Fasenra

Šķīdums injekcijām

Fasenra

Stikla pilnšļirce, N1
Benralizumabum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Maks. cenu diapazons

€ ar PVN

3460.06 €

Zāļu produkta identifikators

EU/1/17/1252/001

Zāļu reģistrācijas numurs

EU/1/17/1252/001

Ražotājs

MedImmune Pharma BV, Netherlands; MedImmune, UK Limited, United Kingdom

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

08-JAN-18

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

30 mg

Zāļu forma

Šķīdums injekcijām

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

AstraZeneca AB, Sweden

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām. Skatīt 4.8. apakšpunktu par to, kā ziņot par nevēlamām blakusparādībām.
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Fasenra 30 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē Fasenra 30 mg šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Pilnšļirce Katrā pilnšļircē ir 30 mg benralizumaba (benralizumabum)* 1 ml tilpumā.
Pildspalvveida pilnšļirce Katrā pildspalvveida pilnšļircē ir 30 mg benralizumaba (benralizumabum)* 1 ml tilpumā.
*Benralizumabs ir humanizēta monoklonālā antiviela, kas iegūta Ķīnas kāmja olnīcu šūnās, izmantojot rekombinantās DNS tehnoloģiju.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Šķīdums injekcijām pilnšļircē. (injekcija) Šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē (injekcija) (Fasenra Pen).
Dzidrs līdz opalescējošs, bezkrāsas līdz dzeltens šķīdums, kas var saturēt caurspīdīgas vai baltas līdz bālganas daļiņas.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Fasenra indicēts kā papildinoša uzturošā terapija pieaugušiem pacientiem ar smagu eozinofilo astmu, kas netiek atbilstoši kontrolēta, lietojot lielas inhalējamo kortikosteroīdu devas kopā ar ilgstošas darbības β receptoru agonistiem (skatīt 5.1. apakšpunktu).
4.2. Devas un lietošanas veids
Ārstēšana ar Fasenra jāuzsāk ārstam, kuram ir pieredze smagas astmas diagnostikā un ārstēšanā.
Pēc atbilstošas apmācības par subkutānas injekcijas veikšanu un izglītošanās par hipersensitivitātes reakciju pazīmēm un simptomiem (skatīt 4.4. apakšpunktu), pacienti, kuriem anamnēzē nav zināma anafilakse, vai viņu aprūpētāji paši var ievadīt Fasenra, ja ārsts uzskata, ka viņi to var veikt atbilstoši, pēc nepieciešamības veicot medicīnisku uzraudzību. Pašinjekcijas veikšanu vajadzētu apsvērt tikai tiem pacientiem, kas jau ir lietojuši Fasenra.
Devas
Ieteicamā benralizumaba deva ir 30 mg subkutānas injekcijas veidā; pirmās trīs devas lieto ik pēc 4 nedēļām, bet pēc tam zāles lieto ik pēc 8 nedēļām. Ja injekcija plānotajā datumā netiek veikta, devu
2

ievadīšana ir jāatsāk pēc iespējas ātrāk, ņemot vērā noteikto devu un lietošanas shēmu. Nedrīkst ievadīt divkāršu devu.
Fasenra paredzēts ilgstošai terapijai. Vismaz reizi gadā jālemj par terapijas turpināšanu, pamatojoties uz slimības smagumu, paasinājumu kontroles pakāpi un eozinofilo leikocītu skaitu asinīs.
Gados vecāki cilvēki Gados vecākiem pacientiem deva nav jāpielāgo (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Nieru un aknu darbības traucējumi Pacientiem ar nieru vai aknu darbības traucējumiem deva nav jāpielāgo (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija Fasenra drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā no 6 līdz 18 gadiem, nav pierādīta.
Dati par bērniem vecumā no 6 līdz 11 gadiem nav pieejami. Pašlaik pieejamie dati par bērniem vecumā no 12 līdz 18 gadiem aprakstīti 4.8., 5.1. un 5.2. apakšpunktā, taču ieteikumus par devām dot nav iespējams.
Lietošanas veids
Fasenra ievada subkutānas injekcijas veidā.
Injekcija jāievada augšstilbā vai vēderā. Ja injekciju ievada veselības aprūpes speciālists vai aprūpētājs, to var ievadīt arī augšdelmā. To nedrīkst injicēt vietās, kur āda ir jutīga, ar asinsizplūdumiem, eritematoza vai sacietējusi.
Vispārēji norādījumi par lietošanu, izmantojot pilnšļirci / pildspalvveida pilnšļirci (Fasenra Pen) ir norādīti "Lietošanas norādījumos".
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Fasenra nedrīkst lietot akūtu astmas paasinājumu ārstēšanai.
Pacientiem jānorāda, ka gadījumā, ja pēc ārstēšanas uzsākšanas astma joprojām netiek kontrolēta vai pastiprinās, ir jākonsultējas ar ārstu.
Pēc Fasenra terapijas uzsākšanas nav ieteicams strauji pārtraukt kortikosteroīdu lietošanu. Ja ir piemērota kortikosteroīdu devu samazināšana, tai jānotiek pakāpeniski un ārsta uzraudzībā.
Paaugstinātas jutības reakcijas
Pēc benralizumaba lietošanas ir radušās akūtas sistēmiskas reakcijas, tostarp anafilaktiskas reakcijas un paaugstinātas jutības reakcijas (piemēram, nātrene, papulāra nātrene, izsitumi) (skatīt 4.8 apakšpunktu) . Šīs reakcijas parasti var rasties dažu stundu laikā pēc zāļu ievadīšanas, taču dažos gadījumos tās sākušās vēlīni (t. i., pēc vairākām dienām).
Ar benralizumabu nesaistīta anafilakse anamnēzē var būt kā anafilakses riska faktors pēc Fasenra lietošanas (skatīt 4.3 apakšpunktu). Atbilstoši klīniskajai praksei pēc Fasenra lietošanas pacienti attiecīgā laikā periodā jākontrolē.
Paaugstinātas jutības reakcijas gadījumā Fasenra lietošana jāpārtrauc uz visiem laikiem un jāuzsāk atbilstoša terapija.
3

Parazītu (helmintu) invāzija
Eozinofilie leikocīti var būt iesaistīti imunoloģiskajā atbildē pret dažu helmintu invāziju. Pacientus ar zināmu helmintu invāziju neiekļāva klīniskajos pētījumos. Nav zināms, vai Fasenra var ietekmēt pacienta atbildes reakciju pret helmintu invāziju.
Pirms Fasenra terapijas uzsākšanas pacientiem jāārstē esoša helmintu invāzija. Ja invāzija rodas Fasenra terapijas laikā un nav vērojama atbildes reakcija uz prethelmintu terapiju, Fasenra lietošana jāpārtrauc uz laiku, līdz invāzija izzūd.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Randomizētā, dubultmaskētā, paralēlu grupu pētījumā, kurā piedalījās 103 pacienti vecumā no 12 līdz 21 gadiem ar smagu astmu, neuzrādīja, ka benralizumaba terapija ietekmētu sezonālo pretgripas vīrusu vakcinācijas izraisītu humorālo antivielu atbildes reakciju. Nav paredzams, ka benralizumabs ietekmētu vienlaicīgi lietotu zāļu farmakokinētiku (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Benralizumaba klīrensā nav iesaistīti citohroma P450 enzīmi, izplūdes sūkņi un proteīnu saistīšanās mehānismi. Pierādījumu par IL-5Rα ekspresiju hepatocītos nav. Eozinofilo leikocītu skaita samazināšanās neizraisa hroniskas sistēmiskas iekaisumu veicinošo citokīnu daudzuma izmaiņas.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Dati par benralizumaba lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežoti (mazāk par 300 grūtniecības iznākumu).
Pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda tiešu vai netiešu kaitīgu ietekmi saistītu ar reproduktīvo toksicitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu).
Monoklonālās antivielas, arī benralizumabs, grūtniecības laikam palielinoties, lineāri šķērso placentu, tāpēc iespējamā ietekme uz augli ir lielāka grūtniecības otrajā un trešajā trimestrī.
Ieteicams atturēties no Fasenra lietošanas grūtniecības laikā. Lietošana sievietēm grūtniecības laikā apsverama tikai tad, ja paredzamais ieguvums mātei ir lielāks par jebkādu iespējamo risku auglim.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai benralizumabs vai tā metabolīti izdalās cilvēka vai dzīvnieku pienā. Nevar izslēgt risku zīdaiņiem.
Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai pārtraukt/ atturēties no terapijas ar Fasenra, jāpieņem, izvērtējot krūts barošanas ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei.
Fertilitāte
Dati par cilvēka fertilitāti nav pieejami. Pētījumos ar dzīvniekiem nekonstatēja nevēlamu benralizumaba ietekmi uz fertilitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu).
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Fasenra neietekmē vai nedaudz ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
4

Drošuma profila kopsavilkums

Biežākās ziņotās nevēlamās blakusparādības ārstēšanas laikā ir galvassāpes (8%) un faringīts (3%). Ir ziņots par anafilaktiskām reakcijām.

Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulā

Kopumā benralizumabu klīniskajos pētījumos, kuru ilgums bija no 48 līdz 56 nedēļām, saņēmuši 2514 pacienti, no kuriem smaga, nekontrolēta eozinofilā astma bija 1663 pacientiem.

Nevēlamo blakusparādību biežums definēts šādi: ļoti bieži (≥1/10); bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1 000 līdz <1/100); reti (≥1/10 000 līdz <1/1 000); ļoti reti (<1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem). Katrā biežuma kategorijā nevēlamās blakusparādības minētas to nopietnības samazinājuma secībā.

1. tabula. Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulā

Orgānu sistēmu klase

Nevēlamā blakusparādība Biežums

Infekcijas un infestācijas

Faringīts*

Bieži

Imūnās sistēmas traucējumi Nervu sistēmas traucējumi

Paaugstinātas jutības reakcijas** Bieži

Anafilaktiska reakcija

Nav zināmi

Galvassāpes

Bieži

Vispārēji traucējumi un reakcijas Drudzis

ievadīšanas vietā

Reakcija injekcijas vietā

Bieži

* Faringīta definīcijai atbilda šāda vēlamo terminu grupa: "faringīts", "bakteriāls faringīts", „vīrusu izraisīts faringīts", "streptokoku izraisīts faringīts". ** Paaugstinātas jutības reakciju definīcijai atbilda šāda vēlamo terminu grupa: "nātrene", "papulāra nātrene" un "izsitumi". Piemērus par ziņotajām saistītajām izpausmēm un aprakstu par laiku līdz to sākumam skatīt 4.4. apakšpunktā.

Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts

Reakcijas injekcijas vietā Ar placebo kontrolētos pētījumos reakciju injekcijas vietā (piemēram, sāpju, eritēmas, niezes, papulu) biežums bija 2,2% pacientiem, kuri saņēma ieteicamo benralizumaba devu, un 1,9% pacientiem, kuri saņēma placebo.

Ilgtermiņa drošums

56 nedēļas ilgā pētījuma pagarinājumā, kurā piedalījās 1., 2. un 3. pētījumā iekļautie astmas slimnieki (n=3842), viņi tika ārstēti, lietojot ieteicamās Fasenra devas, un turpināja piedalīties pētījumā. Kopējais nevēlamo blakusparādību profils bija līdzīgs tam, kas tika novērots iepriekš aprakstītajos astmas pētījumos.

Pediatriskā populācija

Dati par pediatriskajiem pacientiem ir ierobežoti (skatīt 5.1. apakšpunktu). Nevēlamo blakusparādību biežums, veids un smagums pusaudžu populācijā bija līdzīgs pieaugušajiem novērotajam.

Ziņošana par iespējamām blakusparādībām

5

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Devas līdz 200 mg, kas tika lietotas subkutāni klīniskajos pētījumos pacientiem ar eozinofilo astmu, nedeva pierādījumus par zāļu toksicitāti.
Benralizumaba pārdozēšanas gadījumā nav noteiktas terapijas. Pārdozēšanas gadījumā pacientam pēc nepieciešamības jānodrošina atbalstoša terapija ar atbilstošu uzraudzību.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: zāles obstruktīvu elpceļu slimību ārstēšanai, citi sistēmiskie līdzekļi obstruktīvu elpceļu slimību ārstēšanai, ATĶ kods: R03DX10
Darbības mehānisms
Benralizumabs ir pret eozinofilajiem leikocītiem vērsta afukozilēta humanizēta monoklonālā antiviela (IgG1, kappa). Tas ar augstu afinitāti un specifiskumu saistās pie cilvēka interleikīna-5 receptora alfa subvienības (IL-5Rα). IL-5 receptors ir specifiski ekspresēts uz eozinofilo un bazofilo leikocītu virsmas. Tā kā benralizumaba Fc domēnā nav fukozes, tam ir augsta afinitāte pret FcɣRIII receptoriem uz imūnsistēmas efektoršūnām, piemēram, dabiskajām galētājšūnām (DG). Rezultātā pastiprināta, no antivielām atkarīga šūnu mediēta citotoksicitāte (AAŠC), kas mazina eozinofilisko iekaisumu, izraisa eozinofilo un bazofilo leikocītu apoptozi.
Farmakodinamiskā iedarbība
Ietekme uz eozinofilajiem leikocītiem asinīs Ārstēšana ar benralizumabu izraisa gandrīz pilnīgu asins eozinofilo leikocītu nomākumu 24 stundu laikā pēc pirmās devas lietošanas, un šāds efekts saglabājas visā ārstēšanas laikā. Asins eozinofilo leikocītu nomākums ir saistīts ar eozinofilo granulu proteīnu no eozinofilajiem leikocītiem atvasinātā neirotoksīna (eosinophil derived neurotoxin, EDN) un eozinofilā katjoniskā proteīna (eosinophil cationic protein, ECP) daudzuma samazinājumu serumā, kā arī ar bazofilo leikocītu skaita samazinājumu asinīs.
Ietekme uz eozinofilajiem leikocītiem elpceļu gļotādā Benralizumaba ietekmi uz eozinofilajiem leikocītiem elpceļu gļotādā pacientiem ar astmu, kuriem bija palielināts eozinofilo leikocītu skaits krēpās (vismaz 2,5%), vērtēja 12 nedēļu ilgā, randomizētā, dubultmaskētā, ar placebo kontrolētā 1. fāzes klīniskajā pētījumā ar benralizumabu, ko lietoja s.c. 100 mg vai 200 mg devā. Šajā pētījumā novērotā eozinofilo leikocītu skaita elpceļu gļotādā samazinājuma mediānas vērtība bija 96% benralizumaba grupā, salīdzinot ar47% placebo grupā (p=0,039).
Klīniskā efektivitāte
Fasenra efektivitāti vērtēja 3 randomizētos, dubultmaskētos, ar placebo kontrolētos paralēlu grupu klīniskajos pētījumos, kuru ilgums bija no 28 līdz 56 nedēļām un kurās piedalījās pacienti vecumā no 12 līdz 75 gadiem.
Šajos pētījumos pirmās 3 Fasenra 30 mg devas lietoja ik pēc 4 nedēļām, bet turpmākās devas lietoja ik pēc 4 vai 8 nedēļām; Fasenra lietoja papildus fona terapijai, un to vērtēja salīdzinājumā ar placebo.
6

Divos slimības paasinājumu pētījumos SIROCCO (1. pētījums) un CALIMA (2. pētījums) tika iesaistīti kopumā 2510 pacienti ar smagu nekontrolētu astmu; 64% bija sievietes, un pacientu vidējais vecums bija 49 gadi. Pacientu anamnēzē pēdējo 12 mēnešu laikā bija 2 vai vairāk (vidēji 3) astmas paasinājumi, kad bija nepieciešama perorāla vai sistēmiska kortikosteroīdu terapija, viņu ACQ-6 indeksa vērtība atlases laikā bija 1,5 vai vairāk, un viņiem bija pavājināta plaušu darbība pētījuma sākumā (vidējais prognozētais forsētas izelpas tilpums 1 sekundes laikā pirms bronhodilatatora lietošanas [FEV1] bija 57,5%), neskatoties uz inhalējamo kortikosteroīdu (IKS) regulāru lietošanu lielās devās (1. pētījums) vai IKS lietošanu vidējās vai lielās devās (2. pētījums) un ilgstošas darbības β-agonistu (IDBA) lietošanu; vismaz vienu papildu kontrolējošu līdzekli lietoja attiecīgi 51% un 41% šo pacientu.
Perorālo kortikosteroīdu (POKS) terapijas samazinājuma pētījumā ZONDA (3. pētījums) kopumā tika iesaistīti 220 pacienti ar astmu (61% no tiem - sievietes; vidējais vecums bija 51 gads), kuri astmas kontroles saglabāšanai katru dienu saņēma POKS (no 8 līdz 40 mg dienā; mediāna 10 mg) papildus regulāri lietotām lielām IKS devām un IDBA kopā ar vismaz vienu papildu kontrolējošu līdzekli 53% gadījumu. Šis pētījums ietvēra 8 nedēļas ilgu iesākuma periodu, kura laikā tika titrēta minimālā efektīvā POKS deva, kādu lietojot, netika zaudēta astmas kontrole. Eozinofilo leikocītu skaits pacientu asinīs bija ≥150 šūnu/μl, un viņiem anamnēzē bija vismaz viens slimības paasinājums pēdējo 12 mēnešu laikā.
Lai gan 1., 2. un 3. pētījumā tika pētītas 2 zāļu lietošanas shēmas, ieteicamā Fasenra lietošanas shēma ietver pirmo 3 devu lietošanu ik pēc 4 nedēļām, turpmāk zāles lietojot ik pēc 8 nedēļām (skatīt 4.2. apakšpunktu), jo papildu ieguvums no biežākas zāļu lietošanas netika novērots. Tālāk tekstā apkopotie rezultāti attiecas uz ieteicamo lietošanas shēmu.
Paasinājumu pētījumi
Primārais mērķa kritērijs bija klīniski nozīmīgu astmas paasinājumu ikgadējais biežums pacientiem, kuriem sākotnējā eozinofilo leikocītu skaita vērtība bija ≥300 šūnu/μl un kuri lietoja lielas IKS devas un IDBA. Klīniski nozīmīgu astmas paasinājumu definēja kā astmas pastiprināšanos vismaz uz 3 dienām, kad nepieciešama perorāla/sistēmiska kortikosteroīdu lietošana, un/vai neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšana ar nepieciešamību pēc perorālas/sistēmiskas kortikosteroīdu terapijas un/vai hospitalizācija. Pacientiem, kuri saņēma uzturošo terapiju ar perorāli lietojamiem kortikosteroīdiem, to definēja kā stabilas perorālas/sistēmiskas kortikosteroīdu terapijas devas īslaicīgu palielināšanu vismaz uz 3 dienām vai vienreizēju kortikosteroīdu depo injekciju.
Abos pētījumos Fasenra grupas pacientiem, kuriem eozinofilo leikocītu skaits asinīs pārsniedza ≥300 šūnu/μl, salīdzinājumā ar placebo grupas pacientiem, bija būtiski mazāks slimības paasinājumu skaits gadā. Turklāt, vērtējot vidējā FEV1 izmaiņas salīdzinājumā ar sākotnējo rādītāju, sākot jau no 4 nedēļām bija vērojams uzlabojums, kas saglabājās līdz ārstēšanas beigām (2. tabula).
Paasinājumu skaita samazinājumu novēroja neatkarīgi no sākotnējā eozinofilo leikocītu skaita, tomēr lielāks sākotnējais eozinofilo leikocītu skaits tika noteikts kā iespējamais prognostiskais faktors, kas norāda uz labāku reakciju uz ārstēšanu, it īpaši attiecībā uz FEV1.
2. tabula. Gada laikā novēroto paasinājumu skaits un plaušu darbības rādītāji ārstēšanas kursa beigās 1. un 2. pētījumā, dalot pēc eozinofilo leikocītu skaita.

1. pētījums

Fasenra

Placebo

Eozinofilo leikocītu skaits asinīs ≥300 šūnu/μla

n = 267

n = 267

Klīniski nozīmīgi paasinājumi

Skaits

0,74

1,52

2. pētījums

Fasenra

Placebo

n=239

n=248

0,73

1,01

7

Starpība

-0,78

-0,29

Skaita attiecība (95% TI)

0,49 (0,37, 0,64)

0,72 (0,54, 0,95)

p vērtība

< 0,001

0,019

FEV1 (l) pirms bronhodilatatora lietošanas

Vidējā sākotnējā vērtība

1,660

1,654

1,758

1,815

Uzlabojums salīdzinājumā ar sākumstāvokli

0,398

0,239

0,330

0,215

Starpība (95% TI)

0,159 (0,068, 0,249)

0,116 (0,028, 0,204)

p vērtība

0,001

0,010

Eozinofilo leikocītu skaits asinīs <300 šūnu/μlb

n =131

n =140

n = 125

n = 122

Klīniski nozīmīgi paasinājumi

Skaits

1,11

1,34

0,83

1,38

Starpība

-0,23

-0,55

Skaita attiecība (95% TI)

0,83 (0,59, 1,16)

0,60 (0,42, 0,86)

FEV1 (l) pirms bronhodilatatora lietošanas

Vidējās izmaiņas

0,248

0,145

0,140

0,156

Starpība (95% TI)

0,102 (-0,003, 0,208)

-0,015 (-0,127, 0,096)

a. Ārstēt paredzēto pacientu populācija (pacienti, kuri lieto lielas IKS devas un kuriem eozinofilo leikocītu

skaits asinīs ir ≥300 šūnu/μl). b. Nav iespējas konstatēt ārstēšanas noteiktās atšķirības pacientiem, kuriem eozinofilo leikocītu skaits ir <300

šūnu/μl.

1. un 2. pētījumā kopā bija vērojams skaitliski lielāks paasinājumu skaita samazinājums, kā arī lielāks FEV1 uzlabojums, ja bija lielāks sākotnējais eozinofilo leikocītu skaits.

Tādu paasinājumu, kad nepieciešama hospitalizācija un/vai neatliekamā palīdzība, skaits pacientiem, kuri lietoja Fasenra, un pacientiem, kuri lietoja placebo, 1. pētījumā bija 0,09 un 0,25 (skaita attiecība 0,37, 95% TI: 0,20, 0,67, p=<0,001), bet otrajā pētījumā tas bija 0,12 un 0,10 (skaita attiecība 1,23, 95% TI: 0,64, 2,35, p=0,538). 2. pētījumā placebo grupā bija pārāk neliels notikumu skaits, lai izdarītu secinājumus par paasinājumiem, kuru dēļ nepieciešama hospitalizācija vai neatliekamā palīdzība.

Gan 1., gan 2. pētījumā Fasenra lietojošajiem pacientiem, salīdzinot ar placebo lietojošiem pacientiem, bija vērojams statistiski nozīmīgs astmas simptomu samazinājums (Total Asthma Score). Līdzīgs uzlabojums par labu Fasenra tika novērots, vērtējot astmas kontroles anketu-6 (ACQ-6) un standartizēto astmas dzīves kvalitātes anketu 12 gadus veciem un vecākiem pacientiem (AQLQ(S)+12) (3. tabula).

3. tabula. Atšķirības starp ārstēšanas grupām, vērtējot vidējās izmaiņas ārstēšanas kursa beigās salīdzinājumā ar sākumstāvokli visu astmas simptomu indeksu vērtībās (ACQ-6 un AQLQ(s)+12. Pacienti, kuri lieto lielas IKS devas un kuriem eozinofilo leikocītu skaits asinīs ir ≥300 šūnu/μl

1. pētījums

Fasenra

Placebo

(na=267)

(na=267)

Kopējā astmas simptomu indeksa vērtībab

2. pētījums

Fasenra

Placebo

(na=239)

(na=248)

8

1. pētījums

Fasenra

Placebo

(na=267)

(na=267)

2. pētījums

Fasenra

Placebo

(na=239)

(na=248)

Vidējā sākotnējā vērtība

2,68

2,74

2,76

2,71

Uzlabojums salīdzinājumā ar sākumstāvokli

-1,30

-1,04

-1,40

-1,16

Starpība (95% TI)

-0,25 (-0,45, -0,06)

-0,23 (-0,43, -0,04)

p vērtība

0,012

0,019

ACQ-6

Vidējā sākotnējā vērtība

2,81

2,90

2,80

2,75

Uzlabojums salīdzinājumā ar sākumstāvokli

-1,46

-1,17

-1,44

-1,19

Starpība (95% TI)

-0,29 (-0,48, -0,10)

-0,25 (-0,44, -0,07)

AQLQ(S)+12

Vidējā sākotnējā vērtība

3,93

3,87

3,87

3,93

Uzlabojums salīdzinājumā ar sākumstāvokli

1,56

1,26

1,56

1,31

Starpība (95% TI)

0,30 (0,10, 0,50)

0.24 (0,04, 0,45)

a. Pacientu skaits (n) nedaudz variē tādu pacientu skaita dēļ, par kuriem pieejama informācija par visiem mainīgajiem. Parādītie rezultāti ir balstīti uz pēdējiem pieejamiem datiem par katru mainīgo.
b. Astmas simptomu skala: kopējā indeksa vērtība no 0 (vismazākā) līdz 6 (vislielākā); dienas un nakts astmas

simptomu skalas no 0 (vismazāk) līdz 3 (visvairāk) simptomiem. Individuālās dienas un nakts indeksa vērtības bija līdzīgas.

Apakšgrupu analīzes, grupējot pēc iepriekš bijušajiem paasinājumiem

Apakšgrupu analīzēs 1. un 2. pētījumā tika noskaidrots, ka pēc lielāka iepriekš bijušo paasinājumu skaita varētu prognozēt labāku atbildes reakciju uz ārstēšanu. Šie faktori, vērtējot tos atsevišķi vai kopā ar sākotnējo eozinofilo leikocītu skaitu asinīs, varētu ļaut labāk identificēt pacientus, kuriem varētu būt labāka atbildes reakcija uz ārstēšanu ar benralizumabu (4. tabula).

4. tabula. Paasinājumu skaits un plaušu darbības rādītāji (FEV1) ārstēšanas kursa beigās, dalot pacientus pēc slimības paasinājumu skaita iepriekšējā gada - pacienti, kuri lieto lielas IKS devas un kuriem eozinofilo leikocītu skaits asinīs ir ≥300 šūnu/μl

1. pētījums

Fasenra (N=267)

Placebo (N=267)

Sākotnēji 2 paasinājumi

n

164

149

Paasinājumu skaits

0,57

1,04

Starpība

-0,47

Skaita attiecība

0,55 (0,37, 0,80)

(95% TI)

2. pētījums

Fasenra (N=239)

Placebo

(N=248)

144

151

0,63

0,62

0,01

1,01 (0,70, 1,46)

9

1. pētījums

Fasenra (N=267)

Placebo (N=267)

FEV1 pirms bronhodilatatora lietošanas vidējās

0,343

0,230

izmaiņas

Starpība (95% TI)

0,113 (-0,002, 0,228)

Sākotnēji 3 vai vairāk paasinājumi

n

103

118

Paasinājumu skaits

0,95

2,23

Starpība

-1,28

Skaita attiecība

0,43 (0,29, 0,63)

(95% TI)

FEV1 pirms bronhodilatatora

0,486

0,251

lietošanas vidējās

izmaiņas

Starpība (95% TI)

0,235 (0,088, 0,382)

2. pētījums

Fasenra (N=239)

Placebo

(N=248)

0,266

0,236

0,029 (-0,079, 0,137)

95

97

0,82

1,65

-0,84

0,49 (0,33, 0,74)

0,440

0,174

0,265 (0,115, 0,415)

Perorālās kortikosteroīdu terapijas samazināšanas pētījums
3. pētījumā tika vērtēta Fasenra ietekme uz perorālo kortikosteroīdu uzturošās terapijas lietošanas samazinājumu. Primārais mērķa kritērijs bija galīgās POKS devas procentuālais samazinājums laikā no 24. līdz 28. nedēļai salīdzinājumā ar sākumstāvokli, vienlaicīgi saglabājot astmas kontroli. 5. tabulā apkopoti 3. pētījuma rezultāti.
5. tabula. Fasenra ietekme uz POKS devas samazinājumu; 3. pētījums

Fasenra (N=73) Placebo (N=75)

Wilcoxon rangu summas tests (primārā analīzes metode)

Dienas POKS devas % samazinājuma mediāna salīdzinājumā ar 75 (60, 88)
sākumstāvokli (95% TI)

25 (0,33)

Wilcoxon rangu summas testa p vērtība

< 0,001

Proporcionālais izredžu modelis (jutīguma analīze)

POKS procentuālais samazinājums 28. nedēļā salīdzinājumā ar sākumstāvokli

Samazinājums par ≥90%

27 (37%)

9 (12%)

Samazinājums par ≥75%

37 (51%)

15 (20%)

Samazinājums par ≥50%

48 (66%)

28 (37%)

Samazinājums par >0%

58 (79%)

40 (53%)

Bez izmaiņām vai POKS samazinājums nav novērots

15 (21%)

35 (47%)

Krusteniskā attiecība (95% TI)

4,12 (2,22, 7,63)

Dienā lietotās POKS devas samazinājums līdz 0 mg dienā*

22 (52%)

8 (19%)

Krusteniskā attiecība (95% TI)

4,19 (1,58, 11,12)

Dienā lietotās POKS devas samazinājums līdz ≤5 mg dienā

43 (59%)

25 (33%)

Krusteniskā attiecība (95% TI)

2,74 (1,41, 5,31)

10

Fasenra (N=73) Placebo (N=75)

Paasinājumu skaits

0,54

1,83

Skaita attiecība (95% TI)

0,30 (0,17, 0,53)

Tādu paasinājumu skaits, kad bijusi nepieciešama hospitalizācija

0,02

0,32

vai neatliekamā palīdzība

Skaita attiecība (95% TI)

0,07 (0,01, 0,63)

* POKS devas samazinājumu par 100% šī pētījuma laikā varēja sasniegt tikai pacienti, kuriem optimizētā sākotnējā POKS

deva bija 12,5 mg vai mazāka.

3. pētījumā tika vērtēti arī plaušu darbības raksturlielumi, astmas simptomu indeksa vērtība, ACQ-6 un AQLQ(S)+12, un iegūtie rezultāti bija līdzīgi kā 1. un 2. pētījumā

Ilgstošs pētījuma pagarinājums Fasenra ilgtermiņa efektivitāte un drošums tika vērtēts 56 nedēļas ilgā 3. fāzes pētījuma BORA (4. pētījuma) pagarinājuma laikā. Pētījumā bija iekļauti 2123 pacienti – 2037 pieaugušie un 86 pusaudži (no 12 gadu vecuma), kuri bija piedalījušies 1., 2. un 3. pētījumā. 4. pētījumā tika vērtēta Fasenra ilgtermiņa ietekme uz paasinājumu sastopamību gada laikā, plaušu darbību, ACQ-6 indeksu, pēc anketas AQLQ(S)+12 iegūto rezultātu un perorālo kortikosteroīdu (PKS) devas samazināšanas noturību, izmantojot divas iepriekš notikušajos pētījumos vērtētās shēmas.

Izmantojot ieteiktās devu shēmas, iepriekš notikušajā 1. un 2. ar placebo kontrolētajā pētījumā novērotā samazinātā paasinājumu sastopamība gada laikā pacientiem, kam sākotnējais eozinofilo leikocītu skaits asinīs bija ≥300 šūnu/μl, saglabājās arī ārstēšanas otrajā gadā (skatīt 6. tabulu). 73% pacientu, kuri iepriekš notikušajā 1. un 2. pētījumā bija saņēmuši Fasenra, 4. pētījuma pagarinājumā netika novēroti astmas paasinājumi.

6. tabula. Paasinājumi ārstēšanas pagarinājuma periodāa

Placebob (N=338) 1. un 2. pētījums

1. un 2. pētījums

Fasenra (N=318) 4. pētījums

1., 2. un 4c. pētījums

Biežums

1,23

0,65

0,48

0,56

a. 4. pētījumā iekļautie pacienti, kas bija piedalījušies iepriekš notikušajā 1. un 2. pētījumā un kam sākotnējais eozinofilo

leikocītu skaits asinīs bija ≥300 šūnu/μl un kas lietoja lielas IKS devas. b. Placebo saņēmušie pacienti 1. un 2. pētījumā tika iekļauti pirms šo pētījumu beigām, kas bija attiecīgi 48. un 56. nedēļā. c. Ārstēšanas kopējais ilgums: 104–112 nedēļas

Visa 4. pētījuma laikā tika novērota līdzīga ietekme uz plaušu darbību, ACQ-6 indeksu un pēc anketas AQLQ(S)+12 iegūto rezultātu (skatīt 7. tabulu).

11

7. tabula. Sākotnējās plaušu darbības, ACQ-6 indeksa un pēc anketas AQLQ(S)+12 iegūtā rezultāta pārmaiņasa

1. un 2. pētījuma 1. un 2. pētījuma

sākumsb

ārstēšanas

4. pētījuma EOTd

perioda beigas (EOT)c

FEV1 (l) pirms bronhodilatatora lietošanas

n
Vidēji sākumā (SN)
Pārmaiņas salīdzinājumā ar sākumstāvokli (SN)e

318 1,741 (0,621)


305 –
0,343 (0,507)

290 – 0,404 (0,555)

ACQ-6 n Vidēji sākumā (SN)

318

315

296

2,74 (0,90)





Pārmaiņas salīdzinājumā ar sākumstāvokli (SN)e



–1,44 (1,13)

–1,47 (1,05)

AQLQ(S)+12

n

307

306

287

Vidēji sākumā (SN)

3,90 (0,99)





Pārmaiņas salīdzinājumā ar sākumstāvokli (SN)e



1,58 (1,23)

1,61 (1,21)

n – to pacientu skaits, par kuriem ir dati attiecīgajā brīdī. SN – standartnovirze.

a. Pacientiem, kam eozinofilo leikocītu sākotnējais skaits asinīs bija ≥300 šūnu/μl un kuri lietoja lielas IKS devas, tika

izmantotas ieteiktās Fasenra devu shēmas.

b. Integrētajai analīzei par stāvokli 1. un 2. pētījuma sākumā izmantoti dati par pieaugušajiem un pusaudžiem.

c. Integrētās analīzes rezultāti par stāvokli 1. un 2. pētījuma EOT (attiecīgi 48. un 56. nedēļā). d. 4. pētījumā EOT bija 48. nedēļā (pēdējais brīdis, kad tika iegūti dati par pieaugušajiem un pusaudžiem).

e. 1. un 2. pētījumā sākumstāvoklis bija pirms Fasenra terapijas uzsākšanas.

4. pētījumā efektivitāte tika vērtēta arī pacientiem, kam eozinofilo leikocītu sākotnējais skaits asinīs bija <300 šūnu/μl, un iegūtie rezultāti bija līdzīgi 1. un 2. pētījumā iegūtajiem rezultātiem. PKS dienas devu samazināšanās saglabāšanās pētījuma pagarinājuma periodā tika novērota arī iesaistītajiem pacientiem, kas bija piedalījušies 3. pētījumā (skatīt 1. grafiku). 1. grafiks. 3. un 4. pētījuma gaitā novērotā PKS dienas devu procentuālās samazināšanās mediānaa

Benra pa 30 mg ik pēc 8. nedēļām

Procentuālās samazināšanās mediāna

3. pētījums

4. pētījums n=

Nedēļa(-s) a. Pacienti, kas bija piedalījušies iepriekš notikušajā 3. pētījumā un Fasenra terapiju turpināja 4. pētījumā. Pacientiem
tika atļauts iekļauties otrajā pētījuma pagarinājumā pēc tam, kad viņi vismaz astoņas nedēļas bija piedalījušies 4. pētījumā, nepabeidzot 56 nedēļas ilgo pagarinājuma periodu.
12

Imunogenitāte
Kopumā ārstēšanas izraisīta antivielu reakcija pret zālēm radās 107 no 809 pacientiem (13%), kuri 48 līdz 56 nedēļas ilgajā ārstēšanas periodā saņēma Fasenra saskaņā ar ieteicamo lietošanas shēmu trijos ar placebo kontrolētos paasinājumu 3. fāzes pētījumos. Lielākā daļa antivielu bija neitralizējošas un pastāvīgas. Anti-benralizumaba antivielas bija saistītas ar palielinātu benralizumaba klīrensu un paaugstinātu eozinofilo leikocītu līmeni pacientiem ar augstu zāļu antivielu titra vērtību, salīdzinot ar pacientiem, kuriem bija negatīvs antivielu statuss, retos gadījumos eozinofilo leikocītu skaits asinīs atgriezās normā. Ņemot vērā esošo pacientu ziņojumus, nenovēroja pierādījumus par zāļu antivielu saistību ar efektivitāti vai drošumu.
Pēc to pacientu, kuri bija piedalījušies ar placebo kontrolētajos 3. fāzes pētījumos, ārstēšanas otrā gada vēl 18 no 510 pacientiem (4%) zāļu lietošanas dēļ bija pirmreizēji radušās to antivielas. Kopumā pacientiem, kas iepriekš notikušo pētījumu laikā bija pozitīvi attiecībā uz zāļu antivielām, ārstēšanas otrajā gadā to titri saglabājās stabili vai samazinājās. Pierādījumi tam, ka zāļu antivielu rašanās ir saistīta ar efektivitāti vai drošumu, nav iegūti.
Pediatriskā populācija
3. fāzes pētījumos bija iesaistīti 108 pusaudži vecumā no 12 līdz 17 gadiem ar astmu (1. pētījums: n=53, 2. pētījums: n=55). 46 no viņiem saņēma placebo, 40 saņēma 3 Fasenra devas ik pēc 4 nedēļām, bet pēc tam - ik pēc 8 nedēļām, un 22 saņēma Fasenra ik pēc 4 nedēļām. Šajos pētījumos astmas paasinājumu rādītājs pusaudžiem, kuriem tika lietots Fasenra ieteiktajās devās, bija 0,70 (n=40, 95% TI: 0,42, 1,18), savukārt pacientiem, kuriem tika lietots placebo, tas bija 0,41 (n=46, 95% TI: 0,23, 0,73) [skaita attiecība 1,70, 95% TI: 0,78, 3,69].
12 līdz 17 gadus veciem pusaudžiem (n=86), kuri bija piedalījušies 1. un 2. pētījumā, 4. pētījumā ārstēšana ar Fasenra tika turpināta ne ilgāk kā 108 nedēļas. Efektivitāte un drošums atbilda tam, kas bija novērots iepriekš notikušajos pētījumos.
Nav iespējams izdarīt secinājumus par efektivitāti astmas ārstēšanā pediatriskajā populācijā.
Eiropas Zāļu aģentūra atbrīvojusi no pienākuma iesniegt pētījumu rezultātus Fasenra pediatriskajā populācijā, kurā ietilpst astmas slimnieki vecumā no dzimšanas līdz 6 gadiem (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).
Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt pētījumu rezultātus par Fasenra astmas ārstēšanai vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Benralizumaba farmakokinētika pacientiem ar astmu pēc šo zāļu subkutānas ievadīšanas devu diapazonā no 2 līdz 200 mg bija proporcionāla devai. Uzsūkšanās
Pēc subkutānas ievadīšanas pacientiem ar astmu uzsūkšanās pusperiods bija 3,5 dienas. Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, prognozējamā absolūtā biopieejamība bija aptuveni 59%, un relatīvā biopieejamība klīniski nozīmīgi neatšķīrās, ievadot zāles vēderā, augšstilbā vai augšdelmā.
Izkliede
Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, benralizumaba centrālais un perifēriskais izkliedes tilpums 70 kg smagam cilvēkam bija attiecīgi 3,1 l un 2,5 l.
13

Biotransformācija Benralizumabs ir humanizēta IgG1 monoklonālā antiviela, ko šķeļ proteolītiskie enzīmi, kas organismā ir plaši izplatīti un neatrodas tikai aknu audos.
Eliminācija
Populācijas farmakokinētikas analīzē benralizumabam novērota lineāra farmakokinētika, un nav konstatēti pierādījumi par mērķa receptora mediētu klīrensa mehānismu. Benralizumaba prognozējamais sistēmiskais klīrenss (CL) bija 0,29 l dienā. Pēc subkutānas ievadīšanas eliminācijas pusperiods bija aptuveni 15,5 dienas.
Īpašas pacientu grupas
Gados vecāki pacienti (≥65 gadi) Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, vecums neietekmē benralizumaba klīrensu. Tomēr dati par pacientiem, kuru vecums pārsniedz 75 gadus, nav pieejami.
Pediatriskā populācija Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, benralizumaba farmakokinētika pusaudžiem vecumā no 12 līdz 17 gadiem bija līdzīga kā pieaugušajiem. Benralizumabs nav pētīts bērniem (vecumā no 5 līdz 11 gadiem) (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Dzimums, rase Populācijas farmakokinētikas analīzē konstatēts, ka dzimums vai rase būtiski neietekmē benralizumaba klīrensu.
Nieru darbības traucējumi Formāli klīniskie pētījumi, lai vērtētu nieru darbības traucējumu ietekmi uz benralizumabu, nav veikti. Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, benralizumaba klīrenss personām, kurām kreatinīna klīrenss bija no 30 līdz 80 ml/min, un pacientiem ar normāliem nieru darbības rādītājiem bija līdzīgs. Pieejamie dati par personām, kurām kreatinīna klīrenss ir zem 30 ml/min, ir ierobežoti, tomēr benralizumabs neizdalās caur nierēm.
Aknu darbības traucējumi Formāli klīniskie pētījumi, lai vērtētu aknu darbības traucējumu ietekmi uz benralizumabu, nav veikti. IgG monoklonālās antivielas pamatā netiek izvadītas caur aknām; nav paredzams, ka aknu darbības izmaiņas ietekmētu benralizumaba klīrensu. Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, sākotnējiem aknu darbības biomarķieriem (AlAT, AsAT un bilirubīns) nebija klīniski nozīmīgas ietekmes uz benralizumaba klīrensu.
Mijiedarbība ar citām zālēm Nav paredzams, ka benralizumabs ietekmētu vienlaicīgi lietotu zāļu farmakokinētiku. Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, biežāk vienlaicīgi lietotās zāles (montelukasts, paracetamols, protonu sūkņu inhibitori, makrolīdu antibiotikas un teofilīns/ aminofilīns) neietekmē benralizumaba klīrensu pacientiem, kuriem ir astma.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Tā kā benralizumabs ir monoklonālā antiviela, genotoksicitātes vai kancerogenitātes pētījumi nav veikti.
Dzīvnieku toksikoloģija un/vai farmakoloģija
Neklīniskajos standartpētījumos ar pērtiķiem iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu un atkārtotu devu toksicitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam. Intravenoza un subkutāna ievadīšana makaka sugas
14

pērtiķiem bija saistīta ar eozinofilo leikocītu skaita samazinājumu perifēriskajās asinīs un kaulu smadzenēs, taču bez toksikoloģiskām atradēm.
Grūtniecība
Prenatālās un postnatālās attīstības pētījumā ar grūsnām makaka sugas pērtiķu mātītēm netika novērota ar benralizumabu saistīta ietekme uz mātītes organismu vai embriofetāli vai postnatāli efekti.
Fertilitāte
Nav veikti īpaši pētījumi ar dzīvniekiem. Makaka sugas pērtiķu tēviņiem un mātītēm nenovēroja ar benralizumabu saistītu reproduktīvo raksturlielumu pasliktināšanos. Ar benralizumabu ārstēto dzīvnieku fertilitātes surogātparametru izpēte (ieskaitot orgānu masu un reproduktīvo audu histopatoloģiju) neliecināja par fertilitātes traucējumiem. Tomēr, pērtiķiem, kuriem grūtniecības laikā tika lietotas zāles, tika konstatēts eozinofilo leikocītu samazinājums.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Histidīns Histidīna hidrohlorīda monohidrāts Trehalozes dihidrāts Polisorbāts 20 Ūdens injekcijām
6.2. Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ šīs zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt ledusskapī (2–8 °C). Fasenra var uzglabāt istabas temperatūrā līdz 25°C ne ilgāk par 14 dienām. Pēc izņemšanas no ledusskapja Fasenra jāizlieto 14 dienu laikā vai jāizmet. Pilnšļirce/pildspalvveida pilnšļirce (Fasenra Pen) jāuzglabā oriģinālajā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Nesasaldēt. Nekratīt. Nepakļaut karstuma iedarbībai.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Pilnšļirce
Viens ml šķīduma vienreizējās lietošanas pilnšļircē, kas izgatavota no 1. hidrolītiskās klases stikla ar pievienotu 29. izmēra ½ collas (12,7 mm) nerūsējošā tērauda adatu, cietu adatas aizsargu un virzuļa aizturi ar Fluorotec pārklājumu pasīvajā drošības ierīcē.
Iepakojumā ir 1 vienreizējās lietošanas pilnšļirce.
Pildspalvveida pilnšļirce
15

Viens ml šķīduma sterilā vienreizējās lietošanas pildspalvveida pilnšļircē, kas izgatavota no 1. hidrolītiskās klases stikla ar pievienotu 29. izmēra ½ collas (12,7 mm) nerūsējošā tērauda adatu, stingru adatas aizsargu un aizbāzni ar Fluorotec pārklājumu pildspalvveida pilnšļircē. Iepakojumā ir 1 vienreizējās lietošanas pildspalvveida pilnšļirce (Fasenra Pen). 6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos Fasenra šķīdums injekcijām pieejams vienreizējās lietošanas pilnšļircē vai pildspalvveida pilnšļircē individuālai lietošanai. Nekratīt. Nesasaldēt. Pirms lietošanas Fasenra jāsasilda, atstājot kastīti istabas temperatūrā. Parasti tam vajadzīgas 30 minūtes. Pirms zāļu ievadīšanas vizuāli pārbaudiet, vai Fasenra nav redzamas daļiņas vai krāsas izmaiņas. Fasenra ir dzidrs līdz opalescējošs, bezkrāsains līdz dzeltens šķīdums, kas var saturēt caurspīdīgas vai baltas līdz bālganas daļiņas. Nelietojiet Fasenra, ja šķidrums ir duļķains, mainījis krāsu vai satur liela izmēra vai svešas daļiņas. Papildu informācija un norādījumi par Fasenra sagatavošanu un ievadīšanu, izmantojot pilnšļirci vai pildspalvveida pilnšļirci (Fasenra Pen), ir sniegti lietošanas instrukcijā un “Lietošanas norādījumos”. Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS AstraZeneca AB SE-151 85 Södertälje Zviedrija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/17/1252/001 1 pilnšļirce EU/1/17/1252/002 1 pildspalvveida pilnšļirce 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 2018. gada 8. janvāris 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu
16

II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS (-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I)
UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
17

A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS(-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I) UN> RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās vielas ražotāja nosaukums un adrese
AstraZeneca Pharmaceuticals LP Frederick Manufacturing Center (FMC) 633 Research Court Frederick, Maryland 21703 Amerikas Savienotās Valstis
Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese
AstraZeneca AB Gärtunavägen SE-151 85 Södertälje Zviedrija
MedImmune UK Ltd 6 Renaissance Way Liverpool, L24 9JW Apvienotā Karaliste
MedImmune Pharma B.V., Nijmegen Lagelandseweg 78 Nijmegen, 6545CG Nīderlande
Drukātajā lietošanas instrukcijā jānorāda ražotāja, kas atbild par attiecīgās sērijas izlaidi, nosaukums un adrese.
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
 Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums
Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu pirmais periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums 6 mēnešu laikā pēc reģistrācijas apliecības piešķiršanas.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
 Riska pārvaldības plāns (RPP)
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjauninātajos apstiprinātajos RPP.
18

Atjaunināts RPP jāiesniedz:



pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma;



ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna

informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances

vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.

19

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
20

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
21

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA PILNŠĻIRCES ĀRĒJĀ KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fasenra 30 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē benralizumabum
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Viena pilnšļirce satur 30 mg benralizumaba 1 ml.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Palīgvielas: histidīns, histidīna hidrohlorīda monohidrāts, trehalozes dihidrāts, polisorbāts 20, ūdens injekcijām.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Šķīdums injekcijām 1 pilnšļirce
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Subkutānai lietošanai Pirms lietošanas izlasiet lietošanas norādījumus un lietošanas instrukciju
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt, nekratīt vai nepakļaut karstuma iedarbībai. Pilnšļirce jāuzglabā ārējā kartona iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
22

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE AstraZeneca AB SE-151 85 Södertälje Zviedrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/17/1252/001
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ fasenra 30 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods ar unikālu identifikatoru.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS - DATI, KO VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
23

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERIEM VAI PLĀKSNĪTĒM PILNŠĻIRCE BLISTERIEPAKOJUMĀ 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fasenra 30 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē benralizumabum 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS AstraZeneca 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS<, DĀVINĀJUMA UN ZĀĻU KODS> Lot 5. CITA Subkutānai lietošanai Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt, nekratīt vai nepakļaut karstuma iedarbībai. Pilnšļirce jāuzglabā ārējā kartona iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
24

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA PILNŠĻIRCES ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Fasenra 30 mg injekcija benralizumabum s.c. 2. LIETOŠANAS VEIDS 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 1 ml 6. CITA
25

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA PILDSPALVVEIDA PILNŠĻIRCES ĀRĒJĀ KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fasenra 30 mg šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē benralizumabum
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Viena pildspalvveida pilnšļirce satur 30 mg benralizumaba 1 ml.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Palīgvielas: histidīns, histidīna hidrohlorīda monohidrāts, trehalozes dihidrāts, polisorbāts 20, ūdens injekcijām.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Šķīdums injekcijām 1 pildspalvveida pilnšļirce Katrs iepakojums satur 1 Fasenra Pen 5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Subkutānai lietošanai Pirms lietošanas izlasiet lietošanas norādījumus un lietošanas instrukciju. Atvērt šeit Svarīgi! Ievērojiet pievienotos lietošanas norādījumus par devas sagatavošanu un ievadīšanu.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt, nekratīt vai nepakļaut karstuma iedarbībai.
26

Pildspalvveida pilnšļirce jāuzglabā ārējā kartona iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE AstraZeneca AB SE-151 85 Södertälje Zviedrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/17/1252/002
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ fasenra 30 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods ar unikālu identifikatoru.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS - DATI, KO VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
27

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA PILDSPALVVEIDA PILNŠĻIRCES ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Fasenra 30 mg injekcija benralizumabum s.c. 2. LIETOŠANAS VEIDS 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 1 ml 6. CITA AstraZeneca
28

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
29

Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Fasenra 30 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē benralizumabum
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas
attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Fasenra un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Fasenra lietošanas 3. Kā lietot Fasenra 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Fasenra 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Fasenra un kādam nolūkam to lieto
Kas ir Fasenra Fasenra ir zāles, kas satur aktīvo vielu benralizumabu, kas ir monoklonāla antiviela, noteikta veida proteīns, kas atpazīst specifisku mērķa vielu organismā un saistās pie tās. Benralizumaba mērķis ir proteīns, tā sauktais interleikīna-5 receptors, kas jo īpaši ir atrodams uz viena veida leikocītu, tā saukto eozinofilo leikocītu virsmas.
Kādam nolūkam lieto Fasenra Fasenra lieto smagas eozinofilās astmas ārstēšanai pieaugušajiem. Eozinofilā astma ir astmas veids, kad pacientiem asinīs vai plaušās ir pārāk liels eozinofilo leikocītu skaits.
Fasenra lieto kopā ar citām astmas ārstēšanai paredzētām zālēm (lielām devām "inhalējamo kortikosteroīdu" un citām zālēm astmas ārstēšanai), ja slimība netiek pietiekami kontrolēta tikai ar šo pārējo zāļu palīdzību.
Kā Fasenra darbojas Eozinofilie leikocīti ir astmas izraisītajā iekaisumā iesaistīti leikocīti. Pievienojoties eozinofilajiem leikocītiem, Fasenra palīdz samazināt to skaitu.
Kādi ir ieguvumi no Fasenra lietošanas Fasenra var samazināt astmas lēkmju skaitu, kas Jums rodas, palīdzēt Jums elpot labāk un vājināt astmas simptomus. Ja Jūs lietojat zāles "perorālos kortikosteroīdus", Fasenra lietošana var ļaut arī samazināt astmas kontrolēšanai nepieciešamo perorālo kortikosteroīdu dienas devu vai pārtraukt to lietošanu.
2. Kas Jums jāzina pirms Fasenra lietošanas
Nelietojiet Fasenra šādos gadījumos:  Ja Jums ir alerģija pret benraluzimabu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Konsultējieties ar ārstu, medmāsu vai farmaceitu, ja domājat, ka tas ir attiecināms uz Jums.
30

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Konsultējieties ar ārstu, medmāsu vai farmaceitu pirms Fasenra lietošanas:  pirms lietot Fasenra, ja Jums ir parazītu invāzija vai ja Jūs dzīvojat vietā, kur parazītu invāzijas
ir izplatītas, vai ceļojat uz tādiem reģioniem. Šīs zāles var mazināt organisma spēju cīnīties ar noteiktu parazītu invāziju;  ja Jums ir alerģiskas reakcijas simptomi (skatīt 4. punktu). Pacientiem, kuri lietojuši šīs zāles, ir bijušas alerģiskas reakcijas;
Pastāstiet savam ārstam, medmāsai vai farmaceitam, ja Jums ir izrakstīta Fasenra, bet:  ja šo zāļu lietošanas laikā astma joprojām netiek kontrolēta vai pastiprinās;  ja Jums ir alerģiskas reakcijas simptomi (skatīt 4. punktu). Pacientiem, kuri lietojuši šīs zāles,
ir bijušas alerģiskas reakcijas.
Pievērsiet uzmanību nopietnu alerģisku reakciju pazīmēm Fasenra var izraisīt nopietnas alerģiskas reakcijas. Fasenra lietošanas laikā Jums jāpievērš uzmanība šo reakciju pazīmēm (piemēram, nātrenei, izsitumiem, elpošanas traucējumiem, ģībonim, reibonim, viegluma sajūtai galvā un/vai sejas, mēles vai mutes pietūkumam).
Ir svarīgi, lai Jūs konsultējieties ar savu ārstu par to, kā atpazīt nopietnu alerģisku reakciju agrīnos simptomus un kā tos novērst, ja tādi rodas.
Citas zāles astmas ārstēšanai Kad esat sācis lietot Fasenra, Jūs nedrīkstat pēkšņi pārtraukt lietot profilaktiskās zāles pret astmu.
Ja Jūsu reakcija uz ārstēšanu to ļauj, Jūsu ārsts var mēģināt samazināt dažu šo zāļu, īpaši tā saukto “kortikosteroīdu”, devas. Tas ir jādara pakāpeniski, Jūsu ārsta tiešā uzraudzībā.
Citas zāles un Fasenra Pirms Fasenra lietošanas pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Bērni un pusaudži Šo zāļu drošums un ieguvumi no tām bērniem vecumā līdz 18 gadiem nav zināmi.
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Nelietojiet Fasenra, ja esat grūtniece, ja vien ārsts neliek Jums to darīt. Nav zināms, vai Fasenra var kaitēt vēl nedzimušam bērnam.
Nav zināms, vai Fasenra sastāvdaļas var nonākt cilvēka pienā. Ja Jūs barojat ar krūti vai plānojat to darīt, aprunājieties ar ārstu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nav domājams, ka Fasenra varētu ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
3. Kā lietot Fasenra
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums ir teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam, māsai farmaceitam.
Fasenra lieto ievadot injekcijas veidā zem ādas (subkutāni). Jums un Jūsu ārstam vai māsai jāizlemj, vai Jums pašam jāinjicē Fasenra. Jūs nedrīkstat paši injicēt Fasenra, ja Jums nav bijusi iepriekšēja Fasenra terapijas pieredze vai, ja Jums bija iepriekšēja alerģiska reakcija ar Fasenra.
31

Jums vai Jūsu aprūpētājam jāsaņem apmācība par pareizo veidu, kā sagatavot un injicēt Fasenra. Pirms Fasenra lietošanas uzmanīgi izlasiet pilnšļirces “Lietošanas norādījumus”.
Ieteicamā deva ir 30 mg injekcija. Pirmās 3 injekcijas tiek ievadītas ik pēc 4 nedēļām. Pēc tam Jūs injekcijas ir pa 30 mg ik pēc 8 nedēļām.
Ja izlaista Fasenra deva Ja esat aizmirsis injicēt Fasenra devu, pēc iespējas ātrāk konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai māsu.
Fasenra lietošanas pārtraukšana Nepārtrauciet Fasenra terapiju, ja vien tā rīkoties Jums neliek ārsts. Fasenra terapijas pārtraukšana vai izbeigšana var izraisīt astmas simptomu un lēkmju atjaunošanos.
Ja Fasenra injekciju saņemšanas laikā pastiprinās astmas simptomi, sazinieties ar ārstu.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nopietnas alerģiskas reakcijas Ja domājat, ka Jums varētu būt alerģiska reakcija, nekavējoties meklējiet medicīnisku palīdzību. Šādas reakcijas var rasties dažu stundu vai dienu laikā pēc injekcijas.
Nav zināmi (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)  anafilakse,
simptomi parasti ir šādi: o sejas, mēles vai mutes pietūkums; o elpošanas problēmas; o ģībonis, reibonis, viegluma sajūta galvā (asinsspiediena krituma dēļ).
Bieži (tās var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem)  nātrene;  izsitumi.
Citas blakusparādības Bieži (tās var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem)  galvassāpes;  faringīts (rīkles iekaisums);  drudzis (augsta temperatūra);  reakcija injekcijas vietā (piemēram, sāpes, piesārtums, nieze, pietūkums injekcijas vietas
tuvumā).
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Fasenra
32

Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā. Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz etiķetes. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu. Uzglabāt oriģinālajā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Uzglabāt ledusskapī (2–8 °C). Pilnšļirci var turēt istabas temperatūrā līdz 25°C līdz 14 dienām. Pēc izņemšanas no ledusskapja Fasenra jāizlieto 14 dienu laikā vai jāizmet. Nekratīt, nesasaldēt vai nepakļaut karstuma iedarbībai.
Fasenra paredzēts tikai vienreizējai lietošanai. Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Fasenra satur Aktīvā viela ir benralizumabs. Viena 1 ml pilnšļirce satur 30 mg benralizumaba.

Citas sastāvdaļas ir histidīns, histidīna hidrohlorīda monohidrāts, trehalozes dihidrāts, polisorbāts 20 un ūdens injekcijām.

Fasenra ārējais izskats un iepakojums Fasenra ir šķīdums caurspīdīgā stikla šļircē. Tā krāsa var variēt no bezkrāsas līdz dzeltenai. Tas var saturēt daļiņas.

Fasenra pieejams iepakojumā, kurā ir 1 pilnšļirce.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

AstraZeneca AB SE-151 85 Södertälje Zviedrija

Ražotājs

AstraZeneca AB Gärtunavägen SE-151 85 Södertälje Zviedrija

MedImmune UK Ltd 6 Renaissance Way Liverpool, L24 9JW Lielbritānija

MedImmune Pharma B.V., Nijmegen Lagelandseweg 78 Nijmegen, 6545CG Nīderlande

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:

België/Belgique/Belgien AstraZeneca S.A./N.V. Tel: +32 2 370 48 11

Lietuva UAB AstraZeneca Lietuva Tel: +370 5 2660550

33

България АстраЗенека България ЕООД Тел.: +359 24455000
Česká republika AstraZeneca Czech Republic s.r.o. Tel: +420 222 807 111
Danmark AstraZeneca A/S Tlf: +45 43 66 64 62
Deutschland AstraZeneca GmbH Tel: +49 41 03 7080
Eesti AstraZeneca Tel: +372 6549 600
Ελλάδα AstraZeneca A.E. Τηλ: +30 210 6871500
España AstraZeneca Farmacéutica Spain, S.A. Tel: +34 91 301 91 00
France AstraZeneca Tél: +33 1 41 29 40 00
Hrvatska AstraZeneca d.o.o. Tel: +385 1 4628 000
Ireland AstraZeneca Pharmaceuticals (Ireland) DAC Tel: +353 1609 7100
Ísland Vistor hf. Sími: +354 535 7000
Italia AstraZeneca S.p.A. Tel: +39 02 9801 1
Κύπρος Αλέκτωρ Φαρµακευτική Λτδ Τηλ: +357 22490305
Latvija SIA AstraZeneca Latvija

Luxembourg/Luxemburg AstraZeneca S.A./N.V. Tél/Tel: +32 2 370 48 11
Magyarország AstraZeneca Kft. Tel.: +36 1 883 6500
Malta Associated Drug Co. Ltd Tel: +356 2277 8000
Nederland AstraZeneca BV Tel: +31 79 363 2222
Norge AstraZeneca AS Tlf: +47 21 00 64 00
Österreich AstraZeneca Österreich GmbH Tel: +43 1 711 31 0
Polska AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o. Tel.: +48 22 245 73 00
Portugal AstraZeneca Produtos Farmacêuticos, Lda. Tel: +351 21 434 61 00
România AstraZeneca Pharma SRL Tel: +40 21 317 60 41
Slovenija AstraZeneca UK Limited Tel: +386 1 51 35 600
Slovenská republika AstraZeneca AB, o.z. Tel: +421 2 5737 7777
Suomi/Finland AstraZeneca Oy Puh/Tel: +358 10 23 010
Sverige AstraZeneca AB Tel: +46 8 553 26 000
United Kingdom AstraZeneca UK Ltd

34

Tel: +371 67377100

Tel: +44 1582 836 836

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu.
<------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------>

35

Lietošanas norādījumi Fasenra 30 mg Šķīdums injekcijām pilnšļircē Benralizumabs

Subkutānai injekcijai Vienreizējas lietošanas pilnšļirce

Pirms Fasenra pilnšļirces lietošanas Jūsu ārstam jāparāda Jums vai Jūsu aprūpētājam, kā to pareizi lietot.

Pirms Fasenra pilnšļirces lietošanas sākšanas un katru reizi, kad saņemiet uzpildīšanu, izlasiet “Lietošanas norādījumus”. Tur var būt jauna informācija. Šī informācija nenozīmē, ka Jums nevajag pārrunāt savu veselības stāvokli vai ārstēšanu ar savu ārstu.

Ja Jums vai Jūsu aprūpētājam ir kādi jautājumi, sazinieties ar savu veselības aprūpes speciālistu.

Svarīga informācija

Uzglabāt Fasenra ledusskapī no 2°C līdz 8°C kartona kastītē, līdz esat gatavs to lietot. Fasenra var uzglabāt istabas temperatūrā līdz 25°C ne ilgāk kā 14 dienas. Pēc izņemšanas no ledusskapja Fasenra jāizlieto 14 dienu laikā vai jāiznīcina.

Nelietojiet Fasenra pilnšļirci, ja:  tā ir sasalusi  tā ir nokritusi vai bojāta  kartona kastītes drošības plomba ir bojāta  beidzies derīguma termiņš (EXP)

Nedariet:  nekratiet savu pilnšļirci  nedalieties vai atkārtoti nelietojiet
pilnšļirci

Ja notiek jebkas no iepriekš minētā, izmetiet pilnšļirci pret caurduršanu izturīgā asu priekšmetu tvertnē un lietojiet jaunu pilnšļirci. Katra Fasenra pilnšļirce satur 1 Fasenra devu, kas paredzēta tikai vienreizējai lietošanai. Uzglabāt Fasenra un visas zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Jūsu Fasenra pilnšļirce
Nenoņemiet adatas vāciņu, kamēr neesat sasniedzis šo norādījumu 6. soli un neesat gatavs injicēt Fasenra. Lai izvairītos no adatas drošības aizsarga priekšlaicīgas aktivizēšanas, nepieskarieties drošības ierīces (adatas aizsarga) aktivizēšanas klipšiem.

Adatas aizsarga Šļirces aktivēšanas klipši korpuss

Etiķete ar derīguma Adatas uzgalis termiņu

Virzuļa galva

Virzulis

Pirkstu atloks

Skata Adata lodziņš

36

1.solis – Savāciet piederumus
 1 Fasenra pilnšļirce no ledusskapja  1 spirta salvete  1 vates pikucis vai marles tampons  1 pret caurduršanu izturīga asu priekšmetu tvertne
(skatīt 9. soli - Izlietotās pilnšļirces iznīcināšana)

Pilnšļirce

Spirta salvete

Vates pikucis vai marles tampons

2.solis - Sagatavojiet pilnšļirci lietošanai
Pārbaudiet derīguma termiņu (EXP). Nelietot, ja beidzies derīguma termiņš. Pirms injicēšanas ļaujiet Fasenra sasilt istabas temperatūrā 20 ° C līdz 25 ° C apmēram 30 minūtes. Nesildiet pilnšļirci citā veidā. Piemēram, nesildiet pilnšļirci mikroviļņu krāsnī vai karstā ūdenī vai nenovietojiet karstuma avotu tuvumā. Lietojiet Fasenra 14 dienu laikā pēc izņemšanas no ledusskapja.

Asu priekšmetu tvertne
30
min

3. solis - Pārbaudiet šķīdumu
Atveriet kastīti. Noņemiet visu vāciņu no plastmasas paplātes. Satveriet šļirces korpusu (nevis virzuli), lai izņemtu pilnšļirci no tās paplātes. Apskatiet šķīdumu skata lodziņā. Šķīdumam jābūt dzidram un bezkrāsainam līdz dzeltenam. Tas var saturēt nelielas baltas daļiņas. Neinjicējiet Fasenra, ja šķīdums ir duļķains, mainījis krāsu vai tajā ir lielas daļiņas. Šķīdumā var redzēt nelielus gaisa burbulīšus. Tas ir normāli. Šādā gadījumā Jums nekas nav jādara.
4.solis - Izvēlieties injekcijas vietu
Ieteicamā injekcijas vieta ir augšstilba priekšpuse. Jūs varat izmantot arī vēdera apakšējo daļu.
Neinjicējiet:  5 cm zonā ap nabu
37

 kur āda ir maiga, nobrāzta, zvīņaina vai cieta  rētu vai bojātas ādas vietās  caur drēbēm
Aprūpētājs var veikt Jums injekciju augšdelmā, augšstilbā vai vēderā. Nemēģiniet injicēt sev rokā. Katrai injekcijai izvēlieties citu vietu, kas atrodas vismaz 3 cm attālumā no pēdējās injekcijas vietas.

Vieta, kur injekciju veic tikai aprūpētājs

5.solis - Notīriet injekcijas vietu
Nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni. Notīriet injekcijas vietu ar spirta salveti ar apļveida kustībām. Ļaujiet tai nožūt.
Neaizskariet tīro vietu pirms injicēšanas. Nevēdiniet vai nežāvējiet tīro vietu.
6.solis - Noņemiet adatas vāciņu Turiet šļirces korpusu ar vienu roku un uzmanīgi noņemiet adatas vāciņu ar otru roku pavelkot to taisnā virzienā. Noņemot adatas vāciņu, neturiet rokas pie virzuļa vai virzuļa galvas. Nolieciet adatas vāciņu, lai vēlāk to izmestu. Adatas galā Jūs varat redzēt šķīduma pilienu. Tas ir normāli. Nelietojiet šļirci, ja tā ir nokritusi bez adatas vāciņa vai, ja adata ir bojāta vai netīra. Nepieskarieties adatai vai neļaujiet tai saskarties ar jebkuru virsmu. Nekavējoties veiciet nākamās darbības soļus.

38

7.solis - Injicējiet Fasenra
Turiet pilnšļirci vienā rokā, kā parādīts attēlā. Izmantojiet otru roku, lai viegli saspiestu un turētu ādas zonu, kurā vēlaties veikt injekciju. Tas rada stingrāku virsmu. Nespiediet uz leju virzuli, kamēr adata nav pilnībā ievadīta ādā. Nevelciet atpakaļ virzuli jebkurā laikā.
Injicējiet Fasenra, veicot a, b un c attēlā aprakstītos darbības soļus.

a

b

c

45°

Ar ātru, šautriņmešanai līdzīgu kustību ievadiet adatu saspiestā ādā.
Ievadiet adatu 45 grādu leņķī.

Izmantojiet īkšķi, lai nospiestu virzuļa galvu. Turiet nospiestu, kamēr tas iet uz leju. Tas ir, lai pārliecinātos, ka esat injicējis visas zāles.

Velkot adatu no ādas, turiet īkšķi nospiestu uz virzuļa galvas. Lēnām atlaidiet virzuli, līdz adatas aizsargs nosedz adatu.

8.solis – Pārbaudiet injekcijas vietu

Injekcijas vietā var būt neliels asins vai šķīduma daudzums. Tas ir normāli. Ar vates vai marles tamponu viegli uzspiediet uz ādas līdz asiņošana apstājas. Neberzējiet injekcijas vietu. Ja nepieciešams, uzlieciet injekcijas vietai nelielu pārsēju.

9.solis - Izmetiet izlietoto pilnšļirci
 Katra pilnšļirce satur vienu Fasenra devu un to nevar izmantot atkārtoti.
 Uzreiz pēc lietošanas izlietoto pilnšļirci ievietojiet asiem priekšmetiem paredzētā konteinerī.
39

Neizmetiet pilnšļirci mājsaimniecības atkritumos. Nelieciet atpakaļ vāciņu pilnšļircei. Vāciņu un citus izlietotos piederumus izmetiet sadzīves atkritumos. Norādījumi par iznīcināšanu Izmetiet pilno konteineru, kā to norādījis Jūsu ārsts vai farmaceits. Neizmantojiet atkārtoti lietoto aso priekšmetu konteineru.
40

Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Fasenra 30 mg šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē benralizumabum
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas
attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Fasenra un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Fasenra lietošanas 3. Kā lietot Fasenra 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Fasenra 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Fasenra un kādam nolūkam to lieto
Kas ir Fasenra Fasenra ir zāles, kas satur aktīvo vielu benralizumabu, kas ir monoklonāla antiviela, noteikta veida proteīns, kas atpazīst specifisku mērķa vielu organismā un saistās pie tās. Benralizumaba mērķis ir proteīns, tā sauktais interleikīna-5 receptors, kas jo īpaši ir atrodams uz viena veida leikocītu, tā saukto eozinofilo leikocītu virsmas.
Kādam nolūkam lieto Fasenra Fasenra lieto smagas eozinofilās astmas ārstēšanai pieaugušajiem. Eozinofilā astma ir astmas veids, kad pacientiem asinīs vai plaušās ir pārāk liels eozinofilo leikocītu skaits.
Fasenra lieto kopā ar citām astmas ārstēšanai paredzētām zālēm (lielām devām "inhalējamo kortikosteroīdu" un citām zālēm astmas ārstēšanai), ja slimība netiek pietiekami kontrolēta tikai ar šo pārējo zāļu palīdzību.
Kā Fasenra darbojas Eozinofilie leikocīti ir astmas izraisītajā iekaisumā iesaistīti leikocīti. Pievienojoties eozinofilajiem leikocītiem, Fasenra palīdz samazināt to skaitu.
Kādi ir ieguvumi no Fasenra lietošanas Fasenra var samazināt astmas lēkmju skaitu, kas Jums rodas, palīdzēt Jums elpot labāk un vājināt astmas simptomus. Ja Jūs lietojat zāles "perorālos kortikosteroīdus", Fasenra lietošana var ļaut arī samazināt astmas kontrolēšanai nepieciešamo perorālo kortikosteroīdu dienas devu vai pārtraukt to lietošanu.
2. Kas Jums jāzina pirms Fasenra lietošanas
Nelietojiet Fasenra šādos gadījumos:  Ja Jums ir alerģija pret benralizumabu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Konsultējieties ar ārstu, medmāsu vai farmaceitu, ja domājat, ka tas ir attiecināms uz Jums.
41

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Konsultējieties ar ārstu, medmāsu vai farmaceitu pirms Fasenra lietošanas:  pirms lietot Fasenra, ja Jums ir parazītu invāzija vai ja Jūs dzīvojat vietā, kur parazītu invāzijas
ir izplatītas, vai ceļojat uz tādiem reģioniem. Šīs zāles var mazināt organisma spēju cīnīties ar noteiktu parazītu invāziju;  ja Jums ir alerģiskas reakcijas simptomi (skatīt 4. punktu). Pacientiem, kuri lietojuši šīs zāles, ir bijušas alerģiskas reakcijas;
Pastāstiet savam ārstam, medmāsai vai farmaceitam, ja Jums ir izrakstīta Fasenra, bet:  ja šo zāļu lietošanas laikā astma joprojām netiek kontrolēta vai pastiprinās;  ja Jums ir alerģiskas reakcijas simptomi (skatīt 4. punktu). Pacientiem, kuri lietojuši šīs zāles,
ir bijušas alerģiskas reakcijas.
Pievērsiet uzmanību nopietnu alerģisku reakciju pazīmēm Fasenra var izraisīt nopietnas alerģiskas reakcijas. Fasenra lietošanas laikā Jums jāpievērš uzmanība šo reakciju pazīmēm (piemēram, nātrenei, izsitumiem, elpošanas traucējumiem, ģībonim, reibonim, viegluma sajūtai galvā un/vai sejas, mēles vai mutes pietūkumam).
Ir svarīgi, lai Jūs konsultējieties ar savu ārstu par to, kā atpazīt nopietnu alerģisku reakciju agrīnos simptomus un kā tos novērst, ja tādi rodas.
Citas zāles astmas ārstēšanai Kad esat sācis lietot Fasenra, Jūs nedrīkstat pēkšņi pārtraukt lietot profilaktiskās zāles pret astmu.
Ja Jūsu reakcija uz ārstēšanu to ļauj, Jūsu ārsts var mēģināt samazināt dažu šo zāļu, īpaši tā saukto “kortikosteroīdu”, devas. Tas ir jādara pakāpeniski, Jūsu ārsta tiešā uzraudzībā.
Citas zāles un Fasenra Pirms Fasenra lietošanas pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Bērni un pusaudži Šo zāļu drošums un ieguvumi no tām bērniem vecumā līdz 18 gadiem nav zināmi.
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Nelietojiet Fasenra, ja esat grūtniece, ja vien ārsts neliek Jums to darīt. Nav zināms, vai Fasenra var kaitēt vēl nedzimušam bērnam.
Nav zināms, vai Fasenra sastāvdaļas var nonākt cilvēka pienā. Ja Jūs barojat ar krūti vai plānojat to darīt, aprunājieties ar ārstu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nav domājams, ka Fasenra varētu ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
3. Kā lietot Fasenra
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums ir teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam, māsai farmaceitam.
42

Fasenra lieto ievadot injekcijas veidā zem ādas (subkutāni). Jums un Jūsu ārstam vai māsai jāizlemj, vai Jums pašam jāinjicē Fasenra. Jūs nedrīkstat paši injicēt Fasenra, ja Jums nav bijusi iepriekšēja Fasenra terapijas pieredze vai, ja Jums bija iepriekšēja alerģiska reakcija ar Fasenra.
Jums vai Jūsu aprūpētājam jāsaņem apmācība par pareizo veidu, kā sagatavot un injicēt Fasenra. Pirms Fasenra lietošanas uzmanīgi izlasiet pilnšļirces “Lietošanas norādījumus”.
Ieteicamā deva ir 30 mg injekcija. Pirmās 3 injekcijas tiek ievadītas ik pēc 4 nedēļām. Pēc tam Jūs injekcijas ir pa 30 mg ik pēc 8 nedēļām.
Ja izlaista Fasenra deva Ja esat aizmirsis injicēt Fasenra devu, pēc iespējas ātrāk konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai māsu.
Fasenra lietošanas pārtraukšana Nepārtrauciet Fasenra terapiju, ja vien tā rīkoties Jums neliek ārsts. Fasenra terapijas pārtraukšana vai izbeigšana var izraisīt astmas simptomu un lēkmju atjaunošanos.
Ja Fasenra injekciju saņemšanas laikā pastiprinās astmas simptomi, sazinieties ar ārstu.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nopietnas alerģiskas reakcijas Ja domājat, ka Jums varētu būt alerģiska reakcija, nekavējoties meklējiet medicīnisku palīdzību. Šādas reakcijas var rasties dažu stundu vai dienu laikā pēc injekcijas.
Nav zināmi (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)  anafilakse,
simptomi parasti ir šādi: o sejas, mēles vai mutes pietūkums; o elpošanas problēmas; o ģībonis, reibonis, viegluma sajūta galvā (asinsspiediena krituma dēļ).
Bieži (tās var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem)  nātrene;  izsitumi.
Citas blakusparādības Bieži (tās var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem)  galvassāpes;  faringīts (rīkles iekaisums);  drudzis (augsta temperatūra);  reakcija injekcijas vietā (piemēram, sāpes, piesārtums, nieze, pietūkums injekcijas vietas
tuvumā).
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
43

5. Kā uzglabāt Fasenra
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā. Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz etiķetes. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu. Uzglabāt oriģinālajā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Uzglabāt ledusskapī (2°C –8°C). Pilnšļirci var turēt istabas temperatūrā līdz 25°C līdz 14 dienām. Pēc izņemšanas no ledusskapja, Fasenra jāizlieto 14 dienu laikā vai jāizmet. Nekratīt, nesasaldēt vai nepakļaut karstuma iedarbībai.
Fasenra paredzēts tikai vienreizējai lietošanai. Neizmetiet zāles kanalizācijā. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Fasenra satur Aktīvā viela ir benralizumabs. Vienas pildspalvveida pilnšļirces 1 ml satur 30 mg benralizumaba.

Citas sastāvdaļas ir histidīns, histidīna hidrohlorīda monohidrāts, trehalozes dihidrāts, polisorbāts 20 un ūdens injekcijām.

Fasenra ārējais izskats un iepakojums Fasenra ir bezkrāsains līdz dzeltens šķīdums. Tas var saturēt daļiņas.

Fasenra pieejams iepakojumā, kurā ir 1 pildspalvveida pilnšļirce.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

AstraZeneca AB SE-151 85 Södertälje Zviedrija

Ražotājs

AstraZeneca AB Gärtunavägen SE-151 85 Södertälje Zviedrija

MedImmune UK Ltd 6 Renaissance Way Liverpool, L24 9JW Lielbritānija

MedImmune Pharma B.V., Nijmegen Lagelandseweg 78 Nijmegen, 6545CG Nīderlande

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:

België/Belgique/Belgien AstraZeneca S.A./N.V.

Lietuva UAB AstraZeneca Lietuva

44

Tel: +32 2 370 48 11
България АстраЗенека България ЕООД Тел.: +359 24455000
Česká republika AstraZeneca Czech Republic s.r.o. Tel: +420 222 807 111
Danmark AstraZeneca A/S Tlf: +45 43 66 64 62
Deutschland AstraZeneca GmbH Tel: +49 41 03 7080
Eesti AstraZeneca Tel: +372 6549 600
Ελλάδα AstraZeneca A.E. Τηλ: +30 210 6871500
España AstraZeneca Farmacéutica Spain, S.A. Tel: +34 91 301 91 00
France AstraZeneca Tél: +33 1 41 29 40 00
Hrvatska AstraZeneca d.o.o. Tel: +385 1 4628 000
Ireland AstraZeneca Pharmaceuticals (Ireland) DAC Tel: +353 1609 7100
Ísland Vistor hf. Sími: +354 535 7000
Italia AstraZeneca S.p.A. Tel: +39 02 9801 1
Κύπρος Αλέκτωρ Φαρµακευτική Λτδ Τηλ: +357 22490305
Latvija

Tel: +370 5 2660550
Luxembourg/Luxemburg AstraZeneca S.A./N.V. Tél/Tel: +32 2 370 48 11
Magyarország AstraZeneca Kft. Tel.: +36 1 883 6500
Malta Associated Drug Co. Ltd Tel: +356 2277 8000
Nederland AstraZeneca BV Tel: +31 79 363 2222
Norge AstraZeneca AS Tlf: +47 21 00 64 00
Österreich AstraZeneca Österreich GmbH Tel: +43 1 711 31 0
Polska AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o. Tel.: +48 22 245 73 00
Portugal AstraZeneca Produtos Farmacêuticos, Lda. Tel: +351 21 434 61 00
România AstraZeneca Pharma SRL Tel: +40 21 317 60 41
Slovenija AstraZeneca UK Limited Tel: +386 1 51 35 600
Slovenská republika AstraZeneca AB, o.z. Tel: +421 2 5737 7777
Suomi/Finland AstraZeneca Oy Puh/Tel: +358 10 23 010
Sverige AstraZeneca AB Tel: +46 8 553 26 000
United Kingdom

45

SIA AstraZeneca Latvija Tel: +371 67377100

AstraZeneca UK Ltd Tel: +44 1582 836 836

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu.
<------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------>

46

Lietošanas norādījumi Fasenra 30 mg Šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē (Pen) benralizumabum Subkutānai injekcijai Vienreizējas lietošanas pildspalvveida pilnšļirce (Pen)

Pirms Fasenra Pen lietošanas Jūsu ārstam jāparāda Jums vai Jūsu aprūpētājam, kā to pareizi lietot.

Pirms Fasenra Pen lietošanas sākšanas un katru reizi, kad saņemiet uzpildīšanu, izlasiet “Lietošanas norādījumus”. Tur var būt jauna informācija. Šī informācija nenozīmē, ka Jums nevajag pārrunāt savu veselības stāvokli vai ārstēšanu ar savu ārstu.

Ja jums vai Jūsu aprūpētājam ir kādi jautājumi, sazinieties ar savu veselības aprūpes speciālistu.

Svarīga informācija
Uzglabāt Fasenra ledusskapī no 2°C līdz 8°C kartona kastītē, līdz esat gatavs to lietot. Fasenra var turēt istabas temperatūrā līdz 25°C līdz 14 dienām. Pēc izņemšanas no ledusskapja Fasenra jāizlieto 14 dienu laikā vai jāizmet.

Nelietojiet Fasenra Pen, ja:  tā ir sasalusi  tā ir nokritusi vai bojāta  kartona kastītes drošības plomba ir bojāta  beidzies derīguma termiņš (EXP)

Nedariet:  nekratiet savu Fasenra Pen  nedalieties vai atkārtoti nelietojiet
savu Fasenra Pen

Ja notiek jebkas no iepriekš minētā, izmetiet Fasenra Pen pret caurduršanu izturīgā asu priekšmetu tvertnē un lietojiet jaunu Fasenra Pen. Katra Fasenra Pen satur 1 Fasenra devu, kas paredzēta tikai vienreizējai lietošanai. Uzglabāt Fasenra un visas zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Jūsu Fasenra Pen

Nenoņemiet adatas vāciņu, kamēr neesat sasniedzis šo norādījumu 6. soli un neesat gatavs injicēt

Fasenra.

Pirms lietošanas

Pēc lietošanas

Skata lodziņš

Vāciņš

Zāļu šķīdums

Etiķete ar derīguma termiņu

Adatas aizsargs

Zaļš virzulis

1.solis – Savāciet piederumus
 1 Fasenra Pen no ledusskapja  1 spirta salvete  1 vates pikucis vai marles tampons  1 pret caurduršanu izturīga asu priekšmetu tvertne (skatīt 10. soli - Izmetiet izlietoto Fasenra Pen droši)

47

Fasenra Pen

Spirta salvete

2.solis - Sagatavojiet Fasenra Pen lietošanai

Vates pikucis vai marles tampons

Asu priekšmetu tvertne

Pārbaudiet derīguma termiņu (EXP). Nelietot, ja beidzies derīguma termiņš.

Pirms injicēšanas ļaujiet Fasenra sasilt istabas temperatūrā 20°C līdz 25°C

apmēram 30 minūtes.

Nesildiet Fasenra Pen citā veidā. Piemēram, nesildiet pilnšļirci mikroviļņu krāsnī

30

vai karstā ūdenī vai nenovietojiet karstuma avotu tuvumā.

min

Lietojiet Fasenra 14 dienu laikā pēc izņemšanas no ledusskapja.

Nenoņemiet adatas vāciņu, kamēr neesat sasniedzis šo norādījumu 6. soli

3. solis - Pārbaudiet šķīdumu
Apskatiet Fasenra Pen šķīdumu skata lodziņā. Šķīdumam jābūt dzidram un bezkrāsainam līdz dzeltenam. Tas var saturēt nelielas baltas daļiņas. Neinjicējiet Fasenra, ja šķīdums ir duļķains, mainījis krāsu vai tajā ir lielas daļiņas. Šķīdumā var redzēt nelielus gaisa burbulīšus. Tas ir normāli. Šādā gadījumā Jums nekas nav jādara.

4.solis - Izvēlieties injekcijas vietu

Vieta, kur injekciju veic tikai aprūpētājs

Ieteicamā injekcijas vieta ir augšstilba priekšpuse. Jūs varat izmantot arī vēdera apakšējo daļu.
Neinjicējiet:  5 cm zonā ap nabu  kur āda ir maiga, nobrāzta, zvīņaina vai cieta  rētu vai bojātas ādas vietās  caur drēbēm

Aprūpētājs var veikt Jums injekciju augšdelmā, augšstilbā vai vēderā. Nemēģiniet injicēt sev rokā. Katrai injekcijai izvēlieties citu vietu, kas atrodas vismaz 3 cm attālumā no pēdējās injekcijas vietas.

48

5.solis - Notīriet injekcijas vietu
Nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni. Notīriet injekcijas vietu ar spirta salveti ar apļveida kustībām. Ļaujiet tai nožūt.
Neaizskariet tīro vietu pirms injicēšanas. Nevēdiniet vai nežāvējiet tīro vietu.

6.solis - Noņemiet adatas vāciņu

Turiet Fasenra Pen ar vienu roku. Uzmanīgi noņemiet adatas vāciņu ar otru roku pavelkot to taisnā virzienā. Nolieciet adatas vāciņu, lai vēlāk to izmestu. Zaļais adatas aizsargs tagad ir izvilkts. Tas nodrošina, ka Jūs neaizskarat adatu. Nemēģiniet pieskarties adatai vai uzspiest uz adatas aizsarga ar pirkstu. Nemēģiniet uz Fasenra Pen uzlikt atpakaļ vāciņu. Tas var radīt to, ka injekcija norit priekšlaicīgi vai tiek sabojāta adata. Pēc vāciņa noņemšanas nekavējoties veiciet nākamās darbības soļus.

7.solis - Injicējiet Fasenra
Ievērojiet ārsta norādījumus par injekcijas veikšanu. Jūs varat uzmanīgi saspiest injekcijas vietu vai ievadīt injekciju, nesaspiežot ādu. Injicējiet Fasenra, veicot a, b, c un d attēlā aprakstītos darbības soļus.
Turiet Fasenra Pen injekcijas vietā. Pēc injekcijas uzsākšanas nemainiet Fasenra Pen pozīciju

a

90°

Fasenra Pen novietojums injekcijas vietā. Novietojiet Fasenra Pen adatas aizsargu lēzeni pret ādu (90 grādu leņķī). Pārliecinieties, vai redzat skata lodziņu.

49

b

c

d

15
sek

Stingri nospiediet uz leju Jūs dzirdēsiet klikšķi. “Klikšķis” norāda, ka injekcija ir sākusies. Injekcijas laikā zaļais virzulis skata lodziņā virzīsies uz leju.

Turiet stingri nospiestu 15 sekundes. Jūs dzirdēsiet otru “klikšķi”. Otrs klikšķis norāda, ka injekcija ir pabeigta. Zaļais virzulis aizpildīs skata lodziņu.

Paceliet Fasenra Pen taisni uz augšu. Adatas aizsargs slīdēs uz leju un nofiksēsies virs adatas.

8.solis – Pārbaudiet skata lodziņu

Pārbaudiet skata lodziņu, lai pārliecinātos, ka ir ievadīts viss šķīdums.

Ja zaļais virzulis neaizpilda skata lodziņu, iespējams, ka neesat saņēmis pilnu devu. Ja tas notiek vai, ja Jums ir citas bažas, sazinieties ar savu ārstu.

Pirms injekcijas

Pēc injekcijas

9.solis – Pārbaudiet injekcijas vietu
Injekcijas vietā var būt neliels asins vai šķīduma daudzums. Tas ir normāli. Ar vates vai marles tamponu viegli uzspiediet uz ādas līdz asiņošana apstājas. Neberzējiet injekcijas vietu. Ja nepieciešams, uzlieciet injekcijas vietai nelielu pārsēju.

50

10.solis - Izmetiet izlietoto Fasenra Pen droši  Katra Fasenra Pen satur vienu Fasenra devu un to nevar izmantot atkārtoti.  Uzreiz pēc lietošanas izlietoto Fasenra Pen ievietojiet asiem priekšmetiem paredzētā konteinerī. Neizmetiet pilnšļirci mājsaimniecības atkritumos. Vāciņu un citus izlietotos piederumus izmetiet sadzīves atkritumos.
Norādījumi par iznīcināšanu Izmetiet pilno konteineru, kā to norādījis Jūsu ārsts vai farmaceits. Neizmantojiet atkārtoti lietoto aso priekšmetu konteineru.
51

Lejupielādēt zāļu aprakstu

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām. Skatīt 4.8. apakšpunktu par to, kā ziņot par nevēlamām blakusparādībām.
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Fasenra 30 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē Fasenra 30 mg šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Pilnšļirce Katrā pilnšļircē ir 30 mg benralizumaba (benralizumabum)* 1 ml tilpumā.
Pildspalvveida pilnšļirce Katrā pildspalvveida pilnšļircē ir 30 mg benralizumaba (benralizumabum)* 1 ml tilpumā.
*Benralizumabs ir humanizēta monoklonālā antiviela, kas iegūta Ķīnas kāmja olnīcu šūnās, izmantojot rekombinantās DNS tehnoloģiju.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Šķīdums injekcijām pilnšļircē. (injekcija) Šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē (injekcija) (Fasenra Pen).
Dzidrs līdz opalescējošs, bezkrāsas līdz dzeltens šķīdums, kas var saturēt caurspīdīgas vai baltas līdz bālganas daļiņas.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Fasenra indicēts kā papildinoša uzturošā terapija pieaugušiem pacientiem ar smagu eozinofilo astmu, kas netiek atbilstoši kontrolēta, lietojot lielas inhalējamo kortikosteroīdu devas kopā ar ilgstošas darbības β receptoru agonistiem (skatīt 5.1. apakšpunktu).
4.2. Devas un lietošanas veids
Ārstēšana ar Fasenra jāuzsāk ārstam, kuram ir pieredze smagas astmas diagnostikā un ārstēšanā.
Pēc atbilstošas apmācības par subkutānas injekcijas veikšanu un izglītošanās par hipersensitivitātes reakciju pazīmēm un simptomiem (skatīt 4.4. apakšpunktu), pacienti, kuriem anamnēzē nav zināma anafilakse, vai viņu aprūpētāji paši var ievadīt Fasenra, ja ārsts uzskata, ka viņi to var veikt atbilstoši, pēc nepieciešamības veicot medicīnisku uzraudzību. Pašinjekcijas veikšanu vajadzētu apsvērt tikai tiem pacientiem, kas jau ir lietojuši Fasenra.
Devas
Ieteicamā benralizumaba deva ir 30 mg subkutānas injekcijas veidā; pirmās trīs devas lieto ik pēc 4 nedēļām, bet pēc tam zāles lieto ik pēc 8 nedēļām. Ja injekcija plānotajā datumā netiek veikta, devu
2

ievadīšana ir jāatsāk pēc iespējas ātrāk, ņemot vērā noteikto devu un lietošanas shēmu. Nedrīkst ievadīt divkāršu devu.
Fasenra paredzēts ilgstošai terapijai. Vismaz reizi gadā jālemj par terapijas turpināšanu, pamatojoties uz slimības smagumu, paasinājumu kontroles pakāpi un eozinofilo leikocītu skaitu asinīs.
Gados vecāki cilvēki Gados vecākiem pacientiem deva nav jāpielāgo (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Nieru un aknu darbības traucējumi Pacientiem ar nieru vai aknu darbības traucējumiem deva nav jāpielāgo (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija Fasenra drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā no 6 līdz 18 gadiem, nav pierādīta.
Dati par bērniem vecumā no 6 līdz 11 gadiem nav pieejami. Pašlaik pieejamie dati par bērniem vecumā no 12 līdz 18 gadiem aprakstīti 4.8., 5.1. un 5.2. apakšpunktā, taču ieteikumus par devām dot nav iespējams.
Lietošanas veids
Fasenra ievada subkutānas injekcijas veidā.
Injekcija jāievada augšstilbā vai vēderā. Ja injekciju ievada veselības aprūpes speciālists vai aprūpētājs, to var ievadīt arī augšdelmā. To nedrīkst injicēt vietās, kur āda ir jutīga, ar asinsizplūdumiem, eritematoza vai sacietējusi.
Vispārēji norādījumi par lietošanu, izmantojot pilnšļirci / pildspalvveida pilnšļirci (Fasenra Pen) ir norādīti "Lietošanas norādījumos".
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Fasenra nedrīkst lietot akūtu astmas paasinājumu ārstēšanai.
Pacientiem jānorāda, ka gadījumā, ja pēc ārstēšanas uzsākšanas astma joprojām netiek kontrolēta vai pastiprinās, ir jākonsultējas ar ārstu.
Pēc Fasenra terapijas uzsākšanas nav ieteicams strauji pārtraukt kortikosteroīdu lietošanu. Ja ir piemērota kortikosteroīdu devu samazināšana, tai jānotiek pakāpeniski un ārsta uzraudzībā.
Paaugstinātas jutības reakcijas
Pēc benralizumaba lietošanas ir radušās akūtas sistēmiskas reakcijas, tostarp anafilaktiskas reakcijas un paaugstinātas jutības reakcijas (piemēram, nātrene, papulāra nātrene, izsitumi) (skatīt 4.8 apakšpunktu) . Šīs reakcijas parasti var rasties dažu stundu laikā pēc zāļu ievadīšanas, taču dažos gadījumos tās sākušās vēlīni (t. i., pēc vairākām dienām).
Ar benralizumabu nesaistīta anafilakse anamnēzē var būt kā anafilakses riska faktors pēc Fasenra lietošanas (skatīt 4.3 apakšpunktu). Atbilstoši klīniskajai praksei pēc Fasenra lietošanas pacienti attiecīgā laikā periodā jākontrolē.
Paaugstinātas jutības reakcijas gadījumā Fasenra lietošana jāpārtrauc uz visiem laikiem un jāuzsāk atbilstoša terapija.
3

Parazītu (helmintu) invāzija
Eozinofilie leikocīti var būt iesaistīti imunoloģiskajā atbildē pret dažu helmintu invāziju. Pacientus ar zināmu helmintu invāziju neiekļāva klīniskajos pētījumos. Nav zināms, vai Fasenra var ietekmēt pacienta atbildes reakciju pret helmintu invāziju.
Pirms Fasenra terapijas uzsākšanas pacientiem jāārstē esoša helmintu invāzija. Ja invāzija rodas Fasenra terapijas laikā un nav vērojama atbildes reakcija uz prethelmintu terapiju, Fasenra lietošana jāpārtrauc uz laiku, līdz invāzija izzūd.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Randomizētā, dubultmaskētā, paralēlu grupu pētījumā, kurā piedalījās 103 pacienti vecumā no 12 līdz 21 gadiem ar smagu astmu, neuzrādīja, ka benralizumaba terapija ietekmētu sezonālo pretgripas vīrusu vakcinācijas izraisītu humorālo antivielu atbildes reakciju. Nav paredzams, ka benralizumabs ietekmētu vienlaicīgi lietotu zāļu farmakokinētiku (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Benralizumaba klīrensā nav iesaistīti citohroma P450 enzīmi, izplūdes sūkņi un proteīnu saistīšanās mehānismi. Pierādījumu par IL-5Rα ekspresiju hepatocītos nav. Eozinofilo leikocītu skaita samazināšanās neizraisa hroniskas sistēmiskas iekaisumu veicinošo citokīnu daudzuma izmaiņas.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Dati par benralizumaba lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežoti (mazāk par 300 grūtniecības iznākumu).
Pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda tiešu vai netiešu kaitīgu ietekmi saistītu ar reproduktīvo toksicitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu).
Monoklonālās antivielas, arī benralizumabs, grūtniecības laikam palielinoties, lineāri šķērso placentu, tāpēc iespējamā ietekme uz augli ir lielāka grūtniecības otrajā un trešajā trimestrī.
Ieteicams atturēties no Fasenra lietošanas grūtniecības laikā. Lietošana sievietēm grūtniecības laikā apsverama tikai tad, ja paredzamais ieguvums mātei ir lielāks par jebkādu iespējamo risku auglim.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai benralizumabs vai tā metabolīti izdalās cilvēka vai dzīvnieku pienā. Nevar izslēgt risku zīdaiņiem.
Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai pārtraukt/ atturēties no terapijas ar Fasenra, jāpieņem, izvērtējot krūts barošanas ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei.
Fertilitāte
Dati par cilvēka fertilitāti nav pieejami. Pētījumos ar dzīvniekiem nekonstatēja nevēlamu benralizumaba ietekmi uz fertilitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu).
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Fasenra neietekmē vai nedaudz ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
4

Drošuma profila kopsavilkums

Biežākās ziņotās nevēlamās blakusparādības ārstēšanas laikā ir galvassāpes (8%) un faringīts (3%). Ir ziņots par anafilaktiskām reakcijām.

Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulā

Kopumā benralizumabu klīniskajos pētījumos, kuru ilgums bija no 48 līdz 56 nedēļām, saņēmuši 2514 pacienti, no kuriem smaga, nekontrolēta eozinofilā astma bija 1663 pacientiem.

Nevēlamo blakusparādību biežums definēts šādi: ļoti bieži (≥1/10); bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1 000 līdz <1/100); reti (≥1/10 000 līdz <1/1 000); ļoti reti (<1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem). Katrā biežuma kategorijā nevēlamās blakusparādības minētas to nopietnības samazinājuma secībā.

1. tabula. Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulā

Orgānu sistēmu klase

Nevēlamā blakusparādība Biežums

Infekcijas un infestācijas

Faringīts*

Bieži

Imūnās sistēmas traucējumi Nervu sistēmas traucējumi

Paaugstinātas jutības reakcijas** Bieži

Anafilaktiska reakcija

Nav zināmi

Galvassāpes

Bieži

Vispārēji traucējumi un reakcijas Drudzis

ievadīšanas vietā

Reakcija injekcijas vietā

Bieži

* Faringīta definīcijai atbilda šāda vēlamo terminu grupa: "faringīts", "bakteriāls faringīts", „vīrusu izraisīts faringīts", "streptokoku izraisīts faringīts". ** Paaugstinātas jutības reakciju definīcijai atbilda šāda vēlamo terminu grupa: "nātrene", "papulāra nātrene" un "izsitumi". Piemērus par ziņotajām saistītajām izpausmēm un aprakstu par laiku līdz to sākumam skatīt 4.4. apakšpunktā.

Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts

Reakcijas injekcijas vietā Ar placebo kontrolētos pētījumos reakciju injekcijas vietā (piemēram, sāpju, eritēmas, niezes, papulu) biežums bija 2,2% pacientiem, kuri saņēma ieteicamo benralizumaba devu, un 1,9% pacientiem, kuri saņēma placebo.

Ilgtermiņa drošums

56 nedēļas ilgā pētījuma pagarinājumā, kurā piedalījās 1., 2. un 3. pētījumā iekļautie astmas slimnieki (n=3842), viņi tika ārstēti, lietojot ieteicamās Fasenra devas, un turpināja piedalīties pētījumā. Kopējais nevēlamo blakusparādību profils bija līdzīgs tam, kas tika novērots iepriekš aprakstītajos astmas pētījumos.

Pediatriskā populācija

Dati par pediatriskajiem pacientiem ir ierobežoti (skatīt 5.1. apakšpunktu). Nevēlamo blakusparādību biežums, veids un smagums pusaudžu populācijā bija līdzīgs pieaugušajiem novērotajam.

Ziņošana par iespējamām blakusparādībām

5

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Devas līdz 200 mg, kas tika lietotas subkutāni klīniskajos pētījumos pacientiem ar eozinofilo astmu, nedeva pierādījumus par zāļu toksicitāti.
Benralizumaba pārdozēšanas gadījumā nav noteiktas terapijas. Pārdozēšanas gadījumā pacientam pēc nepieciešamības jānodrošina atbalstoša terapija ar atbilstošu uzraudzību.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: zāles obstruktīvu elpceļu slimību ārstēšanai, citi sistēmiskie līdzekļi obstruktīvu elpceļu slimību ārstēšanai, ATĶ kods: R03DX10
Darbības mehānisms
Benralizumabs ir pret eozinofilajiem leikocītiem vērsta afukozilēta humanizēta monoklonālā antiviela (IgG1, kappa). Tas ar augstu afinitāti un specifiskumu saistās pie cilvēka interleikīna-5 receptora alfa subvienības (IL-5Rα). IL-5 receptors ir specifiski ekspresēts uz eozinofilo un bazofilo leikocītu virsmas. Tā kā benralizumaba Fc domēnā nav fukozes, tam ir augsta afinitāte pret FcɣRIII receptoriem uz imūnsistēmas efektoršūnām, piemēram, dabiskajām galētājšūnām (DG). Rezultātā pastiprināta, no antivielām atkarīga šūnu mediēta citotoksicitāte (AAŠC), kas mazina eozinofilisko iekaisumu, izraisa eozinofilo un bazofilo leikocītu apoptozi.
Farmakodinamiskā iedarbība
Ietekme uz eozinofilajiem leikocītiem asinīs Ārstēšana ar benralizumabu izraisa gandrīz pilnīgu asins eozinofilo leikocītu nomākumu 24 stundu laikā pēc pirmās devas lietošanas, un šāds efekts saglabājas visā ārstēšanas laikā. Asins eozinofilo leikocītu nomākums ir saistīts ar eozinofilo granulu proteīnu no eozinofilajiem leikocītiem atvasinātā neirotoksīna (eosinophil derived neurotoxin, EDN) un eozinofilā katjoniskā proteīna (eosinophil cationic protein, ECP) daudzuma samazinājumu serumā, kā arī ar bazofilo leikocītu skaita samazinājumu asinīs.
Ietekme uz eozinofilajiem leikocītiem elpceļu gļotādā Benralizumaba ietekmi uz eozinofilajiem leikocītiem elpceļu gļotādā pacientiem ar astmu, kuriem bija palielināts eozinofilo leikocītu skaits krēpās (vismaz 2,5%), vērtēja 12 nedēļu ilgā, randomizētā, dubultmaskētā, ar placebo kontrolētā 1. fāzes klīniskajā pētījumā ar benralizumabu, ko lietoja s.c. 100 mg vai 200 mg devā. Šajā pētījumā novērotā eozinofilo leikocītu skaita elpceļu gļotādā samazinājuma mediānas vērtība bija 96% benralizumaba grupā, salīdzinot ar47% placebo grupā (p=0,039).
Klīniskā efektivitāte
Fasenra efektivitāti vērtēja 3 randomizētos, dubultmaskētos, ar placebo kontrolētos paralēlu grupu klīniskajos pētījumos, kuru ilgums bija no 28 līdz 56 nedēļām un kurās piedalījās pacienti vecumā no 12 līdz 75 gadiem.
Šajos pētījumos pirmās 3 Fasenra 30 mg devas lietoja ik pēc 4 nedēļām, bet turpmākās devas lietoja ik pēc 4 vai 8 nedēļām; Fasenra lietoja papildus fona terapijai, un to vērtēja salīdzinājumā ar placebo.
6

Divos slimības paasinājumu pētījumos SIROCCO (1. pētījums) un CALIMA (2. pētījums) tika iesaistīti kopumā 2510 pacienti ar smagu nekontrolētu astmu; 64% bija sievietes, un pacientu vidējais vecums bija 49 gadi. Pacientu anamnēzē pēdējo 12 mēnešu laikā bija 2 vai vairāk (vidēji 3) astmas paasinājumi, kad bija nepieciešama perorāla vai sistēmiska kortikosteroīdu terapija, viņu ACQ-6 indeksa vērtība atlases laikā bija 1,5 vai vairāk, un viņiem bija pavājināta plaušu darbība pētījuma sākumā (vidējais prognozētais forsētas izelpas tilpums 1 sekundes laikā pirms bronhodilatatora lietošanas [FEV1] bija 57,5%), neskatoties uz inhalējamo kortikosteroīdu (IKS) regulāru lietošanu lielās devās (1. pētījums) vai IKS lietošanu vidējās vai lielās devās (2. pētījums) un ilgstošas darbības β-agonistu (IDBA) lietošanu; vismaz vienu papildu kontrolējošu līdzekli lietoja attiecīgi 51% un 41% šo pacientu.
Perorālo kortikosteroīdu (POKS) terapijas samazinājuma pētījumā ZONDA (3. pētījums) kopumā tika iesaistīti 220 pacienti ar astmu (61% no tiem - sievietes; vidējais vecums bija 51 gads), kuri astmas kontroles saglabāšanai katru dienu saņēma POKS (no 8 līdz 40 mg dienā; mediāna 10 mg) papildus regulāri lietotām lielām IKS devām un IDBA kopā ar vismaz vienu papildu kontrolējošu līdzekli 53% gadījumu. Šis pētījums ietvēra 8 nedēļas ilgu iesākuma periodu, kura laikā tika titrēta minimālā efektīvā POKS deva, kādu lietojot, netika zaudēta astmas kontrole. Eozinofilo leikocītu skaits pacientu asinīs bija ≥150 šūnu/μl, un viņiem anamnēzē bija vismaz viens slimības paasinājums pēdējo 12 mēnešu laikā.
Lai gan 1., 2. un 3. pētījumā tika pētītas 2 zāļu lietošanas shēmas, ieteicamā Fasenra lietošanas shēma ietver pirmo 3 devu lietošanu ik pēc 4 nedēļām, turpmāk zāles lietojot ik pēc 8 nedēļām (skatīt 4.2. apakšpunktu), jo papildu ieguvums no biežākas zāļu lietošanas netika novērots. Tālāk tekstā apkopotie rezultāti attiecas uz ieteicamo lietošanas shēmu.
Paasinājumu pētījumi
Primārais mērķa kritērijs bija klīniski nozīmīgu astmas paasinājumu ikgadējais biežums pacientiem, kuriem sākotnējā eozinofilo leikocītu skaita vērtība bija ≥300 šūnu/μl un kuri lietoja lielas IKS devas un IDBA. Klīniski nozīmīgu astmas paasinājumu definēja kā astmas pastiprināšanos vismaz uz 3 dienām, kad nepieciešama perorāla/sistēmiska kortikosteroīdu lietošana, un/vai neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšana ar nepieciešamību pēc perorālas/sistēmiskas kortikosteroīdu terapijas un/vai hospitalizācija. Pacientiem, kuri saņēma uzturošo terapiju ar perorāli lietojamiem kortikosteroīdiem, to definēja kā stabilas perorālas/sistēmiskas kortikosteroīdu terapijas devas īslaicīgu palielināšanu vismaz uz 3 dienām vai vienreizēju kortikosteroīdu depo injekciju.
Abos pētījumos Fasenra grupas pacientiem, kuriem eozinofilo leikocītu skaits asinīs pārsniedza ≥300 šūnu/μl, salīdzinājumā ar placebo grupas pacientiem, bija būtiski mazāks slimības paasinājumu skaits gadā. Turklāt, vērtējot vidējā FEV1 izmaiņas salīdzinājumā ar sākotnējo rādītāju, sākot jau no 4 nedēļām bija vērojams uzlabojums, kas saglabājās līdz ārstēšanas beigām (2. tabula).
Paasinājumu skaita samazinājumu novēroja neatkarīgi no sākotnējā eozinofilo leikocītu skaita, tomēr lielāks sākotnējais eozinofilo leikocītu skaits tika noteikts kā iespējamais prognostiskais faktors, kas norāda uz labāku reakciju uz ārstēšanu, it īpaši attiecībā uz FEV1.
2. tabula. Gada laikā novēroto paasinājumu skaits un plaušu darbības rādītāji ārstēšanas kursa beigās 1. un 2. pētījumā, dalot pēc eozinofilo leikocītu skaita.

1. pētījums

Fasenra

Placebo

Eozinofilo leikocītu skaits asinīs ≥300 šūnu/μla

n = 267

n = 267

Klīniski nozīmīgi paasinājumi

Skaits

0,74

1,52

2. pētījums

Fasenra

Placebo

n=239

n=248

0,73

1,01

7

Starpība

-0,78

-0,29

Skaita attiecība (95% TI)

0,49 (0,37, 0,64)

0,72 (0,54, 0,95)

p vērtība

< 0,001

0,019

FEV1 (l) pirms bronhodilatatora lietošanas

Vidējā sākotnējā vērtība

1,660

1,654

1,758

1,815

Uzlabojums salīdzinājumā ar sākumstāvokli

0,398

0,239

0,330

0,215

Starpība (95% TI)

0,159 (0,068, 0,249)

0,116 (0,028, 0,204)

p vērtība

0,001

0,010

Eozinofilo leikocītu skaits asinīs <300 šūnu/μlb

n =131

n =140

n = 125

n = 122

Klīniski nozīmīgi paasinājumi

Skaits

1,11

1,34

0,83

1,38

Starpība

-0,23

-0,55

Skaita attiecība (95% TI)

0,83 (0,59, 1,16)

0,60 (0,42, 0,86)

FEV1 (l) pirms bronhodilatatora lietošanas

Vidējās izmaiņas

0,248

0,145

0,140

0,156

Starpība (95% TI)

0,102 (-0,003, 0,208)

-0,015 (-0,127, 0,096)

a. Ārstēt paredzēto pacientu populācija (pacienti, kuri lieto lielas IKS devas un kuriem eozinofilo leikocītu

skaits asinīs ir ≥300 šūnu/μl). b. Nav iespējas konstatēt ārstēšanas noteiktās atšķirības pacientiem, kuriem eozinofilo leikocītu skaits ir <300

šūnu/μl.

1. un 2. pētījumā kopā bija vērojams skaitliski lielāks paasinājumu skaita samazinājums, kā arī lielāks FEV1 uzlabojums, ja bija lielāks sākotnējais eozinofilo leikocītu skaits.

Tādu paasinājumu, kad nepieciešama hospitalizācija un/vai neatliekamā palīdzība, skaits pacientiem, kuri lietoja Fasenra, un pacientiem, kuri lietoja placebo, 1. pētījumā bija 0,09 un 0,25 (skaita attiecība 0,37, 95% TI: 0,20, 0,67, p=<0,001), bet otrajā pētījumā tas bija 0,12 un 0,10 (skaita attiecība 1,23, 95% TI: 0,64, 2,35, p=0,538). 2. pētījumā placebo grupā bija pārāk neliels notikumu skaits, lai izdarītu secinājumus par paasinājumiem, kuru dēļ nepieciešama hospitalizācija vai neatliekamā palīdzība.

Gan 1., gan 2. pētījumā Fasenra lietojošajiem pacientiem, salīdzinot ar placebo lietojošiem pacientiem, bija vērojams statistiski nozīmīgs astmas simptomu samazinājums (Total Asthma Score). Līdzīgs uzlabojums par labu Fasenra tika novērots, vērtējot astmas kontroles anketu-6 (ACQ-6) un standartizēto astmas dzīves kvalitātes anketu 12 gadus veciem un vecākiem pacientiem (AQLQ(S)+12) (3. tabula).

3. tabula. Atšķirības starp ārstēšanas grupām, vērtējot vidējās izmaiņas ārstēšanas kursa beigās salīdzinājumā ar sākumstāvokli visu astmas simptomu indeksu vērtībās (ACQ-6 un AQLQ(s)+12. Pacienti, kuri lieto lielas IKS devas un kuriem eozinofilo leikocītu skaits asinīs ir ≥300 šūnu/μl

1. pētījums

Fasenra

Placebo

(na=267)

(na=267)

Kopējā astmas simptomu indeksa vērtībab

2. pētījums

Fasenra

Placebo

(na=239)

(na=248)

8

1. pētījums

Fasenra

Placebo

(na=267)

(na=267)

2. pētījums

Fasenra

Placebo

(na=239)

(na=248)

Vidējā sākotnējā vērtība

2,68

2,74

2,76

2,71

Uzlabojums salīdzinājumā ar sākumstāvokli

-1,30

-1,04

-1,40

-1,16

Starpība (95% TI)

-0,25 (-0,45, -0,06)

-0,23 (-0,43, -0,04)

p vērtība

0,012

0,019

ACQ-6

Vidējā sākotnējā vērtība

2,81

2,90

2,80

2,75

Uzlabojums salīdzinājumā ar sākumstāvokli

-1,46

-1,17

-1,44

-1,19

Starpība (95% TI)

-0,29 (-0,48, -0,10)

-0,25 (-0,44, -0,07)

AQLQ(S)+12

Vidējā sākotnējā vērtība

3,93

3,87

3,87

3,93

Uzlabojums salīdzinājumā ar sākumstāvokli

1,56

1,26

1,56

1,31

Starpība (95% TI)

0,30 (0,10, 0,50)

0.24 (0,04, 0,45)

a. Pacientu skaits (n) nedaudz variē tādu pacientu skaita dēļ, par kuriem pieejama informācija par visiem mainīgajiem. Parādītie rezultāti ir balstīti uz pēdējiem pieejamiem datiem par katru mainīgo.
b. Astmas simptomu skala: kopējā indeksa vērtība no 0 (vismazākā) līdz 6 (vislielākā); dienas un nakts astmas

simptomu skalas no 0 (vismazāk) līdz 3 (visvairāk) simptomiem. Individuālās dienas un nakts indeksa vērtības bija līdzīgas.

Apakšgrupu analīzes, grupējot pēc iepriekš bijušajiem paasinājumiem

Apakšgrupu analīzēs 1. un 2. pētījumā tika noskaidrots, ka pēc lielāka iepriekš bijušo paasinājumu skaita varētu prognozēt labāku atbildes reakciju uz ārstēšanu. Šie faktori, vērtējot tos atsevišķi vai kopā ar sākotnējo eozinofilo leikocītu skaitu asinīs, varētu ļaut labāk identificēt pacientus, kuriem varētu būt labāka atbildes reakcija uz ārstēšanu ar benralizumabu (4. tabula).

4. tabula. Paasinājumu skaits un plaušu darbības rādītāji (FEV1) ārstēšanas kursa beigās, dalot pacientus pēc slimības paasinājumu skaita iepriekšējā gada - pacienti, kuri lieto lielas IKS devas un kuriem eozinofilo leikocītu skaits asinīs ir ≥300 šūnu/μl

1. pētījums

Fasenra (N=267)

Placebo (N=267)

Sākotnēji 2 paasinājumi

n

164

149

Paasinājumu skaits

0,57

1,04

Starpība

-0,47

Skaita attiecība

0,55 (0,37, 0,80)

(95% TI)

2. pētījums

Fasenra (N=239)

Placebo

(N=248)

144

151

0,63

0,62

0,01

1,01 (0,70, 1,46)

9

1. pētījums

Fasenra (N=267)

Placebo (N=267)

FEV1 pirms bronhodilatatora lietošanas vidējās

0,343

0,230

izmaiņas

Starpība (95% TI)

0,113 (-0,002, 0,228)

Sākotnēji 3 vai vairāk paasinājumi

n

103

118

Paasinājumu skaits

0,95

2,23

Starpība

-1,28

Skaita attiecība

0,43 (0,29, 0,63)

(95% TI)

FEV1 pirms bronhodilatatora

0,486

0,251

lietošanas vidējās

izmaiņas

Starpība (95% TI)

0,235 (0,088, 0,382)

2. pētījums

Fasenra (N=239)

Placebo

(N=248)

0,266

0,236

0,029 (-0,079, 0,137)

95

97

0,82

1,65

-0,84

0,49 (0,33, 0,74)

0,440

0,174

0,265 (0,115, 0,415)

Perorālās kortikosteroīdu terapijas samazināšanas pētījums
3. pētījumā tika vērtēta Fasenra ietekme uz perorālo kortikosteroīdu uzturošās terapijas lietošanas samazinājumu. Primārais mērķa kritērijs bija galīgās POKS devas procentuālais samazinājums laikā no 24. līdz 28. nedēļai salīdzinājumā ar sākumstāvokli, vienlaicīgi saglabājot astmas kontroli. 5. tabulā apkopoti 3. pētījuma rezultāti.
5. tabula. Fasenra ietekme uz POKS devas samazinājumu; 3. pētījums

Fasenra (N=73) Placebo (N=75)

Wilcoxon rangu summas tests (primārā analīzes metode)

Dienas POKS devas % samazinājuma mediāna salīdzinājumā ar 75 (60, 88)
sākumstāvokli (95% TI)

25 (0,33)

Wilcoxon rangu summas testa p vērtība

< 0,001

Proporcionālais izredžu modelis (jutīguma analīze)

POKS procentuālais samazinājums 28. nedēļā salīdzinājumā ar sākumstāvokli

Samazinājums par ≥90%

27 (37%)

9 (12%)

Samazinājums par ≥75%

37 (51%)

15 (20%)

Samazinājums par ≥50%

48 (66%)

28 (37%)

Samazinājums par >0%

58 (79%)

40 (53%)

Bez izmaiņām vai POKS samazinājums nav novērots

15 (21%)

35 (47%)

Krusteniskā attiecība (95% TI)

4,12 (2,22, 7,63)

Dienā lietotās POKS devas samazinājums līdz 0 mg dienā*

22 (52%)

8 (19%)

Krusteniskā attiecība (95% TI)

4,19 (1,58, 11,12)

Dienā lietotās POKS devas samazinājums līdz ≤5 mg dienā

43 (59%)

25 (33%)

Krusteniskā attiecība (95% TI)

2,74 (1,41, 5,31)

10

Fasenra (N=73) Placebo (N=75)

Paasinājumu skaits

0,54

1,83

Skaita attiecība (95% TI)

0,30 (0,17, 0,53)

Tādu paasinājumu skaits, kad bijusi nepieciešama hospitalizācija

0,02

0,32

vai neatliekamā palīdzība

Skaita attiecība (95% TI)

0,07 (0,01, 0,63)

* POKS devas samazinājumu par 100% šī pētījuma laikā varēja sasniegt tikai pacienti, kuriem optimizētā sākotnējā POKS

deva bija 12,5 mg vai mazāka.

3. pētījumā tika vērtēti arī plaušu darbības raksturlielumi, astmas simptomu indeksa vērtība, ACQ-6 un AQLQ(S)+12, un iegūtie rezultāti bija līdzīgi kā 1. un 2. pētījumā

Ilgstošs pētījuma pagarinājums Fasenra ilgtermiņa efektivitāte un drošums tika vērtēts 56 nedēļas ilgā 3. fāzes pētījuma BORA (4. pētījuma) pagarinājuma laikā. Pētījumā bija iekļauti 2123 pacienti – 2037 pieaugušie un 86 pusaudži (no 12 gadu vecuma), kuri bija piedalījušies 1., 2. un 3. pētījumā. 4. pētījumā tika vērtēta Fasenra ilgtermiņa ietekme uz paasinājumu sastopamību gada laikā, plaušu darbību, ACQ-6 indeksu, pēc anketas AQLQ(S)+12 iegūto rezultātu un perorālo kortikosteroīdu (PKS) devas samazināšanas noturību, izmantojot divas iepriekš notikušajos pētījumos vērtētās shēmas.

Izmantojot ieteiktās devu shēmas, iepriekš notikušajā 1. un 2. ar placebo kontrolētajā pētījumā novērotā samazinātā paasinājumu sastopamība gada laikā pacientiem, kam sākotnējais eozinofilo leikocītu skaits asinīs bija ≥300 šūnu/μl, saglabājās arī ārstēšanas otrajā gadā (skatīt 6. tabulu). 73% pacientu, kuri iepriekš notikušajā 1. un 2. pētījumā bija saņēmuši Fasenra, 4. pētījuma pagarinājumā netika novēroti astmas paasinājumi.

6. tabula. Paasinājumi ārstēšanas pagarinājuma periodāa

Placebob (N=338) 1. un 2. pētījums

1. un 2. pētījums

Fasenra (N=318) 4. pētījums

1., 2. un 4c. pētījums

Biežums

1,23

0,65

0,48

0,56

a. 4. pētījumā iekļautie pacienti, kas bija piedalījušies iepriekš notikušajā 1. un 2. pētījumā un kam sākotnējais eozinofilo

leikocītu skaits asinīs bija ≥300 šūnu/μl un kas lietoja lielas IKS devas. b. Placebo saņēmušie pacienti 1. un 2. pētījumā tika iekļauti pirms šo pētījumu beigām, kas bija attiecīgi 48. un 56. nedēļā. c. Ārstēšanas kopējais ilgums: 104–112 nedēļas

Visa 4. pētījuma laikā tika novērota līdzīga ietekme uz plaušu darbību, ACQ-6 indeksu un pēc anketas AQLQ(S)+12 iegūto rezultātu (skatīt 7. tabulu).

11

7. tabula. Sākotnējās plaušu darbības, ACQ-6 indeksa un pēc anketas AQLQ(S)+12 iegūtā rezultāta pārmaiņasa

1. un 2. pētījuma 1. un 2. pētījuma

sākumsb

ārstēšanas

4. pētījuma EOTd

perioda beigas (EOT)c

FEV1 (l) pirms bronhodilatatora lietošanas

n
Vidēji sākumā (SN)
Pārmaiņas salīdzinājumā ar sākumstāvokli (SN)e

318 1,741 (0,621)


305 –
0,343 (0,507)

290 – 0,404 (0,555)

ACQ-6 n Vidēji sākumā (SN)

318

315

296

2,74 (0,90)





Pārmaiņas salīdzinājumā ar sākumstāvokli (SN)e



–1,44 (1,13)

–1,47 (1,05)

AQLQ(S)+12

n

307

306

287

Vidēji sākumā (SN)

3,90 (0,99)





Pārmaiņas salīdzinājumā ar sākumstāvokli (SN)e



1,58 (1,23)

1,61 (1,21)

n – to pacientu skaits, par kuriem ir dati attiecīgajā brīdī. SN – standartnovirze.

a. Pacientiem, kam eozinofilo leikocītu sākotnējais skaits asinīs bija ≥300 šūnu/μl un kuri lietoja lielas IKS devas, tika

izmantotas ieteiktās Fasenra devu shēmas.

b. Integrētajai analīzei par stāvokli 1. un 2. pētījuma sākumā izmantoti dati par pieaugušajiem un pusaudžiem.

c. Integrētās analīzes rezultāti par stāvokli 1. un 2. pētījuma EOT (attiecīgi 48. un 56. nedēļā). d. 4. pētījumā EOT bija 48. nedēļā (pēdējais brīdis, kad tika iegūti dati par pieaugušajiem un pusaudžiem).

e. 1. un 2. pētījumā sākumstāvoklis bija pirms Fasenra terapijas uzsākšanas.

4. pētījumā efektivitāte tika vērtēta arī pacientiem, kam eozinofilo leikocītu sākotnējais skaits asinīs bija <300 šūnu/μl, un iegūtie rezultāti bija līdzīgi 1. un 2. pētījumā iegūtajiem rezultātiem. PKS dienas devu samazināšanās saglabāšanās pētījuma pagarinājuma periodā tika novērota arī iesaistītajiem pacientiem, kas bija piedalījušies 3. pētījumā (skatīt 1. grafiku). 1. grafiks. 3. un 4. pētījuma gaitā novērotā PKS dienas devu procentuālās samazināšanās mediānaa

Benra pa 30 mg ik pēc 8. nedēļām

Procentuālās samazināšanās mediāna

3. pētījums

4. pētījums n=

Nedēļa(-s) a. Pacienti, kas bija piedalījušies iepriekš notikušajā 3. pētījumā un Fasenra terapiju turpināja 4. pētījumā. Pacientiem
tika atļauts iekļauties otrajā pētījuma pagarinājumā pēc tam, kad viņi vismaz astoņas nedēļas bija piedalījušies 4. pētījumā, nepabeidzot 56 nedēļas ilgo pagarinājuma periodu.
12

Imunogenitāte
Kopumā ārstēšanas izraisīta antivielu reakcija pret zālēm radās 107 no 809 pacientiem (13%), kuri 48 līdz 56 nedēļas ilgajā ārstēšanas periodā saņēma Fasenra saskaņā ar ieteicamo lietošanas shēmu trijos ar placebo kontrolētos paasinājumu 3. fāzes pētījumos. Lielākā daļa antivielu bija neitralizējošas un pastāvīgas. Anti-benralizumaba antivielas bija saistītas ar palielinātu benralizumaba klīrensu un paaugstinātu eozinofilo leikocītu līmeni pacientiem ar augstu zāļu antivielu titra vērtību, salīdzinot ar pacientiem, kuriem bija negatīvs antivielu statuss, retos gadījumos eozinofilo leikocītu skaits asinīs atgriezās normā. Ņemot vērā esošo pacientu ziņojumus, nenovēroja pierādījumus par zāļu antivielu saistību ar efektivitāti vai drošumu.
Pēc to pacientu, kuri bija piedalījušies ar placebo kontrolētajos 3. fāzes pētījumos, ārstēšanas otrā gada vēl 18 no 510 pacientiem (4%) zāļu lietošanas dēļ bija pirmreizēji radušās to antivielas. Kopumā pacientiem, kas iepriekš notikušo pētījumu laikā bija pozitīvi attiecībā uz zāļu antivielām, ārstēšanas otrajā gadā to titri saglabājās stabili vai samazinājās. Pierādījumi tam, ka zāļu antivielu rašanās ir saistīta ar efektivitāti vai drošumu, nav iegūti.
Pediatriskā populācija
3. fāzes pētījumos bija iesaistīti 108 pusaudži vecumā no 12 līdz 17 gadiem ar astmu (1. pētījums: n=53, 2. pētījums: n=55). 46 no viņiem saņēma placebo, 40 saņēma 3 Fasenra devas ik pēc 4 nedēļām, bet pēc tam - ik pēc 8 nedēļām, un 22 saņēma Fasenra ik pēc 4 nedēļām. Šajos pētījumos astmas paasinājumu rādītājs pusaudžiem, kuriem tika lietots Fasenra ieteiktajās devās, bija 0,70 (n=40, 95% TI: 0,42, 1,18), savukārt pacientiem, kuriem tika lietots placebo, tas bija 0,41 (n=46, 95% TI: 0,23, 0,73) [skaita attiecība 1,70, 95% TI: 0,78, 3,69].
12 līdz 17 gadus veciem pusaudžiem (n=86), kuri bija piedalījušies 1. un 2. pētījumā, 4. pētījumā ārstēšana ar Fasenra tika turpināta ne ilgāk kā 108 nedēļas. Efektivitāte un drošums atbilda tam, kas bija novērots iepriekš notikušajos pētījumos.
Nav iespējams izdarīt secinājumus par efektivitāti astmas ārstēšanā pediatriskajā populācijā.
Eiropas Zāļu aģentūra atbrīvojusi no pienākuma iesniegt pētījumu rezultātus Fasenra pediatriskajā populācijā, kurā ietilpst astmas slimnieki vecumā no dzimšanas līdz 6 gadiem (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).
Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt pētījumu rezultātus par Fasenra astmas ārstēšanai vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Benralizumaba farmakokinētika pacientiem ar astmu pēc šo zāļu subkutānas ievadīšanas devu diapazonā no 2 līdz 200 mg bija proporcionāla devai. Uzsūkšanās
Pēc subkutānas ievadīšanas pacientiem ar astmu uzsūkšanās pusperiods bija 3,5 dienas. Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, prognozējamā absolūtā biopieejamība bija aptuveni 59%, un relatīvā biopieejamība klīniski nozīmīgi neatšķīrās, ievadot zāles vēderā, augšstilbā vai augšdelmā.
Izkliede
Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, benralizumaba centrālais un perifēriskais izkliedes tilpums 70 kg smagam cilvēkam bija attiecīgi 3,1 l un 2,5 l.
13

Biotransformācija Benralizumabs ir humanizēta IgG1 monoklonālā antiviela, ko šķeļ proteolītiskie enzīmi, kas organismā ir plaši izplatīti un neatrodas tikai aknu audos.
Eliminācija
Populācijas farmakokinētikas analīzē benralizumabam novērota lineāra farmakokinētika, un nav konstatēti pierādījumi par mērķa receptora mediētu klīrensa mehānismu. Benralizumaba prognozējamais sistēmiskais klīrenss (CL) bija 0,29 l dienā. Pēc subkutānas ievadīšanas eliminācijas pusperiods bija aptuveni 15,5 dienas.
Īpašas pacientu grupas
Gados vecāki pacienti (≥65 gadi) Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, vecums neietekmē benralizumaba klīrensu. Tomēr dati par pacientiem, kuru vecums pārsniedz 75 gadus, nav pieejami.
Pediatriskā populācija Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, benralizumaba farmakokinētika pusaudžiem vecumā no 12 līdz 17 gadiem bija līdzīga kā pieaugušajiem. Benralizumabs nav pētīts bērniem (vecumā no 5 līdz 11 gadiem) (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Dzimums, rase Populācijas farmakokinētikas analīzē konstatēts, ka dzimums vai rase būtiski neietekmē benralizumaba klīrensu.
Nieru darbības traucējumi Formāli klīniskie pētījumi, lai vērtētu nieru darbības traucējumu ietekmi uz benralizumabu, nav veikti. Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, benralizumaba klīrenss personām, kurām kreatinīna klīrenss bija no 30 līdz 80 ml/min, un pacientiem ar normāliem nieru darbības rādītājiem bija līdzīgs. Pieejamie dati par personām, kurām kreatinīna klīrenss ir zem 30 ml/min, ir ierobežoti, tomēr benralizumabs neizdalās caur nierēm.
Aknu darbības traucējumi Formāli klīniskie pētījumi, lai vērtētu aknu darbības traucējumu ietekmi uz benralizumabu, nav veikti. IgG monoklonālās antivielas pamatā netiek izvadītas caur aknām; nav paredzams, ka aknu darbības izmaiņas ietekmētu benralizumaba klīrensu. Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, sākotnējiem aknu darbības biomarķieriem (AlAT, AsAT un bilirubīns) nebija klīniski nozīmīgas ietekmes uz benralizumaba klīrensu.
Mijiedarbība ar citām zālēm Nav paredzams, ka benralizumabs ietekmētu vienlaicīgi lietotu zāļu farmakokinētiku. Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, biežāk vienlaicīgi lietotās zāles (montelukasts, paracetamols, protonu sūkņu inhibitori, makrolīdu antibiotikas un teofilīns/ aminofilīns) neietekmē benralizumaba klīrensu pacientiem, kuriem ir astma.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Tā kā benralizumabs ir monoklonālā antiviela, genotoksicitātes vai kancerogenitātes pētījumi nav veikti.
Dzīvnieku toksikoloģija un/vai farmakoloģija
Neklīniskajos standartpētījumos ar pērtiķiem iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu un atkārtotu devu toksicitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam. Intravenoza un subkutāna ievadīšana makaka sugas
14

pērtiķiem bija saistīta ar eozinofilo leikocītu skaita samazinājumu perifēriskajās asinīs un kaulu smadzenēs, taču bez toksikoloģiskām atradēm.
Grūtniecība
Prenatālās un postnatālās attīstības pētījumā ar grūsnām makaka sugas pērtiķu mātītēm netika novērota ar benralizumabu saistīta ietekme uz mātītes organismu vai embriofetāli vai postnatāli efekti.
Fertilitāte
Nav veikti īpaši pētījumi ar dzīvniekiem. Makaka sugas pērtiķu tēviņiem un mātītēm nenovēroja ar benralizumabu saistītu reproduktīvo raksturlielumu pasliktināšanos. Ar benralizumabu ārstēto dzīvnieku fertilitātes surogātparametru izpēte (ieskaitot orgānu masu un reproduktīvo audu histopatoloģiju) neliecināja par fertilitātes traucējumiem. Tomēr, pērtiķiem, kuriem grūtniecības laikā tika lietotas zāles, tika konstatēts eozinofilo leikocītu samazinājums.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Histidīns Histidīna hidrohlorīda monohidrāts Trehalozes dihidrāts Polisorbāts 20 Ūdens injekcijām
6.2. Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ šīs zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt ledusskapī (2–8 °C). Fasenra var uzglabāt istabas temperatūrā līdz 25°C ne ilgāk par 14 dienām. Pēc izņemšanas no ledusskapja Fasenra jāizlieto 14 dienu laikā vai jāizmet. Pilnšļirce/pildspalvveida pilnšļirce (Fasenra Pen) jāuzglabā oriģinālajā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Nesasaldēt. Nekratīt. Nepakļaut karstuma iedarbībai.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Pilnšļirce
Viens ml šķīduma vienreizējās lietošanas pilnšļircē, kas izgatavota no 1. hidrolītiskās klases stikla ar pievienotu 29. izmēra ½ collas (12,7 mm) nerūsējošā tērauda adatu, cietu adatas aizsargu un virzuļa aizturi ar Fluorotec pārklājumu pasīvajā drošības ierīcē.
Iepakojumā ir 1 vienreizējās lietošanas pilnšļirce.
Pildspalvveida pilnšļirce
15

Viens ml šķīduma sterilā vienreizējās lietošanas pildspalvveida pilnšļircē, kas izgatavota no 1. hidrolītiskās klases stikla ar pievienotu 29. izmēra ½ collas (12,7 mm) nerūsējošā tērauda adatu, stingru adatas aizsargu un aizbāzni ar Fluorotec pārklājumu pildspalvveida pilnšļircē. Iepakojumā ir 1 vienreizējās lietošanas pildspalvveida pilnšļirce (Fasenra Pen). 6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos Fasenra šķīdums injekcijām pieejams vienreizējās lietošanas pilnšļircē vai pildspalvveida pilnšļircē individuālai lietošanai. Nekratīt. Nesasaldēt. Pirms lietošanas Fasenra jāsasilda, atstājot kastīti istabas temperatūrā. Parasti tam vajadzīgas 30 minūtes. Pirms zāļu ievadīšanas vizuāli pārbaudiet, vai Fasenra nav redzamas daļiņas vai krāsas izmaiņas. Fasenra ir dzidrs līdz opalescējošs, bezkrāsains līdz dzeltens šķīdums, kas var saturēt caurspīdīgas vai baltas līdz bālganas daļiņas. Nelietojiet Fasenra, ja šķidrums ir duļķains, mainījis krāsu vai satur liela izmēra vai svešas daļiņas. Papildu informācija un norādījumi par Fasenra sagatavošanu un ievadīšanu, izmantojot pilnšļirci vai pildspalvveida pilnšļirci (Fasenra Pen), ir sniegti lietošanas instrukcijā un “Lietošanas norādījumos”. Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS AstraZeneca AB SE-151 85 Södertälje Zviedrija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/17/1252/001 1 pilnšļirce EU/1/17/1252/002 1 pildspalvveida pilnšļirce 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 2018. gada 8. janvāris 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu
16

II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS (-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I)
UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
17

A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS(-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I) UN> RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās vielas ražotāja nosaukums un adrese
AstraZeneca Pharmaceuticals LP Frederick Manufacturing Center (FMC) 633 Research Court Frederick, Maryland 21703 Amerikas Savienotās Valstis
Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese
AstraZeneca AB Gärtunavägen SE-151 85 Södertälje Zviedrija
MedImmune UK Ltd 6 Renaissance Way Liverpool, L24 9JW Apvienotā Karaliste
MedImmune Pharma B.V., Nijmegen Lagelandseweg 78 Nijmegen, 6545CG Nīderlande
Drukātajā lietošanas instrukcijā jānorāda ražotāja, kas atbild par attiecīgās sērijas izlaidi, nosaukums un adrese.
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
 Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums
Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu pirmais periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums 6 mēnešu laikā pēc reģistrācijas apliecības piešķiršanas.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
 Riska pārvaldības plāns (RPP)
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjauninātajos apstiprinātajos RPP.
18

Atjaunināts RPP jāiesniedz:



pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma;



ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna

informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances

vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.

19

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
20

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
21

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA PILNŠĻIRCES ĀRĒJĀ KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fasenra 30 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē benralizumabum
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Viena pilnšļirce satur 30 mg benralizumaba 1 ml.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Palīgvielas: histidīns, histidīna hidrohlorīda monohidrāts, trehalozes dihidrāts, polisorbāts 20, ūdens injekcijām.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Šķīdums injekcijām 1 pilnšļirce
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Subkutānai lietošanai Pirms lietošanas izlasiet lietošanas norādījumus un lietošanas instrukciju
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt, nekratīt vai nepakļaut karstuma iedarbībai. Pilnšļirce jāuzglabā ārējā kartona iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
22

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE AstraZeneca AB SE-151 85 Södertälje Zviedrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/17/1252/001
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ fasenra 30 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods ar unikālu identifikatoru.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS - DATI, KO VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
23

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERIEM VAI PLĀKSNĪTĒM PILNŠĻIRCE BLISTERIEPAKOJUMĀ 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fasenra 30 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē benralizumabum 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS AstraZeneca 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS<, DĀVINĀJUMA UN ZĀĻU KODS> Lot 5. CITA Subkutānai lietošanai Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt, nekratīt vai nepakļaut karstuma iedarbībai. Pilnšļirce jāuzglabā ārējā kartona iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
24

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA PILNŠĻIRCES ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Fasenra 30 mg injekcija benralizumabum s.c. 2. LIETOŠANAS VEIDS 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 1 ml 6. CITA
25

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA PILDSPALVVEIDA PILNŠĻIRCES ĀRĒJĀ KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Fasenra 30 mg šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē benralizumabum
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Viena pildspalvveida pilnšļirce satur 30 mg benralizumaba 1 ml.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Palīgvielas: histidīns, histidīna hidrohlorīda monohidrāts, trehalozes dihidrāts, polisorbāts 20, ūdens injekcijām.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Šķīdums injekcijām 1 pildspalvveida pilnšļirce Katrs iepakojums satur 1 Fasenra Pen 5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Subkutānai lietošanai Pirms lietošanas izlasiet lietošanas norādījumus un lietošanas instrukciju. Atvērt šeit Svarīgi! Ievērojiet pievienotos lietošanas norādījumus par devas sagatavošanu un ievadīšanu.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt, nekratīt vai nepakļaut karstuma iedarbībai.
26

Pildspalvveida pilnšļirce jāuzglabā ārējā kartona iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE AstraZeneca AB SE-151 85 Södertälje Zviedrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/17/1252/002
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ fasenra 30 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods ar unikālu identifikatoru.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS - DATI, KO VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
27

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA PILDSPALVVEIDA PILNŠĻIRCES ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Fasenra 30 mg injekcija benralizumabum s.c. 2. LIETOŠANAS VEIDS 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 1 ml 6. CITA AstraZeneca
28

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
29

Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Fasenra 30 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē benralizumabum
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas
attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Fasenra un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Fasenra lietošanas 3. Kā lietot Fasenra 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Fasenra 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Fasenra un kādam nolūkam to lieto
Kas ir Fasenra Fasenra ir zāles, kas satur aktīvo vielu benralizumabu, kas ir monoklonāla antiviela, noteikta veida proteīns, kas atpazīst specifisku mērķa vielu organismā un saistās pie tās. Benralizumaba mērķis ir proteīns, tā sauktais interleikīna-5 receptors, kas jo īpaši ir atrodams uz viena veida leikocītu, tā saukto eozinofilo leikocītu virsmas.
Kādam nolūkam lieto Fasenra Fasenra lieto smagas eozinofilās astmas ārstēšanai pieaugušajiem. Eozinofilā astma ir astmas veids, kad pacientiem asinīs vai plaušās ir pārāk liels eozinofilo leikocītu skaits.
Fasenra lieto kopā ar citām astmas ārstēšanai paredzētām zālēm (lielām devām "inhalējamo kortikosteroīdu" un citām zālēm astmas ārstēšanai), ja slimība netiek pietiekami kontrolēta tikai ar šo pārējo zāļu palīdzību.
Kā Fasenra darbojas Eozinofilie leikocīti ir astmas izraisītajā iekaisumā iesaistīti leikocīti. Pievienojoties eozinofilajiem leikocītiem, Fasenra palīdz samazināt to skaitu.
Kādi ir ieguvumi no Fasenra lietošanas Fasenra var samazināt astmas lēkmju skaitu, kas Jums rodas, palīdzēt Jums elpot labāk un vājināt astmas simptomus. Ja Jūs lietojat zāles "perorālos kortikosteroīdus", Fasenra lietošana var ļaut arī samazināt astmas kontrolēšanai nepieciešamo perorālo kortikosteroīdu dienas devu vai pārtraukt to lietošanu.
2. Kas Jums jāzina pirms Fasenra lietošanas
Nelietojiet Fasenra šādos gadījumos:  Ja Jums ir alerģija pret benraluzimabu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Konsultējieties ar ārstu, medmāsu vai farmaceitu, ja domājat, ka tas ir attiecināms uz Jums.
30

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Konsultējieties ar ārstu, medmāsu vai farmaceitu pirms Fasenra lietošanas:  pirms lietot Fasenra, ja Jums ir parazītu invāzija vai ja Jūs dzīvojat vietā, kur parazītu invāzijas
ir izplatītas, vai ceļojat uz tādiem reģioniem. Šīs zāles var mazināt organisma spēju cīnīties ar noteiktu parazītu invāziju;  ja Jums ir alerģiskas reakcijas simptomi (skatīt 4. punktu). Pacientiem, kuri lietojuši šīs zāles, ir bijušas alerģiskas reakcijas;
Pastāstiet savam ārstam, medmāsai vai farmaceitam, ja Jums ir izrakstīta Fasenra, bet:  ja šo zāļu lietošanas laikā astma joprojām netiek kontrolēta vai pastiprinās;  ja Jums ir alerģiskas reakcijas simptomi (skatīt 4. punktu). Pacientiem, kuri lietojuši šīs zāles,
ir bijušas alerģiskas reakcijas.
Pievērsiet uzmanību nopietnu alerģisku reakciju pazīmēm Fasenra var izraisīt nopietnas alerģiskas reakcijas. Fasenra lietošanas laikā Jums jāpievērš uzmanība šo reakciju pazīmēm (piemēram, nātrenei, izsitumiem, elpošanas traucējumiem, ģībonim, reibonim, viegluma sajūtai galvā un/vai sejas, mēles vai mutes pietūkumam).
Ir svarīgi, lai Jūs konsultējieties ar savu ārstu par to, kā atpazīt nopietnu alerģisku reakciju agrīnos simptomus un kā tos novērst, ja tādi rodas.
Citas zāles astmas ārstēšanai Kad esat sācis lietot Fasenra, Jūs nedrīkstat pēkšņi pārtraukt lietot profilaktiskās zāles pret astmu.
Ja Jūsu reakcija uz ārstēšanu to ļauj, Jūsu ārsts var mēģināt samazināt dažu šo zāļu, īpaši tā saukto “kortikosteroīdu”, devas. Tas ir jādara pakāpeniski, Jūsu ārsta tiešā uzraudzībā.
Citas zāles un Fasenra Pirms Fasenra lietošanas pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Bērni un pusaudži Šo zāļu drošums un ieguvumi no tām bērniem vecumā līdz 18 gadiem nav zināmi.
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Nelietojiet Fasenra, ja esat grūtniece, ja vien ārsts neliek Jums to darīt. Nav zināms, vai Fasenra var kaitēt vēl nedzimušam bērnam.
Nav zināms, vai Fasenra sastāvdaļas var nonākt cilvēka pienā. Ja Jūs barojat ar krūti vai plānojat to darīt, aprunājieties ar ārstu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nav domājams, ka Fasenra varētu ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
3. Kā lietot Fasenra
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums ir teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam, māsai farmaceitam.
Fasenra lieto ievadot injekcijas veidā zem ādas (subkutāni). Jums un Jūsu ārstam vai māsai jāizlemj, vai Jums pašam jāinjicē Fasenra. Jūs nedrīkstat paši injicēt Fasenra, ja Jums nav bijusi iepriekšēja Fasenra terapijas pieredze vai, ja Jums bija iepriekšēja alerģiska reakcija ar Fasenra.
31

Jums vai Jūsu aprūpētājam jāsaņem apmācība par pareizo veidu, kā sagatavot un injicēt Fasenra. Pirms Fasenra lietošanas uzmanīgi izlasiet pilnšļirces “Lietošanas norādījumus”.
Ieteicamā deva ir 30 mg injekcija. Pirmās 3 injekcijas tiek ievadītas ik pēc 4 nedēļām. Pēc tam Jūs injekcijas ir pa 30 mg ik pēc 8 nedēļām.
Ja izlaista Fasenra deva Ja esat aizmirsis injicēt Fasenra devu, pēc iespējas ātrāk konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai māsu.
Fasenra lietošanas pārtraukšana Nepārtrauciet Fasenra terapiju, ja vien tā rīkoties Jums neliek ārsts. Fasenra terapijas pārtraukšana vai izbeigšana var izraisīt astmas simptomu un lēkmju atjaunošanos.
Ja Fasenra injekciju saņemšanas laikā pastiprinās astmas simptomi, sazinieties ar ārstu.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nopietnas alerģiskas reakcijas Ja domājat, ka Jums varētu būt alerģiska reakcija, nekavējoties meklējiet medicīnisku palīdzību. Šādas reakcijas var rasties dažu stundu vai dienu laikā pēc injekcijas.
Nav zināmi (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)  anafilakse,
simptomi parasti ir šādi: o sejas, mēles vai mutes pietūkums; o elpošanas problēmas; o ģībonis, reibonis, viegluma sajūta galvā (asinsspiediena krituma dēļ).
Bieži (tās var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem)  nātrene;  izsitumi.
Citas blakusparādības Bieži (tās var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem)  galvassāpes;  faringīts (rīkles iekaisums);  drudzis (augsta temperatūra);  reakcija injekcijas vietā (piemēram, sāpes, piesārtums, nieze, pietūkums injekcijas vietas
tuvumā).
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Fasenra
32

Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā. Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz etiķetes. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu. Uzglabāt oriģinālajā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Uzglabāt ledusskapī (2–8 °C). Pilnšļirci var turēt istabas temperatūrā līdz 25°C līdz 14 dienām. Pēc izņemšanas no ledusskapja Fasenra jāizlieto 14 dienu laikā vai jāizmet. Nekratīt, nesasaldēt vai nepakļaut karstuma iedarbībai.
Fasenra paredzēts tikai vienreizējai lietošanai. Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Fasenra satur Aktīvā viela ir benralizumabs. Viena 1 ml pilnšļirce satur 30 mg benralizumaba.

Citas sastāvdaļas ir histidīns, histidīna hidrohlorīda monohidrāts, trehalozes dihidrāts, polisorbāts 20 un ūdens injekcijām.

Fasenra ārējais izskats un iepakojums Fasenra ir šķīdums caurspīdīgā stikla šļircē. Tā krāsa var variēt no bezkrāsas līdz dzeltenai. Tas var saturēt daļiņas.

Fasenra pieejams iepakojumā, kurā ir 1 pilnšļirce.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

AstraZeneca AB SE-151 85 Södertälje Zviedrija

Ražotājs

AstraZeneca AB Gärtunavägen SE-151 85 Södertälje Zviedrija

MedImmune UK Ltd 6 Renaissance Way Liverpool, L24 9JW Lielbritānija

MedImmune Pharma B.V., Nijmegen Lagelandseweg 78 Nijmegen, 6545CG Nīderlande

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:

België/Belgique/Belgien AstraZeneca S.A./N.V. Tel: +32 2 370 48 11

Lietuva UAB AstraZeneca Lietuva Tel: +370 5 2660550

33

България АстраЗенека България ЕООД Тел.: +359 24455000
Česká republika AstraZeneca Czech Republic s.r.o. Tel: +420 222 807 111
Danmark AstraZeneca A/S Tlf: +45 43 66 64 62
Deutschland AstraZeneca GmbH Tel: +49 41 03 7080
Eesti AstraZeneca Tel: +372 6549 600
Ελλάδα AstraZeneca A.E. Τηλ: +30 210 6871500
España AstraZeneca Farmacéutica Spain, S.A. Tel: +34 91 301 91 00
France AstraZeneca Tél: +33 1 41 29 40 00
Hrvatska AstraZeneca d.o.o. Tel: +385 1 4628 000
Ireland AstraZeneca Pharmaceuticals (Ireland) DAC Tel: +353 1609 7100
Ísland Vistor hf. Sími: +354 535 7000
Italia AstraZeneca S.p.A. Tel: +39 02 9801 1
Κύπρος Αλέκτωρ Φαρµακευτική Λτδ Τηλ: +357 22490305
Latvija SIA AstraZeneca Latvija

Luxembourg/Luxemburg AstraZeneca S.A./N.V. Tél/Tel: +32 2 370 48 11
Magyarország AstraZeneca Kft. Tel.: +36 1 883 6500
Malta Associated Drug Co. Ltd Tel: +356 2277 8000
Nederland AstraZeneca BV Tel: +31 79 363 2222
Norge AstraZeneca AS Tlf: +47 21 00 64 00
Österreich AstraZeneca Österreich GmbH Tel: +43 1 711 31 0
Polska AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o. Tel.: +48 22 245 73 00
Portugal AstraZeneca Produtos Farmacêuticos, Lda. Tel: +351 21 434 61 00
România AstraZeneca Pharma SRL Tel: +40 21 317 60 41
Slovenija AstraZeneca UK Limited Tel: +386 1 51 35 600
Slovenská republika AstraZeneca AB, o.z. Tel: +421 2 5737 7777
Suomi/Finland AstraZeneca Oy Puh/Tel: +358 10 23 010
Sverige AstraZeneca AB Tel: +46 8 553 26 000
United Kingdom AstraZeneca UK Ltd

34

Tel: +371 67377100

Tel: +44 1582 836 836

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu.
<------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------>

35

Lietošanas norādījumi Fasenra 30 mg Šķīdums injekcijām pilnšļircē Benralizumabs

Subkutānai injekcijai Vienreizējas lietošanas pilnšļirce

Pirms Fasenra pilnšļirces lietošanas Jūsu ārstam jāparāda Jums vai Jūsu aprūpētājam, kā to pareizi lietot.

Pirms Fasenra pilnšļirces lietošanas sākšanas un katru reizi, kad saņemiet uzpildīšanu, izlasiet “Lietošanas norādījumus”. Tur var būt jauna informācija. Šī informācija nenozīmē, ka Jums nevajag pārrunāt savu veselības stāvokli vai ārstēšanu ar savu ārstu.

Ja Jums vai Jūsu aprūpētājam ir kādi jautājumi, sazinieties ar savu veselības aprūpes speciālistu.

Svarīga informācija

Uzglabāt Fasenra ledusskapī no 2°C līdz 8°C kartona kastītē, līdz esat gatavs to lietot. Fasenra var uzglabāt istabas temperatūrā līdz 25°C ne ilgāk kā 14 dienas. Pēc izņemšanas no ledusskapja Fasenra jāizlieto 14 dienu laikā vai jāiznīcina.

Nelietojiet Fasenra pilnšļirci, ja:  tā ir sasalusi  tā ir nokritusi vai bojāta  kartona kastītes drošības plomba ir bojāta  beidzies derīguma termiņš (EXP)

Nedariet:  nekratiet savu pilnšļirci  nedalieties vai atkārtoti nelietojiet
pilnšļirci

Ja notiek jebkas no iepriekš minētā, izmetiet pilnšļirci pret caurduršanu izturīgā asu priekšmetu tvertnē un lietojiet jaunu pilnšļirci. Katra Fasenra pilnšļirce satur 1 Fasenra devu, kas paredzēta tikai vienreizējai lietošanai. Uzglabāt Fasenra un visas zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Jūsu Fasenra pilnšļirce
Nenoņemiet adatas vāciņu, kamēr neesat sasniedzis šo norādījumu 6. soli un neesat gatavs injicēt Fasenra. Lai izvairītos no adatas drošības aizsarga priekšlaicīgas aktivizēšanas, nepieskarieties drošības ierīces (adatas aizsarga) aktivizēšanas klipšiem.

Adatas aizsarga Šļirces aktivēšanas klipši korpuss

Etiķete ar derīguma Adatas uzgalis termiņu

Virzuļa galva

Virzulis

Pirkstu atloks

Skata Adata lodziņš

36

1.solis – Savāciet piederumus
 1 Fasenra pilnšļirce no ledusskapja  1 spirta salvete  1 vates pikucis vai marles tampons  1 pret caurduršanu izturīga asu priekšmetu tvertne
(skatīt 9. soli - Izlietotās pilnšļirces iznīcināšana)

Pilnšļirce

Spirta salvete

Vates pikucis vai marles tampons

2.solis - Sagatavojiet pilnšļirci lietošanai
Pārbaudiet derīguma termiņu (EXP). Nelietot, ja beidzies derīguma termiņš. Pirms injicēšanas ļaujiet Fasenra sasilt istabas temperatūrā 20 ° C līdz 25 ° C apmēram 30 minūtes. Nesildiet pilnšļirci citā veidā. Piemēram, nesildiet pilnšļirci mikroviļņu krāsnī vai karstā ūdenī vai nenovietojiet karstuma avotu tuvumā. Lietojiet Fasenra 14 dienu laikā pēc izņemšanas no ledusskapja.

Asu priekšmetu tvertne
30
min

3. solis - Pārbaudiet šķīdumu
Atveriet kastīti. Noņemiet visu vāciņu no plastmasas paplātes. Satveriet šļirces korpusu (nevis virzuli), lai izņemtu pilnšļirci no tās paplātes. Apskatiet šķīdumu skata lodziņā. Šķīdumam jābūt dzidram un bezkrāsainam līdz dzeltenam. Tas var saturēt nelielas baltas daļiņas. Neinjicējiet Fasenra, ja šķīdums ir duļķains, mainījis krāsu vai tajā ir lielas daļiņas. Šķīdumā var redzēt nelielus gaisa burbulīšus. Tas ir normāli. Šādā gadījumā Jums nekas nav jādara.
4.solis - Izvēlieties injekcijas vietu
Ieteicamā injekcijas vieta ir augšstilba priekšpuse. Jūs varat izmantot arī vēdera apakšējo daļu.
Neinjicējiet:  5 cm zonā ap nabu
37

 kur āda ir maiga, nobrāzta, zvīņaina vai cieta  rētu vai bojātas ādas vietās  caur drēbēm
Aprūpētājs var veikt Jums injekciju augšdelmā, augšstilbā vai vēderā. Nemēģiniet injicēt sev rokā. Katrai injekcijai izvēlieties citu vietu, kas atrodas vismaz 3 cm attālumā no pēdējās injekcijas vietas.

Vieta, kur injekciju veic tikai aprūpētājs

5.solis - Notīriet injekcijas vietu
Nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni. Notīriet injekcijas vietu ar spirta salveti ar apļveida kustībām. Ļaujiet tai nožūt.
Neaizskariet tīro vietu pirms injicēšanas. Nevēdiniet vai nežāvējiet tīro vietu.
6.solis - Noņemiet adatas vāciņu Turiet šļirces korpusu ar vienu roku un uzmanīgi noņemiet adatas vāciņu ar otru roku pavelkot to taisnā virzienā. Noņemot adatas vāciņu, neturiet rokas pie virzuļa vai virzuļa galvas. Nolieciet adatas vāciņu, lai vēlāk to izmestu. Adatas galā Jūs varat redzēt šķīduma pilienu. Tas ir normāli. Nelietojiet šļirci, ja tā ir nokritusi bez adatas vāciņa vai, ja adata ir bojāta vai netīra. Nepieskarieties adatai vai neļaujiet tai saskarties ar jebkuru virsmu. Nekavējoties veiciet nākamās darbības soļus.

38

7.solis - Injicējiet Fasenra
Turiet pilnšļirci vienā rokā, kā parādīts attēlā. Izmantojiet otru roku, lai viegli saspiestu un turētu ādas zonu, kurā vēlaties veikt injekciju. Tas rada stingrāku virsmu. Nespiediet uz leju virzuli, kamēr adata nav pilnībā ievadīta ādā. Nevelciet atpakaļ virzuli jebkurā laikā.
Injicējiet Fasenra, veicot a, b un c attēlā aprakstītos darbības soļus.

a

b

c

45°

Ar ātru, šautriņmešanai līdzīgu kustību ievadiet adatu saspiestā ādā.
Ievadiet adatu 45 grādu leņķī.

Izmantojiet īkšķi, lai nospiestu virzuļa galvu. Turiet nospiestu, kamēr tas iet uz leju. Tas ir, lai pārliecinātos, ka esat injicējis visas zāles.

Velkot adatu no ādas, turiet īkšķi nospiestu uz virzuļa galvas. Lēnām atlaidiet virzuli, līdz adatas aizsargs nosedz adatu.

8.solis – Pārbaudiet injekcijas vietu

Injekcijas vietā var būt neliels asins vai šķīduma daudzums. Tas ir normāli. Ar vates vai marles tamponu viegli uzspiediet uz ādas līdz asiņošana apstājas. Neberzējiet injekcijas vietu. Ja nepieciešams, uzlieciet injekcijas vietai nelielu pārsēju.

9.solis - Izmetiet izlietoto pilnšļirci
 Katra pilnšļirce satur vienu Fasenra devu un to nevar izmantot atkārtoti.
 Uzreiz pēc lietošanas izlietoto pilnšļirci ievietojiet asiem priekšmetiem paredzētā konteinerī.
39

Neizmetiet pilnšļirci mājsaimniecības atkritumos. Nelieciet atpakaļ vāciņu pilnšļircei. Vāciņu un citus izlietotos piederumus izmetiet sadzīves atkritumos. Norādījumi par iznīcināšanu Izmetiet pilno konteineru, kā to norādījis Jūsu ārsts vai farmaceits. Neizmantojiet atkārtoti lietoto aso priekšmetu konteineru.
40

Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Fasenra 30 mg šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē benralizumabum
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas
attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Fasenra un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Fasenra lietošanas 3. Kā lietot Fasenra 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Fasenra 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Fasenra un kādam nolūkam to lieto
Kas ir Fasenra Fasenra ir zāles, kas satur aktīvo vielu benralizumabu, kas ir monoklonāla antiviela, noteikta veida proteīns, kas atpazīst specifisku mērķa vielu organismā un saistās pie tās. Benralizumaba mērķis ir proteīns, tā sauktais interleikīna-5 receptors, kas jo īpaši ir atrodams uz viena veida leikocītu, tā saukto eozinofilo leikocītu virsmas.
Kādam nolūkam lieto Fasenra Fasenra lieto smagas eozinofilās astmas ārstēšanai pieaugušajiem. Eozinofilā astma ir astmas veids, kad pacientiem asinīs vai plaušās ir pārāk liels eozinofilo leikocītu skaits.
Fasenra lieto kopā ar citām astmas ārstēšanai paredzētām zālēm (lielām devām "inhalējamo kortikosteroīdu" un citām zālēm astmas ārstēšanai), ja slimība netiek pietiekami kontrolēta tikai ar šo pārējo zāļu palīdzību.
Kā Fasenra darbojas Eozinofilie leikocīti ir astmas izraisītajā iekaisumā iesaistīti leikocīti. Pievienojoties eozinofilajiem leikocītiem, Fasenra palīdz samazināt to skaitu.
Kādi ir ieguvumi no Fasenra lietošanas Fasenra var samazināt astmas lēkmju skaitu, kas Jums rodas, palīdzēt Jums elpot labāk un vājināt astmas simptomus. Ja Jūs lietojat zāles "perorālos kortikosteroīdus", Fasenra lietošana var ļaut arī samazināt astmas kontrolēšanai nepieciešamo perorālo kortikosteroīdu dienas devu vai pārtraukt to lietošanu.
2. Kas Jums jāzina pirms Fasenra lietošanas
Nelietojiet Fasenra šādos gadījumos:  Ja Jums ir alerģija pret benralizumabu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Konsultējieties ar ārstu, medmāsu vai farmaceitu, ja domājat, ka tas ir attiecināms uz Jums.
41

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Konsultējieties ar ārstu, medmāsu vai farmaceitu pirms Fasenra lietošanas:  pirms lietot Fasenra, ja Jums ir parazītu invāzija vai ja Jūs dzīvojat vietā, kur parazītu invāzijas
ir izplatītas, vai ceļojat uz tādiem reģioniem. Šīs zāles var mazināt organisma spēju cīnīties ar noteiktu parazītu invāziju;  ja Jums ir alerģiskas reakcijas simptomi (skatīt 4. punktu). Pacientiem, kuri lietojuši šīs zāles, ir bijušas alerģiskas reakcijas;
Pastāstiet savam ārstam, medmāsai vai farmaceitam, ja Jums ir izrakstīta Fasenra, bet:  ja šo zāļu lietošanas laikā astma joprojām netiek kontrolēta vai pastiprinās;  ja Jums ir alerģiskas reakcijas simptomi (skatīt 4. punktu). Pacientiem, kuri lietojuši šīs zāles,
ir bijušas alerģiskas reakcijas.
Pievērsiet uzmanību nopietnu alerģisku reakciju pazīmēm Fasenra var izraisīt nopietnas alerģiskas reakcijas. Fasenra lietošanas laikā Jums jāpievērš uzmanība šo reakciju pazīmēm (piemēram, nātrenei, izsitumiem, elpošanas traucējumiem, ģībonim, reibonim, viegluma sajūtai galvā un/vai sejas, mēles vai mutes pietūkumam).
Ir svarīgi, lai Jūs konsultējieties ar savu ārstu par to, kā atpazīt nopietnu alerģisku reakciju agrīnos simptomus un kā tos novērst, ja tādi rodas.
Citas zāles astmas ārstēšanai Kad esat sācis lietot Fasenra, Jūs nedrīkstat pēkšņi pārtraukt lietot profilaktiskās zāles pret astmu.
Ja Jūsu reakcija uz ārstēšanu to ļauj, Jūsu ārsts var mēģināt samazināt dažu šo zāļu, īpaši tā saukto “kortikosteroīdu”, devas. Tas ir jādara pakāpeniski, Jūsu ārsta tiešā uzraudzībā.
Citas zāles un Fasenra Pirms Fasenra lietošanas pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Bērni un pusaudži Šo zāļu drošums un ieguvumi no tām bērniem vecumā līdz 18 gadiem nav zināmi.
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Nelietojiet Fasenra, ja esat grūtniece, ja vien ārsts neliek Jums to darīt. Nav zināms, vai Fasenra var kaitēt vēl nedzimušam bērnam.
Nav zināms, vai Fasenra sastāvdaļas var nonākt cilvēka pienā. Ja Jūs barojat ar krūti vai plānojat to darīt, aprunājieties ar ārstu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nav domājams, ka Fasenra varētu ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
3. Kā lietot Fasenra
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums ir teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam, māsai farmaceitam.
42

Fasenra lieto ievadot injekcijas veidā zem ādas (subkutāni). Jums un Jūsu ārstam vai māsai jāizlemj, vai Jums pašam jāinjicē Fasenra. Jūs nedrīkstat paši injicēt Fasenra, ja Jums nav bijusi iepriekšēja Fasenra terapijas pieredze vai, ja Jums bija iepriekšēja alerģiska reakcija ar Fasenra.
Jums vai Jūsu aprūpētājam jāsaņem apmācība par pareizo veidu, kā sagatavot un injicēt Fasenra. Pirms Fasenra lietošanas uzmanīgi izlasiet pilnšļirces “Lietošanas norādījumus”.
Ieteicamā deva ir 30 mg injekcija. Pirmās 3 injekcijas tiek ievadītas ik pēc 4 nedēļām. Pēc tam Jūs injekcijas ir pa 30 mg ik pēc 8 nedēļām.
Ja izlaista Fasenra deva Ja esat aizmirsis injicēt Fasenra devu, pēc iespējas ātrāk konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai māsu.
Fasenra lietošanas pārtraukšana Nepārtrauciet Fasenra terapiju, ja vien tā rīkoties Jums neliek ārsts. Fasenra terapijas pārtraukšana vai izbeigšana var izraisīt astmas simptomu un lēkmju atjaunošanos.
Ja Fasenra injekciju saņemšanas laikā pastiprinās astmas simptomi, sazinieties ar ārstu.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nopietnas alerģiskas reakcijas Ja domājat, ka Jums varētu būt alerģiska reakcija, nekavējoties meklējiet medicīnisku palīdzību. Šādas reakcijas var rasties dažu stundu vai dienu laikā pēc injekcijas.
Nav zināmi (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)  anafilakse,
simptomi parasti ir šādi: o sejas, mēles vai mutes pietūkums; o elpošanas problēmas; o ģībonis, reibonis, viegluma sajūta galvā (asinsspiediena krituma dēļ).
Bieži (tās var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem)  nātrene;  izsitumi.
Citas blakusparādības Bieži (tās var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem)  galvassāpes;  faringīts (rīkles iekaisums);  drudzis (augsta temperatūra);  reakcija injekcijas vietā (piemēram, sāpes, piesārtums, nieze, pietūkums injekcijas vietas
tuvumā).
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
43

5. Kā uzglabāt Fasenra
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā. Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz etiķetes. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu. Uzglabāt oriģinālajā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Uzglabāt ledusskapī (2°C –8°C). Pilnšļirci var turēt istabas temperatūrā līdz 25°C līdz 14 dienām. Pēc izņemšanas no ledusskapja, Fasenra jāizlieto 14 dienu laikā vai jāizmet. Nekratīt, nesasaldēt vai nepakļaut karstuma iedarbībai.
Fasenra paredzēts tikai vienreizējai lietošanai. Neizmetiet zāles kanalizācijā. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Fasenra satur Aktīvā viela ir benralizumabs. Vienas pildspalvveida pilnšļirces 1 ml satur 30 mg benralizumaba.

Citas sastāvdaļas ir histidīns, histidīna hidrohlorīda monohidrāts, trehalozes dihidrāts, polisorbāts 20 un ūdens injekcijām.

Fasenra ārējais izskats un iepakojums Fasenra ir bezkrāsains līdz dzeltens šķīdums. Tas var saturēt daļiņas.

Fasenra pieejams iepakojumā, kurā ir 1 pildspalvveida pilnšļirce.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

AstraZeneca AB SE-151 85 Södertälje Zviedrija

Ražotājs

AstraZeneca AB Gärtunavägen SE-151 85 Södertälje Zviedrija

MedImmune UK Ltd 6 Renaissance Way Liverpool, L24 9JW Lielbritānija

MedImmune Pharma B.V., Nijmegen Lagelandseweg 78 Nijmegen, 6545CG Nīderlande

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:

België/Belgique/Belgien AstraZeneca S.A./N.V.

Lietuva UAB AstraZeneca Lietuva

44

Tel: +32 2 370 48 11
България АстраЗенека България ЕООД Тел.: +359 24455000
Česká republika AstraZeneca Czech Republic s.r.o. Tel: +420 222 807 111
Danmark AstraZeneca A/S Tlf: +45 43 66 64 62
Deutschland AstraZeneca GmbH Tel: +49 41 03 7080
Eesti AstraZeneca Tel: +372 6549 600
Ελλάδα AstraZeneca A.E. Τηλ: +30 210 6871500
España AstraZeneca Farmacéutica Spain, S.A. Tel: +34 91 301 91 00
France AstraZeneca Tél: +33 1 41 29 40 00
Hrvatska AstraZeneca d.o.o. Tel: +385 1 4628 000
Ireland AstraZeneca Pharmaceuticals (Ireland) DAC Tel: +353 1609 7100
Ísland Vistor hf. Sími: +354 535 7000
Italia AstraZeneca S.p.A. Tel: +39 02 9801 1
Κύπρος Αλέκτωρ Φαρµακευτική Λτδ Τηλ: +357 22490305
Latvija

Tel: +370 5 2660550
Luxembourg/Luxemburg AstraZeneca S.A./N.V. Tél/Tel: +32 2 370 48 11
Magyarország AstraZeneca Kft. Tel.: +36 1 883 6500
Malta Associated Drug Co. Ltd Tel: +356 2277 8000
Nederland AstraZeneca BV Tel: +31 79 363 2222
Norge AstraZeneca AS Tlf: +47 21 00 64 00
Österreich AstraZeneca Österreich GmbH Tel: +43 1 711 31 0
Polska AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o. Tel.: +48 22 245 73 00
Portugal AstraZeneca Produtos Farmacêuticos, Lda. Tel: +351 21 434 61 00
România AstraZeneca Pharma SRL Tel: +40 21 317 60 41
Slovenija AstraZeneca UK Limited Tel: +386 1 51 35 600
Slovenská republika AstraZeneca AB, o.z. Tel: +421 2 5737 7777
Suomi/Finland AstraZeneca Oy Puh/Tel: +358 10 23 010
Sverige AstraZeneca AB Tel: +46 8 553 26 000
United Kingdom

45

SIA AstraZeneca Latvija Tel: +371 67377100

AstraZeneca UK Ltd Tel: +44 1582 836 836

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu.
<------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------>

46

Lietošanas norādījumi Fasenra 30 mg Šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē (Pen) benralizumabum Subkutānai injekcijai Vienreizējas lietošanas pildspalvveida pilnšļirce (Pen)

Pirms Fasenra Pen lietošanas Jūsu ārstam jāparāda Jums vai Jūsu aprūpētājam, kā to pareizi lietot.

Pirms Fasenra Pen lietošanas sākšanas un katru reizi, kad saņemiet uzpildīšanu, izlasiet “Lietošanas norādījumus”. Tur var būt jauna informācija. Šī informācija nenozīmē, ka Jums nevajag pārrunāt savu veselības stāvokli vai ārstēšanu ar savu ārstu.

Ja jums vai Jūsu aprūpētājam ir kādi jautājumi, sazinieties ar savu veselības aprūpes speciālistu.

Svarīga informācija
Uzglabāt Fasenra ledusskapī no 2°C līdz 8°C kartona kastītē, līdz esat gatavs to lietot. Fasenra var turēt istabas temperatūrā līdz 25°C līdz 14 dienām. Pēc izņemšanas no ledusskapja Fasenra jāizlieto 14 dienu laikā vai jāizmet.

Nelietojiet Fasenra Pen, ja:  tā ir sasalusi  tā ir nokritusi vai bojāta  kartona kastītes drošības plomba ir bojāta  beidzies derīguma termiņš (EXP)

Nedariet:  nekratiet savu Fasenra Pen  nedalieties vai atkārtoti nelietojiet
savu Fasenra Pen

Ja notiek jebkas no iepriekš minētā, izmetiet Fasenra Pen pret caurduršanu izturīgā asu priekšmetu tvertnē un lietojiet jaunu Fasenra Pen. Katra Fasenra Pen satur 1 Fasenra devu, kas paredzēta tikai vienreizējai lietošanai. Uzglabāt Fasenra un visas zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Jūsu Fasenra Pen

Nenoņemiet adatas vāciņu, kamēr neesat sasniedzis šo norādījumu 6. soli un neesat gatavs injicēt

Fasenra.

Pirms lietošanas

Pēc lietošanas

Skata lodziņš

Vāciņš

Zāļu šķīdums

Etiķete ar derīguma termiņu

Adatas aizsargs

Zaļš virzulis

1.solis – Savāciet piederumus
 1 Fasenra Pen no ledusskapja  1 spirta salvete  1 vates pikucis vai marles tampons  1 pret caurduršanu izturīga asu priekšmetu tvertne (skatīt 10. soli - Izmetiet izlietoto Fasenra Pen droši)

47

Fasenra Pen

Spirta salvete

2.solis - Sagatavojiet Fasenra Pen lietošanai

Vates pikucis vai marles tampons

Asu priekšmetu tvertne

Pārbaudiet derīguma termiņu (EXP). Nelietot, ja beidzies derīguma termiņš.

Pirms injicēšanas ļaujiet Fasenra sasilt istabas temperatūrā 20°C līdz 25°C

apmēram 30 minūtes.

Nesildiet Fasenra Pen citā veidā. Piemēram, nesildiet pilnšļirci mikroviļņu krāsnī

30

vai karstā ūdenī vai nenovietojiet karstuma avotu tuvumā.

min

Lietojiet Fasenra 14 dienu laikā pēc izņemšanas no ledusskapja.

Nenoņemiet adatas vāciņu, kamēr neesat sasniedzis šo norādījumu 6. soli

3. solis - Pārbaudiet šķīdumu
Apskatiet Fasenra Pen šķīdumu skata lodziņā. Šķīdumam jābūt dzidram un bezkrāsainam līdz dzeltenam. Tas var saturēt nelielas baltas daļiņas. Neinjicējiet Fasenra, ja šķīdums ir duļķains, mainījis krāsu vai tajā ir lielas daļiņas. Šķīdumā var redzēt nelielus gaisa burbulīšus. Tas ir normāli. Šādā gadījumā Jums nekas nav jādara.

4.solis - Izvēlieties injekcijas vietu

Vieta, kur injekciju veic tikai aprūpētājs

Ieteicamā injekcijas vieta ir augšstilba priekšpuse. Jūs varat izmantot arī vēdera apakšējo daļu.
Neinjicējiet:  5 cm zonā ap nabu  kur āda ir maiga, nobrāzta, zvīņaina vai cieta  rētu vai bojātas ādas vietās  caur drēbēm

Aprūpētājs var veikt Jums injekciju augšdelmā, augšstilbā vai vēderā. Nemēģiniet injicēt sev rokā. Katrai injekcijai izvēlieties citu vietu, kas atrodas vismaz 3 cm attālumā no pēdējās injekcijas vietas.

48

5.solis - Notīriet injekcijas vietu
Nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni. Notīriet injekcijas vietu ar spirta salveti ar apļveida kustībām. Ļaujiet tai nožūt.
Neaizskariet tīro vietu pirms injicēšanas. Nevēdiniet vai nežāvējiet tīro vietu.

6.solis - Noņemiet adatas vāciņu

Turiet Fasenra Pen ar vienu roku. Uzmanīgi noņemiet adatas vāciņu ar otru roku pavelkot to taisnā virzienā. Nolieciet adatas vāciņu, lai vēlāk to izmestu. Zaļais adatas aizsargs tagad ir izvilkts. Tas nodrošina, ka Jūs neaizskarat adatu. Nemēģiniet pieskarties adatai vai uzspiest uz adatas aizsarga ar pirkstu. Nemēģiniet uz Fasenra Pen uzlikt atpakaļ vāciņu. Tas var radīt to, ka injekcija norit priekšlaicīgi vai tiek sabojāta adata. Pēc vāciņa noņemšanas nekavējoties veiciet nākamās darbības soļus.

7.solis - Injicējiet Fasenra
Ievērojiet ārsta norādījumus par injekcijas veikšanu. Jūs varat uzmanīgi saspiest injekcijas vietu vai ievadīt injekciju, nesaspiežot ādu. Injicējiet Fasenra, veicot a, b, c un d attēlā aprakstītos darbības soļus.
Turiet Fasenra Pen injekcijas vietā. Pēc injekcijas uzsākšanas nemainiet Fasenra Pen pozīciju

a

90°

Fasenra Pen novietojums injekcijas vietā. Novietojiet Fasenra Pen adatas aizsargu lēzeni pret ādu (90 grādu leņķī). Pārliecinieties, vai redzat skata lodziņu.

49

b

c

d

15
sek

Stingri nospiediet uz leju Jūs dzirdēsiet klikšķi. “Klikšķis” norāda, ka injekcija ir sākusies. Injekcijas laikā zaļais virzulis skata lodziņā virzīsies uz leju.

Turiet stingri nospiestu 15 sekundes. Jūs dzirdēsiet otru “klikšķi”. Otrs klikšķis norāda, ka injekcija ir pabeigta. Zaļais virzulis aizpildīs skata lodziņu.

Paceliet Fasenra Pen taisni uz augšu. Adatas aizsargs slīdēs uz leju un nofiksēsies virs adatas.

8.solis – Pārbaudiet skata lodziņu

Pārbaudiet skata lodziņu, lai pārliecinātos, ka ir ievadīts viss šķīdums.

Ja zaļais virzulis neaizpilda skata lodziņu, iespējams, ka neesat saņēmis pilnu devu. Ja tas notiek vai, ja Jums ir citas bažas, sazinieties ar savu ārstu.

Pirms injekcijas

Pēc injekcijas

9.solis – Pārbaudiet injekcijas vietu
Injekcijas vietā var būt neliels asins vai šķīduma daudzums. Tas ir normāli. Ar vates vai marles tamponu viegli uzspiediet uz ādas līdz asiņošana apstājas. Neberzējiet injekcijas vietu. Ja nepieciešams, uzlieciet injekcijas vietai nelielu pārsēju.

50

10.solis - Izmetiet izlietoto Fasenra Pen droši  Katra Fasenra Pen satur vienu Fasenra devu un to nevar izmantot atkārtoti.  Uzreiz pēc lietošanas izlietoto Fasenra Pen ievietojiet asiem priekšmetiem paredzētā konteinerī. Neizmetiet pilnšļirci mājsaimniecības atkritumos. Vāciņu un citus izlietotos piederumus izmetiet sadzīves atkritumos.
Norādījumi par iznīcināšanu Izmetiet pilno konteineru, kā to norādījis Jūsu ārsts vai farmaceits. Neizmantojiet atkārtoti lietoto aso priekšmetu konteineru.
51