Constella

Kapsula, cietā

Constella

ABPE pudele, N60
Linaclotidum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

EU/1/12/801/003

Zāļu reģistrācijas numurs

EU/1/12/801/003

Ražotājs

Industrias Farmacéuticas Almirall, S.L., Spain

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

26-NOV-12

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

290 µg

Zāļu forma

Kapsula, cietā

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Allergan Pharmaceuticals International Ltd, Ireland

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Constella 290 mikrogramu cietās kapsulas
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra kapsula satur 290 mikrogramus linaklotīda (Linaclotide).
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Cietā kapsula.
Baltas līdz dzeltenbalti oranžas krāsas necaurspīdīga kapsula (18 mm x 6,35 mm) ar pelēkas tintes uzrakstu „290”.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Constella ir paredzēta simptomātiskai vidēji smaga līdz smaga kairinātu zarnu sindroma ar aizcietējumiem (KZS-A) ārstēšanai pieaugušajiem.
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas
Ieteicamā deva ir viena kapsula (290 mikrogrami) vienu reizi dienā. Ārstiem periodiski jāizvērtē terapijas turpināšanas nepieciešamība. Linaklotīda efektivitāte tika noteikta dubultmaskētos placebo kontrolētos pētījumos ar ilgumu līdz 6 mēnešiem. Ja pacienti nav novērojuši simptomu pavājināšanos pēc 4 ārstēšanas nedēļām, ir jāveic atkārtota pacienta izmeklēšana un atkārtoti jāapsver ieguvumi pacientam no ārstēšanas turpināšanas.
Īpašas populācijas Pacientiem ar nieru vai aknu darbības traucējumiem Pacientiem ar aknu vai nieru darbības traucējumiem devas pielāgošana nav nepieciešama (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Gados vecāki pacienti Kaut arī gados vecākiem pacientiem devas pielāgošana nav nepieciešama, ārstēšana rūpīgi jāuzrauga un periodiski jāpārvērtē (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija Constella drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā no 0 līdz 18 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Šīs zāles nedrīkst lietot bērniem un pusaudžiem (skatīt 4.4. un 5.1. apakšpunktu).
Lietošanas veids
Iekšķīgai lietošanai. Kapsula jālieto vismaz 30 minūtes pirms ēšanas (skatīt 4.5. apakšpunktu).
2

4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret linaklotīdu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Pacienti ar zināmu vai varbūtēju mehānisku kuņģa-zarnu trakta nosprostojumu.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Constella jālieto pēc organisku slimību izslēgšanas un vidēji smaga līdz smaga KZS-A diagnozes (skatīt 5.1. apakšpunktu) noteikšanas.
Pacientiem jābūt informētiem par iespējamu caureju un apakšējās kuņģa-zarnu trakta daļas asiņošanu ārstēšanas laikā. Viņiem jānorāda, ka smagas vai ilgstošas caurejas vai apakšējās kuņģa-zarnu trakta daļas asiņošanas gadījumā viņiem tas jāizstāsta ārstam (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Ja rodas ilgstoša (piemēram, ilgāka par 1 nedēļu) vai smaga caureja, jāapsver iespēja īslaicīgi pārtraukt linaklotīda lietošanu līdz caurejas pārtraukšanās laikam un jāmeklē medicīniskā palīdzība. Papildu piesardzība jāievēro pacientiem, kam viegli rodas ūdens vai elektrolītu līdzsvara traucējumi (piemēram, gados vecāki cilvēki, pacienti ar sirds un asinsvadu slimībām, cukura diabētu, hipertensiju), jāapsver elektrolītu kontrole.
Linaklotīda lietošana nav pētīta pacientiem ar hroniskām iekaisīgām zarnu trakta slimībām, piemēram, Krona slimību un čūlaino kolītu; tāpēc šiem pacientiem Constella lietošana nav ieteicama.
Gados vecāki pacienti Dati attiecībā uz vecākiem pacientiem ir ierobežoti (skatīt 5.1. apakšpunktu). Tā kā pastāv augstāks caurejas risks, kas tika novērots klīniskajos pētījumos (skatīt 4.8. apakšpunktu), šiem pacientiem jāpievērš īpaša uzmanība un rūpīgi un periodiski jāizvērtē ārstēšanas ieguvumu-riska attiecība.
Pediatriskā populācija Constella lietošana bērniem un pusaudžiem nav pētīta un tāpēc šai pacientu grupai to nevajadzētu lietot. Zināms, ka GC-C receptors agrīnā vecumā ir pārmērīgi izteikts, tāpēc bērni līdz 2 gadu vecumam var būt īpaši jutīgi pret linaklotīda iedarbību.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Mijiedarbības pētījumi nav veikti. Linaklotīds pēc ieteicamo klīnisko devu lietošanas plazmā ir reti nosakāms; in vitro pētījumos konstatēts, ka linaklotīds nav ne citohroma P450 enzīmu sistēmas substrāts, ne inhibitors/induktors un nemijiedarbojas ar virkni izplatītu izplūdes un uzņemošo transportētāju (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Klīniskā pētījumā par mijiedarbību ar uzturu, kurā piedalījās veseli cilvēki, pierādīts, ka terapeitiskās devās linaklotīds plazmā nav nosakāms ne pēc ēšanas, ne tukšā dūšā. Ja Constella lietoja pēc ēšanas, vēdera izeja bija biežāka un mīkstāka, kā arī bija vairāk kuņģa-zarnu trakta blakusparādību, nekā tad, ja šīs zāles lietoja tukšā dūšā (skatīt 5.1. apakšpunktu). Kapsulu jāiedzer 30 minūtes pirms ēšanas (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Vienlaicīga ārstēšana ar protonu sūkņa inhibitoriem, caurejas līdzekļiem vai NPL var palielināt caurejas iespējamību. Ja šādas zāles lieto kopā ar Constella, jāievēro piesardzība.
Smaga vai ilgstoša caureja var ietekmēt citu iekšķīgi lietojamu zāļu uzsūkšanos. Perorālo kontracepcijas līdzekļu efektivitāte var tikt samazināta un tiek rekomendēts izmantot papildus kontracepcijas metodi, lai novērstu iespējamu neveiksmīgu perorālo kontracepciju (skatīt perorālās kontracepcijas līdzekļa zāļu aprakstu). Ir jāievēro piesardzība, izrakstot zāles ar šauru terapeitisko indeksu, kas uzsūcas zarnu traktā, piemēram, levotiroksīnu, jo to efektivitāte var tikt samazināta.
3

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti Grūtniecība Dati par linaklotīda lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežoti. Pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda tiešu vai netiešu kaitīgu ietekmi saistītu ar reproduktīvo toksicitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu). Piesardzības nolūkos ieteicams atturēties no Constella lietošanas grūtniecības laikā. Barošana ar krūti Nav zināms, vai linaklotīds izdalās cilvēka pienā. Nevar izslēgt risku jaundzimušajiem/zīdaiņiem. Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai pārtraukt/atturēties no terapijas ar Constella jāpieņem, izvērtējot krūts barošanas ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei. Fertilitāte Pētījumi ar dzīvniekiem rāda, ka ietekmes uz tēviņu un mātīšu fertilitāti nav. 4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus Constella neietekmē vai nenozīmīgi ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. 4.8. Nevēlamās blakusparādības Drošuma profila kopsavilkums Linaklotīdu kontrolētos klīniskajos pētījumos iekšķīgi lietojuši 1166 pacienti ar KZS-A. No tiem 892 pacienti saņēma ieteicamo linaklotīdu devu – 290 mikrogramus dienā. Klīniskās attīstības plānā kopējā iedarbība pārsniedza 1500 pacientgadus. Visbiežāk ziņotā ar Constella terapiju saistītā nevēlamā blakusparādība bija caureja, galvenokārt viegla līdz vidēji smaga, ko novēroja nepilniem 20% pacientu. Retos un smagākos gadījumos tas - kā sekas - var novest pie dehidratācijas, hipokaliēmijas, asins bikarbonātu samazināšanās, reiboņu un ortostatiskas hipotensijas rašanās. Citas bieži novērotās nevēlamās blakusparādības (> 1%) bija sāpes vēderā, vēdera uzpūšanās un gāzu uzkrāšanās. Nevēlamo blakusparādību apkopojums tabulas veidā Kontrolētos klīniskajos pētījumos, lietojot ieteicamo devu – 290 mikrogramus dienā, ziņots par tabulā norādītajām nevēlamajām blakusparādībām, kuru biežums atbilst šādam iedalījumam: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1 000 līdz <1/100), reti (≥1/10 000 līdz <1/1 000) un ļoti reti (<1/10 000) un nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).
4

MedDRA orgānu sistēmu klasifikācija Infekcijas un infestācijas
Vielmaiņas un uztures traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi Asinsvadu sistēmas traucējumi

Ļoti bieži

Bieži Vīrusu gastroenterīts
Reibonis

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Caureja

Sāpes vēderā Gāzu uzkrāšanās Vēdera uzpūšanās

Ādas un zemādas audu bojājumi
Izmeklējumi

Retāk

Reti

Nav zināmi

Hipokaliēmija Dehidrācija Samazināta apetīte

Ortostatiskā hipotensija
Fēču nesaturēšana Defekācijas neatliekamība Apakšējās kuņģa-zarnu trakta daļas asiņošana, tostarp hemoroīdāla asiņošana un taisnās zarnas asiņošana Slikta dūša Vemšana

Izsitumi
Asins bikarbonātu samazināšanās

Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts Caureja ir visbiežākā izraisītā nevēlamā blakusparādība, kas ir saistīta ar aktīvās vielas farmakoloģisko darbību. 2% no ārstētajiem pacientiem piedzīvoja smagus caurejas gadījumus un 5% no pacientiem pārtrauca ārstēšanos klīniskajos pētījumos caurejas dēļ. Lielākoties novērotie caurejas gadījumi bija viegli (43%) līdz vidēji smagi (47%); tikai 2% ārstēto pacientu caureja bija smaga. Apmēram puse caurejas epizožu sākās ārstēšanas pirmajā nedēļā.

Aptuveni trešdaļai pacientu caureja izzuda septiņu dienu laikā, tomēr 80 pacientiem (50%) caurejas ilgums pārsniedza 28 dienas (tas veidoja 9,9% no visiem pacientiem, kas tika ārstēti ar linaklotīdu). Klīniskajos pētījumos caurejas dēļ ārstēšanu pārtrauca pieci procenti pacientu. Pacientiem, kam caurejas dēļ bija jāpārtrauc zāļu lietošana, caureja pārgāja dažas dienas pēc terapijas pārtraukšanas.

Gados vecāki (pēc 65 gadu vecuma), hipertensijas un cukura diabēta pacienti par caureju ziņoja biežāk nekā klīniskajos pētījumos iekļauto KZS-A pacientu grupa kopumā.

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām

5

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Pārdozēšanas gadījumā var rasties simptomi, ko izraisa šo zāļu pārmērīgā farmakodinamiskā iedarbība, galvenokārt caureja. Pētījumā, kurā piedalījās veseli brīvprātīgie, kas saņēma vienu 2897 mikrogramu devu (ne vairāk par desmitkārtīgu ieteicamo terapeitisko devu), šiem cilvēkiem vispārējai pacientu grupai kopumā drošuma profils bija līdzīgs, visbiežāk ziņotā nevēlamā blakusparādība bija caureja.
Pārdozēšanas gadījumā pacients jāārstē simptomātiski un nepieciešamības gadījumā vēlami balstterapijas pasākumi.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: zāles pret aizcietējumiem, citas zāles pret aizcietējumiem, ATĶ kods: A06AX04
Darbības mehānisms Linaklotīds ir guanilātciklāzes-C (GC-C) receptoru agonists ar viscerālu sāpju remdējošu un sekretoru darbību.
Linaklotīds ir 14 aminoskābju sintētisks peptīds, kas ir strukturāli radniecīgs endogēno gvanilīna peptīdu saimei. Gan linaklotīds, gan tā aktīvais metabolīts saistās ar GC-C receptoriem uz zarnu epitēlija luminālās virsmas. Darbojoties pie GC-C, linaklotīds uzrādījis spēju mazināt viscerālās sāpes un palielināt kuņģa-zarnu trakta satura tranzītu dzīvnieku modeļos un resnās zarnas satura tranzītu cilvēkiem. GC-C aktivēšana palielina cikliskā guanozīna monofosfāta (cGMF) koncentrāciju gan ārpus šūnām, gan šūnās. Ārpus šūnām cGMF mazina sāpju šķiedru darbību, tāpēc mazinās viscerālās sāpes dzīvnieku modeļos. Šūnās cGMP, aktivizējot cistiskās fibrozes transmembrānas vadītspējas regulatoru (CFTR), izraisa hlorīda un bikarbonāta sekrēciju zarnu lūmenā, tādējādi palielinās šķidruma daudzums zarnās un paātrinās to satura tranzīts.
Farmakodinamiskā iedarbība Krusteniskā pētījumā par mijiedarbību ar uzturu 18 veseli cilvēki 7 dienas saņēma 290 mikrogramus Constella gan tukšā dūšā, gan pēc ēšanas. Lietojot Constella tūlīt pēc brokastīm ar augstu tauku saturu, vēdera izeja bija biežāka un mīkstāka, kā arī bija vairāk kuņģa-zarnu trakta blakusparādību, nekā tad, ja šīs zāles lietoja tukšā dūšā.
Klīniskā efektivitāte un drošums Linaklotīda efektivitāte tika noteikta divos nejaušinātos, dubultmaskētos, ar placebo kontrolētos 3. fāzes klīniskajos pētījumos pacientiem ar KZS-A. Vienā klīniskajā pētījumā (1. pētījums) 802 pacienti 26 nedēļas reizi dienā saņēma 290 mikrogramus Constella vai placebo. Otrā klīniskajā pētījumā (2. pētījums) 800 pacienti tika ārstēti 12 nedēļas un pēc tam atkārtoti randomizēti vēl 4 nedēļas ilgam ārstēšanas periodam. 2 nedēļas ilgajā pirmsārstēšanas sākumposmā pacientiem vidējais vēdera sāpju novērtējuma punktu skaits bija 5,6 (skalā 0–10) ar 2,2% dienu, kad sāpju vēderā nebija, vidējais vēdera uzpūšanās novērtējuma punktu skaits bija 6,6 (skalā 0–10) un vidēji 1,8 spontānas vēdera izejas (SVI)/nedēļā.
3. fāzes klīniskajos pētījumos iekļauto pacientu grupas raksturojums: vidējais vecums 43,9 gadi [vecuma diapazons 18–87 gadi, 5,3% ≥ 65 gadus veci], 90,1% bija sievietes. Visi pacienti atbilda „Rome II” kritērijiem par KZS-A un 2 nedēļu ilgajā sākumposmā viņu pēc novērtējuma punktu skalas
6

0–10 ziņotajam vidējam vēdera sāpju novērtējuma punktu skaitam bija jābūt ≥ 3 (kritērijs, kas atbilst vidējai līdz smagai KZS populācijai), viņiem bija jābūt < 3 pilnīgām spontānām vēdera izejām un ≤ 5 SVI nedēļā. Divi primārie mērķa kritēriji abos klīniskajos pētījumos bija noteikt 12 nedēļu KZS atvieglojuma pakāpes respondentu daļu un 12 nedēļu vēdera sāpju/diskomforta respondentu daļu. KZS atvieglojuma pakāpes respondents bija pacients, kas pieredzēja ievērojamu vai pilnīgu atvieglojumu vismaz 50% no ārstēšanas perioda; vēdera sāpju/diskomforta respondents bija pacients, kam uzlabošanās bija 30% vai vairākvismaz 50% no ārstēšanas perioda. Pēc 12 nedēļu datiem 1. pētījums liecina, ka 39% pacientu, kas saņēma linaklotīdu, salīdzinot ar 17% pacientu, kas saņēma placebo, bija atbilde uz KZS atvieglojuma pakāpi (p < 0,0001) un 54% pacientu, kas saņēma linaklotīdu, salīdzinot ar 39% pacientu, kas saņēma placebo, bija atbilde uz vēdera sāpēm/diskomfortu (p < 0,0001). 2. pētījums liecina,ka 37% pacientu, kas saņēma linaklotīdu, salīdzinot ar 19% pacientu, kas saņēma placebo, bija atbilde uz KZS atvieglojuma pakāpi (p < 0,0001) un 55% pacientu, kas saņēma linaklotīdu, salīdzinot ar 42% pacientu, kas saņēma placebo, bija atbilde uz vēdera sāpēm/diskomfortu (p = 0,0002). Pēc 26 nedēļu datiem 1. pētījums liecina, ka 37% un 54% pacientu, kas saņēma linaklotīdu, salīdzinot ar 17% un 36% pacientu, kas saņēma placebo, bija atbilde attiecīgi uz IBS atvieglojuma pakāpi (p < 0,0001) un vēdera sāpēm/diskomfortu (p < 0,0001). Šos uzlabojumus abos pētījumos novēroja 1. nedēļā, un tie saglabājās visu ārstēšanas laiku (1. un 2. attēls). Pierādīts, ka linaklotīds nerada atjaunošanās efektu, ja ārstēšana pārtraukta pēc 3 mēnešu nepārtrauktas ārstēšanas.
Mazinājāsjās arī citas KZS-A pazīmes un simptomi, tostarp vēdera uzpūšanās, pilnīgas spontānas vēdera izejas (PSVI) biežums, saspringums, izkārnījumu konsistence; uzlabojums ar linaklotīdu ārstētajiem pacientiem un placebo saņēmušajiem (p < 0,0001) salīdzināts nākamajā tabulā. Šo iedarbību sasniedza 1. nedēļā, un tā saglabājās visu ārstēšanas laiku.
7

Linaklotīda iedarbība uz KZS-A simptomiem pirmajās 12 ārstēšanas nedēļās atbilstīgi apkopotajiem 3. fāzes efektivitātes klīnisko pētījumu datiem (1. un 2. pētījums)

Galvenie sekundārie efektivitātes parametri
Vēdera uzpūšanās (pēc 11 punktu NRS)

Placebo (N = 797)

Linaklotīds (N = 805)

Sākumposma vidējais

12 nedēļu vidējais

Izmaiņas

kopš

Sākumposma

sākumposma, vidējais

vidējais

12 nedēļu vidējais

6,5

5,4

- 1,0

6,7

4,6

Izmaiņas kopš sākumposma, vidējais

LS vidējā atšķirība

- 1,9

- 0,9*

PSVI/nedēļā 0,2

1,0

0,7

0,2

2,5

2,2

1,6*

Izkārnījumu

konsistence

(BSFS

(Bristol Stool

Form Scale – 2,3

3,0

0,6

2,3

4,4

2,0

„Bristol”

izkārnījumu

veida skala)

punktu skaits)

Saspringums

(5 punktu

3,5

2,8

- 0,6

3,6

2,2

- 1,3

kārtas skala)

*p < 0,0001, linaklotīds, salīdzinot ar placebo. LS: least squares – mazākie kvadrāti

PSVI: pilnīga spontāna vēdera izeja

1,4* - 0,6*

Ārstēšana ar linaklotīdu būtiski uzlaboja arī ar apstiprinātu un slimībai specifisku dzīves kvalitātes (Quality of Life – QoL) novērtējuma mērījumu iegūtos rezultātus (IBS-QoL; p < 0,0001) un EuroQoL (p = 0,001). Vispārējā IBS-QoL (> 14 punktu atšķirība) klīniski nozīmīga atbildes reakcija tika sasniegta 54% ar linaklotīdu ārstētiem pacientiem, salīdzinot ar 39% pacientu, kas saņēma placebo.

Pediatriskā populācija Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt klīnisko pētījumu rezultātus Constella vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās par funkcionāliem aizcietējumiem (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Uzsūkšanās Kopumā pēc iekšķīgu terapeitisko devu lietošanas linaklotīds plazmā ir minimāli konstatējams, tāpēc standarta farmakokinētiskos parametrus nevar aprēķināt.

Pēc vienas linaklotīda devas, kas nepārsniedza 966 mikrogramus, un pēc vairākām linaklotīda devām, kas nepārsniedza 290 mikrogramus, sākotnējo savienojumu un to aktīvā metabolīta (destirozīna) koncentrācija plazmā nebija nosakāma. Kad pēc 7 dienu kursa pa 290 mikrogramiem/dienā 8. dienā pacienti saņēma 2897 mikrogramus, linaklotīds bija nosakāms tikai 2 pacientiem no 18, koncentrācija tikai nedaudz pārsniedza apakšējo kvantitatīvās noteikšanas robežvērtību 0,2 ng/ml (koncentrācija bija diapazonā 0,212–0,735 ng/ml). Abos pivotālajos 3. fāzes pētījumos, kuros pacienti saņēma 290 mikrogramus linaklotīda reizi dienā, linaklotīds tika noteikts tikai 2 no 162 pacientiem apmēram 2 stundas pēc sākotnējās linaklotīda devas (koncentrācija bija diapazonā 0,241–0,239 ng/ml), bet pēc 4 nedēļu ārstēšanas – nevienam no 162 pacientiem. Aktīvais metabolīts nevienam no 162 pacientiem nevienā brīdī netika konstatēts.

8

Izkliede Tā kā linaklotīds pēc terapeitisko devu lietošanas plazmā ir reti nosakāms, standarta pētījumi par izkliedi nav veikti. Paredzams, ka linaklotīds sistēmiski neizplatās vai izplatās nenozīmīgā daudzumā.
Biotransformācija Linaklotīds lokāli kuņģa-zarnu traktā metabolizējas par tā aktīvo primāro metabolītu – destirozīnu. Gan linaklotīds, gan aktīvais metabolīts destirozīns kuņģa-zarnu traktā reducējas un enzimātiski proteolizējas par mazākiem peptīdiem un dabiskām aminoskābēm. Linaklotīda un tā aktīvā primārā metabolīta MM-419447 iespējamā nomācošā darbība uz cilvēka izplūdes transportētājiem BCRP, MRP2, MRP3 un MRP4 un uz cilvēka uzņemošajiem transportētājiem OATP1B1, OATP1B3, OATP2B1, PEPT1 un OCTN1 pētīta in vitro. Šā pētījuma rezultāti liecina, ka, pētot klīniski nozīmīgā koncentrācijā, neviens peptīds nav izplatītu izplūdes un uzņemošo transportētāju inhibitors.
Linaklotīda un tā metabolītu spēja nomākt izplatītus zarnu enzīmus (CYP2C9 un CYP3A4) un aknu enzīmus (CYP1A2, 2B6, 2C8, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 un 3A4) vai inducēt aknu enzīmus (CYP1A2, 2B6 un 3A4/5) pētīta in vitro. Šo pētījumu rezultāti liecina, ka linaklotīds un tā metabolīts destirozīns nav citohroma P450 enzīmu sistēmas inhibitori vai induktori.
Eliminācija Pēc 7 dienu kursa pa 290 mikrogramiem/dienā un pēc vienas 2897 mikrogramus lielas linaklotīda devas saņemšanas iekšķīgi 8. dienā 18 veseliem brīvprātīgajiem apmēram 3–5% devas – aktīvā metabolīta destirozīna veidā – tika izvadīti ar fēcēm.
Vecums un dzimums Klīniskie pētījumi par vecuma un dzimuma ietekmi uz linaklotīda klīnisko farmakokinētiku nav veikti, jo plazmā tas ir reti nosakāms. Nav paredzams, ka dzimums ietekmētu devas. Ar vecumu saistīto informāciju, lūdzu, skatīt 4.2., 4.4. un 4.8. apakšpunktā.
Nieru darbības traucējumi Constella nav pētīts pacientiem ar nieru darbības traucējumiem. Linaklotīds ir reti nosakāms plazmā, tāpēc nav paredzams, ka nieru darbības traucējumi ietekmētu savienojumu nemainītas formas vai to metabolītu klīrensu.
Aknu darbības traucējumi Constella nav pētīts pacientiem ar aknu darbības traucējumiem. Linaklotīds ir reti nosakāms plazmā un to nemetabolizē aknu citohroma P450 enzīmi, tāpēc nav paredzams, ka aknu darbības traucējumi ietekmētu sākotnējo zāļu vai to metabolītu metabolismu vai klīrensu.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti, genotoksicitāti, iespējamu kancerogenitāti un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti un attīstību neliecina par īpašu risku cilvēkam.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Kapsulas saturs Mikrokristāliskā celuloze Hipromeloze 4–6 mPa·s – aizvietošanas tips 2910 Kalcija hlorīda dihidrāts Leicīns
9

Kapsulas apvalks Titāna dioksīds (E171) Želatīns Sarkanais dzelzs oksīds (E172) Dzeltenais dzelzs oksīds (E172)
Kapsulas tinte Šellaka Propilēnglikols Koncentrēts amonjaka šķīdums Kālija hidroksīds Titāna dioksīds (E171) Melnais dzelzs oksīds (E172)
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
Neatvērta pudele ar 28, 90 kapsulām un multipaka ar 112 (4 iepakojumi pa 28) kapsulām: 3 gadi. Neatvērta pudele ar 10 kapsulām: 2 gadi. Pēc pirmās atvēršanas: 18 nedēļas.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 30ºC. Uzglabāt cieši noslēgtā pudelē, lai pasargātu no mitruma.
Pudelē ir viena vai vairākas noslēgtas kārbiņas ar silīcija gelu, lai kapsulas saglabātu sausas. Šīs kārbiņas jāatstāj pudelē.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Balta, augsta blīvuma polietilēna (ABPE) pudele ar aizsargplēvīti un bērniem neatveramu vāciņu, kopā ar vienu vai vairākām desikanta kārbiņām ar silīcija gelu.
Iepakojuma lielumi: 10, 28 vai 90 kapsulas un vairāku kastīšu iepakojumi ar 112 (4 iepakojumi pa 28) kapsulām. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)
EU/1/12/801/001 EU/1/12/801/002 EU/1/12/801/004
10

EU/1/12/801/005 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS / PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 2012. gada 26. novembris Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2017. gada 28. augusts 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
11

II PIELIKUMS A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
12

A. RAŽOTĀJS(-I) KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Recepšu zāles C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS  Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
 Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjauninātajos apstiprinātajos RPP. Atjaunināts RPP jāiesniedz:
 pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma;  ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
13

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
14

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
15

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA KASTĪTE AR VIENU PUDELI
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Constella 290 mikrogramu cietās kapsulas linaclotide
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra kapsula satur 290 mikrogramus linaklotīda.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Cietā kapsula. 10 kapsulas 28 kapsulas 90 kapsulas
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz: Pēc atvēršanas izlietot 18 nedēļu laikā.
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 30ºC. Uzglabāt cieši noslēgtā pudelē, lai pasargātu no mitruma.
16

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/801/001 10 kapsulas EU/1/12/801/002 28 kapsulas EU/1/12/801/004 90 kapsulas
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija:
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ constella 290 µg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
17

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJĀ KASTĪTE AR 4 x 28 KAPSULU PUDELĒM (VAIRĀKU KASTĪŠU IEPAKOJUMS) AR „BLUE BOX”
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Constella 290 mikrogramu cietās kapsulas linaclotide
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra kapsula satur 290 mikrogramus linaklotīda.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Cietā kapsula. Vairāku kastīšu iepakojums: 112 (4 iepakojumi pa 28) kapsulas
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz: Pēc atvēršanas izlietot 18 nedēļu laikā.
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 30ºC. Uzglabāt cieši noslēgtā pudelē, lai pasargātu no mitruma.
18

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/801/005 vairāku kastīšu iepakojums: 112 (4 iepakojumi pa 28) kapsulas
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija:
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ constella 290 µg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS
2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
19

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA IEKŠĒJĀ KASTĪTE AR ATSEVIŠĶĀM 28 KAPSULU PUDELĒM (VAIRĀKU KASTĪŠU IEPAKOJUMS) BEZ „BLUE BOX”
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Constella 290 mikrogramu cietās kapsulas linaclotide
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra kapsula satur 290 mikrogramus linaklotīda
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Cietā kapsula. 28 kapsulas. Vairāku kastīšu iepakojuma sastāvdaļa, nav pārdodama atsevišķi.
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz: Pēc atvēršanas izlietot 18 nedēļu laikā.
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 30ºC. Uzglabāt cieši noslēgtā pudelē, lai pasargātu no mitruma.
20

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija 12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/801/005 vairāku kastīšu iepakojums: 112 (4 iepakojumi pa 28) kapsulas 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija: 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU 16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ constella 290 mcg 17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA
21

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA PUDELE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Constella 290 mikrogramu cietās kapsulas linaclotide
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra kapsula satur 290 mikrogramus linaklotīda.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Cietā kapsula. 10 kapsulas 28 kapsulas 90 kapsulas
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz: Pēc atvēršanas izlietot 18 nedēļu laikā.
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 30ºC. Uzglabāt cieši noslēgtā pudelē, lai pasargātu no mitruma.
22

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija 12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/801/001 10 kapsulas EU/1/12/801/002 28 kapsulas EU/1/12/801/004 90 kapsulas EU/1/12/801/005 vairāku kastīšu iepakojums: 112 (4 iepakojumi pa 28) kapsulas 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija: 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ 17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA
23

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
24

Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Constella 290 mikrogramu cietās kapsulas linaclotide
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz
iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Constella un kādam nolūkam tās lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Constella lietošanas 3. Kā lietot Constella 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Constella 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Constella un kādam nolūkam tās lieto
Kādam nolūkam lieto Constella
Constella satur aktīvu vielu linaklotīdu. To lieto vidēji smaga līdz smaga kairinātu zarnu sindroma (bieži saīsināti sauktu par „KZS”) ar aizcietējumiem simptomu ārstēšanai pieaugušiem pacientiem.
KZS ir izplatīta zarnu slimība. Galvenie KZS ar aizcietējumiem simptomi:  sāpes kuņģī vai vēderā;  vēdera uzpūšanās sajūta;  reta vēdera izeja ar cietiem, neliela izmēra vai spiru veida izkārnījumiem (fēcēm).
Dažādiem cilvēkiem šie simptomi var atšķirties.
Kā Constella darbojas Constella iedarbojas lokāli zarnās, palīdzot Jums izjust mazāk sāpes un uzpūšanās sajūtu, kā arī atjauno normālu zarnu darbību. Tā neuzsūcas organismā, bet piesaistās receptoram, sauktam par guanilātciklāzi C, zarnu virsmā. Pievienojoties šim receptoram, tā bloķē sāpju sajūtu un ļauj šķidrumam iekļūt no organisma zarnās, tādējādi mīkstina aizcietējumu un veicina vēdera izeju.
2. Kas Jums jāzina pirms Constella lietošanas
Nelietojiet Constella šādos gadījumos - Ja Jums ir alerģija pret linaklotīdu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu. - Ja Jūs zināt vai Jūsu ārsts zina, ka Jums ir kuņģa vai zarnu nosprostojums.
25

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Jūsu ārsts Jums izrakstījis šīs zāles pēc citu, īpaši zarnu, slimību izslēgšanas, un secinot, ka ciešat no KZS ar aizcietējumiem. Tā kā citām slimībām var būt tādi paši simptomi kā KZS, ir svarīgi, lai Jūs nekavējoties ziņotu savam ārstam par simptomu izmaiņām vai neregularitāti.
Ja Jums rodas smaga vai ilgstoša caureja (bieža, ūdeņaina vēdera izeja vismaz 7 dienas), lūdzu, pārtrauciet lietot Constella un konsultējieties ar ārstu (skatīt 4. punktu). Noteikti dzeriet daudz šķidruma, lai atgūtu caurejas dēļ zaudēto ūdeni un elektrolītus, piemēram, kāliju.
Konsultējieties ar ārstu, ja rodas asiņošana no zarnām vai taisnās zarnas.
Pievērsiet īpašu uzmanību, ja esat vecāks par 65 gadiem, jo pastāv lielāks caurejas rašanās risks.
Pievērsiet arī īpašu uzmanību, ja Jums ir smaga vai ilgstoša caureja un papildus slimība, piemēram, augsts asinsspiediens, iepriekšējas sirds un asinsvadu slimības (piem., iepriekšējas sirdslēkmes) vai cukura diabēts.
Konsultējieties ar ārstu, ja ciešat no zarnu iekaisumiem, piemēram, no Krona slimības vai čūlainā kolīta, jo Constella lietošana nav ieteicama šiem pacientiem.
Bērni un pusaudži Nedodiet šīs zāles bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam, jo Constella lietošanas drošums un efektivitāte šajā vecuma grupā nav pierādīta.
Citas zāles un Constella Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot:
 Dažas zāles var neiedarboties efektīvi, ja Jums ir smaga vai ilgstoša caureja, piemēram:
- perorālās kontracepcijas līdzekļi. Ja Jums ir smaga caureja, kontracepcijas tabletes var neiedarboties pareizi un tiek rekomendēts izmantot papildus kontracepcijas metodi. Skatīt norādījumus Jūsu lietoto kontracepcijas tablešu lietošanas instrukcijā. -Zāles, kam nepieciešama rūpīga un precīza dozēšana, piem., levotiroksīns (hormons, ko izmanto samazinātas vairogdziedzera funkcionēšanas ārstēšanā).
 Dažas zāles var paaugstināt caurejas risku, ja tiek lietotas kopā ar Constella, piemēram:
- zāles kuņģa čūlas vai pārmērīgas kuņģa skābes ražošanas ārstēšanai, sauktas par protona sūkņa inhibitoriem; - zāles sāpju un iekaisumu ārstēšanai, ko sauc par NPL; - caurejas līdzekļi.
Constella kopā ar uzturu Constella izraisa biežāku vēdera izeju un caureju (šķidrākus izkārnījumus), ja to lieto kopā ar uzturu, nekā tad, ja to lieto tukšā dūšā (skatīt 3. punktu).
Grūtniecība un barošana ar krūti Informācija par Constella iedarbību, to lietojot grūtniecēm vai sievietēm, barojot bērnu ar krūti, ir ierobežota.
Ja Jūs esat grūtniece, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, nelietojiet šīs zāles, ja vien ārsts nav ieteicis tās lietot.
Ja barojat bērnu ar krūti, nelietojiet Constella, ja vien to nav ieteicis ārsts.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Constella neietekmēs spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
26

3.

Kā lietot Constella

Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

Ieteicamā deva ir viena kapsula (t. i., 290 mikrogrami linaklotīda) iekšķīgi vienreiz dienā. Kapsula jālieto vismaz 30 minūtes pirms ēšanas.

Ja neesat novērojis simptomu pavājināšanos pēc 4 nedēļu ārstēšanās, Jums jāsazinās ar ārstu.

Ja esat lietojis Constella vairāk nekā noteikts Ļoti iespējama Constella izraisīta iedarbība, ja to lieto pārāk daudz, ir caureja. Ja esat lietojis pārāk daudz šīs zāles, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

Ja esat aizmirsis lietot Constella Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. Nākamo devu lietojiet paredzētajā laikā un turpiniet, kā ierasts.

Ja pārtraucat lietot Constella Pirms ārstēšanas pārtraukšanas to ieteicams pārrunāt ar ārstu. Taču Constella terapiju var droši pārtraukt jebkurā laikā.

Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.

4.

Iespējamās blakusparādības

Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.

Ļoti biežas blakusparādības (var novērot vairāk nekā 1 cilvēkam no 10):

 caureja.

Caureja parasti nav ilgstoša; taču, ja Jums rodas smaga vai ilgstoša caureja (bieža vai ūdeņaina vēdera izeja 7 vai vairāk dienas) un grīļīga sajūta, reibonis vai ģībonis, pārtrauciet lietot Constella un konsultējieties ar ārstu.

Biežas blakusparādības (var novērot ne vairāk kā 1 cilvēkam no 10):

 sāpes kuņģī vai vēderā,  vēdera uzpūšanās sajūta,  gāzu veidošanās,  vēdera gripa (vīrusu gastroenterīts),  reibonis.

Retākas blakusparādības (var novērot ne vairāk kā 1 cilvēkam no 100):

 nespēja kontrolēt vēdera izeju (fēču nesaturēšana),  vēdera izejas neatliekamība,  neliela reibšana pēc straujas piecelšanās,  dehidratācija,  zems kālija līmenis Jūsu asinīs,  samazināta apetīte,  taisnās zarnas asiņošana,  zarnu vai taisnās zarnas asiņošana, tostarp hemoroīdu asiņošana,  slikta dūša,  vemšana.

27

Retas blakusparādības (var novērot mazāk kā 1 no 1000 cilvēkiem):

 bikarbonātu samazinājums Jūsu asinīs.

Blakusparādības, kuru biežums nav zināms (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem):

 izsitumi.

Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5.

Kā uzglabāt Constella

Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes un pudeles pēc „Derīgs līdz”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu. Pēc pudeles atvēršanas kapsulas jāizlieto 18 nedēļu laikā.

Uzglabāt temperatūrā līdz 30 ºC. Uzglabāt cieši noslēgtā pudelē, lai pasargātu no mitruma.

Uzmanību! Pudelē ir viena vai vairākas noslēgtas kārbiņas ar silikagelu, lai kapsulas saglabātu sausas. Šīs kārbiņas jāatstāj pudelē. Tās nedrīkst norīt.

Nelietojiet šīs zāles, ja pamanāt bojājumu pazīmes pudelei vai izmaiņas kapsulu izskatā.

Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Constella satur
- Aktīvā viela ir linaklotīds. Katra kapsula satur 290 mikrogramus linaklotīda.
- Citas sastāvdaļas ir:
Kapsulas saturs: mikrokristāliskā celuloze, hipromeloze, kalcija hlorīda dihidrāts un leicīns.
Kapsulas apvalks: sarkanais dzelzs oksīds (E172), titāna dioksīds (E171), dzeltenais dzelzs oksīds (E172) un želatīns.
Drukas tinte: šellaka, propilēnglikols, koncentrēts amonjaka šķīdums, kālija hidroksīds, titāna dioksīds (E171) un melnais dzelzs oksīds (E172).
Constella ārējais izskats un iepakojums
Kapsulas ir baltas līdz dzeltenbalti oranžas krāsas necaurspīdīgas cietās kapsulas ar pelēkas tintes uzrakstu „290”.
Tās ir iepakotas baltā, augsta blīvuma polietilēna (ABPE) pudelē ar aizsargplēvīti un bērniem neatveramu uzskrūvējamu vāciņu, kopā ar vienu vai vairākām desikanta kārbiņām ar silīcija gelu.
28

Constella ir pieejamas iepakojumos ar 10, 28vai 90 kapsulām un vairāku kastīšu iepakojumā ar 112 kapsulām, kas satur 4 kastītes, katrā ir 28 kapsulas. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija

Ražotājs

Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:

België/Belgique/Belgien/ Luxembourg/Luxemburg/Nederland Allergan n.v Tél/Tel: + 32 (0)2 351 2424

Latvija/Lietuva/Eesti Allergan Baltics UAB Tel: + 371 676 60 831 (LT); + 37 052 072 777 (LV); + 37 2634 6109 (ET)

България Алерган България ЕООД Тел.: + 359 (0) 800 20 280

Magyarország Allergan Hungary Kft. Tel.: + 36 80 100 101

Česká republika Allergan CZ s.r.o. Tel: + 420 800 188 818

Ireland/Malta Allergan Pharmaceuticals International Limited Tel: + 1800 931 787 (IE); + 356 27780331 (MT)

Danmark/Norge/Suomi/Finland/Sverige Allergan Norden AB Tlf/Puh/Tel: + 4580884560 (DK); + 47 80 01 04 97 (NO); + 358 800 115 003 (FI); + 46 8 594 100 00 (SE)

Österreich Pharm-Allergan GmbH Tel: + 43 1 99460 6355

Deutschland Pharm-Allergan GmbH Tel: + 49 69 92038-1050

Polska Allergan Sp. z o.o. Tel: + 48 22 256 37 00

Ελλάδα/Κύπρος Allergan Hellas Pharmaceuticals S.A. Τηλ: + 30 210 74 73 300

Portugal Profarin Lda. Tel: + 351 21 425 3242

España Allergan S.A. Tel: + 34 91 807 6130

România Allergan S.R.L. Tel: + 40 21 301 53 02

29

France Allergan France SAS Tél: + 33 (0)1 49 07 83 00
Hrvatska Ewopharma d.o.o. Tel: + 385 1 6646 563
Ísland Actavis Pharmaceuticals Iceland ehf. Sími: + 354 550 3300
Italia Allergan S.p.A Tel: + 39 06 509 562 90

Slovenija Ewopharma d.o.o. Tel: + 386 (0) 590 848 40
Slovenská republika Allergan SK s.r.o. Tel: + 421 2 593 961 00
United Kingdom Allergan Ltd Tel: + 44 (0) 1628 494026

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
Citi informācijas avoti
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.

30

Lejupielādēt zāļu aprakstu

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Constella 290 mikrogramu cietās kapsulas
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra kapsula satur 290 mikrogramus linaklotīda (Linaclotide).
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Cietā kapsula.
Baltas līdz dzeltenbalti oranžas krāsas necaurspīdīga kapsula (18 mm x 6,35 mm) ar pelēkas tintes uzrakstu „290”.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Constella ir paredzēta simptomātiskai vidēji smaga līdz smaga kairinātu zarnu sindroma ar aizcietējumiem (KZS-A) ārstēšanai pieaugušajiem.
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas
Ieteicamā deva ir viena kapsula (290 mikrogrami) vienu reizi dienā. Ārstiem periodiski jāizvērtē terapijas turpināšanas nepieciešamība. Linaklotīda efektivitāte tika noteikta dubultmaskētos placebo kontrolētos pētījumos ar ilgumu līdz 6 mēnešiem. Ja pacienti nav novērojuši simptomu pavājināšanos pēc 4 ārstēšanas nedēļām, ir jāveic atkārtota pacienta izmeklēšana un atkārtoti jāapsver ieguvumi pacientam no ārstēšanas turpināšanas.
Īpašas populācijas Pacientiem ar nieru vai aknu darbības traucējumiem Pacientiem ar aknu vai nieru darbības traucējumiem devas pielāgošana nav nepieciešama (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Gados vecāki pacienti Kaut arī gados vecākiem pacientiem devas pielāgošana nav nepieciešama, ārstēšana rūpīgi jāuzrauga un periodiski jāpārvērtē (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija Constella drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā no 0 līdz 18 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Šīs zāles nedrīkst lietot bērniem un pusaudžiem (skatīt 4.4. un 5.1. apakšpunktu).
Lietošanas veids
Iekšķīgai lietošanai. Kapsula jālieto vismaz 30 minūtes pirms ēšanas (skatīt 4.5. apakšpunktu).
2

4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret linaklotīdu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Pacienti ar zināmu vai varbūtēju mehānisku kuņģa-zarnu trakta nosprostojumu.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Constella jālieto pēc organisku slimību izslēgšanas un vidēji smaga līdz smaga KZS-A diagnozes (skatīt 5.1. apakšpunktu) noteikšanas.
Pacientiem jābūt informētiem par iespējamu caureju un apakšējās kuņģa-zarnu trakta daļas asiņošanu ārstēšanas laikā. Viņiem jānorāda, ka smagas vai ilgstošas caurejas vai apakšējās kuņģa-zarnu trakta daļas asiņošanas gadījumā viņiem tas jāizstāsta ārstam (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Ja rodas ilgstoša (piemēram, ilgāka par 1 nedēļu) vai smaga caureja, jāapsver iespēja īslaicīgi pārtraukt linaklotīda lietošanu līdz caurejas pārtraukšanās laikam un jāmeklē medicīniskā palīdzība. Papildu piesardzība jāievēro pacientiem, kam viegli rodas ūdens vai elektrolītu līdzsvara traucējumi (piemēram, gados vecāki cilvēki, pacienti ar sirds un asinsvadu slimībām, cukura diabētu, hipertensiju), jāapsver elektrolītu kontrole.
Linaklotīda lietošana nav pētīta pacientiem ar hroniskām iekaisīgām zarnu trakta slimībām, piemēram, Krona slimību un čūlaino kolītu; tāpēc šiem pacientiem Constella lietošana nav ieteicama.
Gados vecāki pacienti Dati attiecībā uz vecākiem pacientiem ir ierobežoti (skatīt 5.1. apakšpunktu). Tā kā pastāv augstāks caurejas risks, kas tika novērots klīniskajos pētījumos (skatīt 4.8. apakšpunktu), šiem pacientiem jāpievērš īpaša uzmanība un rūpīgi un periodiski jāizvērtē ārstēšanas ieguvumu-riska attiecība.
Pediatriskā populācija Constella lietošana bērniem un pusaudžiem nav pētīta un tāpēc šai pacientu grupai to nevajadzētu lietot. Zināms, ka GC-C receptors agrīnā vecumā ir pārmērīgi izteikts, tāpēc bērni līdz 2 gadu vecumam var būt īpaši jutīgi pret linaklotīda iedarbību.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Mijiedarbības pētījumi nav veikti. Linaklotīds pēc ieteicamo klīnisko devu lietošanas plazmā ir reti nosakāms; in vitro pētījumos konstatēts, ka linaklotīds nav ne citohroma P450 enzīmu sistēmas substrāts, ne inhibitors/induktors un nemijiedarbojas ar virkni izplatītu izplūdes un uzņemošo transportētāju (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Klīniskā pētījumā par mijiedarbību ar uzturu, kurā piedalījās veseli cilvēki, pierādīts, ka terapeitiskās devās linaklotīds plazmā nav nosakāms ne pēc ēšanas, ne tukšā dūšā. Ja Constella lietoja pēc ēšanas, vēdera izeja bija biežāka un mīkstāka, kā arī bija vairāk kuņģa-zarnu trakta blakusparādību, nekā tad, ja šīs zāles lietoja tukšā dūšā (skatīt 5.1. apakšpunktu). Kapsulu jāiedzer 30 minūtes pirms ēšanas (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Vienlaicīga ārstēšana ar protonu sūkņa inhibitoriem, caurejas līdzekļiem vai NPL var palielināt caurejas iespējamību. Ja šādas zāles lieto kopā ar Constella, jāievēro piesardzība.
Smaga vai ilgstoša caureja var ietekmēt citu iekšķīgi lietojamu zāļu uzsūkšanos. Perorālo kontracepcijas līdzekļu efektivitāte var tikt samazināta un tiek rekomendēts izmantot papildus kontracepcijas metodi, lai novērstu iespējamu neveiksmīgu perorālo kontracepciju (skatīt perorālās kontracepcijas līdzekļa zāļu aprakstu). Ir jāievēro piesardzība, izrakstot zāles ar šauru terapeitisko indeksu, kas uzsūcas zarnu traktā, piemēram, levotiroksīnu, jo to efektivitāte var tikt samazināta.
3

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti Grūtniecība Dati par linaklotīda lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežoti. Pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda tiešu vai netiešu kaitīgu ietekmi saistītu ar reproduktīvo toksicitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu). Piesardzības nolūkos ieteicams atturēties no Constella lietošanas grūtniecības laikā. Barošana ar krūti Nav zināms, vai linaklotīds izdalās cilvēka pienā. Nevar izslēgt risku jaundzimušajiem/zīdaiņiem. Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai pārtraukt/atturēties no terapijas ar Constella jāpieņem, izvērtējot krūts barošanas ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei. Fertilitāte Pētījumi ar dzīvniekiem rāda, ka ietekmes uz tēviņu un mātīšu fertilitāti nav. 4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus Constella neietekmē vai nenozīmīgi ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. 4.8. Nevēlamās blakusparādības Drošuma profila kopsavilkums Linaklotīdu kontrolētos klīniskajos pētījumos iekšķīgi lietojuši 1166 pacienti ar KZS-A. No tiem 892 pacienti saņēma ieteicamo linaklotīdu devu – 290 mikrogramus dienā. Klīniskās attīstības plānā kopējā iedarbība pārsniedza 1500 pacientgadus. Visbiežāk ziņotā ar Constella terapiju saistītā nevēlamā blakusparādība bija caureja, galvenokārt viegla līdz vidēji smaga, ko novēroja nepilniem 20% pacientu. Retos un smagākos gadījumos tas - kā sekas - var novest pie dehidratācijas, hipokaliēmijas, asins bikarbonātu samazināšanās, reiboņu un ortostatiskas hipotensijas rašanās. Citas bieži novērotās nevēlamās blakusparādības (> 1%) bija sāpes vēderā, vēdera uzpūšanās un gāzu uzkrāšanās. Nevēlamo blakusparādību apkopojums tabulas veidā Kontrolētos klīniskajos pētījumos, lietojot ieteicamo devu – 290 mikrogramus dienā, ziņots par tabulā norādītajām nevēlamajām blakusparādībām, kuru biežums atbilst šādam iedalījumam: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1 000 līdz <1/100), reti (≥1/10 000 līdz <1/1 000) un ļoti reti (<1/10 000) un nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).
4

MedDRA orgānu sistēmu klasifikācija Infekcijas un infestācijas
Vielmaiņas un uztures traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi Asinsvadu sistēmas traucējumi

Ļoti bieži

Bieži Vīrusu gastroenterīts
Reibonis

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Caureja

Sāpes vēderā Gāzu uzkrāšanās Vēdera uzpūšanās

Ādas un zemādas audu bojājumi
Izmeklējumi

Retāk

Reti

Nav zināmi

Hipokaliēmija Dehidrācija Samazināta apetīte

Ortostatiskā hipotensija
Fēču nesaturēšana Defekācijas neatliekamība Apakšējās kuņģa-zarnu trakta daļas asiņošana, tostarp hemoroīdāla asiņošana un taisnās zarnas asiņošana Slikta dūša Vemšana

Izsitumi
Asins bikarbonātu samazināšanās

Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts Caureja ir visbiežākā izraisītā nevēlamā blakusparādība, kas ir saistīta ar aktīvās vielas farmakoloģisko darbību. 2% no ārstētajiem pacientiem piedzīvoja smagus caurejas gadījumus un 5% no pacientiem pārtrauca ārstēšanos klīniskajos pētījumos caurejas dēļ. Lielākoties novērotie caurejas gadījumi bija viegli (43%) līdz vidēji smagi (47%); tikai 2% ārstēto pacientu caureja bija smaga. Apmēram puse caurejas epizožu sākās ārstēšanas pirmajā nedēļā.

Aptuveni trešdaļai pacientu caureja izzuda septiņu dienu laikā, tomēr 80 pacientiem (50%) caurejas ilgums pārsniedza 28 dienas (tas veidoja 9,9% no visiem pacientiem, kas tika ārstēti ar linaklotīdu). Klīniskajos pētījumos caurejas dēļ ārstēšanu pārtrauca pieci procenti pacientu. Pacientiem, kam caurejas dēļ bija jāpārtrauc zāļu lietošana, caureja pārgāja dažas dienas pēc terapijas pārtraukšanas.

Gados vecāki (pēc 65 gadu vecuma), hipertensijas un cukura diabēta pacienti par caureju ziņoja biežāk nekā klīniskajos pētījumos iekļauto KZS-A pacientu grupa kopumā.

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām

5

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Pārdozēšanas gadījumā var rasties simptomi, ko izraisa šo zāļu pārmērīgā farmakodinamiskā iedarbība, galvenokārt caureja. Pētījumā, kurā piedalījās veseli brīvprātīgie, kas saņēma vienu 2897 mikrogramu devu (ne vairāk par desmitkārtīgu ieteicamo terapeitisko devu), šiem cilvēkiem vispārējai pacientu grupai kopumā drošuma profils bija līdzīgs, visbiežāk ziņotā nevēlamā blakusparādība bija caureja.
Pārdozēšanas gadījumā pacients jāārstē simptomātiski un nepieciešamības gadījumā vēlami balstterapijas pasākumi.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: zāles pret aizcietējumiem, citas zāles pret aizcietējumiem, ATĶ kods: A06AX04
Darbības mehānisms Linaklotīds ir guanilātciklāzes-C (GC-C) receptoru agonists ar viscerālu sāpju remdējošu un sekretoru darbību.
Linaklotīds ir 14 aminoskābju sintētisks peptīds, kas ir strukturāli radniecīgs endogēno gvanilīna peptīdu saimei. Gan linaklotīds, gan tā aktīvais metabolīts saistās ar GC-C receptoriem uz zarnu epitēlija luminālās virsmas. Darbojoties pie GC-C, linaklotīds uzrādījis spēju mazināt viscerālās sāpes un palielināt kuņģa-zarnu trakta satura tranzītu dzīvnieku modeļos un resnās zarnas satura tranzītu cilvēkiem. GC-C aktivēšana palielina cikliskā guanozīna monofosfāta (cGMF) koncentrāciju gan ārpus šūnām, gan šūnās. Ārpus šūnām cGMF mazina sāpju šķiedru darbību, tāpēc mazinās viscerālās sāpes dzīvnieku modeļos. Šūnās cGMP, aktivizējot cistiskās fibrozes transmembrānas vadītspējas regulatoru (CFTR), izraisa hlorīda un bikarbonāta sekrēciju zarnu lūmenā, tādējādi palielinās šķidruma daudzums zarnās un paātrinās to satura tranzīts.
Farmakodinamiskā iedarbība Krusteniskā pētījumā par mijiedarbību ar uzturu 18 veseli cilvēki 7 dienas saņēma 290 mikrogramus Constella gan tukšā dūšā, gan pēc ēšanas. Lietojot Constella tūlīt pēc brokastīm ar augstu tauku saturu, vēdera izeja bija biežāka un mīkstāka, kā arī bija vairāk kuņģa-zarnu trakta blakusparādību, nekā tad, ja šīs zāles lietoja tukšā dūšā.
Klīniskā efektivitāte un drošums Linaklotīda efektivitāte tika noteikta divos nejaušinātos, dubultmaskētos, ar placebo kontrolētos 3. fāzes klīniskajos pētījumos pacientiem ar KZS-A. Vienā klīniskajā pētījumā (1. pētījums) 802 pacienti 26 nedēļas reizi dienā saņēma 290 mikrogramus Constella vai placebo. Otrā klīniskajā pētījumā (2. pētījums) 800 pacienti tika ārstēti 12 nedēļas un pēc tam atkārtoti randomizēti vēl 4 nedēļas ilgam ārstēšanas periodam. 2 nedēļas ilgajā pirmsārstēšanas sākumposmā pacientiem vidējais vēdera sāpju novērtējuma punktu skaits bija 5,6 (skalā 0–10) ar 2,2% dienu, kad sāpju vēderā nebija, vidējais vēdera uzpūšanās novērtējuma punktu skaits bija 6,6 (skalā 0–10) un vidēji 1,8 spontānas vēdera izejas (SVI)/nedēļā.
3. fāzes klīniskajos pētījumos iekļauto pacientu grupas raksturojums: vidējais vecums 43,9 gadi [vecuma diapazons 18–87 gadi, 5,3% ≥ 65 gadus veci], 90,1% bija sievietes. Visi pacienti atbilda „Rome II” kritērijiem par KZS-A un 2 nedēļu ilgajā sākumposmā viņu pēc novērtējuma punktu skalas
6

0–10 ziņotajam vidējam vēdera sāpju novērtējuma punktu skaitam bija jābūt ≥ 3 (kritērijs, kas atbilst vidējai līdz smagai KZS populācijai), viņiem bija jābūt < 3 pilnīgām spontānām vēdera izejām un ≤ 5 SVI nedēļā. Divi primārie mērķa kritēriji abos klīniskajos pētījumos bija noteikt 12 nedēļu KZS atvieglojuma pakāpes respondentu daļu un 12 nedēļu vēdera sāpju/diskomforta respondentu daļu. KZS atvieglojuma pakāpes respondents bija pacients, kas pieredzēja ievērojamu vai pilnīgu atvieglojumu vismaz 50% no ārstēšanas perioda; vēdera sāpju/diskomforta respondents bija pacients, kam uzlabošanās bija 30% vai vairākvismaz 50% no ārstēšanas perioda. Pēc 12 nedēļu datiem 1. pētījums liecina, ka 39% pacientu, kas saņēma linaklotīdu, salīdzinot ar 17% pacientu, kas saņēma placebo, bija atbilde uz KZS atvieglojuma pakāpi (p < 0,0001) un 54% pacientu, kas saņēma linaklotīdu, salīdzinot ar 39% pacientu, kas saņēma placebo, bija atbilde uz vēdera sāpēm/diskomfortu (p < 0,0001). 2. pētījums liecina,ka 37% pacientu, kas saņēma linaklotīdu, salīdzinot ar 19% pacientu, kas saņēma placebo, bija atbilde uz KZS atvieglojuma pakāpi (p < 0,0001) un 55% pacientu, kas saņēma linaklotīdu, salīdzinot ar 42% pacientu, kas saņēma placebo, bija atbilde uz vēdera sāpēm/diskomfortu (p = 0,0002). Pēc 26 nedēļu datiem 1. pētījums liecina, ka 37% un 54% pacientu, kas saņēma linaklotīdu, salīdzinot ar 17% un 36% pacientu, kas saņēma placebo, bija atbilde attiecīgi uz IBS atvieglojuma pakāpi (p < 0,0001) un vēdera sāpēm/diskomfortu (p < 0,0001). Šos uzlabojumus abos pētījumos novēroja 1. nedēļā, un tie saglabājās visu ārstēšanas laiku (1. un 2. attēls). Pierādīts, ka linaklotīds nerada atjaunošanās efektu, ja ārstēšana pārtraukta pēc 3 mēnešu nepārtrauktas ārstēšanas.
Mazinājāsjās arī citas KZS-A pazīmes un simptomi, tostarp vēdera uzpūšanās, pilnīgas spontānas vēdera izejas (PSVI) biežums, saspringums, izkārnījumu konsistence; uzlabojums ar linaklotīdu ārstētajiem pacientiem un placebo saņēmušajiem (p < 0,0001) salīdzināts nākamajā tabulā. Šo iedarbību sasniedza 1. nedēļā, un tā saglabājās visu ārstēšanas laiku.
7

Linaklotīda iedarbība uz KZS-A simptomiem pirmajās 12 ārstēšanas nedēļās atbilstīgi apkopotajiem 3. fāzes efektivitātes klīnisko pētījumu datiem (1. un 2. pētījums)

Galvenie sekundārie efektivitātes parametri
Vēdera uzpūšanās (pēc 11 punktu NRS)

Placebo (N = 797)

Linaklotīds (N = 805)

Sākumposma vidējais

12 nedēļu vidējais

Izmaiņas

kopš

Sākumposma

sākumposma, vidējais

vidējais

12 nedēļu vidējais

6,5

5,4

- 1,0

6,7

4,6

Izmaiņas kopš sākumposma, vidējais

LS vidējā atšķirība

- 1,9

- 0,9*

PSVI/nedēļā 0,2

1,0

0,7

0,2

2,5

2,2

1,6*

Izkārnījumu

konsistence

(BSFS

(Bristol Stool

Form Scale – 2,3

3,0

0,6

2,3

4,4

2,0

„Bristol”

izkārnījumu

veida skala)

punktu skaits)

Saspringums

(5 punktu

3,5

2,8

- 0,6

3,6

2,2

- 1,3

kārtas skala)

*p < 0,0001, linaklotīds, salīdzinot ar placebo. LS: least squares – mazākie kvadrāti

PSVI: pilnīga spontāna vēdera izeja

1,4* - 0,6*

Ārstēšana ar linaklotīdu būtiski uzlaboja arī ar apstiprinātu un slimībai specifisku dzīves kvalitātes (Quality of Life – QoL) novērtējuma mērījumu iegūtos rezultātus (IBS-QoL; p < 0,0001) un EuroQoL (p = 0,001). Vispārējā IBS-QoL (> 14 punktu atšķirība) klīniski nozīmīga atbildes reakcija tika sasniegta 54% ar linaklotīdu ārstētiem pacientiem, salīdzinot ar 39% pacientu, kas saņēma placebo.

Pediatriskā populācija Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt klīnisko pētījumu rezultātus Constella vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās par funkcionāliem aizcietējumiem (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Uzsūkšanās Kopumā pēc iekšķīgu terapeitisko devu lietošanas linaklotīds plazmā ir minimāli konstatējams, tāpēc standarta farmakokinētiskos parametrus nevar aprēķināt.

Pēc vienas linaklotīda devas, kas nepārsniedza 966 mikrogramus, un pēc vairākām linaklotīda devām, kas nepārsniedza 290 mikrogramus, sākotnējo savienojumu un to aktīvā metabolīta (destirozīna) koncentrācija plazmā nebija nosakāma. Kad pēc 7 dienu kursa pa 290 mikrogramiem/dienā 8. dienā pacienti saņēma 2897 mikrogramus, linaklotīds bija nosakāms tikai 2 pacientiem no 18, koncentrācija tikai nedaudz pārsniedza apakšējo kvantitatīvās noteikšanas robežvērtību 0,2 ng/ml (koncentrācija bija diapazonā 0,212–0,735 ng/ml). Abos pivotālajos 3. fāzes pētījumos, kuros pacienti saņēma 290 mikrogramus linaklotīda reizi dienā, linaklotīds tika noteikts tikai 2 no 162 pacientiem apmēram 2 stundas pēc sākotnējās linaklotīda devas (koncentrācija bija diapazonā 0,241–0,239 ng/ml), bet pēc 4 nedēļu ārstēšanas – nevienam no 162 pacientiem. Aktīvais metabolīts nevienam no 162 pacientiem nevienā brīdī netika konstatēts.

8

Izkliede Tā kā linaklotīds pēc terapeitisko devu lietošanas plazmā ir reti nosakāms, standarta pētījumi par izkliedi nav veikti. Paredzams, ka linaklotīds sistēmiski neizplatās vai izplatās nenozīmīgā daudzumā.
Biotransformācija Linaklotīds lokāli kuņģa-zarnu traktā metabolizējas par tā aktīvo primāro metabolītu – destirozīnu. Gan linaklotīds, gan aktīvais metabolīts destirozīns kuņģa-zarnu traktā reducējas un enzimātiski proteolizējas par mazākiem peptīdiem un dabiskām aminoskābēm. Linaklotīda un tā aktīvā primārā metabolīta MM-419447 iespējamā nomācošā darbība uz cilvēka izplūdes transportētājiem BCRP, MRP2, MRP3 un MRP4 un uz cilvēka uzņemošajiem transportētājiem OATP1B1, OATP1B3, OATP2B1, PEPT1 un OCTN1 pētīta in vitro. Šā pētījuma rezultāti liecina, ka, pētot klīniski nozīmīgā koncentrācijā, neviens peptīds nav izplatītu izplūdes un uzņemošo transportētāju inhibitors.
Linaklotīda un tā metabolītu spēja nomākt izplatītus zarnu enzīmus (CYP2C9 un CYP3A4) un aknu enzīmus (CYP1A2, 2B6, 2C8, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 un 3A4) vai inducēt aknu enzīmus (CYP1A2, 2B6 un 3A4/5) pētīta in vitro. Šo pētījumu rezultāti liecina, ka linaklotīds un tā metabolīts destirozīns nav citohroma P450 enzīmu sistēmas inhibitori vai induktori.
Eliminācija Pēc 7 dienu kursa pa 290 mikrogramiem/dienā un pēc vienas 2897 mikrogramus lielas linaklotīda devas saņemšanas iekšķīgi 8. dienā 18 veseliem brīvprātīgajiem apmēram 3–5% devas – aktīvā metabolīta destirozīna veidā – tika izvadīti ar fēcēm.
Vecums un dzimums Klīniskie pētījumi par vecuma un dzimuma ietekmi uz linaklotīda klīnisko farmakokinētiku nav veikti, jo plazmā tas ir reti nosakāms. Nav paredzams, ka dzimums ietekmētu devas. Ar vecumu saistīto informāciju, lūdzu, skatīt 4.2., 4.4. un 4.8. apakšpunktā.
Nieru darbības traucējumi Constella nav pētīts pacientiem ar nieru darbības traucējumiem. Linaklotīds ir reti nosakāms plazmā, tāpēc nav paredzams, ka nieru darbības traucējumi ietekmētu savienojumu nemainītas formas vai to metabolītu klīrensu.
Aknu darbības traucējumi Constella nav pētīts pacientiem ar aknu darbības traucējumiem. Linaklotīds ir reti nosakāms plazmā un to nemetabolizē aknu citohroma P450 enzīmi, tāpēc nav paredzams, ka aknu darbības traucējumi ietekmētu sākotnējo zāļu vai to metabolītu metabolismu vai klīrensu.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti, genotoksicitāti, iespējamu kancerogenitāti un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti un attīstību neliecina par īpašu risku cilvēkam.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Kapsulas saturs Mikrokristāliskā celuloze Hipromeloze 4–6 mPa·s – aizvietošanas tips 2910 Kalcija hlorīda dihidrāts Leicīns
9

Kapsulas apvalks Titāna dioksīds (E171) Želatīns Sarkanais dzelzs oksīds (E172) Dzeltenais dzelzs oksīds (E172)
Kapsulas tinte Šellaka Propilēnglikols Koncentrēts amonjaka šķīdums Kālija hidroksīds Titāna dioksīds (E171) Melnais dzelzs oksīds (E172)
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
Neatvērta pudele ar 28, 90 kapsulām un multipaka ar 112 (4 iepakojumi pa 28) kapsulām: 3 gadi. Neatvērta pudele ar 10 kapsulām: 2 gadi. Pēc pirmās atvēršanas: 18 nedēļas.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 30ºC. Uzglabāt cieši noslēgtā pudelē, lai pasargātu no mitruma.
Pudelē ir viena vai vairākas noslēgtas kārbiņas ar silīcija gelu, lai kapsulas saglabātu sausas. Šīs kārbiņas jāatstāj pudelē.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Balta, augsta blīvuma polietilēna (ABPE) pudele ar aizsargplēvīti un bērniem neatveramu vāciņu, kopā ar vienu vai vairākām desikanta kārbiņām ar silīcija gelu.
Iepakojuma lielumi: 10, 28 vai 90 kapsulas un vairāku kastīšu iepakojumi ar 112 (4 iepakojumi pa 28) kapsulām. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)
EU/1/12/801/001 EU/1/12/801/002 EU/1/12/801/004
10

EU/1/12/801/005 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS / PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 2012. gada 26. novembris Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2017. gada 28. augusts 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
11

II PIELIKUMS A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
12

A. RAŽOTĀJS(-I) KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Recepšu zāles C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS  Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
 Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjauninātajos apstiprinātajos RPP. Atjaunināts RPP jāiesniedz:
 pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma;  ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
13

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
14

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
15

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA KASTĪTE AR VIENU PUDELI
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Constella 290 mikrogramu cietās kapsulas linaclotide
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra kapsula satur 290 mikrogramus linaklotīda.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Cietā kapsula. 10 kapsulas 28 kapsulas 90 kapsulas
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz: Pēc atvēršanas izlietot 18 nedēļu laikā.
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 30ºC. Uzglabāt cieši noslēgtā pudelē, lai pasargātu no mitruma.
16

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/801/001 10 kapsulas EU/1/12/801/002 28 kapsulas EU/1/12/801/004 90 kapsulas
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija:
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ constella 290 µg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
17

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJĀ KASTĪTE AR 4 x 28 KAPSULU PUDELĒM (VAIRĀKU KASTĪŠU IEPAKOJUMS) AR „BLUE BOX”
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Constella 290 mikrogramu cietās kapsulas linaclotide
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra kapsula satur 290 mikrogramus linaklotīda.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Cietā kapsula. Vairāku kastīšu iepakojums: 112 (4 iepakojumi pa 28) kapsulas
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz: Pēc atvēršanas izlietot 18 nedēļu laikā.
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 30ºC. Uzglabāt cieši noslēgtā pudelē, lai pasargātu no mitruma.
18

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/801/005 vairāku kastīšu iepakojums: 112 (4 iepakojumi pa 28) kapsulas
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija:
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ constella 290 µg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS
2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
19

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA IEKŠĒJĀ KASTĪTE AR ATSEVIŠĶĀM 28 KAPSULU PUDELĒM (VAIRĀKU KASTĪŠU IEPAKOJUMS) BEZ „BLUE BOX”
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Constella 290 mikrogramu cietās kapsulas linaclotide
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra kapsula satur 290 mikrogramus linaklotīda
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Cietā kapsula. 28 kapsulas. Vairāku kastīšu iepakojuma sastāvdaļa, nav pārdodama atsevišķi.
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz: Pēc atvēršanas izlietot 18 nedēļu laikā.
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 30ºC. Uzglabāt cieši noslēgtā pudelē, lai pasargātu no mitruma.
20

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija 12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/801/005 vairāku kastīšu iepakojums: 112 (4 iepakojumi pa 28) kapsulas 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija: 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU 16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ constella 290 mcg 17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA
21

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA PUDELE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Constella 290 mikrogramu cietās kapsulas linaclotide
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra kapsula satur 290 mikrogramus linaklotīda.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Cietā kapsula. 10 kapsulas 28 kapsulas 90 kapsulas
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz: Pēc atvēršanas izlietot 18 nedēļu laikā.
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 30ºC. Uzglabāt cieši noslēgtā pudelē, lai pasargātu no mitruma.
22

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija 12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/801/001 10 kapsulas EU/1/12/801/002 28 kapsulas EU/1/12/801/004 90 kapsulas EU/1/12/801/005 vairāku kastīšu iepakojums: 112 (4 iepakojumi pa 28) kapsulas 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija: 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ 17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA
23

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
24

Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Constella 290 mikrogramu cietās kapsulas linaclotide
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz
iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Constella un kādam nolūkam tās lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Constella lietošanas 3. Kā lietot Constella 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Constella 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Constella un kādam nolūkam tās lieto
Kādam nolūkam lieto Constella
Constella satur aktīvu vielu linaklotīdu. To lieto vidēji smaga līdz smaga kairinātu zarnu sindroma (bieži saīsināti sauktu par „KZS”) ar aizcietējumiem simptomu ārstēšanai pieaugušiem pacientiem.
KZS ir izplatīta zarnu slimība. Galvenie KZS ar aizcietējumiem simptomi:  sāpes kuņģī vai vēderā;  vēdera uzpūšanās sajūta;  reta vēdera izeja ar cietiem, neliela izmēra vai spiru veida izkārnījumiem (fēcēm).
Dažādiem cilvēkiem šie simptomi var atšķirties.
Kā Constella darbojas Constella iedarbojas lokāli zarnās, palīdzot Jums izjust mazāk sāpes un uzpūšanās sajūtu, kā arī atjauno normālu zarnu darbību. Tā neuzsūcas organismā, bet piesaistās receptoram, sauktam par guanilātciklāzi C, zarnu virsmā. Pievienojoties šim receptoram, tā bloķē sāpju sajūtu un ļauj šķidrumam iekļūt no organisma zarnās, tādējādi mīkstina aizcietējumu un veicina vēdera izeju.
2. Kas Jums jāzina pirms Constella lietošanas
Nelietojiet Constella šādos gadījumos - Ja Jums ir alerģija pret linaklotīdu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu. - Ja Jūs zināt vai Jūsu ārsts zina, ka Jums ir kuņģa vai zarnu nosprostojums.
25

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Jūsu ārsts Jums izrakstījis šīs zāles pēc citu, īpaši zarnu, slimību izslēgšanas, un secinot, ka ciešat no KZS ar aizcietējumiem. Tā kā citām slimībām var būt tādi paši simptomi kā KZS, ir svarīgi, lai Jūs nekavējoties ziņotu savam ārstam par simptomu izmaiņām vai neregularitāti.
Ja Jums rodas smaga vai ilgstoša caureja (bieža, ūdeņaina vēdera izeja vismaz 7 dienas), lūdzu, pārtrauciet lietot Constella un konsultējieties ar ārstu (skatīt 4. punktu). Noteikti dzeriet daudz šķidruma, lai atgūtu caurejas dēļ zaudēto ūdeni un elektrolītus, piemēram, kāliju.
Konsultējieties ar ārstu, ja rodas asiņošana no zarnām vai taisnās zarnas.
Pievērsiet īpašu uzmanību, ja esat vecāks par 65 gadiem, jo pastāv lielāks caurejas rašanās risks.
Pievērsiet arī īpašu uzmanību, ja Jums ir smaga vai ilgstoša caureja un papildus slimība, piemēram, augsts asinsspiediens, iepriekšējas sirds un asinsvadu slimības (piem., iepriekšējas sirdslēkmes) vai cukura diabēts.
Konsultējieties ar ārstu, ja ciešat no zarnu iekaisumiem, piemēram, no Krona slimības vai čūlainā kolīta, jo Constella lietošana nav ieteicama šiem pacientiem.
Bērni un pusaudži Nedodiet šīs zāles bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam, jo Constella lietošanas drošums un efektivitāte šajā vecuma grupā nav pierādīta.
Citas zāles un Constella Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot:
 Dažas zāles var neiedarboties efektīvi, ja Jums ir smaga vai ilgstoša caureja, piemēram:
- perorālās kontracepcijas līdzekļi. Ja Jums ir smaga caureja, kontracepcijas tabletes var neiedarboties pareizi un tiek rekomendēts izmantot papildus kontracepcijas metodi. Skatīt norādījumus Jūsu lietoto kontracepcijas tablešu lietošanas instrukcijā. -Zāles, kam nepieciešama rūpīga un precīza dozēšana, piem., levotiroksīns (hormons, ko izmanto samazinātas vairogdziedzera funkcionēšanas ārstēšanā).
 Dažas zāles var paaugstināt caurejas risku, ja tiek lietotas kopā ar Constella, piemēram:
- zāles kuņģa čūlas vai pārmērīgas kuņģa skābes ražošanas ārstēšanai, sauktas par protona sūkņa inhibitoriem; - zāles sāpju un iekaisumu ārstēšanai, ko sauc par NPL; - caurejas līdzekļi.
Constella kopā ar uzturu Constella izraisa biežāku vēdera izeju un caureju (šķidrākus izkārnījumus), ja to lieto kopā ar uzturu, nekā tad, ja to lieto tukšā dūšā (skatīt 3. punktu).
Grūtniecība un barošana ar krūti Informācija par Constella iedarbību, to lietojot grūtniecēm vai sievietēm, barojot bērnu ar krūti, ir ierobežota.
Ja Jūs esat grūtniece, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, nelietojiet šīs zāles, ja vien ārsts nav ieteicis tās lietot.
Ja barojat bērnu ar krūti, nelietojiet Constella, ja vien to nav ieteicis ārsts.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Constella neietekmēs spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
26

3.

Kā lietot Constella

Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

Ieteicamā deva ir viena kapsula (t. i., 290 mikrogrami linaklotīda) iekšķīgi vienreiz dienā. Kapsula jālieto vismaz 30 minūtes pirms ēšanas.

Ja neesat novērojis simptomu pavājināšanos pēc 4 nedēļu ārstēšanās, Jums jāsazinās ar ārstu.

Ja esat lietojis Constella vairāk nekā noteikts Ļoti iespējama Constella izraisīta iedarbība, ja to lieto pārāk daudz, ir caureja. Ja esat lietojis pārāk daudz šīs zāles, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

Ja esat aizmirsis lietot Constella Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. Nākamo devu lietojiet paredzētajā laikā un turpiniet, kā ierasts.

Ja pārtraucat lietot Constella Pirms ārstēšanas pārtraukšanas to ieteicams pārrunāt ar ārstu. Taču Constella terapiju var droši pārtraukt jebkurā laikā.

Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.

4.

Iespējamās blakusparādības

Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.

Ļoti biežas blakusparādības (var novērot vairāk nekā 1 cilvēkam no 10):

 caureja.

Caureja parasti nav ilgstoša; taču, ja Jums rodas smaga vai ilgstoša caureja (bieža vai ūdeņaina vēdera izeja 7 vai vairāk dienas) un grīļīga sajūta, reibonis vai ģībonis, pārtrauciet lietot Constella un konsultējieties ar ārstu.

Biežas blakusparādības (var novērot ne vairāk kā 1 cilvēkam no 10):

 sāpes kuņģī vai vēderā,  vēdera uzpūšanās sajūta,  gāzu veidošanās,  vēdera gripa (vīrusu gastroenterīts),  reibonis.

Retākas blakusparādības (var novērot ne vairāk kā 1 cilvēkam no 100):

 nespēja kontrolēt vēdera izeju (fēču nesaturēšana),  vēdera izejas neatliekamība,  neliela reibšana pēc straujas piecelšanās,  dehidratācija,  zems kālija līmenis Jūsu asinīs,  samazināta apetīte,  taisnās zarnas asiņošana,  zarnu vai taisnās zarnas asiņošana, tostarp hemoroīdu asiņošana,  slikta dūša,  vemšana.

27

Retas blakusparādības (var novērot mazāk kā 1 no 1000 cilvēkiem):

 bikarbonātu samazinājums Jūsu asinīs.

Blakusparādības, kuru biežums nav zināms (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem):

 izsitumi.

Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5.

Kā uzglabāt Constella

Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes un pudeles pēc „Derīgs līdz”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu. Pēc pudeles atvēršanas kapsulas jāizlieto 18 nedēļu laikā.

Uzglabāt temperatūrā līdz 30 ºC. Uzglabāt cieši noslēgtā pudelē, lai pasargātu no mitruma.

Uzmanību! Pudelē ir viena vai vairākas noslēgtas kārbiņas ar silikagelu, lai kapsulas saglabātu sausas. Šīs kārbiņas jāatstāj pudelē. Tās nedrīkst norīt.

Nelietojiet šīs zāles, ja pamanāt bojājumu pazīmes pudelei vai izmaiņas kapsulu izskatā.

Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Constella satur
- Aktīvā viela ir linaklotīds. Katra kapsula satur 290 mikrogramus linaklotīda.
- Citas sastāvdaļas ir:
Kapsulas saturs: mikrokristāliskā celuloze, hipromeloze, kalcija hlorīda dihidrāts un leicīns.
Kapsulas apvalks: sarkanais dzelzs oksīds (E172), titāna dioksīds (E171), dzeltenais dzelzs oksīds (E172) un želatīns.
Drukas tinte: šellaka, propilēnglikols, koncentrēts amonjaka šķīdums, kālija hidroksīds, titāna dioksīds (E171) un melnais dzelzs oksīds (E172).
Constella ārējais izskats un iepakojums
Kapsulas ir baltas līdz dzeltenbalti oranžas krāsas necaurspīdīgas cietās kapsulas ar pelēkas tintes uzrakstu „290”.
Tās ir iepakotas baltā, augsta blīvuma polietilēna (ABPE) pudelē ar aizsargplēvīti un bērniem neatveramu uzskrūvējamu vāciņu, kopā ar vienu vai vairākām desikanta kārbiņām ar silīcija gelu.
28

Constella ir pieejamas iepakojumos ar 10, 28vai 90 kapsulām un vairāku kastīšu iepakojumā ar 112 kapsulām, kas satur 4 kastītes, katrā ir 28 kapsulas. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija

Ražotājs

Allergan Pharmaceuticals International Limited Clonshaugh Business & Technology Park Dublin 17, D17 E400 Īrija

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:

België/Belgique/Belgien/ Luxembourg/Luxemburg/Nederland Allergan n.v Tél/Tel: + 32 (0)2 351 2424

Latvija/Lietuva/Eesti Allergan Baltics UAB Tel: + 371 676 60 831 (LT); + 37 052 072 777 (LV); + 37 2634 6109 (ET)

България Алерган България ЕООД Тел.: + 359 (0) 800 20 280

Magyarország Allergan Hungary Kft. Tel.: + 36 80 100 101

Česká republika Allergan CZ s.r.o. Tel: + 420 800 188 818

Ireland/Malta Allergan Pharmaceuticals International Limited Tel: + 1800 931 787 (IE); + 356 27780331 (MT)

Danmark/Norge/Suomi/Finland/Sverige Allergan Norden AB Tlf/Puh/Tel: + 4580884560 (DK); + 47 80 01 04 97 (NO); + 358 800 115 003 (FI); + 46 8 594 100 00 (SE)

Österreich Pharm-Allergan GmbH Tel: + 43 1 99460 6355

Deutschland Pharm-Allergan GmbH Tel: + 49 69 92038-1050

Polska Allergan Sp. z o.o. Tel: + 48 22 256 37 00

Ελλάδα/Κύπρος Allergan Hellas Pharmaceuticals S.A. Τηλ: + 30 210 74 73 300

Portugal Profarin Lda. Tel: + 351 21 425 3242

España Allergan S.A. Tel: + 34 91 807 6130

România Allergan S.R.L. Tel: + 40 21 301 53 02

29

France Allergan France SAS Tél: + 33 (0)1 49 07 83 00
Hrvatska Ewopharma d.o.o. Tel: + 385 1 6646 563
Ísland Actavis Pharmaceuticals Iceland ehf. Sími: + 354 550 3300
Italia Allergan S.p.A Tel: + 39 06 509 562 90

Slovenija Ewopharma d.o.o. Tel: + 386 (0) 590 848 40
Slovenská republika Allergan SK s.r.o. Tel: + 421 2 593 961 00
United Kingdom Allergan Ltd Tel: + 44 (0) 1628 494026

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
Citi informācijas avoti
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.

30