ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
EU/1/12/776/002
EU/1/12/776/002
Eisai Manufacturing Ltd., United Kingdom
23-JUL-12
Uz neierobežotu laiku
Recepšu zāles
4 mg
Apvalkotā tablete
Ir apstiprināta
Eisai GmbH, Germany
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 2 mg apvalkotās tabletes Fycompa 4 mg apvalkotās tabletes Fycompa 6 mg apvalkotās tabletes Fycompa 8 mg apvalkotās tabletes Fycompa 10 mg apvalkotās tabletes Fycompa 12 mg apvalkotās tabletes
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS Fycompa 2 mg apvalkotās tabletes Katrā apvalkotajā tabletē ir 2 mg perampanela (perampanel). Palīgviela ar zināmu iedarbību: katrā 2 mg tabletē ir 78,5 mg laktozes (kā monohidrāts). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā. Fycompa 4 mg apvalkotās tabletes Katrā apvalkotajā tabletē ir 4 mg perampanela (perampanel). Palīgviela ar zināmu iedarbību: katrā 4 mg tabletē ir 157,0 mg laktozes (kā monohidrāts). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā. Fycompa 6 mg apvalkotās tabletes Katrā apvalkotajā tabletē ir 6 mg perampanela (perampanel). Palīgviela ar zināmu iedarbību: katrā 6 mg tabletē ir 151,0 mg laktozes (kā monohidrāts). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā. Fycompa 8 mg apvalkotās tabletes Katrā apvalkotajā tabletē ir 8 mg perampanela (perampanel). Palīgviela ar zināmu iedarbību: katrā 8 mg tabletē ir 149,0 mg laktozes (kā monohidrāts). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā. Fycompa 10 mg apvalkotās tabletes Katrā apvalkotajā tabletē ir 10 mg perampanela (perampanel). Palīgviela ar zināmu iedarbību: katrā 10 mg tabletē ir 147,0 mg laktozes (kā monohidrāts). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā. Fycompa 12 mg apvalkotās tabletes Katrā apvalkotajā tabletē ir 12 mg perampanela (perampanel). Palīgviela ar zināmu iedarbību: katrā 12 mg tabletē ir 145,0 mg laktozes (kā monohidrāts). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
2
3. ZĀĻU FORMA
Apvalkotā tablete (tablete)
Fycompa 2 mg apvalkotās tabletes
Oranža, apaļa, abpusēji izliekta tablete ar iegravētu E275 vienā pusē un “2” otrā pusē
Fycompa 4 mg apvalkotās tabletes
Sarkana, apaļa, abpusēji izliekta tablete ar iegravētu E277 vienā pusē un “4” otrā pusē
Fycompa 6 mg apvalkotās tabletes
Sārta, apaļa, abpusēji izliekta tablete ar iegravētu E294 vienā pusē un “6” otrā pusē
Fycompa 8 mg apvalkotās tabletes
Violeta, apaļa, abpusēji izliekta tablete ar iegravētu E295 vienā pusē un “8” otrā pusē
Fycompa 10 mg apvalkotās tabletes
Zaļa, apaļa, abpusēji izliekta tablete ar iegravētu E296 vienā pusē un “10” otrā pusē
Fycompa 12 mg apvalkotās tabletes
Zila, apaļa, abpusēji izliekta tablete ar iegravētu E297 vienā pusē un “12” otrā pusē
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Fycompa indicēts papildu terapijai parciālu krampju ar sekundāru ģeneralizāciju vai bez tās ārstēšanai pieaugušajiem un pusaudžiem no 12 gadu vecuma ar epilepsiju.
Fycompa ir indicēts papildu terapijai primāru ģeneralizētu toniski-klonisku krampju ārstēšanai pieaugušajiem un pusaudžiem no 12 gadu vecuma ar idiopātisku ģeneralizētu epilepsiju (skatīt 5.1. apakšpunktu).
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas
Pieaugušie un pusaudži Fycompa jātitrē atbilstoši pacienta individuālajai atbildes reakcijai, lai optimizētu līdzsvaru starp efektivitāti un panesamību. Perampanels jālieto vienreiz dienā gulētiešanas laikā.
Parciāli krampji Ir pierādīts, ka devās no 4 mg dienā līdz 12 mg dienā perampanels ir efektīvs parciālu krampju terapijai. Ārstēšana ar Fycompa jāsāk ar devu 2 mg dienā. Atkarībā no klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt pa 2 mg dienā (vai nu reizi nedēļā, vai reizi 2 nedēļās, ņemot vērā tālāk tekstā minētos apsvērumus par zāļu pusperiodu) līdz balstdevai no 4 mg dienā līdz 8 mg dienā. Lietojot 8 mg dienā, atkarībā no individuālās klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt pa 2 mg dienā līdz 12 mg dienā. Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas nesaīsina
3
perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 2 nedēļu intervāliem. Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas saīsina perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 1 nedēļas intervāliem.
Primāri ģeneralizēti toniski-kloniski krampji Perampanela devas 8 mg/dienā ir izrādījušās efektīvas primāru ģeneralizētu tonisku-klonisku lēkmju gadījumā. Ārstēšana ar Fycompa jāsāk ar devu 2 mg dienā. Atkarībā no klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt pa 2 mg dienā (vai nu reizi nedēļā, vai reizi 2 nedēļās, ņemot vērā tālāk tekstā minētos apsvērumus par zāļu pusperiodu) līdz balstdevai līdz pat 8 mg dienā. Lietojot 8 mg dienā, atkarībā no individuālās klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt līdz 12 mg dienā, kas var būt efektīva daļai pacientu (skatīt 4.4. apakšpunktu). Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas nesaīsina perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 2 nedēļu intervāliem. Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas saīsina perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 1 nedēļas intervāliem.
Pārtraukšana Ārstēšanu ieteicams pārtraukt pakāpeniski, lai mazinātu krampju atjaunošanās iespējamību. Tomēr, tā kā eliminācijas pusperiods ir garš un attiecīgi koncentrācijas samazināšanās plazmā ir lēna, absolūtas nepieciešamības gadījumā perampanela lietošanu var pārtraukt pēkšņi.
Izlaistas devas Viena izlaista deva: tā kā perampanela eliminācijas pusperiods ir garš, pacientam jānogaida un nākamā deva jālieto ieplānotajā laikā.
Ja izlaista vairāk nekā 1 deva uz laiku, kas īsāks par 5 eliminācijas pusperiodiem (3 nedēļas pacientiem, kuri nelieto perampanela metabolismu inducējošus pretepilepsijas līdzekļus (PEL), 1 nedēļa pacientiem, kuri lieto perampanela metabolismu inducējošus PEL (skatīt 4.5. apakšpunktu)), jāapsver iespēja atsākt terapiju no pēdējā devas līmeņa.
Ja pacients perampanelu pārtraucis lietot ilgāk par 5 eliminācijas pusperiodiem, ieteicams ievērot iepriekšējos norādījumus par sākuma devu.
Gados vecāki cilvēki (pēc 65 gadu vecuma) Fycompa klīniskajos pētījumos par epilepsiju nebija pietiekams skaits dalībnieku pēc 65 gadu vecuma, lai noteiktu, vai viņu atbildes reakcija atšķiras no tās, kāda ir jaunākiem cilvēkiem. Drošuma datu analīzē 905 ar perampanelu ārstētiem gados vecākiem cilvēkiem (dubultmaskētos pētījumos, kas veikti citām indikācijām, ne epilepsijai) netika konstatēta ar vecumu saistīta drošuma profila atšķirība. Kopā ar datiem, ka perampanela iedarbībai nav ar vecumu saistītas atšķirības, pētījuma rezultāti liecina, ka devas pielāgošana gados vecākiem cilvēkiem nav nepieciešama. Perampanels piesardzīgi jālieto gados vecākiem cilvēkiem, ņemot vērā iespējamo zāļu mijiedarbību pacientiem, kas lieto vairākas zāles (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Nieru darbības traucējumi Pacientiem ar viegliem nieru darbības traucējumiem devas pielāgošana nav nepieciešama. Zāles nav ieteicams lietot pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem vai pacientiem, kam tiek veikta hemodialīze.
Aknu darbības traucējumi Pacientiem ar viegliem un vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem deva jāpalielina, ņemot vērā klīnisko atbildes reakciju un panesamību. Pacientiem ar viegliem vai vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem dozēšanu var sākt no 2 mg. Pacientiem deva jāpalielina pa 2 mg ne straujāk kā ik pēc 2 nedēļām atbilstoši panesamībai un efektivitātei. Perampanela deva pacientiem ar viegliem un mēreniem aknu darbības traucējumiem nedrīkst pārsniegt 8 mg. Zāles nav ieteicams lietot pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem.
4
Pediatriskā populācija Perampanela drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā līdz 12 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Lietošanas veids
Fycompa jālieto vienas perorālas devas veidā pirms gulētiešanas. To var lietot kopā ar ēdienu vai bez tā (skatīt 5.2. apakšpunktu). Tablete jānorij vesela, uzdzerot glāzi ūdens. To nedrīkst sakost, sasmalcināt vai sadalīt. Tabletes nevar precīzi pārdalīt, jo tām nav dalījuma līnijas.
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Domas par pašnāvību
Ir ziņots par pašnāvības domām un pašnāvniecisku uzvedību pacientiem, kas vairāku indikāciju dēļ ārstēti ar pretepilepsijas zālēm. Randomizētu, placebo kontrolētu pētījumu ar pretepilepsijas zālēm metaanalīze uzrāda nedaudz paaugstinātu pašnāvības domu un uzvedības riska līmeni. Šā riska mehānisms nav zināms, un pieejamie dati neizslēdz paaugstināta riska iespēju, lietojot perampanelu. Tāpēc jākontrolē, vai pacientiem nerodas pašnāvības domas un pašnāvnieciska uzvedība, un jāapsver atbilstoša ārstēšana. Pacientiem (un pacientu aprūpētājiem) jāiesaka, ka pašnāvības domu un pašnāvnieciskas uzvedības rašanās gadījumā jāmeklē medicīniskā palīdzība.
Smagas ādas nevēlamās blakusparādības, tostarp zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (drug reaction with eosinophilia and systemic symptoms — DRESS)
Saistībā ar perampanela terapiju ir ziņots par smagām ādas nevēlamām blakusparādībām, tostarp zāļu lietošanas izraisītu reakciju ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS), kas var apdraudēt dzīvību vai var būt letālas (rašanās biežums nav zināms; skatīt 4.8. apakšpunktu).
Ordinējot zāles, pacienti ir jāinformē par pazīmēm un simptomiem, kā arī rūpīgi jānovēro, vai tiem nerodas ādas reakcijas. DRESS simptomi parasti ir (bet ne tikai) drudzis, izsitumi, kas saistīti ar citu orgānu sistēmu darbības traucējumiem, limfadenopātija, aknu funkcijas testu patoloģiski rādītāji un eozinofīlija. Tādēļ svarīgi ir ņemt vērā, ka agrīnas paaugstinātas jutības pazīmes, piemēram, limfadenopātija, var izpausties arī tad, ja izsitumus nenovēro. Ja rodas pazīmes un simptomi, kas liecina, ka rodas šīs reakcijas, perampanels nekavējoties jāpārtrauc lietot un jāapsver citas ārstēšanas metodes (atbilstoši situācijai).
Nervu sistēmas traucējumi
Perampanels var izraisīt reiboni un miegainību, tāpēc var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus (skatīt 4.7. apakšpunktu).
Perorālie kontracepcijas līdzekļi
Fycompa deva 12 mg dienā var pavājināt progesteronu saturošu hormonālo kontraceptīvo līdzekļu efektivitāti; tādā gadījumā Fycompa lietošanas laikā ieteicams izmantot papildu nehormonālas kontracepcijas metodes (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Kritieni
Ir paaugstināts kritienu risks, it īpaši gados vecākiem cilvēkiem; tā cēlonis nav skaidrs.
5
Agresija
Ir ziņots par agresīvu un naidīgu izturēšanās veidu pacientiem, kas terapijā saņem perampanelu. Klīniskajos pētījumos par agresiju, dusmām un aizkaitināmību biežāk ziņots gadījumos, kad ar perampanelu ārstētie pacienti saņēma lielākas devas. Vairākums ziņoto gadījumu bija viegli vai mēreni, un pacienti atguvās vai nu spontāni, vai pēc devas pielāgošanas. Tomēr dažiem pacientiem tika novērots draudīgs izturēšanās veids un vēlme nodarīt kaitējumu citiem cilvēkiem vai uzbrukt fiziski (< 1% perampanela klīniskajos pētījumos). Pacienti un aprūpētāji jāinformē, ka gadījumā, ja viņi pamana nozīmīgas pārmaiņas garastāvoklī vai izturēšanās veidā, viņiem nekavējoties jābrīdina veselības aprūpes speciālists. Ja parādās šādi simptomi, perampanela devas ir jāsamazina, bet, ja simptomi ir smagi, perampanela lietošana jāpārtrauc nekavējoties.
Atkarības iespējamība
Jāievēro piesardzība pacientiem, kam agrāk bijusi atkarība no kādas vielas, un jāvēro, vai pacientam nerodas perampanela atkarības simptomi.
Vienlaikus lietotas CYP3A inducējošas pretepilepsijas zāles
Atbildes reakcijas biežums pēc fiksētu devu perampanela pievienošanas bija mazāks, ja pacients vienlaikus saņēma CYP3A enzīmu inducējošas pretepilepsijas zāles (karbamazepīnu, fenitoīnu, okskarbazepīnu), salīdzinājumā ar pacientiem, kas vienlaikus saņēma enzīmu neinducējošas pretepilepsijas zāles. Pacientu reakcija jākontrolē, kad viņiem nomaina enzīmu neinducējošas pretepilepsijas zāles pret enzīmu inducējošām pretepilepsijas zālēm un pretēji. Atkarībā no individuālās klīniskās atbildes reakcijas un panesamības vienā reizē devu var palielināt vai samazināt pa 2 mg (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Citas vienlaikus lietotas (ne pretepilepsijas) citohromu P450 inducējošas vai inhibējošas zāles
Pacientiem terapijā pievienojot vai atceļot citohroma P450 induktorus vai inhibitorus, rūpīgi jākontrolē panesamība un klīniskā atbildes reakcija, jo perampanela līmenis plazmā var pazemināties vai paaugstināties; iespējams, attiecīgi būs jāpielāgo perampanela deva.
Fycompa satur laktozi, tāpēc pacienti ar retu iedzimtu galaktozes nepanesamību, Lapp laktāzes deficīts vai glikozes–galaktozes malabsorbciju, šīs zāles lietot nedrīkst.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Fycompa netiek uzskatīts par spēcīgu P450 vai UGT enzīmu induktoru vai inhibitoru (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Perorālie kontracepcijas līdzekļi
Konstatēts, ka veselām sievietēm, kas 21 dienu saņēma Fycompa 12 mg devu (bet ne 4 vai 8 mg dienā) vienlaikus ar kombinētu perorālo kontracepcijas līdzekli, samazinājās levonorgestrela iedarbība (vidējie Cmax un AUC rādītāji samazinājās par 40%). Fycompa 12 mg neietekmē etinilestradiola AUC, bet Cmax samazinās par 18%. Tāpēc sievietēm, kam nepieciešams Fycompa 12 mg dienā, jāņem vērā progesteronu saturošu perorālo kontraceptīvo līdzekļu efektivitātes samazināšanās un jālieto droša papildu kontracepcijas metode (intrauterīnā sistēma (IUS), prezervatīvs) (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Fycompa un citu pretepilepsijas līdzekļu mijiedarbība
Iespējamā mijiedarbība starp Fycompa (līdz 12 mg vienreiz dienā) un citiem pretepilepsijas līdzekļiem (PEL) tika izvērtēta klīniskos pētījumos un novērtēta populācijas FK analīzē no četriem apkopotiem 3. fāzes pētījumiem, tostarp pacientiem ar parciāliem krampjiem un primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem. Šīs mijiedarbības ietekme uz vidējo līdzsvara koncentrāciju apkopota nākamajā tabulā.
6
Vienlaikus lietotie PEL ietekme uz Fycompa
Fycompa ietekme uz PEL
PEL
koncentrāciju
koncentrāciju
Karbamazepīns Samazināšanās 2,75 reizes
Samazināšanās <10%
Klobazāms
Nav ietekmes
Samazināšanās <10%
Klonazepāms
Nav ietekmes
Nav ietekmes
Lamotrigīns
Nav ietekmes
Samazināšanās <10%
Levetiracetāms Okskarbazepīns
Nav ietekmes Samazināšanās 1,9 reizes
Nav ietekmes Pieaugums 35%1)
Fenobarbitāls
Nav ietekmes
Nav ietekmes
Fenitoīns
Samazināšanās 1,7 reizes
Nav ietekmes
Topiramāts
19% samazināšanās
Nav ietekmes
Valproiskābe
Nav ietekmes
Samazināšanās <10%
Zonisamīds
Nav ietekmes
Nav ietekmes
1) Netika novērtēts aktīvais metabolīts monohidroksikarbazepīns.
Tika konstatēts, ka daži pretepilepsijas līdzekļi, kas zināmi kā CYP450 3A enzīmu induktori (karbamazepīns, fenitoīns, okskarbazepīns), palielina perampanela klīrensu un tādējādi samazina perampanela koncentrāciju plazmā. Un otrādi – vienlaikus lietota CYP450 3A enzīmu induktora lietošanas pārtraukšana var palielināt perampanela koncentrāciju plazmā, un var būt nepieciešams samazināt devu.
Pētījumā, kas tika veikts ar veselām personām, karbamazepīns, kas zināms kā spēcīgs enzīmu induktors, par divām trešdaļām pazemināja perampanela līmeni.
Līdzīgi rezultāti tika konstatēti populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 mg perampanela dienā. Fycompa kopējais klīrenss palielinājās, lietojot kopā ar karbamazepīnu (2,75 reizes), fenitoīnu (1,7 reizes) un okskarbazepīnu (1,9 reizes), kas zināmi kā enzīmu metabolisma induktori (skatīt 5.2. apakšpunktu). Šī ietekme jāņem vērā un jākontrolē, pacientu terapijas shēmā pievienojot vai atceļot šos pretepilepsijas līdzekļus.
Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma Fycompa līdz 12 mg dienā, Fycompa klīniski nozīmīgā veidā neietekmēja klonazepāma, levetiracetāma, fenobarbitāla, fenitoīna, topiramāta, zonisamīda, karbamazepīna, klobazāma, lamotrigīna un valproiskābes klīrensu, lietojot perampanela lielāko novērtēto devu (12 mg dienā).
Epilepsijas populācijas farmakokinētikas analīzē tika konstatēts, ka perampanels par 26% samazina okskarbazepīna klīrensu. Enzīma citosoliskās reduktāzes ietekmē okskarbazepīns ātri metabolizējas par aktīvu metabolītu monohidroksikarbazepīnu. Perampanela ietekme uz monohidroksikarbazepīna koncentrāciju nav zināma.
Perampanela dozēšana jāveic līdz klīniskai iedarbībai neatkarīgi no citiem PEL.
Perampanela ietekme uz CYP3A substrātiem
Veseliem cilvēkiem Fycompa (20 dienas lietojot 6 mg vienreiz dienā) samazināja midazolāma AUC par 13%. Iespējams, ka midazolāma (vai citu jutīgu CYP3A substrātu) iedarbība samazinās vēl vairāk, ja lieto lielākas Fycompa devas.
Citohroma P450 induktoru ietekme uz perampanela farmakokinētiku
Sagaidāms, ka spēcīgi citohroma P450 induktori, piemēram, rifampicīns un asinszāle, samazinās perampanela koncentrāciju, un nav izslēgta iespējama lielāka aktīvā metabolīta koncentrācija plazmā
7
to klātbūtnē. Konstatēts, ka felbamāts samazina dažu zāļu koncentrāciju un var samazināt arī perampanela koncentrāciju
Citohroma P450 inhibitoru ietekme uz perampanela farmakokinētiku
Veseliem cilvēkiem CYP3A4 inhibitors ketokonazols (10 dienas lietojot 400 mg vienreiz dienā) palielināja perampanela AUC par 20% un pagarināja perampanela eliminācijas pusperiodu par 15% (67,8 h vs. 58,4 h). Iespējams, ka ietekme ir lielāka, ja perampanelu kombinē ar CYP3A4 inhibitoru, kam ir garāks eliminācijas pusperiods nekā ketokonazolam, vai ja terapija ar inhibitoru ir ilgāka.
Levodopa Veseliem cilvēkiem Fycompa (19 dienas lietojot 4 mg vienreiz dienā) neietekmēja levodopas Cmax vai AUC.
Alkohols Farmakodinamikas mijiedarbības pētījumā ar veseliem cilvēkiem konstatēts, ka perampanela ietekme uz tādu darbību, kam nepieciešama veiklība un modrība, kā transportlīdzekļa vadīšana papildināja vai izteikti papildināja alkohola iedarbību. Perampanela vairākas 12 mg devas dienā paaugstināja dusmu, apjukuma un depresijas līmeni, kas novērtēts pēc Profile of Mood State 5 punktu novērtējuma skalas (skatīt 5.1. apakšpunktu). Šo ietekmi var novērot arī tad, ja Fycompa lieto kombinācijā ar citiem centrālo nervu sistēmu (CNS) nomācošiem līdzekļiem.
Pediatriskā populācija Mijiedarbības pētījumi veikti tikai pieaugušajiem. Pusaudžu vecuma pacientu populācijas farmakokinētikas analīzē 3. fāzes klīniskajos pētījumos nebija ievērojamas atšķirības starp šo populāciju un vispārējo populāciju.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Sievietes reproduktīvā vecumā un kontracepcija vīriešiem un sievietēm
Sievietēm reproduktīvā vecumā, neizmantojot kontracepcijas līdzekļus, Fycompa lietošana nav ieteicama, ja vien tas nav absolūti nepieciešams.
Grūtniecība Dati par perampanela lietošanu sievietēm grūtniecības laikā ir ierobežoti (mazāk par 300 grūtniecības iznākumu). Pētījumi ar dzīvniekiem neliecina par teratogēnu iedarbību žurkām vai trušiem, taču, lietojot žurku mātītēm toksiskas devas, novērota embriotoksicitāte (skatīt 5.3. apakšpunktu). Fycompa lietošana grūtniecības laikā nav ieteicama.
Barošana ar krūti Pētījumos ar žurkām zīdīšanas laikā ir konstatēta perampanela un/vai tā metabolītu izdalīšanās pienā (sīkāk skatīt 5.3. apakšpunktā). Nav zināms, vai perampanels izdalās cilvēka pienā. Nevar izslēgt risku jaundzimušajiem/zīdaiņiem. Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai pārtraukt/atturēties no terapijas ar Fycompa jāpieņem, izvērtējot krūts barošanas ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei.
Fertilitāte
Fertilitātes pētījumos ar žurkām tika konstatēti pagarināti un neregulāri meklēšanās cikli, lietojot lielu devu (30 mg/kg) mātītēm; tomēr šīs izmaiņas neietekmēja fertilitāti un agrīno embrionālo attīstību. Ietekme uz fertilitāti tēviņiem netika novērota (skatīt 5.3. apakšpunktu). Perampanela ietekme uz cilvēku fertilitāti nav pierādīta.
8
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Fycompa mēreni ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Perampanels var izraisīt reiboni un miegainību, tāpēc var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Pacientiem jāiesaka, lai viņi nevada transportlīdzekli, neapkalpo sarežģītus mehānismus un neveic nekādas potenciāli bīstamas darbības, pirms nav zināms, vai perampanels ietekmē viņu spēju to veikt (skatīt 4.4. un 4.5. apakšpunktu).
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Drošuma profila kopsavilkums
Visos kontrolētos un nekontrolētos pētījumos, kuros piedalījās pacienti ar parciāliem krampjiem, 1639 cilvēki saņēma perampanelu, no kuriem 1147 tika ārstēti 6 mēnešus, bet 703 – ilgāk nekā 12 mēnešus.
Kontrolētajā un nekontrolētajā pētījumā, kurā piedalījās pacienti ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, 114 cilvēki saņēma perampanelu, no kuriem 68 tika ārstēti 6 mēnešus, bet 36 - ilgāk nekā 12 mēnešus.
Blakusparādības, kas izraisīja terapijas pārtraukšanu Kontrolētajos 3. fāzes klīniskajos pētījumos par parciāliem krampjiem pārtraukšanas biežums blakusparādību dēļ bija 1,7%, 4,2% un 13,7% pacientu, kas nejaušināti saņēma perampanelu ieteiktajās devās attiecīgi pa 4 mg, 8 mg un 12 mg dienā, un 1,4% pacientu, kas nejaušināti saņēma placebo. Visbiežāk novērotās nevēlamās blakusparādības (≥1% perampanelu saņēmušo grupā kopā un vairāk kā placebo), kas izraisīja terapijas pārtraukšanu, bija reibonis un miegainība.
Kontrolētajā 3. fāzes klīniskajā pētījumā par primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem pārtraukšanas biežums blakusparādību dēļ bija 4,9% pacientu, kas nejaušināti saņēma 8 mg perampanela, un 1,2% pacientu, kas nejaušināti saņēma placebo. Visbiežāk novērotā nevēlamā blakusparādība (≥2% perampanelu saņēmušo grupā un vairāk kā placebo), kas izraisīja terapijas pārtraukšanu, bija reibonis.
Lietošana pēcreģistrācijas periodā
Saistībā ar perampanela terapiju ir ziņots par smagām ādas nevēlamām blakusparādībām, tostarp zāļu lietošanas izraisītu reakciju ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS) (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Nevēlamo blakusparādību apkopojums tabulā
Blakusparādības, kas tika konstatētas pēc Fycompa klīnisko pētījumu pilnas drošuma datubāzes pārskatīšanas, nākamajā tabulā uzskaitītas atbilstoši orgānu sistēmu klasifikācijai un rašanās biežumam. Blakusparādību klasificēšanai ir izmantoti šādi apzīmējumi: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1000 līdz <1/100), nav zināms (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).
Katrā sastopamības biežuma grupā blakusparādības ir sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.
Orgānu sistēmu klase
Ļoti bieži
Vielmaiņas un uztures traucējumi
Bieži Samazināta ēstgriba Pastiprināta ēstgriba
Retāk
Nav zināms
9
Orgānu sistēmu klase Psihiskie traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi
Acu bojājumi Ausu un labirinta bojājumi Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi Vispārēji traucējumi Izmeklējumi Traumas, saindēšanās un ar manipulācijām saistītas komplikācijas
* Skatīt 4.4. apakšpunktu.
Ļoti bieži
Reibonis Miegainība
Bieži Agresija Dusmas Nemiers Apjukuma stāvoklis Ataksija Dizartrija Līdzsvara traucējumi Uzbudināmīb a Diplopija Redzes miglošanās Vertigo Slikta dūša
Retāk Domas par pašnāvību Pašnāvības mēģinājums
Muguras sāpes Gaitas traucējumi Nogurums Ķermeņa masas pieaugums Kritieni
Nav zināms
Zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS)*
Pediatriskā populācija Klīnisko pētījumu datubāze par 196 pusaudžiem, kas dubultmaskētos pētījumos par parciāliem krampjiem un primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem saņēma perampanelu, rāda, ka vispārējais drošuma profils pusaudžiem bija līdzīgs tam, kāds novērots pieaugušajiem, izņemot agresiju, ko pusaudžiem novēroja biežāk nekā pieaugušajiem.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Klīniskā pieredze par perampanela pārdozēšanu cilvēkiem ir ierobežota. Ziņojumā par tīšu pārdozēšanu, ko varētu būt izraisījusi līdz 264 mg liela deva, pacientam bija psihiskā stāvokļa izmaiņas, uzbudinājums un agresīva uzvedība, kas izzuda bez sekām. Nav specifiska antidota pret
10
perampanela iedarbību. Pacientam tiek indicēta vispārēja uzturoša ārstēšana, kā arī dzīvībai svarīgo pazīmju pārraudzība un pacienta klīniskā stāvokļa novērošana. Tā kā perampanela eliminācijas pusperiods ir garš, šo zāļu izraisītā iedarbība var būt ilgstoša. Zemā renālā klīrensa dēļ maz ticams, ka tādi īpaši pasākumi kā piespiedu diurēze, dialīze vai hemoperfūzija sniegs kādu labumu.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: pretepilepsijas līdzekļi, citi pretepilepsijas līdzekļi, ATĶ kods: N03AX22
Darbības mehānisms
Perampanels ir pirmais šīs klases selektīvais, jonotropās α-amino-3-hidroksi-5-metil-4izoksazolpropionskābes (AMPS) glutamāta receptoru nekonkurējošs antagonists postsinaptiskajos neironos. Glutamāts ir primārais ierosinošais centrālās nervu sistēmas neiromediators centrālajā nervu sistēmā un ir saistīts ar daudziem neiroloģiskiem traucējumiem, ko izraisa neironu pārierosināšana. Tiek uzskatīts, ka glutamāta ierosinātā AMPS receptoru aktivācija ir atbildīga par visātrāko ierosinošo sinaptisko pārvadi galvas smadzenēs. In vitro pētījumos perampanels nekonkurēja ar AMPS par saistīšanos pie AMPS receptoriem, bet perampanela saistīšanos aizvietoja nekonkurējošie AMPS receptoru antagonisti, kas liecina, ka perampanels ir nekonkurējošs AMPS receptoru antagonists. In vitro perampanels kavēja AMPS inducēto (bet ne NMDA inducēto) intracelulārā kalcija līmeņa paaugstināšanos. In vivo perampanels ievērojami pagarināja laiku līdz krampju attīstībai AMPS inducēto krampju modelī.
Precīzs perampanela pretepileptiskās darbības mehānisms cilvēka organismā vēl nav pilnībā noskaidrots.
Farmakodinamiskā iedarbība
Farmakokinētikas–farmakodinamikas (efektivitātes) analīzi veica, pamatojoties uz 3 efektivitātes pētījumu apvienoto datu analīzi par parciāliem krampjiem. Farmakokinētikas–farmakodinamikas (efektivitātes) analīzi veica arī vienā efektivitātes pētījumā par primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem. Abās analīzēs perampanela iedarbība korelēja ar krampju lēkmju biežuma samazināšanos.
Psihomotorās spējas. Viena un vairākas devas pa 8 mg un 12 mg veseliem brīvprātīgajiem ietekmēja psihomotorās spējas no devas atkarīgā veidā. Perampanela ietekme uz tādu sarežģītu darbību kā transportlīdzekļa vadīšana papildināja vai izteikti papildināja alkohola iedarbību. Psihomotorās spējas sākotnējā līmenī atjaunojās 2 nedēļās pēc perampanela lietošanas pārtraukšanas.
Kognitīvā funkcija Pētījumā veseliem brīvprātīgajiem modrības un atmiņas novērtējumā, izmantojot standarta novērtējumu testus, netika novērota perampanela ietekme ne pēc vienas, ne vairākām perampanela devām līdz 12 mg dienā.
Ar placebo kontrolētā pētījumā pusaudžu vecuma pacientiem nozīmīgas izmaiņas izziņas spējās attiecībā pret placebo saņēmušajiem, nosakot ar Kognitīvās funkcijas novērtējuma zāļu izpētē (Cognitive Drug Research, CDR) sistēmas vispārējo izziņas spēju skalu (Global Cognition Score), lietojot perampanelu, nenovēroja. Atklātajā pagarinājumā pēc 52 nedēļu ilgas ārstēšanas ar perampanelu nozīmīgas izmaiņas vispārējā CDR sistēmas skalā nenovēroja (skatīt 5.1. apakšpunktu, sadaļu “Pediatriskā populācija”).
Modrība un garastāvoklis
11
Modrības līmenis (ierosinātais) veseliem cilvēkiem pazeminājās no devas atkarīgā veidā, lietojot no 4 līdz 12 mg perampanela dienā. Garastāvoklis pasliktinājās tikai pēc 12 mg devas dienā; garastāvokļa izmaiņas bija nelielas un atspoguļoja vispārēju modrības samazināšanos. Perampanela vairākas 12 mg devas dienā pastiprināja arī alkohola ietekmi uz modrību un veiklību un paaugstināja dusmu, apjukuma un depresijas līmeni, kas novērtēts pēc Profile of Mood State 5 punktu novērtējuma skalas.
Sirds elektrofizioloģija Ja perampanelu lietoja līdz 12 mg dienā, tas nepagarināja QT intervālu un tam nebija no devas atkarīgas vai klīniski svarīgas ietekmes uz QRS ilgumu.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Parciāli krampji Perampanela efektivitāte parciālu krampju gadījumā tika pierādīta trijos 19 nedēļu papildu terapijas, randomizētos, dubultmaskētos, placebo kontrolētos daudzcentru pētījumos pieaugušiem un pusaudžu vecuma pacientiem. Pacientiem bija parciāli krampji ar sekundāru ģeneralizāciju vai bez tās, un tie nebija pietiekami kontrolēti ne ar vienu no trim papildu PEL. Bija nepieciešams, lai 6 nedēļas ilgā sākotnējā periodā pacientiem būtu vairāk nekā piecas krampju lēkmes ar vairāk nekā 25 dienas ilgu bezkrampju periodu. Šajos trijos pētījumos pacientiem vidējais epilepsijas ilgums bija apmēram 21,06 gadi. No 85,3% līdz 89,1% pacientu lietoja divus vai trīs papildu PEL ar vienlaicīgu n. vagus stimulēšanu vai bez tās.
Divos pētījumos (304. un 305. pētījumā) perampanela devas 8 mg un 12 mg dienā salīdzināja ar placebo, bet trešajā pētījumā (306. pētījumā) perampanela devas 2 mg, 4 mg un 8 mg dienā salīdzināja ar placebo. Visos trijos pētījumos pēc 6 nedēļas ilgas sākotnējās fāzes, lai noteiktu sākotnējo krampju biežumu pirms randomizācijas, pacienti tika nejaušināti iekļauti, un notika titrācija līdz randomizētajai devai. Titrēšanas fāzes laikā visos trijos pētījumos terapija tika sākta ar 2 mg dienā, ik nedēļu palielinot to pa 2 mg dienā līdz mērķa devai. Cilvēkiem, kam radās nepanesamas blakusparādības, tika saglabāta tā pati deva vai deva tika samazināta līdz iepriekšējai panesamajai devai. Visos trīs pētījumos titrēšanas fāzei sekoja 13 nedēļas ilga balstdevas fāze, kuras laikā pacientiem tika saglabāta stabila perampanela deva.
Summārie 50% atbildes reakcijas rādītāji bija placebo 19%, 4 mg 29%, 8 mg 35% un 12 mg 35%. Statistiski ticama ietekme uz kampju biežuma samazināšanos 28 dienās (no sākotnējā līdz terapijas fāzei), salīdzinot ar placebo grupu, tika novērota, lietojot perampanelu devās pa 4 mg dienā (306. pētījums), 8 mg dienā (304., 305. un 306. pētījums) un 12 mg dienā (304. un 305. pētījums). Lietojot kombinācijā ar enzīmu inducējošām pretepilepsijas zālēm, 50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits 4 mg, 8 mg un 12 mg grupās attiecīgi bija 23,0%, 31,5% un 30,0%, bet, lietojot perampanelu kombinācijā ar enzīmu neinducējošām pretepilepsijas zālēm, tas attiecīgi bija 33,3%, 46,5% un 50,0%. Šie pētījumi pierādīja, ka perampanela lietošana vienreiz dienā devās no 4 mg līdz 12 mg kā papildu terapija šajā populācijā ir ievērojami efektīvāka nekā placebo.
Placebo kontrolētu pētījumu dati liecina, ka krampju kontroles uzlabošanos novēro, lietojot perampanelu vienreiz dienā pa 4 mg, un šis ieguvums pieaug, ja devu palielina līdz 8 mg dienā. Netika novērots efektivitātes ieguvums, vispārējā populācijā lietojot 12 mg devu, salīdzinājumā ar 8 mg devu. Ieguvums, lietojot 12 mg devu, tika novērots dažiem pacientiem, kas panesa 8 mg devu, un gadījumā, ja klīniskā reakcija uz šo devu bija nepietiekama. Krampju biežuma klīniski nozīmīga uzlabošanās attiecībā pret placebo tika panākta jau terapijas otrajā nedēļā, kad pacientu dienas deva bija 4 mg.
Klīniskajos pētījumos 1,7–5,8% pacientu, kas lietoja perampanelu, krampji izzuda 3 mēnešus ilgajā balstdevas periodā, salīdzinot ar 0–1,0% placebo grupā.
Atklāts pagarinājuma pētījums Deviņdesmit septiņi procenti pacientu, kas pabeidza randomizētos pētījumus par pacientiem ar parciāliem krampjiem, tika iekļauti atklātā pagarinājuma pētījumā (n=1186). Pacientiem no randomizētā pētījuma terapija tika pārveidota uz perampanelu 16 nedēļu laikā, kam sekoja ilgstošs balstdevas periods (≥1 gads). Vidējā caurmēra dienas deva bija 10,05 mg.
12
Primāri ģeneralizēti toniski kloniski krampji Perampanela kā papildu terapija pacientiem no 12 gadu vecuma ar idiopātisku ģeneralizētu epilepsiju, kam ir primāri ģeneralizēti toniski kloniski krampji, tika pierādīta daudzcentru, randomizētā, dubultmaskētā, ar placebo kontrolētā pētījumā (332. pētījumā). Kritērijiem dalībai pētījumā atbilstošus pacientus, kas lietoja 1–3 PEL stabilā devā un kam 8 nedēļas ilgā sākotnējā periodā bija vismaz 3 primāri ģeneralizēti toniski kloniski krampji, nejaušināti iekļāva perampanela vai placebo grupā. Populāciju veidoja 164 pacienti (perampanels N=82, placebo N=82). Pacientiem devu titrēja četras nedēļas, līdz sasniedza mērķa devu 8 mg dienā vai lielāko panesamo devu, un ar titrēšanas perioda beigās sasniegto pēdējo devas līmeni viņus ārstēja vēl 13 nedēļas. Kopējais ārstēšanas periods bija 17 nedēļas. Pētījuma zāles deva reizi dienā.
50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem balstdevas periodā bija ievērojami lielāks perampanela grupā (58,0%) nekā placebo grupā (35,8%), P=0,0059. Lietojot kombinācijā ar enzīmu inducējošām pretepilepsijas zālēm, 50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits bija 22,2%, bet, lietojot perampanelu kombinācijā ar enzīmu neinducējošām pretepilepsijas zālēm, tas bija 69,4%. Perampanelu saņemošo pacientu, kas lietoja enzīmu inducējošas pretepilepsijas zāles, skaits bija neliels (n=9). Mediānās procentuālās primāru ģeneralizētu toniski klonisku krampju biežuma izmaiņas 28 dienās titrēšanas un balstdevas periodā (kopā) salīdzinājumā ar periodu pirms randomizācijas bija lielākas perampanela grupā (-76,5%) nekā placebo grupā (-38,4%), P<0,0001. Klīniskajos pētījumos 3 mēnešus ilgajā balstdevas periodā 30,9% (25/81) pacientu, kas lietoja perampanelu, PĢTK krampji izzuda, salīdzinot ar 12,3% (10/81) placebo grupā.
Citi ģeneralizētu krampju apakštipi Perampanela efektivitāte un drošums, lietojot pacientiem ar miokloniskajiem krampjiem, nav pierādīts. Pieejamie dati ir nepietiekami, lai izdarītu secinājumus. Perampanela efektivitāte, ārstējot Petit mal lēkmes, nav pierādīta. 332. pētījumā par pacientiem ar PĢTK krampjiem ar vienlaicīgiem miokloniskajiem krampjiem no krampjiem atbrīvojās 16,7% (4/24) perampanela lietotāju, salīdzinot ar 13,0% (3/23) placebo lietotāju. Pacientiem ar vienlaicīgām Petit mal lēkmēm tās izzuda 22,2% (6/27) perampanela lietotāju, salīdzinot ar 12,1% (4/33) placebo lietotāju. No visu veidu krampjiem un lēkmēm atbrīvojās 23,5% (19/81) perampanela lietotāju, salīdzinot ar 4,9% (4/81) placebo lietotāju.
Atklāta pagarinājuma fāze No 140 pacientiem, kas pabeidza 332. pētījumu, 114 pacienti (81,4%) iesaistījās pagarinājuma fāzē. Pacientiem no randomizētā pētījuma terapijas līdzeklis uz perampanelu tika mainīts 6 nedēļās, kam sekoja ilgstošs balstdevas periods (≥1 gads). Pagarinājuma fāzē 73,7% pacientu saņēma par 4–8 mg dienā lielāku modālu perampanela dienas devu, bet 16,7% – par 8–12 mg dienā lielāku modālu dienas devu. Pagarinājuma fāzē PĢTK krampju biežuma samazināšanos par vismaz 50% novēroja 65,9% pacientu pēc 1 gadu ilgas ārstēšanas (salīdzinājumā ar sākotnējo krampju biežumu pirms perampanela lietošanas). Šie dati atbilda datiem par krampju biežuma procentuālo izmaiņu un pierādīja, ka 50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits ar PĢTK vispārīgi bija stabils laikā no apmēram 26. nedēļas līdz 2. gada beigām. Līdzīgus rezultātus ieguva, novērtējot visas krampju lēkmes un Petit mal lēkmes salīdzinājumā ar miokloniskiem krampjiem laika gaitā.
Pāriešana uz monoterapiju Retrospektīvā klīniskās prakses pētījumā 51 pacients ar epilepsiju, kas perampanelu saņēma kā papildterapiju, pārgāja uz perampanela monoterapiju. Lielākajai daļai šo pacientu anamnēzē ir bijušas parciālas krampju lēkmes. Nākamajos mēnešos 14 no šiem pacientiem (27%) atgriezās pie papildterapijas. 34 (trīsdesmit četri) pacienti tika novēroti vismaz 6 mēnešus, un 24 no šiem pacientiem (71%) turpināja lietot perampanelu monoterapijā vismaz 6 mēnešus. 10 (desmit) pacienti tika novēroti vismaz 18 mēnešus, un 3 no šiem pacientiem (30%) turpināja lietot perampanelu monoterapijā vismaz 18 mēnešus.
13
Pediatriskā populācija
Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt pētījumu rezultātus Fycompa vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās rezistentas epilepsijas (ar lokalizāciju saistītas un ar vecumu saistītas epilepsijas sindromu) terapijai (informāciju par lietošanu pusaudžiem skatīt 4.2. apakšpunktā).
Trijos pivotālos, dubultmaskētos, ar placebo kontrolētos 3. fāzes pētījumos tika iekļauti 143 pusaudži 12–18 gadu vecumā. Par šiem pusaudžiem iegūtie rezultāti bija līdzīgi pieaugušo populācijā novērotajiem.
332. pētījumā tika iekļauti 22 pusaudži 12–18 gadu vecumā. Par šiem pusaudžiem iegūtie rezultāti bija līdzīgi pieaugušo populācijā novērotajiem.
Tika veikts 19 nedēļu ilgs randomizēts, dubultmaskēts, ar placebo kontrolēts pētījums ar atklātu pagarinājuma fāzi (235. pētījums), lai novērtētu Fycompa (mērķa devas diapazons no 8 līdz 12 mg vienreiz dienā) kā papildu terapijas īslaicīgu ietekmi uz izziņas spējām 133 (Fycompa n = 85, placebo n = 48) pusaudžu vecuma pacientiem vecumā no 12 līdz mazāk par 18 gadiem ar nepietiekami kontrolētiem parciāliem krampjiem. Kognitīvo funkciju novērtēja ar Kognitīvās funkcijas novērtējuma zāļu izpētē (CDR) sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalu, kas ir kompleksa skala, ko veido 5 sadaļas, pārbaudot uzmanības spēju, uzmanības nepārtrauktību, epizodiskas sekundārās atmiņas kvalitāti, darba atmiņas kvalitāti un atmiņas ātrumu. Vidējās izmaiņas (SN) no pētījuma sākuma līdz dubultmaskētās ārstēšanas beigām (19 nedēļas) CDR sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalā bija 1,1 (7,14) placebo grupā un (mīnus) –1,0 (8,86) perampanela grupā, atšķirība starp ārstēšanas grupām: LS vidējie rādītāji (95% TI) = (mīnus) –2,2 (–5,2, 0,8). Atšķirība starp ārstēšanas grupām nebija statistiski nozīmīga (p = 0,145). CDR sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalas rādītāji pētījuma sākumā placebo un perampanela grupā bija attiecīgi 41,2 (10,7) un 40,8 (13,0). Pacientiem, kuri atklātajā pagarinājumā lietoja perampanelu, (n = 112), vidējās izmaiņas (SN) no pētījuma sākuma līdz atklātās ārstēšanas beigām (52 nedēļas) CDR sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalā bija (mīnus) –1,0 (9,91). Tās nebija statistiski nozīmīgas (p = 0,96). Pēc ne ilgāk par 52 nedēļu ārstēšanas ar perampanelu (n = 114) ietekmi uz kaulu augšanu nenovēroja. Ietekmi uz ķermeņa masu, augumu un dzimumattīstību pēc ne ilgāk par 104 nedēļu ārstēšanas nenovēroja (n = 114).
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Perampanela farmakokinētika pētīta veseliem pieaugušiem cilvēkiem (vecuma diapazonā no 18 līdz 79 gadiem), pieaugušajiem un pusaudžiem ar parciāliem krampjiem un primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, pieaugušajiem ar Parkinsona slimību, pieaugušajiem ar diabētisku neiropātiju, pieaugušajiem ar multiplo sklerozi un cilvēkiem ar aknu darbības traucējumiem.
Uzsūkšanās
Pēc perorālas lietošanas perampanels viegli uzsūcas, un nekas neliecina par izteiktu pirmā loka metabolismu. Perampanela tablešu lietošana ar maltīti, kurai ir augsts tauku saturs, neietekmē perampanela maksimālo koncentrāciju plazmā (Cmax) vai kopējo koncentrāciju (AUC0-inf). Tmax kavējās par apmēram 1 stundu, salīdzinot ar lietošanu tukšā dūšā.
Izkliede
In vitro pētījumu dati liecina, ka apmēram 95% perampanela saistās ar plazmas proteīniem.
In vitro pētījumi liecina, ka perampanels nav organisko anjonu transportējošo polipeptīdu (OATP) 1B1 un 1B3, organisko anjonu transportētāju (OAT) 1, 2, 3 un 4, organisko katjonu transportētāju (OCT) 1, 2 un 3, kā arī izplūdes transportētāja P-glikoproteīna un krūts vēža rezistences proteīna (Breast Cancer Resistance Protein – BCRP) substrāts vai būtisks inhibitors.
14
Biotransformācija
Perampanels intensīvi metabolizējas primārās oksidācijas un secīgas glikuronidācijas ceļā. Perampanela metabolisma mediators galvenokārt ir CYP3A, jo tā rāda klīnisko pētījumu rezultāti par veseliem pieaugušajiem, kam ievadīja radioaktīvi iezīmētu perampanelu, un apliecina pētījumi in vitro, izmantojot rekombinantos cilvēka CYP un cilvēka aknu mikrosomas.
Pēc radioaktīvi iezīmēta perampanela ievadīšanas plazmā tika konstatētas tikai perampanela metabolītu pēdas.
Eliminācija
Pēc radioaktīvi iezīmēta perampanela devas ievadīšanas astoņiem pieaugušajiem vai gados vecākiem cilvēkiem apmēram 30% no atgūtās radioaktivitātes tika konstatēti urīnā, bet 70% fēcēs. Urīnā un fēcēs atgūtā radioaktivitāte sastāvēja galvenokārt no oksidatīvu un konjugētu metabolītu maisījuma. Populācijas farmakokinētikas analīzē, apkopojot datus no 19 1. fāzes pētījumiem, perampanela caurmēra t1/2 bija 105 stundas. Lietojot kombinācijā ar spēcīgu CYP3A induktoru karbamazepīnu, caurmēra t1/2 bija 25 stundas.
Linearitāte/nelinearitāte
Veseliem cilvēkiem perampanela koncentrācija plazmā palielinājās tieši proporcionāli ievadītajai devai 2–12 mg diapazonā. Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 mg perampanela dienā, tika konstatēta lineāra saistība starp devu un perampanela koncentrāciju plazmā.
Īpašas pacientu grupas
Aknu darbības traucējumi Perampanela farmakokinētika pēc vienas 1 mg devas tika novērtēta 12 cilvēkiem ar viegliem un vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem (attiecīgi Child-Pugh A un B), salīdzinot ar 12 veseliem, demogrāfiski atbilstīgiem cilvēkiem. Nesaistīta perampanela vidējais šķietamais klīrenss cilvēkiem ar viegliem traucējumiem bija 188 ml/min, salīdzinot ar 338 ml/min atbilstošā kontroles grupā, bet cilvēkiem ar mēreniem traucējumiem tas bija 120 ml/min, salīdzinot ar 392 ml/min atbilstošā kontroles grupā. t1/2 bija garāks cilvēkiem ar viegliem traucējumiem (306 h vs. 125 h) un cilvēkiem ar vidēji smagiem traucējumiem (295 h vs. 139 h), salīdzinot ar veseliem, demogrāfiski atbilstošiem cilvēkiem.
Nieru darbības traucējumi Perampanela farmakokinētika pacientiem ar nieru darbības traucējumiem formāli nav novērtēta. Perampanela eliminācija notiek gandrīz vienīgi metabolisma ceļā, kam seko strauja metabolītu izdalīšanās ar urīnu; perampanela metabolīti plazmā konstatēti tikai atlieku daudzumos. Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuriem kreatinīna klīrenss bija 39– 160 ml/min un kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, kreatinīna klīrenss neietekmēja perampanela klīrensu. Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētā klīniskā pētījumā saņēma līdz 8 mg perampanela dienā, sākotnējais kreatinīna klīrenss neietekmēja perampanela klīrensu.
Dzimums Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 mg perampanela dienā, perampanela klīrenss sievietēm (0,54 l/h) bija par 18% zemāks nekā vīriešiem (0,66 l/h).
15
Gados vecāki cilvēki (pēc 65 gadu vecuma) Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem (vecuma diapazonā no 12 līdz 74 gadiem) un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem (vecuma diapazonā no 12 līdz 58 gadiem), kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 vai 12 mg perampanela dienā, netika konstatēts, ka vecums būtiski ietekmētu perampanela klīrensu. Gados vecākiem cilvēkiem devas pielāgošana nav uzskatāma par nepieciešamu (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija Pusaudžu vecuma pacientu populācijas farmakokinētikas analīzē, apkopojot datus no 2. un 3. fāzes klīniskajiem pētījumiem, nebija ievērojamas atšķirības starp šo populāciju un vispārējo populāciju.
Zāļu mijiedarbības pētījumi
Zāļu mijiedarbības novērtēšana in vitro
Zāles metabolizējošo enzīmu inhibēšana Cilvēka aknu mikrosomās perampanelam (30 µmol/l) bija vāja inhibējoša ietekme uz CYP2C8 un UGT1A9 no galvenajiem aknu CYP un UGT.
Zāles metabolizējošo enzīmu inducēšana Salīdzinot ar pozitīvām kontroles vielām (tostarp fenobarbitālu, rifampicīnu), tika konstatēts, ka perampanels vāji inducē CYP2B6 (30 µmol/l) un CYP3A4/5 (≥3 µmol/l) no galvenajiem aknu CYP un UGT kultivētos cilvēka hepatocītos.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Klīniskajos pētījumos blakusparādības netika novērotas, bet pētījumos ar dzīvniekiem tās tika novērotas, ja lietoja devas, kas līdzīgas klīniskajām devām, un iespējamā klīniskā nozīmība bija tāda, kā aprakstīts nākamajās rindkopās.
Fertilitātes pētījumos ar žurkām tika konstatēti pagarināti un neregulāri meklēšanās cikli, lietojot maksimālo panesamo devu (30 mg/kg) mātītēm; tomēr šīs izmaiņas neietekmēja fertilitāti un agrīno embrionālo attīstību. Netika novērota ietekme uz fertilitāti tēviņiem.
Izdalīšanās mātītes pienā žurkām tika izmērīta 10 dienas pēc dzemdībām. Līmenis sasniedza maksimālo pēc 1 stundas un 3,65 reizes pārsniedza līmeni plazmā.
Pirmsdzemdību un pēcdzemdību attīstības toksicitātes pētījumos žurkām, lietojot mātītei toksiskas devas, tika novērotas patoloģiskas dzemdības un aprūpēšanas stāvoklis, palielinājās nedzīvu dzimušo pēcnācēju skaits. Pēcnācēja uzvedības un reproduktīvā attīstība netika ietekmēta, bet daži fiziskās attīstības parametri bija nedaudz aizkavēti, kas, iespējams, ir perampanela sekundārās farmakoloģiskās ietekmes uz CNS dēļ. Placentas caurlaidība bija zema; auglī tika konstatēti 0,09% no ievadītās devas vai mazāk.
Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati liecina, ka perampanels nav genotoksisks un tam nav kancerogenitātes potenciāla. Ievadot maksimālās panesamās devas žurkām un pērtiķiem, radās farmakoloģiski izraisītas ietekmes CNS klīniskās pazīmes un samazināta terminālā ķermeņa masa. Nebija izmaiņu, kas būtu tieši attiecināmas uz perampanela klīnisko patoloģiju vai histopatoloģiju.
16
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Fycompa 2 mg, 4 mg apvalkotās tabletes
Kodols Laktozes monohidrāts Mazaizvietota hidroksipropilceluloze Povidons K-29/32 Magnija stearāts (E470b)
Fycompa 6 mg, 8 mg, 10 mg, 12 mg apvalkotās tabletes
Kodols Laktozes monohidrāts Mazaizvietota hidroksipropilceluloze Povidons K-29/32 Mikrokristāliskā celuloze Magnija stearāts (E470b)
Fycompa 2 mg apvalkotās tabletes
Apvalks Hipromeloze 2910 Talks Makrogols 8000 Titāna dioksīds (E171) Dzeltenais dzelzs oksīds (E172) Sarkanais dzelzs oksīds (E172)
Fycompa 4 mg apvalkotās tabletes
Apvalks Hipromeloze 2910 Talks Makrogols 8000 Titāna dioksīds (E171) Sarkanais dzelzs oksīds (E172)
Fycompa 6 mg apvalkotās tabletes
Apvalks Hipromeloze 2910 Talks Makrogols 8000 Titāna dioksīds (E171) Sarkanais dzelzs oksīds (E172)
17
Fycompa 8 mg apvalkotās tabletes
Apvalks Hipromeloze 2910 Talks Makrogols 8000 Titāna dioksīds (E171) Sarkanais dzelzs oksīds (E172) Melnais dzelzs oksīds (E172)
Fycompa 10 mg apvalkotās tabletes
Apvalks Hipromeloze 2910 Talks Makrogols 8000 Titāna dioksīds (E171) Dzeltenais dzelzs oksīds (E172) FD&C zilais #2 indigo karmīna-alumīnija krāsviela (E132)
Fycompa 12 mg apvalkotās tabletes
Apvalks Hipromeloze 2910 Talks Makrogols 8000 Titāna dioksīds (E171) FD&C zilais #2 indigo karmīna-alumīnija krāsviela (E132)
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
5 gadi
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
PVH/alumīnija blisteri
Fycompa 2 mg apvalkotās tabletes Iepakojums pa 7 tikai pirmajai dozēšanas nedēļai, 28 un 98.
Fycompa 4 mg apvalkotās tabletes 4 mg – iepakojumi pa 7, 28, 84 un 98
Fycompa 6 mg apvalkotās tabletes 6 mg – iepakojumi pa 7, 28, 84 un 98
Fycompa 8 mg apvalkotās tabletes 8 mg – iepakojumi pa 7, 28, 84 un 98
18
Fycompa 10 mg apvalkotās tabletes 10 mg – iepakojumi pa 7, 28, 84 un 98 Fycompa 12 mg apvalkotās tabletes 12 mg – iepakojumi pa 7, 28, 84 un 98 Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami. 6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai Nav īpašu prasību. Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija e-pasts: medinfo_de@eisai.net
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/001-023
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 23/07/2012 Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2017. 6. aprīlis
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS {MM/GGGG} Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu/.
19
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Fycompa 0,5 mg/ml suspensija iekšķīgai lietošanai
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katrs ml suspensijas iekšķīgai lietošanai satur 0,5 mg perampanela (perampanel).
Katrā 340 ml pudelē ir 170 mg perampanela.
Palīgviela ar zināmu iedarbību: Katrs ml suspensijas iekšķīgai lietošanai satur 175 mg sorbīta (E420).
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Suspensija iekšķīgai lietošanai Balta vai pelēkbalta suspensija
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Fycompa indicēts papildu terapijai parciālu krampju ar sekundāru ģeneralizāciju vai bez tās ārstēšanai pieaugušajiem un pusaudžiem no 12 gadu vecuma ar epilepsiju.
Fycompa ir indicēts papildu terapijai primāru ģeneralizētu toniski-klonisku krampju ārstēšanai pieaugušajiem un pusaudžiem no 12 gadu vecuma ar idiopātisku ģeneralizētu epilepsiju (skatīt 5.1. apakšpunktu).
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas
Fycompa jātitrē atbilstoši pacienta individuālajai atbildes reakcijai, lai optimizētu līdzsvaru starp efektivitāti un panesamību. Perampanela suspensija jālieto vienreiz dienā gulētiešanas laikā. To var lietot ēšanas laikā vai neatkarīgi no ēdienreizēm, bet labāk vienmēr vienādos apstākļos. Tabletes nomaiņa pret suspensiju un pretēji veicama piesardzīgi (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Parciāli krampji Ir pierādīts, ka devās no 4 mg dienā līdz 12 mg dienā perampanels ir efektīvs parciālu krampju terapijai. Ārstēšana ar Fycompa jāsāk ar devu 2 mg dienā (4 ml dienā). Atkarībā no klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt pa 2 mg (4 ml) dienā (vai nu reizi nedēļā, vai reizi 2 nedēļās, ņemot vērā tālāk tekstā minētos apsvērumus par zāļu pusperiodu) līdz balstdevai no 4 mg dienā (8 ml dienā) līdz 8 mg dienā (16 ml dienā). Lietojot 8 mg dienā (16 ml dienā), atkarībā no individuālās klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt pa 2 mg dienā (4 ml dienā) līdz 12 mg dienā (24 ml dienā). Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas nesaīsina perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 2 nedēļu intervāliem. Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas saīsina perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 1 nedēļas intervāliem.
20
Primāri ģeneralizēti toniski-kloniski krampji Perampanela devas 8 mg/dienā ir izrādījušās efektīvas primāru ģeneralizētu tonisku-klonisku lēkmju gadījumā. Ārstēšana ar Fycompa jāsāk ar devu 2 mg dienā (4 ml dienā). Atkarībā no klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt pa 2 mg (4 ml) dienā (vai nu reizi nedēļā, vai reizi 2 nedēļās, ņemot vērā tālāk tekstā minētos apsvērumus par zāļu pusperiodu) līdz balstdevai līdz pat 8 mg dienā (16 ml dienā). Lietojot 8 mg dienā (16 ml dienā), atkarībā no individuālās klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt līdz 12 mg dienā (24 ml dienā), kas var būt efektīva daļai pacientu (skatīt 4.4. apakšpunktu). Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas nesaīsina perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 2 nedēļu intervāliem. Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas saīsina perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 1 nedēļas intervāliem.
Pārtraukšana Ārstēšanu ieteicams pārtraukt pakāpeniski, lai mazinātu krampju atjaunošanās iespējamību. Tomēr, tā kā eliminācijas pusperiods ir garš un attiecīgi koncentrācijas samazināšanās plazmā ir lēna, absolūtas nepieciešamības gadījumā perampanela lietošanu var pārtraukt pēkšņi.
Izlaistas devas Viena izlaista deva: tā kā perampanela eliminācijas pusperiods ir garš, pacientam jānogaida un nākamā deva jālieto ieplānotajā laikā.
Ja izlaista vairāk nekā 1 deva uz laiku, kas īsāks par 5 eliminācijas pusperiodiem (3 nedēļas pacientiem, kuri nelieto perampanela metabolismu inducējošus pretepilepsijas līdzekļus (PEL), 1 nedēļa pacientiem, kuri lieto perampanela metabolismu inducējošus PEL (skatīt 4.5. apakšpunktu)), jāapsver iespēja atsākt terapiju no pēdējā devas līmeņa.
Ja pacients perampanelu pārtraucis lietot ilgāk par 5 eliminācijas pusperiodiem, ieteicams ievērot iepriekšējos norādījumus par sākuma devu.
Gados vecāki cilvēki (pēc 65 gadu vecuma) Fycompa klīniskajos pētījumos par epilepsiju nebija pietiekams skaits dalībnieku pēc 65 gadu vecuma, lai noteiktu, vai viņu atbildes reakcija atšķiras no tās, kāda ir jaunākiem cilvēkiem. Drošuma datu analīzē 905 ar perampanelu ārstētiem gados vecākiem cilvēkiem (dubultmaskētos pētījumos, kas veikti citām indikācijām, ne epilepsijai) netika konstatēta ar vecumu saistīta drošuma profila atšķirība. Kopā ar datiem, ka perampanela iedarbībai nav ar vecumu saistītas atšķirības, pētījuma rezultāti liecina, ka devas pielāgošana gados vecākiem cilvēkiem nav nepieciešama. Perampanels piesardzīgi jālieto gados vecākiem cilvēkiem, ņemot vērā iespējamo zāļu mijiedarbību pacientiem, kas lieto vairākas zāles (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Nieru darbības traucējumi Pacientiem ar viegliem nieru darbības traucējumiem devas pielāgošana nav nepieciešama. Zāles nav ieteicams lietot pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem vai pacientiem, kam tiek veikta hemodialīze.
Aknu darbības traucējumi Pacientiem ar viegliem un vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem deva jāpalielina, ņemot vērā klīnisko atbildes reakciju un panesamību. Pacientiem ar viegliem vai vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem dozēšanu var sākt no 2 mg (4 ml). Pacientiem deva jāpalielina pa 2 mg (4 ml) ne straujāk kā ik pēc 2 nedēļām atbilstoši panesamībai un efektivitātei. Perampanela deva pacientiem ar viegliem un mēreniem aknu darbības traucējumiem nedrīkst pārsniegt 8 mg. Zāles nav ieteicams lietot pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem.
Pediatriskā populācija Perampanela drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā līdz 12 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
21
Lietošanas veids
Fycompa paredzēts iekšķīgai lietošanai.
Sagatavošana: pudelē iespiežamais adapteris (PIBA), kas ir komplektā zāļu kastītē, pirms lietošanas cieši jāievieto pudeles kaklā, kur tam jāpaliek visu pudeles lietošanas laiku. Šļirce perorālai ievadīšanai jāievieto PIBA, un deva jāizsūc no apgāztas pudeles. Vāciņš pēc katras lietošanas reizes jāuzliek atpakaļ. Vāciņš nevainojami der arī tad, kad ir ievietots PIBA.
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Domas par pašnāvību
Ir ziņots par pašnāvības domām un pašnāvniecisku uzvedību pacientiem, kas vairāku indikāciju dēļ ārstēti ar pretepilepsijas zālēm. Randomizētu, placebo kontrolētu pētījumu ar pretepilepsijas zālēm metaanalīze uzrāda nedaudz paaugstinātu pašnāvības domu un uzvedības riska līmeni. Šā riska mehānisms nav zināms, un pieejamie dati neizslēdz paaugstināta riska iespēju, lietojot perampanelu. Tāpēc jākontrolē, vai pacientiem nerodas pašnāvības domas un pašnāvnieciska uzvedība, un jāapsver atbilstoša ārstēšana. Pacientiem (un pacientu aprūpētājiem) jāiesaka, ka pašnāvības domu un pašnāvnieciskas uzvedības rašanās gadījumā jāmeklē medicīniskā palīdzība.
Smagas ādas nevēlamās blakusparādības, tostarp zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (drug reaction with eosinophilia and systemic symptoms — DRESS)
Saistībā ar perampanela terapiju ir ziņots par smagām ādas nevēlamām blakusparādībām, tostarp zāļu lietošanas izraisītu reakciju ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS), kas var apdraudēt dzīvību vai var būt letālas (rašanās biežums nav zināms; skatīt 4.8. apakšpunktu).
Ordinējot zāles, pacienti ir jāinformē par pazīmēm un simptomiem, kā arī rūpīgi jānovēro, vai tiem nerodas ādas reakcijas. DRESS simptomi parasti ir (bet ne tikai) drudzis, izsitumi, kas saistīti ar citu orgānu sistēmu darbības traucējumiem, limfadenopātija, aknu funkcijas testu patoloģiski rādītāji un eozinofīlija. Tādēļ svarīgi ir ņemt vērā, ka agrīnas paaugstinātas jutības pazīmes, piemēram, limfadenopātija, var izpausties arī tad, ja izsitumus nenovēro. Ja rodas pazīmes un simptomi, kas liecina, ka rodas šīs reakcijas, perampanels nekavējoties jāpārtrauc lietot un jāapsver citas ārstēšanas metodes (atbilstoši situācijai).
Nervu sistēmas traucējumi
Perampanels var izraisīt reiboni un miegainību, tāpēc var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus (skatīt 4.7. apakšpunktu).
Perorālie kontracepcijas līdzekļi
Fycompa deva 12 mg dienā var pavājināt progesteronu saturošu hormonālo kontraceptīvo līdzekļu efektivitāti; tādā gadījumā Fycompa lietošanas laikā ieteicams izmantot papildu nehormonālas kontracepcijas metodes (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Kritieni
Ir paaugstināts kritienu risks, it īpaši gados vecākiem cilvēkiem; tā cēlonis nav skaidrs.
22
Agresija
Ir ziņots par agresīvu un naidīgu izturēšanās veidu pacientiem, kas terapijā saņem perampanelu. Klīniskajos pētījumos par agresiju, dusmām un aizkaitināmību biežāk ziņots gadījumos, kad ar perampanelu ārstētie pacienti saņēma lielākas devas. Vairākums ziņoto gadījumu bija viegli vai mēreni, un pacienti atguvās vai nu spontāni, vai pēc devas pielāgošanas. Tomēr dažiem pacientiem tika novērots draudīgs izturēšanās veids un vēlme nodarīt kaitējumu citiem cilvēkiem vai uzbrukt fiziski (< 1% perampanela klīniskajos pētījumos). Pacienti un aprūpētāji jāinformē, ka gadījumā, ja viņi pamana nozīmīgas pārmaiņas garastāvoklī vai izturēšanās veidā, viņiem nekavējoties jābrīdina veselības aprūpes speciālists. Ja parādās šādi simptomi, perampanela devas ir jāsamazina, bet, ja simptomi ir smagi, perampanela lietošana jāpārtrauc nekavējoties.
Atkarības iespējamība
Jāievēro piesardzība pacientiem, kam agrāk bijusi atkarība no kādas vielas, un jāvēro, vai pacientam nerodas perampanela atkarības simptomi.
Vienlaikus lietotas CYP3A inducējošas pretepilepsijas zāles
Atbildes reakcijas biežums pēc fiksētu devu perampanela pievienošanas bija mazāks, ja pacients vienlaikus saņēma CYP3A enzīmu inducējošas pretepilepsijas zāles (karbamazepīnu, fenitoīnu, okskarbazepīnu), salīdzinājumā ar pacientiem, kas vienlaikus saņēma enzīmu neinducējošas pretepilepsijas zāles. Pacientu reakcija jākontrolē, kad viņiem nomaina enzīmu neinducējošas pretepilepsijas zāles pret enzīmu inducējošām pretepilepsijas zālēm un pretēji. Atkarībā no individuālās klīniskās atbildes reakcijas un panesamības vienā reizē devu var palielināt vai samazināt pa 2 mg (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Citas vienlaikus lietotas (ne pretepilepsijas) citohromu P450 inducējošas vai inhibējošas zāles
Pacientiem terapijā pievienojot vai atceļot citohroma P450 induktorus vai inhibitorus, rūpīgi jākontrolē panesamība un klīniskā atbildes reakcija, jo perampanela līmenis plazmā var pazemināties vai paaugstināties; iespējams, attiecīgi būs jāpielāgo perampanela deva.
Sorbīts
Fycompa satur sorbītu (E420), tāpēc šīs zāles nevajadzētu lietot pacientiem ar retu iedzimtu fruktozes nepanesamību.
Jāievēro piesardzība, lietojot Fycompa suspensiju iekšķīgai lietošanai kopā ar citām sorbītu saturošām pretepilepsijas zālēm, jo, lietojot to kopā ar vairāk nekā 1 gramu sorbīta, var tikt ietekmēta dažu zāļu uzsūkšanās.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Fycompa netiek uzskatīts par spēcīgu P450 vai UGT enzīmu induktoru vai inhibitoru (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Perorālie kontracepcijas līdzekļi
Konstatēts, ka veselām sievietēm, kas 21 dienu saņēma Fycompa 12 mg devu (bet ne 4 vai 8 mg dienā) vienlaikus ar kombinētu perorālo kontracepcijas līdzekli, samazinājās levonorgestrela iedarbība (vidējie Cmax un AUC rādītāji samazinājās par 40%). Fycompa 12 mg neietekmē etinilestradiola AUC, bet Cmax samazinās par 18%. Tāpēc sievietēm, kam nepieciešams Fycompa 12 mg dienā, jāņem vērā progesteronu saturošu perorālo kontraceptīvo līdzekļu efektivitātes samazināšanās un jālieto droša papildu kontracepcijas metode (intrauterīnā sistēma (IUS), prezervatīvs) (skatīt 4.4. apakšpunktu).
23
Fycompa un citu pretepilepsijas līdzekļu mijiedarbība
Iespējamā mijiedarbība starp Fycompa (līdz 12 mg vienreiz dienā) un citiem pretepilepsijas līdzekļiem (PEL) tika izvērtēta klīniskos pētījumos un novērtēta populācijas FK analīzē no četriem apkopotiem 3. fāzes pētījumiem, tostarp pacientiem ar parciāliem krampjiem un primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem. Šīs mijiedarbības ietekme uz vidējo līdzsvara koncentrāciju apkopota nākamajā tabulā.
Vienlaikus lietotie PEL ietekme uz Fycompa
Fycompa ietekme uz PEL
PEL
koncentrāciju
koncentrāciju
Karbamazepīns Samazināšanās 2,75 reizes
Samazināšanās <10%
Klobazāms
Nav ietekmes
Samazināšanās <10%
Klonazepāms
Nav ietekmes
Nav ietekmes
Lamotrigīns
Nav ietekmes
Samazināšanās <10%
Levetiracetāms Okskarbazepīns
Nav ietekmes Samazināšanās 1,9 reizes
Nav ietekmes Pieaugums 35%1)
Fenobarbitāls
Nav ietekmes
Nav ietekmes
Fenitoīns
Samazināšanās 1,7 reizes
Nav ietekmes
Topiramāts
19% samazināšanās
Nav ietekmes
Valproiskābe
Nav ietekmes
Samazināšanās <10%
Zonisamīds
Nav ietekmes
Nav ietekmes
1) Netika novērtēts aktīvais metabolīts monohidroksikarbazepīns.
Tika konstatēts, ka daži pretepilepsijas līdzekļi, kas zināmi kā CYP450 3A enzīmu induktori (karbamazepīns, fenitoīns, okskarbazepīns), palielina perampanela klīrensu un tādējādi samazina perampanela koncentrāciju plazmā. Un otrādi – vienlaikus lietota CYP450 3A enzīmu induktora lietošanas pārtraukšana var palielināt perampanela koncentrāciju plazmā, un var būt nepieciešams samazināt devu.
Pētījumā, kas tika veikts ar veselām personām, karbamazepīns, kas zināms kā spēcīgs enzīmu induktors, par divām trešdaļām pazemināja perampanela līmeni.
Līdzīgi rezultāti tika konstatēti populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 mg perampanela dienā. Fycompa kopējais klīrenss palielinājās, lietojot kopā ar karbamazepīnu (2,75 reizes), fenitoīnu (1,7 reizes) un okskarbazepīnu (1,9 reizes), kas zināmi kā enzīmu metabolisma induktori (skatīt 5.2. apakšpunktu). Šī ietekme jāņem vērā un jākontrolē, pacientu terapijas shēmā pievienojot vai atceļot šos pretepilepsijas līdzekļus.
Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma Fycompa līdz 12 mg dienā, Fycompa klīniski nozīmīgā veidā neietekmēja klonazepāma, levetiracetāma, fenobarbitāla, fenitoīna, topiramāta, zonisamīda, karbamazepīna, klobazāma, lamotrigīna un valproiskābes klīrensu, lietojot perampanela lielāko novērtēto devu (12 mg dienā).
Epilepsijas populācijas farmakokinētikas analīzē tika konstatēts, ka perampanels par 26% samazina okskarbazepīna klīrensu. Enzīma citosoliskās reduktāzes ietekmē okskarbazepīns ātri metabolizējas par aktīvu metabolītu monohidroksikarbazepīnu. Perampanela ietekme uz monohidroksikarbazepīna koncentrāciju nav zināma.
Perampanela dozēšana jāveic līdz klīniskai iedarbībai neatkarīgi no citiem PEL.
24
Perampanela ietekme uz CYP3A substrātiem
Veseliem cilvēkiem Fycompa (20 dienas lietojot 6 mg vienreiz dienā) samazināja midazolāma AUC par 13%. Iespējams, ka midazolāma (vai citu jutīgu CYP3A substrātu) iedarbība samazinās vēl vairāk, ja lieto lielākas Fycompa devas.
Citohroma P450 induktoru ietekme uz perampanela farmakokinētiku
Sagaidāms, ka spēcīgi citohroma P450 induktori, piemēram, rifampicīns un asinszāle, samazinās perampanela koncentrāciju, un nav izslēgta iespējama lielāka aktīvā metabolīta koncentrācija plazmā to klātbūtnē. Konstatēts, ka felbamāts samazina dažu zāļu koncentrāciju un var samazināt arī perampanela koncentrāciju
Citohroma P450 inhibitoru ietekme uz perampanela farmakokinētiku
Veseliem cilvēkiem CYP3A4 inhibitors ketokonazols (10 dienas lietojot 400 mg vienreiz dienā) palielināja perampanela AUC par 20% un pagarināja perampanela eliminācijas pusperiodu par 15% (67,8 h vs. 58,4 h). Iespējams, ka ietekme ir lielāka, ja perampanelu kombinē ar CYP3A4 inhibitoru, kam ir garāks eliminācijas pusperiods nekā ketokonazolam, vai ja terapija ar inhibitoru ir ilgāka.
Levodopa Veseliem cilvēkiem Fycompa (19 dienas lietojot 4 mg vienreiz dienā) neietekmēja levodopas Cmax vai AUC.
Alkohols Farmakodinamikas mijiedarbības pētījumā ar veseliem cilvēkiem konstatēts, ka perampanela ietekme uz tādu darbību, kam nepieciešama veiklība un modrība, kā transportlīdzekļa vadīšana papildināja vai izteikti papildināja alkohola iedarbību. Perampanela vairākas 12 mg devas dienā paaugstināja dusmu, apjukuma un depresijas līmeni, kas novērtēts pēc Profile of Mood State 5 punktu novērtējuma skalas (skatīt 5.1. apakšpunktu). Šo ietekmi var novērot arī tad, ja Fycompa lieto kombinācijā ar citiem centrālo nervu sistēmu (CNS) nomācošiem līdzekļiem.
Pediatriskā populācija Mijiedarbības pētījumi veikti tikai pieaugušajiem. Pusaudžu vecuma pacientu populācijas farmakokinētikas analīzē 3. fāzes klīniskajos pētījumos nebija ievērojamas atšķirības starp šo populāciju un vispārējo populāciju.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Sievietes reproduktīvā vecumā un kontracepcija vīriešiem un sievietēm
Sievietēm reproduktīvā vecumā, neizmantojot kontracepcijas līdzekļus, Fycompa lietošana nav ieteicama, ja vien tas nav absolūti nepieciešams.
Grūtniecība Dati par perampanela lietošanu sievietēm grūtniecības laikā ir ierobežoti (mazāk par 300 grūtniecības iznākumu). Pētījumi ar dzīvniekiem neliecina par teratogēnu iedarbību žurkām vai trušiem, taču, lietojot žurku mātītēm toksiskas devas, novērota embriotoksicitāte (skatīt 5.3. apakšpunktu). Fycompa lietošana grūtniecības laikā nav ieteicama.
Barošana ar krūti Pētījumos ar žurkām zīdīšanas laikā ir konstatēta perampanela un/vai tā metabolītu izdalīšanās pienā (sīkāk skatīt 5.3. apakšpunktā). Nav zināms, vai perampanels izdalās cilvēka pienā. Nevar izslēgt risku jaundzimušajiem/zīdaiņiem. Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai pārtraukt/atturēties no terapijas ar Fycompa jāpieņem, izvērtējot krūts barošanas ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei.
25
Fertilitāte
Fertilitātes pētījumos ar žurkām tika konstatēti pagarināti un neregulāri meklēšanās cikli, lietojot lielu devu (30 mg/kg) mātītēm; tomēr šīs izmaiņas neietekmēja fertilitāti un agrīno embrionālo attīstību. Ietekme uz fertilitāti tēviņiem netika novērota (skatīt 5.3. apakšpunktu). Perampanela ietekme uz cilvēku fertilitāti nav pierādīta.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Fycompa mēreni ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Perampanels var izraisīt reiboni un miegainību, tāpēc var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Pacientiem jāiesaka, lai viņi nevada transportlīdzekli, neapkalpo sarežģītus mehānismus un neveic nekādas potenciāli bīstamas darbības, pirms nav zināms, vai perampanels ietekmē viņu spēju to veikt (skatīt 4.4. un 4.5. apakšpunktu).
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Drošuma profila kopsavilkums
Visos kontrolētos un nekontrolētos pētījumos, kuros piedalījās pacienti ar parciāliem krampjiem, 1639 cilvēki saņēma perampanelu, no kuriem 1147 tika ārstēti 6 mēnešus, bet 703 – ilgāk nekā 12 mēnešus.
Kontrolētajā un nekontrolētajā pētījumā, kurā piedalījās pacienti ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, 114 cilvēki saņēma perampanelu, no kuriem 68 tika ārstēti 6 mēnešus, bet 36 - ilgāk nekā 12 mēnešus.
Blakusparādības, kas izraisīja terapijas pārtraukšanu Kontrolētajos 3. fāzes klīniskajos pētījumos par parciāliem krampjiem pārtraukšanas biežums blakusparādību dēļ bija 1,7%, 4,2% un 13,7% pacientu, kas nejaušināti saņēma perampanelu ieteiktajās devās attiecīgi pa 4 mg, 8 mg un 12 mg dienā, un 1,4% pacientu, kas nejaušināti saņēma placebo. Visbiežāk novērotās nevēlamās blakusparādības (≥1% perampanelu saņēmušo grupā kopā un vairāk kā placebo), kas izraisīja terapijas pārtraukšanu, bija reibonis un miegainība.
Kontrolētajā 3. fāzes klīniskajā pētījumā par primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem pārtraukšanas biežums blakusparādību dēļ bija 4,9% pacientu, kas nejaušināti saņēma 8 mg perampanela, un 1,2% pacientu, kas nejaušināti saņēma placebo. Visbiežāk novērotā nevēlamā blakusparādība (≥2% perampanelu saņēmušo grupā un vairāk kā placebo), kas izraisīja terapijas pārtraukšanu, bija reibonis.
Lietošana pēcreģistrācijas periodā
Saistībā ar perampanela terapiju ir ziņots par smagām ādas nevēlamām blakusparādībām, tostarp zāļu lietošanas izraisītu reakciju ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS) (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Nevēlamo blakusparādību apkopojums tabulā
Blakusparādības, kas tika konstatētas pēc Fycompa klīnisko pētījumu pilnas drošuma datubāzes pārskatīšanas, nākamajā tabulā uzskaitītas atbilstoši orgānu sistēmu klasifikācijai un rašanās biežumam. Blakusparādību klasificēšanai ir izmantoti šādi apzīmējumi: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1000 līdz <1/100), nav zināms (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).
Katrā sastopamības biežuma grupā blakusparādības ir sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.
26
Orgānu sistēmu klase
Ļoti bieži
Vielmaiņas un uztures traucējumi
Psihiskie traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi
Reibonis Miegainība
Acu bojājumi
Ausu un labirinta bojājumi Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi Vispārēji traucējumi
Izmeklējumi
Traumas, saindēšanās un ar manipulācijām saistītas komplikācijas
* Skatīt 4.4. apakšpunktu.
Bieži Samazināta ēstgriba Pastiprināta ēstgriba Agresija Dusmas Nemiers Apjukuma stāvoklis Ataksija Dizartrija Līdzsvara traucējumi Uzbudināmīb a Diplopija Redzes miglošanās Vertigo Slikta dūša
Retāk
Domas par pašnāvību Pašnāvības mēģinājums
Muguras sāpes Gaitas traucējumi Nogurums Ķermeņa masas pieaugums Kritieni
Nav zināms
Zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS)*
Pediatriskā populācija Klīnisko pētījumu datubāze par 196 pusaudžiem, kas dubultmaskētos pētījumos par parciāliem krampjiem un primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem saņēma perampanelu, rāda, ka vispārējais drošuma profils pusaudžiem bija līdzīgs tam, kāds novērots pieaugušajiem, izņemot agresiju, ko pusaudžiem novēroja biežāk nekā pieaugušajiem.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
27
4.9. Pārdozēšana
Klīniskā pieredze par perampanela pārdozēšanu cilvēkiem ir ierobežota. Ziņojumā par tīšu pārdozēšanu, ko varētu būt izraisījusi līdz 264 mg liela deva, pacientam bija psihiskā stāvokļa izmaiņas, uzbudinājums un agresīva uzvedība, kas izzuda bez sekām. Nav specifiska antidota pret perampanela iedarbību. Pacientam tiek indicēta vispārēja uzturoša ārstēšana, kā arī dzīvībai svarīgo pazīmju pārraudzība un pacienta klīniskā stāvokļa novērošana. Tā kā perampanela eliminācijas pusperiods ir garš, šo zāļu izraisītā iedarbība var būt ilgstoša. Zemā renālā klīrensa dēļ maz ticams, ka tādi īpaši pasākumi kā piespiedu diurēze, dialīze vai hemoperfūzija sniegs kādu labumu.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: pretepilepsijas līdzekļi, citi pretepilepsijas līdzekļi, ATĶ kods: N03AX22
Darbības mehānisms
Perampanels ir pirmais šīs klases selektīvais, jonotropās α-amino-3-hidroksi-5-metil-4izoksazolpropionskābes (AMPS) glutamāta receptoru nekonkurējošs antagonists postsinaptiskajos neironos. Glutamāts ir primārais ierosinošais centrālās nervu sistēmas neiromediators centrālajā nervu sistēmā un ir saistīts ar daudziem neiroloģiskiem traucējumiem, ko izraisa neironu pārierosināšana. Tiek uzskatīts, ka glutamāta ierosinātā AMPS receptoru aktivācija ir atbildīga par visātrāko ierosinošo sinaptisko pārvadi galvas smadzenēs. In vitro pētījumos perampanels nekonkurēja ar AMPS par saistīšanos pie AMPS receptoriem, bet perampanela saistīšanos aizvietoja nekonkurējošie AMPS receptoru antagonisti, kas liecina, ka perampanels ir nekonkurējošs AMPS receptoru antagonists. In vitro perampanels kavēja AMPS inducēto (bet ne NMDA inducēto) intracelulārā kalcija līmeņa paaugstināšanos. In vivo perampanels ievērojami pagarināja laiku līdz krampju attīstībai AMPS inducēto krampju modelī.
Precīzs perampanela pretepileptiskās darbības mehānisms cilvēka organismā vēl nav pilnībā noskaidrots.
Farmakodinamiskā iedarbība
Farmakokinētikas–farmakodinamikas (efektivitātes) analīzi veica, pamatojoties uz 3 efektivitātes pētījumu apvienoto datu analīzi par parciāliem krampjiem. Farmakokinētikas–farmakodinamikas (efektivitātes) analīzi veica arī vienā efektivitātes pētījumā par primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem. Abās analīzēs perampanela iedarbība korelēja ar krampju lēkmju biežuma samazināšanos.
Psihomotorās spējas Viena un vairākas devas pa 8 mg un 12 mg veseliem brīvprātīgajiem ietekmēja psihomotorās spējas no devas atkarīgā veidā. Perampanela ietekme uz tādu sarežģītu darbību kā transportlīdzekļa vadīšana papildināja vai izteikti papildināja alkohola iedarbību. Psihomotorās spējas sākotnējā līmenī atjaunojās 2 nedēļās pēc perampanela lietošanas pārtraukšanas.
Kognitīvā funkcija Pētījumā veseliem brīvprātīgajiem modrības un atmiņas novērtējumā, izmantojot standarta novērtējumu testus, netika novērota perampanela ietekme ne pēc vienas, ne vairākām perampanela devām līdz 12 mg dienā.
Ar placebo kontrolētā pētījumā pusaudžu vecuma pacientiem nozīmīgas izmaiņas izziņas spējās attiecībā pret placebo saņēmušajiem, nosakot ar Kognitīvās funkcijas novērtējuma zāļu izpētē (Cognitive Drug Research, CDR) sistēmas vispārējo izziņas spēju skalu (Global Cognition Score), lietojot perampanelu, nenovēroja. Atklātajā pagarinājumā pēc 52 nedēļu ilgas ārstēšanas ar
28
perampanelu nozīmīgas izmaiņas vispārējā CDR sistēmas skalā nenovēroja (skatīt 5.1. apakšpunktu, sadaļu “Pediatriskā populācija”).
Modrība un garastāvoklis Modrības līmenis (ierosinātais) veseliem cilvēkiem pazeminājās no devas atkarīgā veidā, lietojot no 4 līdz 12 mg perampanela dienā. Garastāvoklis pasliktinājās tikai pēc 12 mg devas dienā; garastāvokļa izmaiņas bija nelielas un atspoguļoja vispārēju modrības samazināšanos. Perampanela vairākas 12 mg devas dienā pastiprināja arī alkohola ietekmi uz modrību un veiklību un paaugstināja dusmu, apjukuma un depresijas līmeni, kas novērtēts pēc Profile of Mood State 5 punktu novērtējuma skalas.
Sirds elektrofizioloģija Ja perampanelu lietoja līdz 12 mg dienā, tas nepagarināja QT intervālu un tam nebija no devas atkarīgas vai klīniski svarīgas ietekmes uz QRS ilgumu.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Parciāli krampji Perampanela efektivitāte parciālu krampju gadījumā tika pierādīta trijos 19 nedēļu papildu terapijas, randomizētos, dubultmaskētos, placebo kontrolētos daudzcentru pētījumos pieaugušiem un pusaudžu vecuma pacientiem. Pacientiem bija parciāli krampji ar sekundāru ģeneralizāciju vai bez tās, un tie nebija pietiekami kontrolēti ne ar vienu no trim papildu PEL. Bija nepieciešams, lai 6 nedēļas ilgā sākotnējā periodā pacientiem būtu vairāk nekā piecas krampju lēkmes ar vairāk nekā 25 dienas ilgu bezkrampju periodu. Šajos trijos pētījumos pacientiem vidējais epilepsijas ilgums bija apmēram 21,06 gadi. No 85,3% līdz 89,1% pacientu lietoja divus vai trīs papildu PEL ar vienlaicīgu n. vagus stimulēšanu vai bez tās.
Divos pētījumos (304. un 305. pētījumā) perampanela devas 8 mg un 12 mg dienā salīdzināja ar placebo, bet trešajā pētījumā (306. pētījumā) perampanela devas 2 mg, 4 mg un 8 mg dienā salīdzināja ar placebo. Visos trijos pētījumos pēc 6 nedēļas ilgas sākotnējās fāzes, lai noteiktu sākotnējo krampju biežumu pirms randomizācijas, pacienti tika nejaušināti iekļauti, un notika titrācija līdz randomizētajai devai. Titrēšanas fāzes laikā visos trijos pētījumos terapija tika sākta ar 2 mg dienā, ik nedēļu palielinot to pa 2 mg dienā līdz mērķa devai. Cilvēkiem, kam radās nepanesamas blakusparādības, tika saglabāta tā pati deva vai deva tika samazināta līdz iepriekšējai panesamajai devai. Visos trīs pētījumos titrēšanas fāzei sekoja 13 nedēļas ilga balstdevas fāze, kuras laikā pacientiem tika saglabāta stabila perampanela deva.
Summārie 50% atbildes reakcijas rādītāji bija placebo 19%, 4 mg 29%, 8 mg 35% un 12 mg 35%. Statistiski ticama ietekme uz kampju biežuma samazināšanos 28 dienās (no sākotnējā līdz terapijas fāzei), salīdzinot ar placebo grupu, tika novērota, lietojot perampanelu devās pa 4 mg dienā (306. pētījums), 8 mg dienā (304., 305. un 306. pētījums) un 12 mg dienā (304. un 305. pētījums). Lietojot kombinācijā ar enzīmu inducējošām pretepilepsijas zālēm, 50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits 4 mg, 8 mg un 12 mg grupās attiecīgi bija 23,0%, 31,5% un 30,0%, bet, lietojot perampanelu kombinācijā ar enzīmu neinducējošām pretepilepsijas zālēm, tas attiecīgi bija 33,3%, 46,5% un 50,0%. Šie pētījumi pierādīja, ka perampanela lietošana vienreiz dienā devās no 4 mg līdz 12 mg kā papildu terapija šajā populācijā ir ievērojami efektīvāka nekā placebo.
Placebo kontrolētu pētījumu dati liecina, ka krampju kontroles uzlabošanos novēro, lietojot perampanelu vienreiz dienā pa 4 mg, un šis ieguvums pieaug, ja devu palielina līdz 8 mg dienā. Netika novērots efektivitātes ieguvums, vispārējā populācijā lietojot 12 mg devu, salīdzinājumā ar 8 mg devu. Ieguvums, lietojot 12 mg devu, tika novērots dažiem pacientiem, kas panesa 8 mg devu, un gadījumā, ja klīniskā reakcija uz šo devu bija nepietiekama. Krampju biežuma klīniski nozīmīga uzlabošanās attiecībā pret placebo tika panākta jau terapijas otrajā nedēļā, kad pacientu dienas deva bija 4 mg.
Klīniskajos pētījumos 1,7–5,8% pacientu, kas lietoja perampanelu, krampji izzuda 3 mēnešus ilgajā balstdevas periodā, salīdzinot ar 0–1,0% placebo grupā.
29
Atklāts pagarinājuma pētījums Deviņdesmit septiņi procenti pacientu, kas pabeidza randomizētos pētījumus par pacientiem ar parciāliem krampjiem, tika iekļauti atklātā pagarinājuma pētījumā (n=1186). Pacientiem no randomizētā pētījuma terapija tika pārveidota uz perampanelu 16 nedēļu laikā, kam sekoja ilgstošs balstdevas periods (≥1 gads). Vidējā caurmēra dienas deva bija 10,05 mg.
Primāri ģeneralizēti toniski kloniski krampji Perampanela kā papildu terapija pacientiem no 12 gadu vecuma ar idiopātisku ģeneralizētu epilepsiju, kam ir primāri ģeneralizēti toniski kloniski krampji, tika pierādīta daudzcentru, randomizētā, dubultmaskētā, ar placebo kontrolētā pētījumā (332. pētījumā). Kritērijiem dalībai pētījumā atbilstošus pacientus, kas lietoja 1–3 PEL stabilā devā un kam 8 nedēļas ilgā sākotnējā periodā bija vismaz 3 primāri ģeneralizēti toniski kloniski krampji, nejaušināti iekļāva perampanela vai placebo grupā. Populāciju veidoja 164 pacienti (perampanels N=82, placebo N=82). Pacientiem devu titrēja četras nedēļas, līdz sasniedza mērķa devu 8 mg dienā vai lielāko panesamo devu, un ar titrēšanas perioda beigās sasniegto pēdējo devas līmeni viņus ārstēja vēl 13 nedēļas. Kopējais ārstēšanas periods bija 17 nedēļas. Pētījuma zāles deva reizi dienā.
50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem balstdevas periodā bija ievērojami lielāks perampanela grupā (58,0%) nekā placebo grupā (35,8%), P=0,0059. Lietojot kombinācijā ar enzīmu inducējošām pretepilepsijas zālēm, 50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits bija 22,2%, bet, lietojot perampanelu kombinācijā ar enzīmu neinducējošām pretepilepsijas zālēm, tas bija 69,4%. Perampanelu saņemošo pacientu, kas lietoja enzīmu inducējošas pretepilepsijas zāles, skaits bija neliels (n=9). Mediānās procentuālās primāru ģeneralizētu toniski klonisku krampju biežuma izmaiņas 28 dienās titrēšanas un balstdevas periodā (kopā) salīdzinājumā ar periodu pirms randomizācijas bija lielākas perampanela grupā (-76,5%) nekā placebo grupā (-38,4%), P<0,0001. Klīniskajos pētījumos 3 mēnešus ilgajā balstdevas periodā 30,9% (25/81) pacientu, kas lietoja perampanelu, PĢTK krampji izzuda, salīdzinot ar 12,3% (10/81) placebo grupā.
Citi ģeneralizētu krampju apakštipi Perampanela efektivitāte un drošums, lietojot pacientiem ar miokloniskajiem krampjiem, nav pierādīts. Pieejamie dati ir nepietiekami, lai izdarītu secinājumus. Perampanela efektivitāte, ārstējot Petit mal lēkmes, nav pierādīta. 332. pētījumā par pacientiem ar PĢTK krampjiem ar vienlaicīgiem miokloniskajiem krampjiem no krampjiem atbrīvojās 16,7% (4/24) perampanela lietotāju, salīdzinot ar 13,0% (3/23) placebo lietotāju. Pacientiem ar vienlaicīgām Petit mal lēkmēm tās izzuda 22,2% (6/27) perampanela lietotāju, salīdzinot ar 12,1% (4/33) placebo lietotāju. No visu veidu krampjiem un lēkmēm atbrīvojās 23,5% (19/81) perampanela lietotāju, salīdzinot ar 4,9% (4/81) placebo lietotāju.
Atklāta pagarinājuma fāze No 140 pacientiem, kas pabeidza 332. pētījumu, 114 pacienti (81,4%) iesaistījās pagarinājuma fāzē. Pacientiem no randomizētā pētījuma terapijas līdzeklis uz perampanelu tika mainīts 6 nedēļās, kam sekoja ilgstošs balstdevas periods (≥1 gads). Pagarinājuma fāzē 73,7% pacientu saņēma par 4–8 mg dienā lielāku modālu perampanela dienas devu, bet 16,7% – par 8–12 mg dienā lielāku modālu dienas devu. Pagarinājuma fāzē PĢTK krampju biežuma samazināšanos par vismaz 50% novēroja 65,9% pacientu pēc 1 gadu ilgas ārstēšanas (salīdzinājumā ar sākotnējo krampju biežumu pirms perampanela lietošanas). Šie dati atbilda datiem par krampju biežuma procentuālo izmaiņu un pierādīja, ka 50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits ar PĢTK vispārīgi bija stabils laikā no apmēram 26. nedēļas līdz 2. gada beigām. Līdzīgus rezultātus ieguva, novērtējot visas krampju lēkmes un Petit mal lēkmes salīdzinājumā ar miokloniskiem krampjiem laika gaitā.
Pāriešana uz monoterapiju Retrospektīvā klīniskās prakses pētījumā 51 pacients ar epilepsiju, kas perampanelu saņēma kā papildterapiju, pārgāja uz perampanela monoterapiju. Lielākajai daļai šo pacientu anamnēzē ir bijušas parciālas krampju lēkmes. Nākamajos mēnešos 14 no šiem pacientiem (27%) atgriezās pie papildterapijas. 34 (trīsdesmit četri) pacienti tika novēroti vismaz 6 mēnešus, un 24 no šiem pacientiem (71%) turpināja lietot perampanelu monoterapijā vismaz 6 mēnešus. 10 (desmit) pacienti
30
tika novēroti vismaz 18 mēnešus, un 3 no šiem pacientiem (30%) turpināja lietot perampanelu monoterapijā vismaz 18 mēnešus.
Pediatriskā populācija
Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt pētījumu rezultātus Fycompa vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās rezistentas epilepsijas (ar lokalizāciju saistītas un ar vecumu saistītas epilepsijas sindromu) terapijai (informāciju par lietošanu pusaudžiem skatīt 4.2. apakšpunktā).
Trijos pivotālos, dubultmaskētos, ar placebo kontrolētos 3. fāzes pētījumos tika iekļauti 143 pusaudži 12–18 gadu vecumā. Par šiem pusaudžiem iegūtie rezultāti bija līdzīgi pieaugušo populācijā novērotajiem.
332. pētījumā tika iekļauti 22 pusaudži 12–18 gadu vecumā. Par šiem pusaudžiem iegūtie rezultāti bija līdzīgi pieaugušo populācijā novērotajiem.
Tika veikts 19 nedēļu ilgs randomizēts, dubultmaskēts, ar placebo kontrolēts pētījums ar atklātu pagarinājuma fāzi (235. pētījums), lai novērtētu Fycompa (mērķa devas diapazons no 8 līdz 12 mg vienreiz dienā) kā papildu terapijas īslaicīgu ietekmi uz izziņas spējām 133 (Fycompa n = 85, placebo n = 48) pusaudžu vecuma pacientiem vecumā no 12 līdz mazāk par 18 gadiem ar nepietiekami kontrolētiem parciāliem krampjiem. Kognitīvo funkciju novērtēja ar Kognitīvās funkcijas novērtējuma zāļu izpētē (CDR) sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalu, kas ir kompleksa skala, ko veido 5 sadaļas, pārbaudot uzmanības spēju, uzmanības nepārtrauktību, epizodiskas sekundārās atmiņas kvalitāti, darba atmiņas kvalitāti un atmiņas ātrumu. Vidējās izmaiņas (SN) no pētījuma sākuma līdz dubultmaskētās ārstēšanas beigām (19 nedēļas) CDR sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalā bija 1,1 (7,14) placebo grupā un (mīnus) –1,0 (8,86) perampanela grupā, atšķirība starp ārstēšanas grupām: LS vidējie rādītāji (95% TI) = (mīnus) –2,2 (–5,2, 0,8). Atšķirība starp ārstēšanas grupām nebija statistiski nozīmīga (p = 0,145). CDR sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalas rādītāji pētījuma sākumā placebo un perampanela grupā bija attiecīgi 41,2 (10,7) un 40,8 (13,0). Pacientiem, kuri atklātajā pagarinājumā lietoja perampanelu, (n = 112), vidējās izmaiņas (SN) no pētījuma sākuma līdz atklātās ārstēšanas beigām (52 nedēļas) CDR sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalā bija (mīnus) –1,0 (9,91). Tās nebija statistiski nozīmīgas (p = 0,96). Pēc ne ilgāk par 52 nedēļu ārstēšanas ar perampanelu (n = 114) ietekmi uz kaulu augšanu nenovēroja. Ietekmi uz ķermeņa masu, augumu un dzimumattīstību pēc ne ilgāk par 104 nedēļu ārstēšanas nenovēroja (n = 114).
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Perampanela farmakokinētika pētīta veseliem pieaugušiem cilvēkiem (vecuma diapazonā no 18 līdz 79 gadiem), pieaugušajiem un pusaudžiem ar parciāliem krampjiem un primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, pieaugušajiem ar Parkinsona slimību, pieaugušajiem ar diabētisku neiropātiju, pieaugušajiem ar multiplo sklerozi un cilvēkiem ar aknu darbības traucējumiem.
Uzsūkšanās
Pēc perorālas lietošanas perampanels viegli uzsūcas, un nekas neliecina par izteiktu pirmā loka metabolismu.
Perampanela suspensijas iekšķīgai lietošanai sastāvs mg ir bioloģiski līdzvērtīgs perampanela tabletēm, lietojot tukšā dūšā. Abos gadījumos lietojot vienu 12 mg devu ar maltīti, kurai ir augsts tauku saturs, perampanela suspensija iekšķīgai lietošanai sasniedz vienādu AUC0-inf koncentrāciju un apmēram par 23% zemāku Cmax koncentrāciju, un 2 stundu vēlāku maksimālo koncentrāciju (tmax) nekā tabletes. Tomēr populācijas farmakokinētikas analīze pierādīja, ka simulētos līdzsvara apstākļos Cmax un AUC koncentrācija perampanela suspensijai iekšķīgai lietošanai bija bioloģiski līdzvērtīgi tabletēm, lietojot tukšā dūšā un pēc ēšanas.
31
Perampanela suspensijas iekšķīgai lietošanai vienas 12 mg devas Cmax un AUC0-inf koncentrācija, lietojot ar maltīti, kurai ir augsts tauku saturs, bija attiecīgi apmēram par 22% un 13% zemāki nekā lietojot tukšā dūšā.
Izkliede
In vitro pētījumu dati liecina, ka apmēram 95% perampanela saistās ar plazmas proteīniem.
In vitro pētījumi liecina, ka perampanels nav organisko anjonu transportējošo polipeptīdu (OATP) 1B1 un 1B3, organisko anjonu transportētāju (OAT) 1, 2, 3 un 4, organisko katjonu transportētāju (OCT) 1, 2 un 3, kā arī izplūdes transportētāja P-glikoproteīna un krūts vēža rezistences proteīna (Breast Cancer Resistance Protein – BCRP) substrāts vai būtisks inhibitors.
Biotransformācija
Perampanels intensīvi metabolizējas primārās oksidācijas un secīgas glikuronidācijas ceļā. Perampanela metabolisma mediators galvenokārt ir CYP3A, jo tā rāda klīnisko pētījumu rezultāti par veseliem pieaugušajiem, kam ievadīja radioaktīvi iezīmētu perampanelu, un apliecina pētījumi in vitro, izmantojot rekombinantos cilvēka CYP un cilvēka aknu mikrosomas.
Pēc radioaktīvi iezīmēta perampanela ievadīšanas plazmā tika konstatētas tikai perampanela metabolītu pēdas.
Eliminācija
Pēc radioaktīvi iezīmēta perampanela devas ievadīšanas astoņiem pieaugušajiem vai gados vecākiem cilvēkiem apmēram 30% no atgūtās radioaktivitātes tika konstatēti urīnā, bet 70% fēcēs. Urīnā un fēcēs atgūtā radioaktivitāte sastāvēja galvenokārt no oksidatīvu un konjugētu metabolītu maisījuma. Populācijas farmakokinētikas analīzē, apkopojot datus no 19 1. fāzes pētījumiem, perampanela caurmēra t1/2 bija 105 stundas. Lietojot kombinācijā ar spēcīgu CYP3A induktoru karbamazepīnu, caurmēra t1/2 bija 25 stundas.
Linearitāte/nelinearitāte
Veseliem cilvēkiem perampanela koncentrācija plazmā palielinājās tieši proporcionāli ievadītajai devai 2–12 mg diapazonā. Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 mg perampanela dienā, tika konstatēta lineāra saistība starp devu un perampanela koncentrāciju plazmā.
Īpašas pacientu grupas
Aknu darbības traucējumi Perampanela farmakokinētika pēc vienas 1 mg devas tika novērtēta 12 cilvēkiem ar viegliem un vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem (attiecīgi Child-Pugh A un B), salīdzinot ar 12 veseliem, demogrāfiski atbilstīgiem cilvēkiem. Nesaistīta perampanela vidējais šķietamais klīrenss cilvēkiem ar viegliem traucējumiem bija 188 ml/min, salīdzinot ar 338 ml/min atbilstošā kontroles grupā, bet cilvēkiem ar mēreniem traucējumiem tas bija 120 ml/min, salīdzinot ar 392 ml/min atbilstošā kontroles grupā. t1/2 bija garāks cilvēkiem ar viegliem traucējumiem (306 h vs. 125 h) un cilvēkiem ar vidēji smagiem traucējumiem (295 h vs. 139 h), salīdzinot ar veseliem, demogrāfiski atbilstošiem cilvēkiem.
Nieru darbības traucējumi Perampanela farmakokinētika pacientiem ar nieru darbības traucējumiem formāli nav novērtēta. Perampanela eliminācija notiek gandrīz vienīgi metabolisma ceļā, kam seko strauja metabolītu izdalīšanās ar urīnu; perampanela metabolīti plazmā konstatēti tikai atlieku daudzumos. Populācijas
32
farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuriem kreatinīna klīrenss bija 39– 160 ml/min un kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, kreatinīna klīrenss neietekmēja perampanela klīrensu. Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētā klīniskā pētījumā saņēma līdz 8 mg perampanela dienā, sākotnējais kreatinīna klīrenss neietekmēja perampanela klīrensu.
Dzimums Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 mg perampanela dienā, perampanela klīrenss sievietēm (0,54 l/h) bija par 18% zemāks nekā vīriešiem (0,66 l/h).
Gados vecāki cilvēki (pēc 65 gadu vecuma) Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem (vecuma diapazonā no 12 līdz 74 gadiem) un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem (vecuma diapazonā no 12 līdz 58 gadiem), kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 vai 12 mg perampanela dienā, netika konstatēts, ka vecums būtiski ietekmētu perampanela klīrensu. Gados vecākiem cilvēkiem devas pielāgošana nav uzskatāma par nepieciešamu (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija Pusaudžu vecuma pacientu populācijas farmakokinētikas analīzē, apkopojot datus no 2. un 3. fāzes klīniskajiem pētījumiem, nebija ievērojamas atšķirības starp šo populāciju un vispārējo populāciju.
Zāļu mijiedarbības pētījumi
Zāļu mijiedarbības novērtēšana in vitro
Zāles metabolizējošo enzīmu inhibēšana Cilvēka aknu mikrosomās perampanelam (30 µmol/l) bija vāja inhibējoša ietekme uz CYP2C8 un UGT1A9 no galvenajiem aknu CYP un UGT.
Zāles metabolizējošo enzīmu inducēšana Salīdzinot ar pozitīvām kontroles vielām (tostarp fenobarbitālu, rifampicīnu), tika konstatēts, ka perampanels vāji inducē CYP2B6 (30 µmol/l) un CYP3A4/5 (≥3 µmol/l) no galvenajiem aknu CYP un UGT kultivētos cilvēka hepatocītos.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Klīniskajos pētījumos blakusparādības netika novērotas, bet pētījumos ar dzīvniekiem tās tika novērotas, ja lietoja devas, kas līdzīgas klīniskajām devām, un iespējamā klīniskā nozīmība bija tāda, kā aprakstīts nākamajās rindkopās.
Fertilitātes pētījumos ar žurkām tika konstatēti pagarināti un neregulāri meklēšanās cikli, lietojot maksimālo panesamo devu (30 mg/kg) mātītēm; tomēr šīs izmaiņas neietekmēja fertilitāti un agrīno embrionālo attīstību. Netika novērota ietekme uz fertilitāti tēviņiem.
Izdalīšanās mātītes pienā žurkām tika izmērīta 10 dienas pēc dzemdībām. Līmenis sasniedza maksimālo pēc 1 stundas un 3,65 reizes pārsniedza līmeni plazmā.
Pirmsdzemdību un pēcdzemdību attīstības toksicitātes pētījumos žurkām, lietojot mātītei toksiskas devas, tika novērotas patoloģiskas dzemdības un aprūpēšanas stāvoklis, palielinājās nedzīvu dzimušo pēcnācēju skaits. Pēcnācēja uzvedības un reproduktīvā attīstība netika ietekmēta, bet daži fiziskās attīstības parametri bija nedaudz aizkavēti, kas, iespējams, ir perampanela sekundārās farmakoloģiskās
33
ietekmes uz CNS dēļ. Placentas caurlaidība bija zema; auglī tika konstatēti 0,09% no ievadītās devas vai mazāk. Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati liecina, ka perampanels nav genotoksisks un tam nav kancerogenitātes potenciāla. Ievadot maksimālās panesamās devas žurkām un pērtiķiem, radās farmakoloģiski izraisītas ietekmes CNS klīniskās pazīmes un samazināta terminālā ķermeņa masa. Nebija izmaiņu, kas būtu tieši attiecināmas uz perampanela klīnisko patoloģiju vai histopatoloģiju.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA 6.1. Palīgvielu saraksts Sorbīts (E420), šķidrs (kristālus veidojošs) Mikrokristāliskā celuloze (E460) Karmelozes nātrija sāls (E466) Poloksamērs 188 Simetikona emulsija (30%), kas satur attīrītu ūdeni, silikoneļļu, polisorbātu 65, metilcelulozi, silikagelu, makrogola stearātu, sorbīnskābi, benzoskābi un sērskābi Bezūdens citronskābe (E330) Nātrija benzoāts (E211) Attīrīts ūdens 6.2. Nesaderība Nav piemērojama. 6.3. Uzglabāšanas laiks 2 gadi Pēc pirmās atvēršanas: 90 dienas. 6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi. 6.5. Iepakojuma veids un saturs Polietilēntereftalāta (PET) pudele ar bērniem neatveramu polipropilēna (PP) aizdari; katrā pudelē ir 340 ml suspensijas, pudele ievietota ārējā iepakojuma kastītē.
Katrā kastītē ir viena pudele, divas graduētas 20 ml šļirces perorālās devas dozēšanai un ZBPE pudelē iespiežams adapteris (PIBA). Šļircēm perorālās devas dozēšanai ir graduētas iedaļas pa 0,5 ml. 6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai Nav īpašu atkritumu likvidēšanas prasību. Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
34
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija e-pasts: medinfo_de@eisai.net 8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/024 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 23/07/2012 Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2017. 6. aprīlis 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS {MM/GGGG} Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu/.
35
II PIELIKUMS A. RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI
IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN
EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
36
A. RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese Eisai Manufacturing Ltd. European Knowledge Centre Mosquito Way Hatfield, Herts AL10 9SN Lielbritānija Or Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija Drukātajā lietošanas instrukcijā jānorāda ražotāja, kas atbild par attiecīgās sērijas izlaidi, nosaukums un adrese.
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Recepšu zāles.
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP. Atjaunināts RPP jāiesniedz:
pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
37
III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
38
A. MARĶĒJUMA TEKSTS
39
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kastīte ar 7, 28 vai 98 tabletēm
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 2 mg apvalkotās tabletes Perampanel
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā tabletē ir 2 mg perampanela.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozi: plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 7 apvalkotas tabletes 28 apvalkotas tabletes 98 apvalkotas tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
40
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/001 EU/1/12/776/017 EU/1/12/776/018
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Fycompa 2 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
41
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES Blisteriepakojums (PVH/alumīnija blisters) 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 2 mg tabletes Perampanel 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Eisai 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
42
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kastīte ar 7, 28, 84 vai 98 tabletēm
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 4 mg apvalkotās tabletes Perampanel
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā tabletē ir 4 mg perampanela.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozi: plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 7 apvalkotas tabletes 28 apvalkotas tabletes 84 apvalkotas tabletes 98 apvalkotas tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
43
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/002 EU/1/12/776/003 EU/1/12/776/004 EU/1/12/776/019
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Fycompa 4 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
44
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES Blisteriepakojums (PVH/alumīnija blisters) 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 4 mg tabletes Perampanel 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Eisai 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 04. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
45
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kastīte ar 7, 28, 84 vai 98 tabletēm
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 6 mg apvalkotās tabletes Perampanel
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā tabletē ir 6 mg perampanela.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozi: plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 7 apvalkotas tabletes 28 apvalkotas tabletes 84 apvalkotas tabletes 98 apvalkotas tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
46
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/005 EU/1/12/776/006 EU/1/12/776/007 EU/1/12/776/020
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Fycompa 6 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
47
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES Blisteriepakojums (PVH/alumīnija blisters) 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 6 mg tabletes Perampanel 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Eisai 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
48
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kastīte ar 7, 28, 84 vai 98 tabletēm
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 8 mg apvalkotās tabletes Perampanel
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā tabletē ir 8 mg perampanela.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozi: plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 7 apvalkotas tabletes 28 apvalkotas tabletes 84 apvalkotas tabletes 98 apvalkotas tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
49
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/008 EU/1/12/776/009 EU/1/12/776/010 EU/1/12/776/021
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Fycompa 8 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
50
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES Blisteriepakojums (PVH/alumīnija blisters) 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 8 mg tabletes Perampanel 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Eisai 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
51
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kastīte ar 7, 28, 84 vai 98 tabletēm
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 10 mg apvalkotās tabletes Perampanel
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā tabletē ir 10 mg perampanela.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozi: plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 7 apvalkotas tabletes 28 apvalkotas tabletes 84 apvalkotas tabletes 98 apvalkotas tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
52
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/011 EU/1/12/776/012 EU/1/12/776/013 EU/1/12/776/022
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Fycompa 10 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
53
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES Blisteriepakojums (PVH/alumīnija blisters) 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 10 mg tabletes Perampanel 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Eisai 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
54
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kastīte ar 7, 28, 84 vai 98 tabletēm
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 12 mg apvalkotās tabletes Perampanel
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā tabletē ir 12 mg perampanela.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozi: plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 7 apvalkotas tabletes 28 apvalkotas tabletes 84 apvalkotas tabletes 98 apvalkotas tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
55
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/014 EU/1/12/776/015 EU/1/12/776/016 EU/1/12/776/023
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Fycompa 12 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
56
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES Blisteriepakojums (PVH/alumīnija blisters) 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 12 mg tabletes Perampanel 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Eisai 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
57
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 0,5 mg/ml suspensija iekšķīgai lietošanai perampanel
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Viens ml satur 0,5 mg perampanela. Viena pudele (340 ml) satur 170 mg perampanela.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur sorbītu: plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Suspensija iekšķīgai lietošanai 340 ml. 1 pudele 2 šļirces perorālai ievadīšanai 1 pudelē iespiežams adapteris (PIBA)
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Pirms lietošanas sakratīt vismaz 5 sekundes. Iekšķīgai lietošanai Atvēršanas datums:
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz Pēc pirmās atvēršanas: izlietot 90 dienu laikā.
58
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/024
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Fycompa 0,5 mg/ml
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
59
B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
60
Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Fycompa 2 mg, 4 mg, 6 mg, 8 mg, 10 mg un 12 mg apvalkotās tabletes Perampanel
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz
iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt
1. Kas ir Fycompa un kādam nolūkam tās/to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Fycompa lietošanas 3. Kā lietot Fycompa 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Fycompa 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Fycompa un kādam nolūkam tās/to lieto
Fycompa satur zāles, ko sauc par perampanelu. Tās ir no zāļu grupas, ko sauc par pretepilepsijas zālēm. Šīs zāles lieto, lai ārstētu epilepsiju – kad cilvēkam ir atkārtotas lēkmes (krampji). Tās Jums ir nozīmējis ārsts, lai Jūsu krampju lēkmju skaits samazinātos.
Fycompa lieto kopā ar citām pretepilepsijas zālēm, lai ārstētu noteiktas epilepsijas formas cilvēkiem, kas vecāki par 12 gadiem. - To lieto, lai ārstētu lēkmes, kas skar vienu galvas smadzeņu daļu (tā sauktās “parciālās krampju
lēkmes”). - Šīm parciālajām krampju lēkmēm var vai nu sekot, vai arī nesekot lēkmes, kas skar visas galvas
smadzenes (tā sauktā “sekundārā ģeneralizācija”). - To lieto arī, lai ārstētu noteikta veida lēkmes, kas uzreiz ietekmē visas smadzenes (tā sauktos
“ģeneralizētos krampjus”) un izraisa konvulsijas vai “atslēgšanos”.
2. Kas Jums jāzina pirms Fycompa lietošanas
NELIETOJIET Fycompa šādos gadījumos: - ja Jums jebkad pēc perampanela lietošanas ir radušies smagi ādas izsitumi vai ādas lobīšanas,
pūšļu veidošanās un/vai čūlas mutes gļotādā; - ja Jums ir alerģija pret perampanelu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Fycompa lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, ja Jums ir aknu darbības traucējumi vai vidēji smagi līdz smagi nieru darbības traucējumi. Nelietojiet Fycompa, ja Jums ir smagi aknu darbības traucējumi vai vidēji smagi līdz smagi nieru darbības traucējumi. Ja Jums iepriekš bijusi atkarība no alkohola vai narkotikām, pirms šo zāļu lietošanas pasakiet to ārstam.
- Fycompa var izraisīt reiboni vai miegainību, īpaši ārstēšanās sākumā.
61
- Fycompa var palielināt kritienu iespējamību, it īpaši, ja esat gados vecāks cilvēks; tas varētu būt Jūsu slimības dēļ.
- Fycompa var padarīt Jūs agresīvu, dusmīgu vai varmācīgu. Pēc zāļu lietošanas var rasties arī neparastas vai ārkārtējas izmaiņas izturēšanās veidā vai garastāvoklī.
- Ja gadās jebkas no minētā, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Nelielam skaitam cilvēku, kas ārstēti ar pretepilepsijas zālēm, ir bijušas paškaitēšanas vai pašnāvības domas. Ja kādā brīdī Jums rodas šādas domas, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu.
Saistībā ar perampanela lietošanu ir ziņots par nopietnām ādas reakcijām, tostarp zāļu lietošanas izraisītu reakciju ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS). - Zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS) parasti
izpaužas (bet ne tikai) ar gripai līdzīgiem simptomiem un izsitumiem, ko pavada augsta ķermeņa temperatūra, asins analīzēs ir konstatēts paaugstināts aknu enzīmu līmenis un balto asinsšūnu veida skaita pieaugums (eozinofīlija), kā arī palielināti limfmezgli.
Ja pēc Fycompa lietošanas Jums rodas kāds no šiem stāvokļiem (vai Jūs neesat pārliecināts), konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Bērni Fycompa nav ieteicams bērniem vecumā līdz 12 gadiem. Drošums un efektivitāte šajā vecuma grupā nav zināma.
Citas zāles un Fycompa Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot. Tas attiecas arī uz zālēm, ko var iegādāties bez receptes, un ārstniecības augu preparātiem. Fycompa lietošana kopā ar dažām citām zālēm var izraisīt blakusparādības vai ietekmēt to darbību. Nesāciet vai nepārtrauciet citu zāļu lietošanu, iepriekš nekonsultējoties ar ārstu vai farmaceitu. - Citas pretepilepsijas zāles, piemēram, karbamazepīns, okskarbazepīns un fenitoīns, ko lieto
krampju ārstēšanai, var ietekmēt Fycompa darbību. Pastāstiet ārstam, ja lietojat vai nesen esat lietojis šīs zāles, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Arī felbamāts (zāles, ko lieto epilepsijas ārstēšanai) var ietekmēt Fycompa darbību. Pastāstiet ārstam, ja lietojat vai nesen esat lietojis šīs zāles, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Fycompa var ietekmēt midazolāma darbību (zāles, ko lieto, lai apturētu ieilgušas, akūtas (pēkšņas) krampju lēkmes, kā nomierinošu līdzekli un miega traucējumu gadījumā). Pastāstiet ārstam, ja lietojat midazolāmu, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Dažas citas zāles, piemēram, rifampicīns (zāles, ko lieto bakteriālu infekciju ārstēšanai), asinszāle (zāles, ko lieto viegla satraukuma ārstēšanai) un ketokonazols (zāles, ko lieto sēnīšu infekciju ārstēšanai), var ietekmēt Fycompa darbību. Pastāstiet ārstam, ja lietojat vai nesen esat lietojis šīs zāles, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Perorālie kontracepcijas līdzekļi (tos sauc arī par “hormonālajiem kontraceptīviem”). Pasakiet ārstam, ja lietojat hormonālos kontraceptīvus. Fycompa var samazināt dažu hormonālo kontraceptīvu, piemēram, levonorgestrela, efektivitāti. Lietojot Fycompa, Jums jāizmanto citi droši un efektīvi kontracepcijas veidi (piemēram, prezervatīvi vai spirāle). Jums tas jāturpina darīt arī vienu mēnesi pēc ārstēšanās pārtraukšanas. Par to, kāda kontracepcija būtu Jums piemērota, apspriedieties ar ārstu.
Fycompa kopā ar alkoholu Konsultējieties ar ārstu par alkohola lietošanu. Uzmanieties, lietojot alkoholu kopā ar pretepilepsijas zālēm, arī Fycompa. - Alkohola lietošana Fycompa terapijas laikā var samazināt Jūsu modrību un ietekmēt Jūsu spēju
vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. - Alkohola lietošana Fycompa terapijas laikā var arī pastiprināt dusmas, apjukumu un skumjas.
62
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu. Nepārtrauciet ārstēšanu, iepriekš neapspriežot to ar ārstu. - Fycompa lietošana grūtniecības laikā nav ieteicama. - Jums jāizmanto efektīva kontracepcijas metode, lai ārstēšanās laikā ar Fycompa izsargātos no
grūtniecības. Jums tas jāturpina darīt vienu mēnesi pēc ārstēšanās pārtraukšanas. Ja lietojat perorālos kontracepcijas līdzekļus, pasakiet to ārstam. Fycompa var samazināt dažu hormonālo kontraceptīvu, piemēram, levonorgestrela, efektivitāti. Fycompa lietošanas laikā Jums jāizmanto citi droši un efektīvi kontracepcijas veidi (piemēram, prezervatīvi vai spirāle). Jums tas jāturpina darīt arī vienu mēnesi pēc ārstēšanās pārtraukšanas. Par to, kāda kontracepcija būtu Jums piemērota, apspriedieties ar ārstu. Nav zināms, vai Fycompa sastāvdaļas var izdalīties mātes pienā. Ārsts izvērtēs Fycompa lietošanas ieguvumus un iespējamo risku bērnam barošanas ar krūti periodā.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nevadiet transportlīdzekli un neapkalpojiet mehānismus, kamēr nav noskaidrojies, kā Fycompa Jūs ietekmē. Jums jākonsultējas ar ārstu par epilepsijas ietekmi uz Jūsu spēju vadīt transportlīdzekli vai apkalpot mehānismus. - Fycompa var izraisīt reiboni vai miegainību, īpaši ārstēšanās sākumā. Ja tā notiek ar Jums,
nevadiet transportlīdzekli un neapkalpojiet mehānismus. - Alkohola lietošana Fycompa terapijas laikā var pastiprināt šo ietekmi.
Fycompa satur laktozi Fycompa satur laktozi (cukura paveidu). Ja ārsts ir teicis, ka Jums ir kāda cukura nepanesamība, pirms lietojat šīs zāles, konsultējieties ar ārstu.
3. Kā lietot Fycompa
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Cik daudz lietot Parastā sākumdeva ir 2 mg vienreiz dienā pirms gulētiešanas. - Ārsts to pakāpeniski pa 2 mg var palielināt līdz balstdevai 4–12 mg – tas atkarīgs no Jūsu
atbildes reakcijas. - Ja Jums ir viegli vai vidēji smagi aknu darbības traucējumi, deva nedrīkst būt lielāka par 8 mg
dienā un devu drīkst palielināt tikai ar vismaz 2 nedēļu starplaiku. - Nelietojiet Fycompa vairāk nekā ārsts Jums ieteicis. Iespējams, tikai pēc dažām nedēļām tiks
atrasta Jums piemērotākā Fycompa deva.
Kā lietot Tablete jānorij vesela, uzdzerot glāzi ūdens. Fycompa varat lietot kopā ar uzturu vai bez tā. Nesakodiet, nesasmalciniet un nesadaliet tableti. Tabletes nevar precīzi pārdalīt, jo tām nav dalījuma līnijas.
Ja esat lietojis Fycompa vairāk nekā noteikts Ja esat lietojis Fycompa vairāk nekā noteikts, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu. Jūs varat justies apjucis, uzbudināts un agresīvi uzvesties.
63
Ja esat aizmirsis lietot Fycompa - Ja esat aizmirsis lietot tableti, pagaidiet līdz nākamajai devai un pēc tam lietojiet kā parasti. - Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. - Ja esat izlaidis mazāk kā 7 ārstēšanās dienas ar Fycompa, turpiniet lietot tabletes katru dienu,
kā sākumā norādījis ārsts. - Ja esat izlaidis vairāk nekā 7 ārstēšanās dienas ar Fycompa, nekavējoties konsultējieties ar
ārstu.
Ja pārtraucat lietot Fycompa Lietojiet Fycompa tik ilgi, cik ieteicis ārsts. Nepārtrauciet zāļu lietošanu, ja ārsts nav licis to darīt. Ārsts samazinās Jūsu devu pakāpeniski, lai Jums neatkārtotos vai nepastiprinātos lēkmes (krampji). Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nelielam skaitam cilvēku, kas ārstēti ar pretepilepsijas zālēm, ir bijušas paškaitēšanas vai pašnāvības domas. Ja kādā brīdī Jums rodas šādas domas, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu.
Ļoti biežas (var skart vairāk nekā 1 lietotāju no 10) blakusparādības: - reiboņa sajūta, - miegainības sajūta (miegainība vai somnolence).
Biežas (var skart vairāk nekā 1 lietotāju no 100) blakusparādības: - pastiprināta vai samazināta ēstgriba, ķermeņa masas pieaugums, - agresivitāte, dusmas, aizkaitinājums, uztraukums un apjukums, - grūtības staigāt vai citi līdzsvara traucējumi (ataksija, gaitas traucējumi, līdzsvara traucējumi), - lēna runa (dizartrija), - redzes miglošanās vai redzes dubultošanās (diplopija), - griešanās sajūta (vertigo), - slikta dūša, - muguras sāpes, - izteikta noguruma sajūta (nogurums), - kritieni.
Retas (var skart vairāk nekā 1 lietotāju no 1000) blakusparādības: - domas par kaitējuma nodarīšanu sev vai par pašnāvību (suicidālas domas), pašnāvības
mēģinājums.
Blakusparādības, kuru biežums nav zināms (šo blakusparādību rašanās biežums nav nosakāms pēc pieejamajiem datiem): - plaši izsitumi, augsta ķermeņa temperatūra, aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanās, asins analīžu
patoloģiski rādītāji (eozinofīlija), palielināti limfmezgli un citu ķermeņa orgānu darbības traucējumi (zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem, ko dēvē par DRESS, vai zāļu lietošanas izraisīts paaugstinātas jutības sindroms). Ja Jums attīstās šie simptomi, pārtrauciet lietot perampanelu un nekavējoties sazinieties ar ārstu vai meklējiet medicīnisku palīdzību. Skatīt arī 2. punktu.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
64
5. Kā uzglabāt Fycompa
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes un blistera. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Fycompa satur Aktīvā viela ir perampanels. Katrā apvalkotajā tabletē ir 2 mg, 4 mg, 6 mg, 8 mg, 10 mg vai 12 mg perampanela.
Citas sastāvdaļas: Tabletes kodols (2 mg un 4 mg tabletes): laktozes monohidrāts, mazaizvietota hidroksipropilceluloze, povidons, magnija stearāts (E470b).
Tabletes kodols (6 mg, 8 mg, 10 mg un 12 mg tabletes): laktozes monohidrāts, mazaizvietota hidroksipropilceluloze, povidons, mikrokristāliskā celuloze, magnija stearāts (E470b).
Apvalks (2 mg, 4 mg, 6 mg, 8 mg, 10 mg un 12 mg tabletes): hipromeloze 2910, talks, makrogols 8000, titāna dioksīds (E171), krāsvielas*.
* Krāsvielas: 2 mg tablete: dzeltenais dzelzs oksīds (E172), sarkanais dzelzs oksīds (E172) 4 mg tablete: sarkanais dzelzs oksīds (E172) 6 mg tablete: sarkanais dzelzs oksīds (E172) 8 mg tablete: sarkanais dzelzs oksīds (E172), melnais dzelzs oksīds (E172) 10 mg tablete: dzeltenais dzelzs oksīds (E172), FD&C zilais #2 indigo karmīna–alumīnija krāsviela (E132) 12 mg tablete: FD&C zilais #2 indigo karmīna–alumīnija krāsviela (E132)
Fycompa ārējais izskats un iepakojums Visu stiprumu Fycompa ir apaļas, abpusēji izliektas apvalkotās tabletes. 2 mg: oranža, marķēta ar E275 vienā pusē un 2 otrā pusē. 4 mg: sarkana, marķēta ar E277 vienā pusē un 4 otrā pusē. 6 mg: sārta, marķēta ar E294 vienā pusē un 6 otrā pusē. 8 mg: violeta, marķēta ar E295 vienā pusē un 8 otrā pusē. 10 mg: zaļa, marķēta ar E296 vienā pusē un 10 otrā pusē. 12 mg: zila, marķēta ar E297 vienā pusē un 12 otrā pusē.
Fycompa iepakojumi: 2 mg tablete – iepakojumi pa 7, 28 un 98 4 mg, 6 mg, 8 mg, 10 mg, 12 mg tabletes – iepakojumi pa 7, 28, 84 un 98
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
65
Reģistrācijas apliecības īpašnieks
Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija e-pasts: medinfo_de@eisai.net
Ražotājs Eisai Manufacturing Limited, European Knowledge Centre, Mosquito Way, Hatfield, Hertfordshire, AL10 9SN, Lielbritānija
Or
Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:
België/Belgique/Belgien Eisai SA/NV Tél/Tel: +32 (0)800 158 58
Lietuva Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Vokietija)
България Eisai GmbH Teл.: + 49 (0) 69 66 58 50 (Германия)
Luxembourg/Luxemburg Eisai SA/NV Tél/Tel: +32 (0)800 158 58 (Belgique/Belgien)
Česká republika Eisai GesmbH organizačni složka Tel: + 420 242 485 839
Magyarország Eisai GmbH Tel.: + 49 (0) 69 66 58 50 (Németország)
Danmark Eisai AB Tlf: + 46 (0) 8 501 01 600 (Sverige)
Malta Associated Drug Co. Ltd Tel: + 356 2277 8000
Deutschland Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50
Nederland Eisai B.V. Tel: + 31 (0) 900 575 3340
Eesti Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Saksamaa)
Norge Eisai AB Tlf: + 46 (0) 8 501 01 600 (Sverige)
Ελλάδα Arriani Pharmaceutical S.A. Τηλ: + 30 210 668 3000
Österreich Eisai GesmbH Tel: + 43 (0) 1 535 1980-0
66
España Eisai Farmacéutica, S.A. Tel: + (34) 91 455 94 55
France Eisai SAS Tél: + (33) 1 47 67 00 05
Hrvatska Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Njemačka)
Ireland Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Germany)
Ísland Eisai AB Sími: + 46 (0)8 501 01 600 (Svíþjóð)
Italia Eisai S.r.l. Tel: + 39 02 5181401
Κύπρος Arriani Pharmaceuticals S.A. Τηλ: + 30 210 668 3000 (Ελλάδα)
Latvija Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Vācija)
Polska Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Niemcy)
Portugal Eisai Farmacêtica, Unipessoal Lda Tel: + 351 214 875 540
România Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Germania)
Slovenija Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Nemčija)
Slovenská republika Eisai GesmbH organizačni složka Tel.: + 420 242 485 839 (Česká republika)
Suomi/Finland Eisai AB Puh/Tel: + 46 (0) 8 501 01 600 (Ruotsi)
Sverige Eisai AB Tel: + 46 (0) 8 501 01 600
United Kingdom Eisai Europe Ltd. Tel: +44 (0)208 600 1400
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta {MM/GGGG}
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
67
Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Fycompa 0,5 mg/ml suspensija iekšķīgai lietošanai Perampanel
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz
iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt
1. Kas ir Fycompa un kādam nolūkam tās/to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Fycompa lietošanas 3. Kā lietot Fycompa 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Fycompa 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Fycompa un kādam nolūkam tās/to lieto
Fycompa satur zāles, ko sauc par perampanelu. Tās ir no zāļu grupas, ko sauc par pretepilepsijas zālēm. Šīs zāles lieto, lai ārstētu epilepsiju – kad cilvēkam ir atkārtotas lēkmes (krampji). Tās Jums ir nozīmējis ārsts, lai Jūsu krampju lēkmju skaits samazinātos.
Fycompa lieto kopā ar citām pretepilepsijas zālēm, lai ārstētu noteiktas epilepsijas formas cilvēkiem, kas vecāki par 12 gadiem. - To lieto, lai ārstētu lēkmes, kas skar vienu galvas smadzeņu daļu (tā sauktās “parciālās krampju
lēkmes”). - Šīm parciālajām krampju lēkmēm var vai nu sekot, vai arī nesekot lēkmes, kas skar visas galvas
smadzenes (tā sauktā “sekundārā ģeneralizācija”). - To lieto arī, lai ārstētu noteikta veida lēkmes, kas uzreiz ietekmē visas smadzenes (tā sauktos
“ģeneralizētos krampjus”) un izraisa konvulsijas vai “atslēgšanos”.
2. Kas Jums jāzina pirms Fycompa lietošanas
NELIETOJIET Fycompa šādos gadījumos: - ja Jums jebkad pēc perampanela lietošanas ir radušies smagi ādas izsitumi vai ādas lobīšanas,
pūšļu veidošanās un/vai čūlas mutes gļotādā; - ja Jums ir alerģija pret perampanelu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Fycompa lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, ja Jums ir aknu darbības traucējumi vai vidēji smagi līdz smagi nieru darbības traucējumi. Nelietojiet Fycompa, ja Jums ir smagi aknu darbības traucējumi vai vidēji smagi līdz smagi nieru darbības traucējumi. Ja Jums iepriekš bijusi atkarība no alkohola vai narkotikām, pirms šo zāļu lietošanas pasakiet to ārstam.
- Fycompa var izraisīt reiboni vai miegainību, īpaši ārstēšanās sākumā.
68
- Fycompa var palielināt kritienu iespējamību, it īpaši, ja esat gados vecāks cilvēks; tas varētu būt Jūsu slimības dēļ.
- Fycompa var padarīt Jūs agresīvu, dusmīgu vai varmācīgu. Pēc zāļu lietošanas var rasties arī neparastas vai ārkārtējas izmaiņas izturēšanās veidā vai garastāvoklī.
Ja gadās jebkas no minētā, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Nelielam skaitam cilvēku, kas ārstēti ar pretepilepsijas zālēm, ir bijušas paškaitēšanas vai pašnāvības domas. Ja kādā brīdī Jums rodas šādas domas, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu.
Saistībā ar perampanela lietošanu ir ziņots par nopietnām ādas reakcijām, tostarp zāļu lietošanas izraisītu reakciju ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS). - Zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS) parasti
izpaužas (bet ne tikai) ar gripai līdzīgiem simptomiem un izsitumiem, ko pavada augsta ķermeņa temperatūra, asins analīzēs ir konstatēts paaugstināts aknu enzīmu līmenis un balto asinsšūnu veida skaita pieaugums (eozinofīlija), kā arī palielināti limfmezgli.
Ja pēc Fycompa lietošanas Jums rodas kāds no šiem stāvokļiem (vai Jūs neesat pārliecināts), konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Bērni Fycompa nav ieteicams bērniem vecumā līdz 12 gadiem. Drošums un efektivitāte šajā vecuma grupā nav zināma.
Citas zāles un Fycompa Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot. Tas attiecas arī uz zālēm, ko var iegādāties bez receptes, un ārstniecības augu preparātiem. Fycompa lietošana kopā ar dažām citām zālēm var izraisīt blakusparādības vai ietekmēt to darbību. Nesāciet vai nepārtrauciet citu zāļu lietošanu, iepriekš nekonsultējoties ar ārstu vai farmaceitu. - Citas pretepilepsijas zāles, piemēram, karbamazepīns, okskarbazepīns un fenitoīns, ko lieto
krampju ārstēšanai, var ietekmēt Fycompa darbību. Pastāstiet ārstam, ja lietojat vai nesen esat lietojis šīs zāles, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Arī felbamāts (zāles, ko lieto epilepsijas ārstēšanai) var ietekmēt Fycompa darbību. Pastāstiet ārstam, ja lietojat vai nesen esat lietojis šīs zāles, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Fycompa var ietekmēt midazolāma darbību (zāles, ko lieto, lai apturētu ieilgušas, akūtas (pēkšņas) krampju lēkmes, kā nomierinošu līdzekli un miega traucējumu gadījumā). Pastāstiet ārstam, ja lietojat midazolāmu, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Dažas citas zāles, piemēram, rifampicīns (zāles, ko lieto bakteriālu infekciju ārstēšanai), asinszāle (zāles, ko lieto viegla satraukuma ārstēšanai) un ketokonazols (zāles, ko lieto sēnīšu infekciju ārstēšanai), var ietekmēt Fycompa darbību. Pastāstiet ārstam, ja lietojat vai nesen esat lietojis šīs zāles, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Perorālie kontracepcijas līdzekļi (tos sauc arī par “hormonālajiem kontraceptīviem”). Pasakiet ārstam, ja lietojat hormonālos kontraceptīvus. Fycompa var samazināt dažu hormonālo kontraceptīvu, piemēram, levonorgestrela, efektivitāti. Lietojot Fycompa, Jums jāizmanto citi droši un efektīvi kontracepcijas veidi (piemēram, prezervatīvi vai spirāle). Jums tas jāturpina darīt arī vienu mēnesi pēc ārstēšanās pārtraukšanas. Par to, kāda kontracepcija būtu Jums piemērota, apspriedieties ar ārstu.
Fycompa kopā ar alkoholu Konsultējieties ar ārstu par alkohola lietošanu. Uzmanieties, lietojot alkoholu kopā ar pretepilepsijas zālēm, arī Fycompa. - Alkohola lietošana Fycompa terapijas laikā var samazināt Jūsu modrību un ietekmēt Jūsu spēju
vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. - Alkohola lietošana Fycompa terapijas laikā var arī pastiprināt dusmas, apjukumu un skumjas.
69
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu. Nepārtrauciet ārstēšanu, iepriekš neapspriežot to ar ārstu. - Fycompa lietošana grūtniecības laikā nav ieteicama. - Jums jāizmanto efektīva kontracepcijas metode, lai ārstēšanās laikā ar Fycompa izsargātos no
grūtniecības. Jums tas jāturpina darīt vienu mēnesi pēc ārstēšanās pārtraukšanas. Ja lietojat perorālos kontracepcijas līdzekļus, pasakiet to ārstam. Fycompa var samazināt dažu hormonālo kontraceptīvu, piemēram, levonorgestrela, efektivitāti. Fycompa lietošanas laikā Jums jāizmanto citi droši un efektīvi kontracepcijas veidi (piemēram, prezervatīvi vai spirāle). Jums tas jāturpina darīt arī vienu mēnesi pēc ārstēšanās pārtraukšanas. Par to, kāda kontracepcija būtu Jums piemērota, apspriedieties ar ārstu. Nav zināms, vai Fycompa sastāvdaļas var izdalīties mātes pienā. Ārsts izvērtēs Fycompa lietošanas ieguvumus un iespējamo risku bērnam barošanas ar krūti periodā.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nevadiet transportlīdzekli un neapkalpojiet mehānismus, kamēr nav noskaidrojies, kā Fycompa Jūs ietekmē. Jums jākonsultējas ar ārstu par epilepsijas ietekmi uz Jūsu spēju vadīt transportlīdzekli vai apkalpot mehānismus. - Fycompa var izraisīt reiboni vai miegainību, īpaši ārstēšanās sākumā. Ja tā notiek ar Jums,
nevadiet transportlīdzekli un neapkalpojiet mehānismus. - Alkohola lietošana Fycompa terapijas laikā var pastiprināt šo ietekmi.
Fycompa satur sorbītu Ja ārsts ir teicis, ka Jums ir kāda cukura nepanesamība, pirms lietojat Fycompa, konsultējieties ar ārstu.
Fycompa lietošana kopā ar citām pretepilepsijas zālēm, kas satur sorbītu, var ietekmēt to iedarbību. Informējiet ārstu vai farmaceitu, ja lietojat kādas citas sorbītu saturošas pretepilepsijas zāles.
3. Kā lietot Fycompa
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Cik daudz lietot Parastā sākumdeva ir 2 mg (4 ml) vienreiz dienā pirms gulētiešanas. - Ārsts to pakāpeniski pa 2 mg (4 ml) var palielināt līdz balstdevai 4–12 mg (8–24 ml) – tas
atkarīgs no Jūsu atbildes reakcijas. - Ja Jums ir viegli vai vidēji smagi aknu darbības traucējumi, deva nedrīkst būt lielāka par 8 mg
dienā un devu drīkst palielināt tikai ar vismaz 2 nedēļu starplaiku. - Nelietojiet Fycompa vairāk nekā ārsts Jums ieteicis. Iespējams, tikai pēc dažām nedēļām tiks
atrasta Jums piemērotākā Fycompa deva.
Kā lietot Fycompa paredzēts iekšķīgai lietošanai. Fycompa varat lietot kopā ar uzturu vai bez tā, bet vienmēr tas jālieto vienādos apstākļos. Piemēram, ja nolemjat Fycompa lietot kopā ar ēdienu, tad tā dariet vienmēr.
Dozēšanai izmantojiet šļirci perorālai ievadīšanai un adapteri, kas ir komplektā.
Norādījumi šļirces perorālai ievadīšanai un adaptera lietošanai – aprakstā.
70
1. Pirms lietošanas sakratiet pudeli vismaz 5 sekundes. 2. Lai atvērtu pudeli, piespiediet vāciņu un tad pagrieziet. 3. Pudeles kaklā ievietojiet adapteri, lai pudele būtu cieši noslēgta. 4. Līdz galam nospiediet šļirces virzuli. 5. Šļirci ievietojiet adaptera atvērumā iespējami dziļāk. 6. Pudeli apgāziet otrādi un izsūciet nozīmēto daudzumu Fycompa. 7. Pudeli atgāziet atpakaļ un izņemiet šļirci. 8. Adapteri atstājiet pudelē un uzlieciet vāciņu. Šļirci izmazgājiet ar siltu ūdeni un rūpīgi izžāvējiet.
Ja esat lietojis Fycompa vairāk nekā noteikts Ja esat lietojis Fycompa vairāk nekā noteikts, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu. Jūs varat justies apjucis, uzbudināts un agresīvi uzvesties.
Ja esat aizmirsis lietot Fycompa - Ja esat aizmirsis lietot Fycompa, pagaidiet līdz nākamajai devai un pēc tam lietojiet kā parasti. - Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. - Ja esat izlaidis mazāk kā 7 ārstēšanās dienas ar Fycompa, turpiniet lietot devu katru dienu, kā
sākumā norādījis ārsts. - Ja esat izlaidis vairāk nekā 7 ārstēšanās dienas ar Fycompa, nekavējoties konsultējieties ar
ārstu.
Ja pārtraucat lietot Fycompa Lietojiet Fycompa tik ilgi, cik ieteicis ārsts. Nepārtrauciet zāļu lietošanu, ja ārsts nav licis to darīt. Ārsts samazinās Jūsu devu pakāpeniski, lai Jums neatkārtotos vai nepastiprinātos lēkmes (krampji). Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nelielam skaitam cilvēku, kas ārstēti ar pretepilepsijas zālēm, ir bijušas paškaitēšanas vai pašnāvības domas. Ja kādā brīdī Jums rodas šādas domas, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu.
Ļoti biežas (var skart vairāk nekā 1 lietotāju no 10) blakusparādības: - reiboņa sajūta, - miegainības sajūta (miegainība vai somnolence).
Biežas (var skart vairāk nekā 1 lietotāju no 100) blakusparādības: - pastiprināta vai samazināta ēstgriba, ķermeņa masas pieaugums, - agresivitāte, dusmas, aizkaitinājums, uztraukums un apjukums, - grūtības staigāt vai citi līdzsvara traucējumi (ataksija, gaitas traucējumi, līdzsvara traucējumi),
71
- lēna runa (dizartrija), - redzes miglošanās vai redzes dubultošanās (diplopija), - griešanās sajūta (vertigo), - slikta dūša, - muguras sāpes, - izteikta noguruma sajūta (nogurums), - kritieni.
Retas (var skart vairāk nekā 1 lietotāju no 1000) blakusparādības: - domas par kaitējuma nodarīšanu sev vai par pašnāvību (suicidālas domas), pašnāvības
mēģinājums.
Blakusparādības, kuru biežums nav zināms (šo blakusparādību rašanās biežums nav nosakāms pēc pieejamajiem datiem): - plaši izsitumi, augsta ķermeņa temperatūra, aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanās, asins analīžu
patoloģiski rādītāji (eozinofīlija), palielināti limfmezgli un citu ķermeņa orgānu darbības traucējumi (zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem, ko dēvē par DRESS, vai zāļu lietošanas izraisīts paaugstinātas jutības sindroms). Ja Jums attīstās šie simptomi, pārtrauciet lietot perampanelu un nekavējoties sazinieties ar ārstu vai meklējiet medicīnisku palīdzību. Skatīt arī 2. punktu.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Fycompa
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz pudeles marķējuma un kastītes. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Ja vairāk nekā 90 dienas pēc pudeles pirmās atvēršanas tajā vēl palikusi suspensija, to lietot nedrīkst.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Fycompa satur - Aktīvā viela ir perampanels. Viens mililitrs satur 0,5 mg perampanela. - Citas sastāvdaļas ir sorbīts (E420) (šķidrs, kristālus veidojošs), mikrokristāliskā celuloze
(E460), karmelozes nātrija sāls (E466), poloksamērs 188, simetikona emulsija (30%) (satur attīrītu ūdeni, silikoneļļu, polisorbātu 65, metilcelulozi, silikagelu, makrogola stearātu, sorbīnskābi, benzoskābi un sērskābi), bezūdens citronskābe (E330), nātrija benzoāts (E211) un attīrīts ūdens.
Fycompa ārējais izskats un iepakojums Fycompa 0,5 mg/ml suspensija iekšķīgai lietošanai ir balta vai pelēkbalta suspensija. Tā pieejama 340 ml pudelē ar divām graduētām šļircēm perorālai ievadīšanai un ZBPE iespiežamu pudeles adapteri (PIBA).
72
Reģistrācijas apliecības īpašnieks
Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija e-pasts: medinfo_de@eisai.net
Ražotājs Eisai Manufacturing Limited, European Knowledge Centre, Mosquito Way, Hatfield, Hertfordshire, AL10 9SN, Lielbritānija
Or
Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:
België/Belgique/Belgien Eisai SA/NV Tél/Tel: +32 (0)800 158 58
Lietuva Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Vokietija)
България Eisai GmbH Teл.: + 49 (0) 69 66 58 50 (Германия)
Luxembourg/Luxemburg Eisai SA/NV Tél/Tel: +32 (0)800 158 58 (Belgique/Belgien)
Česká republika Eisai GesmbH organizačni složka Tel: + 420 242 485 839
Magyarország Eisai GmbH Tel.: + 49 (0) 69 66 58 50 (Németország)
Danmark Eisai AB Tlf: + 46 (0) 8 501 01 600 (Sverige)
Malta Associated Drug Co. Ltd Tel: + 356 2277 8000
Deutschland Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50
Nederland Eisai B.V. Tel: + 31 (0) 900 575 3340
Eesti Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Saksamaa)
Norge Eisai AB Tlf: + 46 (0) 8 501 01 600 (Sverige)
Ελλάδα Arriani Pharmaceutical S.A. Τηλ: + 30 210 668 3000
Österreich Eisai GesmbH Tel: + 43 (0) 1 535 1980-0
73
España Eisai Farmacéutica, S.A. Tel: + (34) 91 455 94 55
France Eisai SAS Tél: + (33) 1 47 67 00 05
Hrvatska Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Njemačka)
Ireland Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Germany)
Ísland Eisai AB Sími: + 46 (0)8 501 01 600 (Svíþjóð)
Italia Eisai S.r.l. Tel: + 39 02 5181401
Κύπρος Arriani Pharmaceuticals S.A. Τηλ: + 30 210 668 3000 (Ελλάδα)
Latvija Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Vācija)
Polska Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Niemcy)
Portugal Eisai Farmacêtica, Unipessoal Lda Tel: + 351 214 875 540
România Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Germania)
Slovenija Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Nemčija)
Slovenská republika Eisai GesmbH organizačni složka Tel.: + 420 242 485 839 (Česká republika)
Suomi/Finland Eisai AB Puh/Tel: + 46 (0) 8 501 01 600 (Ruotsi)
Sverige Eisai AB Tel: + 46 (0) 8 501 01 600
United Kingdom Eisai Europe Ltd. Tel: +44 (0)208 600 1400
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta {MM/GGGG}
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
74
I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 2 mg apvalkotās tabletes Fycompa 4 mg apvalkotās tabletes Fycompa 6 mg apvalkotās tabletes Fycompa 8 mg apvalkotās tabletes Fycompa 10 mg apvalkotās tabletes Fycompa 12 mg apvalkotās tabletes
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS Fycompa 2 mg apvalkotās tabletes Katrā apvalkotajā tabletē ir 2 mg perampanela (perampanel). Palīgviela ar zināmu iedarbību: katrā 2 mg tabletē ir 78,5 mg laktozes (kā monohidrāts). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā. Fycompa 4 mg apvalkotās tabletes Katrā apvalkotajā tabletē ir 4 mg perampanela (perampanel). Palīgviela ar zināmu iedarbību: katrā 4 mg tabletē ir 157,0 mg laktozes (kā monohidrāts). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā. Fycompa 6 mg apvalkotās tabletes Katrā apvalkotajā tabletē ir 6 mg perampanela (perampanel). Palīgviela ar zināmu iedarbību: katrā 6 mg tabletē ir 151,0 mg laktozes (kā monohidrāts). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā. Fycompa 8 mg apvalkotās tabletes Katrā apvalkotajā tabletē ir 8 mg perampanela (perampanel). Palīgviela ar zināmu iedarbību: katrā 8 mg tabletē ir 149,0 mg laktozes (kā monohidrāts). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā. Fycompa 10 mg apvalkotās tabletes Katrā apvalkotajā tabletē ir 10 mg perampanela (perampanel). Palīgviela ar zināmu iedarbību: katrā 10 mg tabletē ir 147,0 mg laktozes (kā monohidrāts). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā. Fycompa 12 mg apvalkotās tabletes Katrā apvalkotajā tabletē ir 12 mg perampanela (perampanel). Palīgviela ar zināmu iedarbību: katrā 12 mg tabletē ir 145,0 mg laktozes (kā monohidrāts). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
2
3. ZĀĻU FORMA
Apvalkotā tablete (tablete)
Fycompa 2 mg apvalkotās tabletes
Oranža, apaļa, abpusēji izliekta tablete ar iegravētu E275 vienā pusē un “2” otrā pusē
Fycompa 4 mg apvalkotās tabletes
Sarkana, apaļa, abpusēji izliekta tablete ar iegravētu E277 vienā pusē un “4” otrā pusē
Fycompa 6 mg apvalkotās tabletes
Sārta, apaļa, abpusēji izliekta tablete ar iegravētu E294 vienā pusē un “6” otrā pusē
Fycompa 8 mg apvalkotās tabletes
Violeta, apaļa, abpusēji izliekta tablete ar iegravētu E295 vienā pusē un “8” otrā pusē
Fycompa 10 mg apvalkotās tabletes
Zaļa, apaļa, abpusēji izliekta tablete ar iegravētu E296 vienā pusē un “10” otrā pusē
Fycompa 12 mg apvalkotās tabletes
Zila, apaļa, abpusēji izliekta tablete ar iegravētu E297 vienā pusē un “12” otrā pusē
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Fycompa indicēts papildu terapijai parciālu krampju ar sekundāru ģeneralizāciju vai bez tās ārstēšanai pieaugušajiem un pusaudžiem no 12 gadu vecuma ar epilepsiju.
Fycompa ir indicēts papildu terapijai primāru ģeneralizētu toniski-klonisku krampju ārstēšanai pieaugušajiem un pusaudžiem no 12 gadu vecuma ar idiopātisku ģeneralizētu epilepsiju (skatīt 5.1. apakšpunktu).
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas
Pieaugušie un pusaudži Fycompa jātitrē atbilstoši pacienta individuālajai atbildes reakcijai, lai optimizētu līdzsvaru starp efektivitāti un panesamību. Perampanels jālieto vienreiz dienā gulētiešanas laikā.
Parciāli krampji Ir pierādīts, ka devās no 4 mg dienā līdz 12 mg dienā perampanels ir efektīvs parciālu krampju terapijai. Ārstēšana ar Fycompa jāsāk ar devu 2 mg dienā. Atkarībā no klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt pa 2 mg dienā (vai nu reizi nedēļā, vai reizi 2 nedēļās, ņemot vērā tālāk tekstā minētos apsvērumus par zāļu pusperiodu) līdz balstdevai no 4 mg dienā līdz 8 mg dienā. Lietojot 8 mg dienā, atkarībā no individuālās klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt pa 2 mg dienā līdz 12 mg dienā. Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas nesaīsina
3
perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 2 nedēļu intervāliem. Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas saīsina perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 1 nedēļas intervāliem.
Primāri ģeneralizēti toniski-kloniski krampji Perampanela devas 8 mg/dienā ir izrādījušās efektīvas primāru ģeneralizētu tonisku-klonisku lēkmju gadījumā. Ārstēšana ar Fycompa jāsāk ar devu 2 mg dienā. Atkarībā no klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt pa 2 mg dienā (vai nu reizi nedēļā, vai reizi 2 nedēļās, ņemot vērā tālāk tekstā minētos apsvērumus par zāļu pusperiodu) līdz balstdevai līdz pat 8 mg dienā. Lietojot 8 mg dienā, atkarībā no individuālās klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt līdz 12 mg dienā, kas var būt efektīva daļai pacientu (skatīt 4.4. apakšpunktu). Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas nesaīsina perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 2 nedēļu intervāliem. Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas saīsina perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 1 nedēļas intervāliem.
Pārtraukšana Ārstēšanu ieteicams pārtraukt pakāpeniski, lai mazinātu krampju atjaunošanās iespējamību. Tomēr, tā kā eliminācijas pusperiods ir garš un attiecīgi koncentrācijas samazināšanās plazmā ir lēna, absolūtas nepieciešamības gadījumā perampanela lietošanu var pārtraukt pēkšņi.
Izlaistas devas Viena izlaista deva: tā kā perampanela eliminācijas pusperiods ir garš, pacientam jānogaida un nākamā deva jālieto ieplānotajā laikā.
Ja izlaista vairāk nekā 1 deva uz laiku, kas īsāks par 5 eliminācijas pusperiodiem (3 nedēļas pacientiem, kuri nelieto perampanela metabolismu inducējošus pretepilepsijas līdzekļus (PEL), 1 nedēļa pacientiem, kuri lieto perampanela metabolismu inducējošus PEL (skatīt 4.5. apakšpunktu)), jāapsver iespēja atsākt terapiju no pēdējā devas līmeņa.
Ja pacients perampanelu pārtraucis lietot ilgāk par 5 eliminācijas pusperiodiem, ieteicams ievērot iepriekšējos norādījumus par sākuma devu.
Gados vecāki cilvēki (pēc 65 gadu vecuma) Fycompa klīniskajos pētījumos par epilepsiju nebija pietiekams skaits dalībnieku pēc 65 gadu vecuma, lai noteiktu, vai viņu atbildes reakcija atšķiras no tās, kāda ir jaunākiem cilvēkiem. Drošuma datu analīzē 905 ar perampanelu ārstētiem gados vecākiem cilvēkiem (dubultmaskētos pētījumos, kas veikti citām indikācijām, ne epilepsijai) netika konstatēta ar vecumu saistīta drošuma profila atšķirība. Kopā ar datiem, ka perampanela iedarbībai nav ar vecumu saistītas atšķirības, pētījuma rezultāti liecina, ka devas pielāgošana gados vecākiem cilvēkiem nav nepieciešama. Perampanels piesardzīgi jālieto gados vecākiem cilvēkiem, ņemot vērā iespējamo zāļu mijiedarbību pacientiem, kas lieto vairākas zāles (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Nieru darbības traucējumi Pacientiem ar viegliem nieru darbības traucējumiem devas pielāgošana nav nepieciešama. Zāles nav ieteicams lietot pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem vai pacientiem, kam tiek veikta hemodialīze.
Aknu darbības traucējumi Pacientiem ar viegliem un vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem deva jāpalielina, ņemot vērā klīnisko atbildes reakciju un panesamību. Pacientiem ar viegliem vai vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem dozēšanu var sākt no 2 mg. Pacientiem deva jāpalielina pa 2 mg ne straujāk kā ik pēc 2 nedēļām atbilstoši panesamībai un efektivitātei. Perampanela deva pacientiem ar viegliem un mēreniem aknu darbības traucējumiem nedrīkst pārsniegt 8 mg. Zāles nav ieteicams lietot pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem.
4
Pediatriskā populācija Perampanela drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā līdz 12 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Lietošanas veids
Fycompa jālieto vienas perorālas devas veidā pirms gulētiešanas. To var lietot kopā ar ēdienu vai bez tā (skatīt 5.2. apakšpunktu). Tablete jānorij vesela, uzdzerot glāzi ūdens. To nedrīkst sakost, sasmalcināt vai sadalīt. Tabletes nevar precīzi pārdalīt, jo tām nav dalījuma līnijas.
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Domas par pašnāvību
Ir ziņots par pašnāvības domām un pašnāvniecisku uzvedību pacientiem, kas vairāku indikāciju dēļ ārstēti ar pretepilepsijas zālēm. Randomizētu, placebo kontrolētu pētījumu ar pretepilepsijas zālēm metaanalīze uzrāda nedaudz paaugstinātu pašnāvības domu un uzvedības riska līmeni. Šā riska mehānisms nav zināms, un pieejamie dati neizslēdz paaugstināta riska iespēju, lietojot perampanelu. Tāpēc jākontrolē, vai pacientiem nerodas pašnāvības domas un pašnāvnieciska uzvedība, un jāapsver atbilstoša ārstēšana. Pacientiem (un pacientu aprūpētājiem) jāiesaka, ka pašnāvības domu un pašnāvnieciskas uzvedības rašanās gadījumā jāmeklē medicīniskā palīdzība.
Smagas ādas nevēlamās blakusparādības, tostarp zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (drug reaction with eosinophilia and systemic symptoms — DRESS)
Saistībā ar perampanela terapiju ir ziņots par smagām ādas nevēlamām blakusparādībām, tostarp zāļu lietošanas izraisītu reakciju ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS), kas var apdraudēt dzīvību vai var būt letālas (rašanās biežums nav zināms; skatīt 4.8. apakšpunktu).
Ordinējot zāles, pacienti ir jāinformē par pazīmēm un simptomiem, kā arī rūpīgi jānovēro, vai tiem nerodas ādas reakcijas. DRESS simptomi parasti ir (bet ne tikai) drudzis, izsitumi, kas saistīti ar citu orgānu sistēmu darbības traucējumiem, limfadenopātija, aknu funkcijas testu patoloģiski rādītāji un eozinofīlija. Tādēļ svarīgi ir ņemt vērā, ka agrīnas paaugstinātas jutības pazīmes, piemēram, limfadenopātija, var izpausties arī tad, ja izsitumus nenovēro. Ja rodas pazīmes un simptomi, kas liecina, ka rodas šīs reakcijas, perampanels nekavējoties jāpārtrauc lietot un jāapsver citas ārstēšanas metodes (atbilstoši situācijai).
Nervu sistēmas traucējumi
Perampanels var izraisīt reiboni un miegainību, tāpēc var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus (skatīt 4.7. apakšpunktu).
Perorālie kontracepcijas līdzekļi
Fycompa deva 12 mg dienā var pavājināt progesteronu saturošu hormonālo kontraceptīvo līdzekļu efektivitāti; tādā gadījumā Fycompa lietošanas laikā ieteicams izmantot papildu nehormonālas kontracepcijas metodes (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Kritieni
Ir paaugstināts kritienu risks, it īpaši gados vecākiem cilvēkiem; tā cēlonis nav skaidrs.
5
Agresija
Ir ziņots par agresīvu un naidīgu izturēšanās veidu pacientiem, kas terapijā saņem perampanelu. Klīniskajos pētījumos par agresiju, dusmām un aizkaitināmību biežāk ziņots gadījumos, kad ar perampanelu ārstētie pacienti saņēma lielākas devas. Vairākums ziņoto gadījumu bija viegli vai mēreni, un pacienti atguvās vai nu spontāni, vai pēc devas pielāgošanas. Tomēr dažiem pacientiem tika novērots draudīgs izturēšanās veids un vēlme nodarīt kaitējumu citiem cilvēkiem vai uzbrukt fiziski (< 1% perampanela klīniskajos pētījumos). Pacienti un aprūpētāji jāinformē, ka gadījumā, ja viņi pamana nozīmīgas pārmaiņas garastāvoklī vai izturēšanās veidā, viņiem nekavējoties jābrīdina veselības aprūpes speciālists. Ja parādās šādi simptomi, perampanela devas ir jāsamazina, bet, ja simptomi ir smagi, perampanela lietošana jāpārtrauc nekavējoties.
Atkarības iespējamība
Jāievēro piesardzība pacientiem, kam agrāk bijusi atkarība no kādas vielas, un jāvēro, vai pacientam nerodas perampanela atkarības simptomi.
Vienlaikus lietotas CYP3A inducējošas pretepilepsijas zāles
Atbildes reakcijas biežums pēc fiksētu devu perampanela pievienošanas bija mazāks, ja pacients vienlaikus saņēma CYP3A enzīmu inducējošas pretepilepsijas zāles (karbamazepīnu, fenitoīnu, okskarbazepīnu), salīdzinājumā ar pacientiem, kas vienlaikus saņēma enzīmu neinducējošas pretepilepsijas zāles. Pacientu reakcija jākontrolē, kad viņiem nomaina enzīmu neinducējošas pretepilepsijas zāles pret enzīmu inducējošām pretepilepsijas zālēm un pretēji. Atkarībā no individuālās klīniskās atbildes reakcijas un panesamības vienā reizē devu var palielināt vai samazināt pa 2 mg (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Citas vienlaikus lietotas (ne pretepilepsijas) citohromu P450 inducējošas vai inhibējošas zāles
Pacientiem terapijā pievienojot vai atceļot citohroma P450 induktorus vai inhibitorus, rūpīgi jākontrolē panesamība un klīniskā atbildes reakcija, jo perampanela līmenis plazmā var pazemināties vai paaugstināties; iespējams, attiecīgi būs jāpielāgo perampanela deva.
Fycompa satur laktozi, tāpēc pacienti ar retu iedzimtu galaktozes nepanesamību, Lapp laktāzes deficīts vai glikozes–galaktozes malabsorbciju, šīs zāles lietot nedrīkst.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Fycompa netiek uzskatīts par spēcīgu P450 vai UGT enzīmu induktoru vai inhibitoru (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Perorālie kontracepcijas līdzekļi
Konstatēts, ka veselām sievietēm, kas 21 dienu saņēma Fycompa 12 mg devu (bet ne 4 vai 8 mg dienā) vienlaikus ar kombinētu perorālo kontracepcijas līdzekli, samazinājās levonorgestrela iedarbība (vidējie Cmax un AUC rādītāji samazinājās par 40%). Fycompa 12 mg neietekmē etinilestradiola AUC, bet Cmax samazinās par 18%. Tāpēc sievietēm, kam nepieciešams Fycompa 12 mg dienā, jāņem vērā progesteronu saturošu perorālo kontraceptīvo līdzekļu efektivitātes samazināšanās un jālieto droša papildu kontracepcijas metode (intrauterīnā sistēma (IUS), prezervatīvs) (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Fycompa un citu pretepilepsijas līdzekļu mijiedarbība
Iespējamā mijiedarbība starp Fycompa (līdz 12 mg vienreiz dienā) un citiem pretepilepsijas līdzekļiem (PEL) tika izvērtēta klīniskos pētījumos un novērtēta populācijas FK analīzē no četriem apkopotiem 3. fāzes pētījumiem, tostarp pacientiem ar parciāliem krampjiem un primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem. Šīs mijiedarbības ietekme uz vidējo līdzsvara koncentrāciju apkopota nākamajā tabulā.
6
Vienlaikus lietotie PEL ietekme uz Fycompa
Fycompa ietekme uz PEL
PEL
koncentrāciju
koncentrāciju
Karbamazepīns Samazināšanās 2,75 reizes
Samazināšanās <10%
Klobazāms
Nav ietekmes
Samazināšanās <10%
Klonazepāms
Nav ietekmes
Nav ietekmes
Lamotrigīns
Nav ietekmes
Samazināšanās <10%
Levetiracetāms Okskarbazepīns
Nav ietekmes Samazināšanās 1,9 reizes
Nav ietekmes Pieaugums 35%1)
Fenobarbitāls
Nav ietekmes
Nav ietekmes
Fenitoīns
Samazināšanās 1,7 reizes
Nav ietekmes
Topiramāts
19% samazināšanās
Nav ietekmes
Valproiskābe
Nav ietekmes
Samazināšanās <10%
Zonisamīds
Nav ietekmes
Nav ietekmes
1) Netika novērtēts aktīvais metabolīts monohidroksikarbazepīns.
Tika konstatēts, ka daži pretepilepsijas līdzekļi, kas zināmi kā CYP450 3A enzīmu induktori (karbamazepīns, fenitoīns, okskarbazepīns), palielina perampanela klīrensu un tādējādi samazina perampanela koncentrāciju plazmā. Un otrādi – vienlaikus lietota CYP450 3A enzīmu induktora lietošanas pārtraukšana var palielināt perampanela koncentrāciju plazmā, un var būt nepieciešams samazināt devu.
Pētījumā, kas tika veikts ar veselām personām, karbamazepīns, kas zināms kā spēcīgs enzīmu induktors, par divām trešdaļām pazemināja perampanela līmeni.
Līdzīgi rezultāti tika konstatēti populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 mg perampanela dienā. Fycompa kopējais klīrenss palielinājās, lietojot kopā ar karbamazepīnu (2,75 reizes), fenitoīnu (1,7 reizes) un okskarbazepīnu (1,9 reizes), kas zināmi kā enzīmu metabolisma induktori (skatīt 5.2. apakšpunktu). Šī ietekme jāņem vērā un jākontrolē, pacientu terapijas shēmā pievienojot vai atceļot šos pretepilepsijas līdzekļus.
Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma Fycompa līdz 12 mg dienā, Fycompa klīniski nozīmīgā veidā neietekmēja klonazepāma, levetiracetāma, fenobarbitāla, fenitoīna, topiramāta, zonisamīda, karbamazepīna, klobazāma, lamotrigīna un valproiskābes klīrensu, lietojot perampanela lielāko novērtēto devu (12 mg dienā).
Epilepsijas populācijas farmakokinētikas analīzē tika konstatēts, ka perampanels par 26% samazina okskarbazepīna klīrensu. Enzīma citosoliskās reduktāzes ietekmē okskarbazepīns ātri metabolizējas par aktīvu metabolītu monohidroksikarbazepīnu. Perampanela ietekme uz monohidroksikarbazepīna koncentrāciju nav zināma.
Perampanela dozēšana jāveic līdz klīniskai iedarbībai neatkarīgi no citiem PEL.
Perampanela ietekme uz CYP3A substrātiem
Veseliem cilvēkiem Fycompa (20 dienas lietojot 6 mg vienreiz dienā) samazināja midazolāma AUC par 13%. Iespējams, ka midazolāma (vai citu jutīgu CYP3A substrātu) iedarbība samazinās vēl vairāk, ja lieto lielākas Fycompa devas.
Citohroma P450 induktoru ietekme uz perampanela farmakokinētiku
Sagaidāms, ka spēcīgi citohroma P450 induktori, piemēram, rifampicīns un asinszāle, samazinās perampanela koncentrāciju, un nav izslēgta iespējama lielāka aktīvā metabolīta koncentrācija plazmā
7
to klātbūtnē. Konstatēts, ka felbamāts samazina dažu zāļu koncentrāciju un var samazināt arī perampanela koncentrāciju
Citohroma P450 inhibitoru ietekme uz perampanela farmakokinētiku
Veseliem cilvēkiem CYP3A4 inhibitors ketokonazols (10 dienas lietojot 400 mg vienreiz dienā) palielināja perampanela AUC par 20% un pagarināja perampanela eliminācijas pusperiodu par 15% (67,8 h vs. 58,4 h). Iespējams, ka ietekme ir lielāka, ja perampanelu kombinē ar CYP3A4 inhibitoru, kam ir garāks eliminācijas pusperiods nekā ketokonazolam, vai ja terapija ar inhibitoru ir ilgāka.
Levodopa Veseliem cilvēkiem Fycompa (19 dienas lietojot 4 mg vienreiz dienā) neietekmēja levodopas Cmax vai AUC.
Alkohols Farmakodinamikas mijiedarbības pētījumā ar veseliem cilvēkiem konstatēts, ka perampanela ietekme uz tādu darbību, kam nepieciešama veiklība un modrība, kā transportlīdzekļa vadīšana papildināja vai izteikti papildināja alkohola iedarbību. Perampanela vairākas 12 mg devas dienā paaugstināja dusmu, apjukuma un depresijas līmeni, kas novērtēts pēc Profile of Mood State 5 punktu novērtējuma skalas (skatīt 5.1. apakšpunktu). Šo ietekmi var novērot arī tad, ja Fycompa lieto kombinācijā ar citiem centrālo nervu sistēmu (CNS) nomācošiem līdzekļiem.
Pediatriskā populācija Mijiedarbības pētījumi veikti tikai pieaugušajiem. Pusaudžu vecuma pacientu populācijas farmakokinētikas analīzē 3. fāzes klīniskajos pētījumos nebija ievērojamas atšķirības starp šo populāciju un vispārējo populāciju.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Sievietes reproduktīvā vecumā un kontracepcija vīriešiem un sievietēm
Sievietēm reproduktīvā vecumā, neizmantojot kontracepcijas līdzekļus, Fycompa lietošana nav ieteicama, ja vien tas nav absolūti nepieciešams.
Grūtniecība Dati par perampanela lietošanu sievietēm grūtniecības laikā ir ierobežoti (mazāk par 300 grūtniecības iznākumu). Pētījumi ar dzīvniekiem neliecina par teratogēnu iedarbību žurkām vai trušiem, taču, lietojot žurku mātītēm toksiskas devas, novērota embriotoksicitāte (skatīt 5.3. apakšpunktu). Fycompa lietošana grūtniecības laikā nav ieteicama.
Barošana ar krūti Pētījumos ar žurkām zīdīšanas laikā ir konstatēta perampanela un/vai tā metabolītu izdalīšanās pienā (sīkāk skatīt 5.3. apakšpunktā). Nav zināms, vai perampanels izdalās cilvēka pienā. Nevar izslēgt risku jaundzimušajiem/zīdaiņiem. Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai pārtraukt/atturēties no terapijas ar Fycompa jāpieņem, izvērtējot krūts barošanas ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei.
Fertilitāte
Fertilitātes pētījumos ar žurkām tika konstatēti pagarināti un neregulāri meklēšanās cikli, lietojot lielu devu (30 mg/kg) mātītēm; tomēr šīs izmaiņas neietekmēja fertilitāti un agrīno embrionālo attīstību. Ietekme uz fertilitāti tēviņiem netika novērota (skatīt 5.3. apakšpunktu). Perampanela ietekme uz cilvēku fertilitāti nav pierādīta.
8
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Fycompa mēreni ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Perampanels var izraisīt reiboni un miegainību, tāpēc var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Pacientiem jāiesaka, lai viņi nevada transportlīdzekli, neapkalpo sarežģītus mehānismus un neveic nekādas potenciāli bīstamas darbības, pirms nav zināms, vai perampanels ietekmē viņu spēju to veikt (skatīt 4.4. un 4.5. apakšpunktu).
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Drošuma profila kopsavilkums
Visos kontrolētos un nekontrolētos pētījumos, kuros piedalījās pacienti ar parciāliem krampjiem, 1639 cilvēki saņēma perampanelu, no kuriem 1147 tika ārstēti 6 mēnešus, bet 703 – ilgāk nekā 12 mēnešus.
Kontrolētajā un nekontrolētajā pētījumā, kurā piedalījās pacienti ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, 114 cilvēki saņēma perampanelu, no kuriem 68 tika ārstēti 6 mēnešus, bet 36 - ilgāk nekā 12 mēnešus.
Blakusparādības, kas izraisīja terapijas pārtraukšanu Kontrolētajos 3. fāzes klīniskajos pētījumos par parciāliem krampjiem pārtraukšanas biežums blakusparādību dēļ bija 1,7%, 4,2% un 13,7% pacientu, kas nejaušināti saņēma perampanelu ieteiktajās devās attiecīgi pa 4 mg, 8 mg un 12 mg dienā, un 1,4% pacientu, kas nejaušināti saņēma placebo. Visbiežāk novērotās nevēlamās blakusparādības (≥1% perampanelu saņēmušo grupā kopā un vairāk kā placebo), kas izraisīja terapijas pārtraukšanu, bija reibonis un miegainība.
Kontrolētajā 3. fāzes klīniskajā pētījumā par primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem pārtraukšanas biežums blakusparādību dēļ bija 4,9% pacientu, kas nejaušināti saņēma 8 mg perampanela, un 1,2% pacientu, kas nejaušināti saņēma placebo. Visbiežāk novērotā nevēlamā blakusparādība (≥2% perampanelu saņēmušo grupā un vairāk kā placebo), kas izraisīja terapijas pārtraukšanu, bija reibonis.
Lietošana pēcreģistrācijas periodā
Saistībā ar perampanela terapiju ir ziņots par smagām ādas nevēlamām blakusparādībām, tostarp zāļu lietošanas izraisītu reakciju ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS) (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Nevēlamo blakusparādību apkopojums tabulā
Blakusparādības, kas tika konstatētas pēc Fycompa klīnisko pētījumu pilnas drošuma datubāzes pārskatīšanas, nākamajā tabulā uzskaitītas atbilstoši orgānu sistēmu klasifikācijai un rašanās biežumam. Blakusparādību klasificēšanai ir izmantoti šādi apzīmējumi: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1000 līdz <1/100), nav zināms (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).
Katrā sastopamības biežuma grupā blakusparādības ir sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.
Orgānu sistēmu klase
Ļoti bieži
Vielmaiņas un uztures traucējumi
Bieži Samazināta ēstgriba Pastiprināta ēstgriba
Retāk
Nav zināms
9
Orgānu sistēmu klase Psihiskie traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi
Acu bojājumi Ausu un labirinta bojājumi Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi Vispārēji traucējumi Izmeklējumi Traumas, saindēšanās un ar manipulācijām saistītas komplikācijas
* Skatīt 4.4. apakšpunktu.
Ļoti bieži
Reibonis Miegainība
Bieži Agresija Dusmas Nemiers Apjukuma stāvoklis Ataksija Dizartrija Līdzsvara traucējumi Uzbudināmīb a Diplopija Redzes miglošanās Vertigo Slikta dūša
Retāk Domas par pašnāvību Pašnāvības mēģinājums
Muguras sāpes Gaitas traucējumi Nogurums Ķermeņa masas pieaugums Kritieni
Nav zināms
Zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS)*
Pediatriskā populācija Klīnisko pētījumu datubāze par 196 pusaudžiem, kas dubultmaskētos pētījumos par parciāliem krampjiem un primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem saņēma perampanelu, rāda, ka vispārējais drošuma profils pusaudžiem bija līdzīgs tam, kāds novērots pieaugušajiem, izņemot agresiju, ko pusaudžiem novēroja biežāk nekā pieaugušajiem.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Klīniskā pieredze par perampanela pārdozēšanu cilvēkiem ir ierobežota. Ziņojumā par tīšu pārdozēšanu, ko varētu būt izraisījusi līdz 264 mg liela deva, pacientam bija psihiskā stāvokļa izmaiņas, uzbudinājums un agresīva uzvedība, kas izzuda bez sekām. Nav specifiska antidota pret
10
perampanela iedarbību. Pacientam tiek indicēta vispārēja uzturoša ārstēšana, kā arī dzīvībai svarīgo pazīmju pārraudzība un pacienta klīniskā stāvokļa novērošana. Tā kā perampanela eliminācijas pusperiods ir garš, šo zāļu izraisītā iedarbība var būt ilgstoša. Zemā renālā klīrensa dēļ maz ticams, ka tādi īpaši pasākumi kā piespiedu diurēze, dialīze vai hemoperfūzija sniegs kādu labumu.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: pretepilepsijas līdzekļi, citi pretepilepsijas līdzekļi, ATĶ kods: N03AX22
Darbības mehānisms
Perampanels ir pirmais šīs klases selektīvais, jonotropās α-amino-3-hidroksi-5-metil-4izoksazolpropionskābes (AMPS) glutamāta receptoru nekonkurējošs antagonists postsinaptiskajos neironos. Glutamāts ir primārais ierosinošais centrālās nervu sistēmas neiromediators centrālajā nervu sistēmā un ir saistīts ar daudziem neiroloģiskiem traucējumiem, ko izraisa neironu pārierosināšana. Tiek uzskatīts, ka glutamāta ierosinātā AMPS receptoru aktivācija ir atbildīga par visātrāko ierosinošo sinaptisko pārvadi galvas smadzenēs. In vitro pētījumos perampanels nekonkurēja ar AMPS par saistīšanos pie AMPS receptoriem, bet perampanela saistīšanos aizvietoja nekonkurējošie AMPS receptoru antagonisti, kas liecina, ka perampanels ir nekonkurējošs AMPS receptoru antagonists. In vitro perampanels kavēja AMPS inducēto (bet ne NMDA inducēto) intracelulārā kalcija līmeņa paaugstināšanos. In vivo perampanels ievērojami pagarināja laiku līdz krampju attīstībai AMPS inducēto krampju modelī.
Precīzs perampanela pretepileptiskās darbības mehānisms cilvēka organismā vēl nav pilnībā noskaidrots.
Farmakodinamiskā iedarbība
Farmakokinētikas–farmakodinamikas (efektivitātes) analīzi veica, pamatojoties uz 3 efektivitātes pētījumu apvienoto datu analīzi par parciāliem krampjiem. Farmakokinētikas–farmakodinamikas (efektivitātes) analīzi veica arī vienā efektivitātes pētījumā par primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem. Abās analīzēs perampanela iedarbība korelēja ar krampju lēkmju biežuma samazināšanos.
Psihomotorās spējas. Viena un vairākas devas pa 8 mg un 12 mg veseliem brīvprātīgajiem ietekmēja psihomotorās spējas no devas atkarīgā veidā. Perampanela ietekme uz tādu sarežģītu darbību kā transportlīdzekļa vadīšana papildināja vai izteikti papildināja alkohola iedarbību. Psihomotorās spējas sākotnējā līmenī atjaunojās 2 nedēļās pēc perampanela lietošanas pārtraukšanas.
Kognitīvā funkcija Pētījumā veseliem brīvprātīgajiem modrības un atmiņas novērtējumā, izmantojot standarta novērtējumu testus, netika novērota perampanela ietekme ne pēc vienas, ne vairākām perampanela devām līdz 12 mg dienā.
Ar placebo kontrolētā pētījumā pusaudžu vecuma pacientiem nozīmīgas izmaiņas izziņas spējās attiecībā pret placebo saņēmušajiem, nosakot ar Kognitīvās funkcijas novērtējuma zāļu izpētē (Cognitive Drug Research, CDR) sistēmas vispārējo izziņas spēju skalu (Global Cognition Score), lietojot perampanelu, nenovēroja. Atklātajā pagarinājumā pēc 52 nedēļu ilgas ārstēšanas ar perampanelu nozīmīgas izmaiņas vispārējā CDR sistēmas skalā nenovēroja (skatīt 5.1. apakšpunktu, sadaļu “Pediatriskā populācija”).
Modrība un garastāvoklis
11
Modrības līmenis (ierosinātais) veseliem cilvēkiem pazeminājās no devas atkarīgā veidā, lietojot no 4 līdz 12 mg perampanela dienā. Garastāvoklis pasliktinājās tikai pēc 12 mg devas dienā; garastāvokļa izmaiņas bija nelielas un atspoguļoja vispārēju modrības samazināšanos. Perampanela vairākas 12 mg devas dienā pastiprināja arī alkohola ietekmi uz modrību un veiklību un paaugstināja dusmu, apjukuma un depresijas līmeni, kas novērtēts pēc Profile of Mood State 5 punktu novērtējuma skalas.
Sirds elektrofizioloģija Ja perampanelu lietoja līdz 12 mg dienā, tas nepagarināja QT intervālu un tam nebija no devas atkarīgas vai klīniski svarīgas ietekmes uz QRS ilgumu.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Parciāli krampji Perampanela efektivitāte parciālu krampju gadījumā tika pierādīta trijos 19 nedēļu papildu terapijas, randomizētos, dubultmaskētos, placebo kontrolētos daudzcentru pētījumos pieaugušiem un pusaudžu vecuma pacientiem. Pacientiem bija parciāli krampji ar sekundāru ģeneralizāciju vai bez tās, un tie nebija pietiekami kontrolēti ne ar vienu no trim papildu PEL. Bija nepieciešams, lai 6 nedēļas ilgā sākotnējā periodā pacientiem būtu vairāk nekā piecas krampju lēkmes ar vairāk nekā 25 dienas ilgu bezkrampju periodu. Šajos trijos pētījumos pacientiem vidējais epilepsijas ilgums bija apmēram 21,06 gadi. No 85,3% līdz 89,1% pacientu lietoja divus vai trīs papildu PEL ar vienlaicīgu n. vagus stimulēšanu vai bez tās.
Divos pētījumos (304. un 305. pētījumā) perampanela devas 8 mg un 12 mg dienā salīdzināja ar placebo, bet trešajā pētījumā (306. pētījumā) perampanela devas 2 mg, 4 mg un 8 mg dienā salīdzināja ar placebo. Visos trijos pētījumos pēc 6 nedēļas ilgas sākotnējās fāzes, lai noteiktu sākotnējo krampju biežumu pirms randomizācijas, pacienti tika nejaušināti iekļauti, un notika titrācija līdz randomizētajai devai. Titrēšanas fāzes laikā visos trijos pētījumos terapija tika sākta ar 2 mg dienā, ik nedēļu palielinot to pa 2 mg dienā līdz mērķa devai. Cilvēkiem, kam radās nepanesamas blakusparādības, tika saglabāta tā pati deva vai deva tika samazināta līdz iepriekšējai panesamajai devai. Visos trīs pētījumos titrēšanas fāzei sekoja 13 nedēļas ilga balstdevas fāze, kuras laikā pacientiem tika saglabāta stabila perampanela deva.
Summārie 50% atbildes reakcijas rādītāji bija placebo 19%, 4 mg 29%, 8 mg 35% un 12 mg 35%. Statistiski ticama ietekme uz kampju biežuma samazināšanos 28 dienās (no sākotnējā līdz terapijas fāzei), salīdzinot ar placebo grupu, tika novērota, lietojot perampanelu devās pa 4 mg dienā (306. pētījums), 8 mg dienā (304., 305. un 306. pētījums) un 12 mg dienā (304. un 305. pētījums). Lietojot kombinācijā ar enzīmu inducējošām pretepilepsijas zālēm, 50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits 4 mg, 8 mg un 12 mg grupās attiecīgi bija 23,0%, 31,5% un 30,0%, bet, lietojot perampanelu kombinācijā ar enzīmu neinducējošām pretepilepsijas zālēm, tas attiecīgi bija 33,3%, 46,5% un 50,0%. Šie pētījumi pierādīja, ka perampanela lietošana vienreiz dienā devās no 4 mg līdz 12 mg kā papildu terapija šajā populācijā ir ievērojami efektīvāka nekā placebo.
Placebo kontrolētu pētījumu dati liecina, ka krampju kontroles uzlabošanos novēro, lietojot perampanelu vienreiz dienā pa 4 mg, un šis ieguvums pieaug, ja devu palielina līdz 8 mg dienā. Netika novērots efektivitātes ieguvums, vispārējā populācijā lietojot 12 mg devu, salīdzinājumā ar 8 mg devu. Ieguvums, lietojot 12 mg devu, tika novērots dažiem pacientiem, kas panesa 8 mg devu, un gadījumā, ja klīniskā reakcija uz šo devu bija nepietiekama. Krampju biežuma klīniski nozīmīga uzlabošanās attiecībā pret placebo tika panākta jau terapijas otrajā nedēļā, kad pacientu dienas deva bija 4 mg.
Klīniskajos pētījumos 1,7–5,8% pacientu, kas lietoja perampanelu, krampji izzuda 3 mēnešus ilgajā balstdevas periodā, salīdzinot ar 0–1,0% placebo grupā.
Atklāts pagarinājuma pētījums Deviņdesmit septiņi procenti pacientu, kas pabeidza randomizētos pētījumus par pacientiem ar parciāliem krampjiem, tika iekļauti atklātā pagarinājuma pētījumā (n=1186). Pacientiem no randomizētā pētījuma terapija tika pārveidota uz perampanelu 16 nedēļu laikā, kam sekoja ilgstošs balstdevas periods (≥1 gads). Vidējā caurmēra dienas deva bija 10,05 mg.
12
Primāri ģeneralizēti toniski kloniski krampji Perampanela kā papildu terapija pacientiem no 12 gadu vecuma ar idiopātisku ģeneralizētu epilepsiju, kam ir primāri ģeneralizēti toniski kloniski krampji, tika pierādīta daudzcentru, randomizētā, dubultmaskētā, ar placebo kontrolētā pētījumā (332. pētījumā). Kritērijiem dalībai pētījumā atbilstošus pacientus, kas lietoja 1–3 PEL stabilā devā un kam 8 nedēļas ilgā sākotnējā periodā bija vismaz 3 primāri ģeneralizēti toniski kloniski krampji, nejaušināti iekļāva perampanela vai placebo grupā. Populāciju veidoja 164 pacienti (perampanels N=82, placebo N=82). Pacientiem devu titrēja četras nedēļas, līdz sasniedza mērķa devu 8 mg dienā vai lielāko panesamo devu, un ar titrēšanas perioda beigās sasniegto pēdējo devas līmeni viņus ārstēja vēl 13 nedēļas. Kopējais ārstēšanas periods bija 17 nedēļas. Pētījuma zāles deva reizi dienā.
50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem balstdevas periodā bija ievērojami lielāks perampanela grupā (58,0%) nekā placebo grupā (35,8%), P=0,0059. Lietojot kombinācijā ar enzīmu inducējošām pretepilepsijas zālēm, 50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits bija 22,2%, bet, lietojot perampanelu kombinācijā ar enzīmu neinducējošām pretepilepsijas zālēm, tas bija 69,4%. Perampanelu saņemošo pacientu, kas lietoja enzīmu inducējošas pretepilepsijas zāles, skaits bija neliels (n=9). Mediānās procentuālās primāru ģeneralizētu toniski klonisku krampju biežuma izmaiņas 28 dienās titrēšanas un balstdevas periodā (kopā) salīdzinājumā ar periodu pirms randomizācijas bija lielākas perampanela grupā (-76,5%) nekā placebo grupā (-38,4%), P<0,0001. Klīniskajos pētījumos 3 mēnešus ilgajā balstdevas periodā 30,9% (25/81) pacientu, kas lietoja perampanelu, PĢTK krampji izzuda, salīdzinot ar 12,3% (10/81) placebo grupā.
Citi ģeneralizētu krampju apakštipi Perampanela efektivitāte un drošums, lietojot pacientiem ar miokloniskajiem krampjiem, nav pierādīts. Pieejamie dati ir nepietiekami, lai izdarītu secinājumus. Perampanela efektivitāte, ārstējot Petit mal lēkmes, nav pierādīta. 332. pētījumā par pacientiem ar PĢTK krampjiem ar vienlaicīgiem miokloniskajiem krampjiem no krampjiem atbrīvojās 16,7% (4/24) perampanela lietotāju, salīdzinot ar 13,0% (3/23) placebo lietotāju. Pacientiem ar vienlaicīgām Petit mal lēkmēm tās izzuda 22,2% (6/27) perampanela lietotāju, salīdzinot ar 12,1% (4/33) placebo lietotāju. No visu veidu krampjiem un lēkmēm atbrīvojās 23,5% (19/81) perampanela lietotāju, salīdzinot ar 4,9% (4/81) placebo lietotāju.
Atklāta pagarinājuma fāze No 140 pacientiem, kas pabeidza 332. pētījumu, 114 pacienti (81,4%) iesaistījās pagarinājuma fāzē. Pacientiem no randomizētā pētījuma terapijas līdzeklis uz perampanelu tika mainīts 6 nedēļās, kam sekoja ilgstošs balstdevas periods (≥1 gads). Pagarinājuma fāzē 73,7% pacientu saņēma par 4–8 mg dienā lielāku modālu perampanela dienas devu, bet 16,7% – par 8–12 mg dienā lielāku modālu dienas devu. Pagarinājuma fāzē PĢTK krampju biežuma samazināšanos par vismaz 50% novēroja 65,9% pacientu pēc 1 gadu ilgas ārstēšanas (salīdzinājumā ar sākotnējo krampju biežumu pirms perampanela lietošanas). Šie dati atbilda datiem par krampju biežuma procentuālo izmaiņu un pierādīja, ka 50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits ar PĢTK vispārīgi bija stabils laikā no apmēram 26. nedēļas līdz 2. gada beigām. Līdzīgus rezultātus ieguva, novērtējot visas krampju lēkmes un Petit mal lēkmes salīdzinājumā ar miokloniskiem krampjiem laika gaitā.
Pāriešana uz monoterapiju Retrospektīvā klīniskās prakses pētījumā 51 pacients ar epilepsiju, kas perampanelu saņēma kā papildterapiju, pārgāja uz perampanela monoterapiju. Lielākajai daļai šo pacientu anamnēzē ir bijušas parciālas krampju lēkmes. Nākamajos mēnešos 14 no šiem pacientiem (27%) atgriezās pie papildterapijas. 34 (trīsdesmit četri) pacienti tika novēroti vismaz 6 mēnešus, un 24 no šiem pacientiem (71%) turpināja lietot perampanelu monoterapijā vismaz 6 mēnešus. 10 (desmit) pacienti tika novēroti vismaz 18 mēnešus, un 3 no šiem pacientiem (30%) turpināja lietot perampanelu monoterapijā vismaz 18 mēnešus.
13
Pediatriskā populācija
Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt pētījumu rezultātus Fycompa vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās rezistentas epilepsijas (ar lokalizāciju saistītas un ar vecumu saistītas epilepsijas sindromu) terapijai (informāciju par lietošanu pusaudžiem skatīt 4.2. apakšpunktā).
Trijos pivotālos, dubultmaskētos, ar placebo kontrolētos 3. fāzes pētījumos tika iekļauti 143 pusaudži 12–18 gadu vecumā. Par šiem pusaudžiem iegūtie rezultāti bija līdzīgi pieaugušo populācijā novērotajiem.
332. pētījumā tika iekļauti 22 pusaudži 12–18 gadu vecumā. Par šiem pusaudžiem iegūtie rezultāti bija līdzīgi pieaugušo populācijā novērotajiem.
Tika veikts 19 nedēļu ilgs randomizēts, dubultmaskēts, ar placebo kontrolēts pētījums ar atklātu pagarinājuma fāzi (235. pētījums), lai novērtētu Fycompa (mērķa devas diapazons no 8 līdz 12 mg vienreiz dienā) kā papildu terapijas īslaicīgu ietekmi uz izziņas spējām 133 (Fycompa n = 85, placebo n = 48) pusaudžu vecuma pacientiem vecumā no 12 līdz mazāk par 18 gadiem ar nepietiekami kontrolētiem parciāliem krampjiem. Kognitīvo funkciju novērtēja ar Kognitīvās funkcijas novērtējuma zāļu izpētē (CDR) sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalu, kas ir kompleksa skala, ko veido 5 sadaļas, pārbaudot uzmanības spēju, uzmanības nepārtrauktību, epizodiskas sekundārās atmiņas kvalitāti, darba atmiņas kvalitāti un atmiņas ātrumu. Vidējās izmaiņas (SN) no pētījuma sākuma līdz dubultmaskētās ārstēšanas beigām (19 nedēļas) CDR sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalā bija 1,1 (7,14) placebo grupā un (mīnus) –1,0 (8,86) perampanela grupā, atšķirība starp ārstēšanas grupām: LS vidējie rādītāji (95% TI) = (mīnus) –2,2 (–5,2, 0,8). Atšķirība starp ārstēšanas grupām nebija statistiski nozīmīga (p = 0,145). CDR sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalas rādītāji pētījuma sākumā placebo un perampanela grupā bija attiecīgi 41,2 (10,7) un 40,8 (13,0). Pacientiem, kuri atklātajā pagarinājumā lietoja perampanelu, (n = 112), vidējās izmaiņas (SN) no pētījuma sākuma līdz atklātās ārstēšanas beigām (52 nedēļas) CDR sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalā bija (mīnus) –1,0 (9,91). Tās nebija statistiski nozīmīgas (p = 0,96). Pēc ne ilgāk par 52 nedēļu ārstēšanas ar perampanelu (n = 114) ietekmi uz kaulu augšanu nenovēroja. Ietekmi uz ķermeņa masu, augumu un dzimumattīstību pēc ne ilgāk par 104 nedēļu ārstēšanas nenovēroja (n = 114).
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Perampanela farmakokinētika pētīta veseliem pieaugušiem cilvēkiem (vecuma diapazonā no 18 līdz 79 gadiem), pieaugušajiem un pusaudžiem ar parciāliem krampjiem un primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, pieaugušajiem ar Parkinsona slimību, pieaugušajiem ar diabētisku neiropātiju, pieaugušajiem ar multiplo sklerozi un cilvēkiem ar aknu darbības traucējumiem.
Uzsūkšanās
Pēc perorālas lietošanas perampanels viegli uzsūcas, un nekas neliecina par izteiktu pirmā loka metabolismu. Perampanela tablešu lietošana ar maltīti, kurai ir augsts tauku saturs, neietekmē perampanela maksimālo koncentrāciju plazmā (Cmax) vai kopējo koncentrāciju (AUC0-inf). Tmax kavējās par apmēram 1 stundu, salīdzinot ar lietošanu tukšā dūšā.
Izkliede
In vitro pētījumu dati liecina, ka apmēram 95% perampanela saistās ar plazmas proteīniem.
In vitro pētījumi liecina, ka perampanels nav organisko anjonu transportējošo polipeptīdu (OATP) 1B1 un 1B3, organisko anjonu transportētāju (OAT) 1, 2, 3 un 4, organisko katjonu transportētāju (OCT) 1, 2 un 3, kā arī izplūdes transportētāja P-glikoproteīna un krūts vēža rezistences proteīna (Breast Cancer Resistance Protein – BCRP) substrāts vai būtisks inhibitors.
14
Biotransformācija
Perampanels intensīvi metabolizējas primārās oksidācijas un secīgas glikuronidācijas ceļā. Perampanela metabolisma mediators galvenokārt ir CYP3A, jo tā rāda klīnisko pētījumu rezultāti par veseliem pieaugušajiem, kam ievadīja radioaktīvi iezīmētu perampanelu, un apliecina pētījumi in vitro, izmantojot rekombinantos cilvēka CYP un cilvēka aknu mikrosomas.
Pēc radioaktīvi iezīmēta perampanela ievadīšanas plazmā tika konstatētas tikai perampanela metabolītu pēdas.
Eliminācija
Pēc radioaktīvi iezīmēta perampanela devas ievadīšanas astoņiem pieaugušajiem vai gados vecākiem cilvēkiem apmēram 30% no atgūtās radioaktivitātes tika konstatēti urīnā, bet 70% fēcēs. Urīnā un fēcēs atgūtā radioaktivitāte sastāvēja galvenokārt no oksidatīvu un konjugētu metabolītu maisījuma. Populācijas farmakokinētikas analīzē, apkopojot datus no 19 1. fāzes pētījumiem, perampanela caurmēra t1/2 bija 105 stundas. Lietojot kombinācijā ar spēcīgu CYP3A induktoru karbamazepīnu, caurmēra t1/2 bija 25 stundas.
Linearitāte/nelinearitāte
Veseliem cilvēkiem perampanela koncentrācija plazmā palielinājās tieši proporcionāli ievadītajai devai 2–12 mg diapazonā. Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 mg perampanela dienā, tika konstatēta lineāra saistība starp devu un perampanela koncentrāciju plazmā.
Īpašas pacientu grupas
Aknu darbības traucējumi Perampanela farmakokinētika pēc vienas 1 mg devas tika novērtēta 12 cilvēkiem ar viegliem un vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem (attiecīgi Child-Pugh A un B), salīdzinot ar 12 veseliem, demogrāfiski atbilstīgiem cilvēkiem. Nesaistīta perampanela vidējais šķietamais klīrenss cilvēkiem ar viegliem traucējumiem bija 188 ml/min, salīdzinot ar 338 ml/min atbilstošā kontroles grupā, bet cilvēkiem ar mēreniem traucējumiem tas bija 120 ml/min, salīdzinot ar 392 ml/min atbilstošā kontroles grupā. t1/2 bija garāks cilvēkiem ar viegliem traucējumiem (306 h vs. 125 h) un cilvēkiem ar vidēji smagiem traucējumiem (295 h vs. 139 h), salīdzinot ar veseliem, demogrāfiski atbilstošiem cilvēkiem.
Nieru darbības traucējumi Perampanela farmakokinētika pacientiem ar nieru darbības traucējumiem formāli nav novērtēta. Perampanela eliminācija notiek gandrīz vienīgi metabolisma ceļā, kam seko strauja metabolītu izdalīšanās ar urīnu; perampanela metabolīti plazmā konstatēti tikai atlieku daudzumos. Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuriem kreatinīna klīrenss bija 39– 160 ml/min un kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, kreatinīna klīrenss neietekmēja perampanela klīrensu. Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētā klīniskā pētījumā saņēma līdz 8 mg perampanela dienā, sākotnējais kreatinīna klīrenss neietekmēja perampanela klīrensu.
Dzimums Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 mg perampanela dienā, perampanela klīrenss sievietēm (0,54 l/h) bija par 18% zemāks nekā vīriešiem (0,66 l/h).
15
Gados vecāki cilvēki (pēc 65 gadu vecuma) Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem (vecuma diapazonā no 12 līdz 74 gadiem) un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem (vecuma diapazonā no 12 līdz 58 gadiem), kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 vai 12 mg perampanela dienā, netika konstatēts, ka vecums būtiski ietekmētu perampanela klīrensu. Gados vecākiem cilvēkiem devas pielāgošana nav uzskatāma par nepieciešamu (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija Pusaudžu vecuma pacientu populācijas farmakokinētikas analīzē, apkopojot datus no 2. un 3. fāzes klīniskajiem pētījumiem, nebija ievērojamas atšķirības starp šo populāciju un vispārējo populāciju.
Zāļu mijiedarbības pētījumi
Zāļu mijiedarbības novērtēšana in vitro
Zāles metabolizējošo enzīmu inhibēšana Cilvēka aknu mikrosomās perampanelam (30 µmol/l) bija vāja inhibējoša ietekme uz CYP2C8 un UGT1A9 no galvenajiem aknu CYP un UGT.
Zāles metabolizējošo enzīmu inducēšana Salīdzinot ar pozitīvām kontroles vielām (tostarp fenobarbitālu, rifampicīnu), tika konstatēts, ka perampanels vāji inducē CYP2B6 (30 µmol/l) un CYP3A4/5 (≥3 µmol/l) no galvenajiem aknu CYP un UGT kultivētos cilvēka hepatocītos.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Klīniskajos pētījumos blakusparādības netika novērotas, bet pētījumos ar dzīvniekiem tās tika novērotas, ja lietoja devas, kas līdzīgas klīniskajām devām, un iespējamā klīniskā nozīmība bija tāda, kā aprakstīts nākamajās rindkopās.
Fertilitātes pētījumos ar žurkām tika konstatēti pagarināti un neregulāri meklēšanās cikli, lietojot maksimālo panesamo devu (30 mg/kg) mātītēm; tomēr šīs izmaiņas neietekmēja fertilitāti un agrīno embrionālo attīstību. Netika novērota ietekme uz fertilitāti tēviņiem.
Izdalīšanās mātītes pienā žurkām tika izmērīta 10 dienas pēc dzemdībām. Līmenis sasniedza maksimālo pēc 1 stundas un 3,65 reizes pārsniedza līmeni plazmā.
Pirmsdzemdību un pēcdzemdību attīstības toksicitātes pētījumos žurkām, lietojot mātītei toksiskas devas, tika novērotas patoloģiskas dzemdības un aprūpēšanas stāvoklis, palielinājās nedzīvu dzimušo pēcnācēju skaits. Pēcnācēja uzvedības un reproduktīvā attīstība netika ietekmēta, bet daži fiziskās attīstības parametri bija nedaudz aizkavēti, kas, iespējams, ir perampanela sekundārās farmakoloģiskās ietekmes uz CNS dēļ. Placentas caurlaidība bija zema; auglī tika konstatēti 0,09% no ievadītās devas vai mazāk.
Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati liecina, ka perampanels nav genotoksisks un tam nav kancerogenitātes potenciāla. Ievadot maksimālās panesamās devas žurkām un pērtiķiem, radās farmakoloģiski izraisītas ietekmes CNS klīniskās pazīmes un samazināta terminālā ķermeņa masa. Nebija izmaiņu, kas būtu tieši attiecināmas uz perampanela klīnisko patoloģiju vai histopatoloģiju.
16
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Fycompa 2 mg, 4 mg apvalkotās tabletes
Kodols Laktozes monohidrāts Mazaizvietota hidroksipropilceluloze Povidons K-29/32 Magnija stearāts (E470b)
Fycompa 6 mg, 8 mg, 10 mg, 12 mg apvalkotās tabletes
Kodols Laktozes monohidrāts Mazaizvietota hidroksipropilceluloze Povidons K-29/32 Mikrokristāliskā celuloze Magnija stearāts (E470b)
Fycompa 2 mg apvalkotās tabletes
Apvalks Hipromeloze 2910 Talks Makrogols 8000 Titāna dioksīds (E171) Dzeltenais dzelzs oksīds (E172) Sarkanais dzelzs oksīds (E172)
Fycompa 4 mg apvalkotās tabletes
Apvalks Hipromeloze 2910 Talks Makrogols 8000 Titāna dioksīds (E171) Sarkanais dzelzs oksīds (E172)
Fycompa 6 mg apvalkotās tabletes
Apvalks Hipromeloze 2910 Talks Makrogols 8000 Titāna dioksīds (E171) Sarkanais dzelzs oksīds (E172)
17
Fycompa 8 mg apvalkotās tabletes
Apvalks Hipromeloze 2910 Talks Makrogols 8000 Titāna dioksīds (E171) Sarkanais dzelzs oksīds (E172) Melnais dzelzs oksīds (E172)
Fycompa 10 mg apvalkotās tabletes
Apvalks Hipromeloze 2910 Talks Makrogols 8000 Titāna dioksīds (E171) Dzeltenais dzelzs oksīds (E172) FD&C zilais #2 indigo karmīna-alumīnija krāsviela (E132)
Fycompa 12 mg apvalkotās tabletes
Apvalks Hipromeloze 2910 Talks Makrogols 8000 Titāna dioksīds (E171) FD&C zilais #2 indigo karmīna-alumīnija krāsviela (E132)
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
5 gadi
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
PVH/alumīnija blisteri
Fycompa 2 mg apvalkotās tabletes Iepakojums pa 7 tikai pirmajai dozēšanas nedēļai, 28 un 98.
Fycompa 4 mg apvalkotās tabletes 4 mg – iepakojumi pa 7, 28, 84 un 98
Fycompa 6 mg apvalkotās tabletes 6 mg – iepakojumi pa 7, 28, 84 un 98
Fycompa 8 mg apvalkotās tabletes 8 mg – iepakojumi pa 7, 28, 84 un 98
18
Fycompa 10 mg apvalkotās tabletes 10 mg – iepakojumi pa 7, 28, 84 un 98 Fycompa 12 mg apvalkotās tabletes 12 mg – iepakojumi pa 7, 28, 84 un 98 Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami. 6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai Nav īpašu prasību. Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija e-pasts: medinfo_de@eisai.net
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/001-023
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 23/07/2012 Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2017. 6. aprīlis
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS {MM/GGGG} Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu/.
19
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Fycompa 0,5 mg/ml suspensija iekšķīgai lietošanai
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katrs ml suspensijas iekšķīgai lietošanai satur 0,5 mg perampanela (perampanel).
Katrā 340 ml pudelē ir 170 mg perampanela.
Palīgviela ar zināmu iedarbību: Katrs ml suspensijas iekšķīgai lietošanai satur 175 mg sorbīta (E420).
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Suspensija iekšķīgai lietošanai Balta vai pelēkbalta suspensija
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Fycompa indicēts papildu terapijai parciālu krampju ar sekundāru ģeneralizāciju vai bez tās ārstēšanai pieaugušajiem un pusaudžiem no 12 gadu vecuma ar epilepsiju.
Fycompa ir indicēts papildu terapijai primāru ģeneralizētu toniski-klonisku krampju ārstēšanai pieaugušajiem un pusaudžiem no 12 gadu vecuma ar idiopātisku ģeneralizētu epilepsiju (skatīt 5.1. apakšpunktu).
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas
Fycompa jātitrē atbilstoši pacienta individuālajai atbildes reakcijai, lai optimizētu līdzsvaru starp efektivitāti un panesamību. Perampanela suspensija jālieto vienreiz dienā gulētiešanas laikā. To var lietot ēšanas laikā vai neatkarīgi no ēdienreizēm, bet labāk vienmēr vienādos apstākļos. Tabletes nomaiņa pret suspensiju un pretēji veicama piesardzīgi (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Parciāli krampji Ir pierādīts, ka devās no 4 mg dienā līdz 12 mg dienā perampanels ir efektīvs parciālu krampju terapijai. Ārstēšana ar Fycompa jāsāk ar devu 2 mg dienā (4 ml dienā). Atkarībā no klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt pa 2 mg (4 ml) dienā (vai nu reizi nedēļā, vai reizi 2 nedēļās, ņemot vērā tālāk tekstā minētos apsvērumus par zāļu pusperiodu) līdz balstdevai no 4 mg dienā (8 ml dienā) līdz 8 mg dienā (16 ml dienā). Lietojot 8 mg dienā (16 ml dienā), atkarībā no individuālās klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt pa 2 mg dienā (4 ml dienā) līdz 12 mg dienā (24 ml dienā). Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas nesaīsina perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 2 nedēļu intervāliem. Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas saīsina perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 1 nedēļas intervāliem.
20
Primāri ģeneralizēti toniski-kloniski krampji Perampanela devas 8 mg/dienā ir izrādījušās efektīvas primāru ģeneralizētu tonisku-klonisku lēkmju gadījumā. Ārstēšana ar Fycompa jāsāk ar devu 2 mg dienā (4 ml dienā). Atkarībā no klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt pa 2 mg (4 ml) dienā (vai nu reizi nedēļā, vai reizi 2 nedēļās, ņemot vērā tālāk tekstā minētos apsvērumus par zāļu pusperiodu) līdz balstdevai līdz pat 8 mg dienā (16 ml dienā). Lietojot 8 mg dienā (16 ml dienā), atkarībā no individuālās klīniskās atbildes reakcijas un panesamības devu var palielināt līdz 12 mg dienā (24 ml dienā), kas var būt efektīva daļai pacientu (skatīt 4.4. apakšpunktu). Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas nesaīsina perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 2 nedēļu intervāliem. Pacientiem, kuri vienlaikus lieto zāles, kas saīsina perampanela eliminācijas pusperiodu (skatīt 4.5. apakšpunktu), devu nedrīkst titrēt biežāk kā ar 1 nedēļas intervāliem.
Pārtraukšana Ārstēšanu ieteicams pārtraukt pakāpeniski, lai mazinātu krampju atjaunošanās iespējamību. Tomēr, tā kā eliminācijas pusperiods ir garš un attiecīgi koncentrācijas samazināšanās plazmā ir lēna, absolūtas nepieciešamības gadījumā perampanela lietošanu var pārtraukt pēkšņi.
Izlaistas devas Viena izlaista deva: tā kā perampanela eliminācijas pusperiods ir garš, pacientam jānogaida un nākamā deva jālieto ieplānotajā laikā.
Ja izlaista vairāk nekā 1 deva uz laiku, kas īsāks par 5 eliminācijas pusperiodiem (3 nedēļas pacientiem, kuri nelieto perampanela metabolismu inducējošus pretepilepsijas līdzekļus (PEL), 1 nedēļa pacientiem, kuri lieto perampanela metabolismu inducējošus PEL (skatīt 4.5. apakšpunktu)), jāapsver iespēja atsākt terapiju no pēdējā devas līmeņa.
Ja pacients perampanelu pārtraucis lietot ilgāk par 5 eliminācijas pusperiodiem, ieteicams ievērot iepriekšējos norādījumus par sākuma devu.
Gados vecāki cilvēki (pēc 65 gadu vecuma) Fycompa klīniskajos pētījumos par epilepsiju nebija pietiekams skaits dalībnieku pēc 65 gadu vecuma, lai noteiktu, vai viņu atbildes reakcija atšķiras no tās, kāda ir jaunākiem cilvēkiem. Drošuma datu analīzē 905 ar perampanelu ārstētiem gados vecākiem cilvēkiem (dubultmaskētos pētījumos, kas veikti citām indikācijām, ne epilepsijai) netika konstatēta ar vecumu saistīta drošuma profila atšķirība. Kopā ar datiem, ka perampanela iedarbībai nav ar vecumu saistītas atšķirības, pētījuma rezultāti liecina, ka devas pielāgošana gados vecākiem cilvēkiem nav nepieciešama. Perampanels piesardzīgi jālieto gados vecākiem cilvēkiem, ņemot vērā iespējamo zāļu mijiedarbību pacientiem, kas lieto vairākas zāles (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Nieru darbības traucējumi Pacientiem ar viegliem nieru darbības traucējumiem devas pielāgošana nav nepieciešama. Zāles nav ieteicams lietot pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem vai pacientiem, kam tiek veikta hemodialīze.
Aknu darbības traucējumi Pacientiem ar viegliem un vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem deva jāpalielina, ņemot vērā klīnisko atbildes reakciju un panesamību. Pacientiem ar viegliem vai vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem dozēšanu var sākt no 2 mg (4 ml). Pacientiem deva jāpalielina pa 2 mg (4 ml) ne straujāk kā ik pēc 2 nedēļām atbilstoši panesamībai un efektivitātei. Perampanela deva pacientiem ar viegliem un mēreniem aknu darbības traucējumiem nedrīkst pārsniegt 8 mg. Zāles nav ieteicams lietot pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem.
Pediatriskā populācija Perampanela drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā līdz 12 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
21
Lietošanas veids
Fycompa paredzēts iekšķīgai lietošanai.
Sagatavošana: pudelē iespiežamais adapteris (PIBA), kas ir komplektā zāļu kastītē, pirms lietošanas cieši jāievieto pudeles kaklā, kur tam jāpaliek visu pudeles lietošanas laiku. Šļirce perorālai ievadīšanai jāievieto PIBA, un deva jāizsūc no apgāztas pudeles. Vāciņš pēc katras lietošanas reizes jāuzliek atpakaļ. Vāciņš nevainojami der arī tad, kad ir ievietots PIBA.
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Domas par pašnāvību
Ir ziņots par pašnāvības domām un pašnāvniecisku uzvedību pacientiem, kas vairāku indikāciju dēļ ārstēti ar pretepilepsijas zālēm. Randomizētu, placebo kontrolētu pētījumu ar pretepilepsijas zālēm metaanalīze uzrāda nedaudz paaugstinātu pašnāvības domu un uzvedības riska līmeni. Šā riska mehānisms nav zināms, un pieejamie dati neizslēdz paaugstināta riska iespēju, lietojot perampanelu. Tāpēc jākontrolē, vai pacientiem nerodas pašnāvības domas un pašnāvnieciska uzvedība, un jāapsver atbilstoša ārstēšana. Pacientiem (un pacientu aprūpētājiem) jāiesaka, ka pašnāvības domu un pašnāvnieciskas uzvedības rašanās gadījumā jāmeklē medicīniskā palīdzība.
Smagas ādas nevēlamās blakusparādības, tostarp zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (drug reaction with eosinophilia and systemic symptoms — DRESS)
Saistībā ar perampanela terapiju ir ziņots par smagām ādas nevēlamām blakusparādībām, tostarp zāļu lietošanas izraisītu reakciju ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS), kas var apdraudēt dzīvību vai var būt letālas (rašanās biežums nav zināms; skatīt 4.8. apakšpunktu).
Ordinējot zāles, pacienti ir jāinformē par pazīmēm un simptomiem, kā arī rūpīgi jānovēro, vai tiem nerodas ādas reakcijas. DRESS simptomi parasti ir (bet ne tikai) drudzis, izsitumi, kas saistīti ar citu orgānu sistēmu darbības traucējumiem, limfadenopātija, aknu funkcijas testu patoloģiski rādītāji un eozinofīlija. Tādēļ svarīgi ir ņemt vērā, ka agrīnas paaugstinātas jutības pazīmes, piemēram, limfadenopātija, var izpausties arī tad, ja izsitumus nenovēro. Ja rodas pazīmes un simptomi, kas liecina, ka rodas šīs reakcijas, perampanels nekavējoties jāpārtrauc lietot un jāapsver citas ārstēšanas metodes (atbilstoši situācijai).
Nervu sistēmas traucējumi
Perampanels var izraisīt reiboni un miegainību, tāpēc var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus (skatīt 4.7. apakšpunktu).
Perorālie kontracepcijas līdzekļi
Fycompa deva 12 mg dienā var pavājināt progesteronu saturošu hormonālo kontraceptīvo līdzekļu efektivitāti; tādā gadījumā Fycompa lietošanas laikā ieteicams izmantot papildu nehormonālas kontracepcijas metodes (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Kritieni
Ir paaugstināts kritienu risks, it īpaši gados vecākiem cilvēkiem; tā cēlonis nav skaidrs.
22
Agresija
Ir ziņots par agresīvu un naidīgu izturēšanās veidu pacientiem, kas terapijā saņem perampanelu. Klīniskajos pētījumos par agresiju, dusmām un aizkaitināmību biežāk ziņots gadījumos, kad ar perampanelu ārstētie pacienti saņēma lielākas devas. Vairākums ziņoto gadījumu bija viegli vai mēreni, un pacienti atguvās vai nu spontāni, vai pēc devas pielāgošanas. Tomēr dažiem pacientiem tika novērots draudīgs izturēšanās veids un vēlme nodarīt kaitējumu citiem cilvēkiem vai uzbrukt fiziski (< 1% perampanela klīniskajos pētījumos). Pacienti un aprūpētāji jāinformē, ka gadījumā, ja viņi pamana nozīmīgas pārmaiņas garastāvoklī vai izturēšanās veidā, viņiem nekavējoties jābrīdina veselības aprūpes speciālists. Ja parādās šādi simptomi, perampanela devas ir jāsamazina, bet, ja simptomi ir smagi, perampanela lietošana jāpārtrauc nekavējoties.
Atkarības iespējamība
Jāievēro piesardzība pacientiem, kam agrāk bijusi atkarība no kādas vielas, un jāvēro, vai pacientam nerodas perampanela atkarības simptomi.
Vienlaikus lietotas CYP3A inducējošas pretepilepsijas zāles
Atbildes reakcijas biežums pēc fiksētu devu perampanela pievienošanas bija mazāks, ja pacients vienlaikus saņēma CYP3A enzīmu inducējošas pretepilepsijas zāles (karbamazepīnu, fenitoīnu, okskarbazepīnu), salīdzinājumā ar pacientiem, kas vienlaikus saņēma enzīmu neinducējošas pretepilepsijas zāles. Pacientu reakcija jākontrolē, kad viņiem nomaina enzīmu neinducējošas pretepilepsijas zāles pret enzīmu inducējošām pretepilepsijas zālēm un pretēji. Atkarībā no individuālās klīniskās atbildes reakcijas un panesamības vienā reizē devu var palielināt vai samazināt pa 2 mg (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Citas vienlaikus lietotas (ne pretepilepsijas) citohromu P450 inducējošas vai inhibējošas zāles
Pacientiem terapijā pievienojot vai atceļot citohroma P450 induktorus vai inhibitorus, rūpīgi jākontrolē panesamība un klīniskā atbildes reakcija, jo perampanela līmenis plazmā var pazemināties vai paaugstināties; iespējams, attiecīgi būs jāpielāgo perampanela deva.
Sorbīts
Fycompa satur sorbītu (E420), tāpēc šīs zāles nevajadzētu lietot pacientiem ar retu iedzimtu fruktozes nepanesamību.
Jāievēro piesardzība, lietojot Fycompa suspensiju iekšķīgai lietošanai kopā ar citām sorbītu saturošām pretepilepsijas zālēm, jo, lietojot to kopā ar vairāk nekā 1 gramu sorbīta, var tikt ietekmēta dažu zāļu uzsūkšanās.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Fycompa netiek uzskatīts par spēcīgu P450 vai UGT enzīmu induktoru vai inhibitoru (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Perorālie kontracepcijas līdzekļi
Konstatēts, ka veselām sievietēm, kas 21 dienu saņēma Fycompa 12 mg devu (bet ne 4 vai 8 mg dienā) vienlaikus ar kombinētu perorālo kontracepcijas līdzekli, samazinājās levonorgestrela iedarbība (vidējie Cmax un AUC rādītāji samazinājās par 40%). Fycompa 12 mg neietekmē etinilestradiola AUC, bet Cmax samazinās par 18%. Tāpēc sievietēm, kam nepieciešams Fycompa 12 mg dienā, jāņem vērā progesteronu saturošu perorālo kontraceptīvo līdzekļu efektivitātes samazināšanās un jālieto droša papildu kontracepcijas metode (intrauterīnā sistēma (IUS), prezervatīvs) (skatīt 4.4. apakšpunktu).
23
Fycompa un citu pretepilepsijas līdzekļu mijiedarbība
Iespējamā mijiedarbība starp Fycompa (līdz 12 mg vienreiz dienā) un citiem pretepilepsijas līdzekļiem (PEL) tika izvērtēta klīniskos pētījumos un novērtēta populācijas FK analīzē no četriem apkopotiem 3. fāzes pētījumiem, tostarp pacientiem ar parciāliem krampjiem un primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem. Šīs mijiedarbības ietekme uz vidējo līdzsvara koncentrāciju apkopota nākamajā tabulā.
Vienlaikus lietotie PEL ietekme uz Fycompa
Fycompa ietekme uz PEL
PEL
koncentrāciju
koncentrāciju
Karbamazepīns Samazināšanās 2,75 reizes
Samazināšanās <10%
Klobazāms
Nav ietekmes
Samazināšanās <10%
Klonazepāms
Nav ietekmes
Nav ietekmes
Lamotrigīns
Nav ietekmes
Samazināšanās <10%
Levetiracetāms Okskarbazepīns
Nav ietekmes Samazināšanās 1,9 reizes
Nav ietekmes Pieaugums 35%1)
Fenobarbitāls
Nav ietekmes
Nav ietekmes
Fenitoīns
Samazināšanās 1,7 reizes
Nav ietekmes
Topiramāts
19% samazināšanās
Nav ietekmes
Valproiskābe
Nav ietekmes
Samazināšanās <10%
Zonisamīds
Nav ietekmes
Nav ietekmes
1) Netika novērtēts aktīvais metabolīts monohidroksikarbazepīns.
Tika konstatēts, ka daži pretepilepsijas līdzekļi, kas zināmi kā CYP450 3A enzīmu induktori (karbamazepīns, fenitoīns, okskarbazepīns), palielina perampanela klīrensu un tādējādi samazina perampanela koncentrāciju plazmā. Un otrādi – vienlaikus lietota CYP450 3A enzīmu induktora lietošanas pārtraukšana var palielināt perampanela koncentrāciju plazmā, un var būt nepieciešams samazināt devu.
Pētījumā, kas tika veikts ar veselām personām, karbamazepīns, kas zināms kā spēcīgs enzīmu induktors, par divām trešdaļām pazemināja perampanela līmeni.
Līdzīgi rezultāti tika konstatēti populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 mg perampanela dienā. Fycompa kopējais klīrenss palielinājās, lietojot kopā ar karbamazepīnu (2,75 reizes), fenitoīnu (1,7 reizes) un okskarbazepīnu (1,9 reizes), kas zināmi kā enzīmu metabolisma induktori (skatīt 5.2. apakšpunktu). Šī ietekme jāņem vērā un jākontrolē, pacientu terapijas shēmā pievienojot vai atceļot šos pretepilepsijas līdzekļus.
Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma Fycompa līdz 12 mg dienā, Fycompa klīniski nozīmīgā veidā neietekmēja klonazepāma, levetiracetāma, fenobarbitāla, fenitoīna, topiramāta, zonisamīda, karbamazepīna, klobazāma, lamotrigīna un valproiskābes klīrensu, lietojot perampanela lielāko novērtēto devu (12 mg dienā).
Epilepsijas populācijas farmakokinētikas analīzē tika konstatēts, ka perampanels par 26% samazina okskarbazepīna klīrensu. Enzīma citosoliskās reduktāzes ietekmē okskarbazepīns ātri metabolizējas par aktīvu metabolītu monohidroksikarbazepīnu. Perampanela ietekme uz monohidroksikarbazepīna koncentrāciju nav zināma.
Perampanela dozēšana jāveic līdz klīniskai iedarbībai neatkarīgi no citiem PEL.
24
Perampanela ietekme uz CYP3A substrātiem
Veseliem cilvēkiem Fycompa (20 dienas lietojot 6 mg vienreiz dienā) samazināja midazolāma AUC par 13%. Iespējams, ka midazolāma (vai citu jutīgu CYP3A substrātu) iedarbība samazinās vēl vairāk, ja lieto lielākas Fycompa devas.
Citohroma P450 induktoru ietekme uz perampanela farmakokinētiku
Sagaidāms, ka spēcīgi citohroma P450 induktori, piemēram, rifampicīns un asinszāle, samazinās perampanela koncentrāciju, un nav izslēgta iespējama lielāka aktīvā metabolīta koncentrācija plazmā to klātbūtnē. Konstatēts, ka felbamāts samazina dažu zāļu koncentrāciju un var samazināt arī perampanela koncentrāciju
Citohroma P450 inhibitoru ietekme uz perampanela farmakokinētiku
Veseliem cilvēkiem CYP3A4 inhibitors ketokonazols (10 dienas lietojot 400 mg vienreiz dienā) palielināja perampanela AUC par 20% un pagarināja perampanela eliminācijas pusperiodu par 15% (67,8 h vs. 58,4 h). Iespējams, ka ietekme ir lielāka, ja perampanelu kombinē ar CYP3A4 inhibitoru, kam ir garāks eliminācijas pusperiods nekā ketokonazolam, vai ja terapija ar inhibitoru ir ilgāka.
Levodopa Veseliem cilvēkiem Fycompa (19 dienas lietojot 4 mg vienreiz dienā) neietekmēja levodopas Cmax vai AUC.
Alkohols Farmakodinamikas mijiedarbības pētījumā ar veseliem cilvēkiem konstatēts, ka perampanela ietekme uz tādu darbību, kam nepieciešama veiklība un modrība, kā transportlīdzekļa vadīšana papildināja vai izteikti papildināja alkohola iedarbību. Perampanela vairākas 12 mg devas dienā paaugstināja dusmu, apjukuma un depresijas līmeni, kas novērtēts pēc Profile of Mood State 5 punktu novērtējuma skalas (skatīt 5.1. apakšpunktu). Šo ietekmi var novērot arī tad, ja Fycompa lieto kombinācijā ar citiem centrālo nervu sistēmu (CNS) nomācošiem līdzekļiem.
Pediatriskā populācija Mijiedarbības pētījumi veikti tikai pieaugušajiem. Pusaudžu vecuma pacientu populācijas farmakokinētikas analīzē 3. fāzes klīniskajos pētījumos nebija ievērojamas atšķirības starp šo populāciju un vispārējo populāciju.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Sievietes reproduktīvā vecumā un kontracepcija vīriešiem un sievietēm
Sievietēm reproduktīvā vecumā, neizmantojot kontracepcijas līdzekļus, Fycompa lietošana nav ieteicama, ja vien tas nav absolūti nepieciešams.
Grūtniecība Dati par perampanela lietošanu sievietēm grūtniecības laikā ir ierobežoti (mazāk par 300 grūtniecības iznākumu). Pētījumi ar dzīvniekiem neliecina par teratogēnu iedarbību žurkām vai trušiem, taču, lietojot žurku mātītēm toksiskas devas, novērota embriotoksicitāte (skatīt 5.3. apakšpunktu). Fycompa lietošana grūtniecības laikā nav ieteicama.
Barošana ar krūti Pētījumos ar žurkām zīdīšanas laikā ir konstatēta perampanela un/vai tā metabolītu izdalīšanās pienā (sīkāk skatīt 5.3. apakšpunktā). Nav zināms, vai perampanels izdalās cilvēka pienā. Nevar izslēgt risku jaundzimušajiem/zīdaiņiem. Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai pārtraukt/atturēties no terapijas ar Fycompa jāpieņem, izvērtējot krūts barošanas ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei.
25
Fertilitāte
Fertilitātes pētījumos ar žurkām tika konstatēti pagarināti un neregulāri meklēšanās cikli, lietojot lielu devu (30 mg/kg) mātītēm; tomēr šīs izmaiņas neietekmēja fertilitāti un agrīno embrionālo attīstību. Ietekme uz fertilitāti tēviņiem netika novērota (skatīt 5.3. apakšpunktu). Perampanela ietekme uz cilvēku fertilitāti nav pierādīta.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Fycompa mēreni ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Perampanels var izraisīt reiboni un miegainību, tāpēc var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Pacientiem jāiesaka, lai viņi nevada transportlīdzekli, neapkalpo sarežģītus mehānismus un neveic nekādas potenciāli bīstamas darbības, pirms nav zināms, vai perampanels ietekmē viņu spēju to veikt (skatīt 4.4. un 4.5. apakšpunktu).
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Drošuma profila kopsavilkums
Visos kontrolētos un nekontrolētos pētījumos, kuros piedalījās pacienti ar parciāliem krampjiem, 1639 cilvēki saņēma perampanelu, no kuriem 1147 tika ārstēti 6 mēnešus, bet 703 – ilgāk nekā 12 mēnešus.
Kontrolētajā un nekontrolētajā pētījumā, kurā piedalījās pacienti ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, 114 cilvēki saņēma perampanelu, no kuriem 68 tika ārstēti 6 mēnešus, bet 36 - ilgāk nekā 12 mēnešus.
Blakusparādības, kas izraisīja terapijas pārtraukšanu Kontrolētajos 3. fāzes klīniskajos pētījumos par parciāliem krampjiem pārtraukšanas biežums blakusparādību dēļ bija 1,7%, 4,2% un 13,7% pacientu, kas nejaušināti saņēma perampanelu ieteiktajās devās attiecīgi pa 4 mg, 8 mg un 12 mg dienā, un 1,4% pacientu, kas nejaušināti saņēma placebo. Visbiežāk novērotās nevēlamās blakusparādības (≥1% perampanelu saņēmušo grupā kopā un vairāk kā placebo), kas izraisīja terapijas pārtraukšanu, bija reibonis un miegainība.
Kontrolētajā 3. fāzes klīniskajā pētījumā par primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem pārtraukšanas biežums blakusparādību dēļ bija 4,9% pacientu, kas nejaušināti saņēma 8 mg perampanela, un 1,2% pacientu, kas nejaušināti saņēma placebo. Visbiežāk novērotā nevēlamā blakusparādība (≥2% perampanelu saņēmušo grupā un vairāk kā placebo), kas izraisīja terapijas pārtraukšanu, bija reibonis.
Lietošana pēcreģistrācijas periodā
Saistībā ar perampanela terapiju ir ziņots par smagām ādas nevēlamām blakusparādībām, tostarp zāļu lietošanas izraisītu reakciju ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS) (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Nevēlamo blakusparādību apkopojums tabulā
Blakusparādības, kas tika konstatētas pēc Fycompa klīnisko pētījumu pilnas drošuma datubāzes pārskatīšanas, nākamajā tabulā uzskaitītas atbilstoši orgānu sistēmu klasifikācijai un rašanās biežumam. Blakusparādību klasificēšanai ir izmantoti šādi apzīmējumi: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1000 līdz <1/100), nav zināms (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).
Katrā sastopamības biežuma grupā blakusparādības ir sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.
26
Orgānu sistēmu klase
Ļoti bieži
Vielmaiņas un uztures traucējumi
Psihiskie traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi
Reibonis Miegainība
Acu bojājumi
Ausu un labirinta bojājumi Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi Vispārēji traucējumi
Izmeklējumi
Traumas, saindēšanās un ar manipulācijām saistītas komplikācijas
* Skatīt 4.4. apakšpunktu.
Bieži Samazināta ēstgriba Pastiprināta ēstgriba Agresija Dusmas Nemiers Apjukuma stāvoklis Ataksija Dizartrija Līdzsvara traucējumi Uzbudināmīb a Diplopija Redzes miglošanās Vertigo Slikta dūša
Retāk
Domas par pašnāvību Pašnāvības mēģinājums
Muguras sāpes Gaitas traucējumi Nogurums Ķermeņa masas pieaugums Kritieni
Nav zināms
Zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS)*
Pediatriskā populācija Klīnisko pētījumu datubāze par 196 pusaudžiem, kas dubultmaskētos pētījumos par parciāliem krampjiem un primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem saņēma perampanelu, rāda, ka vispārējais drošuma profils pusaudžiem bija līdzīgs tam, kāds novērots pieaugušajiem, izņemot agresiju, ko pusaudžiem novēroja biežāk nekā pieaugušajiem.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
27
4.9. Pārdozēšana
Klīniskā pieredze par perampanela pārdozēšanu cilvēkiem ir ierobežota. Ziņojumā par tīšu pārdozēšanu, ko varētu būt izraisījusi līdz 264 mg liela deva, pacientam bija psihiskā stāvokļa izmaiņas, uzbudinājums un agresīva uzvedība, kas izzuda bez sekām. Nav specifiska antidota pret perampanela iedarbību. Pacientam tiek indicēta vispārēja uzturoša ārstēšana, kā arī dzīvībai svarīgo pazīmju pārraudzība un pacienta klīniskā stāvokļa novērošana. Tā kā perampanela eliminācijas pusperiods ir garš, šo zāļu izraisītā iedarbība var būt ilgstoša. Zemā renālā klīrensa dēļ maz ticams, ka tādi īpaši pasākumi kā piespiedu diurēze, dialīze vai hemoperfūzija sniegs kādu labumu.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: pretepilepsijas līdzekļi, citi pretepilepsijas līdzekļi, ATĶ kods: N03AX22
Darbības mehānisms
Perampanels ir pirmais šīs klases selektīvais, jonotropās α-amino-3-hidroksi-5-metil-4izoksazolpropionskābes (AMPS) glutamāta receptoru nekonkurējošs antagonists postsinaptiskajos neironos. Glutamāts ir primārais ierosinošais centrālās nervu sistēmas neiromediators centrālajā nervu sistēmā un ir saistīts ar daudziem neiroloģiskiem traucējumiem, ko izraisa neironu pārierosināšana. Tiek uzskatīts, ka glutamāta ierosinātā AMPS receptoru aktivācija ir atbildīga par visātrāko ierosinošo sinaptisko pārvadi galvas smadzenēs. In vitro pētījumos perampanels nekonkurēja ar AMPS par saistīšanos pie AMPS receptoriem, bet perampanela saistīšanos aizvietoja nekonkurējošie AMPS receptoru antagonisti, kas liecina, ka perampanels ir nekonkurējošs AMPS receptoru antagonists. In vitro perampanels kavēja AMPS inducēto (bet ne NMDA inducēto) intracelulārā kalcija līmeņa paaugstināšanos. In vivo perampanels ievērojami pagarināja laiku līdz krampju attīstībai AMPS inducēto krampju modelī.
Precīzs perampanela pretepileptiskās darbības mehānisms cilvēka organismā vēl nav pilnībā noskaidrots.
Farmakodinamiskā iedarbība
Farmakokinētikas–farmakodinamikas (efektivitātes) analīzi veica, pamatojoties uz 3 efektivitātes pētījumu apvienoto datu analīzi par parciāliem krampjiem. Farmakokinētikas–farmakodinamikas (efektivitātes) analīzi veica arī vienā efektivitātes pētījumā par primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem. Abās analīzēs perampanela iedarbība korelēja ar krampju lēkmju biežuma samazināšanos.
Psihomotorās spējas Viena un vairākas devas pa 8 mg un 12 mg veseliem brīvprātīgajiem ietekmēja psihomotorās spējas no devas atkarīgā veidā. Perampanela ietekme uz tādu sarežģītu darbību kā transportlīdzekļa vadīšana papildināja vai izteikti papildināja alkohola iedarbību. Psihomotorās spējas sākotnējā līmenī atjaunojās 2 nedēļās pēc perampanela lietošanas pārtraukšanas.
Kognitīvā funkcija Pētījumā veseliem brīvprātīgajiem modrības un atmiņas novērtējumā, izmantojot standarta novērtējumu testus, netika novērota perampanela ietekme ne pēc vienas, ne vairākām perampanela devām līdz 12 mg dienā.
Ar placebo kontrolētā pētījumā pusaudžu vecuma pacientiem nozīmīgas izmaiņas izziņas spējās attiecībā pret placebo saņēmušajiem, nosakot ar Kognitīvās funkcijas novērtējuma zāļu izpētē (Cognitive Drug Research, CDR) sistēmas vispārējo izziņas spēju skalu (Global Cognition Score), lietojot perampanelu, nenovēroja. Atklātajā pagarinājumā pēc 52 nedēļu ilgas ārstēšanas ar
28
perampanelu nozīmīgas izmaiņas vispārējā CDR sistēmas skalā nenovēroja (skatīt 5.1. apakšpunktu, sadaļu “Pediatriskā populācija”).
Modrība un garastāvoklis Modrības līmenis (ierosinātais) veseliem cilvēkiem pazeminājās no devas atkarīgā veidā, lietojot no 4 līdz 12 mg perampanela dienā. Garastāvoklis pasliktinājās tikai pēc 12 mg devas dienā; garastāvokļa izmaiņas bija nelielas un atspoguļoja vispārēju modrības samazināšanos. Perampanela vairākas 12 mg devas dienā pastiprināja arī alkohola ietekmi uz modrību un veiklību un paaugstināja dusmu, apjukuma un depresijas līmeni, kas novērtēts pēc Profile of Mood State 5 punktu novērtējuma skalas.
Sirds elektrofizioloģija Ja perampanelu lietoja līdz 12 mg dienā, tas nepagarināja QT intervālu un tam nebija no devas atkarīgas vai klīniski svarīgas ietekmes uz QRS ilgumu.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Parciāli krampji Perampanela efektivitāte parciālu krampju gadījumā tika pierādīta trijos 19 nedēļu papildu terapijas, randomizētos, dubultmaskētos, placebo kontrolētos daudzcentru pētījumos pieaugušiem un pusaudžu vecuma pacientiem. Pacientiem bija parciāli krampji ar sekundāru ģeneralizāciju vai bez tās, un tie nebija pietiekami kontrolēti ne ar vienu no trim papildu PEL. Bija nepieciešams, lai 6 nedēļas ilgā sākotnējā periodā pacientiem būtu vairāk nekā piecas krampju lēkmes ar vairāk nekā 25 dienas ilgu bezkrampju periodu. Šajos trijos pētījumos pacientiem vidējais epilepsijas ilgums bija apmēram 21,06 gadi. No 85,3% līdz 89,1% pacientu lietoja divus vai trīs papildu PEL ar vienlaicīgu n. vagus stimulēšanu vai bez tās.
Divos pētījumos (304. un 305. pētījumā) perampanela devas 8 mg un 12 mg dienā salīdzināja ar placebo, bet trešajā pētījumā (306. pētījumā) perampanela devas 2 mg, 4 mg un 8 mg dienā salīdzināja ar placebo. Visos trijos pētījumos pēc 6 nedēļas ilgas sākotnējās fāzes, lai noteiktu sākotnējo krampju biežumu pirms randomizācijas, pacienti tika nejaušināti iekļauti, un notika titrācija līdz randomizētajai devai. Titrēšanas fāzes laikā visos trijos pētījumos terapija tika sākta ar 2 mg dienā, ik nedēļu palielinot to pa 2 mg dienā līdz mērķa devai. Cilvēkiem, kam radās nepanesamas blakusparādības, tika saglabāta tā pati deva vai deva tika samazināta līdz iepriekšējai panesamajai devai. Visos trīs pētījumos titrēšanas fāzei sekoja 13 nedēļas ilga balstdevas fāze, kuras laikā pacientiem tika saglabāta stabila perampanela deva.
Summārie 50% atbildes reakcijas rādītāji bija placebo 19%, 4 mg 29%, 8 mg 35% un 12 mg 35%. Statistiski ticama ietekme uz kampju biežuma samazināšanos 28 dienās (no sākotnējā līdz terapijas fāzei), salīdzinot ar placebo grupu, tika novērota, lietojot perampanelu devās pa 4 mg dienā (306. pētījums), 8 mg dienā (304., 305. un 306. pētījums) un 12 mg dienā (304. un 305. pētījums). Lietojot kombinācijā ar enzīmu inducējošām pretepilepsijas zālēm, 50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits 4 mg, 8 mg un 12 mg grupās attiecīgi bija 23,0%, 31,5% un 30,0%, bet, lietojot perampanelu kombinācijā ar enzīmu neinducējošām pretepilepsijas zālēm, tas attiecīgi bija 33,3%, 46,5% un 50,0%. Šie pētījumi pierādīja, ka perampanela lietošana vienreiz dienā devās no 4 mg līdz 12 mg kā papildu terapija šajā populācijā ir ievērojami efektīvāka nekā placebo.
Placebo kontrolētu pētījumu dati liecina, ka krampju kontroles uzlabošanos novēro, lietojot perampanelu vienreiz dienā pa 4 mg, un šis ieguvums pieaug, ja devu palielina līdz 8 mg dienā. Netika novērots efektivitātes ieguvums, vispārējā populācijā lietojot 12 mg devu, salīdzinājumā ar 8 mg devu. Ieguvums, lietojot 12 mg devu, tika novērots dažiem pacientiem, kas panesa 8 mg devu, un gadījumā, ja klīniskā reakcija uz šo devu bija nepietiekama. Krampju biežuma klīniski nozīmīga uzlabošanās attiecībā pret placebo tika panākta jau terapijas otrajā nedēļā, kad pacientu dienas deva bija 4 mg.
Klīniskajos pētījumos 1,7–5,8% pacientu, kas lietoja perampanelu, krampji izzuda 3 mēnešus ilgajā balstdevas periodā, salīdzinot ar 0–1,0% placebo grupā.
29
Atklāts pagarinājuma pētījums Deviņdesmit septiņi procenti pacientu, kas pabeidza randomizētos pētījumus par pacientiem ar parciāliem krampjiem, tika iekļauti atklātā pagarinājuma pētījumā (n=1186). Pacientiem no randomizētā pētījuma terapija tika pārveidota uz perampanelu 16 nedēļu laikā, kam sekoja ilgstošs balstdevas periods (≥1 gads). Vidējā caurmēra dienas deva bija 10,05 mg.
Primāri ģeneralizēti toniski kloniski krampji Perampanela kā papildu terapija pacientiem no 12 gadu vecuma ar idiopātisku ģeneralizētu epilepsiju, kam ir primāri ģeneralizēti toniski kloniski krampji, tika pierādīta daudzcentru, randomizētā, dubultmaskētā, ar placebo kontrolētā pētījumā (332. pētījumā). Kritērijiem dalībai pētījumā atbilstošus pacientus, kas lietoja 1–3 PEL stabilā devā un kam 8 nedēļas ilgā sākotnējā periodā bija vismaz 3 primāri ģeneralizēti toniski kloniski krampji, nejaušināti iekļāva perampanela vai placebo grupā. Populāciju veidoja 164 pacienti (perampanels N=82, placebo N=82). Pacientiem devu titrēja četras nedēļas, līdz sasniedza mērķa devu 8 mg dienā vai lielāko panesamo devu, un ar titrēšanas perioda beigās sasniegto pēdējo devas līmeni viņus ārstēja vēl 13 nedēļas. Kopējais ārstēšanas periods bija 17 nedēļas. Pētījuma zāles deva reizi dienā.
50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem balstdevas periodā bija ievērojami lielāks perampanela grupā (58,0%) nekā placebo grupā (35,8%), P=0,0059. Lietojot kombinācijā ar enzīmu inducējošām pretepilepsijas zālēm, 50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits bija 22,2%, bet, lietojot perampanelu kombinācijā ar enzīmu neinducējošām pretepilepsijas zālēm, tas bija 69,4%. Perampanelu saņemošo pacientu, kas lietoja enzīmu inducējošas pretepilepsijas zāles, skaits bija neliels (n=9). Mediānās procentuālās primāru ģeneralizētu toniski klonisku krampju biežuma izmaiņas 28 dienās titrēšanas un balstdevas periodā (kopā) salīdzinājumā ar periodu pirms randomizācijas bija lielākas perampanela grupā (-76,5%) nekā placebo grupā (-38,4%), P<0,0001. Klīniskajos pētījumos 3 mēnešus ilgajā balstdevas periodā 30,9% (25/81) pacientu, kas lietoja perampanelu, PĢTK krampji izzuda, salīdzinot ar 12,3% (10/81) placebo grupā.
Citi ģeneralizētu krampju apakštipi Perampanela efektivitāte un drošums, lietojot pacientiem ar miokloniskajiem krampjiem, nav pierādīts. Pieejamie dati ir nepietiekami, lai izdarītu secinājumus. Perampanela efektivitāte, ārstējot Petit mal lēkmes, nav pierādīta. 332. pētījumā par pacientiem ar PĢTK krampjiem ar vienlaicīgiem miokloniskajiem krampjiem no krampjiem atbrīvojās 16,7% (4/24) perampanela lietotāju, salīdzinot ar 13,0% (3/23) placebo lietotāju. Pacientiem ar vienlaicīgām Petit mal lēkmēm tās izzuda 22,2% (6/27) perampanela lietotāju, salīdzinot ar 12,1% (4/33) placebo lietotāju. No visu veidu krampjiem un lēkmēm atbrīvojās 23,5% (19/81) perampanela lietotāju, salīdzinot ar 4,9% (4/81) placebo lietotāju.
Atklāta pagarinājuma fāze No 140 pacientiem, kas pabeidza 332. pētījumu, 114 pacienti (81,4%) iesaistījās pagarinājuma fāzē. Pacientiem no randomizētā pētījuma terapijas līdzeklis uz perampanelu tika mainīts 6 nedēļās, kam sekoja ilgstošs balstdevas periods (≥1 gads). Pagarinājuma fāzē 73,7% pacientu saņēma par 4–8 mg dienā lielāku modālu perampanela dienas devu, bet 16,7% – par 8–12 mg dienā lielāku modālu dienas devu. Pagarinājuma fāzē PĢTK krampju biežuma samazināšanos par vismaz 50% novēroja 65,9% pacientu pēc 1 gadu ilgas ārstēšanas (salīdzinājumā ar sākotnējo krampju biežumu pirms perampanela lietošanas). Šie dati atbilda datiem par krampju biežuma procentuālo izmaiņu un pierādīja, ka 50% reaģējošo pacientu procentuālais skaits ar PĢTK vispārīgi bija stabils laikā no apmēram 26. nedēļas līdz 2. gada beigām. Līdzīgus rezultātus ieguva, novērtējot visas krampju lēkmes un Petit mal lēkmes salīdzinājumā ar miokloniskiem krampjiem laika gaitā.
Pāriešana uz monoterapiju Retrospektīvā klīniskās prakses pētījumā 51 pacients ar epilepsiju, kas perampanelu saņēma kā papildterapiju, pārgāja uz perampanela monoterapiju. Lielākajai daļai šo pacientu anamnēzē ir bijušas parciālas krampju lēkmes. Nākamajos mēnešos 14 no šiem pacientiem (27%) atgriezās pie papildterapijas. 34 (trīsdesmit četri) pacienti tika novēroti vismaz 6 mēnešus, un 24 no šiem pacientiem (71%) turpināja lietot perampanelu monoterapijā vismaz 6 mēnešus. 10 (desmit) pacienti
30
tika novēroti vismaz 18 mēnešus, un 3 no šiem pacientiem (30%) turpināja lietot perampanelu monoterapijā vismaz 18 mēnešus.
Pediatriskā populācija
Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt pētījumu rezultātus Fycompa vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās rezistentas epilepsijas (ar lokalizāciju saistītas un ar vecumu saistītas epilepsijas sindromu) terapijai (informāciju par lietošanu pusaudžiem skatīt 4.2. apakšpunktā).
Trijos pivotālos, dubultmaskētos, ar placebo kontrolētos 3. fāzes pētījumos tika iekļauti 143 pusaudži 12–18 gadu vecumā. Par šiem pusaudžiem iegūtie rezultāti bija līdzīgi pieaugušo populācijā novērotajiem.
332. pētījumā tika iekļauti 22 pusaudži 12–18 gadu vecumā. Par šiem pusaudžiem iegūtie rezultāti bija līdzīgi pieaugušo populācijā novērotajiem.
Tika veikts 19 nedēļu ilgs randomizēts, dubultmaskēts, ar placebo kontrolēts pētījums ar atklātu pagarinājuma fāzi (235. pētījums), lai novērtētu Fycompa (mērķa devas diapazons no 8 līdz 12 mg vienreiz dienā) kā papildu terapijas īslaicīgu ietekmi uz izziņas spējām 133 (Fycompa n = 85, placebo n = 48) pusaudžu vecuma pacientiem vecumā no 12 līdz mazāk par 18 gadiem ar nepietiekami kontrolētiem parciāliem krampjiem. Kognitīvo funkciju novērtēja ar Kognitīvās funkcijas novērtējuma zāļu izpētē (CDR) sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalu, kas ir kompleksa skala, ko veido 5 sadaļas, pārbaudot uzmanības spēju, uzmanības nepārtrauktību, epizodiskas sekundārās atmiņas kvalitāti, darba atmiņas kvalitāti un atmiņas ātrumu. Vidējās izmaiņas (SN) no pētījuma sākuma līdz dubultmaskētās ārstēšanas beigām (19 nedēļas) CDR sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalā bija 1,1 (7,14) placebo grupā un (mīnus) –1,0 (8,86) perampanela grupā, atšķirība starp ārstēšanas grupām: LS vidējie rādītāji (95% TI) = (mīnus) –2,2 (–5,2, 0,8). Atšķirība starp ārstēšanas grupām nebija statistiski nozīmīga (p = 0,145). CDR sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalas rādītāji pētījuma sākumā placebo un perampanela grupā bija attiecīgi 41,2 (10,7) un 40,8 (13,0). Pacientiem, kuri atklātajā pagarinājumā lietoja perampanelu, (n = 112), vidējās izmaiņas (SN) no pētījuma sākuma līdz atklātās ārstēšanas beigām (52 nedēļas) CDR sistēmas vispārējo izziņas spēju t skalā bija (mīnus) –1,0 (9,91). Tās nebija statistiski nozīmīgas (p = 0,96). Pēc ne ilgāk par 52 nedēļu ārstēšanas ar perampanelu (n = 114) ietekmi uz kaulu augšanu nenovēroja. Ietekmi uz ķermeņa masu, augumu un dzimumattīstību pēc ne ilgāk par 104 nedēļu ārstēšanas nenovēroja (n = 114).
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Perampanela farmakokinētika pētīta veseliem pieaugušiem cilvēkiem (vecuma diapazonā no 18 līdz 79 gadiem), pieaugušajiem un pusaudžiem ar parciāliem krampjiem un primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, pieaugušajiem ar Parkinsona slimību, pieaugušajiem ar diabētisku neiropātiju, pieaugušajiem ar multiplo sklerozi un cilvēkiem ar aknu darbības traucējumiem.
Uzsūkšanās
Pēc perorālas lietošanas perampanels viegli uzsūcas, un nekas neliecina par izteiktu pirmā loka metabolismu.
Perampanela suspensijas iekšķīgai lietošanai sastāvs mg ir bioloģiski līdzvērtīgs perampanela tabletēm, lietojot tukšā dūšā. Abos gadījumos lietojot vienu 12 mg devu ar maltīti, kurai ir augsts tauku saturs, perampanela suspensija iekšķīgai lietošanai sasniedz vienādu AUC0-inf koncentrāciju un apmēram par 23% zemāku Cmax koncentrāciju, un 2 stundu vēlāku maksimālo koncentrāciju (tmax) nekā tabletes. Tomēr populācijas farmakokinētikas analīze pierādīja, ka simulētos līdzsvara apstākļos Cmax un AUC koncentrācija perampanela suspensijai iekšķīgai lietošanai bija bioloģiski līdzvērtīgi tabletēm, lietojot tukšā dūšā un pēc ēšanas.
31
Perampanela suspensijas iekšķīgai lietošanai vienas 12 mg devas Cmax un AUC0-inf koncentrācija, lietojot ar maltīti, kurai ir augsts tauku saturs, bija attiecīgi apmēram par 22% un 13% zemāki nekā lietojot tukšā dūšā.
Izkliede
In vitro pētījumu dati liecina, ka apmēram 95% perampanela saistās ar plazmas proteīniem.
In vitro pētījumi liecina, ka perampanels nav organisko anjonu transportējošo polipeptīdu (OATP) 1B1 un 1B3, organisko anjonu transportētāju (OAT) 1, 2, 3 un 4, organisko katjonu transportētāju (OCT) 1, 2 un 3, kā arī izplūdes transportētāja P-glikoproteīna un krūts vēža rezistences proteīna (Breast Cancer Resistance Protein – BCRP) substrāts vai būtisks inhibitors.
Biotransformācija
Perampanels intensīvi metabolizējas primārās oksidācijas un secīgas glikuronidācijas ceļā. Perampanela metabolisma mediators galvenokārt ir CYP3A, jo tā rāda klīnisko pētījumu rezultāti par veseliem pieaugušajiem, kam ievadīja radioaktīvi iezīmētu perampanelu, un apliecina pētījumi in vitro, izmantojot rekombinantos cilvēka CYP un cilvēka aknu mikrosomas.
Pēc radioaktīvi iezīmēta perampanela ievadīšanas plazmā tika konstatētas tikai perampanela metabolītu pēdas.
Eliminācija
Pēc radioaktīvi iezīmēta perampanela devas ievadīšanas astoņiem pieaugušajiem vai gados vecākiem cilvēkiem apmēram 30% no atgūtās radioaktivitātes tika konstatēti urīnā, bet 70% fēcēs. Urīnā un fēcēs atgūtā radioaktivitāte sastāvēja galvenokārt no oksidatīvu un konjugētu metabolītu maisījuma. Populācijas farmakokinētikas analīzē, apkopojot datus no 19 1. fāzes pētījumiem, perampanela caurmēra t1/2 bija 105 stundas. Lietojot kombinācijā ar spēcīgu CYP3A induktoru karbamazepīnu, caurmēra t1/2 bija 25 stundas.
Linearitāte/nelinearitāte
Veseliem cilvēkiem perampanela koncentrācija plazmā palielinājās tieši proporcionāli ievadītajai devai 2–12 mg diapazonā. Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 mg perampanela dienā, tika konstatēta lineāra saistība starp devu un perampanela koncentrāciju plazmā.
Īpašas pacientu grupas
Aknu darbības traucējumi Perampanela farmakokinētika pēc vienas 1 mg devas tika novērtēta 12 cilvēkiem ar viegliem un vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem (attiecīgi Child-Pugh A un B), salīdzinot ar 12 veseliem, demogrāfiski atbilstīgiem cilvēkiem. Nesaistīta perampanela vidējais šķietamais klīrenss cilvēkiem ar viegliem traucējumiem bija 188 ml/min, salīdzinot ar 338 ml/min atbilstošā kontroles grupā, bet cilvēkiem ar mēreniem traucējumiem tas bija 120 ml/min, salīdzinot ar 392 ml/min atbilstošā kontroles grupā. t1/2 bija garāks cilvēkiem ar viegliem traucējumiem (306 h vs. 125 h) un cilvēkiem ar vidēji smagiem traucējumiem (295 h vs. 139 h), salīdzinot ar veseliem, demogrāfiski atbilstošiem cilvēkiem.
Nieru darbības traucējumi Perampanela farmakokinētika pacientiem ar nieru darbības traucējumiem formāli nav novērtēta. Perampanela eliminācija notiek gandrīz vienīgi metabolisma ceļā, kam seko strauja metabolītu izdalīšanās ar urīnu; perampanela metabolīti plazmā konstatēti tikai atlieku daudzumos. Populācijas
32
farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuriem kreatinīna klīrenss bija 39– 160 ml/min un kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, kreatinīna klīrenss neietekmēja perampanela klīrensu. Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētā klīniskā pētījumā saņēma līdz 8 mg perampanela dienā, sākotnējais kreatinīna klīrenss neietekmēja perampanela klīrensu.
Dzimums Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem, kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 12 mg perampanela dienā, un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem, kuri ar placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 mg perampanela dienā, perampanela klīrenss sievietēm (0,54 l/h) bija par 18% zemāks nekā vīriešiem (0,66 l/h).
Gados vecāki cilvēki (pēc 65 gadu vecuma) Populācijas farmakokinētikas analīzē pacientiem ar parciāliem krampjiem (vecuma diapazonā no 12 līdz 74 gadiem) un pacientiem ar primāriem ģeneralizētiem toniski kloniskiem krampjiem (vecuma diapazonā no 12 līdz 58 gadiem), kuri placebo kontrolētos klīniskos pētījumos saņēma līdz 8 vai 12 mg perampanela dienā, netika konstatēts, ka vecums būtiski ietekmētu perampanela klīrensu. Gados vecākiem cilvēkiem devas pielāgošana nav uzskatāma par nepieciešamu (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija Pusaudžu vecuma pacientu populācijas farmakokinētikas analīzē, apkopojot datus no 2. un 3. fāzes klīniskajiem pētījumiem, nebija ievērojamas atšķirības starp šo populāciju un vispārējo populāciju.
Zāļu mijiedarbības pētījumi
Zāļu mijiedarbības novērtēšana in vitro
Zāles metabolizējošo enzīmu inhibēšana Cilvēka aknu mikrosomās perampanelam (30 µmol/l) bija vāja inhibējoša ietekme uz CYP2C8 un UGT1A9 no galvenajiem aknu CYP un UGT.
Zāles metabolizējošo enzīmu inducēšana Salīdzinot ar pozitīvām kontroles vielām (tostarp fenobarbitālu, rifampicīnu), tika konstatēts, ka perampanels vāji inducē CYP2B6 (30 µmol/l) un CYP3A4/5 (≥3 µmol/l) no galvenajiem aknu CYP un UGT kultivētos cilvēka hepatocītos.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Klīniskajos pētījumos blakusparādības netika novērotas, bet pētījumos ar dzīvniekiem tās tika novērotas, ja lietoja devas, kas līdzīgas klīniskajām devām, un iespējamā klīniskā nozīmība bija tāda, kā aprakstīts nākamajās rindkopās.
Fertilitātes pētījumos ar žurkām tika konstatēti pagarināti un neregulāri meklēšanās cikli, lietojot maksimālo panesamo devu (30 mg/kg) mātītēm; tomēr šīs izmaiņas neietekmēja fertilitāti un agrīno embrionālo attīstību. Netika novērota ietekme uz fertilitāti tēviņiem.
Izdalīšanās mātītes pienā žurkām tika izmērīta 10 dienas pēc dzemdībām. Līmenis sasniedza maksimālo pēc 1 stundas un 3,65 reizes pārsniedza līmeni plazmā.
Pirmsdzemdību un pēcdzemdību attīstības toksicitātes pētījumos žurkām, lietojot mātītei toksiskas devas, tika novērotas patoloģiskas dzemdības un aprūpēšanas stāvoklis, palielinājās nedzīvu dzimušo pēcnācēju skaits. Pēcnācēja uzvedības un reproduktīvā attīstība netika ietekmēta, bet daži fiziskās attīstības parametri bija nedaudz aizkavēti, kas, iespējams, ir perampanela sekundārās farmakoloģiskās
33
ietekmes uz CNS dēļ. Placentas caurlaidība bija zema; auglī tika konstatēti 0,09% no ievadītās devas vai mazāk. Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati liecina, ka perampanels nav genotoksisks un tam nav kancerogenitātes potenciāla. Ievadot maksimālās panesamās devas žurkām un pērtiķiem, radās farmakoloģiski izraisītas ietekmes CNS klīniskās pazīmes un samazināta terminālā ķermeņa masa. Nebija izmaiņu, kas būtu tieši attiecināmas uz perampanela klīnisko patoloģiju vai histopatoloģiju.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA 6.1. Palīgvielu saraksts Sorbīts (E420), šķidrs (kristālus veidojošs) Mikrokristāliskā celuloze (E460) Karmelozes nātrija sāls (E466) Poloksamērs 188 Simetikona emulsija (30%), kas satur attīrītu ūdeni, silikoneļļu, polisorbātu 65, metilcelulozi, silikagelu, makrogola stearātu, sorbīnskābi, benzoskābi un sērskābi Bezūdens citronskābe (E330) Nātrija benzoāts (E211) Attīrīts ūdens 6.2. Nesaderība Nav piemērojama. 6.3. Uzglabāšanas laiks 2 gadi Pēc pirmās atvēršanas: 90 dienas. 6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi. 6.5. Iepakojuma veids un saturs Polietilēntereftalāta (PET) pudele ar bērniem neatveramu polipropilēna (PP) aizdari; katrā pudelē ir 340 ml suspensijas, pudele ievietota ārējā iepakojuma kastītē.
Katrā kastītē ir viena pudele, divas graduētas 20 ml šļirces perorālās devas dozēšanai un ZBPE pudelē iespiežams adapteris (PIBA). Šļircēm perorālās devas dozēšanai ir graduētas iedaļas pa 0,5 ml. 6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai Nav īpašu atkritumu likvidēšanas prasību. Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
34
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija e-pasts: medinfo_de@eisai.net 8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/024 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 23/07/2012 Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2017. 6. aprīlis 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS {MM/GGGG} Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu/.
35
II PIELIKUMS A. RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI
IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN
EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
36
A. RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese Eisai Manufacturing Ltd. European Knowledge Centre Mosquito Way Hatfield, Herts AL10 9SN Lielbritānija Or Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija Drukātajā lietošanas instrukcijā jānorāda ražotāja, kas atbild par attiecīgās sērijas izlaidi, nosaukums un adrese.
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Recepšu zāles.
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP. Atjaunināts RPP jāiesniedz:
pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
37
III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
38
A. MARĶĒJUMA TEKSTS
39
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kastīte ar 7, 28 vai 98 tabletēm
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 2 mg apvalkotās tabletes Perampanel
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā tabletē ir 2 mg perampanela.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozi: plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 7 apvalkotas tabletes 28 apvalkotas tabletes 98 apvalkotas tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
40
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/001 EU/1/12/776/017 EU/1/12/776/018
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Fycompa 2 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
41
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES Blisteriepakojums (PVH/alumīnija blisters) 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 2 mg tabletes Perampanel 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Eisai 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
42
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kastīte ar 7, 28, 84 vai 98 tabletēm
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 4 mg apvalkotās tabletes Perampanel
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā tabletē ir 4 mg perampanela.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozi: plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 7 apvalkotas tabletes 28 apvalkotas tabletes 84 apvalkotas tabletes 98 apvalkotas tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
43
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/002 EU/1/12/776/003 EU/1/12/776/004 EU/1/12/776/019
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Fycompa 4 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
44
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES Blisteriepakojums (PVH/alumīnija blisters) 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 4 mg tabletes Perampanel 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Eisai 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 04. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
45
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kastīte ar 7, 28, 84 vai 98 tabletēm
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 6 mg apvalkotās tabletes Perampanel
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā tabletē ir 6 mg perampanela.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozi: plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 7 apvalkotas tabletes 28 apvalkotas tabletes 84 apvalkotas tabletes 98 apvalkotas tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
46
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/005 EU/1/12/776/006 EU/1/12/776/007 EU/1/12/776/020
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Fycompa 6 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
47
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES Blisteriepakojums (PVH/alumīnija blisters) 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 6 mg tabletes Perampanel 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Eisai 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
48
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kastīte ar 7, 28, 84 vai 98 tabletēm
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 8 mg apvalkotās tabletes Perampanel
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā tabletē ir 8 mg perampanela.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozi: plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 7 apvalkotas tabletes 28 apvalkotas tabletes 84 apvalkotas tabletes 98 apvalkotas tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
49
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/008 EU/1/12/776/009 EU/1/12/776/010 EU/1/12/776/021
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Fycompa 8 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
50
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES Blisteriepakojums (PVH/alumīnija blisters) 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 8 mg tabletes Perampanel 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Eisai 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
51
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kastīte ar 7, 28, 84 vai 98 tabletēm
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 10 mg apvalkotās tabletes Perampanel
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā tabletē ir 10 mg perampanela.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozi: plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 7 apvalkotas tabletes 28 apvalkotas tabletes 84 apvalkotas tabletes 98 apvalkotas tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
52
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/011 EU/1/12/776/012 EU/1/12/776/013 EU/1/12/776/022
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Fycompa 10 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
53
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES Blisteriepakojums (PVH/alumīnija blisters) 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 10 mg tabletes Perampanel 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Eisai 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
54
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kastīte ar 7, 28, 84 vai 98 tabletēm
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 12 mg apvalkotās tabletes Perampanel
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā tabletē ir 12 mg perampanela.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozi: plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 7 apvalkotas tabletes 28 apvalkotas tabletes 84 apvalkotas tabletes 98 apvalkotas tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
55
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/014 EU/1/12/776/015 EU/1/12/776/016 EU/1/12/776/023
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Fycompa 12 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
56
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES Blisteriepakojums (PVH/alumīnija blisters) 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 12 mg tabletes Perampanel 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Eisai 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
57
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fycompa 0,5 mg/ml suspensija iekšķīgai lietošanai perampanel
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Viens ml satur 0,5 mg perampanela. Viena pudele (340 ml) satur 170 mg perampanela.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur sorbītu: plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Suspensija iekšķīgai lietošanai 340 ml. 1 pudele 2 šļirces perorālai ievadīšanai 1 pudelē iespiežams adapteris (PIBA)
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Pirms lietošanas sakratīt vismaz 5 sekundes. Iekšķīgai lietošanai Atvēršanas datums:
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz Pēc pirmās atvēršanas: izlietot 90 dienu laikā.
58
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/776/024
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Fycompa 0,5 mg/ml
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
59
B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
60
Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Fycompa 2 mg, 4 mg, 6 mg, 8 mg, 10 mg un 12 mg apvalkotās tabletes Perampanel
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz
iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt
1. Kas ir Fycompa un kādam nolūkam tās/to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Fycompa lietošanas 3. Kā lietot Fycompa 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Fycompa 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Fycompa un kādam nolūkam tās/to lieto
Fycompa satur zāles, ko sauc par perampanelu. Tās ir no zāļu grupas, ko sauc par pretepilepsijas zālēm. Šīs zāles lieto, lai ārstētu epilepsiju – kad cilvēkam ir atkārtotas lēkmes (krampji). Tās Jums ir nozīmējis ārsts, lai Jūsu krampju lēkmju skaits samazinātos.
Fycompa lieto kopā ar citām pretepilepsijas zālēm, lai ārstētu noteiktas epilepsijas formas cilvēkiem, kas vecāki par 12 gadiem. - To lieto, lai ārstētu lēkmes, kas skar vienu galvas smadzeņu daļu (tā sauktās “parciālās krampju
lēkmes”). - Šīm parciālajām krampju lēkmēm var vai nu sekot, vai arī nesekot lēkmes, kas skar visas galvas
smadzenes (tā sauktā “sekundārā ģeneralizācija”). - To lieto arī, lai ārstētu noteikta veida lēkmes, kas uzreiz ietekmē visas smadzenes (tā sauktos
“ģeneralizētos krampjus”) un izraisa konvulsijas vai “atslēgšanos”.
2. Kas Jums jāzina pirms Fycompa lietošanas
NELIETOJIET Fycompa šādos gadījumos: - ja Jums jebkad pēc perampanela lietošanas ir radušies smagi ādas izsitumi vai ādas lobīšanas,
pūšļu veidošanās un/vai čūlas mutes gļotādā; - ja Jums ir alerģija pret perampanelu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Fycompa lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, ja Jums ir aknu darbības traucējumi vai vidēji smagi līdz smagi nieru darbības traucējumi. Nelietojiet Fycompa, ja Jums ir smagi aknu darbības traucējumi vai vidēji smagi līdz smagi nieru darbības traucējumi. Ja Jums iepriekš bijusi atkarība no alkohola vai narkotikām, pirms šo zāļu lietošanas pasakiet to ārstam.
- Fycompa var izraisīt reiboni vai miegainību, īpaši ārstēšanās sākumā.
61
- Fycompa var palielināt kritienu iespējamību, it īpaši, ja esat gados vecāks cilvēks; tas varētu būt Jūsu slimības dēļ.
- Fycompa var padarīt Jūs agresīvu, dusmīgu vai varmācīgu. Pēc zāļu lietošanas var rasties arī neparastas vai ārkārtējas izmaiņas izturēšanās veidā vai garastāvoklī.
- Ja gadās jebkas no minētā, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Nelielam skaitam cilvēku, kas ārstēti ar pretepilepsijas zālēm, ir bijušas paškaitēšanas vai pašnāvības domas. Ja kādā brīdī Jums rodas šādas domas, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu.
Saistībā ar perampanela lietošanu ir ziņots par nopietnām ādas reakcijām, tostarp zāļu lietošanas izraisītu reakciju ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS). - Zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS) parasti
izpaužas (bet ne tikai) ar gripai līdzīgiem simptomiem un izsitumiem, ko pavada augsta ķermeņa temperatūra, asins analīzēs ir konstatēts paaugstināts aknu enzīmu līmenis un balto asinsšūnu veida skaita pieaugums (eozinofīlija), kā arī palielināti limfmezgli.
Ja pēc Fycompa lietošanas Jums rodas kāds no šiem stāvokļiem (vai Jūs neesat pārliecināts), konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Bērni Fycompa nav ieteicams bērniem vecumā līdz 12 gadiem. Drošums un efektivitāte šajā vecuma grupā nav zināma.
Citas zāles un Fycompa Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot. Tas attiecas arī uz zālēm, ko var iegādāties bez receptes, un ārstniecības augu preparātiem. Fycompa lietošana kopā ar dažām citām zālēm var izraisīt blakusparādības vai ietekmēt to darbību. Nesāciet vai nepārtrauciet citu zāļu lietošanu, iepriekš nekonsultējoties ar ārstu vai farmaceitu. - Citas pretepilepsijas zāles, piemēram, karbamazepīns, okskarbazepīns un fenitoīns, ko lieto
krampju ārstēšanai, var ietekmēt Fycompa darbību. Pastāstiet ārstam, ja lietojat vai nesen esat lietojis šīs zāles, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Arī felbamāts (zāles, ko lieto epilepsijas ārstēšanai) var ietekmēt Fycompa darbību. Pastāstiet ārstam, ja lietojat vai nesen esat lietojis šīs zāles, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Fycompa var ietekmēt midazolāma darbību (zāles, ko lieto, lai apturētu ieilgušas, akūtas (pēkšņas) krampju lēkmes, kā nomierinošu līdzekli un miega traucējumu gadījumā). Pastāstiet ārstam, ja lietojat midazolāmu, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Dažas citas zāles, piemēram, rifampicīns (zāles, ko lieto bakteriālu infekciju ārstēšanai), asinszāle (zāles, ko lieto viegla satraukuma ārstēšanai) un ketokonazols (zāles, ko lieto sēnīšu infekciju ārstēšanai), var ietekmēt Fycompa darbību. Pastāstiet ārstam, ja lietojat vai nesen esat lietojis šīs zāles, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Perorālie kontracepcijas līdzekļi (tos sauc arī par “hormonālajiem kontraceptīviem”). Pasakiet ārstam, ja lietojat hormonālos kontraceptīvus. Fycompa var samazināt dažu hormonālo kontraceptīvu, piemēram, levonorgestrela, efektivitāti. Lietojot Fycompa, Jums jāizmanto citi droši un efektīvi kontracepcijas veidi (piemēram, prezervatīvi vai spirāle). Jums tas jāturpina darīt arī vienu mēnesi pēc ārstēšanās pārtraukšanas. Par to, kāda kontracepcija būtu Jums piemērota, apspriedieties ar ārstu.
Fycompa kopā ar alkoholu Konsultējieties ar ārstu par alkohola lietošanu. Uzmanieties, lietojot alkoholu kopā ar pretepilepsijas zālēm, arī Fycompa. - Alkohola lietošana Fycompa terapijas laikā var samazināt Jūsu modrību un ietekmēt Jūsu spēju
vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. - Alkohola lietošana Fycompa terapijas laikā var arī pastiprināt dusmas, apjukumu un skumjas.
62
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu. Nepārtrauciet ārstēšanu, iepriekš neapspriežot to ar ārstu. - Fycompa lietošana grūtniecības laikā nav ieteicama. - Jums jāizmanto efektīva kontracepcijas metode, lai ārstēšanās laikā ar Fycompa izsargātos no
grūtniecības. Jums tas jāturpina darīt vienu mēnesi pēc ārstēšanās pārtraukšanas. Ja lietojat perorālos kontracepcijas līdzekļus, pasakiet to ārstam. Fycompa var samazināt dažu hormonālo kontraceptīvu, piemēram, levonorgestrela, efektivitāti. Fycompa lietošanas laikā Jums jāizmanto citi droši un efektīvi kontracepcijas veidi (piemēram, prezervatīvi vai spirāle). Jums tas jāturpina darīt arī vienu mēnesi pēc ārstēšanās pārtraukšanas. Par to, kāda kontracepcija būtu Jums piemērota, apspriedieties ar ārstu. Nav zināms, vai Fycompa sastāvdaļas var izdalīties mātes pienā. Ārsts izvērtēs Fycompa lietošanas ieguvumus un iespējamo risku bērnam barošanas ar krūti periodā.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nevadiet transportlīdzekli un neapkalpojiet mehānismus, kamēr nav noskaidrojies, kā Fycompa Jūs ietekmē. Jums jākonsultējas ar ārstu par epilepsijas ietekmi uz Jūsu spēju vadīt transportlīdzekli vai apkalpot mehānismus. - Fycompa var izraisīt reiboni vai miegainību, īpaši ārstēšanās sākumā. Ja tā notiek ar Jums,
nevadiet transportlīdzekli un neapkalpojiet mehānismus. - Alkohola lietošana Fycompa terapijas laikā var pastiprināt šo ietekmi.
Fycompa satur laktozi Fycompa satur laktozi (cukura paveidu). Ja ārsts ir teicis, ka Jums ir kāda cukura nepanesamība, pirms lietojat šīs zāles, konsultējieties ar ārstu.
3. Kā lietot Fycompa
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Cik daudz lietot Parastā sākumdeva ir 2 mg vienreiz dienā pirms gulētiešanas. - Ārsts to pakāpeniski pa 2 mg var palielināt līdz balstdevai 4–12 mg – tas atkarīgs no Jūsu
atbildes reakcijas. - Ja Jums ir viegli vai vidēji smagi aknu darbības traucējumi, deva nedrīkst būt lielāka par 8 mg
dienā un devu drīkst palielināt tikai ar vismaz 2 nedēļu starplaiku. - Nelietojiet Fycompa vairāk nekā ārsts Jums ieteicis. Iespējams, tikai pēc dažām nedēļām tiks
atrasta Jums piemērotākā Fycompa deva.
Kā lietot Tablete jānorij vesela, uzdzerot glāzi ūdens. Fycompa varat lietot kopā ar uzturu vai bez tā. Nesakodiet, nesasmalciniet un nesadaliet tableti. Tabletes nevar precīzi pārdalīt, jo tām nav dalījuma līnijas.
Ja esat lietojis Fycompa vairāk nekā noteikts Ja esat lietojis Fycompa vairāk nekā noteikts, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu. Jūs varat justies apjucis, uzbudināts un agresīvi uzvesties.
63
Ja esat aizmirsis lietot Fycompa - Ja esat aizmirsis lietot tableti, pagaidiet līdz nākamajai devai un pēc tam lietojiet kā parasti. - Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. - Ja esat izlaidis mazāk kā 7 ārstēšanās dienas ar Fycompa, turpiniet lietot tabletes katru dienu,
kā sākumā norādījis ārsts. - Ja esat izlaidis vairāk nekā 7 ārstēšanās dienas ar Fycompa, nekavējoties konsultējieties ar
ārstu.
Ja pārtraucat lietot Fycompa Lietojiet Fycompa tik ilgi, cik ieteicis ārsts. Nepārtrauciet zāļu lietošanu, ja ārsts nav licis to darīt. Ārsts samazinās Jūsu devu pakāpeniski, lai Jums neatkārtotos vai nepastiprinātos lēkmes (krampji). Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nelielam skaitam cilvēku, kas ārstēti ar pretepilepsijas zālēm, ir bijušas paškaitēšanas vai pašnāvības domas. Ja kādā brīdī Jums rodas šādas domas, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu.
Ļoti biežas (var skart vairāk nekā 1 lietotāju no 10) blakusparādības: - reiboņa sajūta, - miegainības sajūta (miegainība vai somnolence).
Biežas (var skart vairāk nekā 1 lietotāju no 100) blakusparādības: - pastiprināta vai samazināta ēstgriba, ķermeņa masas pieaugums, - agresivitāte, dusmas, aizkaitinājums, uztraukums un apjukums, - grūtības staigāt vai citi līdzsvara traucējumi (ataksija, gaitas traucējumi, līdzsvara traucējumi), - lēna runa (dizartrija), - redzes miglošanās vai redzes dubultošanās (diplopija), - griešanās sajūta (vertigo), - slikta dūša, - muguras sāpes, - izteikta noguruma sajūta (nogurums), - kritieni.
Retas (var skart vairāk nekā 1 lietotāju no 1000) blakusparādības: - domas par kaitējuma nodarīšanu sev vai par pašnāvību (suicidālas domas), pašnāvības
mēģinājums.
Blakusparādības, kuru biežums nav zināms (šo blakusparādību rašanās biežums nav nosakāms pēc pieejamajiem datiem): - plaši izsitumi, augsta ķermeņa temperatūra, aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanās, asins analīžu
patoloģiski rādītāji (eozinofīlija), palielināti limfmezgli un citu ķermeņa orgānu darbības traucējumi (zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem, ko dēvē par DRESS, vai zāļu lietošanas izraisīts paaugstinātas jutības sindroms). Ja Jums attīstās šie simptomi, pārtrauciet lietot perampanelu un nekavējoties sazinieties ar ārstu vai meklējiet medicīnisku palīdzību. Skatīt arī 2. punktu.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
64
5. Kā uzglabāt Fycompa
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes un blistera. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Fycompa satur Aktīvā viela ir perampanels. Katrā apvalkotajā tabletē ir 2 mg, 4 mg, 6 mg, 8 mg, 10 mg vai 12 mg perampanela.
Citas sastāvdaļas: Tabletes kodols (2 mg un 4 mg tabletes): laktozes monohidrāts, mazaizvietota hidroksipropilceluloze, povidons, magnija stearāts (E470b).
Tabletes kodols (6 mg, 8 mg, 10 mg un 12 mg tabletes): laktozes monohidrāts, mazaizvietota hidroksipropilceluloze, povidons, mikrokristāliskā celuloze, magnija stearāts (E470b).
Apvalks (2 mg, 4 mg, 6 mg, 8 mg, 10 mg un 12 mg tabletes): hipromeloze 2910, talks, makrogols 8000, titāna dioksīds (E171), krāsvielas*.
* Krāsvielas: 2 mg tablete: dzeltenais dzelzs oksīds (E172), sarkanais dzelzs oksīds (E172) 4 mg tablete: sarkanais dzelzs oksīds (E172) 6 mg tablete: sarkanais dzelzs oksīds (E172) 8 mg tablete: sarkanais dzelzs oksīds (E172), melnais dzelzs oksīds (E172) 10 mg tablete: dzeltenais dzelzs oksīds (E172), FD&C zilais #2 indigo karmīna–alumīnija krāsviela (E132) 12 mg tablete: FD&C zilais #2 indigo karmīna–alumīnija krāsviela (E132)
Fycompa ārējais izskats un iepakojums Visu stiprumu Fycompa ir apaļas, abpusēji izliektas apvalkotās tabletes. 2 mg: oranža, marķēta ar E275 vienā pusē un 2 otrā pusē. 4 mg: sarkana, marķēta ar E277 vienā pusē un 4 otrā pusē. 6 mg: sārta, marķēta ar E294 vienā pusē un 6 otrā pusē. 8 mg: violeta, marķēta ar E295 vienā pusē un 8 otrā pusē. 10 mg: zaļa, marķēta ar E296 vienā pusē un 10 otrā pusē. 12 mg: zila, marķēta ar E297 vienā pusē un 12 otrā pusē.
Fycompa iepakojumi: 2 mg tablete – iepakojumi pa 7, 28 un 98 4 mg, 6 mg, 8 mg, 10 mg, 12 mg tabletes – iepakojumi pa 7, 28, 84 un 98
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
65
Reģistrācijas apliecības īpašnieks
Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija e-pasts: medinfo_de@eisai.net
Ražotājs Eisai Manufacturing Limited, European Knowledge Centre, Mosquito Way, Hatfield, Hertfordshire, AL10 9SN, Lielbritānija
Or
Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:
België/Belgique/Belgien Eisai SA/NV Tél/Tel: +32 (0)800 158 58
Lietuva Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Vokietija)
България Eisai GmbH Teл.: + 49 (0) 69 66 58 50 (Германия)
Luxembourg/Luxemburg Eisai SA/NV Tél/Tel: +32 (0)800 158 58 (Belgique/Belgien)
Česká republika Eisai GesmbH organizačni složka Tel: + 420 242 485 839
Magyarország Eisai GmbH Tel.: + 49 (0) 69 66 58 50 (Németország)
Danmark Eisai AB Tlf: + 46 (0) 8 501 01 600 (Sverige)
Malta Associated Drug Co. Ltd Tel: + 356 2277 8000
Deutschland Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50
Nederland Eisai B.V. Tel: + 31 (0) 900 575 3340
Eesti Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Saksamaa)
Norge Eisai AB Tlf: + 46 (0) 8 501 01 600 (Sverige)
Ελλάδα Arriani Pharmaceutical S.A. Τηλ: + 30 210 668 3000
Österreich Eisai GesmbH Tel: + 43 (0) 1 535 1980-0
66
España Eisai Farmacéutica, S.A. Tel: + (34) 91 455 94 55
France Eisai SAS Tél: + (33) 1 47 67 00 05
Hrvatska Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Njemačka)
Ireland Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Germany)
Ísland Eisai AB Sími: + 46 (0)8 501 01 600 (Svíþjóð)
Italia Eisai S.r.l. Tel: + 39 02 5181401
Κύπρος Arriani Pharmaceuticals S.A. Τηλ: + 30 210 668 3000 (Ελλάδα)
Latvija Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Vācija)
Polska Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Niemcy)
Portugal Eisai Farmacêtica, Unipessoal Lda Tel: + 351 214 875 540
România Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Germania)
Slovenija Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Nemčija)
Slovenská republika Eisai GesmbH organizačni složka Tel.: + 420 242 485 839 (Česká republika)
Suomi/Finland Eisai AB Puh/Tel: + 46 (0) 8 501 01 600 (Ruotsi)
Sverige Eisai AB Tel: + 46 (0) 8 501 01 600
United Kingdom Eisai Europe Ltd. Tel: +44 (0)208 600 1400
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta {MM/GGGG}
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
67
Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Fycompa 0,5 mg/ml suspensija iekšķīgai lietošanai Perampanel
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz
iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt
1. Kas ir Fycompa un kādam nolūkam tās/to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Fycompa lietošanas 3. Kā lietot Fycompa 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Fycompa 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Fycompa un kādam nolūkam tās/to lieto
Fycompa satur zāles, ko sauc par perampanelu. Tās ir no zāļu grupas, ko sauc par pretepilepsijas zālēm. Šīs zāles lieto, lai ārstētu epilepsiju – kad cilvēkam ir atkārtotas lēkmes (krampji). Tās Jums ir nozīmējis ārsts, lai Jūsu krampju lēkmju skaits samazinātos.
Fycompa lieto kopā ar citām pretepilepsijas zālēm, lai ārstētu noteiktas epilepsijas formas cilvēkiem, kas vecāki par 12 gadiem. - To lieto, lai ārstētu lēkmes, kas skar vienu galvas smadzeņu daļu (tā sauktās “parciālās krampju
lēkmes”). - Šīm parciālajām krampju lēkmēm var vai nu sekot, vai arī nesekot lēkmes, kas skar visas galvas
smadzenes (tā sauktā “sekundārā ģeneralizācija”). - To lieto arī, lai ārstētu noteikta veida lēkmes, kas uzreiz ietekmē visas smadzenes (tā sauktos
“ģeneralizētos krampjus”) un izraisa konvulsijas vai “atslēgšanos”.
2. Kas Jums jāzina pirms Fycompa lietošanas
NELIETOJIET Fycompa šādos gadījumos: - ja Jums jebkad pēc perampanela lietošanas ir radušies smagi ādas izsitumi vai ādas lobīšanas,
pūšļu veidošanās un/vai čūlas mutes gļotādā; - ja Jums ir alerģija pret perampanelu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Fycompa lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, ja Jums ir aknu darbības traucējumi vai vidēji smagi līdz smagi nieru darbības traucējumi. Nelietojiet Fycompa, ja Jums ir smagi aknu darbības traucējumi vai vidēji smagi līdz smagi nieru darbības traucējumi. Ja Jums iepriekš bijusi atkarība no alkohola vai narkotikām, pirms šo zāļu lietošanas pasakiet to ārstam.
- Fycompa var izraisīt reiboni vai miegainību, īpaši ārstēšanās sākumā.
68
- Fycompa var palielināt kritienu iespējamību, it īpaši, ja esat gados vecāks cilvēks; tas varētu būt Jūsu slimības dēļ.
- Fycompa var padarīt Jūs agresīvu, dusmīgu vai varmācīgu. Pēc zāļu lietošanas var rasties arī neparastas vai ārkārtējas izmaiņas izturēšanās veidā vai garastāvoklī.
Ja gadās jebkas no minētā, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Nelielam skaitam cilvēku, kas ārstēti ar pretepilepsijas zālēm, ir bijušas paškaitēšanas vai pašnāvības domas. Ja kādā brīdī Jums rodas šādas domas, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu.
Saistībā ar perampanela lietošanu ir ziņots par nopietnām ādas reakcijām, tostarp zāļu lietošanas izraisītu reakciju ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS). - Zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS) parasti
izpaužas (bet ne tikai) ar gripai līdzīgiem simptomiem un izsitumiem, ko pavada augsta ķermeņa temperatūra, asins analīzēs ir konstatēts paaugstināts aknu enzīmu līmenis un balto asinsšūnu veida skaita pieaugums (eozinofīlija), kā arī palielināti limfmezgli.
Ja pēc Fycompa lietošanas Jums rodas kāds no šiem stāvokļiem (vai Jūs neesat pārliecināts), konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Bērni Fycompa nav ieteicams bērniem vecumā līdz 12 gadiem. Drošums un efektivitāte šajā vecuma grupā nav zināma.
Citas zāles un Fycompa Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot. Tas attiecas arī uz zālēm, ko var iegādāties bez receptes, un ārstniecības augu preparātiem. Fycompa lietošana kopā ar dažām citām zālēm var izraisīt blakusparādības vai ietekmēt to darbību. Nesāciet vai nepārtrauciet citu zāļu lietošanu, iepriekš nekonsultējoties ar ārstu vai farmaceitu. - Citas pretepilepsijas zāles, piemēram, karbamazepīns, okskarbazepīns un fenitoīns, ko lieto
krampju ārstēšanai, var ietekmēt Fycompa darbību. Pastāstiet ārstam, ja lietojat vai nesen esat lietojis šīs zāles, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Arī felbamāts (zāles, ko lieto epilepsijas ārstēšanai) var ietekmēt Fycompa darbību. Pastāstiet ārstam, ja lietojat vai nesen esat lietojis šīs zāles, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Fycompa var ietekmēt midazolāma darbību (zāles, ko lieto, lai apturētu ieilgušas, akūtas (pēkšņas) krampju lēkmes, kā nomierinošu līdzekli un miega traucējumu gadījumā). Pastāstiet ārstam, ja lietojat midazolāmu, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Dažas citas zāles, piemēram, rifampicīns (zāles, ko lieto bakteriālu infekciju ārstēšanai), asinszāle (zāles, ko lieto viegla satraukuma ārstēšanai) un ketokonazols (zāles, ko lieto sēnīšu infekciju ārstēšanai), var ietekmēt Fycompa darbību. Pastāstiet ārstam, ja lietojat vai nesen esat lietojis šīs zāles, jo, iespējams, būs jāpielāgo deva. - Perorālie kontracepcijas līdzekļi (tos sauc arī par “hormonālajiem kontraceptīviem”). Pasakiet ārstam, ja lietojat hormonālos kontraceptīvus. Fycompa var samazināt dažu hormonālo kontraceptīvu, piemēram, levonorgestrela, efektivitāti. Lietojot Fycompa, Jums jāizmanto citi droši un efektīvi kontracepcijas veidi (piemēram, prezervatīvi vai spirāle). Jums tas jāturpina darīt arī vienu mēnesi pēc ārstēšanās pārtraukšanas. Par to, kāda kontracepcija būtu Jums piemērota, apspriedieties ar ārstu.
Fycompa kopā ar alkoholu Konsultējieties ar ārstu par alkohola lietošanu. Uzmanieties, lietojot alkoholu kopā ar pretepilepsijas zālēm, arī Fycompa. - Alkohola lietošana Fycompa terapijas laikā var samazināt Jūsu modrību un ietekmēt Jūsu spēju
vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. - Alkohola lietošana Fycompa terapijas laikā var arī pastiprināt dusmas, apjukumu un skumjas.
69
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu. Nepārtrauciet ārstēšanu, iepriekš neapspriežot to ar ārstu. - Fycompa lietošana grūtniecības laikā nav ieteicama. - Jums jāizmanto efektīva kontracepcijas metode, lai ārstēšanās laikā ar Fycompa izsargātos no
grūtniecības. Jums tas jāturpina darīt vienu mēnesi pēc ārstēšanās pārtraukšanas. Ja lietojat perorālos kontracepcijas līdzekļus, pasakiet to ārstam. Fycompa var samazināt dažu hormonālo kontraceptīvu, piemēram, levonorgestrela, efektivitāti. Fycompa lietošanas laikā Jums jāizmanto citi droši un efektīvi kontracepcijas veidi (piemēram, prezervatīvi vai spirāle). Jums tas jāturpina darīt arī vienu mēnesi pēc ārstēšanās pārtraukšanas. Par to, kāda kontracepcija būtu Jums piemērota, apspriedieties ar ārstu. Nav zināms, vai Fycompa sastāvdaļas var izdalīties mātes pienā. Ārsts izvērtēs Fycompa lietošanas ieguvumus un iespējamo risku bērnam barošanas ar krūti periodā.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nevadiet transportlīdzekli un neapkalpojiet mehānismus, kamēr nav noskaidrojies, kā Fycompa Jūs ietekmē. Jums jākonsultējas ar ārstu par epilepsijas ietekmi uz Jūsu spēju vadīt transportlīdzekli vai apkalpot mehānismus. - Fycompa var izraisīt reiboni vai miegainību, īpaši ārstēšanās sākumā. Ja tā notiek ar Jums,
nevadiet transportlīdzekli un neapkalpojiet mehānismus. - Alkohola lietošana Fycompa terapijas laikā var pastiprināt šo ietekmi.
Fycompa satur sorbītu Ja ārsts ir teicis, ka Jums ir kāda cukura nepanesamība, pirms lietojat Fycompa, konsultējieties ar ārstu.
Fycompa lietošana kopā ar citām pretepilepsijas zālēm, kas satur sorbītu, var ietekmēt to iedarbību. Informējiet ārstu vai farmaceitu, ja lietojat kādas citas sorbītu saturošas pretepilepsijas zāles.
3. Kā lietot Fycompa
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Cik daudz lietot Parastā sākumdeva ir 2 mg (4 ml) vienreiz dienā pirms gulētiešanas. - Ārsts to pakāpeniski pa 2 mg (4 ml) var palielināt līdz balstdevai 4–12 mg (8–24 ml) – tas
atkarīgs no Jūsu atbildes reakcijas. - Ja Jums ir viegli vai vidēji smagi aknu darbības traucējumi, deva nedrīkst būt lielāka par 8 mg
dienā un devu drīkst palielināt tikai ar vismaz 2 nedēļu starplaiku. - Nelietojiet Fycompa vairāk nekā ārsts Jums ieteicis. Iespējams, tikai pēc dažām nedēļām tiks
atrasta Jums piemērotākā Fycompa deva.
Kā lietot Fycompa paredzēts iekšķīgai lietošanai. Fycompa varat lietot kopā ar uzturu vai bez tā, bet vienmēr tas jālieto vienādos apstākļos. Piemēram, ja nolemjat Fycompa lietot kopā ar ēdienu, tad tā dariet vienmēr.
Dozēšanai izmantojiet šļirci perorālai ievadīšanai un adapteri, kas ir komplektā.
Norādījumi šļirces perorālai ievadīšanai un adaptera lietošanai – aprakstā.
70
1. Pirms lietošanas sakratiet pudeli vismaz 5 sekundes. 2. Lai atvērtu pudeli, piespiediet vāciņu un tad pagrieziet. 3. Pudeles kaklā ievietojiet adapteri, lai pudele būtu cieši noslēgta. 4. Līdz galam nospiediet šļirces virzuli. 5. Šļirci ievietojiet adaptera atvērumā iespējami dziļāk. 6. Pudeli apgāziet otrādi un izsūciet nozīmēto daudzumu Fycompa. 7. Pudeli atgāziet atpakaļ un izņemiet šļirci. 8. Adapteri atstājiet pudelē un uzlieciet vāciņu. Šļirci izmazgājiet ar siltu ūdeni un rūpīgi izžāvējiet.
Ja esat lietojis Fycompa vairāk nekā noteikts Ja esat lietojis Fycompa vairāk nekā noteikts, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu. Jūs varat justies apjucis, uzbudināts un agresīvi uzvesties.
Ja esat aizmirsis lietot Fycompa - Ja esat aizmirsis lietot Fycompa, pagaidiet līdz nākamajai devai un pēc tam lietojiet kā parasti. - Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. - Ja esat izlaidis mazāk kā 7 ārstēšanās dienas ar Fycompa, turpiniet lietot devu katru dienu, kā
sākumā norādījis ārsts. - Ja esat izlaidis vairāk nekā 7 ārstēšanās dienas ar Fycompa, nekavējoties konsultējieties ar
ārstu.
Ja pārtraucat lietot Fycompa Lietojiet Fycompa tik ilgi, cik ieteicis ārsts. Nepārtrauciet zāļu lietošanu, ja ārsts nav licis to darīt. Ārsts samazinās Jūsu devu pakāpeniski, lai Jums neatkārtotos vai nepastiprinātos lēkmes (krampji). Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nelielam skaitam cilvēku, kas ārstēti ar pretepilepsijas zālēm, ir bijušas paškaitēšanas vai pašnāvības domas. Ja kādā brīdī Jums rodas šādas domas, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu.
Ļoti biežas (var skart vairāk nekā 1 lietotāju no 10) blakusparādības: - reiboņa sajūta, - miegainības sajūta (miegainība vai somnolence).
Biežas (var skart vairāk nekā 1 lietotāju no 100) blakusparādības: - pastiprināta vai samazināta ēstgriba, ķermeņa masas pieaugums, - agresivitāte, dusmas, aizkaitinājums, uztraukums un apjukums, - grūtības staigāt vai citi līdzsvara traucējumi (ataksija, gaitas traucējumi, līdzsvara traucējumi),
71
- lēna runa (dizartrija), - redzes miglošanās vai redzes dubultošanās (diplopija), - griešanās sajūta (vertigo), - slikta dūša, - muguras sāpes, - izteikta noguruma sajūta (nogurums), - kritieni.
Retas (var skart vairāk nekā 1 lietotāju no 1000) blakusparādības: - domas par kaitējuma nodarīšanu sev vai par pašnāvību (suicidālas domas), pašnāvības
mēģinājums.
Blakusparādības, kuru biežums nav zināms (šo blakusparādību rašanās biežums nav nosakāms pēc pieejamajiem datiem): - plaši izsitumi, augsta ķermeņa temperatūra, aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanās, asins analīžu
patoloģiski rādītāji (eozinofīlija), palielināti limfmezgli un citu ķermeņa orgānu darbības traucējumi (zāļu lietošanas izraisīta reakcija ar eozinofīliju un sistēmiskiem simptomiem, ko dēvē par DRESS, vai zāļu lietošanas izraisīts paaugstinātas jutības sindroms). Ja Jums attīstās šie simptomi, pārtrauciet lietot perampanelu un nekavējoties sazinieties ar ārstu vai meklējiet medicīnisku palīdzību. Skatīt arī 2. punktu.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Fycompa
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz pudeles marķējuma un kastītes. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Ja vairāk nekā 90 dienas pēc pudeles pirmās atvēršanas tajā vēl palikusi suspensija, to lietot nedrīkst.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Fycompa satur - Aktīvā viela ir perampanels. Viens mililitrs satur 0,5 mg perampanela. - Citas sastāvdaļas ir sorbīts (E420) (šķidrs, kristālus veidojošs), mikrokristāliskā celuloze
(E460), karmelozes nātrija sāls (E466), poloksamērs 188, simetikona emulsija (30%) (satur attīrītu ūdeni, silikoneļļu, polisorbātu 65, metilcelulozi, silikagelu, makrogola stearātu, sorbīnskābi, benzoskābi un sērskābi), bezūdens citronskābe (E330), nātrija benzoāts (E211) un attīrīts ūdens.
Fycompa ārējais izskats un iepakojums Fycompa 0,5 mg/ml suspensija iekšķīgai lietošanai ir balta vai pelēkbalta suspensija. Tā pieejama 340 ml pudelē ar divām graduētām šļircēm perorālai ievadīšanai un ZBPE iespiežamu pudeles adapteri (PIBA).
72
Reģistrācijas apliecības īpašnieks
Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija e-pasts: medinfo_de@eisai.net
Ražotājs Eisai Manufacturing Limited, European Knowledge Centre, Mosquito Way, Hatfield, Hertfordshire, AL10 9SN, Lielbritānija
Or
Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:
België/Belgique/Belgien Eisai SA/NV Tél/Tel: +32 (0)800 158 58
Lietuva Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Vokietija)
България Eisai GmbH Teл.: + 49 (0) 69 66 58 50 (Германия)
Luxembourg/Luxemburg Eisai SA/NV Tél/Tel: +32 (0)800 158 58 (Belgique/Belgien)
Česká republika Eisai GesmbH organizačni složka Tel: + 420 242 485 839
Magyarország Eisai GmbH Tel.: + 49 (0) 69 66 58 50 (Németország)
Danmark Eisai AB Tlf: + 46 (0) 8 501 01 600 (Sverige)
Malta Associated Drug Co. Ltd Tel: + 356 2277 8000
Deutschland Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50
Nederland Eisai B.V. Tel: + 31 (0) 900 575 3340
Eesti Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Saksamaa)
Norge Eisai AB Tlf: + 46 (0) 8 501 01 600 (Sverige)
Ελλάδα Arriani Pharmaceutical S.A. Τηλ: + 30 210 668 3000
Österreich Eisai GesmbH Tel: + 43 (0) 1 535 1980-0
73
España Eisai Farmacéutica, S.A. Tel: + (34) 91 455 94 55
France Eisai SAS Tél: + (33) 1 47 67 00 05
Hrvatska Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Njemačka)
Ireland Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Germany)
Ísland Eisai AB Sími: + 46 (0)8 501 01 600 (Svíþjóð)
Italia Eisai S.r.l. Tel: + 39 02 5181401
Κύπρος Arriani Pharmaceuticals S.A. Τηλ: + 30 210 668 3000 (Ελλάδα)
Latvija Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Vācija)
Polska Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Niemcy)
Portugal Eisai Farmacêtica, Unipessoal Lda Tel: + 351 214 875 540
România Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Germania)
Slovenija Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Nemčija)
Slovenská republika Eisai GesmbH organizačni složka Tel.: + 420 242 485 839 (Česká republika)
Suomi/Finland Eisai AB Puh/Tel: + 46 (0) 8 501 01 600 (Ruotsi)
Sverige Eisai AB Tel: + 46 (0) 8 501 01 600
United Kingdom Eisai Europe Ltd. Tel: +44 (0)208 600 1400
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta {MM/GGGG}
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
74