakāpeniski var palielināt līdz maksimālajai devai 3600 mg katru dienu un ārsts Jums ieteiks to lietot 3 dalītās devās, piemēram, vienu reizi no rīta, vienu reizi pēcpusdienā un vienu reizi vakarā.
Bērni, kas vecāki par 6 gadiem:
Bērnam lietojamo devu noteiks Jūsu ārsts un tā tiks aprēķināta atkarībā no bērna svara. Ārstēšanu parasti uzsāk ar zemu sākumdevu, kuru pakāpeniski 3 dienu laikā palielina. Parastā deva, lai kontrolētu epilepsiju, ir 25 – 35 mg/kg/dienā. Parasti to lieto 3 dalītās devās un lietojot kapsulas katru dienu, parasti vienu reizi no rīta, vienu reizi pēcpusdienā un vienu reizi vakarā.
Nav ieteicams lietot Gabagamma bērniem, kas jaunāki par 6 gadiem.
Perifēru neiropātisku sāpju gadījumā ieteicamā deva ir
Lietojiet tik daudz kapsulas, cik ārsts Jums nozīmējis. Jūsu ārsts parasti palielinās Jūsu devu pakāpeniski. Sākumdeva būs starp 300 mg un 900 mg katru dienu. Pēc tam devu pakāpeniski var palielināt līdz maksimālajai devai 3600 mg katru dienu un ārsts Jums ieteiks to lietot 3 dalītās devās, piemēram, vienu reizi no rīta, vienu reizi pēcpusdienā un vienu reizi vakarā.
Ja Jums ir nieru darbības traucējumi vai esat hemodialīzes pacients
Ja Jums ir nieru darbības traucējumi vai esat hemodialīzes pacients, ārsts var noteikt citu lietošanas biežumu un/vai parakstīt citu devas lielumu.
Ja Jūs esat gados vecāks pacients (vecāks par 65 gadiem), Jums jālieto parastās Gabagamma devas, izņemot gadījumus, kad Jums ir nieru darbības traucējumi. Nieru problēmu gadījumā Jūsu ārsts noteiks citu ārstēšanās grafiku un/vai devu.
Ja Jums liekas, ka Gabagamma iedarbība ir par stipru vai par vāju, nekavējoties konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Lietošanas veids
Gabagamma paredzēts iekšķīgai lietošanai. Kapsulas vienmēr norijiet, uzdzerot pietiekamu daudzumu ūdens. Gabagamma lietošanu turpiniet tikmēr, kamēr ārsts liek to pārtraukt.
Ja esat lietojis Gabagamma vairāk nekā noteikts
Ja lietotas lielākas devas nekā noteikts, var pastiprināties blakusparādības, ieskaitot, samaņas zudumu, reiboni, redzes dubultošanos, neskaidru runu, miegainību un caureju. Ja Gabagamma esat lietojis vairāk nekā ārsts Jums parakstījis, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu vai dodieties uz tuvāko slimnīcu.. Līdzi ņemiet visas pāri palikušās kapsulas, iepakojumu un lietošanas instrukciju, lai slimnīcā varētu viegli noteikt, kādas zāles Jūs esat lietojis.
Ja Jūs vai kāds cits nejauši lietojis pārāk daudz kapsulu, vai, ja Jūs domājat, ka bērns tās ir norijis, sazinieties ar savu ārstu vai dodieties uz tuvākās slimnīcas uzņemšanas nodaļu. Tā kā gabapentīna kapsulas var padarīt Jūs miegainu, ieteicams, ka kāds cits Jūs aizved pie ārsta vai uz slimnīcu, vai arī, ka Jūs izsaucat ātro palīdzību. Simptomi pārdozēšanas gadījumā ir reibonis, redzes dubultošanās, neskaidra runa, samaņas zudums, miegainība un viegla caureja.
Ja esat aizmirsis lietot Gabagamma
Ja Jūs esat aizmirsis lietot devu, ieņemiet to tiklīdz atceraties, ja vien nav pienācis laiks nākamajai devai. Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu.
Ja Jūs pārtraucat lietot Gabagamma
Nepārtrauciet Gabagamma lietošanu pirms to nav ieteicis Jūsu ārsts. Ja Jūs pārtraucat ārstēšanu, tas jādara pakāpeniski, vismaz vienas nedēļas laikā. Ja Jūs pārtraucat Gabagamma lietošanu pēkšņi vai arī pirms to ir ieteicis ārsts, Jums būs paaugstināts krampju rašanās risks.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet savam ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Sazinieties ar savu ārstu nekavējoties, ja pēc šo zāļu lietošanas Jums kāds no sekojošiem simptomiem, jo tas var būt nopietni:
smagas ādas reakcijas, kas prasa tūlītēju uzmanību, tādas kā lūpu un sejas pietūkums, āda kļūst sarkana un parādās izsitumi, un/vai sāk izkrist mati (tie var būt nopietnas alerģiskas reakcijas simptomi);
nepārejošas sāpes vēderā, slikta pašsajūta un slikta dūša, jo tie var būt akūta pankreatīta simptomi
(aizkuņģa dziedzera iekaisums);
apgrūtināta elpošana, jo, ja tā ir smagā formā, Jums var būt nepieciešama neatliekamā un intensīvā medicīniskā palīdzība, lai varētu turpināt normāli elpot;
Gabagamma var izraisīt nopietnas vai dzīvībai bīstamas alerģiskas reakcijas, kas var skart Jūsu ādu vai citas ķermeņa daļas, piemēram, aknas vai asins šūnas. Šo reakciju gadījumā izsitumi var būt un var arī nebūt. Var būt nepieciešams doties uz slimnīcu vai pārtraukt Gabagamma lietošanu.
Nekavējoties sazinieties ar savu ārstu, ja novērojat kaut ko no sekojošā:
ādas izsitumus;
nātreni;
drudzi;
limfmezglu pietūkumu, kas nepāriet;
lūpu un mēles tūsku;
ādas vai acu baltumu dzelti;
neparastu asiņošanu vai zilumus;
izteiktu nogurumu vai nespēku;
negaidītas sāpes muskuļos;
biežas infekcijas
Šie simptomi varētu būt pirmās smagas reakcijas pazīmes. Ārstam Jūs ir jāizmeklē, lai noteiktu, vai Jūs varat turpināt Gabagamma lietošanu.
Ja esat hemodialīzes pacients, pastāstiet savam ārstam, ja parādās muskuļu sāpes un/vai vājums.
Citas blakusparādības ir:
Ļoti bieži sastopamas (var skart vairāk nekā 1 cilvēku no 10):
vīrusinfekcija,
miegainība, galvas reibšana, koordinācijas traucējumi,
noguruma sajūta, drudzis.
Bieži sastopamas (var skart ne vairāk kā 1 cilvēku no 10):
pneimonija, elpceļu infekcija, urīnceļu infekcija, infekcija, auss infekcija vai cita veida infekcija,
samazināts leikocītu skaits,
ēstgribas trūkums, pastiprināta ēstgriba,
dusmas uz citiem, apjukums, garastāvokļa maiņas, depresija, satraukums, nervozitāte, domāšanas grūtības,
krampji, saraustītas kustības, runas traucējumi, atmiņas zudums, trīce, bezmiegs, galvassāpes, jutīga āda, jutības traucējumi, koordinācijas traucējumi, neparastas acu kustības, pastiprināti, pavājināti refleksi vai to iztrūkums,
miglaina redze, dubultošanās,
vertigo (reiboņi),
paaugstināts asinsspiediens, asinsvadu sašaurināšanas vai paplašināšanās,
apgrūtināta elpošana, bronhīts, iekaisis kakls, klepus, sauss deguns,
vemšana, slikta dūša, problēmas ar zobiem, smaganu iekaisums, caureja, sāpes vēderā, gremošanas traucējumi, aizcietējums, sausums mutē vai rīklē, vēdera uzpūšanās,
sejas tūska, sasitumi, izsitumi, nieze, pinnes,
locītavu sāpes, muskuļu sāpes, muguras sāpes, raustīšanās,
urīna nesaturēšana,
erekcijas traucējumi (impotence),
roku un kāju tūska, vai tūska, kas var aptvert seju, ķermeni un locekļus, izmainīta gaita, vājums, sāpes, savārgums, gripas sindroms,
balto asins šūnu skaita samazināšanās, ķermeņa masas pieaugums,
nejauši savainojumi, lūzumi, nobrāzumi.
Klīniskos pētījumos ar bērniem bieži novērots agresīvs noskaņojums un saraustītas kustības.
Retāk sastopamas (var skart ne vairāk kā 1 cilvēku no 100):
alerģiska reakcija, piemēram, nātrene,
palēninātas kustības,
sirdsklauves,
tūska, kas var izpausties uz sejas, ķermeņa un ekstremitātēm,
novirzes asins analīzēs, kas norāda uz aknu bojājumu,
garīgi traucējumi,
krišana,
paaugstināts glikozes līmenis asinīs (visbiežāk novērots diabēta pacientiem),
uzbudinājums (hronisks nemiera stāvoklis un netīšas un bezmērķīgas kustības),
apgrūtināta rīšana.
Reti sastopamas (var skart ne vairāk kā 1 cilvēku no 1000):
samaņas zudums,
samazināts glikozes līmenis asinīs ( visbiežāk novērots diabēta pacientiem),
apgrūtināta elpošana, sekla elpošana (elpošanas nomākums).
Blakusparādības, kuru biežumu nevar noteikt, pamatojoties uz pieejamajiem datiem, ir uzskaitītas zemāk:
zems nātrija līmenis asinīs,
anafilakse (nopietna, potenciāli dzīvībai bīstama alerģiska reakcija, kurai nepieciešama neatliekama ārstēšana un kuras simptomi ir apgrūtināta elpošana, lūpu, rīkles un mēles tūska, un hipotensija).
Gabagamma pēcreģistrācijas periodā saņemti ziņojumi par šādām blakusparādībām:
samazināts trombocītu (asins plātnīšu) skaits,
halucinācijas,
apgrūtinošas dīvainas kustības, piemēram, izlocīšanās, saraustītas kustības un stīvums
džinkstoņa ausīs,
vairākas vienlaikus noritošas blakusparādības, kuru izpausmes ir pietūkuši limfmezgli (izolēti, nelieli zemādas pietūkumi), drudzis, izsitumi un aknu iekaisums,
ādas un acu dzelte, aknu iekaisums,
akūta nieru mazspēja, urīna nesaturēšana,
krūšu audu un krūšu palielināšanās,
blakusparādības, kas seko pēkšņi pārtraucot gabapentīna lietošanu (trauksmes sajūta, miega traucējumi, slikta dūša, sāpes, svīšana), sāpes krūtīs,
muskuļšķiedru sabrukšana (rabdomiolīze),
izmaiņas asins analīžu rezultātos (paaugstināts kreatīnfosfokināzes līmenis),
seksuālās funkcijas traucējumi, piemēram, nespēja sasniegt seksuālās aktivitātes kulmināciju, aizkavēta ejakulācija.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā.
Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv
5. Kā uzglabāt Gabagamma
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kartona kastītes. Derīguma termiņš attiecas uz noradītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt temperatūrā līdz 25°C.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Gabagamma satur
Aktīvā viela ir gabapentīns.
Katra cietā želatīna kapsula satur 100 mg, 300 mg vai 400 mg gabapentīna.
Citas sastāvdaļas ir: bezūdens laktoze, kukurūzas ciete, talks, želatīns un titāna dioksīds (E 171).
Papildus Gabagamma 300 mg cietajās kapsulās: dzeltenais dzelzs oksīds (E172).
Papildus Gabagamma 400 mg cietajās kapsulās: dzeltenais dzelzs oksīds (E172), sarkanais dzelzs oksīds (E172).
Gabagamma ārējais izskats un iepakojums
Gabagamma 100 mg cietās kapsulas: cietās želatīna kapsulas ar baltu necaurspīdīgu korpusu un vāciņu.
Gabagamma 300 mg cietās kapsulas: cietās želatīna kapsulas ar dzeltenu necaurspīdīgu korpusu un vāciņu.
Gabagamma 400 mg cietās kapsulas: cietās želatīna kapsulas ar oranžu necaurspīdīgu korpusu un vāciņu.
Cietās kapsulas PVH/alumīnija blisteris vai ABPE pudele ar polipropilēna vāciņu.
Iepakojuma lielumi:
Blisteri: 10, 20, 50, 90, 100, 200 (2x100), 250 cietās kapsulas.
Slimnīcu iepakojumi: 500, 1000 cietās kapsulas.
Pudeles: 20, 50, 100, 250 cietās kapsulas.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs
Reģistrācijas apliecības īpašnieks
Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, Calwer Str. 7, 71034 Böblingen, Vācija
Ražotājs
Artesan Pharma GmbH & Co. KG
Wendlandstraße 1
29439 Lüchow
Vācija
un
Catalent Germany Schorndorf GmbH
Steinbeisstraße 1 un 2
73614 Schorndorf
Vācija
un
Dragenopharm Apotheker Püschl GmbH
Göllstraße 1,
84529 Tittoming
Vācija
un
Medis International a.s.
Karlovo náměstí 319/3
120 00 Prague 2
Čehija
un
Wörwag Pharma GmbH & Co. KG
Calwer Straße 7
70134 Böblingen
Vācija
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta: 04/2019
ZĀĻU NOSAUKUMS
Gabagamma 100 mg cietās kapsulas
Gabagamma 300 mg cietās kapsulas
Gabagamma 400 mg cietās kapsulas
KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra 100 mg cietā kapsula satur 100 mg gabapentīna (Gabapentinum).
Katra 300 mg cietā kapsula satur 300 mg gabapentīna (Gabapentinum).
Katra 400 mg cietā kapsula satur 400 mg gabapentīna (Gabapentinum).
Palīgviela(-s) ar zināmu iedarbību:
Katra 100 mg cietā kapsula satur 22,5 mg bezūdens laktozes.
Katra 300 mg cietā kapsula satur 67,5 mg bezūdens laktozes.
Katra 400 mg cietā kapsula satur 90 mg bezūdens laktozes.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
ZĀĻU FORMA
Cietās kapsulas.
Gabagamma 100 mg cietās kapsulas:
cietās želatīna kapsulas (izmērs 3) ar baltu necaurspīdīgu korpusu un vāciņu.
Gabagamma 300 mg cietās kapsulas:
cietās želatīna kapsulas (izmērs 1) ar dzeltenu necaurspīdīgu korpusu un vāciņu.
Gabagamma 400 mg cietās kapsulas:
cietās želatīna kapsulas (izmērs 0) ar oranžu necaurspīdīgu korpusu un vāciņu.
KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Epilepsija
Gabapentīns indicēts kā papildterapijas līdzeklis parciālu epilepsijas lēkmju ar vai bez sekundāras ģeneralizācijas ārstēšanai pieaugušajiem un bērniem no 6 gadu vecuma (skatīt 5.1. apakšpunktu).
Gabapentīns indicēts kā monoterapijas līdzeklis parciālu epilepsijas lēkmju ar vai bez sekundāras ģeneralizācijas ārstēšanai pieaugušajiem un pusaudžiem no 12 gadu vecuma.
Perifēras neiropātiskas sāpes
Gabapentīns indicēts perifēru neiropātisku sāpju ārstēšanai, tādu kā sāpīga diabētiska neiropātija un postherpētiska neiralģija pieaugušajiem.
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas:
Visām indikācijām titrēšanas shēma terapijas uzsākšanai, kura tiek ieteikta pieaugušajiem un pusaudžiem no 12 gadu vecuma, ir uzrādīta 1. tabulā. Dozēšanas ieteikumi bērniem jaunākiem par 12 gadiem ir aprakstīti tālāk šajā apakšpunktā zem atsevišķiem apakšvirsrakstiem.
1. tabula Dozēšanas shēma-sākuma titrēšana | ||
1. diena | 2. diena | 3. diena |
300 mg vienu reizi dienā | 300 mg divas reizes dienā | 300 mg trīs reizes dienā |
Gabapentīna terapijas pārtraukšana
Saskaņā ar pašreizējo klīnisko praksi, ja nepieciešama terapijas pārtraukšana, tas ir jādara pakāpeniski minimāli vienas nedēļas laikā neatkarīgi no indikācijas.
Epilepsija
Epilepsijas gadījumā parasti nepieciešama ilgstoša terapija. Devu nosaka ārstējošais ārsts atkarībā no individuālās panesamības un efektivitātes.
Pieaugušie un pusaudži
Klīniskajos pētījumos efektīvā deva bija robežās no 900 līdz 3600 mg/dienā. Ārstēšanu var uzsākt, titrējot devu kā uzrādīts 1. tabulā vai nozīmējot 300 mg trīs reizes dienā jau 1. dienā. Pēc tam, balstoties uz pacienta individuālo atbildes reakciju un panesamību, devu var paaugstināt par 300 mg/dienā ik 2-3 dienas līdz maksimālajai devai 3600 mg/dienā. Atsevišķiem pacientiem varētu būt piemērotāka lēnāka gabapentīna devas titrēšana. Minimālais laiks, lai sasniegtu devu 1800 mg/dienā, ir viena nedēļa, lai sasniegtu 2400 mg/dienā ir 2 nedēļas un, lai sasniegtu devu 3600 mg/dienā, ir 3 nedēļas. Ilgtermiņa, atklātos klīniskos pētījumos labi tika panestas devas līdz 4800 mg/dienā. Kopējā dienas deva ir jāsadala trīs reizes devās, bet, lai novērstu jaunu krampju rašanos, maksimālais laika periods starp devām nedrīkst pārsniegt 12 stundas.
Bērni no 6 gadu vecuma
Sākuma devai jābūt robežās no 10 līdz 15 mg/kg/dienā, bet efektīvo devu sasniedz apmēram trīs dienu laikā, pakāpeniski paaugstinot titrējošo devu. Gabapentīna efektīvā deva 6 gadus veciem un vecākiem bērniem ir 25 līdz 35 mg/kg/dienā. Ilgtermiņa klīniskos pētījumos labi tika panestas devas līdz 50 mg/kg/dienā. Kopējā dienas deva ir jāsadala trīs reizes devās, maksimālais laika periods starp devām nedrīkst pārsniegt 12 stundas.
Nav nepieciešams kontrolēt gabapentīna koncentrāciju plazmā, lai optimizētu gabapentīna terapiju. Turklāt, gabapentīnu var lietot kombinācijā ar citiem pretepilepsijas līdzekļiem neuztraucoties, ka tas varētu izmainīt gabapentīna koncentrāciju plazmā vai citu pretepilepsijas līdzekļu koncentrāciju serumā.
Perifēras neiropātiskas sāpes
Pieaugušie
Ārstēšanu var uzsākt, titrējot devu kā norādīts 1. tabulā. Alternatīva iespēja: sākuma deva ir 900 mg/dienā, lietota trīs vienādās dalītās devās. Pēc tam, balstoties uz pacienta individuālo atbildes reakciju un panesamību, devu var paaugstināt par 300 mg/dienā ik 2-3 dienas līdz maksimālajai devai 3600 mg/dienā. Atsevišķiem pacientiem varētu būt piemērotāka lēnāka gabapentīna devas titrēšana. Minimālais laiks, lai sasniegtu devu 1800 mg/dienā, ir viena nedēļa, lai sasniegtu 2400 mg/dienā ir 2 nedēļas un, lai sasniegtu devu 3600 mg/dienā, ir 3 nedēļas.
Perifēru neiropātisku sāpju, tādu kā diabētiska neiropātija un postherpētiska neiralģija, ārstēšanas efektivitāte un drošība klīniskos pētījumos nav pētīta ilgāk par 5 mēnešiem. Ja pacientam perifēru neiropātisku sāpju ārstēšanai nepieciešams vairāk par 5 mēnešiem, ārstējošam ārstam jāizvērtē pacienta klīniskais stāvoklis un jāizvērtē papildus terapijas nepieciešamība.
Norādījumi visu indikāciju gadījumā
Pacientiem ar sliktu vispārējo stāvokli, piemēram, nelielu ķermeņa masu, pēc orgānu transplantācijas u.c., deva jātitrē daudz lēnāk,vai nu lietojot mazāku devu, vai pagarinot intervālu starp devas palielināšanām.
Lietošana gados vecākiem pacientiem (vecākiem par 65 gadiem)
Gados vecākiem pacientiem varētu būt nepieciešama devas pielāgošana, jo ar gadiem pasliktinās nieru funkcija (skatīt 2. tabulu). Gados vecākiem pacientiem daudz biežāk var novērot miegainību, perifēru tūsku un astēniju.
Lietošana pacientiem ar nieru darbības traucējumiem
Pacientiem ar traucētu nieru darbību un/vai kuriem tiek veikta hemodialīze iesaka devas pielāgošanu, kā norādīts 2. tabulā. Pacientiem ar nieru funkcijas traucējumiem, sekojot dozēšanas rekomendācijām, vajadzētu izmantot gabapentīna 100 mg kapsulas.
2. tabula Gabapentīna devas pieaugušajiem atkarībā no nieru darbības | |
Kreatinīna klīrenss (ml/min) | Kopējā dienas devaa (mg/dienā) |
≥ 80 | 900 - 3600 |
50 - 79 | 600 - 1800 |
30 - 49 | 300 - 900 |
15 - 29 | 150b - 600 |
< 15c | 150b - 300 |
a Kopējo dienas devu jānozīmē trīs dalītās devās. Pacientiem ar nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss < 79 ml/min) ir samazinātas devas.
b Tiek nozīmēti kā 300 mg katru otro dienu.
c Pacientiem ar kreatinīna klīrensu < 15 ml/min dienas deva jāsamazina proporcionāli kreatinīna klīrensam (piemēram, pacientiem ar kreatinīna klīrensu 7,5 ml/min jāsaņem puse no dienas devas, kādu saņem pacients ar kreatinīna klīrensu 15 ml/min).
Pacienti, kuriem tiek veikta hemodialīze
Pacientiem ar anūriju, kuriem tiek veikta hemodialīze un kuri nekad nav saņēmuši gabapentīnu, iesaka 300 līdz 400 mg lielu piesātinošo devu, kam seko 200 līdz 300 mg gabapentīna ik pēc 4 stundām hemodialīzes laikā. Dienās, kad hemodialīze netiek veikta, gabapentīnu nebūtu jālieto.
Pacientiem ar nieru darbības traucējumiem, kuriem tiek veikta hemodialīze, uzturošai gabapentīna devai būtu jābalstās uz devu rekomendācijām, kādas uzrādītas 2. tabulā. Papildus uzturošajai devai, hemodialīzes laikā ik pēc 4 stundām iesaka papildus lietot 200 līdz 300 mg gabapentīna.
Lietošanas veids:
Iekšķīgai lietošanai.
Gabapentīna kapsulas var lietot neatkarīgi no ēdienreizēm un tās jānorij veselas, uzdzerot pietiekošu daudzumu šķidruma (piemēram, glāzi ūdens).
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Anafilakse
Gabapentīns var izraisīt anafilaksi. Ziņotajos gadījumos pazīmes un simptomi, kam nepieciešama neatliekama ārstēšana, bija apgrūtināta elpošana, lūpu, rīkles un mēles tūska, un hipotensija. Pacientiem jāsniedz norādījumi pārtraukt gabapentīna lietošanu un nekavējoties griezties pēc medicīniskās palīdzības, ja viņiem rodas anafilakses pazīmes vai simptomi.
Domas par pašnāvību un pašnāvnieciska uzvedība
Saņemti ziņojumi par pašnāvības domām un pašnāvniecisku uzvedību pacientiem, kas tiek ārstēti ar pretepilepsijas līdzekļiem dažādu indikāciju gadījumā. Arī randomizētu placebo kontrolētu pētījumu meta analīze sniedz datus par nedaudz paaugstinātu pašnāvības domu un pašnāvnieciskas uzvedības risku, lietojot pretepilepsijas līdzekļus. Šā riska rašanās mehānisms nav zināms, un pieejamie dati neizslēdz iespēju, ka šāds paaugstināts risks pastāv arī gabapentīna lietošanas gadījumā.
Tāpēc jāuzrauga, vai pacientam nerodas pašnāvības domas un pašnāvnieciskas uzvedības simptomi, un jāapsver atbilstoša ārstēšana. Pacientam un viņa aprūpētājiem jāiesaka vērsties pie ārsta, ja pacientam rodas pašnāvības domas vai pašnāvnieciskas uzvedības simptomi.
Akūts pankreatīts
Ja gabapentīna terapijas laikā veidojas akūts pankreatīts, būtu jāapsver gabapentīna lietošanas pārtraukšana (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Krampji
Lai arī nav norādījumu par gabapentīna izraisītu krampju lēkmju pieaugumu (atsitiena efekts), pretkrampju līdzekļu pēkšņa atcelšana epilepsijas pacientiem var izraisīt status epilepticus (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Lietojot gabapentīnu, līdzīgi kā ar citiem pretepilepsijas līdzekļiem, dažiem pacientiem var pieaugt krampju lēkmju biežums vai parādīties jauna veida krampju lēkmes.
Līdzīgi kā ar citiem pretepilepsijas līdzekļiem, mēģinot atcelt vienlaicīgi lietotos pretepilepsijas līdzekļus grūti ārstējamiem pacientiem par vairāk nekā vienu pretepilepsijas līdzekli, lai pārietu uz gabapentīna monoterapiju, izdošanās procents ir zemāks.
Gabapentīns nav uzskatāms par iedarbīgu primāro ģeneralizēto krampju, tādu kā absansa lēkmju ārstēšanā un dažiem pacientiem tas var pastiprināt šīs lēkmes. Tādēļ pacientiem ar jauktām krampju lēkmēm, ieskaitot absansus, gabapentīns jālieto ar piesardzību.
Reibonis, miegainība, samaņas zudums, apjukums, un garīgi traucējumi
Ārstēšana ar gabapentīnu tikusi saistīta ar reiboni un miegainību, kas var palielināt nejaušu savainojumu (krišanas) gadījumu skaitu. Pēcreģistrācijas ziņojumos minēts arī apjukums, samaņas zudums un garīgi traucējumi. Tādēļ pacientiem ieteicams būt piesardzīgiem, līdz viņi iepazinušies ar zāļu iespējamo iedarbību.
Vienlaicīga lietošana ar opioīdiem
Pacienti, kuriem nepieciešama vienlaicīga ārstēšana ar opioīdiem, uzmanīgi jānovēro attiecībā uz tādu centrālās nervu sistēmas (CNS) nomākuma pazīmju iespējamo rašanos kā miegainība, sedācija un elpošanas nomākums. Pacientiem, kuri lieto vienlaicīgi gabapentīnu un morfīnu, var rasties gabapentīna koncentrācijas paaugstināšanās. Gabapentīna vai opioīda devas, iespējams, attiecīgi jāsamazina (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Elpošanas nomākums
Gabapentīns ir ticis saistīts ar smagu elpošanas nomākumu. Pacientiem ar elpošanas sistēmas darbības traucējumiem, elpceļu vai neiroloģiskām slimībām, nieru darbības traucējumiem, pacientiem, kuri vienlaikus lieto CNS nomācošus līdzekļus, un gados vecākiem pacientiem var būt augstāks šīs blakusparādības risks. Šiem pacientiem var būt nepieciešama devas pielāgošana.
Lietošana gados vecākiem pacientiem (vecākiem par 65 gadiem)
Plānveidīgi pētījumi 65 gadus veciem un vecākiem pacientiem ar gabapentīnu nav veikti. Vienā dubultaklā pētījumā pacientiem ar neiropātiskām sāpēm procentuāli nedaudz vairāk tika novērota miegainība, perifēra tūska un astēnija 65 gadus veciem un vecākiem pacientiem, nekā gados jaunākiem pacientiem. Neskatoties uz šo atradi, klīniskie pētījumi šajā vecuma grupā neuzrāda, ka nevēlamo blakus parādību profils atšķirtos no tā, kāds ir novērots gados jaunākiem pacientiem.
Pediatriskā populācija
Nav pietiekami pētīta gabapentīna ilgtermiņa terapijas (vairāk kā 36 nedēļas) ietekme uz bērnu un pusaudžu mācīšanos, intelektu un attīstību. Tādēļ ir jāapsver ilgstošas terapijas ieguvums pret šādas terapijas potenciālo risku.
Ļaunprātīga lietošana un atkarība
Pēcreģistrācijas datubāzē ir uzkrāti ziņojumi par ļaunprātīgas lietošanas un atkarības gadījumiem. Uzmanīgi jānovērtē pacienti ar medikamentu ļaunprātīgu lietošanu anamnēzē, jāvēro, lai konstatētu tādas iespējamās gabapentīna ļaunprātīgas lietošanas pazīmes kā zāļu meklēšana, devas palielināšana, tolerances attīstība.
Zāļu izraisīti izsitumi ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (Drug Rash with
Eosinophilia and Systemic Symptoms – DRESS)
Smagas, dzīvībai bīstamas, sistēmiskas paaugstinātas jutības reakcijas, piemēram, zāļu izraisīti izsitumi ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS), novērotas pacientiem, kuri saņem zāles epilepsijas ārstēšanai, tai skaitā gabapentīnu (skatīt 4.8 apakšpunktā). Ir svarīgi ņemt vērā, ka iespējamas tādas paaugstinātas jutības agrīnas izpausmes, kā drudzis un limfadenopātija gadījumos, lai arī izsitumi nav konstatēti. Ja parādās minētie simptomi vai pazīmes, pacienta stāvoklis nekavējoties jānovērtē. Ja nav iespējams noteikt cita veida iemeslus šādu simptomu attīstībai, gabapentīna lietošana jāpārtrauc.
Laboratoriskie izmeklējumi
Var tikt iegūts viltus pozitīvs rezultāts, nosakot kopējo proteīna daudzumu urīnā ar puskvantitatīvo metodi, izmantojot teststrēmeles testu. Tādēļ iesaka šo pozitīvo teststrēmeles testa rezultātu apstiprināt ar metodēm, kuru pamatā ir atšķirīgs analītiskais princips, tādām kā Biureta metode, turbidimetriskā vai krāsvielas saistīšanas metode, vai lietot alternatīvu metodi jau pašā sākumā.
Gabagamma cietās kapsulas satur laktozi. Pacientiem ar retu iedzimtu galaktozes nepanesību, Lapp laktāzes nepietiekamību vai glikozes-galaktozes malabsorbciju šīs zāles lietot nav ieteicams.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Ir pieejami spontāni ziņojumi un atsevišķi ziņojumi no literatūras avotiem par elpošanas nomākumu un/vai sedāciju saistībā ar gabapentīna un opioīda lietošanu. Dažos no šiem ziņojumiem autori uzskatīja, ka gabapentīns kombinācijā ar opioīdiem rada nopietnas bažas, jo sevišķi gados vecākiem pacientiem.
Pētījumā ar veseliem brīvprātīgajiem (N=12), nozīmējot 60 mg ilgstošas darbības morfīna kapsulas 2 stundas pirms 600 mg gabapentīna kapsulām, vidējais gabapentīna AUC palielinājās par 44 %, salīdzinot ar gabapentīnu, kas lietots bez morfīna. Tādēļ pacienti, kuriem nepieciešama vienlaicīga ārstēšana ar opioīdiem, ir rūpīgi jānovēro, vai nerodas CNS nomākuma pazīmes, tādas kā miegainība, sedācija un elpošanas nomākums un attiecīgi jāsamazina gabapentīna vai opioīdu deva.
Mijiedarbība starp gabapentīnu un fenobarbitālu, fenitoīnu, valproiskābi vai karbamazepīnu nav novērota.
Gabapentīna līdzsvara koncentrācijas farmakokinētika veseliem indivīdiem un pacientiem ar epilepsiju, kuri saņem šos pretepilepsijas līdzekļus, ir vienāda.
Gabapentīna vienlaicīga lietošana ar noretindronu un/vai etinilestardiolu saturošiem perorālās kontracepcijas līdzekļiem neietekmē abu komponentu līdzsvara koncentrācijas farmakokinētiku.
Lietojot gabapentīnu vienlaicīgi ar alumīniju un magniju saturošiem antacīdiem līdzekļiem, gabapentīna biopieejamība samazinās līdz 24 %. Gabapentīnu iesaka lietot ne agrāk kā 2 stundas pēc antacīdo līdzekļu lietošanas.
Probenecīds neietekmē gabapentīna izdalīšanos caur nierēm.
Lietojot vienlaicīgi ar cimetidīnu, novērota gabapentīna renālās ekskrēcijas neliela samazināšanās, bet klīniskas nozīmes tam nav.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Vispārējais risks saistībā ar epilepsiju un pretepilepsijas līdzekļu lietošanu
2 – 3 reizes paaugstinās iedzimto defektu risks jaundzimušajiem, kuru mātes ir ārstētas ar pretepilepsijas līdzekļiem. Visbiežāk ir ziņots par lūpas šķeltni, kardiovaskulārām anomālijām un nervu caurulītes defektiem. Ārstēšana ar vairākiem pretepilepsijas līdzekļiem var būt saistīta ar augstāku iedzimtu defektu risku, nekā lietojot monoterapiju. Tādēļ svarīgi, kad vien iespējams, ir pielietot monoterapiju. Sievietēm, kurām iespējama grūtniecība vai kuras ir reproduktīvā vecumā, jāsniedz speciālista konsultācija, bet sievietēm, kuras plāno grūtniecību, nepieciešams pārskatīt pretepilepsijas terapiju. Nevajadzētu pēkšņi pārtraukt pretepilepsijas terapiju, jo tas var izraisīt jaunu krampju rašanos un radīt nopietnas sekas mātei un bērnam. Retos gadījumos novēro bērnu attīstības aizkavēšanos, ja viņu mātēm ir epilepsija. Nav iespējams diferencēt, vai attīstības aizkavēšanās cēlonis ir ģenētika, sociālie faktori, mātes epilepsija vai pretepilepsijas terapija.
Risks saistībā ar gabapentīnu
Nav pietiekamu datu par gabapentīna lietošanu grūtniecēm.
Pētījumi ar dzīvniekiem uzrāda reproduktīvu toksicitāti (skatīt apakšpunktu 5.3). Potenciālais risks cilvēkiem nav zināms. Gabapentīnu nevajadzētu lietot grūtniecības laikā, ja vien potenciālais ieguvums mātei nepārprotami atsver potenciālo risku auglim.
Nav iespējams izveidot noteiktu slēdzienu par to, vai gabapentīns ir saistīts ar paaugstinātu iedzimtu anomāliju risku, ja to lieto grūtniecības laikā, jo katras ziņotās grūtniecības gadījumā bija gan pati epilepsija, gan vienlaicīgi lietotie citi pretepilepsijas līdzekļi.
Barošana ar krūti
Gabapentīns izdalās ar mātes pienu. Tā kā ietekme uz bērniem, kuri tiek baroti ar krūti, nav zināma, jāievēro piesardzība, ja gabapentīnu nozīmē mātēm, kuras baro bērnu ar krūti. Gabapentīns ar krūti barojošām mātēm būtu jānozīmē tikai tad, ja ieguvums nepārprotami atsver risku.
Fertilitāte
Pētījumos ar dzīvniekiem nav novērota ietekme uz fertilitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu).
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Gabapentīnam var būt neliela vai vidēji izteikta ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Gabapentīns ietekmē centrālo nervu sistēmu un var izraisīt miegainību, reiboni vai citus līdzīgus simptomus. Pat ja tie ir tikai vieglas vai vidēji izteiktas pakāpes, šie nevēlamie blakusefekti var būt potenciāli bīstami pacientiem pie transportlīdzekļu vadīšanas vai mehānismu apkalpošanas. Īpaši tas raksturīgs ārstēšanas sākumā un pēc devas paaugstināšanas.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Nevēlamās blakusparādības, kuras novērotas klīnisko pētījumu laikā epilepsijas (papildterapija un monoterapija) un neiropātisku sāpju gadījumā, ir uzskaitītas zemāk pa orgānu sistēmu grupām un pēc biežuma:ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100, <1/10), retāk (≥1/1000 līdz <1/100) un reti (≥1/10 000 līdz <1/1000), ļoti reti (<1/10 000). Tās nevēlamās blakusparādības, kuras klīniskos pētījumos bija redzamas ar atšķirīgu biežumu, ir ierindotas augstāka sastopamības biežuma grupā.
Pēcreģistrācijas pieredzes laikā novērotās blakusparādības ir iekļautas zem kategorijas “biežums nav zināms” (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem) un sarakstā izceltas slīprakstā.
Katrā biežuma grupā nevēlamās blakusparādības ir uzskaitītas nopietnības samazinošā secībā.
Orgānu sistēma | Nevēlamās blakusparādības |
---|---|
Infekcijas un infestācijas | |
Ļoti bieži | vīrusu infekcijas |
Bieži | pneimonija, elpceļu infekcijas, urīnceļu infekcijas, infekcijas, vidusauss iekaisums |
Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi | |
Bieži | leikopēnija |
Biežums nav zināms | trombocitopēnija |
Imūnās sistēmas traucējumi | |
Retāk | alerģiskas reakcijas (piemēram, nātrene) |
Biežums nav zināms | hipersensitivitātes sindroms – sistēmiska reakcija ar dažādām izpausmēm, piemēram, drudzis, izsitumi, hepatīts, limfadenopātija, eozinofīlija un dažreiz arī citi simptomi un pazīmes; anafilakse. |
Vielmaiņas un uztures traucējumi | |
Bieži | anoreksija, pastiprināta ēstgriba |
Retāk | hiperglikēmija (visbiežāk novērots diabēta pacientiem) |
Reti | hipoglikēmija (visbiežāk novērots diabēta pacientiem) |
Biežums nav zināms | hiponatriēmija |
Psihiskie traucējumi | |
Bieži | naidīgums, apjukums un emocionāla labilitāte, depresija, nemiers, nervozums, traucēta domāšana |
Retāk | uzbudinājums |
Biežums nav zināms | halucinācijas |
Nervu sistēmas traucējumi | |
Ļoti bieži | miegainība, reibonis, ataksija |
Bieži | krampji, hiperkinēzijas, runas traucējumi, amnēzija, trīce, bezmiegs, galvassāpes, parestēzijai līdzīga sajūta, hipestēzija, koordinācijas traucējumi, nistagms, pastiprināti, pavājināti refleksi vai to iztrūkums |
Retāk | hipokinēzija, garīgi traucējumi |
Reti | samaņas zudums |
Biežums nav zināms | citi kustību traucējumi (piem., horeoatetoze, diskinēzija, distonija) |
Acu bojājumi | |
Bieži | redzes traucējumi, tādi kā ambliopija, diplopija |
Ausu un labirinta bojājumi | |
Bieži | reibonis |
Biežums nav zināms | džinkstoņa ausīs |
Sirds funkcijas traucējumi | |
Retāk | sirdsklauves |
Asinsvadu sistēmas traucējumi | |
Bieži | hipertensija, vazodilatācija |
Elpošanas sistēmas traucējumi, krūškurvja un videnes slimības | |
Bieži | dispnoja, bronhīts, faringīts, klepus, rinīts |
Reti | elpošanas nomākums |
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi | |
Bieži | vemšana, slikta dūša, zobu patoloģijas, gingivīts, caureja, sāpes vēderā, dispepsija, aizcietējums, sausums mutē un rīklē, vēdera uzpūšanās |
Retāk | disfāgija |
Biežums nav zināms | pankreatīts |
Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi | |
Biežums nav zināms | hepatīts, dzelte |
Ādas un zemādas audu bojājumi | |
Bieži | sejas tūska, purpura, ko visbiežāk apraksta kā zilumu veidošanos pēc fiziskas traumas, nieze, izsitumi, pinnes |
Biežums nav zināms | Stīvensa-Džonsona sindroms, angioneirotiskā tūska, multiformā eritēma, alopēcija, zāļu izraisīti izsitumi ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (skatīt 4.4. apakšpunktu) |
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi | |
Bieži | artralģija, mialģija, muguras sāpes, muskuļu raustīšanās |
Biežums nav zināms | rabdomiolīze, mioklonuss |
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi | |
Biežums nav zināms | akūta nieru mazspēja, urīna nesaturēšana |
Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības | |
Bieži | impotence |
Biežums nav zināms | krūšu hipertrofija, ginekomastija, seksuālā disfunkcija (piemēram, izmaiņas dzimumdziņā, ejakulācijas traucējumi un anorgasmija) |
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā | |
Ļoti bieži | nespēks, drudzis |
Bieži | perifēra tūska, patoloģiska gaita, astēnija, sāpes, savārgums, gripas sindroms |
Retāk | ģeneralizēta tūska |
Biežums nav zināms | “atcelšanas” reakcijas (galvenokārt trauksme, bezmiegs, slikta dūša, sāpes, svīšana), sāpes krūtīs. Ziņots par pēkšņas, negaidītas nāves gadījumiem, kuru cēloņsakarība ar gabapentīna terapiju nav pierādīta. |
Izmeklējumi | |
Bieži | leikocītu skaita samazināšanās, pieņemšanās svarā |
Retāk | palielināti aknu funkcionālo testu rādītāji ALAT, ASAT un bilirubīns |
Biežums nav zināms | kreatīnfosfokināzes (KFK) līmeņa paaugstināšanās asinīs |
Traumas, saindēšanās un ar manipulācijām saistītas komplikācijas | |
Bieži | nejaušs savainojums, nobrāzums, lūzums |
Retāk | krišana |
Ir ziņots par pankreatīta gadījumiem gabapentīna terapijas laikā. Cēloņsakarība ar gabapentīnu nav skaidra (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Hemodialīzes pacientiem ar nieru mazspēju terminālā stadijā ziņots par miopātiju ar paaugstinātu kreatinīna kināzes līmeni.
Elpošanas ceļu infekcijas, vidusauss iekaisums, krampji un bronhīts bija konstatēts tikai klīniskos pētījumos ar bērniem. Papildus tam arī agresīva uzvedība un hiperkinēzijas parasti tika novērotas klīniskos pētījumos ar bērniem.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV-1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv
4.9. Pārdozēšana
Pārdozējot gabapentīnu līdz 49 g, akūta, dzīvībai bīstama toksicitāte nav novērota. Pārdozēšanas simptomi ir reibonis, redzes dubultošanās, neskaidra runa, miegainība, samaņas zudums, letarģija un neliela caureja. Visi pacienti atlaba pilnībā, lietojot uzturošu terapiju. Samazinot gabapentīna augsto devu uzsūkšanos pārdozēšanās laikā, var ierobežot zāļu uzsūkšanos un tādejādi samazināt toksicitāti, ko izraisa pārdozēšana.
Gabapentīna pārdozēšana, īpaši kombinācijā ar citiem CNS nomācošiem zāļu līdzekļiem, var novest pie komas.
Lai arī gabapentīnu var izvadīt ar hemodialīzi, iepriekšējā pieredze rāda, ka parasti tas nav nepieciešams. Tomēr pacientiem ar izteiktiem nieru darbības traucējumiem hemodialīze var būt indicēta.Ievadot gabapentīnu pelēm un žurkām devās līdz 8000 mg/kg, tā perorālās letālās devas lielums nav noteikts. Akūtās toksicitātes pazīmes dzīvniekiem ir ataksija, apgrūtināta elpošana, ptoze, hipoaktivitāte vai uzbudinājums.
FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: Pretepilepsijas līdzekļi, citi pretepilepsijas līdzekļi ATĶ kods: N03AX12.
Darbības mehānisms
Vairākos dzīvnieku epilepsijas modeļos gabapentīns viegli iekļūst galvas smadzenēs un novērš krampjus. Gabapentīnam nepiemīt afinitāte ne ar GASSA, ne GASSB receptoru, kā arī tas neietekmē GASS (gamma-amniosviestskābes) metabolismu. Tas nesaistās ar citiem galvas smadzeņu neiromediātoru receptoriem un neiedarbojas uz nātrija kanāliem. Gabapentīns ar augstu afinitāti piesaistās pie sprieguma jutīgo kalcija kanālu α2δ (alfa-2-delta) apakšvienības, un tas ierosina, ka piesaistīšanās pie α2δ apakšvienības var izraisīt gabapentīna pretkrampju iedarbību dzīvniekos. Plašais speciālistu grupasskrīnings neiesaka citus medikamentus, izņemot α2δ.
Vairāku pirmsklīnisko modeļu pierādījumi sniedz informāciju, ka gabapentīna farmakoloģiskā aktivitāte var būt kā pastarpinātājs, kas piesaistoties α2δ, samazina neiromediātoru atbrīvošanos centrālās nervu sistēmas apvidos. Šāda īpašība var būt pamatā gabapentīna pretkrampju darbībai. Vai šīm gabapentīna īpašībām varētu būt sakars ar tā pretkrampju darbību cilvēkiem, pagaidām nav zināms.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Klīniskais pētījums, 3 līdz 12 gadus veciem bērniem ārstējot parciālās epilepsijas lēkmes izmantojot papildterapiju, uzrādīja skaitliski, bet ne statistiski nozīmīgu starpību – 50 % vairāk atbildes reakciju uz terapiju novēroja gabapentīna grupā salīdzinot ar placebo grupu. Papildus analizējot šos iegūtos rezultātus pēc vecuma grupām, neatklāja statistiski nozīmīgu vecuma, terapijas ilguma vai mainīgo dihotomu efektu (vecumā grupās starp 3-5 un 6-12 gadiem).
Iegūto datu papildus analīzes rezultāti apkopoti šajā tabulā:
Atbildes reakcija (≥50 % uzlabojums) pēc ārstēšanas un vecuma MTS* populācijā | |||
Vecuma grupa | Placebo | Gabapentīns | P-vērtība |
< 6 gadi | 4/21 (19 %) | 4/17 (23,5 %) | 0,7362 |
6 – 12 gadi | 17/99 (17,2 %) | 20/96 (20,8 %) | 0,5144 |
** Modificētā terapiju saņēmusī (MTS) populācija ir visi tie pacienti, kas randomizējot iekļuvuši terapiju saņēmušo grupā, kuriem ir pieejama lēkmju statistika 28 dienas gan pirms, gan pēc dubultmaskētā pētījuma uzsākšanas.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Uzsūkšanās
Pēc iekšķīgas lietošanas gabapentīna maksimālā koncentrācija plazmā tiek sasniegta pēc 2−3 stundām. Devu palielinot, gabapentīna biopieejamībai (devas absorbētai daļai) ir tendence samazināties. 300 mg kapsulas absolūtā biopieejamība ir ap 60%. Uztura, arī trekna ēdiena ietekme uz gabapentīna farmakokinētiku ir klīniski nebūtiska.
Lietojot atkārtotas devas, gabapentīna farmakokinētika nemainās. Lai gan gabapentīna koncentrācijas plazmā klīniskos pētījumos bija robežās no 2 μg/ml līdz 20 μg/ml, pēc šādām koncentrācijām nebija iespējams paredzēt drošumu vai efektivitāti. Gabapentīna farmakokinētiskie parametri norādīti 3.tabulā.
3.tabula
Gabapentīna vidējie (% relatīvā standarta deviācija (RSD)) līdzsvara farmakokinētiskie parametri, devu ievadot ik pēc 8 stundām
Farmakokinētiskais parametrs |
300 mg (n=7) |
400 mg (n=14) |
800 mg (n=14) |
|||
---|---|---|---|---|---|---|
Vidēji | % RSD | Vidēji | % RSD | Vidēji | % RSD | |
Cmax (µg/ml) | 4.02 | (24) | 5.74 | (38) | 8.71 | (29) |
tmax (h) | 2.7 | (18) | 2.1 | (54) | 1.6 | (76) |
T1/2 (h) | 5.2 | (12) | 10.8 | (89) | 10.6 | (41) |
AUC (0-8) (µg.h/ml) | 24.8 | (24) | 34.5 | (34) | 51.4 | (27) |
Ae % (%) | nav datu | nav datu | 47.2 | (25) | 34.4 | (37) |
Cmax = maksimālā koncentrācija plazmā līdzsvara stāvoklī
tmax = laiks līdz Cmax
T1/2 = eliminācijas pusperiods
AUC(0−8) = vienmērīgas koncentrācijas laukums zem plazmas koncentrācijas-laika līknes 0 līdz 8 stundas pēc devas ieņemšanas
Ae% = gabapentīna devas procentuālā daļa, kas 0−8 stundu laikposmā pēc devas ieņemšanas nonāk urīnā nepārveidotā formā.
Izkliede
Gabapentīns nesaistās ar plazmas olbaltumvielām, un tā izkliedes tilpums ir 57,7 litri. Epilepsijas pacientiem gabapentīna koncentrācija cerebrospinālā šķidrumā ir aptuveni 20% no atbilstošās minimālās koncentrācijas plazmā līdzsvara stāvoklī. Gabapentīns ir atrodams mātes pienā.
Biotransformācija
Nav zināms, ka gabapentīns cilvēka organismā metabolizētos. Gabapentīns neinducē dažādu funkciju oksidāzes aknās, no kurām ir atkarīgs zāļu metabolisms.
Eliminācija
Gabapentīns izdalās tikai caur nierēm nepārveidotā formā. Gabapentīna izvadīšanas pusperiods nav atkarīgs no devas, un vidēji tas ir no 5 līdz 7 stundām.
Gados vecākiem cilvēkiem un pacientiem ar nieru funkcijas traucējumiem gabapentīna plazmas klīrenss ir samazināts. Gabapentīna eliminācijas ātruma konstante, plazmas klīrenss un nieru klīrenss ir tieši proporcionāls kreatinīna klīrensam.
Hemodialīze izvada gabapentīnu no plazmas. Pacientiem ar nieru funkcijas traucējumiem un hemodializējamiem pacientiem ieteicams pielāgot devas (skatīt apakšpunktu 4.2).
Gabapentīna farmakokinētika bērniem pētīta 50 veselu bērnu grupā vecumā no 1 mēneša līdz 12 gadiem. Visumā gabapentīna koncentrācija plazmā bērniem, vecākiem par 5 gadiem, ir tāda pati kā pieaugušiem, ja devu izvēlas pēc mg uz kg svara.
Farmakokinētikas pētījumā ar 24 veseliem bērniem vecumā no 1 līdz 48 mēnešiem novēroja aptuveni par 30% zemāku ekspozīciju (AUC), zemāku Cmax un augstāku klīrensu pret ķermeņa svaru, salīdzinot ar pieejamajiem datiem no ziņojumiem par bērniem, kas vecāki par 5 gadiem.
Linearitāte/ nelinearitāte
Gabapentīna biopieejamība (devas absorbētā daļa), pieaugot devai, samazinās, kas liecina par farmakokinētisko parametru, tostarp biopieejamības parametra (F), piemēram, Ae%, CL/F, Vd/F, nelinearitāti. Eliminācijas farmakokinētiku (farmakokinētiskos parametrus, kuros neietilpst tādi F kā CLr un T1/2) vislabāk apraksta lineārā farmakokinētika. Gabapentīna koncentrāciju plazmā vienmērīgas izplatības apstākļos var paredzēt pēc datiem, kas iegūti ar vienu, atsevišķu devu.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Kanceroģenēze
Divus gadus pelēm kopā ar barību deva gabapentīnu pa 200, 600 un 2000 mg/kg dienā un žurkām pa 250, 1000 un 2000 mg/kg dienā. Statistiski nozīmīgs aizkuņģa dziedzera acinozo šūnu tumoru skaita pieaugums novērots tikai žurku tēviņiem, kuri saņēma augstāko devu. Gabapentīna maksimālā koncentrācija plazmā žurkām, kas saņēma 2000 mg/kg dienā, bija 10 reižu lielāka nekā gabapentīna koncentrācija plazmā cilvēkiem, kuri lietoja 3600 mg dienā. Aizkuņģa dziedzera acinozo šūnu tumori žurku tēviņiem ir maz agresīvi, tie neietekmēja šo dzīvnieku dzīves ilgumu, nedeva metastāzes un neizplatījās uz apkārtējiem audiem, un tie neatšķīrās no tumoriem, kas tika novēroti paralēlās kontrolgrupās. Nav zināms, vai šiem žurku aizkuņģa dziedzera acinozo šūnu tumoriem varētu būt kāda sakarība ar kancerogēno risku cilvēkam.
Mutaģenēze
Gabapentīnam nav novērotas genotoksiskas īpašības. In vitro, izmantojot standarta testus bakteriālās un zīdītāju šūnu kultūrās, gabapentīnam netika konstatēti mutagēni efekti.
Gabapentīns neinducēja strukturālas hromosomu aberācijas zīdītāju šūnās ne in vitro, ne in vivo, un tas neizraisīja kodoliņu veidošanos kāmju kaulu smadzenēs.
Fertilitātes traucējumi
Žurkām, saņemot līdz pat 2000 mg/kg lielas devas (aptuveni piecas reizes pārsniedz maksimālo dienas devu cilvēkam, rēķinot mg/m2), nav novērota nelabvēlīga ietekme uz auglīgumu vai vairošanos.
Teratoģenēze
Gapapentīna ietekmē nepalielinājās malformāciju biežums salīdzinājumā ar kontrolgrupu peļu, žurku un trušu mazuļiem, kuru mātes saņēma devas, kas, attiecīgi, 50, 30 un 25 reizes pārsniedza 3600 mg lielu dienas devu cilvēkam (vai četras, piecas vai astoņas reizes lielāku devu nekā dienas deva cilvēkam, pārrēķinot mg/m2).
Gabapentīns grauzējiem aizkavēja galvaskausa, mugurkaula skriemeļu, priekšējo un mugurējo ekstremitāšu kaulu osifikāciju, kas liecina par augļa fetālās attīstības traucējumiem. Šīs parādības novērotas tad, kad grūsnas peļu mātītes saņēma 1000 vai 3000 mg/kg/dienā lielas perorālas devas organoģenēzes periodā un grūsnas žurku mātītes − 500, 1000 vai 2000 mg/kg/dienā pirms pārošanās, tās laikā un visā gestācijas periodā. Šādas devas ap 1−5 reizēm pārsniedz 3600 mg devu cilvēkam, rēķinot mg/m2.
Nekādi efekti netika novēroti grūsnām peļu mātītēm, kas saņēma 500 mg/kg gabapentīna dienā (apmēram ½ no dienas devas cilvēkam, rēķinot mg/m2).
Žurkām, kas saņēma 2000 mg/kg/dienā auglīguma un kopējās reprodukcijas pētījuma laikā, 1500 mg/kg/dienā − teratogenitātes pētījuma laikā un 500, 1000 un 2000 mg/kg/dienā − perinatālā un postnatālā pētījuma laikā, novērots hidrouretera un/vai hidronefrozes gadījumu skaita pieaugums. Šīs atrades nozīme nav skaidra, bet šos faktus saista ar aizkavētu attīstību. Arī minētās devas, pārrēķinot uz mg/m2, 1−5 reizes pārsniedz 3600 mg devu cilvēkam.
Teratoģenēzes pētījumā ar trušu mātītēm, kas organoģenēzes periodā saņēma 60, 300 un 1500 mg/kg/d, novēroti biežāki augļu bojāejas gadījumi pēc implantācijas. Minētās devas, pārrēķinot uz mg/m2, ¼−8 reizes pārsniedz 3600 mg lielu dienas devu cilvēkam.
FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Kapsula satur sekojošas palīgvielas:
bezūdens laktozi,
kukurūzas cieti,
talku.
Kapsulas apvalks: želatīns, titāna dioksīds (E 171).
Papildus Gabagamma 300 mg cietajās kapsulās:
dzeltenais dzelzs oksīds (E172)
Papildus Gabagamma 400 mg cietajās kapsulās:
dzeltenais dzelzs oksīds (E172)
sarkanais dzelzs oksīds (E172)
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
PVH/Al blisteris: 3 gadi
ABPE pudele: 3 gadi
Uzglabāšanas laiks pēc pirmās atvēršanas:
ABPE pudele: 12 nedēļas
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 25°C.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
PVH/alumīnija blisteri vai ABPE pudele ar polipropilēna vāciņu.
Iepakojuma lielumi:
Blisteri:
10, 20, 50, 90, 100, 200 (2x100), 250 cietās kapsulas.
Slimnīcu iepakojumi: 500, 1000 cietās kapsulas.
Pudeles: 20, 50, 100, 250 cietās kapsulas.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai
Nav īpašu prasību.
REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Wörwag Pharma GmbH & Co. KG
Calwer Str. 7
71034 Böblingen
Vācija
REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)
Gabagamma 100 mg cietās kapsulas 03 - 0384
Gabagamma 300 mg cietās kapsulas 03 - 0385
Gabagamma 400 mg cietās kapsulas 03 - 0386
PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Reģistrācijas datums: 2003.gada 24.oktobris
Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2008.gada 24.oktobris
TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
04/2019