Chenodeoxycholic acid Leadiant

Kapsula, cietā

Chenodeoxycholic acid Leadiant

PVH/Al blisteris, N100
Acidum chenodeoxycholicum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

EU/1/16/1110/001

Zāļu reģistrācijas numurs

EU/1/16/1110/001

Ražotājs

Alfasigma Espana, S.L., Spain

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

10-APR-17

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

250 mg

Zāļu forma

Kapsula, cietā

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Leadiant GmbH, Germany

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām. Skatīt 4.8. apakšpunktu par to, kā ziņot par nevēlamām blakusparādībām.
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Chenodeoxycholic acid Leadiant 250 mg cietās kapsulas
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra cietā kapsula satur 250 mg henodezoksiholskābes (Chenodeoxycholic acid).
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Cietā kapsula
0. izmēra, 21,7 mm gara kapsula ar dzeltenu korpusu un oranžu vāciņu., Kapsula satur baltu, presētu pulveri.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Henodezoksiholskābe ir indicēta, lai ārstētu iedzimtus primāro žultsskābju sintēzes traucējumus, ko ir izraisījis sterīna 27 hidroksilāzes deficīts (izpaužas kā cerebrotendinozā ksantomatoze (cerebrotendinous xanthomatosis -CTX)) zīdaiņiem, bērniem un pusaudžiem vecumā no 1 mēneša līdz 18 gadiem, kā arī pieaugušajiem.
4.2 Devas un lietošanas veids
Ārstēšana ir jāuzsāk un jākontrolē ārstiem ar pieredzi cerebrotendinozās ksantomatozes vai iedzimtu primāro žultsskābju sintēzes traucējumu kontrolēšanā.
Terapijas uzsākšanas un devu pielāgošanas laikā holestanola līmeņi serumā un/vai žults spirtu līmeņi urīnā ir jāpārbauda reizi 3 mēnešos līdz metabolajai kontrolei un tad reizi gadā. Ir jāizvēlas henodezoksiholskābes zemākā deva, kas efektīvi pazemina holestanola līmeņus serumā un/vai žults spirtu līmeņus urīnā līdz normāliem diapazoniem. Ir arī jākontrolē aknu funkcija. Aknu enzīmu līdztekus paaugstināšanās virs normāliem līmeņiem var liecināt par pārdozēšanu. Pēc terapijas uzsākšanas perioda holestanola, žults spirtu līmeņu urīnā un aknu funkcijas noteikšana ir jāveic ne retāk kā reizi gadā, un deva ir atbilstoši jākoriģē. Lai kontrolētu ārstēšanu straujas augšanas, blakusslimības un grūtniecības laikā, iespējams, būs nepieciešami papildu izmeklējumi vai tie būs jāveic biežāk (skatīt 4.6. apakšpunktu).
Ja vērojams stabils terapeitiskās reakcijas trūkums uz henodezoksiholskābes monoterapiju, ir jālemj par citām ārstēšanas iespējām.
Devas Pieaugušie Sākuma deva pieaugušajiem ir 750 mg/dienā, sadalīti trijās devās, ar nosacījumu, ka tas ir pietiekami,
2

lai normalizētu holestanola līmeni serumā un/vai žults spirtu līmeni urīnā. Pēc tam, ja holestanola līmenis serumā un/vai žults spirtu līmenis urīnā saglabājas paaugstināts, ikdienas devu var pa 250 mg solim palielināt līdz maksimālajai devai 1000 mg/ dienā.
Pediatriskā populācija (1 mēnesis –18 gadi) Sākuma deva bērniem ir 5 mg/kg/dienā, sadalīti trijās devās. Ja aprēķinātā deva nedalās ar 250 mg, ir jāizvēlas tuvākā deva, kas mazāka par maksimālo devu 15 mg/kg/dienā ar nosacījumu, ka tā ir pietiekama, lai normalizētu holestanola līmeni serumā un/vai žults spirtu līmeni urīnā.
Jaundzimušie, kuru vecums ir mazāks par vienu mēnesi Drošums un efektivitāte jaundzimušajiem, kas ir jaunāki par vienu mēnesi, līdz šim nav pierādīti. Ir pieejami ierobežoti drošuma dati (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Īpašas populācijas Gados vecāki pacienti (≥ 65 gadi) Devu pielāgošana nav nepieciešama.
Nieru darbības traucējumi Dati par pacientiem ar nieru darbības traucējumiem nav pieejami. Tomēr šie pacienti ir rūpīgi jānovēro un deva ir jātitrē individuāli.
Aknu darbības traucējumi Dati par pacientiem ar aknu darbības traucējumiem nav pieejami. Tomēr šie pacienti ir rūpīgi jānovēro un deva ir jātitrē individuāli.
Lietošanas veids Chenodeoxycholic acid kapsulas var lietot, neņemot vērā ēdienu. Cietās kapsulas ir jālieto veselas, kopā ar pietiekamu daudzumu ūdens, apmēram vienā un tajā pašā laikā katru dienu. Zīdaiņiem un bērniem, kas nevar norīt kapsulas, kapsulas var rūpīgi atvērt un saturu pievienot 8,4% nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumam: skatīt 6.6. apakšpunktu.
4.3 Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
4.4 Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Kontrole Pēc terapijas uzsākšanas perioda holestanola, žults spirtu līmeņu urīnā un aknu funkcijas noteikšana ir jāveic ne retāk kā reizi gadā, un deva ir atbilstoši jākoriģē. Lai kontrolētu ārstēšanu straujas augšanas, blakusslimības un grūtniecības laikā, iespējams, būs nepieciešami papildu izmeklējumi vai tie būs jāveic biežāk (skatīt 4.6. apakšpunktu).
Henodeoksiholskābes iedarbība ar citām zālēm Līdztekus lietošana ar ciklosporīnu, sirolimu un fenobarbitālu nav ieteicama; skatīt 4.5. apakšpunktu, lai uzzinātu vairāk.
Kolestipols un antacīdu grupas zāles, kas satur alumīnija hidroksīdu un/vai smektītu, ir jālieto 2 stundas pirms vai pēc henodezoksiholskābes lietošanas. Skatīt 4.5. apakšpunktu, lai uzzinātu vairāk. Henodezoksiholskābe ir jālieto vai nu vienu stundu pirms holestiramīna, vai 4–6 stundas pēc tās. Skatīt 4.5. apakšpunktu, lai uzzinātu vairāk.
Līdztekus lietošana ar perorāliem kontracepcijas līdzekļiem nav ieteicama; sīkāku informāciju skatīt 4.5. apakšpunktā. Sievietēm reproduktīvā vecumā jālieto efektīva kontracepcijas metode; sīkāku informāciju skatīt 4.6. apakšpunktā.
3

4.5 Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Pacientiem ar cerebrotendinozo ksantomatozi mijiedarbības pētījumi par henodezoksiholskābi un līdztekus lietotām zālēm nav veikti.
Kolestipols un antacīdu grupas zāles Henodezoksiholskābi nevajadzētu lietot kopā ar kolestipolu vai antacīdu grupas zālēm, kas satur alumīnija hidroksīdu un/vai smektītu (alumīnija oksīdu), jo šīs zāles henodezoksiholskābe aktīvo vielu saista zarnās un šādi nepieļauj tās reabsorbciju un efektivitāti. Ja nepieciešams lietot zāles, kas satur kādu no šīm aktīvajām vielām, tās ir jālieto 2 stundas pirms vai pēc henodezoksiholskābes lietošanas.
Holestiramīns Henodezoksiholskābi nevajadzētu lietot kopā ar holestiramīnu, jo tas saista henodezoksiholskābi zarnās, un šādi nepieļauj tās reabsorbciju un efektivitāti. Ja nepieciešams lietot holestiramīnu, tad henodezoksiholskābe ir jālieto vai nu vienu stundu pirms holesteramīna, vai 4-6 stundas pēc tās.
Ciklosporīns un sirolims Ir pierādīts, ka ciklosporīns samazina henodezoksiholskābes sintēzi, inhibējot CYP27A1 un palielinot HMG CoA reduktāzes aktivitāti. Līdzīga iedarbība uz CYP27A1, tikai lielākās devās, ir novērota sirolimam. Ir jāizvairās no henodezoksiholskābes līdztekus lietošanas ar ciklosporīnu vai sirolimu. Ja ciklosporīna vai sirolima lietošana tiek atzīta par nepieciešamu, ir rūpīgi jākontrolē žults spirtu līmenis serumā un urīnā, un atbilstoši jāpielāgo henodezoksiholskābes deva.
Fenobarbitāls Henodezoksiholskābes līdztekus lietošana ar fenobarbitālu palielina HMH CoA reduktāzi un šādi nomāc vienu no henodezoksiholskābes farmakodinamiskajiem efektiem cerebrotendinozās ksantomatozes gadījumā. Ja fenobarbitāla lietošana tiek atzīta par nepieciešamu, ir rūpīgi jākontrolē žults spirtu līmenis serumā un urīnā, un atbilstoši jāpielāgo henodezoksiholskābes deva.
Perorāli kontracepcijas līdzekļi Perorālu kontracepcijas līdzekļu lietošana samazina pieejamo henodezoksiholskābes daudzumu. Tādēļ perorāli kontracepcijas līdzekļi var pasliktināt pamatā esošo deficītu un nomākt henodeoksiholskābes efektivitāti cerebrotendinozās ksantomatozes gadījumā. Līdztekus lietošana ar perorāliem kontracepcijas līdzekļiem nav ieteicama.
4.6 Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Sievietes ar reproduktīvo potenciālu Sievietēm reproduktīvā vecumā jālieto efektīva kontracepcijas metode. Perorālu kontracepcijas līdzekļu lietošana pacientēm, kas lieto henodezoksiholskābi, nav ieteicama; sīkāku informāciju skatīt 4.5. apakšpunktā.
Grūtniecība Pacientēm ar cerebrotendinozo ksantomatozi un augstu holestanola līmeni ir novērots nelabvēlīgs iznākums grūtniecības laikā. Publikācijās ir ziņots par diviem intrauterīnas nāves gadījumiem mātēm ar cerebrotendinozo ksantomatozi. Publikācijās ir ziņots par divām sieviešu ar cerebrotendinozo ksantomatozi grūtniecībām, kuru rezultāts bija priekšlaicīgi dzimuši bērni ar aizkavētas intrauterīnas augšanas pazīmēm. Datu par henodezoksiholskābes lietošanu grūtniecēm nav vai tie ir ierobežoti. Pētījumi ar dzīvniekiem pierāda reproduktīvo toksicitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu).
Henodezoksiholskābi grūtniecības laikā un reproduktīvā vecuma sievietēm, neizmantojot kontracepcijas līdzekļus, lietot nav ieteicams.
Barošana ar krūti
4

Nav zināms, vai henodezoksiholskābe/metabolīti izdalās cilvēka pienā. Nav iespējams izslēgt risku jaundzimušajiem/zīdaiņiem.
Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai pārtraukt/atturēties no terapijas ar henodezoksiholskābi jāpieņem, izvērtējot krūts barošanas ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei.
Fertilitāte Henodezoksiholskābe ir endogēna žultsskābe, ko lieto aizvietotājterapijā, un nav sagaidāms, ka terapeitiskās devās tā ietekmēs fertilitāti.
4.7 Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Henodezoksiholskābe neietekmē vai nenozīmīgi ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
4.8 Nevēlamās blakusparādības
Drošuma profila kopsavilkums Nevēlamas blakusparādības henodezoksiholskābe saņemošajiem pacientiem (gan pieaugušajiem, gan bērniem) parasti ir vieglas vai mērenas; galvenās novērotās reakcijas ir apkopotas tabulā tālāk tekstā. Notikumi bija pārejoši un netraucēja ārstēšanu.
Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulas veidā Nevēlamas reakcijas ir sagrupētas atbilstoši orgānu sistēmu klasifikācijai, izmantojot sekojošubiežuma iedalījumu: ļoti bieži (≥ 1/10), bieži (≥ 1/100 līdz <1/10), retāk (≥ 1/1 000 līdz <1/100), reti (≥ 1/10 000 līdz < 1/1 000), ļoti reti (< 1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

MedDRA orgānu sistēmu klasifikācija Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Ieteicamais termins Aizcietējums Nevēlamas aknu reakcijas

Biežums nav zināmi nav zināmi

Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts Divos novērojuma pētījumos ar henodezoksiholskābi tika ziņots kopā par trim nevēlamām blakusparādībām trim no 63 pacientiem (drošuma populācija). Neviena no trim nevēlamajām blakusparādībām nebija nopietna. Viens viegls pārejoša aizcietējuma gadījums attīstījās pieaugušajam, bet vēl viens gadījums attīstījās bērnam. Viens nevēlamas aknu reakcijas gadījums attīstījās divus mēnešus vecam zīdainim, kam bija diagnosticēta cerebrotendinozā ksantomatoze, un tas ir apspriests sadaļā tālāk tekstā.
Pediatriskā populācija Divos novērojuma pētījumos ar henodezoksiholskābi kopumā 14 pediatriskie cerebrotendinozās ksantomatozes pacienti tika ārstēti ar henodezoksiholskābi: 1 zīdainis (no 0 līdz < 2 gadiem), 6 bērni (no 2 līdz < 12 gadiem) un 7 pusaudži (no 12 līdz < 18 gadiem). Visi pediatriskie pacienti kā sākuma devu saņēma 15 mg/kg/dienā.
Vienīgajam pētījumā iekļautajam zīdainim sešas nedēļas pēc pētījuma sākuma bija palielināti aknu funkcijas testu rādītāji. Zīdaiņa aknu funkcija normalizējās, uz laiku pārtraucot ārstēšanu ar henodezoksiholskābi. Henodezoksiholskābes aizvietotājterapija tika atsākta un turpināta, izmantojot mazāku devu, tas ir, 5 mg/kg/dienā, un turpmāk komplikāciju nebija.
Šo nevēlamas aknu reakcijas gadījumu zīdainim pavadīja vairāki jaucējfaktori, tādi, kā līdztekus ritoša parehovīrusu infekcija, līdztekus ievadītas zāles, par kurām ir zināms, ka tās ietekmē aknu funkciju (aciklovīrs un fenobarbitāls), un hiperbilirubinēmija dzimšanas brīdī.
Sniegtā drošības informācija par nevēlamām aknu reakcijām ir iegūta no pediatriskajiem pacientiem. Tā kā cerebrotendinozā ksantomatoze ir reta, pieejamās publikācijas nav pietiekamas, lai noteiktu, kā

5

henodezoksiholskābes drošums atšķiras dažādās pediatriskā vecuma grupās vai starp pediatriskiem pacientiem un pieaugušajiem.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālo ziņošanas sistēmu.
4.9 Pārdozēšana
Tiek uzskatīts, ka kaitējuma iespēja pārdozēšanas rezultātā ir ļoti neliela, jo henodeoksiholskābes uzkrāšanās ir maz ticama tāpēc, ka eksistē efektīvs endogēns eliminācijas un izvadīšanas mehānisms.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1 Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: Gremošanas trakts un vielmaiņa - līdzekļi žults sistēmas slimību ārstēšanai - žultsskābes preparāti, ATĶ kodi: A05AA01
Darbības mehānisms Eksogēnu henodeoksiholskābi izmanto kā aizvietojošo terapiju, lai atjaunotu endogēnas henodeoksiholskābes deficīta/trūkuma izraisītu atgriezenisko inhibīciju. CTX gadījumā CYP27A1 gēna defekts izraisa mitohondriālā sterola 27-hidroksilāzes enzīma deficītu. Šis deficīts bloķē primāro žultsskābju sintēzi gan klasiskajā (neirālais ceļš), gan alternatīvajā (skābju) ceļā. Tomēr holskābe tiek sintezēta, izmantojot alternatīvu mikrosomu ceļu. Gala rezultātā kopējās žultsskābes saturā ir izteikts henodezoksiholskābes deficīts, bet relatīvi daudz holskābes.
CTX gadījumā henodezoksiholskābes deficīts izraisa holesterola 7 alfa hidroksilāzes (CYP7A1) un HMG Co A reduktāzes atgriezenisko reakciju, izraisot palielinātu atipisku žultsskābju, žults spirtu un holestanola ražošanu, kas izraisa slimības patoloģiskās sekas. Eksogēna aizvietošana ar henodezoksiholskābi inhibē CYP7A1 (izmantojot kodola receptoru FXR) un HMG CoA reduktāzi, tādā veidā atjaunojot atgriezenisko inhibīciju.
Henodezoksiholskābes primārā farmakodinamiskā iedarbība ir šāda: 1. samazināta holesterīna ražošana — samazina holestanola līmeni serumā (iedarbojoties uz HMG CoA reduktāzi); 2. samazināta holestanola ražošana — samazina hoestanola līmeni serumā (iedarbojoties uz HMG CoA reduktāzi un CYP7A1); 3. samazināta patoloģisku žults spirtu un zults skābju ražošana — atjaunojot primārās žultsskābes sintēzes atgriezenisko inhibīciju (iedarbojoties uz CYP7A1).
Klīniskā efektivitāte un drošums Efektivitāte un drošums tika pētīti divos retrospektīvos pētījumos divos centros Eiropā. Galvenā pētījuma pacientu populācijas vidējais vecums bija mazāks (25,8 gadi) nekā palīgpētījumā (35 gadi), kas arī atspoguļoja funkciju zuduma līmeni abās kohortās pirms ārstēšanas sākuma: palīgpētījumā funkciju zuduma vērtējums atskaites punktā bija lielāks.
Galvenajā pētījumā CDCA-STUK-15-001 cerebrotendinozās ksantomatozes pacientu ārstēšana ar 750–1000 mg henodezoksiholskābes/dienā pieaugušajiem vai 5–15 mg henodeoksiholskābes/kg/dienā zīdaiņiem un bērniem bija saistīta ar statistiski nozīmīgu vidējo holestanola līmeņu serumā pazemināšanos no atskaites punkta, līdz laikam pēc atskaites punkta vispārējā populācijā un divās pacientu apakšgrupās: < 21 gads un ≥ 21 gads pirmajā ārstēšanā. Urīn žults līmenīpazemināti spirtu līmeņi. Neiroloģisko funkciju zuduma skalu (Rankina un EDSS) vērtējumi stabilizējās vai uzlabojās
6

līdz pēdējai klīniskajai vizītei attiecīgi 84,6% un 76,9% pacientu. Vidējie Rankina un EDSS (Expanded Disability Status Scale – Paplašinātā Invaliditātes Statusa Skala) vērtējumi uzrādīja nelielu pieaugumu (pasliktināšanos) no atskaites punkta, līdz pēdējai klīniskajai vizītei - 0,08 ± 0,74 un 0,27 ± 1,24 vispārējā populācijā, bet šis pieaugums nebija statistiski nozīmīgs. Bija statistiski būtiska (p = 0,04) Rankina skalas vidējā vērtējuma uzlabošanās (mazināšanās) - 0,31 ± 0,48 < 21 gada vecuma apakšgrupā.
Slimības pazīmes un simptomi izzuda, mazinājās vai stabilizējās lielākajai daļai pacientu pētījuma gaitā. Caureja izzuda 100% (23/23) pacientu, kam šis simptoms bija atskaites punktā. Simptomu izzušana, stāvokļa uzlabošanās vai stabilizēšanās notika 88,9% (16/18) pacientu ar kognitīvajiem traucējumiem. Epilepsija beidzās 100% (3/3 pacientiem), bet polineiropātija stabilizējās vai mazinājās 100% (11/11). Piramidālā disfunkcija mazinājās vai stabilizējās 60% (10/15), bet cerebrālā disfunkcija 88,7% (12/14). Psihiskie traucējumi izzuda, mazinājās vai stabilizējās 85,7% (6/7) pacientu. Tomēr parkinsonisma simptomi, reta slimības izpausme/asociācija, kas pētījuma laikā attīstījās tikai 2 pacientiem, uz zālēm nereaģēja.
Palīgpētījumā CDCA-STRCH-CR-14-001 cerebrotendinozās ksantomatozes pacientu ārstēšana ar 750 mg/henodeoksiholskābes/dienā, ar ārstēšanas ilguma mediānu 5,75 gadi, bija saistīta ar statistiski nozīmīgu vidējo holestanola līmeņu serumā pazemināšanos no atskaites punkta, līdz jebkurai vizītei pēc atskaites punkta. 7α-hidroksi-4-holestēn-3ona vidējie līmeņi būtiski pazeminājās no atskaites punkta, līdz 1. un 2. vizītei pēc atskaites punkta. D vitamīna un PTH līmeņi pazeminājās no atskaites punkta, līdz abām vizītēm pēc ārstēšanas, bet vidējie piruvāta līmeņi pazeminājās no atskaites punkta, līdz pirmajai vizītei pēc ārstēšanas. Rankina un EDSS vērtējumi saglabājās stabili attiecīgi 61,5% un 50% pacientu, tomēr bija vērojama vispārēja vidējā vērtējuma pasliktināšanās, salīdzinot ar atskaites punktu. Kaulu minerālā blīvuma palielināšanās (Z-vērtējums) mugurkaula jostas daļā tika novērota abās vizītēs pēc ārstēšanās, kā arī visā gurnā – 2. vizītē pēc ārstēšanas. Slimības pazīmes un simptomi palika stabili lielākajai daļai pacientu. Caureja mazinājās vai izzuda 64,3% pacientu, kam šis simptoms bija atskaites punktā.
Nevienam no pacientiem nebija ar ārstēšanu saistītu nevēlamu notikumu, un henodezoksiholskābe uzrādīja apmierinošu drošuma profilu parastajos laboratorajos drošuma parametros (hematoloģija un klīniskā ķīmija).
5.2 Farmakokinētiskās īpašības
Eksistē dati tikai par pieaugušo populāciju. Henodezoksiholskābe ir cilvēku endogēna žultsskābe, kuras līmeni rūpīgi regulē sekrēcija žultī caur eksporta sūkņiem un detoksifikācija sulfatācijas ceļā. Papildus sulfatācijai, žultsskābe var tikt detoksificēta arī glikuronidācijas ceļā.
Perorāli ievadīta henodezoksiholskābe tiek absorbēta tievajā zarnā. Reabsorbcija nav pilnīga. Neliela daļa henodezoksiholskābes tiek izvadīta ar izkārnījumiem.
Pēc reabsorbcijas zarnās žultsskābe tiek gandrīz pilnībā konjugēta ar aminoskābēm glicīnu un taurīnu un pēc tam no jauna izdalīta žultī.
Zarnās henodezoksiholskābi un tās glicīna un taurīna konjugātus sadala baktērijas. Dekonjugācijas rezultāts ir brīva žultsskābe, oksidācija par 7-keto-litoholskābi un litoholskābi (3α-hidroksiholānskābi) veidojas, eliminējot 7-hidroksigrupu. Ņemot vērā, ka 7-keto-litoholskābe var tikt daļēji pārveidota resnajā zarnā un arī aknās par henodezoksiholskābi un ursodeoksiholskābi (3α-, 7ß-dihidroksiholānskābi), litoholskābe tiek absorbēta tikai nelielos daudzumos un pēc tam tiek lielā daudzumā zaudēta ar izkārnījumiem.
Henodezoksiholskābes eliminācijas pusperiods ir apmēram 4 dienas.
7

Henodezoksiholskābes reabsorbcija ir dažāda (29–84%). Pēc ārstēšanas ar henodezoksiholskābi primāro žultsskābju, holskābes un henodezoksiholskābes endogēnā sintēze tiek inhibēta.
5.3 Preklīniskie dati par drošumu Oficiāli preklīniskie drošuma pētījumi nav veikti, tomēr publikāciju dati, balstoties uz standarta vienas devas toksicitātes, atkārtotu devu toksicitātes, genotoksicitātes un iespējamās kancerogenitātes pētījumiem, neliecina par īpašu risku cilvēkam.
Pētīto graudzēju un primātu sugām trūkst efektīvas sulfatējošas kapacitātes litoholskābes konjugācijai, tādēļ tās ir uzrādījušas hepatotoksicitāti. Pretēji tam litoholskābes sulfāta konjugācija cilvēkiem novērš acīmredzamu hepatotoksicitāti, kas ir redzama toksicitātes pētījumos izmantotajām dzīvnieku sugām pēc atkārtotas devu ievadīšanas.
Reproduktīvā toksicitāte Attīstības pētījumi ar žurkām, kāmjiem un primātiem uzrādīja, ka teratogēnu efektu nav. Pētījumos ar rēzus makakakiem un paviāniem tika demonstrēts, ka grūsniem dzīvniekiem ievadīta henodeoksiholskābes deva (5–120 mg/kg/dienā rēzus makakiem; 18–38 mg/kg/dienā paviāniem) augošajam auglim izraisīja aknu bojājumus. Rēzus makaku augļiem tika novērota patoloģiska ietekme uz virsnieru dziedzeriem un nierēm. Ietekme uz rēzus makaku, bet ne paviānu mātītēm, izpaudās kā caureja, vemšana, ķermeņa masas zudums un barības uzņemšanas mazināšanās.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Kapsulas saturs Kukurūzas ciete Magnija stearāts Silīcija dioksīds, koloidālais, bezūdens Ūdens
Kapsulas apvalks Želatīns Titāna dioksīds Hinolīna dzeltenais Eritrozīns
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Kapsulas ir iepakotas polivinilhlorīda (PVH) blisteros, kas ir noslēgti ar alumīnija foliju un iepakoti kartona kārbiņās. Iepakojuma lielums: 100 kapsulas
8

6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Pacientiem, kas nespēj norīt kapsulas Bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem, kas nevar norīt kapsulu un/vai kuriem ir jālieto devas, kas ir mazākas par 250 mg, kapsulas var atvērt un saturu pievienot 25 ml 8,4% nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumam (1 mmol/l), un sajaukt, lai iegūtu 10 mg/ml henodezoksiholskābes suspensiju.
Zīdaiņiem kapsulas var atvērt un saturu pievienot 50 ml 8,4% nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumam (1 mmol/l), un sajaukt, lai iegūtu 5 mg/ml henodezoksiholskābes suspensiju.
Pati aktīvā viela izšķīdīs nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumā un tas izskatīsies kā suspensija, jo visas kapsulas sastāvdaļas nebūs izšķīdušas. Suspensija veidojas viegli un ir gatava, kad tajā nav palikuši redzami kunkuļi vai pulveris.
Šo suspensiju ir ieteicams sagatavot aptiekā, vecākiem sniedzot norādījumus par to, kā lietot suspensiju.
Suspensija jāglabā stikla pudelē. To nedrīkst glabāt ledusskapī vai sasaldēt. Suspensija ir stabila līdz 7 dienām.
Aptiekai ir jānodrošina atbilstošā izmēra graduētas perorālas dozējošās šļirces suspensijas ievadīšanai. Pareizos tilpumus ir ieteicams iezīmēt uz perorālas šļirces.
Ārstam ir jāsniedz informācija par ievadāmo devu atkarībā no bērna ķermeņa masas. Devu diapazons bērniem ir 5–15 mg/kg dienā. Papildu informācija ir sniegta lietošanas instrukcijas sadaļā “Informācija veselības aprūpes speciālistiem”.
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši valsts prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Leadiant GmbH Liebherrstr. 22 80538 Munich Vācija tel. +49 (0)89 5506675 – 0 fakss: +49 (0) 89 55 066 75 25 e-pasts: info@leadiantbiosciences.com
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)
EU/1/16/1110/001
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Reģistrācijas datums: 10/04/2017
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
9

II PIELIKUMS A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU E. ĪPAŠAS SAISTĪBAS, LAI VEIKTU PĒCREĢISTRĀCIJAS
PASĀKUMUS ZĀLĒM, KAS REĢISTRĒTAS „IZŅĒMUMA KĀRTĀ”
10

A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Ražotāja(-u), kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese
Pharmaloop S.L. C/Bolivia, no 15 Polígono Industrial Azque Alcalá de Henares Madrid 28806 Spānija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: „Zāļu apraksts”, 4.2. apakšpunkts).

C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
• Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums
Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu pirmais periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums 6 mēnešu laikā pēc reģistrācijas apliecības piešķiršanas.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP)
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjauninātajos apstiprinātajos RPP.
Atjaunināts RPP jāiesniedz: • pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.

E. ĪPAŠAS SAISTĪBAS, LAI VEIKTU PĒCREĢISTRĀCIJAS PASĀKUMUS ZĀLĒM, KAS REĢISTRĒTAS „IZŅĒMUMA KĀRTĀ”

Tā kā šī ir reģistrācija „izņēmuma kārtā” un saskaņā ar EK Regulas Nr. 726/2004 14. panta 8. punktu, RAĪ noteiktajā laika posmā jāveic šādi pasākumi:>

Apraksts
Lai iegūtu ilgtermiņa drošuma un efektivitātes datus par pacientiem, kas ārstēti ar henodezoksiholskābi, RAĪ iesniegs pētījuma rezultātus, kas iegūti no pacientu reģistra, kurā apkopoti dati par zīdaiņiem, bērniem un pusaudžiem no 1 gada līdz 18 gadu vecumam un pieaugušajiem ar iedzimtiem primārās žultsskābes sintēzes traucējumiem, kas radušies sterola 27 hidroksilāzes deficīta

Izpildes termiņš Protokols — līdz 30/11/2017
Pētījuma rezultāti —

11

dēļ.

PADZ un

ikgadējie

atkārtotie

izvērtējumi

12

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
13

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
14

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJĀ KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Chenodeoxycholic acid Leadiant 250 mg cietās kapsulas Chenodeoxycholic acid 2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra kapsula satur 250 mg henodezoksiholskābes.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 100 cietās kapsulas
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz:
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
15

11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Leadiant GmbH Liebherrstr. 22 80538 Munich Vācija 12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/16/1110/001 13. SĒRIJAS NUMURS Ser.: 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU 16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Chenodeoxycholic acid Leadiant 17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā ir iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: {numurs} SN: {numurs} NN: {numurs}
16

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES BLISTERIEPAKOJUMI 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Chenodeoxycholic acid Leadiant 250 mg cietās kapsulas Chenodeoxycholic acid 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Leadiant GmbH 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
17

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
18

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Chenodeoxycholic acid Leadiant 250 mg cietās kapsulas Chenodeoxycholic acid
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī
uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Chenodeoxycholic acid Leadiant un kādam nolūkam tās lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Chenodeoxycholic acid Leadiant lietošanas 3. Kā lietot Chenodeoxycholic acid Leadiant 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Chenodeoxycholic acid Leadiant 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Chenodeoxycholic acid Leadiant un kādam nolūkam tās lieto
Chenodeoxycholic acid Leadiant kapsulas satur vielu, ko sauc par henodezoksiholskābi. Šo vielu normālā situācijā aknas ražo no holesterīna. Tā ir daļa no žults, šķidruma, kas palīdz sagremot ēdienā esošos lipīdus un vitamīnus. Pacienti ar retu slimību, tā saukto cerebrotendinozo ksantomatozi (cerebrotendinous xanthomatosis -CTX), nespēj saražot henodezoksiholskābi, un tas izraisa lipīdu uzkrājumu veidošanos dažādās ķermeņa vietās. Tas var izraisīt bojājumus skartajās vietās.
Chenodeoxycholic acid Leadiant kapsulas cerebrotendinozo ksantomatozi ārstē, aizvietojot henodezoksiholskābi, un tas novērš lipīdu uzkrājumu veidošanos.
Chenodeoxycholic acid Leadiant kapsulas var lietot no viena mēneša vecuma, un pacientiem ar cerebrotendinozo ksantomatozi būs nepieciešama ārstēšana visu atlikušo dzīvi.
2. Kas Jums jāzina pirms Chenodeoxycholic acid Leadiant lietošanas
Nelietojiet Chenodeoxycholic acid Leadiant šādos gadījumos - ja Jums ir alerģija pret henodeoksiholskābi vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Chenodeoxycholic acid Leadiant ir jālieto mediķu uzraudzībā. Ārstēšanas laikā Jūsu ārsts veiks asins un urīna testus, lai kontrolētu Jūsu reakciju uz šīm zālēm un pielāgotu devu, ja nepieciešams. Jūsu ārsts sniegs Jums ieteikumu, ja Jums jebkāda iemesla dēļ būs jāpārtrauc ārstēšana ar Chenodeoxycholic acid Leadiant.
Zīdaiņi Chenodeoxycholic acid Leadiant drošums un efektivitāte zīdaiņiem, kas ir jaunāki par vienu mēnesi, nav pētīta.
19

Citas zāles un Chenodeoxycholic acid Leadiant Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Sekojošās zāles var ietekmēt Chenodeoxycholic acid Leadiant līmeņus: • ciklosporīns un sirolims (zāles imūnsistēmas nomākšanai); • fenobarbitāls (zāles, ko lieto epilepsijas ārstēšanai).
Ja Jūsu ārsts atzīs, ka Jums ir nepieciešams lietot ciklosporīnu, sirolimu vai fenobarbitālu, viņš rūpīgi kontrolēs asins un urīna testu rezultātus un pielāgos Chenodeoxycholic acid Leadiant devu, ja nepieciešams.
Perorālie kontracepcijas līdzekļi var ietekmēt to, kā Chenodeoxycholic acid Leadiant darbosies, padarot to mazāk efektīvu. Perorālos kontracepcijas līdzekļus lietot Chenodeoxycholic acid Leadiant lietošanas laikā nav ieteicams. Apspriediet piemērotas kontracepcijas metodes ar savu ārstu.
Sekojošās zāles var samazināt Chenodeoxycholic acid Leadiant efektu: • holestiramīns, kolestipols (tā sauktie žultsskābju sekvestranti); • zāles grēmu ārstēšanai (antacīdi), kas satur alumīnija hidroksīdu un/vai smektītu (alumīnija oksīdu).
Ja Jums ir jālieto holestiramīns, tad Chenodeoxycholic acid Leadiant ir jālieto vai nu vienu stundu pirms holesteramīna, vai 4–6 stundas pēc tās. Citas šajā sarakstā norādītās zāles lietojiet 2 stundas pirms vai 2 stundas pēc Chenodeoxycholic acid Leadiant lietošanas.
Pastāstiet ārstam, ja lietojat kādas no šīm zālēm.
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Chenodeoxycholic acid Leadiant lietošana grūtniecības un barošanas ar krūti laikā nav ieteicama. Nav zināms, vai Chenodeoxycholic acid Leadiant izdalās cilvēka pienā.
Sievietēm Chenodeoxycholic acid Leadiant lietošanas laikā ir jālieto efektīva kontracepcijas metode. Perorāli kontracepcijas līdzekļi nav ieteicami. Apspriediet piemērotas kontracepcijas metodes ar savu ārstu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nav sagaidāms, ka Chenodeoxycholic acid Leadiant acid ietekmēs Jūsu spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
3. Kā lietot Chenodeoxycholic acid Leadiant
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam.
Parastā sākuma deva pieaugušajiem ir viena 250 mg kapsula trīs reizes dienā. Maksimālā deva ir viena 250 mg kapsula četras reizes dienā. Kapsulas ir jānorij veselas, kopā ar ūdeni, apmēram vienā un tajā pašā laikā katru dienu. Kapsulas var lietot kopā ar ēdienu vai bez tā. Ārsts var pieņemt lēmumu palielināt Jūsu devu atkarībā no tā, kā Jūsu ķermenis reaģē uz ārstēšanu. Jūsu ārsts Jums izstāstīs, cik daudz kapsulu Jums būs jālieto un kad Jums būs jālieto kapsulas.
Lietošana bērniem (vecumā no viena mēneša līdz 18 gadiem) Zīdaiņu un bērnu devas tiks aprēķinātas atbilstoši bērna ķermeņa masai. Sākuma deva tiks aprēķināta kā 5 mg uz kg dienā. Maksimālā deva bērniem ir 15 mg uz kg dienā. Ārsts nolems, cik bieži un kad
20

Jūsu bērnam ir jāsaņem deva(-as), lai iegūtu kopējo dienas devu. Ārsts var mainīt devu atkarībā no tā, kā Jūsu bērns reaģē uz ārstēšanu.
Zīdaiņiem, bērniem un tiem, kas nevar norīt kapsulas un/vai kuriem ir jālieto devas, kas ir mazākas par 250 mg, kapsulu var atvērt un saturu sajaukt ar 8,4% nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumu. Aktīvā viela tiks izšķīdināta nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumā un ne viss kapsulas saturs izšķīdīs, tādēļ šķīdums izskatīsies pēc suspensijas. Suspensiju Jums nodrošinās Jūsu aptieka. Jūsu ārsts vai farmaceits Jums sniegs norādījumus par to, kāds suspensijas daudzums Jūsu bērnam ir jālieto un cik bieži tas ir jādara.
Ja esat lietojis Chenodeoxycholic acid Leadiant vairāk nekā noteikts Maz ticams, ka Chenodeoxycholic acid Leadiant izraisīs smagas blakusparādības. Vērsieties pie ārsta, ja Jūs vai Jūsu bērns esat lietojuši vairāk par noteikto daudzumu.
Ja esat aizmirsis lietot Chenodeoxycholic acid Leadiant Lietojiet nākamo devu, kad parasti būtu to lietojis. Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu.
Ja pārtraucat lietot Chenodeoxycholic acid Leadiant Šīs zāles ir paredzētas ilgstošai lietošanai. Nepārtrauciet lietot Chenodeoxycholic acid Leadiant , iepriekš nekonsultējoties ar ārstu. Ja pārtrauksiet lietot šīs zāles, Jūsu simptomi var pasliktināties.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Blakusparādības ar biežumu “nav zināmi” (nav iespējams noteikt pēc pieejamajiem datiem): • aizcietējums, • normai neatbilstoši aknu testu rezultāti.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Chenodeoxycholic acid Leadiant
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes un blisteriepakojuma pēc “Derīgs līdz”/“EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
- Ko Chenodeoxycholic acid Leadiant satur - Aktīvā viela ir henodezoksiholskābe. - Katra kapsula satur 250 mg henodezoksiholskābes. - Citas sastāvdaļas ir:
21

Kapsulas saturs: kukurūzas ciete, magnija stearāts, bezūdens koloidālais silīcija dioksīds, ūdens, Kapsulas apvalks: želatīns, titāna dioksīds (E 171), hinolīna dzeltenais (E 104), eritrozīns (E 127) Chenodeoxycholic acid Leadiant ārējais izskats un iepakojums Chenodeoxycholic acid Leadiant tiek piegādātas cietu kapsulu formā. Kapsulas sastāv no dzeltena korpusa un oranža vāciņa. Kapsula satur baltu, presētu pulveri. Chenodeoxycholic acid Leadiant ir pieejama blisteriepakojumos, kas satur 100 cietas kapsulas. Reģistrācijas apliecības īpašnieks Leadiant GmbH Liebherrstr. 22 80538 Munich Vācija e-pasts: info@leadiantbiosciences.com Ražotājs Pharmaloop S.L. C/Bolivia, no 15 Polígono Industrial Azque Alcalá de Henares Madrid 28806 Spānija Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta <{MM/GGGG}>.
Citi informācijas avoti Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu. Tur ir arī saites uz citām tīmekļa vietnēm par retām slimībām un to ārstēšanu.
22

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Informācija veselības aprūpes speciālistiem Pacientiem, kas nespēj norīt kapsulas Bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem, kas nevar norīt kapsulas un/vai kuriem ir jālieto devas, kas ir mazākas par 250 mg, kapsulas var atvērt un saturu pievienot 25 ml 8,4% nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumam (1 mmol/l), lai iegūtu 10 mg/ml henodezoksiholskābes suspensiju. Zīdaiņiem kapsulas var atvērt un saturu pievienot 50 ml 8,4% nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumam (1 mmol/l), lai iegūtu 5 mg/ml henodezoksiholskābes suspensiju. Maisiet suspensiju, līdz viss pulveris ir suspendējies. Nokasiet trauciņa malām pielipušo pulveri, iejauciet suspensijā un maisiet (apmēram 5 minūtes), lai pārliecinātos, ka nav kunkuļu. Suspensija ir gatava, kad nav redzamu kunkuļu vai pulvera. Iegūtā suspensija satur 22,9 mg nātrija / ml, kas jāievēro pacientiem ar kontrolētu nātrija diētu. Šo suspensiju ir ieteicams sagatavot aptiekā, vecākiem sniedzot norādījumus par to, kā lietott suspensiju. Suspensija jāglabā stikla pudelē. To nedrīkst glabāt ledusskapī vai sasaldēt. Tad suspensija būs stabila līdz 7 dienām. Aptiekai ir jānodrošina atbilstošā izmēra graduētas perorālas dozējošās šļirces suspensijas ievadīšanai. Pareizos tilpumus ir ieteicams iezīmēt uz perorālas šļirces. Uz pudeles ir jāpielīmē aptiekas etiķete, kurā jānorāda pacienta vārds, norādījumi par devām, datums, līdz kuram jāizlieto zāles, zāļu nosaukums un cita pieprasītā informācija saskaņā ar vietējo aptieku noteikumiem. Ārstam ir jāsniedz informācija par ievadāmo devu atkarībā no bērna ķermeņa masas. Devu diapazons bērniem ir 5–15 mg/kg dienā.
23

Devas aprēķins (bērniem no 1 līdz 12 gadiem, pusaudžiem no 12 līdz 18 gadiem un pieaugušajiem)

henodezoksiholskābes 10 mg/ml suspensijai

Dienas deva:

(Ķermeņa masa kg) x (deva mg/kg ) = dienas deva mg

Dalītā deva*

(Dienas deva mg) = Dalītā deva mg (Devu biežums)

Lietojamais tilpums: (Dalītā deva mg x1 ml) = Lietojamais suspensijas daudzums 10 mg

Piemērs:

10 kg pacients, kura deva ir 15 mg/kg henodezoksiholskābes.

Kopējā dienas deva = 10 kg x 15 mg/kg = 150 mg

Dalītā deva, ja lieto trīs reizes dienā = 150 mg = 50 mg
3

Atbilstošais lietojamās suspensijas daudzums ir = (50 mg x 1 ml) = 5 ml
10 mg

*dalīto devu skaits atkarībā no ārsta ieteikuma.

Devas aprēķins (bērniem no 1 mēneša līdz 1 gadam) henodezoksiholskābes 5 mg/ml suspensijai

Dienas deva:

(Ķermeņa masa kg x deva mg/kg) = dienas deva mg

Dalītā deva*

(Dienas deva mg) = Dalītā deva mg (Devu biežums)

Lietojamais tilpums: (Dalītā deva mg x1 ml) = Lietojamais suspensijas daudzums 5 mg

Piemērs:

3 kg pacients, kura deva ir 5 mg/kg henodezoksiholskābes.

Kopējā dienas deva = 3 kg x 5 mg/kg = 15 mg

Dalītā deva, ja lieto trīs reizes dienā = 15 mg = 5 mg
3

Atbilstošais lietojamās suspensijas daudzums ir = (5 mg x 1 ml) = 1 ml
5 mg

*dalīto devu skaits atkarībā no ārsta ieteikuma.

24

Lejupielādēt zāļu aprakstu

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām. Skatīt 4.8. apakšpunktu par to, kā ziņot par nevēlamām blakusparādībām.
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Chenodeoxycholic acid Leadiant 250 mg cietās kapsulas
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra cietā kapsula satur 250 mg henodezoksiholskābes (Chenodeoxycholic acid).
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Cietā kapsula
0. izmēra, 21,7 mm gara kapsula ar dzeltenu korpusu un oranžu vāciņu., Kapsula satur baltu, presētu pulveri.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Henodezoksiholskābe ir indicēta, lai ārstētu iedzimtus primāro žultsskābju sintēzes traucējumus, ko ir izraisījis sterīna 27 hidroksilāzes deficīts (izpaužas kā cerebrotendinozā ksantomatoze (cerebrotendinous xanthomatosis -CTX)) zīdaiņiem, bērniem un pusaudžiem vecumā no 1 mēneša līdz 18 gadiem, kā arī pieaugušajiem.
4.2 Devas un lietošanas veids
Ārstēšana ir jāuzsāk un jākontrolē ārstiem ar pieredzi cerebrotendinozās ksantomatozes vai iedzimtu primāro žultsskābju sintēzes traucējumu kontrolēšanā.
Terapijas uzsākšanas un devu pielāgošanas laikā holestanola līmeņi serumā un/vai žults spirtu līmeņi urīnā ir jāpārbauda reizi 3 mēnešos līdz metabolajai kontrolei un tad reizi gadā. Ir jāizvēlas henodezoksiholskābes zemākā deva, kas efektīvi pazemina holestanola līmeņus serumā un/vai žults spirtu līmeņus urīnā līdz normāliem diapazoniem. Ir arī jākontrolē aknu funkcija. Aknu enzīmu līdztekus paaugstināšanās virs normāliem līmeņiem var liecināt par pārdozēšanu. Pēc terapijas uzsākšanas perioda holestanola, žults spirtu līmeņu urīnā un aknu funkcijas noteikšana ir jāveic ne retāk kā reizi gadā, un deva ir atbilstoši jākoriģē. Lai kontrolētu ārstēšanu straujas augšanas, blakusslimības un grūtniecības laikā, iespējams, būs nepieciešami papildu izmeklējumi vai tie būs jāveic biežāk (skatīt 4.6. apakšpunktu).
Ja vērojams stabils terapeitiskās reakcijas trūkums uz henodezoksiholskābes monoterapiju, ir jālemj par citām ārstēšanas iespējām.
Devas Pieaugušie Sākuma deva pieaugušajiem ir 750 mg/dienā, sadalīti trijās devās, ar nosacījumu, ka tas ir pietiekami,
2

lai normalizētu holestanola līmeni serumā un/vai žults spirtu līmeni urīnā. Pēc tam, ja holestanola līmenis serumā un/vai žults spirtu līmenis urīnā saglabājas paaugstināts, ikdienas devu var pa 250 mg solim palielināt līdz maksimālajai devai 1000 mg/ dienā.
Pediatriskā populācija (1 mēnesis –18 gadi) Sākuma deva bērniem ir 5 mg/kg/dienā, sadalīti trijās devās. Ja aprēķinātā deva nedalās ar 250 mg, ir jāizvēlas tuvākā deva, kas mazāka par maksimālo devu 15 mg/kg/dienā ar nosacījumu, ka tā ir pietiekama, lai normalizētu holestanola līmeni serumā un/vai žults spirtu līmeni urīnā.
Jaundzimušie, kuru vecums ir mazāks par vienu mēnesi Drošums un efektivitāte jaundzimušajiem, kas ir jaunāki par vienu mēnesi, līdz šim nav pierādīti. Ir pieejami ierobežoti drošuma dati (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Īpašas populācijas Gados vecāki pacienti (≥ 65 gadi) Devu pielāgošana nav nepieciešama.
Nieru darbības traucējumi Dati par pacientiem ar nieru darbības traucējumiem nav pieejami. Tomēr šie pacienti ir rūpīgi jānovēro un deva ir jātitrē individuāli.
Aknu darbības traucējumi Dati par pacientiem ar aknu darbības traucējumiem nav pieejami. Tomēr šie pacienti ir rūpīgi jānovēro un deva ir jātitrē individuāli.
Lietošanas veids Chenodeoxycholic acid kapsulas var lietot, neņemot vērā ēdienu. Cietās kapsulas ir jālieto veselas, kopā ar pietiekamu daudzumu ūdens, apmēram vienā un tajā pašā laikā katru dienu. Zīdaiņiem un bērniem, kas nevar norīt kapsulas, kapsulas var rūpīgi atvērt un saturu pievienot 8,4% nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumam: skatīt 6.6. apakšpunktu.
4.3 Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
4.4 Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Kontrole Pēc terapijas uzsākšanas perioda holestanola, žults spirtu līmeņu urīnā un aknu funkcijas noteikšana ir jāveic ne retāk kā reizi gadā, un deva ir atbilstoši jākoriģē. Lai kontrolētu ārstēšanu straujas augšanas, blakusslimības un grūtniecības laikā, iespējams, būs nepieciešami papildu izmeklējumi vai tie būs jāveic biežāk (skatīt 4.6. apakšpunktu).
Henodeoksiholskābes iedarbība ar citām zālēm Līdztekus lietošana ar ciklosporīnu, sirolimu un fenobarbitālu nav ieteicama; skatīt 4.5. apakšpunktu, lai uzzinātu vairāk.
Kolestipols un antacīdu grupas zāles, kas satur alumīnija hidroksīdu un/vai smektītu, ir jālieto 2 stundas pirms vai pēc henodezoksiholskābes lietošanas. Skatīt 4.5. apakšpunktu, lai uzzinātu vairāk. Henodezoksiholskābe ir jālieto vai nu vienu stundu pirms holestiramīna, vai 4–6 stundas pēc tās. Skatīt 4.5. apakšpunktu, lai uzzinātu vairāk.
Līdztekus lietošana ar perorāliem kontracepcijas līdzekļiem nav ieteicama; sīkāku informāciju skatīt 4.5. apakšpunktā. Sievietēm reproduktīvā vecumā jālieto efektīva kontracepcijas metode; sīkāku informāciju skatīt 4.6. apakšpunktā.
3

4.5 Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Pacientiem ar cerebrotendinozo ksantomatozi mijiedarbības pētījumi par henodezoksiholskābi un līdztekus lietotām zālēm nav veikti.
Kolestipols un antacīdu grupas zāles Henodezoksiholskābi nevajadzētu lietot kopā ar kolestipolu vai antacīdu grupas zālēm, kas satur alumīnija hidroksīdu un/vai smektītu (alumīnija oksīdu), jo šīs zāles henodezoksiholskābe aktīvo vielu saista zarnās un šādi nepieļauj tās reabsorbciju un efektivitāti. Ja nepieciešams lietot zāles, kas satur kādu no šīm aktīvajām vielām, tās ir jālieto 2 stundas pirms vai pēc henodezoksiholskābes lietošanas.
Holestiramīns Henodezoksiholskābi nevajadzētu lietot kopā ar holestiramīnu, jo tas saista henodezoksiholskābi zarnās, un šādi nepieļauj tās reabsorbciju un efektivitāti. Ja nepieciešams lietot holestiramīnu, tad henodezoksiholskābe ir jālieto vai nu vienu stundu pirms holesteramīna, vai 4-6 stundas pēc tās.
Ciklosporīns un sirolims Ir pierādīts, ka ciklosporīns samazina henodezoksiholskābes sintēzi, inhibējot CYP27A1 un palielinot HMG CoA reduktāzes aktivitāti. Līdzīga iedarbība uz CYP27A1, tikai lielākās devās, ir novērota sirolimam. Ir jāizvairās no henodezoksiholskābes līdztekus lietošanas ar ciklosporīnu vai sirolimu. Ja ciklosporīna vai sirolima lietošana tiek atzīta par nepieciešamu, ir rūpīgi jākontrolē žults spirtu līmenis serumā un urīnā, un atbilstoši jāpielāgo henodezoksiholskābes deva.
Fenobarbitāls Henodezoksiholskābes līdztekus lietošana ar fenobarbitālu palielina HMH CoA reduktāzi un šādi nomāc vienu no henodezoksiholskābes farmakodinamiskajiem efektiem cerebrotendinozās ksantomatozes gadījumā. Ja fenobarbitāla lietošana tiek atzīta par nepieciešamu, ir rūpīgi jākontrolē žults spirtu līmenis serumā un urīnā, un atbilstoši jāpielāgo henodezoksiholskābes deva.
Perorāli kontracepcijas līdzekļi Perorālu kontracepcijas līdzekļu lietošana samazina pieejamo henodezoksiholskābes daudzumu. Tādēļ perorāli kontracepcijas līdzekļi var pasliktināt pamatā esošo deficītu un nomākt henodeoksiholskābes efektivitāti cerebrotendinozās ksantomatozes gadījumā. Līdztekus lietošana ar perorāliem kontracepcijas līdzekļiem nav ieteicama.
4.6 Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Sievietes ar reproduktīvo potenciālu Sievietēm reproduktīvā vecumā jālieto efektīva kontracepcijas metode. Perorālu kontracepcijas līdzekļu lietošana pacientēm, kas lieto henodezoksiholskābi, nav ieteicama; sīkāku informāciju skatīt 4.5. apakšpunktā.
Grūtniecība Pacientēm ar cerebrotendinozo ksantomatozi un augstu holestanola līmeni ir novērots nelabvēlīgs iznākums grūtniecības laikā. Publikācijās ir ziņots par diviem intrauterīnas nāves gadījumiem mātēm ar cerebrotendinozo ksantomatozi. Publikācijās ir ziņots par divām sieviešu ar cerebrotendinozo ksantomatozi grūtniecībām, kuru rezultāts bija priekšlaicīgi dzimuši bērni ar aizkavētas intrauterīnas augšanas pazīmēm. Datu par henodezoksiholskābes lietošanu grūtniecēm nav vai tie ir ierobežoti. Pētījumi ar dzīvniekiem pierāda reproduktīvo toksicitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu).
Henodezoksiholskābi grūtniecības laikā un reproduktīvā vecuma sievietēm, neizmantojot kontracepcijas līdzekļus, lietot nav ieteicams.
Barošana ar krūti
4

Nav zināms, vai henodezoksiholskābe/metabolīti izdalās cilvēka pienā. Nav iespējams izslēgt risku jaundzimušajiem/zīdaiņiem.
Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai pārtraukt/atturēties no terapijas ar henodezoksiholskābi jāpieņem, izvērtējot krūts barošanas ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei.
Fertilitāte Henodezoksiholskābe ir endogēna žultsskābe, ko lieto aizvietotājterapijā, un nav sagaidāms, ka terapeitiskās devās tā ietekmēs fertilitāti.
4.7 Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Henodezoksiholskābe neietekmē vai nenozīmīgi ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
4.8 Nevēlamās blakusparādības
Drošuma profila kopsavilkums Nevēlamas blakusparādības henodezoksiholskābe saņemošajiem pacientiem (gan pieaugušajiem, gan bērniem) parasti ir vieglas vai mērenas; galvenās novērotās reakcijas ir apkopotas tabulā tālāk tekstā. Notikumi bija pārejoši un netraucēja ārstēšanu.
Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulas veidā Nevēlamas reakcijas ir sagrupētas atbilstoši orgānu sistēmu klasifikācijai, izmantojot sekojošubiežuma iedalījumu: ļoti bieži (≥ 1/10), bieži (≥ 1/100 līdz <1/10), retāk (≥ 1/1 000 līdz <1/100), reti (≥ 1/10 000 līdz < 1/1 000), ļoti reti (< 1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

MedDRA orgānu sistēmu klasifikācija Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Ieteicamais termins Aizcietējums Nevēlamas aknu reakcijas

Biežums nav zināmi nav zināmi

Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts Divos novērojuma pētījumos ar henodezoksiholskābi tika ziņots kopā par trim nevēlamām blakusparādībām trim no 63 pacientiem (drošuma populācija). Neviena no trim nevēlamajām blakusparādībām nebija nopietna. Viens viegls pārejoša aizcietējuma gadījums attīstījās pieaugušajam, bet vēl viens gadījums attīstījās bērnam. Viens nevēlamas aknu reakcijas gadījums attīstījās divus mēnešus vecam zīdainim, kam bija diagnosticēta cerebrotendinozā ksantomatoze, un tas ir apspriests sadaļā tālāk tekstā.
Pediatriskā populācija Divos novērojuma pētījumos ar henodezoksiholskābi kopumā 14 pediatriskie cerebrotendinozās ksantomatozes pacienti tika ārstēti ar henodezoksiholskābi: 1 zīdainis (no 0 līdz < 2 gadiem), 6 bērni (no 2 līdz < 12 gadiem) un 7 pusaudži (no 12 līdz < 18 gadiem). Visi pediatriskie pacienti kā sākuma devu saņēma 15 mg/kg/dienā.
Vienīgajam pētījumā iekļautajam zīdainim sešas nedēļas pēc pētījuma sākuma bija palielināti aknu funkcijas testu rādītāji. Zīdaiņa aknu funkcija normalizējās, uz laiku pārtraucot ārstēšanu ar henodezoksiholskābi. Henodezoksiholskābes aizvietotājterapija tika atsākta un turpināta, izmantojot mazāku devu, tas ir, 5 mg/kg/dienā, un turpmāk komplikāciju nebija.
Šo nevēlamas aknu reakcijas gadījumu zīdainim pavadīja vairāki jaucējfaktori, tādi, kā līdztekus ritoša parehovīrusu infekcija, līdztekus ievadītas zāles, par kurām ir zināms, ka tās ietekmē aknu funkciju (aciklovīrs un fenobarbitāls), un hiperbilirubinēmija dzimšanas brīdī.
Sniegtā drošības informācija par nevēlamām aknu reakcijām ir iegūta no pediatriskajiem pacientiem. Tā kā cerebrotendinozā ksantomatoze ir reta, pieejamās publikācijas nav pietiekamas, lai noteiktu, kā

5

henodezoksiholskābes drošums atšķiras dažādās pediatriskā vecuma grupās vai starp pediatriskiem pacientiem un pieaugušajiem.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālo ziņošanas sistēmu.
4.9 Pārdozēšana
Tiek uzskatīts, ka kaitējuma iespēja pārdozēšanas rezultātā ir ļoti neliela, jo henodeoksiholskābes uzkrāšanās ir maz ticama tāpēc, ka eksistē efektīvs endogēns eliminācijas un izvadīšanas mehānisms.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1 Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: Gremošanas trakts un vielmaiņa - līdzekļi žults sistēmas slimību ārstēšanai - žultsskābes preparāti, ATĶ kodi: A05AA01
Darbības mehānisms Eksogēnu henodeoksiholskābi izmanto kā aizvietojošo terapiju, lai atjaunotu endogēnas henodeoksiholskābes deficīta/trūkuma izraisītu atgriezenisko inhibīciju. CTX gadījumā CYP27A1 gēna defekts izraisa mitohondriālā sterola 27-hidroksilāzes enzīma deficītu. Šis deficīts bloķē primāro žultsskābju sintēzi gan klasiskajā (neirālais ceļš), gan alternatīvajā (skābju) ceļā. Tomēr holskābe tiek sintezēta, izmantojot alternatīvu mikrosomu ceļu. Gala rezultātā kopējās žultsskābes saturā ir izteikts henodezoksiholskābes deficīts, bet relatīvi daudz holskābes.
CTX gadījumā henodezoksiholskābes deficīts izraisa holesterola 7 alfa hidroksilāzes (CYP7A1) un HMG Co A reduktāzes atgriezenisko reakciju, izraisot palielinātu atipisku žultsskābju, žults spirtu un holestanola ražošanu, kas izraisa slimības patoloģiskās sekas. Eksogēna aizvietošana ar henodezoksiholskābi inhibē CYP7A1 (izmantojot kodola receptoru FXR) un HMG CoA reduktāzi, tādā veidā atjaunojot atgriezenisko inhibīciju.
Henodezoksiholskābes primārā farmakodinamiskā iedarbība ir šāda: 1. samazināta holesterīna ražošana — samazina holestanola līmeni serumā (iedarbojoties uz HMG CoA reduktāzi); 2. samazināta holestanola ražošana — samazina hoestanola līmeni serumā (iedarbojoties uz HMG CoA reduktāzi un CYP7A1); 3. samazināta patoloģisku žults spirtu un zults skābju ražošana — atjaunojot primārās žultsskābes sintēzes atgriezenisko inhibīciju (iedarbojoties uz CYP7A1).
Klīniskā efektivitāte un drošums Efektivitāte un drošums tika pētīti divos retrospektīvos pētījumos divos centros Eiropā. Galvenā pētījuma pacientu populācijas vidējais vecums bija mazāks (25,8 gadi) nekā palīgpētījumā (35 gadi), kas arī atspoguļoja funkciju zuduma līmeni abās kohortās pirms ārstēšanas sākuma: palīgpētījumā funkciju zuduma vērtējums atskaites punktā bija lielāks.
Galvenajā pētījumā CDCA-STUK-15-001 cerebrotendinozās ksantomatozes pacientu ārstēšana ar 750–1000 mg henodezoksiholskābes/dienā pieaugušajiem vai 5–15 mg henodeoksiholskābes/kg/dienā zīdaiņiem un bērniem bija saistīta ar statistiski nozīmīgu vidējo holestanola līmeņu serumā pazemināšanos no atskaites punkta, līdz laikam pēc atskaites punkta vispārējā populācijā un divās pacientu apakšgrupās: < 21 gads un ≥ 21 gads pirmajā ārstēšanā. Urīn žults līmenīpazemināti spirtu līmeņi. Neiroloģisko funkciju zuduma skalu (Rankina un EDSS) vērtējumi stabilizējās vai uzlabojās
6

līdz pēdējai klīniskajai vizītei attiecīgi 84,6% un 76,9% pacientu. Vidējie Rankina un EDSS (Expanded Disability Status Scale – Paplašinātā Invaliditātes Statusa Skala) vērtējumi uzrādīja nelielu pieaugumu (pasliktināšanos) no atskaites punkta, līdz pēdējai klīniskajai vizītei - 0,08 ± 0,74 un 0,27 ± 1,24 vispārējā populācijā, bet šis pieaugums nebija statistiski nozīmīgs. Bija statistiski būtiska (p = 0,04) Rankina skalas vidējā vērtējuma uzlabošanās (mazināšanās) - 0,31 ± 0,48 < 21 gada vecuma apakšgrupā.
Slimības pazīmes un simptomi izzuda, mazinājās vai stabilizējās lielākajai daļai pacientu pētījuma gaitā. Caureja izzuda 100% (23/23) pacientu, kam šis simptoms bija atskaites punktā. Simptomu izzušana, stāvokļa uzlabošanās vai stabilizēšanās notika 88,9% (16/18) pacientu ar kognitīvajiem traucējumiem. Epilepsija beidzās 100% (3/3 pacientiem), bet polineiropātija stabilizējās vai mazinājās 100% (11/11). Piramidālā disfunkcija mazinājās vai stabilizējās 60% (10/15), bet cerebrālā disfunkcija 88,7% (12/14). Psihiskie traucējumi izzuda, mazinājās vai stabilizējās 85,7% (6/7) pacientu. Tomēr parkinsonisma simptomi, reta slimības izpausme/asociācija, kas pētījuma laikā attīstījās tikai 2 pacientiem, uz zālēm nereaģēja.
Palīgpētījumā CDCA-STRCH-CR-14-001 cerebrotendinozās ksantomatozes pacientu ārstēšana ar 750 mg/henodeoksiholskābes/dienā, ar ārstēšanas ilguma mediānu 5,75 gadi, bija saistīta ar statistiski nozīmīgu vidējo holestanola līmeņu serumā pazemināšanos no atskaites punkta, līdz jebkurai vizītei pēc atskaites punkta. 7α-hidroksi-4-holestēn-3ona vidējie līmeņi būtiski pazeminājās no atskaites punkta, līdz 1. un 2. vizītei pēc atskaites punkta. D vitamīna un PTH līmeņi pazeminājās no atskaites punkta, līdz abām vizītēm pēc ārstēšanas, bet vidējie piruvāta līmeņi pazeminājās no atskaites punkta, līdz pirmajai vizītei pēc ārstēšanas. Rankina un EDSS vērtējumi saglabājās stabili attiecīgi 61,5% un 50% pacientu, tomēr bija vērojama vispārēja vidējā vērtējuma pasliktināšanās, salīdzinot ar atskaites punktu. Kaulu minerālā blīvuma palielināšanās (Z-vērtējums) mugurkaula jostas daļā tika novērota abās vizītēs pēc ārstēšanās, kā arī visā gurnā – 2. vizītē pēc ārstēšanas. Slimības pazīmes un simptomi palika stabili lielākajai daļai pacientu. Caureja mazinājās vai izzuda 64,3% pacientu, kam šis simptoms bija atskaites punktā.
Nevienam no pacientiem nebija ar ārstēšanu saistītu nevēlamu notikumu, un henodezoksiholskābe uzrādīja apmierinošu drošuma profilu parastajos laboratorajos drošuma parametros (hematoloģija un klīniskā ķīmija).
5.2 Farmakokinētiskās īpašības
Eksistē dati tikai par pieaugušo populāciju. Henodezoksiholskābe ir cilvēku endogēna žultsskābe, kuras līmeni rūpīgi regulē sekrēcija žultī caur eksporta sūkņiem un detoksifikācija sulfatācijas ceļā. Papildus sulfatācijai, žultsskābe var tikt detoksificēta arī glikuronidācijas ceļā.
Perorāli ievadīta henodezoksiholskābe tiek absorbēta tievajā zarnā. Reabsorbcija nav pilnīga. Neliela daļa henodezoksiholskābes tiek izvadīta ar izkārnījumiem.
Pēc reabsorbcijas zarnās žultsskābe tiek gandrīz pilnībā konjugēta ar aminoskābēm glicīnu un taurīnu un pēc tam no jauna izdalīta žultī.
Zarnās henodezoksiholskābi un tās glicīna un taurīna konjugātus sadala baktērijas. Dekonjugācijas rezultāts ir brīva žultsskābe, oksidācija par 7-keto-litoholskābi un litoholskābi (3α-hidroksiholānskābi) veidojas, eliminējot 7-hidroksigrupu. Ņemot vērā, ka 7-keto-litoholskābe var tikt daļēji pārveidota resnajā zarnā un arī aknās par henodezoksiholskābi un ursodeoksiholskābi (3α-, 7ß-dihidroksiholānskābi), litoholskābe tiek absorbēta tikai nelielos daudzumos un pēc tam tiek lielā daudzumā zaudēta ar izkārnījumiem.
Henodezoksiholskābes eliminācijas pusperiods ir apmēram 4 dienas.
7

Henodezoksiholskābes reabsorbcija ir dažāda (29–84%). Pēc ārstēšanas ar henodezoksiholskābi primāro žultsskābju, holskābes un henodezoksiholskābes endogēnā sintēze tiek inhibēta.
5.3 Preklīniskie dati par drošumu Oficiāli preklīniskie drošuma pētījumi nav veikti, tomēr publikāciju dati, balstoties uz standarta vienas devas toksicitātes, atkārtotu devu toksicitātes, genotoksicitātes un iespējamās kancerogenitātes pētījumiem, neliecina par īpašu risku cilvēkam.
Pētīto graudzēju un primātu sugām trūkst efektīvas sulfatējošas kapacitātes litoholskābes konjugācijai, tādēļ tās ir uzrādījušas hepatotoksicitāti. Pretēji tam litoholskābes sulfāta konjugācija cilvēkiem novērš acīmredzamu hepatotoksicitāti, kas ir redzama toksicitātes pētījumos izmantotajām dzīvnieku sugām pēc atkārtotas devu ievadīšanas.
Reproduktīvā toksicitāte Attīstības pētījumi ar žurkām, kāmjiem un primātiem uzrādīja, ka teratogēnu efektu nav. Pētījumos ar rēzus makakakiem un paviāniem tika demonstrēts, ka grūsniem dzīvniekiem ievadīta henodeoksiholskābes deva (5–120 mg/kg/dienā rēzus makakiem; 18–38 mg/kg/dienā paviāniem) augošajam auglim izraisīja aknu bojājumus. Rēzus makaku augļiem tika novērota patoloģiska ietekme uz virsnieru dziedzeriem un nierēm. Ietekme uz rēzus makaku, bet ne paviānu mātītēm, izpaudās kā caureja, vemšana, ķermeņa masas zudums un barības uzņemšanas mazināšanās.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Kapsulas saturs Kukurūzas ciete Magnija stearāts Silīcija dioksīds, koloidālais, bezūdens Ūdens
Kapsulas apvalks Želatīns Titāna dioksīds Hinolīna dzeltenais Eritrozīns
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Kapsulas ir iepakotas polivinilhlorīda (PVH) blisteros, kas ir noslēgti ar alumīnija foliju un iepakoti kartona kārbiņās. Iepakojuma lielums: 100 kapsulas
8

6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Pacientiem, kas nespēj norīt kapsulas Bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem, kas nevar norīt kapsulu un/vai kuriem ir jālieto devas, kas ir mazākas par 250 mg, kapsulas var atvērt un saturu pievienot 25 ml 8,4% nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumam (1 mmol/l), un sajaukt, lai iegūtu 10 mg/ml henodezoksiholskābes suspensiju.
Zīdaiņiem kapsulas var atvērt un saturu pievienot 50 ml 8,4% nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumam (1 mmol/l), un sajaukt, lai iegūtu 5 mg/ml henodezoksiholskābes suspensiju.
Pati aktīvā viela izšķīdīs nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumā un tas izskatīsies kā suspensija, jo visas kapsulas sastāvdaļas nebūs izšķīdušas. Suspensija veidojas viegli un ir gatava, kad tajā nav palikuši redzami kunkuļi vai pulveris.
Šo suspensiju ir ieteicams sagatavot aptiekā, vecākiem sniedzot norādījumus par to, kā lietot suspensiju.
Suspensija jāglabā stikla pudelē. To nedrīkst glabāt ledusskapī vai sasaldēt. Suspensija ir stabila līdz 7 dienām.
Aptiekai ir jānodrošina atbilstošā izmēra graduētas perorālas dozējošās šļirces suspensijas ievadīšanai. Pareizos tilpumus ir ieteicams iezīmēt uz perorālas šļirces.
Ārstam ir jāsniedz informācija par ievadāmo devu atkarībā no bērna ķermeņa masas. Devu diapazons bērniem ir 5–15 mg/kg dienā. Papildu informācija ir sniegta lietošanas instrukcijas sadaļā “Informācija veselības aprūpes speciālistiem”.
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši valsts prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Leadiant GmbH Liebherrstr. 22 80538 Munich Vācija tel. +49 (0)89 5506675 – 0 fakss: +49 (0) 89 55 066 75 25 e-pasts: info@leadiantbiosciences.com
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)
EU/1/16/1110/001
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Reģistrācijas datums: 10/04/2017
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
9

II PIELIKUMS A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU E. ĪPAŠAS SAISTĪBAS, LAI VEIKTU PĒCREĢISTRĀCIJAS
PASĀKUMUS ZĀLĒM, KAS REĢISTRĒTAS „IZŅĒMUMA KĀRTĀ”
10

A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Ražotāja(-u), kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese
Pharmaloop S.L. C/Bolivia, no 15 Polígono Industrial Azque Alcalá de Henares Madrid 28806 Spānija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: „Zāļu apraksts”, 4.2. apakšpunkts).

C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
• Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums
Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu pirmais periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums 6 mēnešu laikā pēc reģistrācijas apliecības piešķiršanas.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP)
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjauninātajos apstiprinātajos RPP.
Atjaunināts RPP jāiesniedz: • pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.

E. ĪPAŠAS SAISTĪBAS, LAI VEIKTU PĒCREĢISTRĀCIJAS PASĀKUMUS ZĀLĒM, KAS REĢISTRĒTAS „IZŅĒMUMA KĀRTĀ”

Tā kā šī ir reģistrācija „izņēmuma kārtā” un saskaņā ar EK Regulas Nr. 726/2004 14. panta 8. punktu, RAĪ noteiktajā laika posmā jāveic šādi pasākumi:>

Apraksts
Lai iegūtu ilgtermiņa drošuma un efektivitātes datus par pacientiem, kas ārstēti ar henodezoksiholskābi, RAĪ iesniegs pētījuma rezultātus, kas iegūti no pacientu reģistra, kurā apkopoti dati par zīdaiņiem, bērniem un pusaudžiem no 1 gada līdz 18 gadu vecumam un pieaugušajiem ar iedzimtiem primārās žultsskābes sintēzes traucējumiem, kas radušies sterola 27 hidroksilāzes deficīta

Izpildes termiņš Protokols — līdz 30/11/2017
Pētījuma rezultāti —

11

dēļ.

PADZ un

ikgadējie

atkārtotie

izvērtējumi

12

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
13

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
14

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJĀ KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Chenodeoxycholic acid Leadiant 250 mg cietās kapsulas Chenodeoxycholic acid 2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra kapsula satur 250 mg henodezoksiholskābes.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 100 cietās kapsulas
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der.līdz:
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
15

11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Leadiant GmbH Liebherrstr. 22 80538 Munich Vācija 12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/16/1110/001 13. SĒRIJAS NUMURS Ser.: 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU 16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Chenodeoxycholic acid Leadiant 17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā ir iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: {numurs} SN: {numurs} NN: {numurs}
16

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES BLISTERIEPAKOJUMI 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Chenodeoxycholic acid Leadiant 250 mg cietās kapsulas Chenodeoxycholic acid 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Leadiant GmbH 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
17

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
18

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Chenodeoxycholic acid Leadiant 250 mg cietās kapsulas Chenodeoxycholic acid
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī
uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Chenodeoxycholic acid Leadiant un kādam nolūkam tās lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Chenodeoxycholic acid Leadiant lietošanas 3. Kā lietot Chenodeoxycholic acid Leadiant 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Chenodeoxycholic acid Leadiant 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Chenodeoxycholic acid Leadiant un kādam nolūkam tās lieto
Chenodeoxycholic acid Leadiant kapsulas satur vielu, ko sauc par henodezoksiholskābi. Šo vielu normālā situācijā aknas ražo no holesterīna. Tā ir daļa no žults, šķidruma, kas palīdz sagremot ēdienā esošos lipīdus un vitamīnus. Pacienti ar retu slimību, tā saukto cerebrotendinozo ksantomatozi (cerebrotendinous xanthomatosis -CTX), nespēj saražot henodezoksiholskābi, un tas izraisa lipīdu uzkrājumu veidošanos dažādās ķermeņa vietās. Tas var izraisīt bojājumus skartajās vietās.
Chenodeoxycholic acid Leadiant kapsulas cerebrotendinozo ksantomatozi ārstē, aizvietojot henodezoksiholskābi, un tas novērš lipīdu uzkrājumu veidošanos.
Chenodeoxycholic acid Leadiant kapsulas var lietot no viena mēneša vecuma, un pacientiem ar cerebrotendinozo ksantomatozi būs nepieciešama ārstēšana visu atlikušo dzīvi.
2. Kas Jums jāzina pirms Chenodeoxycholic acid Leadiant lietošanas
Nelietojiet Chenodeoxycholic acid Leadiant šādos gadījumos - ja Jums ir alerģija pret henodeoksiholskābi vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Chenodeoxycholic acid Leadiant ir jālieto mediķu uzraudzībā. Ārstēšanas laikā Jūsu ārsts veiks asins un urīna testus, lai kontrolētu Jūsu reakciju uz šīm zālēm un pielāgotu devu, ja nepieciešams. Jūsu ārsts sniegs Jums ieteikumu, ja Jums jebkāda iemesla dēļ būs jāpārtrauc ārstēšana ar Chenodeoxycholic acid Leadiant.
Zīdaiņi Chenodeoxycholic acid Leadiant drošums un efektivitāte zīdaiņiem, kas ir jaunāki par vienu mēnesi, nav pētīta.
19

Citas zāles un Chenodeoxycholic acid Leadiant Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Sekojošās zāles var ietekmēt Chenodeoxycholic acid Leadiant līmeņus: • ciklosporīns un sirolims (zāles imūnsistēmas nomākšanai); • fenobarbitāls (zāles, ko lieto epilepsijas ārstēšanai).
Ja Jūsu ārsts atzīs, ka Jums ir nepieciešams lietot ciklosporīnu, sirolimu vai fenobarbitālu, viņš rūpīgi kontrolēs asins un urīna testu rezultātus un pielāgos Chenodeoxycholic acid Leadiant devu, ja nepieciešams.
Perorālie kontracepcijas līdzekļi var ietekmēt to, kā Chenodeoxycholic acid Leadiant darbosies, padarot to mazāk efektīvu. Perorālos kontracepcijas līdzekļus lietot Chenodeoxycholic acid Leadiant lietošanas laikā nav ieteicams. Apspriediet piemērotas kontracepcijas metodes ar savu ārstu.
Sekojošās zāles var samazināt Chenodeoxycholic acid Leadiant efektu: • holestiramīns, kolestipols (tā sauktie žultsskābju sekvestranti); • zāles grēmu ārstēšanai (antacīdi), kas satur alumīnija hidroksīdu un/vai smektītu (alumīnija oksīdu).
Ja Jums ir jālieto holestiramīns, tad Chenodeoxycholic acid Leadiant ir jālieto vai nu vienu stundu pirms holesteramīna, vai 4–6 stundas pēc tās. Citas šajā sarakstā norādītās zāles lietojiet 2 stundas pirms vai 2 stundas pēc Chenodeoxycholic acid Leadiant lietošanas.
Pastāstiet ārstam, ja lietojat kādas no šīm zālēm.
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Chenodeoxycholic acid Leadiant lietošana grūtniecības un barošanas ar krūti laikā nav ieteicama. Nav zināms, vai Chenodeoxycholic acid Leadiant izdalās cilvēka pienā.
Sievietēm Chenodeoxycholic acid Leadiant lietošanas laikā ir jālieto efektīva kontracepcijas metode. Perorāli kontracepcijas līdzekļi nav ieteicami. Apspriediet piemērotas kontracepcijas metodes ar savu ārstu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nav sagaidāms, ka Chenodeoxycholic acid Leadiant acid ietekmēs Jūsu spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
3. Kā lietot Chenodeoxycholic acid Leadiant
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam.
Parastā sākuma deva pieaugušajiem ir viena 250 mg kapsula trīs reizes dienā. Maksimālā deva ir viena 250 mg kapsula četras reizes dienā. Kapsulas ir jānorij veselas, kopā ar ūdeni, apmēram vienā un tajā pašā laikā katru dienu. Kapsulas var lietot kopā ar ēdienu vai bez tā. Ārsts var pieņemt lēmumu palielināt Jūsu devu atkarībā no tā, kā Jūsu ķermenis reaģē uz ārstēšanu. Jūsu ārsts Jums izstāstīs, cik daudz kapsulu Jums būs jālieto un kad Jums būs jālieto kapsulas.
Lietošana bērniem (vecumā no viena mēneša līdz 18 gadiem) Zīdaiņu un bērnu devas tiks aprēķinātas atbilstoši bērna ķermeņa masai. Sākuma deva tiks aprēķināta kā 5 mg uz kg dienā. Maksimālā deva bērniem ir 15 mg uz kg dienā. Ārsts nolems, cik bieži un kad
20

Jūsu bērnam ir jāsaņem deva(-as), lai iegūtu kopējo dienas devu. Ārsts var mainīt devu atkarībā no tā, kā Jūsu bērns reaģē uz ārstēšanu.
Zīdaiņiem, bērniem un tiem, kas nevar norīt kapsulas un/vai kuriem ir jālieto devas, kas ir mazākas par 250 mg, kapsulu var atvērt un saturu sajaukt ar 8,4% nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumu. Aktīvā viela tiks izšķīdināta nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumā un ne viss kapsulas saturs izšķīdīs, tādēļ šķīdums izskatīsies pēc suspensijas. Suspensiju Jums nodrošinās Jūsu aptieka. Jūsu ārsts vai farmaceits Jums sniegs norādījumus par to, kāds suspensijas daudzums Jūsu bērnam ir jālieto un cik bieži tas ir jādara.
Ja esat lietojis Chenodeoxycholic acid Leadiant vairāk nekā noteikts Maz ticams, ka Chenodeoxycholic acid Leadiant izraisīs smagas blakusparādības. Vērsieties pie ārsta, ja Jūs vai Jūsu bērns esat lietojuši vairāk par noteikto daudzumu.
Ja esat aizmirsis lietot Chenodeoxycholic acid Leadiant Lietojiet nākamo devu, kad parasti būtu to lietojis. Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu.
Ja pārtraucat lietot Chenodeoxycholic acid Leadiant Šīs zāles ir paredzētas ilgstošai lietošanai. Nepārtrauciet lietot Chenodeoxycholic acid Leadiant , iepriekš nekonsultējoties ar ārstu. Ja pārtrauksiet lietot šīs zāles, Jūsu simptomi var pasliktināties.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Blakusparādības ar biežumu “nav zināmi” (nav iespējams noteikt pēc pieejamajiem datiem): • aizcietējums, • normai neatbilstoši aknu testu rezultāti.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Chenodeoxycholic acid Leadiant
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes un blisteriepakojuma pēc “Derīgs līdz”/“EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
- Ko Chenodeoxycholic acid Leadiant satur - Aktīvā viela ir henodezoksiholskābe. - Katra kapsula satur 250 mg henodezoksiholskābes. - Citas sastāvdaļas ir:
21

Kapsulas saturs: kukurūzas ciete, magnija stearāts, bezūdens koloidālais silīcija dioksīds, ūdens, Kapsulas apvalks: želatīns, titāna dioksīds (E 171), hinolīna dzeltenais (E 104), eritrozīns (E 127) Chenodeoxycholic acid Leadiant ārējais izskats un iepakojums Chenodeoxycholic acid Leadiant tiek piegādātas cietu kapsulu formā. Kapsulas sastāv no dzeltena korpusa un oranža vāciņa. Kapsula satur baltu, presētu pulveri. Chenodeoxycholic acid Leadiant ir pieejama blisteriepakojumos, kas satur 100 cietas kapsulas. Reģistrācijas apliecības īpašnieks Leadiant GmbH Liebherrstr. 22 80538 Munich Vācija e-pasts: info@leadiantbiosciences.com Ražotājs Pharmaloop S.L. C/Bolivia, no 15 Polígono Industrial Azque Alcalá de Henares Madrid 28806 Spānija Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta <{MM/GGGG}>.
Citi informācijas avoti Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu. Tur ir arī saites uz citām tīmekļa vietnēm par retām slimībām un to ārstēšanu.
22

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Informācija veselības aprūpes speciālistiem Pacientiem, kas nespēj norīt kapsulas Bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem, kas nevar norīt kapsulas un/vai kuriem ir jālieto devas, kas ir mazākas par 250 mg, kapsulas var atvērt un saturu pievienot 25 ml 8,4% nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumam (1 mmol/l), lai iegūtu 10 mg/ml henodezoksiholskābes suspensiju. Zīdaiņiem kapsulas var atvērt un saturu pievienot 50 ml 8,4% nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumam (1 mmol/l), lai iegūtu 5 mg/ml henodezoksiholskābes suspensiju. Maisiet suspensiju, līdz viss pulveris ir suspendējies. Nokasiet trauciņa malām pielipušo pulveri, iejauciet suspensijā un maisiet (apmēram 5 minūtes), lai pārliecinātos, ka nav kunkuļu. Suspensija ir gatava, kad nav redzamu kunkuļu vai pulvera. Iegūtā suspensija satur 22,9 mg nātrija / ml, kas jāievēro pacientiem ar kontrolētu nātrija diētu. Šo suspensiju ir ieteicams sagatavot aptiekā, vecākiem sniedzot norādījumus par to, kā lietott suspensiju. Suspensija jāglabā stikla pudelē. To nedrīkst glabāt ledusskapī vai sasaldēt. Tad suspensija būs stabila līdz 7 dienām. Aptiekai ir jānodrošina atbilstošā izmēra graduētas perorālas dozējošās šļirces suspensijas ievadīšanai. Pareizos tilpumus ir ieteicams iezīmēt uz perorālas šļirces. Uz pudeles ir jāpielīmē aptiekas etiķete, kurā jānorāda pacienta vārds, norādījumi par devām, datums, līdz kuram jāizlieto zāles, zāļu nosaukums un cita pieprasītā informācija saskaņā ar vietējo aptieku noteikumiem. Ārstam ir jāsniedz informācija par ievadāmo devu atkarībā no bērna ķermeņa masas. Devu diapazons bērniem ir 5–15 mg/kg dienā.
23

Devas aprēķins (bērniem no 1 līdz 12 gadiem, pusaudžiem no 12 līdz 18 gadiem un pieaugušajiem)

henodezoksiholskābes 10 mg/ml suspensijai

Dienas deva:

(Ķermeņa masa kg) x (deva mg/kg ) = dienas deva mg

Dalītā deva*

(Dienas deva mg) = Dalītā deva mg (Devu biežums)

Lietojamais tilpums: (Dalītā deva mg x1 ml) = Lietojamais suspensijas daudzums 10 mg

Piemērs:

10 kg pacients, kura deva ir 15 mg/kg henodezoksiholskābes.

Kopējā dienas deva = 10 kg x 15 mg/kg = 150 mg

Dalītā deva, ja lieto trīs reizes dienā = 150 mg = 50 mg
3

Atbilstošais lietojamās suspensijas daudzums ir = (50 mg x 1 ml) = 5 ml
10 mg

*dalīto devu skaits atkarībā no ārsta ieteikuma.

Devas aprēķins (bērniem no 1 mēneša līdz 1 gadam) henodezoksiholskābes 5 mg/ml suspensijai

Dienas deva:

(Ķermeņa masa kg x deva mg/kg) = dienas deva mg

Dalītā deva*

(Dienas deva mg) = Dalītā deva mg (Devu biežums)

Lietojamais tilpums: (Dalītā deva mg x1 ml) = Lietojamais suspensijas daudzums 5 mg

Piemērs:

3 kg pacients, kura deva ir 5 mg/kg henodezoksiholskābes.

Kopējā dienas deva = 3 kg x 5 mg/kg = 15 mg

Dalītā deva, ja lieto trīs reizes dienā = 15 mg = 5 mg
3

Atbilstošais lietojamās suspensijas daudzums ir = (5 mg x 1 ml) = 1 ml
5 mg

*dalīto devu skaits atkarībā no ārsta ieteikuma.

24