ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Maks. cenu diapazons
€ ar PVN
303.80 €
EU/1/97/039/003
EU/1/97/039/003
Orphan Europe SARL, France; Orphan Europe SARL, France
24-JUN-07
Uz neierobežotu laiku
Recepšu zāles
150 mg
Kapsula, cietā
Ir apstiprināta
Orphan Europe SARL, France
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
PIELIKUMS I ZĀĻU APRAKSTS
1
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
CYSTAGON 50 mg cietās kapsulas.
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Viena cietā kapsula satur 50 mg cisteamīna (merkaptamīna bitartrāts).
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt apakšpunktā 6.1.
3. ZĀĻU FORMA
Cietās kapsulas. Baltas, necaurspīdīgas cietas kapsulas ar uzrakstu CYSTA 50 uz korpusa un MYLAN – uz kapsulas vāciņa.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1 Terapeitiskās indikācijas
CYSTAGON ir indicēts diagnosticētas nefropātiskas cistinozes terapijai. Pacientiem ar nefropātisku cistinozi cisteamīns samazina cistīna uzkrāšanos dažu veidu šūnās (piemēram, leikocītos, kā arī muskuļu un aknu šūnās) un, ja terapija sākta agrīni, aizkavē nieru mazspējas attīstību.
4.2 Devas un lietošanas veids
Terapija ar CYSTAGON ir jāuzsāk cistinozes terapijā pieredzējuša ārsta uzraudzībā.
Terapijas mērķis ir nodrošināt, ka cistīna koncentrācija leikocītu šūnās ir zemāka par 1 nmol hemicistīna/mg proteīna. Tādējādi, lai koriģētu preparāta devu, ir jākontrolē cistīna koncentrācija baltajās asins šūnās (white blood cells - WBC). Cistīna koncentrācija WBC ir jānosaka 5 līdz 6 stundas pēc devas un terapijas sākumā jānosaka bieži (piemēram, katru mēnesi). Lietojot stabilu preparāta devu, to nosaka ar 3 līdz 4 mēnešu intervālu.
Bērniem līdz 12 gadu vecumam CYSTAGON devu aprēķina,pamatojoties uz ķermeņa virsmas laukumu (g/m2/dienā). Ieteicamā brīvās bāzes deva ir 1,30 g/m2 dienā, devu sadalot 4 reizēm.
Pacientiem, kas vecāki par 12 gadiem un kuru ķermeņa masa pārsniedz 50 kg, ieteicamā CYSTAGON deva ir 2 g dienā, devu sadalot 4 reizēm.
Preparāta sākuma devai jābūt no 1/4 līdz 1/6 paredzamās balsta devas. Lai izvairītos no nepanesības, devu palielina pakāpeniski, 4 līdz 6 nedēļu laikā. Ja pacients preparātu panes pietiekami labi un cistīna koncentrācija leikocītu šūnās saglabājas zemāka par 1 nmol hemicistīna/mg proteīna, deva ir jāpalielina. Vislielākā klīniskajos pētījumos izmantotā CYSATAGON deva ir 1,95 g/m2 dienā. Devas lietošana, kas ir lielāka par 1,95 g/m2 dienā, nav ieteicama (skatīt apakšpunktu 4.4).
Cisteamīna sagremošana uzlabojas, ja tās ieņem tūlīt pēc ēšanas vai ēšanas laikā.
Aptuveni 6 gadus veciem vai jaunākiem bērniem, kuriem pastāv aspirācijas risks, cietās kapsulas ir jāatver un to saturs jāuzber ēdienam. Pieredze liecina, ka tādi pārtikas produkti kā piens, kartupeļi un citi cieti saturoši produkti šķiet piemēroti sajaukšanai ar pulveri. Turpretī no skābu dzērienu, piemēram, apelsīnu sulas, lietošanas parasti ir jāizvairās, jo pulverim ir tendence labi nesajaukties un tas var izgulsnēties.
2
Dializējami pacienti (vai pacienti pēc transplantācijas): Pieredze liecina, ka dažkārt pacienti, kuriem veic dialīzi, atsevišķas cisteamīna formas panes sliktāk (piemēram, vairāk rodas nevēlami blakusefekti). Šādiem pacientiem cistīna koncentrācija leikocītu šūnās jākontrolē biežāk.
Pacienti ar aknu mazspēju: Parasti devas korekcija nav nepieciešama; tomēr ir jākontrolē cistīna koncentrācija leikocītu šūnās.
4.3 Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu (-ām) vai jebkuru no palīgvielām. CYSTAGON lietošana ir kontrindicēta zīdīšanas laikā. CYSTAGON nav atļauts lietot grūtniecības laikā, jo īpaši – grūtniecības pirmajā trimestrī, ja vien tas nav viennozīmīgi nepieciešams (skatīt apakšpunktu 4.6. un 5.3), jo dzīvniekiem preparāts ir teratogēns.
CYSTAGON ir kontrindicēts pacientiem, kam ir attīstījusies paaugstināta jutība pret penicilamīnu.
4.4 Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Lai panāktu maksimālu terapeitisku ieguvumu, terapija ar CYSTAGON ir jāsāk iespējami drīz pēc tam, kad ir apstiprināta nefropātiskas cistinozes diagnoze.
Nefropātiska cistinoze jādiagnosticē gan pēc klīniskajām pazīmēm, gan pēc bioķīmisko izmeklējumu rezultātiem (jānosaka cistīna koncentrācija leikocītu šūnās).
Bērniem, kas tika ārstēti ar lielām dažādu cisteamīna zāļu devām (cisteamīna hlorhidrātu vai cistamīnu vai cisteamīna bitartrātu), kuras visbiežāk pārsniedza maksimālo devu 1,95 g/m2 dienā, ir aprakstīti Ēlersa-Danlosa (Ehlers-Danlos) sindromam līdzīgu un asinsvadu sistēmas traucējumu gadījumi uz elkoņiem. Šie ādas bojājumi tika saistīti ar asinsvadu proliferāciju, ādas strijām un kaulu bojājumiem. Tāpēc rekomendē regulāri kontrolēt ādas stāvokli un nepieciešamības gadījumā veikt kaulu rentgena izmeklējumus. Ir ieteicama arī ādas pašapskate, ko veic pacients vai viņa vecāki. Ja parādās jebkādas ādas vai kaulu izmaiņas, ir ieteicams samazināt CYSTAGON devu. Devu lietošana, kas ir lielākas par 1,95 g/m2 dienā, nav ieteicama (skatīt apakšpunktu 4.2 un 4.8.).
Ieteicams regulāri kontrolēt asinsainu.
Perorāla cisteamīna lietošana cistīna kristālu uzkrāšanos acīs nenovērš. Tādējādi, ja, sakarā ar minēto, tiek lietoti cisteamīna acu pilieni, to lietošana ir jāturpina.
Atšķirībā no fosfocisteamīna, CYSTAGON nesatur fosfātus. Vairumam pacientu jau var būt nozīmētas fosfātu piedevas diētai un gadījumā, ja fosfocisteamīnu aizstāj ar CYSTAGON, to deva var būt jāmaina.
CYSTAGON kapsulas neatvērtā veidā, sakarā ar aspirācijas risku, nav atļauts lietot bērniem, kas jaunāki par aptuveni 6 gadiem (skatīt apakšpunktu 4.2.).
4.5 Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Nav veikti mijiedarbības pētījumi. CYSTAGON ir atļauts lietot kopā ar elektrolītu un minerālvielu aizvietotājiem, kas nepieciešami Fankoni sindroma terapijai, kā arī kopā ar D vitamīnu un tireoīdo hormonu preparātiem. Daži pacienti vienlaicīgi ar CYSTAGON ir lietojuši indometacīnu. Pacientiem ar nieru transplantiem kopā ar cisteamīnu atļauts lietot zāles pret transplanta tremi.
3
4.6 Grūtniecība un zīdīšana
Nav pietiekamu datu par cisteamīna bitartrāta lietošanu grūtniecēm. Pētījumi ar dzīvniekiem pierāda reproduktīvo toksicitāti un teratogēnu iedarbību (skatīt apakšpunktu 5.3.). Potenciālais risks cilvēkam nav zināms. Neārstētas cistinozes ietekme uz grūtniecību arī nav zināma. Tādējādi CYSTAGON grūtniecības laikā, jo īpaši grūtniecības pirmajā trimestrī, nevajadzētu lietot, ja vien nav absolūta nepieciešamība. Ja grūtniecība ir konstatēta vai tiek plānota, terapija ir rūpīgi atkārtoti jāapsver un paciente jābrīdina par iespējamo cisteamīna teratogēno iedarbību.
CYSTAGON ekskrēcija ar cilvēka mātes pienu nav zināma. Tomēr, ievērojot rezultātus, kas iegūti pētījumos ar dzīvniekiem zīdīšanas periodā un jaundzimušajiem (skatīt apakšpunktu 5.3.), sievietēm, kuras lieto CYSTAGON, krūtsbarošana nav atļauta.
4.7 Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
CYSTAGON maz vai mēreni ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. CYSTAGON var izraisīt miegainību. Terapijas sākumā, kamēr zāļu ietekme uz konkrēto pacientu vēl nav zināma, veikt potenciāli bīstamas darbības nav atļauts.
4.8 Nevēlamās blakusparādības
Nevēlamās blakusparādības ir gaidāmas aptuveni 35 % pacientu. Blakusparādības galvenokārt izpaužas kuņģa – zarnu traktā un centrālajā nervu sistēmā. Ja šīs reakcijas parādās cisteamīna terapijas sākumā, lai uzlabotu preparāta panesību, efektīvi var būt terapiju īslaicīgi pārtraukt un pakāpeniski atsākt.
Aprakstītās nevēlamās blakusparādības ir minētas turpmāk. Tās ir sistematizētas pēc orgānu sistēmas un novērotā biežuma, kas ir definēts sekojoši: ļoti bieži (>1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10) un retāk (≥1/1000 līdz <1/100). Katrā biežuma grupā nevēlamās blakusparādības ir nosauktas biežuma samazināšanās secībā
Izmeklējumi Asins un limfatiskās sistēmas traucējumi Nervu sistēmas traucējumi Kuņģa – zarnu trakta traucējumi
Nieru un urīnceļu traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi
Bieži: patoloģiski aknu darbības izmeklējumu rezultāti
Retāk: leikopēnija
Bieži: galvassāpes, encefalopātija Retāk: miegainība, krampji
Ļoti bieži: vemšana, slikta dūša, caureja Bieži: sāpes vēderā, smakojoša elpa, dispepsija, gastroenterīts Retāk: čūlas kuņģa – zarnu traktā
Retāk: nefrotiskais sindroms
Bieži: patoloģiska ādas smarža, izsitumi Retāk: matu krāsas izmaiņas, ādas strijas, ādas trauslums (moluskveidīgs pseidotumors uz elkoņiem).
Retāk: locītavu hiperekstensija, sāpes kājās, genu valgum (ceļa locītavas deformācija), osteopēnija, kompresijas lūzums, skolioze
4
Metabolisma un barošanās traucējumi Ļoti bieži: anoreksija
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā Ļoti bieži: letarģija, pireksija Bieži: astēnija
Imūnās sistēmas traucējumi Retāk: anafilaktiskas reakcijas
Psihiskie traucējumi Retāk: nervozitāte, halucinācijas
Ir aprakstīti nefrotiskā sindroma gadījumi, ko novēroja 6 mēnešu laikā pēc terapijas sākuma. Pēc tam, kad terapiju pārtrauca, iestājās pakāpeniska atlabšana. Dažos gadījumos histoloģiskie izmeklējumi atklāja nieru allotransplantāta membrānu glomerulonefrītu un paaugstinātas jutības izraisītu intersticiālu nefrītu.
Bērniem, kas tika ārstēti ar lielām dažādu cisteamīna zāļu devām (cisteamīna hlorhidrātu vai cistamīnu vai cisteamīna bitartrātu), kuras visbiežāk pārsniedza maksimālo devu 1,95 g/m2 dienā, ir aprakstīti Ēlersa-Danlosa (Ehlers-Danlos) sindromam līdzīgu un asinsvadu sistēmas traucējumu gadījumi uz elkoņiem. Dažos gadījumos šie ādas bojājumi tika saistīti ar asinsvadu proliferāciju, ādas strijām un kaulu bojājumiem, pirmo reizi redzētiem rentgenizmeklējumu laikā. Aprakstītie kaulu bojājumi ir genu valgum, sāpes kājās un hiperekstensīvas locītavas, osteopēnija, kompresijas lūzumi un skolioze. Gadījumos, kad tika veikta ādas histoloģiskā pārbaude, tika atklāta angioendoteliomatoze. Viens pacients vēlāk nomira no akūtas cerebrālas išēmijas ar izteiktu vaskulopātiju. Dažiem pacientiem ādas bojājumi uz elkoņiem regresēja pēc CYSTAGON devas samazināšanas. Cisteamīna darbības mehānisms tika skaidrots ar kolagēna šķiedru savstarpējās saistīšanās kavēšanu (skatīt apakšpunktu 4.4).
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9 Pārdozēšana
Cisteamīna pārdozēšana var izraisīt progresējošu letarģiju.
Pārdozēšanas gadījumā jāveic piemēroti elpošanas un sirds – asinsvadu sistēmu uzturoši pasākumi. Specifisks antidots nav zināms. Vai cisteamīnu iespējams izvadīt ar dialīzi, nav zināms.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1 Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: Gastrointestinālā trakta un metabolisma produkti, ATĶ kods: A16AA04
Normāliem indivīdiem un heterozigotiem subjektiem ar cistinozi cistīna koncentrācija asins baltajās šūnās ir attiecīgi <0,2 un parasti mazāk par 1 nmol hemicistīna/mg proteīna. Pacientiem ar nefropātisku cistinozi cistīna koncentrācija asins baltajās šūnās pieaug līdz vairāk kā 2 nmol hemicistīna/mg proteīna.
Cisteamīns reaģē ar cistīnu un veido jauktu cisteamīna – cistīna – cistīna disulfīdu. Vēlāk, izmantojot neskarto lizīna transporta sistēmu, notiek jauktā disuldīda eksports no lizosomām. Cistīna
5
koncentrācijas samazinājums leikocītu šūnās sešu stundu laikā pēc CYSTAGON ieņemšanas korelē ar cisteamīna koncentrāciju plazmā.
Minimālā cistīna koncentrācija leikocītu šūnās (vidējais lielums ( sd): 1,8 0,8 stundas) iestājas nedaudz pēc tam, kad ir sasniegta augstākā cisteamīna koncentrācija plazmā (vidēji ( sd): 1,4 0,4 stundas). Sākotnējā līmenī tā atgriežas tad, kad 6 stundas pēc devas ieņemšanas samazinās cisteamīna koncentrācija plazmā.
Vienā klīniskā pētījumā sākotnējā novērotā cistīna koncentrācija baltajās asins šūnās bija 3,73 (robežās no 0,13 līdz 19,8) nmol hemicistīna/mg proteīna un to izdevās uzturēt tuvu 1 nmol hemicistīna/mg proteīna, izmantojot cisteamīna devas robežās no 1,3 līdz 1,95 g/m2 dienā.
Agrāk veikta pētījumā laikā, ārstējot 94 bērnus ar nefropātisku cistinozi, cisteamīna devas palielināja, lai 5 līdz 6 stundas pēc preparāta devas tiktu sasniegta mazāk kā 2 nmol hemicistīna/mg proteīna cistīna koncentrācija asins baltajās šūnās. Rezultātus salīdzināja ar 17 bērnu kontroles grupu, kas saņēma placebo. Kā galvenos efektivitātes kritērijus izmantoja kreatinīna koncentrāciju serumā, aprēķināto kreatinīna klīrensu un augšanu (garumu). Vidējā cistīna koncentrācija baltajās asins šūnās, ko izdevās sasniegt terapijas laikā, bija 1,7 0,2 nmol hemicistīna/mg proteīna. Pacientiem, kuri saņēma cisteamīnu, terapijas laikā glomerulu funkciju izdevās saglabāt, kamēr pacientiem, kuri saņēma placebo, kreatinīna koncentrācija serumā pakāpeniski pieauga. Pacientu, kas saņēma terapiju, salīdzinot ar neārstētiem pacientiem, augšana turpinājās. Tomēr augšanas ātrums nepieauga tā, lai pacienti sasniegtu to vecumam atbilstošu augumu. Nieru tubulāro funkciju terapija neietekmēja. Divos citos pētījumos iegūtie rezultāti bija līdzīgi.
Visos pētījumos pacientu reakcija uz terapiju bija labāka, ja tā tika uzsākta agrīnā vecumā un labas nieru funkcijas apstākļos.
5.2 Farmakokinētiskās īpašības
Pēc vienreizējas cisteamīna bitartrāta devas, kuras lielums atbilst 1,05 g brīvas cisteamīna bāzes, veseliem brīvprātīgajiem vidējais laiks ( sd) līdz maksimumam un tās maksimālai koncentrācijai plazmā ir attiecīgi 1,4 ( 0,5) stundas un 4,0 ( 1,0) g/ml. Pacientiem pastāvīgas koncentrācijas apstākļos pēc devām robežās no 225 līdz 550 mg šīs vērtības ir attiecīgi 1,4 ( 0,4) stundas un 2,6 ( 0,9) g/ml. Cisteamīna bitartrāta (CYSTAGON) biopieejamība ir ekvivalenta cisteamīna hidrohlorīda un fosfocisteamīna biopieejamībai.
In vitro cisteamīna saistības vidējais lielums ( sd) 54,1 % ( 1,5) ar plazmas olbaltumvielām (galvenokārt – ar albumīniem) terapeitisko devu robežās nav atkarīgs no tā koncentrācijas plazmā. Pacientiem vielas pastāvīgas koncentrācijas apstākļos saistība ar plazmas olbaltumvielām 1,5 un 6 stundas pēc preparāta devas ir līdzīga: attiecīgi 53,1 % ( 3,6) un 51,1 % ( 4,5).
24 stundas ilgā farmakokinētikas pētījumā, ko veica ar 24 veseliem brīvprātīgajiem vidējais konstatētais lielums ( sd) terminālais eliminācijas pusperiods bija 4,8 ( 1,8) stundas.
Četriem pacientiem eliminētais neizmainītais cisteamīns urīnā bija robežās no 0,3 līdz 1,7 % no kopējās preparāta dienas devas. Vairums cisteamīna tiek eliminēts sulfāta formā.
Ļoti ierobežoti dati liek uzskatīt, ka cisteamīna farmakokinētikas parametrus viegli vai vidēji smagi nieru darbības traucējumi neietekmē. Par pacientiem ar smagu nieru mazspēju informācija nav pieejama.
5.3 Preklīniskie dati par drošību
Ir veikti genotoksicitātes pētījumi. Lai gan publicētajos pētījumu rezultātos ir aprakstīta cisteamīna ierosināta hromosomu aberācija eikariotu šūnu kultūrās, specifiski cisteamīna bitartrāta pētījumi
6
nepierādīja nekādu mutagēnu iedarbību Ames testā, ne arī klastogēnu iedarbību peļu šūnu mikrokodolu testā.
Reproduktīvo funkciju pētījumu rezultāti pierāda toksisku iedarbību uz embriju un augli (resorbcija un bojāeja pēc implantācijas), ja cisteamīna devas ir 100 mg/kg dienā žurkām un 50 mg/kg dienā trušiem. Teratogēna iedarbība ir aprakstīta, ja žurkām organoģenēzes periodā preparāta deva bija 100 mg/kg dienā. Minētā deva žurkām atbilst 0,6 g/m2 dienā, kas ir mazāk kā puse no ieteiktās klīniskās cisteamīna balsta devas – 1,30 g/m2 dienā. Žurku fertilitātes samazinājumu novēroja, izmantojot 375 mg/kg lielu dienas devu. Šī deva kavē arī ķermeņa masas pieaugumu. Lietojot šādu devu, samazinās arī pēcnācēju svara pieaugums un izdzīvojušo skaits laktācijas periodā. Lielas cisteamīna devas laktācijas periodā kavē dzīvnieku mātes spēju barot to mazuļus. Atsevišķas preparāta devas dzīvniekiem inhibē prolaktīna sekrēciju. Cisteamīna ievade žurku jaundzimušajiem ierosina kataraktas veidošanos.
Augstas cisteamīna devas, ievadītas perorāli vai parenterāli, izraisa divpadsmitpirkstu zarnas čūlas žurkām un pelēm, bet ne pērtiķiem. Eksperimentālā zāļu ievadīšana izsauca somatostatīna izsīkumu atsevišķām dzīvnieku sugām. Taču tā nozīmīgums zāļu klīniskajā lietošanā nav zināms
CYSTAGON kancerogenitātes pētījumi nav veikti.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1 Palīgvielu saraksts
Kapsulas saturs: mikrokristāliska celuloze, preželatinizēta ciete, magnija stearāts/ nātrija laurilsulfāts, koloidāls silīcija dioksīds, kroskarmelozes nātrija sāls, Kapsulas apvalks: želatīns, titāna dioksīds,
melna cieto kapsulu apdrukas tinte, kas satur E 172.
6.2 Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3 Uzglabāšanas laiks
2 gadi.
6.4 Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 25. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
6.5 Iepakojuma veids un saturs
ABPE pudeles pa 100 un 500 cietām kapsulām. Pudelēs ir mitruma uzsūcējs, kas satur melnas aktīvās ogles un silikagela granulas. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
7
6.6 Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un norādījumi par sagatavošanu lietošanai. Nav piemērojama. 7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija 8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/039/001 (100 cietās kapsulā pudelē), EU/1/97/039/002 (500 cietās kapsulas pudelē) 9. REĢISTRĀCIJAS /PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Pirmās reģistrācijas datums: 1997. gada 23. jūnijs Pēdējās atjaunināšanas datums: 2007. gada 23. jūnijs 10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas zāļu aģentūras (EMA) mājas lapā http://www.ema.europa.eu
8
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
CYSTAGON 150 mg cietās kapsulas.
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Viena cietā kapsula satur 150 mg cisteamīna (merkaptamīna bitartrāts Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt apakšpunktā 6.1.
3. ZĀĻU FORMA
Cietās kapsulas. Baltas, necaurspīdīgas cietas kapsulas ar uzrakstu CYSTAGON 150 uz korpusa un MYLAN – uz kapsulas vāciņa.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1 Terapeitiskās indikācijas
CYSTAGON ir indicēts diagnosticētas nefropātiskas cistinozes terapijai. Pacientiem ar nefropātisku cistinozi cisteamīns samazina cistīna uzkrāšanos dažu veidu šūnās (piemēram, leikocītos, kā arī muskuļu un aknu šūnās) un, ja terapija sākta agrīni, aizkavē nieru mazspējas attīstību.
4.2 Devas un lietošanas veids
Terapija ar CYSTAGON ir jāuzsāk cistinozes terapijā pieredzējuša ārsta uzraudzībā.
Terapijas mērķis ir nodrošināt, ka cistīna koncentrācija leikocītu šūnās ir zemāka par 1 nmol hemicistīna/mg proteīna. Tādējādi, lai koriģētu preparāta devu, ir jākontrolē cistīna koncentrācija baltajās asins šūnās (white blood cells - WBC). (Cistīna) koncentrācija WBC ir jānosaka 5 līdz 6 stundas pēc devas un terapijas sākumā jānosaka bieži (piemēram, katru mēnesi). Lietojot stabilu preparāta devu, to nosaka ar 3 līdz 4 mēnešu intervālu.
Bērniem līdz 12 gadu vecumam CYSTAGON devu aprēķina,pamatojoties uz ķermeņa virsmas laukumu (g/m2/dienā). Ieteicamā brīvās bāzes deva ir 1,30 g/m2 dienā, devu sadalot 4 reizēm.
Pacientiem, kas vecāki par 12 gadiem un kuru ķermeņa masa pārsniedz 50 kg, ieteicamā CYSTAGON deva ir 2 g dienā, devu sadalot 4 reizēm.
Preparāta sākuma devai jābūt no 1/4 līdz 1/6 paredzamās balsta devas. Lai izvairītos no nepanesības, devu palielina pakāpeniski, 4 līdz 6 nedēļu laikā. Ja pacients preparātu panes pietiekami labi un cistīna koncentrācija leikocītu šūnās saglabājas zemāka par 1 nmol hemicistīna/mg proteīna, deva ir jāpalielina. Vislielākā klīniskajos pētījumos izmantotā CYSATAGON deva ir 1,95 g/m2 dienā. Devas lietošana, kas ir lielāka par 1,95 g/m2 dienā, nav ieteicama (skatīt apakšpunktu 4.4).
Cisteamīna sagremošana uzlabojas, ja tās ieņem tūlīt pēc ēšanas vai ēšanas laikā.
Aptuveni 6 gadus veciem vai jaunākiem bērniem, kuriem pastāv aspirācijas risks, cietās kapsulas ir jāatver un to saturs jāuzber ēdienam. Pieredze liecina, ka tādi pārtikas produkti kā piens, kartupeļi un citi cieti saturoši produkti šķiet piemēroti sajaukšanai ar pulveri. Turpretī no skābu dzērienu, piemēram, apelsīnu sulas, lietošanas parasti ir jāizvairās, jo pulverim ir tendence labi nesajaukties un tas var izgulsnēties.
9
Dializējami pacienti (vai pacienti pēc transplantācijas): Pieredze liecina, ka dažkārt pacienti, kuriem veic dialīzi, atsevišķas cisteamīna formas panes sliktāk (piemēram, vairāk rodas nevēlami blakusefekti). Šādiem pacientiem cistīna koncentrācija leikocītu šūnās jākontrolē biežāk.
Pacienti ar aknu mazspēju: Parasti devas korekcija nav nepieciešama; tomēr ir jākontrolē cistīna koncentrācija leikocītu šūnās.
4.3 Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu (-ām) vai jebkuru no palīgvielām. CYSTAGON lietošana kontrindicēt zīdīšanas laikā. CYSTAGON nav atļauts lietot grūtniecības laikā, jo īpaši – grūtniecības pirmajā trimestrī, ja vien tas nav viennozīmīgi nepieciešams (skatīt apakšpunktu 4.6. un 5.3.), jo dzīvniekiem preparāts ir teratogēns.
CYSTAGON ir kontrindicēts pacientiem, kam ir attīstījusies paaugstināta jutība pret penicilamīnu.
4.4 Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Lai panāktu maksimālu terapeitisku ieguvumu, terapija ar CYSTAGON ir jāsāk iespējami drīz pēc tam, kad ir apstiprināta nefropātiskas cistinozes diagnoze.
Nefropātiska cistinoze jādiagnosticē gan pēc klīniskajām pazīmēm, gan pēc bioķīmisko izmeklējumu rezultātiem (jānosaka cistīna koncentrācija leikocītu šūnās).
Bērniem, kas tika ārstēti ar lielām dažādu cisteamīna zāļu devām (cisteamīna hlorhidrātu vai cistamīnu vai cisteamīna bitartrātu), kuras visbiežāk pārsniedza maksimālo devu 1,95 g/m2 dienā, ir aprakstīti Ēlersa-Danlosa (Ehlers-Danlos) sindromam līdzīgu un asinsvadu sistēmas traucējumu gadījumi uz elkoņiem. Šie ādas bojājumi tika saistīti ar asinsvadu proliferāciju, ādas strijām un kaulu bojājumiem. Tāpēc rekomendē regulāri kontrolēt ādas stāvokli un nepieciešamības gadījumā veikt kaulu rentgena izmeklējumus. Ir ieteicama arī ādas pašapskate, ko veic pacients vai viņa vecāki. Ja parādās jebkādas ādas vai kaulu izmaiņas, ir ieteicams samazināt CYSTAGON devu. Devu lietošana, kas ir lielākas par 1,95 g/m2 dienā, nav ieteicama (skatīt apakšpunktu 4.2 un 4.8.).
Ieteicams regulāri kontrolēt asinsainu.
Perorāla cisteamīna lietošana cistīna kristālu uzkrāšanos acīs nenovērš. Tādējādi, ja, sakarā ar minēto, tiek lietoti cisteamīna acu pilieni, to lietošana ir jāturpina.
Atšķirībā fosfocisteamīna, CYSTAGON nesatur fosfātus. Vairumam pacientu jau var būt nozīmētas fosfātu piedevas diētai un gadījumā, ja fosfocisteamīnu aizstāj ar CYSTAGON, to deva var būt jāmaina.
CYSTAGON kapsulas neatvērtā veidā, sakarā ar aspirācijas risku, nav atļauts lietot bērniem, kas jaunāki par aptuveni 6 gadiem (skatīt apakšpunktu 4.2.).
4.5 Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Nav veikti mijiedarbības pētījumi. CYSTAGON ir atļauts lietot kopā ar elektrolītu un minerālvielu aizvietotājiem, kas nepieciešami Fankoni sindroma terapijai, kā arī kopā ar D vitamīnu un tireoīdo hormonu preparātiem. Daži pacienti vienlaicīgi ar CYSTAGON ir lietojuši indometacīnu. Pacientiem ar nieru transplantiem kopā ar cisteamīnu atļauts lietots zāles pret transplanta tremi.
10
4.6 Grūtniecība un zīdīšana
Nav pietiekamu datu par cisteamīna bitartrāta lietošanu grūtniecēm. Pētījumi ar dzīvniekiem pierāda reproduktīvo toksicitāti un teratogēnu iedarbību (skatīt apakšpunktu 5.3.). Potenciālais risks cilvēkam nav zināms. Neārstētas cistinozes ietekme uz grūtniecību arī nav zināma. Tādējādi CYSTAGON grūtniecības laikā, jo īpaši grūtniecības pirmajā trimestrī, nevajadzētu lietot, ja vien nav absolūta nepieciešamība. Ja grūtniecība ir konstatēta vai tiek plānota, terapija ir rūpīgi atkārtoti jāapsver un paciente jābrīdina par iespējamo cisteamīna teratogēno iedarbību.
CYSTAGON ekskrēcija ar cilvēka mātes pienu nav zināma. Tomēr, ievērojot rezultātus, kas iegūti pētījumos ar dzīvniekiem zīdīšanas periodā un jaundzimušajiem (skatīt apakšpunktu 5.3.), sievietēm, kuras lieto CYSTAGON, krūtsbarošana nav atļauta.
4.7 Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
CYSTAGON maz vai mēreni ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. CYSTAGON var izraisīt miegainību. Terapijas sākumā, kamēr zāļu ietekme uz konkrēto pacientu vēl nav zināma, veikt potenciāli bīstamas darbības nav atļauts.
4.8 Nevēlamās blakusparādības
Nevēlamās blakusparādības ir gaidāmas aptuveni 35 % pacientu. Blakusparādības galvenokārt izpaužas kuņģa – zarnu traktā un centrālajā nervu sistēmā. Ja šīs reakcijas parādās cisteamīna terapijas sākumā, lai uzlabotu preparāta panesību, efektīvi var būt terapiju īslaicīgi pārtraukt un pakāpeniski atsākt.
Aprakstītās nevēlamās blakusparādības ir minētas turpmāk. Tās ir sistematizētas pēc orgānu sistēmas un novērotā biežuma, kas ir definēts sekojoši: ļoti bieži (≥ 1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10) un retāk (≥1/1000 līdz <1/100). Katrā biežuma grupā nevēlamās blakusparādības ir nosauktas biežuma samazināšanās secībā
Izmeklējumi Asins un limfatiskās sistēmas traucējumi Nervu sistēmas traucējumi Kuņģa – zarnu trakta traucējumi
Nieru un urīnceļu traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi
Bieži: patoloģiski aknu darbības izmeklējumu rezultāti
Retāk: leikopēnija
Bieži: galvassāpes, encefalopātija Retāk: miegainība, krampji
Ļoti bieži: vemšana, slikta dūša, caureja Bieži: sāpes vēderā, smakojoša elpa, dispepsija, gastroenterīts Retāk: čūlas kuņģa – zarnu traktā
Retāk: nefrotiskais sindroms
Bieži: patoloģiska ādas smarža, izsitumi Retāk: matu krāsas izmaiņas, ādas strijas, ādas trauslums (moluskveidīgs pseidotumors uz elkoņiem).
Retāk: locītavu hiperekstensija, sāpes kājās, genu valgum (ceļa locītavas deformācija), osteopēnija, kompresijas lūzums, skolioze
11
Metabolisma un barošanās traucējumi Ļoti bieži: anoreksija
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā Ļoti bieži: letarģija, pireksija Bieži: astēnija
Imūnās sistēmas traucējumi Retāk: anafilaktiskas reakcijas
Psihiskie traucējumi Retāk: nervozitāte, halucinācijas
Ir aprakstīti nefrotiskā sindroma gadījumi, ko novēroja 6 mēnešu laikā pēc terapijas sākuma. Pēc tam, kad terapiju pārtrauca, iestājās pakāpeniska atlabšana. Dažos gadījumos histoloģiskie izmeklējumi atklāja nieru allotransplantāta membrānu glomerulonefrītu un paaugstinātas jutības izraisītu intersticiālu nefrītu.
Bērniem, kas tika ārstēti ar lielām dažādu cisteamīna zāļu devām (cisteamīna hlorhidrātu vai cistamīnu vai cisteamīna bitartrātu), kuras visbiežāk pārsniedza maksimālo devu 1,95 g/m2 dienā, ir aprakstīti Ēlersa-Danlosa (Ehlers-Danlos) sindromam līdzīgu un asinsvadu sistēmas traucējumu gadījumi uz elkoņiem. Dažos gadījumos šie ādas bojājumi tika saistīti ar asinsvadu proliferāciju, ādas strijām un kaulu bojājumiem, pirmo reizi redzētiem rentgenizmeklējumu laikā. Aprakstītie kaulu bojājumi ir genu valgum, sāpes kājās un hiperekstensīvas locītavas, osteopēnija, kompresijas lūzumi un skolioze. Gadījumos, kad tika veikta ādas histoloģiskā pārbaude, tika atklāta angioendoteliomatoze. Viens pacients vēlāk nomira no akūtas cerebrālas išēmijas ar izteiktu vaskulopātiju. Dažiem pacientiem ādas bojājumi uz elkoņiem regresēja pēc CYSTAGON devas samazināšanas. Cisteamīna darbības mehānisms tika skaidrots ar kolagēna šķiedru savstarpējās saistīšanās kavēšanu (skatīt apakšpunktu 4.4).
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9 Pārdozēšana
Cisteamīna pārdozēšana var izraisīt progresējošu letarģiju.
Pārdozēšanas gadījumā jāveic piemēroti elpošanas un sirds – asinsvadu sistēmu uzturoši pasākumi. Specifisks antidots nav zināms. Vai cisteamīnu iespējams izvadīt ar dialīzi, nav zināms.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1 Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: Gastrointestinālā trakta un metabolisma produkti, ATĶ kods: A16AA04
Normāliem indivīdiem un heterozigotiem subjektiem ar cistinozi cistīna koncentrācija asins baltajās šūnās ir attiecīgi <0,2 un parasti mazāk par 1 nmol hemicistīna/mg proteīna. Pacientiem ar nefropātisku cistinozi cistīna koncentrācija asins baltajās šūnās pieaug līdz vairāk kā 2 nmol hemicistīna/mg proteīna.
Cisteamīns reaģē ar cistīnu un veido jauktu cisteamīna – cistīna – cistīna disulfīdu. Vēlāk, izmantojot neskarto lizīna transporta sistēmu, notiek jauktā disuldīda eksports no lizosomām. Cistīna
12
koncentrācijas samazinājums leikocītu šūnās sešu stundu laikā pēc CYSTAGON ieņemšanas korelē ar cisteamīna koncentrāciju plazmā.
Minimālā cistīna koncentrācija leikocītu šūnās (vidējais lielums i ( sd): 1,8 0,8 stundas) iestājas nedaudz pēc tam, kad ir sasniegta augstākā cisteamīna koncentrācija plazmā (vidēji ( sd): 1,4 0,4 stundas). Sākotnējā līmenī tā atgriežas tad, kad 6 stundas pēc devas ieņemšanas samazinās cisteamīna koncentrācija plazmā.
Vienā klīniskā pētījumā sākotnējā novērotā cistīna koncentrācija baltajās asins šūnās bija 3,73 (robežās no 0,13 līdz 19,8) nmol hemicistīna/mg proteīna un to izdevās uzturēt tuvu 1 nmol hemicistīna/mg proteīna, izmantojot cisteamīna devas robežās no 1,3 līdz 1,95 g/m2 dienā.
Agrāk veikta pētījumā laikā, ārstējot 94 bērnus ar nefropātisku cistinozi, cisteamīna devas palielināja, lai 5 līdz 6 stundas pēc preparāta devas tiktu sasniegta mazāk kā 2 nmol hemicistīna/mg proteīna cistīna koncentrācija asins baltajās šūnās. Rezultātus salīdzināja ar 17 bērnu kontroles grupu, kas saņēma placebo. Kā galvenos efektivitātes kritērijus izmantoja kreatinīna koncentrāciju serumā, aprēķināto kreatinīna klīrensu un augšanu (garumu). Vidējā cistīna koncentrācija baltajās asins šūnās, ko izdevās sasniegt terapijas laikā, bija 1,7 0,2 nmol hemicistīna/mg proteīna. Pacientiem, kuri saņēma cisteamīnu, terapijas laikā glomerulu funkciju izdevās saglabāt, kamēr pacientiem, kuri saņēma placebo, kreatinīna koncentrācija serumā pakāpeniski pieauga. Pacientu, kas saņēma terapiju, salīdzinot ar neārstētiem pacientiem, augšana turpinājās. Tomēr augšanas ātrums nepieauga tā, lai pacienti sasniegtu to vecumam atbilstošu augumu. Nieru tubulāro funkciju terapija neietekmēja. Divos citos pētījumos iegūtie rezultāti bija līdzīgi.
Visos pētījumos pacientu reakcija uz terapiju bija labāka, ja tā tika uzsākta agrīnā vecumā un labas nieru funkcijas apstākļos.
5.2 Farmakokinētiskās īpašības
Pēc vienreizējas cisteamīna bitartrāta devas, kuras lielums atbilst 1,05 g brīvas cisteamīna bāzes, veseliem brīvprātīgajiem vidējais laiks ( sd) līdz maksimumam un tās maksimālai koncentrācijai plazmā ir attiecīgi 1,4 ( 0,5) stundas un 4,0 ( 1,0) g/ml. Pacientiem pastāvīgas koncentrācijas apstākļos pēc devām robežās no 225 līdz 550 mg šīs vērtības ir attiecīgi 1,4 ( 0,4) stundas un 2,6 ( 0,9) g/ml. Cisteamīna bitartrāta (CYSTAGON) biopieejamība ir ekvivalenta cisteamīna hidrohlorīda un fosfocisteamīna biopieejamībai.
In vitro cisteamīna saistības vidējais lielums ( sd) 54,1 % ( 1,5) ar plazmas olbaltumvielām (galvenokārt – ar albumīniem) terapeitisko devu robežās nav atkarīgs no tā koncentrācijas plazmā. Pacientiem vielas pastāvīgas koncentrācijas apstākļos saistība ar plazmas olbaltumvielām 1,5 un 6 stundas pēc preparāta devas ir līdzīga: attiecīgi 53,1 % ( 3,6) un 51,1 % ( 4,5).
24 stundas ilgā farmakokinētikas pētījumā, ko veica ar 24 veseliem brīvprātīgajiem vidējais konstatētais lielums ( sd) terminālais eliminācijas pusperiods bija 4,8 ( 1,8) stundas.
Četriem pacientiem eliminētais neizmainītais cisteamīns urīnā bija robežās no 0,3 līdz 1,7 % no kopējās preparāta dienas devas. Vairums cisteamīna tiek eliminēts sulfāta formā.
Ļoti ierobežoti dati liek uzskatīt, ka cisteamīna farmakokinētikas parametrus viegli vai vidēji smagi nieru darbības traucējumi neietekmē. Par pacientiem ar smagu nieru mazspēju informācija nav pieejama.
5.3 Preklīniskie dati par drošību
Ir veikti genotoksicitātes pētījumi. Lai gan publicētajos pētījumu rezultātos ir aprakstīta cisteamīna ierosināta hromosomu aberācija eikariotu šūnu kultūrās, specifiski cisteamīna bitartrāta pētījumi
13
nepierādīja nekādu mutagēnu iedarbību Ames testā, ne arī klastogēnu iedarbību peļu šūnu mikrokodolu testā.
Reproduktīvo funkciju pētījumu rezultāti pierāda toksisku iedarbību uz embriju un augli (resorbcija un bojāeja pēc implantācijas), ja cisteamīna devas ir 100 mg/kg dienā žurkām un 50 mg/kg dienā trušiem. Teratogēna iedarbība ir aprakstīta, ja žurkām organoģenēzes periodā preparāta deva bija 100 mg/kg dienā. Minētā deva žurkām atbilst 0,6 g/m2 dienā, kas ir mazāk kā puse no ieteiktās klīniskās cisteamīna balsta devas – 1,30 g/m2 dienā. Žurku fertilitātes samazinājumu novēroja, izmantojot 375 mg/kg lielu dienas devu. Šī deva kavē arī ķermeņa masas pieaugumu. Lietojot šādu devu, samazinās arī pēcnācēju svara pieaugums un izdzīvojušo skaits laktācijas periodā. Lielas cisteamīna devas laktācijas periodā kavē dzīvnieku mātes spēju barot to mazuļus. Atsevišķas preparāta devas dzīvniekiem inhibē prolaktīna sekrēciju. Cisteamīna ievade žurku jaundzimušajiem ierosina kataraktas veidošanos.
Augstas cisteamīna devas, ievadītas perorāli vai parenterāli, izraisa divpadsmitpirkstu zarnas čūlas žurkām un pelēm, bet ne pērtiķiem. Eksperimentālā zāļu ievadīšana izsauca somatostatīna izsīkumu atsevišķām dzīvnieku sugām. Taču tā nozīmīgums zāļu klīniskajā lietošanā nav zināms
CYSTAGON kancerogenitātes pētījumi nav veikti.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1 Palīgvielu saraksts
Kapsulas saturs: mikrokristāliska celuloze, preželatinizēta ciete, magnija stearāts / nātrija laurilsulfāts, koloidāls silīcija dioksīds, kroskarmelozes nātrija sāl Kapsulas apvalks: želatīns, titāna dioksīds,
melna cieto kapsulu apdrukas tinte, kas satur E 172.
6.2 Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3 Uzglabāšanas laiks
2 gadi.
6.4 Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 25. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
6.5 Iepakojuma veids un saturs
ABPE pudeles pa 100 un 500 cietām kapsulām. Pudelēs ir mitruma uzsūcējs, kas satur melnas aktīvās ogles un silikagela granulas. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
14
6.6 Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un norādījumi par sagatavošanu lietošanai Nav piemērojama. 7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija 8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/039/003 (100 cietās kapsulā pudelē), EU/1/97/039/004 (500 cietās kapsulas pudelē) 9. REĢISTRĀCIJAS /PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Pirmās reģistrācijas datums: 1997. gada 23. jūnijs Pēdējās atjaunināšanas datums: 2007. gada 23. jūnijs 10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas zāļu aģentūras (EMA) mājas lapā http://www.ema.europa.eu
15
PIELIKUMS II A. RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
16
A. RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija vai Recordati Rare Diseases Eco River Parc 30, rue des Peupliers F-92000 Nanterre Francija Drukātajā lietošanas instrukcijā jānorāda ražotāja, kas atbild par attiecīgās sērijas izlaidi, nosaukums un adrese.
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Ierobežotu recepšu zāles (Skatīt Pielikumu I: Zāļu apraksts, 4.2)
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
Riska pārvaldības plāns (RPP) Nav piemērojams.
17
PIELIKUMS III MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
18
A. MARĶĒJUMA TEKSTS
19
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kartona kārba. CYSTAGON 50 mg x 100 cietās kapsulas Kartona kārba. CYSTAGON 50 mg x 500 cietās kapsulas
1. ZĀĻU NOSAUKUMS CYSTAGON 50 mg cietās kapsulas Cysteamine
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra cietā kapsula satur 50 mg cisteamīna (merkaptamīna bitartrāts).
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 100 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs). 500 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs).
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEPIEEJAMĀ UN NEREDZAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 25C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
20
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/039/001 – 100 cietās kapsulas EU/1/97/039/002 – 500 cietās kapsulas
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Cystagon 50 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
21
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kartona kārba. CYSTAGON 150 mg x 100 cietās kapsulas Kartona kārba. CYSTAGON 150 mg x 500 cietās kapsulas
1. ZĀĻU NOSAUKUMS CYSTAGON 150 mg cietās kapsulas Cysteamine
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra cietā kapsula satur 150 mg cisteamīna (merkaptamīna bitartrāts).
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 100 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs). 500 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs).
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEPIEEJAMĀ UN NEREDZAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 25C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
22
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/039/003 – 100 cietās kapsulas EU/1/97/039/004 – 500 cietās kapsulas
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Cystagon 150 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
23
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA PUDELES MARĶĒJUMS CYSTAGON 50 mg x 100 cietās kapsulas PUDELES MARĶĒJUMS CYSTAGON 50 mg x 500 cietās kapsulas
1. ZĀĻU NOSAUKUMS CYSTAGON 50 mg cietās kapsulas Cysteamine
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra cietā kapsula satur 50 mg cisteamīna (merkaptamīna bitartrāts).
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 100 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs). 500 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs).
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEPIEEJAMĀ UN NEREDZAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 25C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
24
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/039/001 – 100 cietās kapsulas EU/1/97/039/002 – 500 cietās kapsulas
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
25
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA PUDELES MARĶĒJUMS CYSTAGON 150 mg x 100 cietās kapsulas PUDELES MARĶĒJUMS CYSTAGON 150 mg x 500 cietās kapsulas
1. ZĀĻU NOSAUKUMS CYSTAGON 150 mg cietās kapsulas Cysteamine
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra cietā kapsula satur 150 mg cisteamīna (merkaptamīna bitartrāts).
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 100 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs). 500 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs).
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEPIEEJAMĀ UN NEREDZAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 25C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
26
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/039/003 – 100 cietās kapsulas EU/1/97/039/004 – 500 cietās kapsulas
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
27
B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
28
LIETOŠANAS INSTRUKCIJA: INFORMĀCIJA ZĀĻU LIETOTĀJAM CYSTAGON 50 mg cietās kapsulas CYSTAGON 150 mg cietās kapsulas
Cisteamīna bitartrāts (merkaptamīna bitartrāts)
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas vēl kādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tieši Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgi simptomi. - Ja Jūs novērojat jebkādas blakusparādības, kas šajā instrukcijā nav minētas vai kāda no
minētajām blakusparādībām Jums izpaužas smagi, lūdzu izstāstiet to savam ārstam vai farmaceitam.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir CYSTAGON un kādam nolūkam to lieto 2. Pirms CYSTAGON lietošanas 3. Kā lietot CYSTAGON 4. Iespējamās blakusparādības 5 Kā uzglabāt CYSTAGON 6. Sīkāka informācija
1. KAS IR CYSTAGON UN KĀDAM NOLŪKAM TO LIETO
Cistinoze ir vielmaiņas slimība, saukta „nefropātiskā cistinoze”, kas raksturīga ar to, ka dažādos orgānos, piemēram, nierēs, acīs, muskuļos, aizkuņģa dziedzerī un smadzenēs, lielā daudzumā uzkrājas aminoskābe cistīns. Cistīna daudzuma pieaugums izraisa nieru bojājumus un pārlieku liela glikozes, olbaltumvielu un elektrolītu daudzuma ekskrēciju (izvadi) no organisma. Dažādos orgānos izmaiņas notiek dažādā vecumā. CYSTAGON ir zāles, kas reaģē ar cistīnu un samazina tā daudzumu šūnās.
2. PIRMS CYSTAGON LIETOŠANAS
Nelietojiet CYSTAGON šādos gadījumos :
-
ja Jums vai Jūsu bērnam ir alerģija (paaugstināta jutība) pret cistamīna bitartrātu vai
penicilamīnu, vai kādu citu CYSTAGON sastāvdaļu;
-
ja Jums iestājusies grūtniecība, it īpaši tas ir svarīgi grūtniecības pirmajos trīs mēnešos;
-
ja zīdāt bērnu.
Īpaša piesardzība, lietojot CYSTAGON, nepieciešama šādos gadījumos:
-
Ja Jūsu vai Jūsu bērna veselības traucējumus ir apstiprinājuši leikocītu cistīna mērījumi,
ārstēšanās ar CYSTAGON jāuzsāk pēc iespējas ātrāk.
-
Ir aprakstīti daži ādas bojājumu gadījumi uz elkoņiem kā neliels, ciets piepampums
bērniem, kas tika ārstēti ar lielām dažādu cisteamīna preparātu devām. Šie ādas bojājumi tika
saistīti ar ādas strijām un kaulu bojājumiem, tādiem kā lūzumi un kaulu deformācijas, un ar
locītavu vaļīgumu.
Jūsu ārsts var nozīmēt regulārus fiziskus vai rentgena izmeklējumus ādai un kauliem, lai
kontrolētu zāļu iedarbību. Rekomendē Jūsu vai Jūsu bērna ādas pašapskati. Ja parādās jebkādas
ādas vai kaulu izmaiņas, nekavējoties informējiet savu ārstu.
Jūsu ārsts var nozīmēt regulāri veikt asins analīzes.
-
CYSTAGON nenovērš cistīna kristālu uzkrāšanos acīs. Tādējādi, ja, sakarā ar minēto,
tiek lietoti cisteamīna acu pilieni, to lietošana ir jāturpina.
29
-
Atšķirībā no fosfocisteamīna, citas cisteamīna bitartrātam tuvas aktīvās vielas,
CYSTAGON nesatur fosfātus. Jums jau var būt nozīmētas fosfātu piedevas diētai un gadījumā,
ja fosfocisteamīnu aizstāj ar CYSTAGON, to deva var būt jāmaina.
-
Lai izvairītos no jebkāda riska ieelpot plaušās, kapsulas nedrīkst dot bērniem apmēram
līdz 6 gadu vecumam.
Citu zāļu lietošana Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat vai pēdējā laikā esat lietojis, ieskaitot zāles, ko var iegādāties bez receptes.
CYSTAGON lietošana kopā ar uzturu Bērniem, kuru vecums ir mazāks par aptuveni 6 gadiem, cieto kapsulu ir iespējams atvērt un tās saturu pārkaisīt ēdienam (piemēram, pienam, kartupeļiem vai cieti saturošiem pārtikas produktiem) vai sajaukt ar to. Nepievienojiet kapsulas saturu skābiem dzērieniem, piemēram, apelsīnu sulai. Lai saņemtu pilnīgus norādījumus, konsultējieties ar ārstu.
Grūtniecība Ja Jums ir iestājusies grūtniecība, lietot CYSTAGON Jums nav atļauts. Ja plānojat grūtniecību, lūdzu konsultējieties ar savu ārstu.
Zīdīšanas periods Zīdīšanas laikā lietot CYSTAGON nedrīkst.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana: CYSTAGON var izraisīt nelielu miegainību. Terapijas sākumā, kamēr šo zāļu iedarbība vēl nav labi zināma, Jums vai Jūsu bērnam veikt potenciāli bīstamas darbības nav atļauts.
3. KĀ LIETOT CYSTAGON
Vienmēr lietojiet CYSTAGON tieši tā, kā noteicis Jūsu vai Jūsu bērna ārsts. Neskaidrību gadījumā
vaicājiet ārstam.
CYSTAGON deva, kas nozīmēta Jums vai Jūsu bērnam, ir atkarīga no Jūsu vai Jūsu bērna vecuma un
svara.
Bērniem līdz 12 gadu vecumam deva ir pamatota ar ķermeņa lielumu (virsmas laukumu), un parasti
deva ir 1,30 g/m2 ķermeņa laukuma dienā.
Pacientiem, vecākiem par 12 gadiem un smagākiem par 50 kg, parasti deva ir 2 g/dienā.
Jebkurā gadījumā deva nedrīkst pārsniegt 1,95 g/m2/dienā.
CYSTAGON jālieto tikai iekšķīgi un tikai tā, kā noteicis ārsts. Lai nodrošinātu pareizu CYSTAGON
iedarbību, Jums jāievēro sekojoši norādījumi:
-
Precīzi ievērojiet sava ārsta norādījumus. Bez ārsta piekrišanas nepalieliniet un
nesamaziniet zāļu devu;
-
Cietās kapsulas nedrīkst dot bērniem līdz aptuveni 6 gadu vecumam, jo šādi bērni var
nespēt kapsulu norīt un var aizrīties. Bērniem līdz aptuveni 6 gadu vecumam cieto kapsulu
drīkst atvērt un tās saturu pārkaisīt vai sajaukt ar ēdienu (piemēram, pienu, kartupeļiem vai cieti
saturošiem produktiem) vai piena maisījumu. Nepievienojiet kapsulas saturu skābiem
dzērieniem, piemēram, apelsīnu sulai. Lai saņemtu pilnīgus norādījumus, konsultējieties ar savu
ārstu;
-
Jūsu vai Jūsu bērna ārstēšana papildus CYSTAGON var iekļaut arī viena vai vairāku
elektrolītu diētas piedevu, lai aizstātu caur nierēm zaudētos elektrolītus. Ir būtiski, ka šīs
piedevas tiek lietotas tieši tā, kā noteikts. Ja ir izlaistas vairākas diētas piedevu devas, kā arī ja
attīstās nespēks vai miegainība, sazinieties ar savu ārstu, kas sniegs nepieciešamos norādījumus;
-
Lai konstatētu pareizo CYSTAGON devu, ir nepieciešamas regulāras asins analīzes, lai
noteiktu cistīna daudzumu baltajās asins šūnās. Jūsu vai Jūsu bērna ārsts noteiks, kad asins
analīzes ir jāizdara. Ir nepieciešamas arī regulāras asins un urīna analīzes, lai organismā noteiktu
nozīmīgo elektrolītu koncentrāciju un lai palīdzētu Jūsu vai Jūsu bērna ārstam pielāgot diētas
piedevu devas.
30
CYSTAGON jāieņem 4 reizes dienā, katras 6 stundas, vislabāk – tūlīt pēc ēšanas vai ēšanas laikā. Ir būtiski, ka intervāls starp devām ir iespējami tuvs 6 stundām.
CYSTAGON terapija jebkuros apstākļos ir jāturpina tā, kā to noteicis ārsts.
Ja esat lietojis CYSTAGON vairāk nekā noteikts: Ja ieņemts vairāk zāļu, nekā noteikts, Jums nekavējoties jākonsultējas ar Jūsu vai Jūsu bērna ārstu vai arī stacionāra pirmās palīdzības nodaļu. Var attīstīties miegainība.
Ja esat aizmirsis lietot CYSTAGON: Ja zāļu deva ir izlaista, tā jāieņem iespējami drīz. Tomēr, ja līdz nākamās devas lietošanas laikam ir atlicis ne vairāk par 2 stundām, aizmirsto devu izlaidiet un lietojiet preparātu kā parasti. Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu.
4. IESPĒJAMĀS BLAKUSPARĀDĪBAS
Tāpat kā citas zāles, arī CYSTAGON var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Dažiem cilvēkiem CYSTAGON var izraisīt miegainību vai samazināt modrību. Jums ir jāzina, kāda ir Jūsu vai Jūsu bērna reakcija uz šo preparātu pirms jebkādām darbībām, kuras nepietiekamas modrības gadījumā var būt bīstamas.
Tālāk minētās nevēlamās reakcijas sakārtotas šādā secībā: ļoti bieži (parādās vismaz vienam pacientam no 10); bieži (parādās vismaz vienam pacientam no 100); retāk (parādās vismaz vienam pacientam no 1000); reti (parādās vismaz vienam pacientam no 10 000); ļoti reti (parādās vismaz vienam pacientam no 100 000).
-
Ļoti bieži: vemšana, slikta dūša, diareja, apetītes zudums, drudzis un letarģija,
miegainības sajūta.
-
Bieži: sāpes vai diskomforta sajūta vēderā, nepatīkama elpas vai ķermeņa smarža,
izsitumi uz ādas, gastroenterīts, nespēks, galvassāpes, encefalopātija (smadzeņu darbības
traucējums) un patoloģiski aknu darbības izmeklējumu rezultāti.
-
Retāk: ādas strijas, ādas bojājumi (mazi cieti bumbuļi uz elkoņiem), locītavu vaļīgums,
kāju sāpes, kaulu lūzumi, skolioze (mugurkaula izliekums), kaulu deformācija un trauslums,
matu krāsas izmaiņas, alerģiskas reakcijas, miegainība, krampji, nervozitāte, halucinācijas, balto
asins šūnu daudzuma samazināšanās, čūlas kuņģa – zarnu traktā, kas izpaužas kā asiņošana
gremošanas traktā un ietekme uz nierēm, kas izpaužas kā ekstremitāšu tūska, un ķermeņa masas
pieaugums.
Tā kā dažas no minētajām blakusparādībām ir nopietnas, palūdziet savam vai sava bērna ārstam izskaidrot to brīdinājuma pazīmes.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. KĀ UZGLABĀT CYSTAGON Uzglabāt zāles bērniem nepieejamā un neredzamā vietā. Nelietot CYSTAGON pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz etiķetes. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
31
Uzglabāt temperatūrā līdz 25C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā lai pasargātu no gaismas un mitruma.
6. SĪKĀKA INFORMĀCIJA
Ko CYSTAGON satur
-
Aktīvā viela ir cisteamīna bitartrāts (merkaptamīna bitartrāts). Katra CYSTAGON 50 mg
cietā kapsula satur 50 mg cisteamīnu (merkaptamīna bitartrāta). Katra CYSTAGON 150 mg
cietā kapsula satur 150 mg cisteamīnu (merkaptamīna bitartrāta).
-
Pārējās sastāvdaļas ir mikrokristāliska celuloze, preželatinizēta ciete, magnija stearāts/
nātrija laurilsulfāts, koloidāls silīcija dioksīds, kroskarmelozes nātrija sāls, kapsulas apvalks:
želatīns, titāna dioksīds, melna cieto kapsulu apdrukas tinte (E 172).
CYSTAGON ārējais izskats un iepakojums Cietās kapsulas - Cystagon 50 mg: baltas, necaurspīdīgas cietas kapsulas ar uzrakstu CYSTA 50 uz korpusa un MYLAN – uz kapsulas vāciņa. Pudeles pa 100 vai 500 cietām kapsulām. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
- Cystagon 150 mg: baltas, necaurspīdīgas cietas kapsulas ar uzrakstu CYSTAGON 150 uz korpusa un MYLAN – uz kapsulas vāciņa. Pudeles pa 100 vai 500 cietām kapsulām. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija
Ražotājs Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija
vai
Recordati Rare Diseases Eco River Parc 30, rue des Peupliers F-92000 Nanterre Francija
32
Lai iegūtu papildus informāciju par šīm zālēm, lūdzam kontaktēties ar Reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.
Belgique/België/Belgien Recordati Tél/Tel: +32 2 46101 36
Lietuva Recordati AB. Tel: + 46 8 545 80 230 Švedija
България Recordati Rare Diseases Teл.: +33 (0)1 47 73 64 58 Франция
Luxembourg/Luxemburg Recordati Tél/Tel: +32 2 46101 36 Belgique/Belgien
Česká republika Recordati Rare Diseases Tel: +33 (0)1 47 73 64 58 Francie
Magyarország Recordati Rare Diseases Tel: +33 (0)1 47 73 64 58 Franciaország
Danmark Recordati AB. Tlf : +46 8 545 80 230 Sverige
Malta Recordati Rare Diseases Tel: +33 1 47 73 64 58 Franza
Deutschland Recordati Rare Diseases Germany GmbH Tel: +49 731 140 554 0
Nederland Recordati Tel: +32 2 46101 36 België
Eesti Recordati AB. Tel: + 46 8 545 80 230 Rootsi
Norge Recordati AB. Tlf : +46 8 545 80 230 Sverige
Ελλάδα Recordati Rare Diseases Τηλ: +33 1 47 73 64 58 Γαλλία
Österreich Recordati Rare Diseases Germany GmbH Tel: +49 731 140 554 0 Deutschland
España Recordati Rare Diseases Spain S.L.U. Tel: + 34 91 659 28 90
Polska
Recordati Rare Diseases Tel: +33 (0)1 47 73 64 58 Francja
France Recordati Rare Diseases Tél: +33 (0)1 47 73 64 58
Hrvatska Recordati Rare Diseases Tél: +33 (0)1 47 73 64 58 Francuska
Portugal Jaba Recordati S.A. Tel: +351 21 432 95 00
România Recordati Rare Diseases Tel: +33 (0)1 47 73 64 58 Franţa
Ireland Recordati Rare Diseases Tel: +33 (0)1 47 73 64 58 France
Slovenija Recordati Rare Diseases Tel: +33 (0)1 47 73 64 58 Francija
33
Ísland Recordati AB. Simi:+46 8 545 80 230 Svíþjóð
Italia Recordati Rare Diseases Italy Srl Tel: +39 02 487 87 173
Κύπρος Recordati Rare Diseases Τηλ : +33 1 47 73 64 58 Γαλλία
Latvija Recordati AB. Tel: + 46 8 545 80 230 Zviedrija
Slovenská republika Recordati Rare Diseases Tel: +33 (0)1 47 73 64 58 Francúzsko
Suomi/Finland Recordati AB. Puh/Tel : +46 8 545 80 230 Sverige
Sverige Recordati AB. Tel : +46 8 545 80 230
United Kingdom Recordati Rare Diseases UK Ltd. Tel: +44 (0)1491 414333
Šī lietošanas instrukcija akceptēta
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu
34
PIELIKUMS I ZĀĻU APRAKSTS
1
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
CYSTAGON 50 mg cietās kapsulas.
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Viena cietā kapsula satur 50 mg cisteamīna (merkaptamīna bitartrāts).
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt apakšpunktā 6.1.
3. ZĀĻU FORMA
Cietās kapsulas. Baltas, necaurspīdīgas cietas kapsulas ar uzrakstu CYSTA 50 uz korpusa un MYLAN – uz kapsulas vāciņa.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1 Terapeitiskās indikācijas
CYSTAGON ir indicēts diagnosticētas nefropātiskas cistinozes terapijai. Pacientiem ar nefropātisku cistinozi cisteamīns samazina cistīna uzkrāšanos dažu veidu šūnās (piemēram, leikocītos, kā arī muskuļu un aknu šūnās) un, ja terapija sākta agrīni, aizkavē nieru mazspējas attīstību.
4.2 Devas un lietošanas veids
Terapija ar CYSTAGON ir jāuzsāk cistinozes terapijā pieredzējuša ārsta uzraudzībā.
Terapijas mērķis ir nodrošināt, ka cistīna koncentrācija leikocītu šūnās ir zemāka par 1 nmol hemicistīna/mg proteīna. Tādējādi, lai koriģētu preparāta devu, ir jākontrolē cistīna koncentrācija baltajās asins šūnās (white blood cells - WBC). Cistīna koncentrācija WBC ir jānosaka 5 līdz 6 stundas pēc devas un terapijas sākumā jānosaka bieži (piemēram, katru mēnesi). Lietojot stabilu preparāta devu, to nosaka ar 3 līdz 4 mēnešu intervālu.
Bērniem līdz 12 gadu vecumam CYSTAGON devu aprēķina,pamatojoties uz ķermeņa virsmas laukumu (g/m2/dienā). Ieteicamā brīvās bāzes deva ir 1,30 g/m2 dienā, devu sadalot 4 reizēm.
Pacientiem, kas vecāki par 12 gadiem un kuru ķermeņa masa pārsniedz 50 kg, ieteicamā CYSTAGON deva ir 2 g dienā, devu sadalot 4 reizēm.
Preparāta sākuma devai jābūt no 1/4 līdz 1/6 paredzamās balsta devas. Lai izvairītos no nepanesības, devu palielina pakāpeniski, 4 līdz 6 nedēļu laikā. Ja pacients preparātu panes pietiekami labi un cistīna koncentrācija leikocītu šūnās saglabājas zemāka par 1 nmol hemicistīna/mg proteīna, deva ir jāpalielina. Vislielākā klīniskajos pētījumos izmantotā CYSATAGON deva ir 1,95 g/m2 dienā. Devas lietošana, kas ir lielāka par 1,95 g/m2 dienā, nav ieteicama (skatīt apakšpunktu 4.4).
Cisteamīna sagremošana uzlabojas, ja tās ieņem tūlīt pēc ēšanas vai ēšanas laikā.
Aptuveni 6 gadus veciem vai jaunākiem bērniem, kuriem pastāv aspirācijas risks, cietās kapsulas ir jāatver un to saturs jāuzber ēdienam. Pieredze liecina, ka tādi pārtikas produkti kā piens, kartupeļi un citi cieti saturoši produkti šķiet piemēroti sajaukšanai ar pulveri. Turpretī no skābu dzērienu, piemēram, apelsīnu sulas, lietošanas parasti ir jāizvairās, jo pulverim ir tendence labi nesajaukties un tas var izgulsnēties.
2
Dializējami pacienti (vai pacienti pēc transplantācijas): Pieredze liecina, ka dažkārt pacienti, kuriem veic dialīzi, atsevišķas cisteamīna formas panes sliktāk (piemēram, vairāk rodas nevēlami blakusefekti). Šādiem pacientiem cistīna koncentrācija leikocītu šūnās jākontrolē biežāk.
Pacienti ar aknu mazspēju: Parasti devas korekcija nav nepieciešama; tomēr ir jākontrolē cistīna koncentrācija leikocītu šūnās.
4.3 Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu (-ām) vai jebkuru no palīgvielām. CYSTAGON lietošana ir kontrindicēta zīdīšanas laikā. CYSTAGON nav atļauts lietot grūtniecības laikā, jo īpaši – grūtniecības pirmajā trimestrī, ja vien tas nav viennozīmīgi nepieciešams (skatīt apakšpunktu 4.6. un 5.3), jo dzīvniekiem preparāts ir teratogēns.
CYSTAGON ir kontrindicēts pacientiem, kam ir attīstījusies paaugstināta jutība pret penicilamīnu.
4.4 Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Lai panāktu maksimālu terapeitisku ieguvumu, terapija ar CYSTAGON ir jāsāk iespējami drīz pēc tam, kad ir apstiprināta nefropātiskas cistinozes diagnoze.
Nefropātiska cistinoze jādiagnosticē gan pēc klīniskajām pazīmēm, gan pēc bioķīmisko izmeklējumu rezultātiem (jānosaka cistīna koncentrācija leikocītu šūnās).
Bērniem, kas tika ārstēti ar lielām dažādu cisteamīna zāļu devām (cisteamīna hlorhidrātu vai cistamīnu vai cisteamīna bitartrātu), kuras visbiežāk pārsniedza maksimālo devu 1,95 g/m2 dienā, ir aprakstīti Ēlersa-Danlosa (Ehlers-Danlos) sindromam līdzīgu un asinsvadu sistēmas traucējumu gadījumi uz elkoņiem. Šie ādas bojājumi tika saistīti ar asinsvadu proliferāciju, ādas strijām un kaulu bojājumiem. Tāpēc rekomendē regulāri kontrolēt ādas stāvokli un nepieciešamības gadījumā veikt kaulu rentgena izmeklējumus. Ir ieteicama arī ādas pašapskate, ko veic pacients vai viņa vecāki. Ja parādās jebkādas ādas vai kaulu izmaiņas, ir ieteicams samazināt CYSTAGON devu. Devu lietošana, kas ir lielākas par 1,95 g/m2 dienā, nav ieteicama (skatīt apakšpunktu 4.2 un 4.8.).
Ieteicams regulāri kontrolēt asinsainu.
Perorāla cisteamīna lietošana cistīna kristālu uzkrāšanos acīs nenovērš. Tādējādi, ja, sakarā ar minēto, tiek lietoti cisteamīna acu pilieni, to lietošana ir jāturpina.
Atšķirībā no fosfocisteamīna, CYSTAGON nesatur fosfātus. Vairumam pacientu jau var būt nozīmētas fosfātu piedevas diētai un gadījumā, ja fosfocisteamīnu aizstāj ar CYSTAGON, to deva var būt jāmaina.
CYSTAGON kapsulas neatvērtā veidā, sakarā ar aspirācijas risku, nav atļauts lietot bērniem, kas jaunāki par aptuveni 6 gadiem (skatīt apakšpunktu 4.2.).
4.5 Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Nav veikti mijiedarbības pētījumi. CYSTAGON ir atļauts lietot kopā ar elektrolītu un minerālvielu aizvietotājiem, kas nepieciešami Fankoni sindroma terapijai, kā arī kopā ar D vitamīnu un tireoīdo hormonu preparātiem. Daži pacienti vienlaicīgi ar CYSTAGON ir lietojuši indometacīnu. Pacientiem ar nieru transplantiem kopā ar cisteamīnu atļauts lietot zāles pret transplanta tremi.
3
4.6 Grūtniecība un zīdīšana
Nav pietiekamu datu par cisteamīna bitartrāta lietošanu grūtniecēm. Pētījumi ar dzīvniekiem pierāda reproduktīvo toksicitāti un teratogēnu iedarbību (skatīt apakšpunktu 5.3.). Potenciālais risks cilvēkam nav zināms. Neārstētas cistinozes ietekme uz grūtniecību arī nav zināma. Tādējādi CYSTAGON grūtniecības laikā, jo īpaši grūtniecības pirmajā trimestrī, nevajadzētu lietot, ja vien nav absolūta nepieciešamība. Ja grūtniecība ir konstatēta vai tiek plānota, terapija ir rūpīgi atkārtoti jāapsver un paciente jābrīdina par iespējamo cisteamīna teratogēno iedarbību.
CYSTAGON ekskrēcija ar cilvēka mātes pienu nav zināma. Tomēr, ievērojot rezultātus, kas iegūti pētījumos ar dzīvniekiem zīdīšanas periodā un jaundzimušajiem (skatīt apakšpunktu 5.3.), sievietēm, kuras lieto CYSTAGON, krūtsbarošana nav atļauta.
4.7 Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
CYSTAGON maz vai mēreni ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. CYSTAGON var izraisīt miegainību. Terapijas sākumā, kamēr zāļu ietekme uz konkrēto pacientu vēl nav zināma, veikt potenciāli bīstamas darbības nav atļauts.
4.8 Nevēlamās blakusparādības
Nevēlamās blakusparādības ir gaidāmas aptuveni 35 % pacientu. Blakusparādības galvenokārt izpaužas kuņģa – zarnu traktā un centrālajā nervu sistēmā. Ja šīs reakcijas parādās cisteamīna terapijas sākumā, lai uzlabotu preparāta panesību, efektīvi var būt terapiju īslaicīgi pārtraukt un pakāpeniski atsākt.
Aprakstītās nevēlamās blakusparādības ir minētas turpmāk. Tās ir sistematizētas pēc orgānu sistēmas un novērotā biežuma, kas ir definēts sekojoši: ļoti bieži (>1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10) un retāk (≥1/1000 līdz <1/100). Katrā biežuma grupā nevēlamās blakusparādības ir nosauktas biežuma samazināšanās secībā
Izmeklējumi Asins un limfatiskās sistēmas traucējumi Nervu sistēmas traucējumi Kuņģa – zarnu trakta traucējumi
Nieru un urīnceļu traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi
Bieži: patoloģiski aknu darbības izmeklējumu rezultāti
Retāk: leikopēnija
Bieži: galvassāpes, encefalopātija Retāk: miegainība, krampji
Ļoti bieži: vemšana, slikta dūša, caureja Bieži: sāpes vēderā, smakojoša elpa, dispepsija, gastroenterīts Retāk: čūlas kuņģa – zarnu traktā
Retāk: nefrotiskais sindroms
Bieži: patoloģiska ādas smarža, izsitumi Retāk: matu krāsas izmaiņas, ādas strijas, ādas trauslums (moluskveidīgs pseidotumors uz elkoņiem).
Retāk: locītavu hiperekstensija, sāpes kājās, genu valgum (ceļa locītavas deformācija), osteopēnija, kompresijas lūzums, skolioze
4
Metabolisma un barošanās traucējumi Ļoti bieži: anoreksija
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā Ļoti bieži: letarģija, pireksija Bieži: astēnija
Imūnās sistēmas traucējumi Retāk: anafilaktiskas reakcijas
Psihiskie traucējumi Retāk: nervozitāte, halucinācijas
Ir aprakstīti nefrotiskā sindroma gadījumi, ko novēroja 6 mēnešu laikā pēc terapijas sākuma. Pēc tam, kad terapiju pārtrauca, iestājās pakāpeniska atlabšana. Dažos gadījumos histoloģiskie izmeklējumi atklāja nieru allotransplantāta membrānu glomerulonefrītu un paaugstinātas jutības izraisītu intersticiālu nefrītu.
Bērniem, kas tika ārstēti ar lielām dažādu cisteamīna zāļu devām (cisteamīna hlorhidrātu vai cistamīnu vai cisteamīna bitartrātu), kuras visbiežāk pārsniedza maksimālo devu 1,95 g/m2 dienā, ir aprakstīti Ēlersa-Danlosa (Ehlers-Danlos) sindromam līdzīgu un asinsvadu sistēmas traucējumu gadījumi uz elkoņiem. Dažos gadījumos šie ādas bojājumi tika saistīti ar asinsvadu proliferāciju, ādas strijām un kaulu bojājumiem, pirmo reizi redzētiem rentgenizmeklējumu laikā. Aprakstītie kaulu bojājumi ir genu valgum, sāpes kājās un hiperekstensīvas locītavas, osteopēnija, kompresijas lūzumi un skolioze. Gadījumos, kad tika veikta ādas histoloģiskā pārbaude, tika atklāta angioendoteliomatoze. Viens pacients vēlāk nomira no akūtas cerebrālas išēmijas ar izteiktu vaskulopātiju. Dažiem pacientiem ādas bojājumi uz elkoņiem regresēja pēc CYSTAGON devas samazināšanas. Cisteamīna darbības mehānisms tika skaidrots ar kolagēna šķiedru savstarpējās saistīšanās kavēšanu (skatīt apakšpunktu 4.4).
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9 Pārdozēšana
Cisteamīna pārdozēšana var izraisīt progresējošu letarģiju.
Pārdozēšanas gadījumā jāveic piemēroti elpošanas un sirds – asinsvadu sistēmu uzturoši pasākumi. Specifisks antidots nav zināms. Vai cisteamīnu iespējams izvadīt ar dialīzi, nav zināms.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1 Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: Gastrointestinālā trakta un metabolisma produkti, ATĶ kods: A16AA04
Normāliem indivīdiem un heterozigotiem subjektiem ar cistinozi cistīna koncentrācija asins baltajās šūnās ir attiecīgi <0,2 un parasti mazāk par 1 nmol hemicistīna/mg proteīna. Pacientiem ar nefropātisku cistinozi cistīna koncentrācija asins baltajās šūnās pieaug līdz vairāk kā 2 nmol hemicistīna/mg proteīna.
Cisteamīns reaģē ar cistīnu un veido jauktu cisteamīna – cistīna – cistīna disulfīdu. Vēlāk, izmantojot neskarto lizīna transporta sistēmu, notiek jauktā disuldīda eksports no lizosomām. Cistīna
5
koncentrācijas samazinājums leikocītu šūnās sešu stundu laikā pēc CYSTAGON ieņemšanas korelē ar cisteamīna koncentrāciju plazmā.
Minimālā cistīna koncentrācija leikocītu šūnās (vidējais lielums ( sd): 1,8 0,8 stundas) iestājas nedaudz pēc tam, kad ir sasniegta augstākā cisteamīna koncentrācija plazmā (vidēji ( sd): 1,4 0,4 stundas). Sākotnējā līmenī tā atgriežas tad, kad 6 stundas pēc devas ieņemšanas samazinās cisteamīna koncentrācija plazmā.
Vienā klīniskā pētījumā sākotnējā novērotā cistīna koncentrācija baltajās asins šūnās bija 3,73 (robežās no 0,13 līdz 19,8) nmol hemicistīna/mg proteīna un to izdevās uzturēt tuvu 1 nmol hemicistīna/mg proteīna, izmantojot cisteamīna devas robežās no 1,3 līdz 1,95 g/m2 dienā.
Agrāk veikta pētījumā laikā, ārstējot 94 bērnus ar nefropātisku cistinozi, cisteamīna devas palielināja, lai 5 līdz 6 stundas pēc preparāta devas tiktu sasniegta mazāk kā 2 nmol hemicistīna/mg proteīna cistīna koncentrācija asins baltajās šūnās. Rezultātus salīdzināja ar 17 bērnu kontroles grupu, kas saņēma placebo. Kā galvenos efektivitātes kritērijus izmantoja kreatinīna koncentrāciju serumā, aprēķināto kreatinīna klīrensu un augšanu (garumu). Vidējā cistīna koncentrācija baltajās asins šūnās, ko izdevās sasniegt terapijas laikā, bija 1,7 0,2 nmol hemicistīna/mg proteīna. Pacientiem, kuri saņēma cisteamīnu, terapijas laikā glomerulu funkciju izdevās saglabāt, kamēr pacientiem, kuri saņēma placebo, kreatinīna koncentrācija serumā pakāpeniski pieauga. Pacientu, kas saņēma terapiju, salīdzinot ar neārstētiem pacientiem, augšana turpinājās. Tomēr augšanas ātrums nepieauga tā, lai pacienti sasniegtu to vecumam atbilstošu augumu. Nieru tubulāro funkciju terapija neietekmēja. Divos citos pētījumos iegūtie rezultāti bija līdzīgi.
Visos pētījumos pacientu reakcija uz terapiju bija labāka, ja tā tika uzsākta agrīnā vecumā un labas nieru funkcijas apstākļos.
5.2 Farmakokinētiskās īpašības
Pēc vienreizējas cisteamīna bitartrāta devas, kuras lielums atbilst 1,05 g brīvas cisteamīna bāzes, veseliem brīvprātīgajiem vidējais laiks ( sd) līdz maksimumam un tās maksimālai koncentrācijai plazmā ir attiecīgi 1,4 ( 0,5) stundas un 4,0 ( 1,0) g/ml. Pacientiem pastāvīgas koncentrācijas apstākļos pēc devām robežās no 225 līdz 550 mg šīs vērtības ir attiecīgi 1,4 ( 0,4) stundas un 2,6 ( 0,9) g/ml. Cisteamīna bitartrāta (CYSTAGON) biopieejamība ir ekvivalenta cisteamīna hidrohlorīda un fosfocisteamīna biopieejamībai.
In vitro cisteamīna saistības vidējais lielums ( sd) 54,1 % ( 1,5) ar plazmas olbaltumvielām (galvenokārt – ar albumīniem) terapeitisko devu robežās nav atkarīgs no tā koncentrācijas plazmā. Pacientiem vielas pastāvīgas koncentrācijas apstākļos saistība ar plazmas olbaltumvielām 1,5 un 6 stundas pēc preparāta devas ir līdzīga: attiecīgi 53,1 % ( 3,6) un 51,1 % ( 4,5).
24 stundas ilgā farmakokinētikas pētījumā, ko veica ar 24 veseliem brīvprātīgajiem vidējais konstatētais lielums ( sd) terminālais eliminācijas pusperiods bija 4,8 ( 1,8) stundas.
Četriem pacientiem eliminētais neizmainītais cisteamīns urīnā bija robežās no 0,3 līdz 1,7 % no kopējās preparāta dienas devas. Vairums cisteamīna tiek eliminēts sulfāta formā.
Ļoti ierobežoti dati liek uzskatīt, ka cisteamīna farmakokinētikas parametrus viegli vai vidēji smagi nieru darbības traucējumi neietekmē. Par pacientiem ar smagu nieru mazspēju informācija nav pieejama.
5.3 Preklīniskie dati par drošību
Ir veikti genotoksicitātes pētījumi. Lai gan publicētajos pētījumu rezultātos ir aprakstīta cisteamīna ierosināta hromosomu aberācija eikariotu šūnu kultūrās, specifiski cisteamīna bitartrāta pētījumi
6
nepierādīja nekādu mutagēnu iedarbību Ames testā, ne arī klastogēnu iedarbību peļu šūnu mikrokodolu testā.
Reproduktīvo funkciju pētījumu rezultāti pierāda toksisku iedarbību uz embriju un augli (resorbcija un bojāeja pēc implantācijas), ja cisteamīna devas ir 100 mg/kg dienā žurkām un 50 mg/kg dienā trušiem. Teratogēna iedarbība ir aprakstīta, ja žurkām organoģenēzes periodā preparāta deva bija 100 mg/kg dienā. Minētā deva žurkām atbilst 0,6 g/m2 dienā, kas ir mazāk kā puse no ieteiktās klīniskās cisteamīna balsta devas – 1,30 g/m2 dienā. Žurku fertilitātes samazinājumu novēroja, izmantojot 375 mg/kg lielu dienas devu. Šī deva kavē arī ķermeņa masas pieaugumu. Lietojot šādu devu, samazinās arī pēcnācēju svara pieaugums un izdzīvojušo skaits laktācijas periodā. Lielas cisteamīna devas laktācijas periodā kavē dzīvnieku mātes spēju barot to mazuļus. Atsevišķas preparāta devas dzīvniekiem inhibē prolaktīna sekrēciju. Cisteamīna ievade žurku jaundzimušajiem ierosina kataraktas veidošanos.
Augstas cisteamīna devas, ievadītas perorāli vai parenterāli, izraisa divpadsmitpirkstu zarnas čūlas žurkām un pelēm, bet ne pērtiķiem. Eksperimentālā zāļu ievadīšana izsauca somatostatīna izsīkumu atsevišķām dzīvnieku sugām. Taču tā nozīmīgums zāļu klīniskajā lietošanā nav zināms
CYSTAGON kancerogenitātes pētījumi nav veikti.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1 Palīgvielu saraksts
Kapsulas saturs: mikrokristāliska celuloze, preželatinizēta ciete, magnija stearāts/ nātrija laurilsulfāts, koloidāls silīcija dioksīds, kroskarmelozes nātrija sāls, Kapsulas apvalks: želatīns, titāna dioksīds,
melna cieto kapsulu apdrukas tinte, kas satur E 172.
6.2 Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3 Uzglabāšanas laiks
2 gadi.
6.4 Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 25. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
6.5 Iepakojuma veids un saturs
ABPE pudeles pa 100 un 500 cietām kapsulām. Pudelēs ir mitruma uzsūcējs, kas satur melnas aktīvās ogles un silikagela granulas. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
7
6.6 Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un norādījumi par sagatavošanu lietošanai. Nav piemērojama. 7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija 8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/039/001 (100 cietās kapsulā pudelē), EU/1/97/039/002 (500 cietās kapsulas pudelē) 9. REĢISTRĀCIJAS /PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Pirmās reģistrācijas datums: 1997. gada 23. jūnijs Pēdējās atjaunināšanas datums: 2007. gada 23. jūnijs 10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas zāļu aģentūras (EMA) mājas lapā http://www.ema.europa.eu
8
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
CYSTAGON 150 mg cietās kapsulas.
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Viena cietā kapsula satur 150 mg cisteamīna (merkaptamīna bitartrāts Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt apakšpunktā 6.1.
3. ZĀĻU FORMA
Cietās kapsulas. Baltas, necaurspīdīgas cietas kapsulas ar uzrakstu CYSTAGON 150 uz korpusa un MYLAN – uz kapsulas vāciņa.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1 Terapeitiskās indikācijas
CYSTAGON ir indicēts diagnosticētas nefropātiskas cistinozes terapijai. Pacientiem ar nefropātisku cistinozi cisteamīns samazina cistīna uzkrāšanos dažu veidu šūnās (piemēram, leikocītos, kā arī muskuļu un aknu šūnās) un, ja terapija sākta agrīni, aizkavē nieru mazspējas attīstību.
4.2 Devas un lietošanas veids
Terapija ar CYSTAGON ir jāuzsāk cistinozes terapijā pieredzējuša ārsta uzraudzībā.
Terapijas mērķis ir nodrošināt, ka cistīna koncentrācija leikocītu šūnās ir zemāka par 1 nmol hemicistīna/mg proteīna. Tādējādi, lai koriģētu preparāta devu, ir jākontrolē cistīna koncentrācija baltajās asins šūnās (white blood cells - WBC). (Cistīna) koncentrācija WBC ir jānosaka 5 līdz 6 stundas pēc devas un terapijas sākumā jānosaka bieži (piemēram, katru mēnesi). Lietojot stabilu preparāta devu, to nosaka ar 3 līdz 4 mēnešu intervālu.
Bērniem līdz 12 gadu vecumam CYSTAGON devu aprēķina,pamatojoties uz ķermeņa virsmas laukumu (g/m2/dienā). Ieteicamā brīvās bāzes deva ir 1,30 g/m2 dienā, devu sadalot 4 reizēm.
Pacientiem, kas vecāki par 12 gadiem un kuru ķermeņa masa pārsniedz 50 kg, ieteicamā CYSTAGON deva ir 2 g dienā, devu sadalot 4 reizēm.
Preparāta sākuma devai jābūt no 1/4 līdz 1/6 paredzamās balsta devas. Lai izvairītos no nepanesības, devu palielina pakāpeniski, 4 līdz 6 nedēļu laikā. Ja pacients preparātu panes pietiekami labi un cistīna koncentrācija leikocītu šūnās saglabājas zemāka par 1 nmol hemicistīna/mg proteīna, deva ir jāpalielina. Vislielākā klīniskajos pētījumos izmantotā CYSATAGON deva ir 1,95 g/m2 dienā. Devas lietošana, kas ir lielāka par 1,95 g/m2 dienā, nav ieteicama (skatīt apakšpunktu 4.4).
Cisteamīna sagremošana uzlabojas, ja tās ieņem tūlīt pēc ēšanas vai ēšanas laikā.
Aptuveni 6 gadus veciem vai jaunākiem bērniem, kuriem pastāv aspirācijas risks, cietās kapsulas ir jāatver un to saturs jāuzber ēdienam. Pieredze liecina, ka tādi pārtikas produkti kā piens, kartupeļi un citi cieti saturoši produkti šķiet piemēroti sajaukšanai ar pulveri. Turpretī no skābu dzērienu, piemēram, apelsīnu sulas, lietošanas parasti ir jāizvairās, jo pulverim ir tendence labi nesajaukties un tas var izgulsnēties.
9
Dializējami pacienti (vai pacienti pēc transplantācijas): Pieredze liecina, ka dažkārt pacienti, kuriem veic dialīzi, atsevišķas cisteamīna formas panes sliktāk (piemēram, vairāk rodas nevēlami blakusefekti). Šādiem pacientiem cistīna koncentrācija leikocītu šūnās jākontrolē biežāk.
Pacienti ar aknu mazspēju: Parasti devas korekcija nav nepieciešama; tomēr ir jākontrolē cistīna koncentrācija leikocītu šūnās.
4.3 Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu (-ām) vai jebkuru no palīgvielām. CYSTAGON lietošana kontrindicēt zīdīšanas laikā. CYSTAGON nav atļauts lietot grūtniecības laikā, jo īpaši – grūtniecības pirmajā trimestrī, ja vien tas nav viennozīmīgi nepieciešams (skatīt apakšpunktu 4.6. un 5.3.), jo dzīvniekiem preparāts ir teratogēns.
CYSTAGON ir kontrindicēts pacientiem, kam ir attīstījusies paaugstināta jutība pret penicilamīnu.
4.4 Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Lai panāktu maksimālu terapeitisku ieguvumu, terapija ar CYSTAGON ir jāsāk iespējami drīz pēc tam, kad ir apstiprināta nefropātiskas cistinozes diagnoze.
Nefropātiska cistinoze jādiagnosticē gan pēc klīniskajām pazīmēm, gan pēc bioķīmisko izmeklējumu rezultātiem (jānosaka cistīna koncentrācija leikocītu šūnās).
Bērniem, kas tika ārstēti ar lielām dažādu cisteamīna zāļu devām (cisteamīna hlorhidrātu vai cistamīnu vai cisteamīna bitartrātu), kuras visbiežāk pārsniedza maksimālo devu 1,95 g/m2 dienā, ir aprakstīti Ēlersa-Danlosa (Ehlers-Danlos) sindromam līdzīgu un asinsvadu sistēmas traucējumu gadījumi uz elkoņiem. Šie ādas bojājumi tika saistīti ar asinsvadu proliferāciju, ādas strijām un kaulu bojājumiem. Tāpēc rekomendē regulāri kontrolēt ādas stāvokli un nepieciešamības gadījumā veikt kaulu rentgena izmeklējumus. Ir ieteicama arī ādas pašapskate, ko veic pacients vai viņa vecāki. Ja parādās jebkādas ādas vai kaulu izmaiņas, ir ieteicams samazināt CYSTAGON devu. Devu lietošana, kas ir lielākas par 1,95 g/m2 dienā, nav ieteicama (skatīt apakšpunktu 4.2 un 4.8.).
Ieteicams regulāri kontrolēt asinsainu.
Perorāla cisteamīna lietošana cistīna kristālu uzkrāšanos acīs nenovērš. Tādējādi, ja, sakarā ar minēto, tiek lietoti cisteamīna acu pilieni, to lietošana ir jāturpina.
Atšķirībā fosfocisteamīna, CYSTAGON nesatur fosfātus. Vairumam pacientu jau var būt nozīmētas fosfātu piedevas diētai un gadījumā, ja fosfocisteamīnu aizstāj ar CYSTAGON, to deva var būt jāmaina.
CYSTAGON kapsulas neatvērtā veidā, sakarā ar aspirācijas risku, nav atļauts lietot bērniem, kas jaunāki par aptuveni 6 gadiem (skatīt apakšpunktu 4.2.).
4.5 Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Nav veikti mijiedarbības pētījumi. CYSTAGON ir atļauts lietot kopā ar elektrolītu un minerālvielu aizvietotājiem, kas nepieciešami Fankoni sindroma terapijai, kā arī kopā ar D vitamīnu un tireoīdo hormonu preparātiem. Daži pacienti vienlaicīgi ar CYSTAGON ir lietojuši indometacīnu. Pacientiem ar nieru transplantiem kopā ar cisteamīnu atļauts lietots zāles pret transplanta tremi.
10
4.6 Grūtniecība un zīdīšana
Nav pietiekamu datu par cisteamīna bitartrāta lietošanu grūtniecēm. Pētījumi ar dzīvniekiem pierāda reproduktīvo toksicitāti un teratogēnu iedarbību (skatīt apakšpunktu 5.3.). Potenciālais risks cilvēkam nav zināms. Neārstētas cistinozes ietekme uz grūtniecību arī nav zināma. Tādējādi CYSTAGON grūtniecības laikā, jo īpaši grūtniecības pirmajā trimestrī, nevajadzētu lietot, ja vien nav absolūta nepieciešamība. Ja grūtniecība ir konstatēta vai tiek plānota, terapija ir rūpīgi atkārtoti jāapsver un paciente jābrīdina par iespējamo cisteamīna teratogēno iedarbību.
CYSTAGON ekskrēcija ar cilvēka mātes pienu nav zināma. Tomēr, ievērojot rezultātus, kas iegūti pētījumos ar dzīvniekiem zīdīšanas periodā un jaundzimušajiem (skatīt apakšpunktu 5.3.), sievietēm, kuras lieto CYSTAGON, krūtsbarošana nav atļauta.
4.7 Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
CYSTAGON maz vai mēreni ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. CYSTAGON var izraisīt miegainību. Terapijas sākumā, kamēr zāļu ietekme uz konkrēto pacientu vēl nav zināma, veikt potenciāli bīstamas darbības nav atļauts.
4.8 Nevēlamās blakusparādības
Nevēlamās blakusparādības ir gaidāmas aptuveni 35 % pacientu. Blakusparādības galvenokārt izpaužas kuņģa – zarnu traktā un centrālajā nervu sistēmā. Ja šīs reakcijas parādās cisteamīna terapijas sākumā, lai uzlabotu preparāta panesību, efektīvi var būt terapiju īslaicīgi pārtraukt un pakāpeniski atsākt.
Aprakstītās nevēlamās blakusparādības ir minētas turpmāk. Tās ir sistematizētas pēc orgānu sistēmas un novērotā biežuma, kas ir definēts sekojoši: ļoti bieži (≥ 1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10) un retāk (≥1/1000 līdz <1/100). Katrā biežuma grupā nevēlamās blakusparādības ir nosauktas biežuma samazināšanās secībā
Izmeklējumi Asins un limfatiskās sistēmas traucējumi Nervu sistēmas traucējumi Kuņģa – zarnu trakta traucējumi
Nieru un urīnceļu traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi
Bieži: patoloģiski aknu darbības izmeklējumu rezultāti
Retāk: leikopēnija
Bieži: galvassāpes, encefalopātija Retāk: miegainība, krampji
Ļoti bieži: vemšana, slikta dūša, caureja Bieži: sāpes vēderā, smakojoša elpa, dispepsija, gastroenterīts Retāk: čūlas kuņģa – zarnu traktā
Retāk: nefrotiskais sindroms
Bieži: patoloģiska ādas smarža, izsitumi Retāk: matu krāsas izmaiņas, ādas strijas, ādas trauslums (moluskveidīgs pseidotumors uz elkoņiem).
Retāk: locītavu hiperekstensija, sāpes kājās, genu valgum (ceļa locītavas deformācija), osteopēnija, kompresijas lūzums, skolioze
11
Metabolisma un barošanās traucējumi Ļoti bieži: anoreksija
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā Ļoti bieži: letarģija, pireksija Bieži: astēnija
Imūnās sistēmas traucējumi Retāk: anafilaktiskas reakcijas
Psihiskie traucējumi Retāk: nervozitāte, halucinācijas
Ir aprakstīti nefrotiskā sindroma gadījumi, ko novēroja 6 mēnešu laikā pēc terapijas sākuma. Pēc tam, kad terapiju pārtrauca, iestājās pakāpeniska atlabšana. Dažos gadījumos histoloģiskie izmeklējumi atklāja nieru allotransplantāta membrānu glomerulonefrītu un paaugstinātas jutības izraisītu intersticiālu nefrītu.
Bērniem, kas tika ārstēti ar lielām dažādu cisteamīna zāļu devām (cisteamīna hlorhidrātu vai cistamīnu vai cisteamīna bitartrātu), kuras visbiežāk pārsniedza maksimālo devu 1,95 g/m2 dienā, ir aprakstīti Ēlersa-Danlosa (Ehlers-Danlos) sindromam līdzīgu un asinsvadu sistēmas traucējumu gadījumi uz elkoņiem. Dažos gadījumos šie ādas bojājumi tika saistīti ar asinsvadu proliferāciju, ādas strijām un kaulu bojājumiem, pirmo reizi redzētiem rentgenizmeklējumu laikā. Aprakstītie kaulu bojājumi ir genu valgum, sāpes kājās un hiperekstensīvas locītavas, osteopēnija, kompresijas lūzumi un skolioze. Gadījumos, kad tika veikta ādas histoloģiskā pārbaude, tika atklāta angioendoteliomatoze. Viens pacients vēlāk nomira no akūtas cerebrālas išēmijas ar izteiktu vaskulopātiju. Dažiem pacientiem ādas bojājumi uz elkoņiem regresēja pēc CYSTAGON devas samazināšanas. Cisteamīna darbības mehānisms tika skaidrots ar kolagēna šķiedru savstarpējās saistīšanās kavēšanu (skatīt apakšpunktu 4.4).
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9 Pārdozēšana
Cisteamīna pārdozēšana var izraisīt progresējošu letarģiju.
Pārdozēšanas gadījumā jāveic piemēroti elpošanas un sirds – asinsvadu sistēmu uzturoši pasākumi. Specifisks antidots nav zināms. Vai cisteamīnu iespējams izvadīt ar dialīzi, nav zināms.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1 Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: Gastrointestinālā trakta un metabolisma produkti, ATĶ kods: A16AA04
Normāliem indivīdiem un heterozigotiem subjektiem ar cistinozi cistīna koncentrācija asins baltajās šūnās ir attiecīgi <0,2 un parasti mazāk par 1 nmol hemicistīna/mg proteīna. Pacientiem ar nefropātisku cistinozi cistīna koncentrācija asins baltajās šūnās pieaug līdz vairāk kā 2 nmol hemicistīna/mg proteīna.
Cisteamīns reaģē ar cistīnu un veido jauktu cisteamīna – cistīna – cistīna disulfīdu. Vēlāk, izmantojot neskarto lizīna transporta sistēmu, notiek jauktā disuldīda eksports no lizosomām. Cistīna
12
koncentrācijas samazinājums leikocītu šūnās sešu stundu laikā pēc CYSTAGON ieņemšanas korelē ar cisteamīna koncentrāciju plazmā.
Minimālā cistīna koncentrācija leikocītu šūnās (vidējais lielums i ( sd): 1,8 0,8 stundas) iestājas nedaudz pēc tam, kad ir sasniegta augstākā cisteamīna koncentrācija plazmā (vidēji ( sd): 1,4 0,4 stundas). Sākotnējā līmenī tā atgriežas tad, kad 6 stundas pēc devas ieņemšanas samazinās cisteamīna koncentrācija plazmā.
Vienā klīniskā pētījumā sākotnējā novērotā cistīna koncentrācija baltajās asins šūnās bija 3,73 (robežās no 0,13 līdz 19,8) nmol hemicistīna/mg proteīna un to izdevās uzturēt tuvu 1 nmol hemicistīna/mg proteīna, izmantojot cisteamīna devas robežās no 1,3 līdz 1,95 g/m2 dienā.
Agrāk veikta pētījumā laikā, ārstējot 94 bērnus ar nefropātisku cistinozi, cisteamīna devas palielināja, lai 5 līdz 6 stundas pēc preparāta devas tiktu sasniegta mazāk kā 2 nmol hemicistīna/mg proteīna cistīna koncentrācija asins baltajās šūnās. Rezultātus salīdzināja ar 17 bērnu kontroles grupu, kas saņēma placebo. Kā galvenos efektivitātes kritērijus izmantoja kreatinīna koncentrāciju serumā, aprēķināto kreatinīna klīrensu un augšanu (garumu). Vidējā cistīna koncentrācija baltajās asins šūnās, ko izdevās sasniegt terapijas laikā, bija 1,7 0,2 nmol hemicistīna/mg proteīna. Pacientiem, kuri saņēma cisteamīnu, terapijas laikā glomerulu funkciju izdevās saglabāt, kamēr pacientiem, kuri saņēma placebo, kreatinīna koncentrācija serumā pakāpeniski pieauga. Pacientu, kas saņēma terapiju, salīdzinot ar neārstētiem pacientiem, augšana turpinājās. Tomēr augšanas ātrums nepieauga tā, lai pacienti sasniegtu to vecumam atbilstošu augumu. Nieru tubulāro funkciju terapija neietekmēja. Divos citos pētījumos iegūtie rezultāti bija līdzīgi.
Visos pētījumos pacientu reakcija uz terapiju bija labāka, ja tā tika uzsākta agrīnā vecumā un labas nieru funkcijas apstākļos.
5.2 Farmakokinētiskās īpašības
Pēc vienreizējas cisteamīna bitartrāta devas, kuras lielums atbilst 1,05 g brīvas cisteamīna bāzes, veseliem brīvprātīgajiem vidējais laiks ( sd) līdz maksimumam un tās maksimālai koncentrācijai plazmā ir attiecīgi 1,4 ( 0,5) stundas un 4,0 ( 1,0) g/ml. Pacientiem pastāvīgas koncentrācijas apstākļos pēc devām robežās no 225 līdz 550 mg šīs vērtības ir attiecīgi 1,4 ( 0,4) stundas un 2,6 ( 0,9) g/ml. Cisteamīna bitartrāta (CYSTAGON) biopieejamība ir ekvivalenta cisteamīna hidrohlorīda un fosfocisteamīna biopieejamībai.
In vitro cisteamīna saistības vidējais lielums ( sd) 54,1 % ( 1,5) ar plazmas olbaltumvielām (galvenokārt – ar albumīniem) terapeitisko devu robežās nav atkarīgs no tā koncentrācijas plazmā. Pacientiem vielas pastāvīgas koncentrācijas apstākļos saistība ar plazmas olbaltumvielām 1,5 un 6 stundas pēc preparāta devas ir līdzīga: attiecīgi 53,1 % ( 3,6) un 51,1 % ( 4,5).
24 stundas ilgā farmakokinētikas pētījumā, ko veica ar 24 veseliem brīvprātīgajiem vidējais konstatētais lielums ( sd) terminālais eliminācijas pusperiods bija 4,8 ( 1,8) stundas.
Četriem pacientiem eliminētais neizmainītais cisteamīns urīnā bija robežās no 0,3 līdz 1,7 % no kopējās preparāta dienas devas. Vairums cisteamīna tiek eliminēts sulfāta formā.
Ļoti ierobežoti dati liek uzskatīt, ka cisteamīna farmakokinētikas parametrus viegli vai vidēji smagi nieru darbības traucējumi neietekmē. Par pacientiem ar smagu nieru mazspēju informācija nav pieejama.
5.3 Preklīniskie dati par drošību
Ir veikti genotoksicitātes pētījumi. Lai gan publicētajos pētījumu rezultātos ir aprakstīta cisteamīna ierosināta hromosomu aberācija eikariotu šūnu kultūrās, specifiski cisteamīna bitartrāta pētījumi
13
nepierādīja nekādu mutagēnu iedarbību Ames testā, ne arī klastogēnu iedarbību peļu šūnu mikrokodolu testā.
Reproduktīvo funkciju pētījumu rezultāti pierāda toksisku iedarbību uz embriju un augli (resorbcija un bojāeja pēc implantācijas), ja cisteamīna devas ir 100 mg/kg dienā žurkām un 50 mg/kg dienā trušiem. Teratogēna iedarbība ir aprakstīta, ja žurkām organoģenēzes periodā preparāta deva bija 100 mg/kg dienā. Minētā deva žurkām atbilst 0,6 g/m2 dienā, kas ir mazāk kā puse no ieteiktās klīniskās cisteamīna balsta devas – 1,30 g/m2 dienā. Žurku fertilitātes samazinājumu novēroja, izmantojot 375 mg/kg lielu dienas devu. Šī deva kavē arī ķermeņa masas pieaugumu. Lietojot šādu devu, samazinās arī pēcnācēju svara pieaugums un izdzīvojušo skaits laktācijas periodā. Lielas cisteamīna devas laktācijas periodā kavē dzīvnieku mātes spēju barot to mazuļus. Atsevišķas preparāta devas dzīvniekiem inhibē prolaktīna sekrēciju. Cisteamīna ievade žurku jaundzimušajiem ierosina kataraktas veidošanos.
Augstas cisteamīna devas, ievadītas perorāli vai parenterāli, izraisa divpadsmitpirkstu zarnas čūlas žurkām un pelēm, bet ne pērtiķiem. Eksperimentālā zāļu ievadīšana izsauca somatostatīna izsīkumu atsevišķām dzīvnieku sugām. Taču tā nozīmīgums zāļu klīniskajā lietošanā nav zināms
CYSTAGON kancerogenitātes pētījumi nav veikti.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1 Palīgvielu saraksts
Kapsulas saturs: mikrokristāliska celuloze, preželatinizēta ciete, magnija stearāts / nātrija laurilsulfāts, koloidāls silīcija dioksīds, kroskarmelozes nātrija sāl Kapsulas apvalks: želatīns, titāna dioksīds,
melna cieto kapsulu apdrukas tinte, kas satur E 172.
6.2 Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3 Uzglabāšanas laiks
2 gadi.
6.4 Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 25. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
6.5 Iepakojuma veids un saturs
ABPE pudeles pa 100 un 500 cietām kapsulām. Pudelēs ir mitruma uzsūcējs, kas satur melnas aktīvās ogles un silikagela granulas. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
14
6.6 Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un norādījumi par sagatavošanu lietošanai Nav piemērojama. 7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija 8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/039/003 (100 cietās kapsulā pudelē), EU/1/97/039/004 (500 cietās kapsulas pudelē) 9. REĢISTRĀCIJAS /PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Pirmās reģistrācijas datums: 1997. gada 23. jūnijs Pēdējās atjaunināšanas datums: 2007. gada 23. jūnijs 10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas zāļu aģentūras (EMA) mājas lapā http://www.ema.europa.eu
15
PIELIKUMS II A. RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
16
A. RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija vai Recordati Rare Diseases Eco River Parc 30, rue des Peupliers F-92000 Nanterre Francija Drukātajā lietošanas instrukcijā jānorāda ražotāja, kas atbild par attiecīgās sērijas izlaidi, nosaukums un adrese.
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Ierobežotu recepšu zāles (Skatīt Pielikumu I: Zāļu apraksts, 4.2)
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
Riska pārvaldības plāns (RPP) Nav piemērojams.
17
PIELIKUMS III MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
18
A. MARĶĒJUMA TEKSTS
19
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kartona kārba. CYSTAGON 50 mg x 100 cietās kapsulas Kartona kārba. CYSTAGON 50 mg x 500 cietās kapsulas
1. ZĀĻU NOSAUKUMS CYSTAGON 50 mg cietās kapsulas Cysteamine
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra cietā kapsula satur 50 mg cisteamīna (merkaptamīna bitartrāts).
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 100 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs). 500 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs).
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEPIEEJAMĀ UN NEREDZAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 25C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
20
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/039/001 – 100 cietās kapsulas EU/1/97/039/002 – 500 cietās kapsulas
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Cystagon 50 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
21
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Kartona kārba. CYSTAGON 150 mg x 100 cietās kapsulas Kartona kārba. CYSTAGON 150 mg x 500 cietās kapsulas
1. ZĀĻU NOSAUKUMS CYSTAGON 150 mg cietās kapsulas Cysteamine
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra cietā kapsula satur 150 mg cisteamīna (merkaptamīna bitartrāts).
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 100 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs). 500 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs).
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEPIEEJAMĀ UN NEREDZAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 25C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
22
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/039/003 – 100 cietās kapsulas EU/1/97/039/004 – 500 cietās kapsulas
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Cystagon 150 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
23
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA PUDELES MARĶĒJUMS CYSTAGON 50 mg x 100 cietās kapsulas PUDELES MARĶĒJUMS CYSTAGON 50 mg x 500 cietās kapsulas
1. ZĀĻU NOSAUKUMS CYSTAGON 50 mg cietās kapsulas Cysteamine
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra cietā kapsula satur 50 mg cisteamīna (merkaptamīna bitartrāts).
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 100 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs). 500 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs).
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEPIEEJAMĀ UN NEREDZAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 25C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
24
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/039/001 – 100 cietās kapsulas EU/1/97/039/002 – 500 cietās kapsulas
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
25
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA PUDELES MARĶĒJUMS CYSTAGON 150 mg x 100 cietās kapsulas PUDELES MARĶĒJUMS CYSTAGON 150 mg x 500 cietās kapsulas
1. ZĀĻU NOSAUKUMS CYSTAGON 150 mg cietās kapsulas Cysteamine
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra cietā kapsula satur 150 mg cisteamīna (merkaptamīna bitartrāts).
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 100 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs). 500 cietās kapsulas (pudelē ir mitruma uzsūcējs).
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEPIEEJAMĀ UN NEREDZAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 25C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
26
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/039/003 – 100 cietās kapsulas EU/1/97/039/004 – 500 cietās kapsulas
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
27
B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
28
LIETOŠANAS INSTRUKCIJA: INFORMĀCIJA ZĀĻU LIETOTĀJAM CYSTAGON 50 mg cietās kapsulas CYSTAGON 150 mg cietās kapsulas
Cisteamīna bitartrāts (merkaptamīna bitartrāts)
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas vēl kādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tieši Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgi simptomi. - Ja Jūs novērojat jebkādas blakusparādības, kas šajā instrukcijā nav minētas vai kāda no
minētajām blakusparādībām Jums izpaužas smagi, lūdzu izstāstiet to savam ārstam vai farmaceitam.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir CYSTAGON un kādam nolūkam to lieto 2. Pirms CYSTAGON lietošanas 3. Kā lietot CYSTAGON 4. Iespējamās blakusparādības 5 Kā uzglabāt CYSTAGON 6. Sīkāka informācija
1. KAS IR CYSTAGON UN KĀDAM NOLŪKAM TO LIETO
Cistinoze ir vielmaiņas slimība, saukta „nefropātiskā cistinoze”, kas raksturīga ar to, ka dažādos orgānos, piemēram, nierēs, acīs, muskuļos, aizkuņģa dziedzerī un smadzenēs, lielā daudzumā uzkrājas aminoskābe cistīns. Cistīna daudzuma pieaugums izraisa nieru bojājumus un pārlieku liela glikozes, olbaltumvielu un elektrolītu daudzuma ekskrēciju (izvadi) no organisma. Dažādos orgānos izmaiņas notiek dažādā vecumā. CYSTAGON ir zāles, kas reaģē ar cistīnu un samazina tā daudzumu šūnās.
2. PIRMS CYSTAGON LIETOŠANAS
Nelietojiet CYSTAGON šādos gadījumos :
-
ja Jums vai Jūsu bērnam ir alerģija (paaugstināta jutība) pret cistamīna bitartrātu vai
penicilamīnu, vai kādu citu CYSTAGON sastāvdaļu;
-
ja Jums iestājusies grūtniecība, it īpaši tas ir svarīgi grūtniecības pirmajos trīs mēnešos;
-
ja zīdāt bērnu.
Īpaša piesardzība, lietojot CYSTAGON, nepieciešama šādos gadījumos:
-
Ja Jūsu vai Jūsu bērna veselības traucējumus ir apstiprinājuši leikocītu cistīna mērījumi,
ārstēšanās ar CYSTAGON jāuzsāk pēc iespējas ātrāk.
-
Ir aprakstīti daži ādas bojājumu gadījumi uz elkoņiem kā neliels, ciets piepampums
bērniem, kas tika ārstēti ar lielām dažādu cisteamīna preparātu devām. Šie ādas bojājumi tika
saistīti ar ādas strijām un kaulu bojājumiem, tādiem kā lūzumi un kaulu deformācijas, un ar
locītavu vaļīgumu.
Jūsu ārsts var nozīmēt regulārus fiziskus vai rentgena izmeklējumus ādai un kauliem, lai
kontrolētu zāļu iedarbību. Rekomendē Jūsu vai Jūsu bērna ādas pašapskati. Ja parādās jebkādas
ādas vai kaulu izmaiņas, nekavējoties informējiet savu ārstu.
Jūsu ārsts var nozīmēt regulāri veikt asins analīzes.
-
CYSTAGON nenovērš cistīna kristālu uzkrāšanos acīs. Tādējādi, ja, sakarā ar minēto,
tiek lietoti cisteamīna acu pilieni, to lietošana ir jāturpina.
29
-
Atšķirībā no fosfocisteamīna, citas cisteamīna bitartrātam tuvas aktīvās vielas,
CYSTAGON nesatur fosfātus. Jums jau var būt nozīmētas fosfātu piedevas diētai un gadījumā,
ja fosfocisteamīnu aizstāj ar CYSTAGON, to deva var būt jāmaina.
-
Lai izvairītos no jebkāda riska ieelpot plaušās, kapsulas nedrīkst dot bērniem apmēram
līdz 6 gadu vecumam.
Citu zāļu lietošana Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat vai pēdējā laikā esat lietojis, ieskaitot zāles, ko var iegādāties bez receptes.
CYSTAGON lietošana kopā ar uzturu Bērniem, kuru vecums ir mazāks par aptuveni 6 gadiem, cieto kapsulu ir iespējams atvērt un tās saturu pārkaisīt ēdienam (piemēram, pienam, kartupeļiem vai cieti saturošiem pārtikas produktiem) vai sajaukt ar to. Nepievienojiet kapsulas saturu skābiem dzērieniem, piemēram, apelsīnu sulai. Lai saņemtu pilnīgus norādījumus, konsultējieties ar ārstu.
Grūtniecība Ja Jums ir iestājusies grūtniecība, lietot CYSTAGON Jums nav atļauts. Ja plānojat grūtniecību, lūdzu konsultējieties ar savu ārstu.
Zīdīšanas periods Zīdīšanas laikā lietot CYSTAGON nedrīkst.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana: CYSTAGON var izraisīt nelielu miegainību. Terapijas sākumā, kamēr šo zāļu iedarbība vēl nav labi zināma, Jums vai Jūsu bērnam veikt potenciāli bīstamas darbības nav atļauts.
3. KĀ LIETOT CYSTAGON
Vienmēr lietojiet CYSTAGON tieši tā, kā noteicis Jūsu vai Jūsu bērna ārsts. Neskaidrību gadījumā
vaicājiet ārstam.
CYSTAGON deva, kas nozīmēta Jums vai Jūsu bērnam, ir atkarīga no Jūsu vai Jūsu bērna vecuma un
svara.
Bērniem līdz 12 gadu vecumam deva ir pamatota ar ķermeņa lielumu (virsmas laukumu), un parasti
deva ir 1,30 g/m2 ķermeņa laukuma dienā.
Pacientiem, vecākiem par 12 gadiem un smagākiem par 50 kg, parasti deva ir 2 g/dienā.
Jebkurā gadījumā deva nedrīkst pārsniegt 1,95 g/m2/dienā.
CYSTAGON jālieto tikai iekšķīgi un tikai tā, kā noteicis ārsts. Lai nodrošinātu pareizu CYSTAGON
iedarbību, Jums jāievēro sekojoši norādījumi:
-
Precīzi ievērojiet sava ārsta norādījumus. Bez ārsta piekrišanas nepalieliniet un
nesamaziniet zāļu devu;
-
Cietās kapsulas nedrīkst dot bērniem līdz aptuveni 6 gadu vecumam, jo šādi bērni var
nespēt kapsulu norīt un var aizrīties. Bērniem līdz aptuveni 6 gadu vecumam cieto kapsulu
drīkst atvērt un tās saturu pārkaisīt vai sajaukt ar ēdienu (piemēram, pienu, kartupeļiem vai cieti
saturošiem produktiem) vai piena maisījumu. Nepievienojiet kapsulas saturu skābiem
dzērieniem, piemēram, apelsīnu sulai. Lai saņemtu pilnīgus norādījumus, konsultējieties ar savu
ārstu;
-
Jūsu vai Jūsu bērna ārstēšana papildus CYSTAGON var iekļaut arī viena vai vairāku
elektrolītu diētas piedevu, lai aizstātu caur nierēm zaudētos elektrolītus. Ir būtiski, ka šīs
piedevas tiek lietotas tieši tā, kā noteikts. Ja ir izlaistas vairākas diētas piedevu devas, kā arī ja
attīstās nespēks vai miegainība, sazinieties ar savu ārstu, kas sniegs nepieciešamos norādījumus;
-
Lai konstatētu pareizo CYSTAGON devu, ir nepieciešamas regulāras asins analīzes, lai
noteiktu cistīna daudzumu baltajās asins šūnās. Jūsu vai Jūsu bērna ārsts noteiks, kad asins
analīzes ir jāizdara. Ir nepieciešamas arī regulāras asins un urīna analīzes, lai organismā noteiktu
nozīmīgo elektrolītu koncentrāciju un lai palīdzētu Jūsu vai Jūsu bērna ārstam pielāgot diētas
piedevu devas.
30
CYSTAGON jāieņem 4 reizes dienā, katras 6 stundas, vislabāk – tūlīt pēc ēšanas vai ēšanas laikā. Ir būtiski, ka intervāls starp devām ir iespējami tuvs 6 stundām.
CYSTAGON terapija jebkuros apstākļos ir jāturpina tā, kā to noteicis ārsts.
Ja esat lietojis CYSTAGON vairāk nekā noteikts: Ja ieņemts vairāk zāļu, nekā noteikts, Jums nekavējoties jākonsultējas ar Jūsu vai Jūsu bērna ārstu vai arī stacionāra pirmās palīdzības nodaļu. Var attīstīties miegainība.
Ja esat aizmirsis lietot CYSTAGON: Ja zāļu deva ir izlaista, tā jāieņem iespējami drīz. Tomēr, ja līdz nākamās devas lietošanas laikam ir atlicis ne vairāk par 2 stundām, aizmirsto devu izlaidiet un lietojiet preparātu kā parasti. Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu.
4. IESPĒJAMĀS BLAKUSPARĀDĪBAS
Tāpat kā citas zāles, arī CYSTAGON var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Dažiem cilvēkiem CYSTAGON var izraisīt miegainību vai samazināt modrību. Jums ir jāzina, kāda ir Jūsu vai Jūsu bērna reakcija uz šo preparātu pirms jebkādām darbībām, kuras nepietiekamas modrības gadījumā var būt bīstamas.
Tālāk minētās nevēlamās reakcijas sakārtotas šādā secībā: ļoti bieži (parādās vismaz vienam pacientam no 10); bieži (parādās vismaz vienam pacientam no 100); retāk (parādās vismaz vienam pacientam no 1000); reti (parādās vismaz vienam pacientam no 10 000); ļoti reti (parādās vismaz vienam pacientam no 100 000).
-
Ļoti bieži: vemšana, slikta dūša, diareja, apetītes zudums, drudzis un letarģija,
miegainības sajūta.
-
Bieži: sāpes vai diskomforta sajūta vēderā, nepatīkama elpas vai ķermeņa smarža,
izsitumi uz ādas, gastroenterīts, nespēks, galvassāpes, encefalopātija (smadzeņu darbības
traucējums) un patoloģiski aknu darbības izmeklējumu rezultāti.
-
Retāk: ādas strijas, ādas bojājumi (mazi cieti bumbuļi uz elkoņiem), locītavu vaļīgums,
kāju sāpes, kaulu lūzumi, skolioze (mugurkaula izliekums), kaulu deformācija un trauslums,
matu krāsas izmaiņas, alerģiskas reakcijas, miegainība, krampji, nervozitāte, halucinācijas, balto
asins šūnu daudzuma samazināšanās, čūlas kuņģa – zarnu traktā, kas izpaužas kā asiņošana
gremošanas traktā un ietekme uz nierēm, kas izpaužas kā ekstremitāšu tūska, un ķermeņa masas
pieaugums.
Tā kā dažas no minētajām blakusparādībām ir nopietnas, palūdziet savam vai sava bērna ārstam izskaidrot to brīdinājuma pazīmes.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. KĀ UZGLABĀT CYSTAGON Uzglabāt zāles bērniem nepieejamā un neredzamā vietā. Nelietot CYSTAGON pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz etiķetes. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
31
Uzglabāt temperatūrā līdz 25C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā lai pasargātu no gaismas un mitruma.
6. SĪKĀKA INFORMĀCIJA
Ko CYSTAGON satur
-
Aktīvā viela ir cisteamīna bitartrāts (merkaptamīna bitartrāts). Katra CYSTAGON 50 mg
cietā kapsula satur 50 mg cisteamīnu (merkaptamīna bitartrāta). Katra CYSTAGON 150 mg
cietā kapsula satur 150 mg cisteamīnu (merkaptamīna bitartrāta).
-
Pārējās sastāvdaļas ir mikrokristāliska celuloze, preželatinizēta ciete, magnija stearāts/
nātrija laurilsulfāts, koloidāls silīcija dioksīds, kroskarmelozes nātrija sāls, kapsulas apvalks:
želatīns, titāna dioksīds, melna cieto kapsulu apdrukas tinte (E 172).
CYSTAGON ārējais izskats un iepakojums Cietās kapsulas - Cystagon 50 mg: baltas, necaurspīdīgas cietas kapsulas ar uzrakstu CYSTA 50 uz korpusa un MYLAN – uz kapsulas vāciņa. Pudeles pa 100 vai 500 cietām kapsulām. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
- Cystagon 150 mg: baltas, necaurspīdīgas cietas kapsulas ar uzrakstu CYSTAGON 150 uz korpusa un MYLAN – uz kapsulas vāciņa. Pudeles pa 100 vai 500 cietām kapsulām. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija
Ražotājs Recordati Rare Diseases Immeuble “Le Wilson” 70, Avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francija
vai
Recordati Rare Diseases Eco River Parc 30, rue des Peupliers F-92000 Nanterre Francija
32
Lai iegūtu papildus informāciju par šīm zālēm, lūdzam kontaktēties ar Reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.
Belgique/België/Belgien Recordati Tél/Tel: +32 2 46101 36
Lietuva Recordati AB. Tel: + 46 8 545 80 230 Švedija
България Recordati Rare Diseases Teл.: +33 (0)1 47 73 64 58 Франция
Luxembourg/Luxemburg Recordati Tél/Tel: +32 2 46101 36 Belgique/Belgien
Česká republika Recordati Rare Diseases Tel: +33 (0)1 47 73 64 58 Francie
Magyarország Recordati Rare Diseases Tel: +33 (0)1 47 73 64 58 Franciaország
Danmark Recordati AB. Tlf : +46 8 545 80 230 Sverige
Malta Recordati Rare Diseases Tel: +33 1 47 73 64 58 Franza
Deutschland Recordati Rare Diseases Germany GmbH Tel: +49 731 140 554 0
Nederland Recordati Tel: +32 2 46101 36 België
Eesti Recordati AB. Tel: + 46 8 545 80 230 Rootsi
Norge Recordati AB. Tlf : +46 8 545 80 230 Sverige
Ελλάδα Recordati Rare Diseases Τηλ: +33 1 47 73 64 58 Γαλλία
Österreich Recordati Rare Diseases Germany GmbH Tel: +49 731 140 554 0 Deutschland
España Recordati Rare Diseases Spain S.L.U. Tel: + 34 91 659 28 90
Polska
Recordati Rare Diseases Tel: +33 (0)1 47 73 64 58 Francja
France Recordati Rare Diseases Tél: +33 (0)1 47 73 64 58
Hrvatska Recordati Rare Diseases Tél: +33 (0)1 47 73 64 58 Francuska
Portugal Jaba Recordati S.A. Tel: +351 21 432 95 00
România Recordati Rare Diseases Tel: +33 (0)1 47 73 64 58 Franţa
Ireland Recordati Rare Diseases Tel: +33 (0)1 47 73 64 58 France
Slovenija Recordati Rare Diseases Tel: +33 (0)1 47 73 64 58 Francija
33
Ísland Recordati AB. Simi:+46 8 545 80 230 Svíþjóð
Italia Recordati Rare Diseases Italy Srl Tel: +39 02 487 87 173
Κύπρος Recordati Rare Diseases Τηλ : +33 1 47 73 64 58 Γαλλία
Latvija Recordati AB. Tel: + 46 8 545 80 230 Zviedrija
Slovenská republika Recordati Rare Diseases Tel: +33 (0)1 47 73 64 58 Francúzsko
Suomi/Finland Recordati AB. Puh/Tel : +46 8 545 80 230 Sverige
Sverige Recordati AB. Tel : +46 8 545 80 230
United Kingdom Recordati Rare Diseases UK Ltd. Tel: +44 (0)1491 414333
Šī lietošanas instrukcija akceptēta
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu
34