Bexsero

Suspensija injekcijām

Bexsero

Stikla pilnšļirce ar 1 adatu, N1
Meningococcal group B Vaccine (rDNA component adsorbed)

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

EU/1/12/812/001

Zāļu reģistrācijas numurs

EU/1/12/812/001

Ražotājs

Novartis Vaccines and Diagnostics S.r.l., Italy

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

14-JAN-13

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

1 UD

Zāļu forma

Suspensija injekcijām

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

GSK Vaccines S.r.l., Italy

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Bexsero suspensija injekcijai pilnšļircē Meningococcal group B Vaccine (rDNA, component, adsorbed) B grupas meningokoku vakcīna (rDNS, komponentu, adsorbēta)

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

Viena deva (0,5 ml) satur:

Rekombinants B grupas Neisseria meningitidis NHBA konjugētais proteīns 1, 2, 3 Rekombinants B grupas Neisseria meningitidis NadA proteīns 1, 2, 3 Rekombinants B grupas Neisseria meningitidis fHbp konjugētais proteīns 1, 2, 3
Ārējās membrānas vezikulas (OMV — Outer Membrane Vesicles) no B grupas
Neisseria meningitidis celma NZ98/254, kas noteikts kā kopējais PorA P1.4 saturošo proteīnu daudzums 2

50 mikrogramu 50 mikrogramu 50 mikrogramu 25 mikrogrami

1 iegūts no E. coli šūnām, izmantojot rekombinantās DNS tehnoloģiju 2 adsorbēts uz alumīnija hidroksīda (0,5 mg Al³+) 3 NHBA (Neisserial Heparin Binding Antigen (heparīnu saistošs Neisseria antigēns)),
NadA (Neisseria adhesin A (Neisseria A adhezīns)), fHbp (factor H binding protein
(H faktoru saistošs proteīns))

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA
Suspensija injekcijai. Balta, opalescējoša, šķidra suspensija.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Bexsero ir indicēts indivīdu no 2 mēnešu vecuma aktīvai imunizācijai pret invazīvu meningokoku slimību, ko izraisa B grupas Neisseria meningitidis. Veicot vakcināciju, jāņem vērā invazīvās slimības radītā ietekme dažādās vecuma grupās un B grupas celmu antigēna epidemioloģijas mainīgais raksturs dažādos ģeogrāfiskajos apvidos. Lai iegūtu informāciju par aizsardzību pret konkrētām B grupas celmiem, skatīt 5.1. apakšpunktu. Šī vakcīna jālieto atbilstoši oficiālām rekomendācijām.

2

4.2. Devas un lietošanas veids

Devas

1. tabula. Kopsavilkums par devām

Vecums pirmās devas ievadīšanas
laikā

Primārā imunizācija

Intervāls starp primārajām devām

Revakcinācija

Zīdaiņi vecumā

Jā, viena deva vecumā

no 2 līdz 5 mēnešiem a

Trīs 0,5 ml devas Vismaz 1 mēnesis no 12 līdz 15 mēnešiem ar vismaz 6 mēnešu intervālu starp primārās

Zīdaiņi vecumā no 3 līdz 5 mēnešiem

Divas 0,5 ml devas

Vismaz 2 mēneši

vakcinācijas sēriju un revakcinācijas devu b, c

Zīdaiņi vecumā no 6 līdz
11 mēnešiem

Divas 0,5 ml devas

Vismaz 2 mēneši

Jā, viena deva otrajā dzīves gadā ar vismaz 2 mēnešu intervālu starp
primārās vakcinācijas sēriju un revakcinācijas devu c

Bērni vecumā no 12 līdz
23 mēnešiem

Divas 0,5 ml devas

Vismaz 2 mēneši

Jā, viena deva ar 12 – 23 mēnešu
intervālu starp primārās vakcinācijas sēriju un revakcinācijas devu c

Bērni vecumā

Pamatojoties uz oficiālajiem

no 2 līdz 10 gadiem

ieteikumiem, attiecībā uz

Pusaudži

Divas 0,5 ml devas

Vismaz 1 mēnesis

personām, kuras joprojām ir pakļautas meningokoku izraisītas

(no 11 gadiem)

slimības riskam, jāapsver

un pieaugušie *

revakcinācijas devas

nepieciešamībad

a Pirmā deva jāievada ne agrāk kā 2 mēnešu vecumā. Bexsero drošums un efektivitāte, lietojot

zīdaiņiem vecumā līdz 8 nedēļām, līdz šīm nav pierādīta. Dati nav pieejami.

b Ja revakcinācija tiek atlikta, tā jāveic ne vēlāk kā 24 mēnešu vecumā.

c Skatīt 5.1. apakšpunktu. Nepieciešamība pēc turpmākām revakcinācijas devām un to

ievadīšanas laiks vēl nav noteikti.

d Skatīt 5.1. apakšpunktu.

* Datu par 50 gadiem vecāku pieaugušo vakcināciju nav.

Lietošanas veids

Vakcīnu ievada dziļas intramuskulāras injekcijas veidā, kā piemērotāko vietu izvēloties augšstilba anterolaterālo daļu zīdaiņiem vai augšdelma deltveida muskuli vecākiem indivīdiem.

Ja vienlaicīgi tiek ievadītas vairākas vakcīnas, jāizvēlas dažādas injekcijas vietas.

Vakcīnu nedrīkst ievadīt intravenozi, subkutāni vai intradermāli, un to nedrīkst vienā šļircē samaisīt ar citām vakcīnām.

Norādījumus par šīs vakcīnas sagatavošanu pirms lietošanas skatīt 6.6. apakšpunktā.

4.3. Kontrindikācijas

Paaugstināta jutība pret aktīvajām vielām vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.

4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Tāpat kā citu vakcīnu gadījumā, Bexsero ievadīšana jāatliek personām, kurām ir akūta smaga slimība ar febrilu ķermeņa temperatūru. Taču viegla infekcija, piemēram, saaukstēšanās, nav iemesls vakcinācijas atlikšanai.

3

Nedrīkst ievadīt intravaskulāri.
Kā tas ir parasti pēc jebkuras injicējamas vakcīnas ievadīšanas, jābūt ātri pieejamai atbilstošai medicīniskai palīdzībai un uzraudzībai gadījumā, ja pēc vakcinācijas rodas anafilaktiska reakcija.
Pēc vakcinācijas kā psihogēna atbildes reakcija uz injekciju ar adatu var rasties ar trauksmi saistītas blakusparādības, tai skaitā vazovagālas reakcijas (sinkope), hiperventilācija, kā arī ar stresu saistītas blakusparādības (skatīt 4.8. apakšpunktu). Svarīgi ir ievērot noteikto procedūru, lai ģīboņa gadījumā nerastos traumas.
Šo vakcīnu nedrīkst ievadīt indivīdiem ar trombocitopēniju vai jebkādiem koagulācijas traucējumiem, kas varētu būt kontrindikācija intramuskulārai injekcijai, izņemot gadījumus, kad iespējamais ieguvums pārliecinoši atsver ievadīšanas radīto risku.
Tāpat kā jebkuras vakcīnas gadījumā, arī vakcinējoties ar Bexsero, visi vakcinētie var netikt aizsargāti. Bexsero nav paredzēts aizsardzības nodrošināšanai pret visiem cirkulējošiem B grupas meningokoku celmiem (skatīt 5.1. apakšpunktu).
Tāpat kā daudzu vakcīnu gadījumā, veselības aprūpes speciālistiem ir jāzina, ka pēc vakcinācijas zīdaiņiem un bērniem (līdz 2 gadu vecumam) var paaugstināties ķermeņa temperatūra. Profilaktiska pretdrudža līdzekļu lietošana vakcinēšanas laikā un tūlīt pēc tās var samazināt temperatūras paaugstināšanās reakcijas sastopamību un tās intensitāti pēc vakcinācijas. Pretdrudža līdzekļu ordinēšana zīdaiņiem un bērniem (līdz 2 gadu vecumam) jāveic saskaņā ar vietējām vadlīnijām.
Indivīdiem ar traucētu imūnreakciju – vai nu imunitāti nomācošas terapijas, vai ģenētiska traucējuma, vai cita cēloņa dēļ – aktīvas imunizācijas gadījumā var izstrādāties mazāk antivielu. Ir pieejami dati par imunitātes veidošanos indivīdiem ar komplementa sistēmas olbaltumu deficītu, asplēniju vai liesas disfunkciju (skatīt 5.1. apakšpunktu).
Indivīdiem, kuriem ģimenē ir komplementa deficīts (piemēram, C3 vai C5 deficīts) un indivīdiem, kuri saņem terminālo komplementa aktivāciju nomācošu terapiju (piemēram, ekulizumabu), ir paaugstināts B grupas Neisseria meningitidis izraisītas invazīvas slimības risks, pat ja viņiem pēc vakcinācijas ar Bexsero izveidojas antivielas.
Nav datu par Bexsero lietošanu par 50 gadiem vecākiem indivīdiem un ir ierobežots datu apjoms par pacientiem ar hroniskām slimībām.
Veicot primārās imunizācijas sērijas ļoti neiznēsātiem (priekšlaicīgi dzimušiem) zīdaiņiem (kuri dzimuši ≤28. grūtniecības nedēļās), it īpaši tiem, kuriem anamnēzē ir elpošanas sistēmas nepietiekama brieduma pazīmes, jāapsver iespējamais apnojas risks un nepieciešamība uzraudzīt zīdaiņa elpošanu 48–72 stundas pēc vakcīnas ievadīšanas. Vakcinēšana šai zīdaiņu grupai sniedz lielu ieguvumu, tāpēc to nedrīkst atlikt vai no tās atteikties.
Šļirces uzgalis var saturēt dabisko gumijas lateksu. Kaut gan alerģisku reakciju risks ir ļoti mazs, pirms vakcīnas ievadīšanas veselības aprūpes speciālistiem ir jāizvērtē ieguvums un iespējamais risks indivīdiem, kuriem anamnēzē ir diagnosticēta paaugstināta jutība pret lateksu.
Ražošanas procesa sākumposmā tiek izmantots kanamicīns, kas tiek izņemts turpmākajos ražošanas posmos. Kanamicīna (ja tāds ir) koncentrācija gatavā vakcīnā nepārsniedz 0,01 mikrogramu devā. Nav noteikts, vai Bexsero ir droši lietot pacientiem ar paaugstinātu jutību pret kanamicīnu.
4

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Lietošana kopā ar citām vakcīnām
Bexsero var ievadīt vienlaicīgi ar jebkuru no tālāk minētajiem vakcīnas antigēniem monovalentas vai kombinētas vakcīnas veidā: difterija, stingumkrampji, bezšūnu garais klepus, B tipa Haemophilus influenzae, inaktivēts poliomielīts, B hepatīts, heptavalents pneimokoku konjugāts, masalas, epidēmiskais parotīts, masaliņas, vējbakas un A, C, W, Y meningokoku grupas konjugāts.
Klīniskajos pētījumos ir pierādīts, ka Bexsero ievadīšana neietekmē imūnsistēmas atbildes reakciju pret vienlaicīgi ievadītām standarta vakcīnām, jo antivielu atbildes reakcijas rādītāji neatpalika no atsevišķi ievadīto standarta vakcīnu atbildes reakcijas rādītājiem. Pētījumos tika konstatēti arī pretrunīgi rezultāti attiecībā uz 2. tipa inaktivēta poliovīrusa, 6B serotipa pneimokoku konjugāta un zemāku antivielu titru atbildes reakciju uz garā klepus pertaktīna antigēnu, taču šie dati neliecina par klīniski būtisku mijiedarbību.
Palielinātā drudža, jutīguma injekcijas vietā, ēšanas paradumu maiņas un uzbudināmības riska dēļ, Bexsero ievadot vienlaicīgi ar iepriekšminētajām vakcīnām, var apsvērt atsevišķu vakcināciju, ja iespējams. Paracetamola profilaktiska lietošana samazina drudža sastopamību un smaguma pakāpi, neietekmējot Bexsero vai standarta vakcīnu imunogenitāti. Pretdrudža līdzekļu, izņemot paracetamola, ietekme uz imūnsistēmas atbildes reakciju nav pētīta.
Bexsero un citu vakcīnu, kas nav minētas iepriekš, vienlaicīga ievadīšana nav pētīta.
Ievadot Bexsero vienlaicīgi ar citām vakcīnām, jāizvēlas atšķirīga injekcijas vieta (skatīt 4.2. apakšpunktu).
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Klīniskie dati par lietošanu grūtniecības laikā nav pietiekami.
Potenciālais risks grūtniecēm nav zināms. Taču, ja pastāv acīmredzams saskares risks ar meningokoku infekciju, vakcināciju nedrīkst atlikt.
Pētījumā, trušu mātītēm atbilstoši ķermeņa masai ievadot Bexsero devu, kas 10 reižu pārsniedza līdzvērtīgu devu cilvēkam, rēķinot atbilstoši ķermeņa masai, netika iegūti pierādījumi par mātītes vai augļa toksicitāti vai ietekmi uz grūtniecību, mātītes uzvedību, mātītes auglību vai postnatālo attīstību.
Barošana ar krūti
Drošuma dati par vakcīnas ievadīšanu sievietēm un viņu bērniem krūts barošanas laikā nav pieejami. Pirms tiek pieņemts lēmums par imunizāciju krūts barošanas laikā, jāapsver ieguvumu/riska attiecība.
Vakcinētajām trušu mātītēm vai to mazuļiem 29 zīdīšanas dienās netika novērotas nevēlamas blakusparādības. Bexsero darbojās imunogēni dzīvnieku mātītēm, kas tika vakcinētas pirms zīdīšanas sākšanas, un antivielas tika konstatētas arī to mazuļiem, taču antivielu koncentrācija netika konstatēta pienā.
Fertilitāte
Datu par ietekmi uz cilvēku fertilitāti nav.
Pētījumos ar dzīvniekiem nav novērota nevēlama ietekme uz auglību dzīvnieku mātītēm.
5

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Bexsero neietekmē vai nedaudz ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Tomēr dažas no blakusparādībām, kas minētas 4.8. apakšpunktā “Nevēlamās blakusparādības”, īslaicīgi var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus vai apkalpot mehānismus.

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Drošuma profila kopsavilkums

Bexsero lietošanas drošums tika vērtēts 17 pētījumos, tai skaitā 10 randomizētos, kontrolētos klīniskajos pētījumos, kuros piedalījās 10 565 pētāmās personas (no 2 mēnešu vecuma), saņemot vismaz vienu Bexsero devu. Bexsero tika ievadīts 6837 zīdaiņiem un bērniem (jaunākiem par 2 gadiem), 1051 bērnam (vecumā no 2 līdz 10 gadiem) un 2677 pusaudžiem un pieaugušajiem. No visām pētāmajām personām, kuras saņēma primāro Bexsero zīdaiņu sēriju, 3285 pētāmās personas otrajā dzīves gadā tika revakcinētas.

Zīdaiņiem un bērniem (līdz 2 gadu vecumam) klīniskajos pētījumos visbiežāk novērotās lokālās un sistēmiskās nevēlamās blakusparādības bija jutīgums un eritēma injekcijas vietā, drudzis un uzbudināmība.

Klīniskajos pētījumos ar zīdaiņiem, kuri tika vakcinēti 2, 4, un 6 mēnešu vecumā, drudzis (≥38°C) tika novērots 69–79% pētāmo personu, ja Bexsero tika ievadīts vienlaicīgi ar standarta vakcīnām (tās saturēja šādus antigēnus: heptavalents pneimokoku konjugāts, difterija, stingumkrampji, bezšūnu garais klepus, B hepatīts, inaktivēts poliomielīts un B tipa Haemophilus influenzae), salīdzinot ar 44–59% pētāmo personu, kuras saņēma tikai standarta vakcīnu. Pēc zīdaiņu vakcinēšanas, ievadot Bexsero reizē ar standarta vakcīnām, tika ziņots arī par biežāku pretdrudža līdzekļu lietošanu. Klīniskajos pētījumos, ievadot Bexsero vienu pašu, drudža gadījumu biežums bija līdzīgs, kā ievadot standarta zīdaiņu vakcīnas. Attīstoties drudzim, vairumā gadījumu tam bija paredzama norises gaita, kas lielākajai daļai indivīdu mazinājās vienu dienu pēc vakcinēšanas.

Pusaudžiem un pieaugušajiem visbiežāk novērotās lokālās un sistēmiskās nevēlamās blakusparādības bija sāpes injekcijas vietā, nespēks un galvassāpes.

Ievadot nākamās vakcinācijas sērijas devas, netika novērota nevēlamo blakusparādību biežuma vai to smaguma pakāpes paaugstināšanās.

Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulas veidā

Nevēlamās blakusparādības (pēc primārās imunizācijas vai revakcinācijas), kas tika uzskatītas par vismaz iespējami saistītām ar vakcināciju, iedalītas pēc to biežuma.

Biežuma kategorijas definētas šādi:

Ļoti bieži:

(≥1/10)

Bieži:

(≥1/100 līdz <1/10)

Retāk:

(≥1/1 000 līdz <1/100)

Reti:

(≥1/10 000 līdz <1/1 000)

Ļoti reti:

(<1/10 000)

Nav zināmi:

(nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)

Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.

Par Bexsero nevēlamām blakusparādībām ir ziņots ne tikai klīniskajos pētījumos, bet arī brīvprātīgi visā pasaulē pēc zāļu nonākšanas tirgū. Šīs nevēlamās blakusparādības ir norādītas tālāk. Tā kā par šīm blakusparādībām tiek ziņots brīvprātīgi un šīs populācijas apmēri nav zināmi, ne vienmēr ir

6

iespējams precīzi aprēķināt nevēlamo blakusparādību biežumu, un tāpēc tās tiek norādītas ar biežumu “nav zināmi”.
Zīdaiņi un bērni (līdz 10 gadu vecumam)
Imūnās sistēmas traucējumi Nav zināmi: alerģiskas reakcijas (tai skaitā anafilaktiskas reakcijas)
Vielmaiņas un uztures traucējumi Ļoti bieži: ēšanas traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi Ļoti bieži: miegainība, neparasta raudāšana, galvassāpes Retāk: krampji (tai skaitā febrili krampji) Nav zināmi: hipotoniska - hiporeaktivitātes epizode, smadzeņu mīkstā apvalka kairinājums (ir bijuši sporādiski ziņojumi par smadzeņu mīkstā apvalka kairinājuma pazīmēm, tādām kā spranda stīvums vai fotofobija, neilgi pēc vakcinācijas. Šie simptomi bijuši vieglas pakāpes un pārejoši.)
Asinsvadu sistēmas traucējumi Retāk: ādas bālums (reti pēc revakcinācijas) Reti: Kavasaki sindroms
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Ļoti bieži: caureja, vemšana (retāk pēc revakcinācijas)
Ādas un zemādas audu bojājumi Ļoti bieži: izsitumi (bērniem vecumā no 12 līdz 23 mēnešiem) (retāk pēc revakcinācijas) Bieži: izsitumi (zīdaiņiem un bērniem vecumā no 2 līdz 10 gadiem) Retāk: ekzēma Reti: nātrene
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi Ļoti bieži: artralģija
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā Ļoti bieži: drudzis (≥38°C), jutīgums injekcijas vietā (tai skaitā stiprs jutīgums injekcijas vietā, kas saistīts ar raudāšanu, kustinot locekli, kurā veikta injekcija), eritēma injekcijas vietā, injekcijas vietas pietūkums, sacietējums injekcijas vietā, uzbudināmība Retāk: drudzis (≥40°C) Nav zināmi: reakcijas injekcijas vietā (ieskaitot pārmērīgu ekstremitātes, kurā ievadīta vakcīna, pietūkumu, pūšļus injekcijas vietā vai ap to un mezgliņu injekcijas vietā, kas var saglabāties ilgāk par vienu mēnesi)
Pusaudži (no 11 gadu vecuma) un pieaugušie
Imūnās sistēmas traucējumi Nav zināmi: alerģiskas reakcijas (tai skaitā anafilaktiskas reakcijas)
Nervu sistēmas traucējumi Ļoti bieži: galvassāpes Nav zināmi: sinkope vai vazovagālas atbildes reakcijas uz injekciju, smadzeņu mīkstā apvalka kairinājums (ir bijuši sporādiski ziņojumi par smadzeņu mīkstā apvalka kairinājuma pazīmēm, tādām kā spranda stīvums vai fotofobija, neilgi pēc vakcinācijas. Šie simptomi bijuši vieglas pakāpes un pārejoši.)
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Ļoti bieži: slikta dūša
7

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi Ļoti bieži: mialģija, artralģija
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā Ļoti bieži: sāpes injekcijas vietā (tai skaitā stipras sāpes injekcijas vietā, kas saistītas ar nespēju veikt ikdienas aktivitātes), injekcijas vietas pietūkums, sacietējums injekcijas vietā, eritēma injekcijas vietā, nespēks Nav zināmi: drudzis, reakcijas injekcijas vietā (ieskaitot pārmērīgu ekstremitātes, kurā ievadīta vakcīna, pietūkumu, pūšļus injekcijas vietā vai ap to un mezgliņu injekcijas vietā, kas var saglabāties ilgāk par vienu mēnesi)
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Pieredze par pārdozēšanu ir neliela. Pārdozēšanas gadījumā ir jākontrolē pacienta dzīvībai svarīgās funkcijas un ir ieteicams nodrošināt simptomātisku ārstēšanu.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: meningokoku vakcīnas, ATĶ kods: J07AH09
Darbības mehānisms
Imunizācija, izmantojot Bexsero, ir paredzēta, lai stimulētu tādu baktericīdo antivielu veidošanos, kas atpazīst vakcīnas NHBA, NadA, fHbp un PorA P1.4 antigēnus (ārējās membrānas vezikulās esošais antigēns ar dominējošo imunitātes iedarbību) un kurām ir sagaidāma aizsargājoša iedarbība pret invazīvo meningokoku ierosināto slimību. Tā kā konstatējama šo antigēnu mainīga ekspresija uz dažādiem celmiem, meningokokus, kuriem šo antigēnu ekspresijas līmenis ir pietiekams, iznīcina vakcīnas radītās antivielas. Meningokoku antigēnu noteikšanas sistēma (MATS — Meningococcal Antigen Typing System) tika izstrādāta, lai saistītu B grupas meningokoku baktēriju dažādu celmu antigēnu profilus ar baktēriju celmu iznīcināšanu baktericīdos seruma testos ar cilvēka izcelsmes komplementa klātbūtni (hSBA). Izpētot aptuveni 1000 dažādu invazīvo B grupas meningokoku izolātu, kas iegūti piecās Eiropas valstīs no 2007. līdz 2008. gadam, tika pierādīts, ka atkarībā no izcelsmes valsts 73–87% B grupas meningokoku izolātu ir attiecīgais MATS antigēna profils, uz kuru vakcīna iedarbojas. Kopumā 78% (ar 95% ticamības robežu 63–90%) no aptuveni 1000 baktēriju celmiem bija potenciāli jutīgi pret vakcīnas izraisītām antivielām.
Klīniskā efektivitāte
Klīniskie pētījumi, lai novērtētu Bexsero efektivitāti, nav veikti. Vakcīnas efektivitāte ir novērtēta, pierādot atbildes reakciju ar baktericīdu antivielu veidošanos serumā uz katru vakcīnas antigēnu (skatīt sadaļu “Imunogenitāte”).
Imunogenitāte
Atbildes reakciju ar baktericīdu antivielu veidošanos serumā uz katru no vakcīnas antigēniem (NadA, fHbp, NHBA un PorA P1.4) novērtēja, izmantojot B grupas meningokoku četru kontroles baktēriju celmu kopu. Baktericīdās antivielas pret šiem baktēriju celmiem tika noteiktas ar seruma baktericīdo
8

testu, izmantojot cilvēka izcelsmes serumu kā komplementa avotu (hSBA). Dati par visām vakcīnu shēmām, izmantojot atsauces celmu pret NHBA, nav pieejami. Vairums primārās imunogenitātes pētījumu bija randomizēti, kontrolēti, daudzcentru klīniskie pētījumi. Imunogenitāte tika novērtēta zīdaiņiem, bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem. Zīdaiņu un bērnu imunogenitāte Pētījumos ar zīdaiņiem pētījuma dalībniekiem ievadīja trīs Bexsero devas 2, 4 un 6 mēnešu vecumā vai 2, 3 un 4 mēnešu vecumā un revakcinācijas devu otrajā dzīves gadā, sākot no 12 mēnešu vecuma. Serums tika iegūts pirms vakcinācijas, vienu mēnesi pēc trešās vakcinācijas (skatīt 2. tabulu) un vienu mēnesi pēc revakcinācijas (skatīt 3. tabulu). Pagarinājuma pētījumā tika novērtēta imūnās atbildes reakcijas saglabāšanās vienu gadu pēc revakcinācijas devas ievadīšanas (skatīt 3. tabulu). Iepriekš nevakcinētiem bērniem otrajā dzīves gadā tika arī ievadītas divas devas, nosakot antivielu klātbūtni vienu gadu pēc otrās devas ievadīšanas (skatīt 4. tabulu). Imunogenitāte pēc divu devu ievadīšanas tika arī reģistrēta citā pētījumā ar zīdaiņiem, kuru vecums iesaistīšanās brīdī pētījumā bija no 6 līdz 8 mēnešiem (skatīt 4. tabulu). Zīdaiņiem vecumā no 3 līdz 5 mēnešiem klīniskajā pētījumā vērtēja divu devu shēmu ar sekojošu revakcināciju. Zīdaiņu (2 – 5 mēneši) imunogenitāte Trīs devu primārā vakcinācijas sērija ar sekojošu revakcināciju Imunogenitātes rādītāji vienu mēnesi pēc trīs Bexsero devu ievadīšanas zīdaiņiem 2, 3, 4 un 2, 4, 6 mēnešu vecumā ir apkopoti 2. tabulā. Augsta baktericīdo antivielu atbildes reakcija vienu mēnesi pēc trešās vakcinēšanas pret meningokoku kontroles celmiem pret fHbp, NadA un PorA P1.4 antigēniem tika novērota abās Bexsero vakcinācijas shēmu grupās. Tika novērota arī izteikta baktericīdo antivielu atbildes reakcija pret NHBA antigēnu zīdaiņiem, kuri tika vakcinēti pēc 2, 4 un 6 mēnešu vakcinācijas shēmas, taču šim antigēnam bija vājāka imunogenitāte, veicot vakcināciju pēc 2, 3 un 4 mēnešu vakcinācijas shēmas. Zemākas NHBA antigēna imunogenitātes klīniskā nozīmība, veicot vakcināciju pēc šīs shēmas, nav zināma.
9

2. tabula. Seruma baktericīdo antivielu atbildes reakcija 1 mēnesi pēc Bexsero trešās devas ievadīšanas 2, 3, 4 vai 2, 4, 6 mēnešu vecumā

Antigēns

Pētījums V72P13 Pētījums V72P12 Pētījums V72P16

2, 4, 6 mēneši

2, 3, 4 mēneši

2, 3, 4 mēneši

% seropozitīvs*

N=1149

N=273

N=170

fHbp

(95% TI) hSBA GMT**

100% (99-100) 91

99% (97-100) 82

100% (98-100) 101

(95% TI)

(87-95)

(75-91)

(90-113)

% seropozitīvs

N=1152

N=275

N=165

NadA

(95% TI) hSBA GMT

100% (99-100) 635

100% (99-100) 325

99% (97-100) 396

(95% TI)

(606-665)

(292-362)

(348-450)

% seropozitīvs

N=1152

N=274

N=171

PorA P1.4

(95% TI) hSBA GMT

84% (82-86) 14

81% (76-86) 11

78% (71-84) 10

(95% TI)

(13-15)

(9,14-12)

(8,59-12)

% seropozitīvs

N=100

N=112

N=35

NHBA

(95% TI) hSBA GMT

84% (75-91) 16

37% (28-46) 3,24

43% (26-61) 3,29

(95% TI)

(13-21)

(2,49-4,21)

(1,85-5,83)

* % seropozitīvs = pētāmo personu īpatsvars, kas sasniedza rādītāju hSBA ≥1:5.

** GMT = vidējais ģeometriskais titrs (Geometric Mean Titer).

Dati par baktericīdo antivielu klātbūtni 8 mēnešus pēc Bexsero ievadīšanas 2, 3 un 4 mēnešu vecumā un 6 mēnešus pēc Bexsero ievadīšanas 2, 4 un 6 mēnešu vecumā (pirms revakcinācijas laika atskaites punkts) un revakcinācijas dati pēc Bexsero ceturtās devas ievadīšanas 12 mēnešu vecumā ir apkopoti 3. tabulā. Šajā tabulā ir apkopoti arī dati par imūnsistēmas atbildes reakcijas noturīgumu vienu gadu pēc revakcinācijas.

10

3. tabula. Dati par seruma baktericīdo antivielu atbildes reakciju pēc revakcinācijas 12 mēnešus pēc primārās vakcīnu sērijas ievadīšanas 2, 3 un 4 vai 2, 4 un 6 mēnešu vecumā, kā arī dati par baktericīdo antivielu klātbūtni vienu gadu pēc revakcinācijas

Antigēns

2, 3, 4, 12 mēneši

2, 4, 6, 12 mēneši

pirms revakcinācijas*

N=81

N=426

% seropozitīvs** (95% TI)

58% (47-69)

82% (78-85)

hSBA GMT*** (95% TI)

5,79 (4,54-7,39)

10 (9,55-12)

1 mēnesi pēc revakcinācijas

N=83

N=422

fHbp

% seropozitīvs (95% TI)

100% (96-100)

100% (99-100)

hSBA GMT (95% TI)

135 (108-170)

128 (118-139)

12 mēnešus pēc revakcinācijas

N=299

% seropozitīvs (95% TI)

-

62% (56-67)

hSBA GMT (95% TI)

6,5 (5,63-7,5)

pirms revakcinācijas

N=79

N=423

% seropozitīvs (95% TI)

97% (91-100)

99% (97-100)

hSBA GMT (95% TI)

63 (49-83)

81 (74-89)

1 mēnesi pēc revakcinācijas

N=84

N=421

NadA

% seropozitīvs (95% TI)

100% (96-100)

100% (99-100)

hSBA GMT (95% TI)

1558 (1262-1923)

1465 (1350-1590)

12 mēnešus pēc revakcinācijas

N=298

% seropozitīvs (95% TI)

-

97% (95-99)

hSBA GMT (95% TI)

81 (71-94)

pirms revakcinācijas

N=83

N=426

% seropozitīvs (95% TI)

19% (11-29)

22% (18-26)

hSBA GMT (95% TI)

1,61 (1,32-1,96)

2,14 (1,94-2,36)

1 mēnesi pēc revakcinācijas

N=86

N=424

PorA P1.4

% seropozitīvs (95% TI)

97% (90-99)

95% (93-97)

hSBA GMT (95% TI)

47 (36-62)

35 (31-39)

12 mēnešus pēc revakcinācijas

N=300

% seropozitīvs (95% TI)

-

17% (13-22)

hSBA GMT (95% TI)

1,91 (1,7-2,15)

pirms revakcinācijas

N=69

N=100

% seropozitīvs (95% TI)

25% (15-36)

61% (51-71)

hSBA GMT (95% TI)

2,36 (1,75-3,18)

8,4 (6,4-11)

1 mēnesi pēc revakcinācijas

N=67

N=100

NHBA

% seropozitīvs (95% TI)

76% (64-86)

98% (93-100)

hSBA GMT (95% TI)

12 (8,52-17)

42 (36-50)

12 mēnešus pēc revakcinācijas

N=291

% seropozitīvs (95% TI)

-

36% (31–42)

hSBA GMT (95% TI)

3,35 (2,88-3,9)

* atskaites punkts par laiku pirms revakcinācijas attiecas uz baktericīdo antivielu

klātbūtni 8 mēnešus pēc Bexsero vakcīnas ievadīšanas 2, 3 un 4 mēnešu vecumā un 6 mēnešus

pēc Bexsero vakcīnas ievadīšanas 2, 4 un 6 mēnešu vecumā.

** % seropozitīvs = pētāmo personu īpatsvars, kas sasniedza rādītāju hSBA ≥1:5.

*** GMT = vidējais ģeometriskais titrs (Geometric Mean Titer).

Papildu pētījumā ar bērniem 4 gadu vecumā, kuri zīdaiņu vecumā saņēma imunizāciju un revakcināciju atbilstoši pilnai shēmai, tika novērots PorA P1.4 un fHbp antigēna antivielu titru samazinājums (attiecīgi 9–10% un 12–20% pētāmo personu sasniedza rādītāju hSBA ≥ 1:5). Šajā pētījumā atbildes reakcija uz nākamo devu liecināja par imunoloģisku atmiņu, jo pēc turpmākas vakcinācijas 81–95% pētāmo personu PorA P1.4 antigēnam un 97–100% pētāmo personu fHbp antigēnam sasniedza rādītāju hSBA ≥ 1:5.Šī novērojuma klīniskā nozīme un nepieciešamība ievadīt papildu revakcinācijas devu, lai imunitāte būtu aizsargājoša ilgstoši, nav noteikta.

11

Divu devu primārās vakcinācijas sērija ar sekojošu revakcināciju Imunogenitātes rādītāji pēc divu primārās vakcinācijas Bexsero devu ievadīšanas (trīsarpus un 5 mēnešu vecumā) un trīs primārās vakcinācijas Bexsero devu ievadīšanas (divarpus, trīsarpus un 5 mēnešu vecumā) ar sekojošu revakcinācijas devas ievadīšanu zīdaiņiem, kuriem vakcinācija sākta laikā no 2 līdz 5 mēnešu vecumam, vērtēta papildu 3. fāzes klīniskajā pētījumā. Seropozitīvo pētāmo personu skaits (t. i., hSBA vismaz 1:4) bija robežās no 44% līdz 100% vienu mēnesi pēc otrās devas ievadīšanas un no 55% līdz 100% vienu mēnesi pēc trešās devas ievadīšanas. Vienu mēnesi pēc revakcinācijas devas, kas ievadīta 6 mēnešus pēc pēdējās devas ievadīšanas, seropozitīvo pētāmo personu procentuālais daudzums bija robežās no 87% līdz 100% divu devu shēmas gadījumā un robežās no 83% līdz 100% trīs devu shēmas gadījumā. Pētījuma pagarinājumā 3 līdz 4 gadus veciem bērniem vērtēja antivielu saglabāšanos. Divus līdz 3 gadus pēc iepriekš veiktas vakcinācijas ar divām Baxsero devām un sekojošu revakcināciju vai ar trim devām un sekojošu revakcināciju seropozitīvo pētāmo personu procentuālais daudzums bija līdzīgs (tas bija robežās no 35% līdz 91% un no 36% līdz 84%). Tajā pašā pētījumā atbildes reakcija uz papildu devu, ko ievadīja 2 līdz 3 gadus pēc revakcinācijas, liecināja par imunoloģisko atmiņu, uz ko norādīja izteikta antivielu reakcija pret visiem Bexsero antigēniem, kas attiecīgi bija robežās no 81% līdz 100% un no 70% līdz 99%. Šie novērojami apstiprina, ka zīdaiņiem ir atbilstoša shēma ar divu devu vai trīs devu Bexsero primārās vakcinācijas sēriju un sekojošu revakcināciju. Zīdaiņu (6 – 11 mēneši) un bērnu (12 – 23 mēneši) imunogenitāte Imunogenitāte pēc divu devu ievadīšanas ar divu mēnešu intervālu tika reģistrēta divos pētījumos ar bērniem vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem, kuru rezultāti atspoguļoti 4. tabulā. Pēc divām vakcinēšanas sērijām zīdaiņiem 6-8 mēnešu vecumā un bērniem 13-15 mēnešu vecumā pret katru no vakcīnas antigēniem konstatētais seropozitīvas atbildes reakcijas līmenis un hSBA vidējais ģeometriskais titrs bija augsts un ar līdzīgu rezultātu. Dati par antivielu klātbūtni vienu gadu pēc divu devu ievadīšanas 13 un 15 mēnešu vecumā arī apkopoti 4. tabulā.
12

4. tabula. Dati par seruma baktericīdo antivielu atbildes reakciju pēc Bexsero vakcīnas ievadīšanas 6 un 8 mēnešu vai 13 un 15 mēnešu vecumā, kā arī dati par baktericīdo antivielu klātbūtni vienu gadu pēc divu devu ievadīšanas 13 un 15 mēnešu vecumā

Vecums

Antigēns

No 6 līdz 11 mēnešiem

No 12 līdz 23 mēnešiem

Vecums vakcinācijas brīdī

6, 8 mēneši

13, 15 mēneši

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=23

N=163

% seropozitīvs* (95% TI)

100% (85-100)

100% (98-100)

hSBA GMT** (95% TI)

250 (173-361)

271 (237-310)

fHbp

12 mēnešus pēc 2. devas ievadīšanas

N=68

% seropozitīvs (95% TI)

-

74% (61-83)

hSBA GMT (95% TI)

14 (9,4-20)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=23

N=164

% seropozitīvs (95% TI)

100% (85-100)

100% (98-100)

hSBA GMT (95% TI)

534 (395-721)

599 (520-690)

NadA

12 mēnešus pēc 2. devas ievadīšanas

N=68

% seropozitīvs (95% TI)

-

97% (90-100)

hSBA GMT (95% TI)

70 (47-104)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=22

N=164

% seropozitīvs (95% TI)

95% (77-100)

100% (98-100)

hSBA GMT (95% TI)

27 (21-36)

43 (38-49)

PorA P1.4 12 mēnešus pēc 2. devas ievadīšan as

N=68

% seropozitīvs (95% TI)

-

18% (9-29)

hSBA GMT (95% TI)

1,65 (1,2-2,28)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=46

% seropozitīvs (95% TI)

-

63% (48-77)

hSBA GMT (95% TI)

11 (7,07-16)

NHBA

12 mēnešus pēc 2. devas ievadīšanas

N=65

% seropozitīvs (95% TI)

-

38% (27-51)

hSBA GMT (95% TI)

3,7 (2,15-6,35)

* % seropozitīvs = pētāmo personu īpatsvars, kas sasniedza rādītāju hSBA ≥1:4 (vecuma

diapazonā no 6 līdz 11 mēnešiem) un hSBA ≥1:5 (vecuma diapazonā no 12 līdz 23 mēnešiem).

** GMT = vidējais ģeometriskais titrs (Geometric Mean Titer).

Bērnu (2 − 10 gadi) imunogenitāte

Imunogenitāte 2 līdz 10 gadus veciem bērniem pēc divu Bexsero devu ievadīšanas ar viena vai divu mēnešu intervālu vērtēta sākotnējā 3. fāzes klīniskajā pētījumā un tā pagarinājumā. Sākotnējā pētījumā, kura rezultāti apkopoti 5. tabulā, dalībnieki saņēma divas Bexsero devas ar divu mēnešu intervālu. Pret visiem antigēniem konstatētais seropozitīvas atbildes reakcijas līmenis un hSBA GMT bērniem pēc divu devu shēmas bija augsts (5. tabula).

13

5. tabula. Dati par seruma baktericīdo antivielu atbildes reakciju 1 mēnesi pēc Bexsero vakcīnas otrās devas ievadīšanas 2 – 10 gadus veciem bērniem atbilstoši 0, 2 mēnešu shēmai

Antigēns

2 – 5 gadi

6 – 10 gadi

fHbp NadA PorA P1.4

% seropozitīvs* (95% TI)
hSBA GMT** (95% TI)
% seropozitīvs (95% TI)
hSBA GMT (95% TI)
% seropozitīvs (95% TI)
hSBA GMT (95% TI)

N=99 100% (96-100)
140 (112-175)
N=99 99% (95-100)
584 (466-733)
N=100 98% (93-100)
42 (33-55)

N=287 99% (96-100)
112 (96-130)
N=291 100% (98-100)
457 (392-531)
N=289 99% (98-100)
40 (34-48)

NHBA

% seropozitīvs (95% TI)
hSBA GMT (95% TI)

N=95 91% (83-96)
23 (18-30)

N=275 95% (92-97)
35 (29-41)

* % seropozitīvs = tādu pētāmo personu procentuālais daudzums, kurām sasniegts rādītājs hSBA ≥ 1:4 (pret references celmu fHbp, NadA, PorA P1.4 antigēniem) un hSBA ≥ 1:5 (pret references celma NHBA antigēnu).
** GMT = vidējais ģeometriskais titrs.

Pagarinājuma periodā, kad nevakcinētiem bērniem ar viena mēneša starplaiku tika ievadītas divas Bexsero devas, liela dalībnieku procentuālā daļa vienu mēnesi pēc otrās devas ievadīšanas bija seropozitīva. Vērtēja arī agrīno imūnreakciju pēc pirmās devas ievadīšanas. Seropozitīvo pētāmo personu (t. i., sasniegts rādītājs hSBA vismaz 1:4) procentuālais daudzums dažādu celmu gadījumā bija robežās no 46% līdz 95% vienu mēnesi pēc pirmās devas ievadīšanas un no 69% līdz 100% vienu mēnesi pēc otrās devas ievadīšanas (6. tabula).

14

6. tabula. Seruma baktericīdo antivielu atbildes reakcija 2 – 10 gadus veciem bērniem 1 mēnesi pēc otrās Bexsero devas ievadīšanas atbilstoši 0, 1 mēneša shēmai

Antigēns

35 – 47 mēneši

4 – 7 gadi

8 – 10 gadi

fHbp

% seropozitīvs* (95% TI)
hSBA GMT** (95% TI)

N=98 100% (96,3-100)
107 (84-135)

N=54 98% (90,1-99,95)
76.62 (54-108)

N=34 100% (89,7-100)
52.32 (34-81)

NadA

% seropozitīvs (95% TI)
hSBA GMT (95% TI)

N=98 100% (96,3-100)
631 (503-792)

N=54 100% (93,4-100)
370.41 (264-519)

N=34 100% (89,7-100)
350,49 (228-540)

PorA P1.4

% seropozitīvs (95% TI)
hSBA GMT (95% TI)

N=98 100% (96,3-100)
34 (27-42)

N=54 100% (93,4-100)
30,99 (28-49)

N=33 100% (89,4-100)
30.75 (20-47)

NHBA

% seropozitīvs (95% TI)
hSBA GMT (95% TI)

N=91 75% (64,5-83,3)
12 (7,57-18)

N=52 69% (54,9-81,3)
9.33 (5,71-15)

N=34 76% (58,8-89,3)
12,35 (6,61-23)

* % seropozitīvi = tādu pētāmo personu procentuālais daudzums, kurām sasniegts rādītājs hSBA ≥ 1:4 (pret references celmu fHbp, NadA, PorA P1.4 antigēniem) un hSBA ≥ 1:5 (pret references celma NHBA antigēnu).
** GMT = vidējais ģeometriskais titrs.

Tā paša pagarinājuma laikā tika vērtēta arī antivielu saglabāšanās un to bērnu atbildes reakcija uz revakcinācijas devu, kuri 2–5 vai 6–10 gadu vecumā bija saņēmuši pirmās divu devu sērijas. Pēc 24– 36 mēnešiem seropozitīvo personu (t. i., to, kuras bija sasniegušas hSBA attiecību vismaz 1:4) procentuālā daļa samazinājās, un visiem celmiem tā 4–7 gadus vecajiem bērniem bija 21–74 % diapazonā, un 8–12 gadus vecajiem bērniem tā bija 47–86 % diapazonā. Atbildes reakcija uz revakcinācijas devu, kas bija ievadīta 24–36 mēnešus pēc pirmajām sērijām, liecināja par imūnatmiņu, jo seropozitīvo personu procentuālā daļa visiem celmiem starp 4–7 gadus vecajiem bērniem bija 93– 100 % diapazonā, un starp 8–12 gadus vecajiem bērniem tā bija 96–100 % diapazonā.

Pusaudžu (vecumā no 11 gadiem) un pieaugušo imunogenitāte

Pusaudžiem tika ievadītas divas Bexsero devas ar vienu, divu un sešu mēnešu intervālu līdz nākamajai devai; šie dati ir apkopoti 7. un 8. tabulā.

Pētījumos ar pieaugušajiem dati tika iegūti pēc divu Bexsero devu ievadīšanas ar vienu vai divu mēnešu intervālu līdz nākamajai devai (skatīt 9. tabulu).

Vakcinēšanas shēmu lietošanas gadījumā, ievadot divas devas ar viena vai divu mēnešu intervālu, imūnsistēmas atbildes reakcijas rādītāji gan pieaugušajiem, gan pusaudžiem bija līdzīgi. Līdzīgi atbildes reakcijas rādītāji tika novēroti arī pusaudžiem, kuriem tika ievadītas divas Bexsero devas ar sešu mēnešu intervālu.

15

7. tabula.

Dati par seruma baktericīdo antivielu atbildes reakciju pusaudžiem vienu mēnesi pēc divu Bexsero devu ievadīšanas saskaņā ar atšķirīgām divu devu ievadīšanas shēmām un par baktericīdo antivielu klātbūtni 18–23 mēnešus pēc otrās devas ievadīšanas

Antigēns

0, 1 mēnesis 0, 2 mēneši

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=638

N=319

% seropozitīvs*

100%

100%

(95% TI)

(99–100)

(99–100)

hSBA GMT**

210

234

(95% TI)

(193–229)

(209–263)

fHbp

18–23 mēnešus pēc 2. devas ievadīšanas

N=102

N=106

% seropozitīvs

82%

81%

(95% TI)

(74–89)

(72–88)

hSBA GMT

29

34

(95% TI)

(20–42)

(24–49)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=639

N=320

% seropozitīvs

100%

99%

(95% TI)

(99–100)

(98–100)

hSBA GMT

490

734

(95% TI)

(455–528)

(653–825)

NadA

18–23 mēnešus pēc 2. devas ievadīšanas

N=102

N=106

% seropozitīvs

93%

95%

(95% TI)

(86–97)

(89–98)

hSBA GMT

40

43

(95% TI)

(30–54)

(33–58)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=639

N=319

% seropozitīvs

100%

100%

(95% TI)

(99–100)

(99–100)

hSBA GMT

92

123

(95% TI)

(84–102)

(107–142)

PorA P1.4

18–23 mēnešus pēc 2. devas ievadīšanas

N=102

N=106

% seropozitīvs

75%

75%

(95% TI)

(65–83)

(66–83)

hSBA GMT

17

19

(95% TI)

(12–24)

(14–27)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=46

N=46

% seropozitīvs

100%

100%

NHBA

(95% TI)

(92–100)

(92–100)

hSBA GMT

99

107

(95% TI)

(76–129)

(82–140)

* % seropozitīvs = pētāmo personu īpatsvars, kas sasniedza rādītāju hSBA ≥1:4.

** GMT = vidējais ģeometriskais titrs (Geometric Mean Titer).

0, 6 mēneši
N=86 100% (99–100) 218 (157–302)
N=49
84% (70–93)
27 (16–45) N=86
99% (94–100)
880 (675–1147)
N=49
94% (83–99)
65 (43–98) N=86 100% (96–100)
140 (101–195)
N=49
86% (73–94)
27 (17–43)
-
-
-

Pētījumā ar pusaudžiem baktericīdās atbildes reakcijas rādītāji, kas tika iegūti pēc divu Bexsero devu ievadīšanas, tika iedalīti atkarībā no sākotnējās hSBA robežvērtības, kas mazāka par 1:4 vai vienāda ar, vai lielāka par 1:4. Dati par seropozitīvu atbildes reakciju līmeni un pētāmo personu daļu, kurām tika konstatēts vismaz četrkārtīgs hSBA titru pieaugums no sākotnējās robežvērtības vienu mēnesi pēc otrās Bexsero devas ievadīšanas, apkopoti 8. tabulā. Pēc vakcinēšanas ar Bexsero lielam pētāmo personu īpatsvaram tika konstatēta seropozitīva atbildes reakcija un iegūts četrkārtīgs hSBA titru pieaugums neatkarīgi no pirmsvakcinācijas statusa.

16

8. tabula.

Dati par pusaudžu īpatsvaru, kuriem ir konstatēta seropozitīva atbildes reakcija un vismaz četrkārtīgs baktericīdo titru pieaugums vienu mēnesi pēc divu Bexsero devu ievadīšanas saskaņā ar atšķirīgām divu devu ievadīšanas shēmām, iedalot atkarībā no titra pirmsvakcinācijas periodā

Antigēns

0, 1 mēnesis 0, 2 mēneši

0, 6 mēneši

fHbp

% seropozitīvs * pēc otrās devas
(95% TI)

titrs
pirmsvakcinācijas periodā <1:4 titrs
pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4

N=369

N=179

100% (98–100) 100% (98–100)

N=269

N=140

100% (99–100) 100% (97–100)

% četrkārtīgs pieaugums pēc
otrās devas (95% TI)

titrs pirmsvakcinācijas periodā <1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4

N=369 100% (98–100)
N=268 90% (86–93)

N=179 100% (98–100)
N=140 86% (80–92)

NadA

% seropozitīvs pēc otrās devas
(95% TI)

titrs pirmsvakcinācijas periodā <1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4

N=427 100% (99–100)
N=212 100% (98–100)

N=211 99% (97–100)
N=109 100% (97–100)

% četrkārtīgs pieaugums pēc
otrās devas (95% TI)

titrs pirmsvakcinācijas periodā <1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4

N=426 99% (98–100)
N=212 96% (93–98)

N=211 99% (97–100)
N=109 95% (90–98)

PorA P1.4

% seropozitīvs pēc otrās devas
(95% TI)
% četrkārtīgs pieaugums pēc
otrās devas (95% TI)

titrs pirmsvakcinācijas periodā <1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā <1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4

N=427 100% (98–100)
N=212 100% (98–100)
N=426 99% (98–100)
N=211 81% (75–86)

N=208 100% (98–100)
N=111 100% (97–100)
N=208 100% (98–100)
N=111 77% (68–84)

NHBA

% seropozitīvs pēc otrās devas
(95% TI)
% četrkārtīgs pieaugums pēc
otrās devas (95% TI)

titrs pirmsvakcinācijas periodā <1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā <1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4

N=2 100% (16–100)
N=44 100% (92–100)
N=2 100% (16–100)
N=44 30% (17–45)

N=9 100% (66–100)
N=37 100% (91–100)
N=9 89% (52–100)
N=37 19% (8–35)

* % seropozitīvs = pētāmo personu īpatsvars, kas sasniedza rādītāju hSBA ≥1:4.

N=55 100% (94–100)
N=31 100% (89–100)
N=55 100% (94–100)
N=31 90% (74–98)
N=64 98% (92–100)
N=22 100% (85–100)
N=64 98% (92–100)
N=22 95% (77–100)
N=64 100% (94–100)
N=22 100% (85–100)
N=64 100% (94–100)
N=22 82% (60–95)
-
-
-
-

3. fāzes pētījuma pagarinājumā ir iegūti pētījumam ar pusaudžiem nepieciešamie dati par antivielu saglabāšanos. Aptuveni 7,5 gadus pēc primārās divu devu sērijas to personu, kurām hSBA attiecība bija ≥1:4, procentuālā daļa bija samazinājusies, un visiem celmiem bija 29–84 % diapazonā. Atbildes reakcija uz revakcinācijas devu, kas bija ievadīta 7,5 gadus pēc primārās sērijas, liecināja par imūnatmiņu, jo to personu, kuras sasniedza hSBA attiecību ≥1:4, procentuālā daļa visiem celmiem bija 93–100 % diapazonā. Tajā pašā pētījumā tika vērtēti arī 3. fāzes papildpētījumā par pusaudžiem iegūtie dati par antivielu saglabāšanos. Aptuveni četrus gadus pēc primārās divu devu sērijas to personu, kurām hSBA attiecība bija ≥1:5, procentuālā daļa parasti no 68–100 % (visiem celmiem) pēc otrās devas samazinājās līdz 9– 84 % (visiem celmiem). Atbildes reakcija uz revakcinācijas devu, kas bija ievadīta četrus gadus pēc

17

primārās sērijas, liecināja par imūnatmiņu, jo to personu, kurām hBSA attiecība bija ≥1:5, procentuālā daļa visiem celmiem bija 92–100 % diapazonā.
9. tabula. Dati par seruma baktericīdo antivielu atbildes reakciju pieaugušajiem pēc divu Bexsero devu ievadīšanas saskaņā ar atšķirīgām divu devu ievadīšanas shēmām

Antigēns

0, 1 mēnesis

0, 2 mēneši

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=28

% seropozitīvs*

100%

fHbp

(95% TI)

(88–100)

hSBA GMT**

100

(95% TI)

(75–133)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=28

% seropozitīvs

100%

NadA

(95% TI)

(88–100)

hSBA GMT

566

(95% TI)

(338–948)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=28

% seropozitīvs

96%

PorA P1.4

(95% TI)

(82–100)

hSBA GMT

47

(95% TI)

(30–75)

* % seropozitīvs = pētāmo personu īpatsvars, kas sasniedza rādītāju hSBA ≥1:4.

** GMT = vidējais ģeometriskais titrs (Geometric Mean Titer).

Seruma baktericīdā atbildes reakcija uz NHBA antigēnu vēl nav izvērtēta.

N=46 100% (92–100)
93 (71–121)
N=46 100% (92–100) 144 (108–193) N=46 91% (79–98)
32 (21–48)

Īpašu pacientu grupu imunogenitāte

Bērni un pusaudži ar komplementa sistēmas olbaltumu deficītu, asplēniju vai liesas disfunkciju

3. fāzes klīniskā pētījumā bērni un pusaudži 2 – 17 gadu vecumā ar komplementa sistēmas olbaltumu deficītu (40), asplēniju vai liesas disfunkciju (107) un pēc vecuma atbilstošas veselas pētāmās personas (85) saņēma divas Bexsero devas ar divu mēnešu starplaiku. 1 mēnesi pēc 2 devu vakcinācijas kursa pētāmo personu procentuālā daļa ar hSBA ≥1:5 starp indivīdiem ar komplementa sistēmas olbaltumu deficītu un asplēniju vai liesas disfunkciju bija attiecīgi 87% un 97% antigēnam pret fHbp, 95% un 100% antigēnam pret NadA, 68% un 86% antigēnam pret PorA P1.4, 73% un 94% antigēnam pret NHBA, kas liecina par imūnsistēmas atbildreakciju šīm pētāmām personām ar pavājinātu imunitāti. Procentuālā veselo pētāmo personu daļa ar hSBA ≥1:5 bija 98% antigēnam pret fHbp, 99% antigēnam pet NadA, 83% antigēnam pret PorA P1.4 un 99% antigēnam pret NHBA.

Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt pētījumu rezultātus ar Bexsero vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās meningokoku slimības, kuru ierosina B grupas Neisseria meningitidis, profilaksei (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Nav piemērojams.

5.3. Preklīniskie dati par drošumu

Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par atkārtotu devu toksicitāti un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti un attīstību neliecina par īpašu risku cilvēkam.

18

6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Nātrija hlorīds Histidīns Saharoze Ūdens injekcijām
Lai iegūtu informāciju par adsorbentu, skatīt 2. punktu.
6.2. Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ šīs zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C). Nesasaldēt. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā. Sargāt no gaismas.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
0,5 ml suspensijas pilnšļircē (1. klases stikls) ar virzuļa aizbāzni (1. tipa brombutila gumija) un uzgaļa aizsargvāciņu (1. vai 2. tipa gumija) ar vai bez adatām.
Pieejami iepakojumi ar 1 vai 10 šļircēm. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Uzglabāšanas laikā pilnšļircē, kas satur suspensiju, var novērot smalkas, gandrīz baltas nogulsnes.
Pirms lietošanas pilnšļirce rūpīgi jāsakrata, lai veidotos viendabīga suspensija.
Pirms ievadīšanas vakcīna ir vizuāli jāpārbauda, vai tajā nav redzamas daļiņas un vai tā nav mainījusi krāsu. Ja vakcīnā ir redzamas cietas daļiņas un/vai ir mainījušās tās fizikālās īpašības, neievadiet vakcīnu. Ja iepakojumā ir pievienotas divas dažāda garuma adatas, izvēlieties intramuskulārai injekcijai piemēroto adatu.
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
GSK Vaccines S.r.l., Via Fiorentina 1, 53100 Siena, Itālija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)
EU/1/12/812/001
19

EU/1/12/812/002 EU/1/12/812/003 EU/1/12/812/004 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 2013. gada 14. janvāris Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2017. gada 18. septembris 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS DD.MM.GGGG Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
20

II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS (-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I) UN
RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI
VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU
UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
21

A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS(-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvo vielu (NHBA, NadA, fHbp) ražotāju nosaukums un adrese: Sandoz GmbH Biochemiestrasse 10 A-6250 Kundl Austrija Bioloģiski aktīvās vielas (OMV) ražotāju nosaukums un adrese: GSK Vaccines S.r.l Bellaria-Rosia IT-53018 Sovicille-Siena Itālija GSK Vaccines S.r.l Via Fiorentina 1 IT-53100 Siena Itālija Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese GSK Vaccines S.r.l Bellaria-Rosia IT-53018 Sovicille-Siena Itālija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Recepšu zāles. • Oficiāla sērijas izlaide Saskaņā ar grozītās Direktīvas 2001/83/EK 114. pantu oficiālu sērijas izlaidi veiks valsts laboratorija vai cita šim mērķim apstiprināta laboratorija.
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS • Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
22

D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP. Atjaunināts RPP jāiesniedz: • pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
23

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
24

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
25

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA KARTONA KASTĪTE

1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Bexsero suspensija injekcijai pilnšļircē Meningococcal Group B Vaccine (rDNA, component, adsorbed) B grupas meningokoku vakcīna (rDNS, komponentu, adsorbēta)

2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I)

0,5 ml deva satur:

Rekombinants B grupas Neisseria meningitidis NHBA
konjugētais/NadA/fHbp konjugētais proteīns Ārējās membrānas vezikulas (OMV) no B grupas Neisseria meningitidis celma NZ98/254, kas noteikts kā kopējais PorA P1.4 saturošo proteīnu daudzums

50/50/50 mikrogramu 25 mikrogrami

Adsorbēts uz alumīnija hidroksīda (0,5 mg Al³+).

3. PALĪGVIELU SARAKSTS Palīgvielas: nātrija hlorīds, histidīns, saharoze, ūdens injekcijām.

4. ZĀĻU FORMA UN SATURS
Suspensija injekcijai (0,5 ml) 1 pilnšļirce (0,5 ml suspensijas) ar adatām 1 pilnšļirce (0,5 ml suspensijas) bez adatām
10 pilnšļirces (0,5 ml suspensijas katrā) ar adatām 10 pilnšļirces (0,5 ml suspensijas katrā) bez adatām

5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I)
Tikai intramuskulārai lietošanai.
Pirms lietošanas rūpīgi sakratiet. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.

6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS

26

8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā. Sargāt no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE GSK Vaccines S.r.l., Via Fiorentina 1, 53100 Siena, Itālija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/812/001 EU/1/12/812/002 EU/1/12/812/003 EU/1/12/812/004
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Pamatojums Braila raksta nepiemērošanai ir apstiprināts.
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
27

18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
28

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA PILNŠĻIRCE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Bexsero suspensija injekcijai Meningococcal B Vaccine i.m. lietošanai 2. LIETOŠANAS VEIDS 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP: 4. SĒRIJAS NUMURS Lot: 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 1 deva (0,5 ml) 6. CITA
29

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
30

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Bexsero suspensija injekcijai pilnšļircē Meningococcal group B Vaccine (rDNA, component, adsorbed) B grupas meningokoku vakcīna (rDNS, komponentu, adsorbēta)
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums vai Jūsu bērnam svarīgu informāciju.
- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai medmāsai. - Šī vakcīna ir parakstīta tikai Jums vai Jūsu bērnam. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai medmāsu. Tas attiecas
arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Bexsero un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Bexsero ievadīšanas Jums vai Jūsu bērnam 3. Kā lietot Bexsero 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Bexsero 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir BEXSERO un kādam nolūkam to lieto
Bexsero ir B grupas meningokoku vakcīna.
Bexsero satur četrus dažādus komponetus no B grupas Neisseria meningitidis baktērijas virsmas.
Bexsero tiek ievadīts indivīdiem no 2 mēnešu vecuma, lai veicinātu aizsardzību pret B grupas Neisseria meningitidis baktēriju izraisītu slimību. Šīs baktērijas var izraisīt smagas pakāpes un reizēm arī dzīvībai bīstamas infekcijas, piemēram, meningītu (galvas un muguras smadzeņu apvalka iekaisumu) un sepsi (asins saindēšanos).
Vakcīna iedarbojas, īpašā veidā stimulējot vakcinētās personas organisma dabīgās aizsargsistēmas darbību. Tādējādi tiek izveidota aizsardzība pret slimību.
2. Kas Jums jāzina pirms BEXSERO ievadīšanas Jums vai Jūsu bērnam
NELIETOJIET Bexsero šādos gadījumos:
- ja Jums vai Jūsu bērnam ir alerģija pret aktīvajām vielām vai kādu citu (6. punktā minēto) šīs vakcīnas sastāvdaļu.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Bexsero ievadīšanas Jums vai Jūsu bērnam konsultējieties ar ārstu vai medmāsu: - ja Jums vai Jūsu bērnam ir smaga infekcija ar augstu temperatūru. Šādā gadījumā vakcīnas
ievadīšana tiks atlikta. Viegla infekcija, piemēram, saaukstēšanās, nav iemesls vakcinācijas atlikšanai, taču vispirms konsultējieties ar ārstu vai medmāsu; - ja Jums vai Jūsu bērnam ir hemofilija vai jebkādi citi traucējumi, kas var kavēt atbilstošu asins recēšanu, piemēram, ārstēšana ar asins šķidrinātājiem (antikoagulantiem). Konsultējieties ar ārstu vai medmāsu;
31

- ja Jūs vai Jūsu bērns saņem ārstēšanu, kas bloķē imūnsistēmas daļu, ko sauc par komplementa aktivāciju, piemēram, ekulizumabu. Pat ja Jūs vai Jūsu bērns ir vakcinēts ar Bexsero, Jums vai Jūsu bērnam ir paaugstināts risks saslimt ar B grupas Neisseria meningitidis baktēriju izraisītu slimību;
- ja bērns nav iznēsāts (dzimis 28. grūtniecības nedēļā vai agrāk), īpaši tad, ja viņam bijuši elpošanas traucējumi. Šiem bērniem pirmajās trīs dienās pēc vakcinācijas biežāk iespējama elpošanas apstāšanās vai neregulāra elpošana neilgu brīdi, un viņi ir īpaši jāuzrauga;
- ja Jums vai Jūsu bērnam ir alerģija pret antibiotiku kanamicīnu. Kanamicīna (ja tāds ir) koncentrācija vakcīnā ir zema. Ja Jums vai Jūsu bērnam var būt alerģija pret kanamacīnu, vispirms konsultējieties ar ārstu vai medmāsu.
Kā atbildes reakcija uz injekciju ar adatu var tikt novērots ģībonis, reibonis vai citas ar stresu saistītas blakusparādības. Pastāstiet ārstam vai medmāsai, ja šādas blakusparādības Jums bijušas jau iepriekš.
Pastāstiet ārstam vai medmāsai par Jums vai Jūsu bērnam esošo alerģiju pret lateksu. Šļirces uzgalis var saturēt dabisko gumijas lateksu. Alerģiskas reakcijas risks ir ļoti mazs, bet ārstam vai medmāsai ir jāzina par alerģiju, lai pieņemtu lēmumu, vai Jums un Jūsu bērnam ir jāsaņem Bexsero vakcīna.
Datu par Bexsero lietošanu par 50 gadiem vecākiem pieaugušajiem nav. Ir maz datu par Bexsero lietošanu pacientiem ar hroniskām slimībām vai novājinātu imunitāti. Ja Jums vai Jūsu bērnam ir novājināta imunitāte (ko izraisījusi, piemēram, imūnsupresīvu līdzekļu lietošana vai HIV infekcija, vai pārmantoti dabīgās organisma aizsardzības sistēmas darbības traucējumi), ir iespējama samazināta Bexsero efektivitāte.
Tāpat kā citu vakcīnu gadījumā, Bexsero var pilnībā neaizsargāt visus vakcinētos indivīdus.
Citas zāles un Bexsero
Pastāstiet ārstam vai medmāsai par visām zālēm, kuras Jūs (Jūsu bērns) lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot, kā arī par citām pēdējā laikā ievadītām vakcīnām.
Bexsero var lietot vienlaicīgi ar kādu no tālāk minēto vakcīnu sastāvdaļām: difterija, stingumkrampji, garais klepus (pertussis), B tipa Haemophilus influenzae, poliomielīts, B hepatīts, pneimokoki, masalas, cūciņas, masaliņas, vējbakas un A, C, W, Y grupas meningokoki. Lai iegūtu papildu informāciju, konsultējieties ar ārstu vai medmāsu.
Ievadot Bexsero vienlaicīgi ar citām vakcīnām, jāizvēlas atšķirīga injekcijas vieta.
Ārsts vai medmāsa var lūgt Jums iedot bērnam zāles, kas mazina drudzi Bexsero ievadīšanas laikā un pēc tās. Tādējādi tiks samazinātas dažas ar Bexsero ievadīšanu saistītas blakusparādības.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms Bexsero lietošanas konsultējieties ar ārstu. Ja esat pakļauta saskares riskam ar meningokoku infekciju, ārsts tomēr varētu Jums ieteikt vakcinēšanos ar Bexsero.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Bexsero neietekmē vai nedaudz ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Tomēr dažas no blakusparādībām, kas minētas 4. punktā “Iespējamās blakusparādības”, īslaicīgi var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus vai apkalpot mehānismus.
Bexsero satur nātrija hlorīdu
Viena šo zāļu deva satur mazāk nekā 1 mmol (23 mg) nātrija, proti, tās praktiski nesatur nātriju.
32

3. Kā lietot BEXSERO
Bexsero (0,5 ml) Jums vai Jūsu bērnam ievadīs ārsts vai medmāsa. To parasti ievada zīdaiņiem augšstilba vai bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem augšdelma muskulī.
Ir svarīgi ievērot ārsta vai medmāsas norādījumus tā, lai Jūs vai Jūsu bērns pabeigtu visu injekciju kursu.
Zīdaiņi vecumā līdz 5 mēnešiem pirmās devas ievadīšanas laikā
Jūsu bērnam jāsaņem sākotnējas vakcinēšanas divu vai trīs injekciju kurss, pēc tam ievadot papildu (revakcinācijas) injekciju. - Ja izmanto trīs sākotnējās devas, pirmā injekcija jāievada ne agrāk kā 2 mēnešu vecumā;
intervālam starp injekcijām jābūt vismaz 1 mēnesim. - Ja izmanto divas sākotnējās devas, pirmā injekcija jāievada ne agrāk kā 3 mēnešu vecumā;
intervālam starp injekcijām jābūt vismaz 2 mēnešiem. - Revakcinācijas injekcija tiks ievadīta vecumā no 12 līdz 15 mēnešiem, kad būs pagājuši vismaz
6 mēneši kopš pēdējās injekcijas sākotnējā kursa ietvaros. Ja revakcinācija tiek atlikta, tā jāveic ne vēlāk kā 24 mēnešu vecumā.
Zīdaiņi vecumā no 6 līdz 11 mēnešiem pirmās devas ievadīšanas laikā
Zīdaiņiem vecumā no 6 līdz 11 mēnešiem jāsaņem divas vakcīnas injekcijas, pēc tam ievadot papildu (revakcinācijas) injekciju. - Katra injekcija jāievada ar vismaz 2 mēnešu intervālu. - Revakcinācija tiks veikta otrajā dzīves gadā ar vismaz 2 mēnešu intervālu pēc otrās injekcijas.
Bērni vecumā no 12 līdz 23 mēnešiem pirmās devas ievadīšanas laikā
Bērniem vecumā no 12 līdz 23 mēnešiem jāsaņem divas vakcīnas injekcijas, pēc tam ievadot papildu (revakcinācijas) injekciju. - Intervālam starp katru injekciju jābūt vismaz 2 mēnešiem. - Revakcinācija tiks veikta ar intervālu no 12 līdz 23 mēnešiem pēc otrās injekcijas.
Bērni vecumā no 2 līdz 10 gadiem pirmās devas ievadīšanas laikā
Bērniem vecumā no 2 līdz 10 gadiem jāievada divas vakcīnas injekcijas. - Katra injekcija jāievada ar vismaz 1 mēneša intervālu. Jūsu bērns var saņemt papildinjekciju (revakcinācijas devu).
Pusaudži un pieaugušie, sākot ar 11 gadu vecumu pirmās devas ievadīšanas laikā
Pusaudžiem (vecumā no 11 gadiem) un pieaugušajiem jāievada divas vakcīnas injekcijas. - Katra injekcija jāievada ar vismaz 1 mēneša intervālu. Jūs varat saņemt papildinjekciju (revakcinācijas devu).
Par 50 gadiem vecāki pieaugušie
Datu par pieaugušajiem pēc 50 gadu vecuma nav. Vaicājiet ārstam, vai no Bexsero ievadīšanas var būt ieguvums Jūsu veselībai.
Ja Jums ir kādi jautājumi par Bexsero ievadīšanu, jautājiet ārstam vai medmāsai.
33

4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā citas vakcīnas, šī vakcīna var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Pēc Bexsero ievadīšanas Jums vai Jūsu bērnam ļoti bieži (var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem) var rasties šādas blakusparādības (ziņojumi saņemti visās vecuma grupās): - sāpes/jutīgums injekcijas vietā, ādas apsārtums injekcijas vietās, ādas pietūkums injekcijas
vietā, ādas sacietējums injekcijas vietā.
Pēc šīs vakcīnas ievadīšanas var rasties arī tālāk minētās blakusparādības.
Zīdaiņi un bērni (līdz 10 gadu vecumam)
Ļoti bieži (var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem): - drudzis (≥38ºC); - ēstgribas zudums; - jutīgums injekcijas vietā (tai skaitā stiprs jutīgums injekcijas vietā, kas saistīts ar raudāšanu,
kustinot locekli, kurā veikta injekcija); - locītavu sāpes; - izsitumi uz ādas (bērniem vecumā no 12 līdz 23 mēnešiem) (retāk pēc revakcinācijas); - miegainība; - uzbudinājuma sajūta; - neparasta raudāšana; - vemšana (retāk pēc revakcinācijas); - caureja; - galvassāpes.
Bieži (var rasties ne vairāk kā 1 no 10 cilvēkiem): - izsitumi uz ādas (zīdaiņiem un bērniem vecumā no 2 līdz 10 gadiem).
Retāk (var rasties ne vairāk kā 1 no 100 cilvēkiem): - stiprs drudzis (≥40°C); - krampji (tai skaitā febrili krampji); - ādas sausums; - ādas bālums (reti pēc revakcinācijas).
Reti (var rasties ne vairāk kā 1 no 1000 cilvēkiem): - Kavasaki slimība ar tādiem simptomiem kā, piemēram, drudzis, kas ilgst ilgāk nekā piecas
dienas, un ir saistīts ar izsitumiem uz rumpja ādas, un kuram dažreiz seko ādas lobīšanās no plaukstām un pirkstiem, palielināti kakla limfmezgli, acu, lūpu, rīkles un mēles apsārtums; - niezoši izsitumi, izsitumi uz ādas.
Pusaudži (no 11 gadu vecuma) un pieaugušie
Ļoti bieži (var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem): - sāpes injekcijas vietā, kas traucē veikt ierastās ikdienas aktivitātes; - muskuļu un locītavu sāpes; - slikta dūša; - slikta vispārējā pašsajūta; - galvassāpes.
Blakusparādības, par ko ziņots pēcreģistrācijas periodā:
alerģiskas reakcijas var ietvert lūpu, mutes, rīkles pietūkumu smagā formā (tas var apgrūtināt rīšanu), apgrūtinātu elpošanu ar sēkšanu vai klepošanu, izsitumus, samaņas zudumu un ļoti zemu asinsspiedienu; kollapss (pēkšņs muskuļu ļenganums), vājāka reakcija nekā parasti vai modrības trūkums, kā arī bālums vai zilgana ādas krāsa maziem bērniem;
34

reibonis vai ģībonis; drudzis (pusaudžiem no 11 gadu vecuma un pieaugušajiem); reakcijas injekcijas vietā, piemēram, pārmērīgs ekstremitātes, kurā ievadīta vakcīna, pietūkums, pūšļi injekcijas vietā vai ap to, sacietējums injekcijas vietā (kas var saglabāties ilgāk par vienu mēnesi); sporādiski spranda stīvuma vai nepatīkamas paaugstinātas jutības pret gaismu (fotofobijas) gadījumi neilgi pēc vakcinācijas, kas liecina par smadzeņu mīkstā apvalka kairinājumu; šie simptomi bijuši vieglas pakāpes un pārejoši.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. Kā uzglabāt BEXSERO
Uzglabāt šo vakcīnu bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šo vakcīnu pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes pēc “EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C). Nesasaldēt. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā. Sargāt no gaismas.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet ārstam vai medmāsai, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Bexsero satur

Viena deva (0,5 ml) satur:

Aktīvās vielas:

Rekombinants B grupas Neisseria meningitidis NHBA konjugētais proteīns1, 2, 3 Rekombinants B grupas Neisseria meningitidis NadA proteīns1, 2, 3 Rekombinants B grupas Neisseria meningitidis fHbp konjugētais proteīns1, 2, 3
Ārējās membrānas vezikulas (OMV — Outer Membrane Vesicles) no B grupas
Neisseria meningitidis celma NZ98/254, kas noteikts kā kopējais PorA P1.42 saturošo proteīnu daudzums

50 mikrogramu 50 mikrogramu 50 mikrogramu 25 mikrogrami

1 iegūts no E. coli šūnām, izmantojot rekombinantās DNS tehnoloģiju 2 adsorbēts uz alumīnija hidroksīda (0,5 mg Al³+) 3 NHBA (Neisserial Heparin Binding Antigen (heparīnu saistošs Neisseria antigēns)),
NadA (Neisseria adhesin A (Neisseria A adhezīns)), fHbp (factor H binding protein
(H faktoru saistošs proteīns))

Citas sastāvdaļas: nātrija hlorīds, histidīns, saharoze un ūdens injekcijām (lai iegūtu papildu informāciju par nātriju un lateksu, skatīt 2. punktu).

35

Bexsero ārējais izskats un iepakojums

Bexsero ir suspensija injekcijai pilnšļircē (1. klases stikls) ar virzuļa aizbāzni (1. tipa brombutila gumija) un ar uzgaļa aizsargvāciņu (1. vai 2. tipa gumija) ar vai bez adatām.

Pieejami iepakojumi ar 1 vai 10 šļircēm. Suspensija ir balts opalescējošs šķidrums.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

GSK Vaccines S.r.l. Via Fiorentina 1 53100 Siena Itālija

Ražotājs

GSK Vaccines S.r.l. Bellaria-Rosia 53018 Sovicille (Siena) Itālija

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:

België/Belgique/Belgien GlaxoSmithKline Pharmaceuticals s.a./n.v. Tél/Tel: + 32 10 85 52 00

Lietuva GlaxoSmithKline Lietuva UAB Tel: +370 5 264 90 00 info.lt@gsk.com

България ГлаксоСмитКлайн ЕООД Тел. + 359 2 953 10 34

Luxembourg/Luxemburg GlaxoSmithKline Pharmaceuticals s.a./n.v. Tél/Tel: + 32 10 85 52 00

Česká republika GlaxoSmithKline s.r.o. Tel: + 420 2 22 00 11 11 cz.info@gsk.com

Magyarország GlaxoSmithKline Kft. Tel.: + 36-1-2255300

Danmark GlaxoSmithKline Pharma A/S Tlf: + 45 36 35 91 00 dk-info@gsk.com

Malta GlaxoSmithKline (Malta) Ltd Tel: + 356 21 238131

Deutschland GlaxoSmithKline GmbH & Co. KG Tel: +49 (0)89 36044 8701 de.impfservice@gsk.com

Nederland GlaxoSmithKline BV Tel: + 31 (0)30 69 38 100 nlinfo@gsk.com

Eesti GlaxoSmithKline Eesti OÜ Tel: +372 667 6900 estonia@gsk.com

Norge GlaxoSmithKline AS Tlf: + 47 22 70 20 00

36

Ελλάδα GlaxoSmithKline A.E.B.E Tηλ: + 30 210 68 82 100

Österreich GlaxoSmithKline Pharma GmbH. Tel: + 43 (0)1 970750 at.info@gsk.com

España GlaxoSmithKline, S.A. Tel: + 34 902 202 700 es-ci@gsk.com

Polska GSK Services Sp. z o.o. Tel.: + 48 (22) 576 9000

France Laboratoire GlaxoSmithKline Tél: + 33 (0) 1 39 17 84 44 diam@gsk.com

Portugal GlaxoSmithKline - Produtos Farmacêuticos, Lda. Tel: + 351 21 412 95 00 FI.PT@gsk.com

Hrvatska GlaxoSmithKline d.o.o. Tel.: + 385 (0)1 6051999

România GlaxoSmithKline (GSK) SRL Tel: +40 (0)21 3028 208

Ireland GlaxoSmithKline (Ireland) Ltd Tel: + 353 (0)1 495 5000

Slovenija GlaxoSmithKline d.o.o. Tel: + 386 (0) 1 280 25 00 medical.x.si@gsk.com

Ísland Vistor hf. Sími: +354 535 7000

Slovenská republika GlaxoSmithKline Slovakia s.r.o. Tel.: + 421 (0)2 48 26 11 11 recepcia.sk@gsk.com

Italia GlaxoSmithKline S.p.A. Tel: +39 (0)45 9218 111

Suomi/Finland GlaxoSmithKline Oy Puh/Tel: + 358 10 30 30 30 Finland.tuoteinfo@gsk.com

Κύπρος GlaxoSmithKline (Cyprus) Ltd
Τηλ: + 357 22 39 70 00 gskcyprus@gsk.com

Sverige GlaxoSmithKline AB Tel: + 46 (0)8 638 93 00 info.produkt@gsk.com

Latvija GlaxoSmithKline Latvia SIA Tel: + 371 67312687 lv-epasts@gsk.com

United Kingdom GlaxoSmithKline UK Tel: + 44 (0) 800 221 441 customercontactuk@gsk.com

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta {MM/GGGG}

Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu.

Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai veselības aprūpes speciālistiem: Uzglabāšanas laikā pilnšļircē, kas satur suspensiju, var novērot smalkas, gandrīz baltas nogulsnes. Pirms lietošanas pilnšļirce rūpīgi jāsakrata, lai veidotos viendabīga suspensija.

37

Pirms ievadīšanas vakcīna ir vizuāli jāpārbauda, vai tajā nav redzamas daļiņas un vai tā nav mainījusi krāsu. Ja vakcīnā ir redzamas cietas daļiņas un/vai ir mainījušās tās fizikālās īpašības, neievadiet vakcīnu. Ja iepakojumā ir pievienotas divas dažāda garuma adatas, izvēlieties intramuskulārai injekcijai piemēroto adatu. Nesasaldēt. Bexsero nedrīkst vienā šļircē sajaukt (lietot maisījumā) ar citām vakcīnām. Ja ir nepieciešams vienlaicīgi ievadīt citas vakcīnas, katra vakcīna jāievada citā injekcijas vietā. Vakcīnu drīkst ievadīt tikai intramuskulāri. Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
38

Lejupielādēt zāļu aprakstu

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Bexsero suspensija injekcijai pilnšļircē Meningococcal group B Vaccine (rDNA, component, adsorbed) B grupas meningokoku vakcīna (rDNS, komponentu, adsorbēta)

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

Viena deva (0,5 ml) satur:

Rekombinants B grupas Neisseria meningitidis NHBA konjugētais proteīns 1, 2, 3 Rekombinants B grupas Neisseria meningitidis NadA proteīns 1, 2, 3 Rekombinants B grupas Neisseria meningitidis fHbp konjugētais proteīns 1, 2, 3
Ārējās membrānas vezikulas (OMV — Outer Membrane Vesicles) no B grupas
Neisseria meningitidis celma NZ98/254, kas noteikts kā kopējais PorA P1.4 saturošo proteīnu daudzums 2

50 mikrogramu 50 mikrogramu 50 mikrogramu 25 mikrogrami

1 iegūts no E. coli šūnām, izmantojot rekombinantās DNS tehnoloģiju 2 adsorbēts uz alumīnija hidroksīda (0,5 mg Al³+) 3 NHBA (Neisserial Heparin Binding Antigen (heparīnu saistošs Neisseria antigēns)),
NadA (Neisseria adhesin A (Neisseria A adhezīns)), fHbp (factor H binding protein
(H faktoru saistošs proteīns))

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA
Suspensija injekcijai. Balta, opalescējoša, šķidra suspensija.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Bexsero ir indicēts indivīdu no 2 mēnešu vecuma aktīvai imunizācijai pret invazīvu meningokoku slimību, ko izraisa B grupas Neisseria meningitidis. Veicot vakcināciju, jāņem vērā invazīvās slimības radītā ietekme dažādās vecuma grupās un B grupas celmu antigēna epidemioloģijas mainīgais raksturs dažādos ģeogrāfiskajos apvidos. Lai iegūtu informāciju par aizsardzību pret konkrētām B grupas celmiem, skatīt 5.1. apakšpunktu. Šī vakcīna jālieto atbilstoši oficiālām rekomendācijām.

2

4.2. Devas un lietošanas veids

Devas

1. tabula. Kopsavilkums par devām

Vecums pirmās devas ievadīšanas
laikā

Primārā imunizācija

Intervāls starp primārajām devām

Revakcinācija

Zīdaiņi vecumā

Jā, viena deva vecumā

no 2 līdz 5 mēnešiem a

Trīs 0,5 ml devas Vismaz 1 mēnesis no 12 līdz 15 mēnešiem ar vismaz 6 mēnešu intervālu starp primārās

Zīdaiņi vecumā no 3 līdz 5 mēnešiem

Divas 0,5 ml devas

Vismaz 2 mēneši

vakcinācijas sēriju un revakcinācijas devu b, c

Zīdaiņi vecumā no 6 līdz
11 mēnešiem

Divas 0,5 ml devas

Vismaz 2 mēneši

Jā, viena deva otrajā dzīves gadā ar vismaz 2 mēnešu intervālu starp
primārās vakcinācijas sēriju un revakcinācijas devu c

Bērni vecumā no 12 līdz
23 mēnešiem

Divas 0,5 ml devas

Vismaz 2 mēneši

Jā, viena deva ar 12 – 23 mēnešu
intervālu starp primārās vakcinācijas sēriju un revakcinācijas devu c

Bērni vecumā

Pamatojoties uz oficiālajiem

no 2 līdz 10 gadiem

ieteikumiem, attiecībā uz

Pusaudži

Divas 0,5 ml devas

Vismaz 1 mēnesis

personām, kuras joprojām ir pakļautas meningokoku izraisītas

(no 11 gadiem)

slimības riskam, jāapsver

un pieaugušie *

revakcinācijas devas

nepieciešamībad

a Pirmā deva jāievada ne agrāk kā 2 mēnešu vecumā. Bexsero drošums un efektivitāte, lietojot

zīdaiņiem vecumā līdz 8 nedēļām, līdz šīm nav pierādīta. Dati nav pieejami.

b Ja revakcinācija tiek atlikta, tā jāveic ne vēlāk kā 24 mēnešu vecumā.

c Skatīt 5.1. apakšpunktu. Nepieciešamība pēc turpmākām revakcinācijas devām un to

ievadīšanas laiks vēl nav noteikti.

d Skatīt 5.1. apakšpunktu.

* Datu par 50 gadiem vecāku pieaugušo vakcināciju nav.

Lietošanas veids

Vakcīnu ievada dziļas intramuskulāras injekcijas veidā, kā piemērotāko vietu izvēloties augšstilba anterolaterālo daļu zīdaiņiem vai augšdelma deltveida muskuli vecākiem indivīdiem.

Ja vienlaicīgi tiek ievadītas vairākas vakcīnas, jāizvēlas dažādas injekcijas vietas.

Vakcīnu nedrīkst ievadīt intravenozi, subkutāni vai intradermāli, un to nedrīkst vienā šļircē samaisīt ar citām vakcīnām.

Norādījumus par šīs vakcīnas sagatavošanu pirms lietošanas skatīt 6.6. apakšpunktā.

4.3. Kontrindikācijas

Paaugstināta jutība pret aktīvajām vielām vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.

4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Tāpat kā citu vakcīnu gadījumā, Bexsero ievadīšana jāatliek personām, kurām ir akūta smaga slimība ar febrilu ķermeņa temperatūru. Taču viegla infekcija, piemēram, saaukstēšanās, nav iemesls vakcinācijas atlikšanai.

3

Nedrīkst ievadīt intravaskulāri.
Kā tas ir parasti pēc jebkuras injicējamas vakcīnas ievadīšanas, jābūt ātri pieejamai atbilstošai medicīniskai palīdzībai un uzraudzībai gadījumā, ja pēc vakcinācijas rodas anafilaktiska reakcija.
Pēc vakcinācijas kā psihogēna atbildes reakcija uz injekciju ar adatu var rasties ar trauksmi saistītas blakusparādības, tai skaitā vazovagālas reakcijas (sinkope), hiperventilācija, kā arī ar stresu saistītas blakusparādības (skatīt 4.8. apakšpunktu). Svarīgi ir ievērot noteikto procedūru, lai ģīboņa gadījumā nerastos traumas.
Šo vakcīnu nedrīkst ievadīt indivīdiem ar trombocitopēniju vai jebkādiem koagulācijas traucējumiem, kas varētu būt kontrindikācija intramuskulārai injekcijai, izņemot gadījumus, kad iespējamais ieguvums pārliecinoši atsver ievadīšanas radīto risku.
Tāpat kā jebkuras vakcīnas gadījumā, arī vakcinējoties ar Bexsero, visi vakcinētie var netikt aizsargāti. Bexsero nav paredzēts aizsardzības nodrošināšanai pret visiem cirkulējošiem B grupas meningokoku celmiem (skatīt 5.1. apakšpunktu).
Tāpat kā daudzu vakcīnu gadījumā, veselības aprūpes speciālistiem ir jāzina, ka pēc vakcinācijas zīdaiņiem un bērniem (līdz 2 gadu vecumam) var paaugstināties ķermeņa temperatūra. Profilaktiska pretdrudža līdzekļu lietošana vakcinēšanas laikā un tūlīt pēc tās var samazināt temperatūras paaugstināšanās reakcijas sastopamību un tās intensitāti pēc vakcinācijas. Pretdrudža līdzekļu ordinēšana zīdaiņiem un bērniem (līdz 2 gadu vecumam) jāveic saskaņā ar vietējām vadlīnijām.
Indivīdiem ar traucētu imūnreakciju – vai nu imunitāti nomācošas terapijas, vai ģenētiska traucējuma, vai cita cēloņa dēļ – aktīvas imunizācijas gadījumā var izstrādāties mazāk antivielu. Ir pieejami dati par imunitātes veidošanos indivīdiem ar komplementa sistēmas olbaltumu deficītu, asplēniju vai liesas disfunkciju (skatīt 5.1. apakšpunktu).
Indivīdiem, kuriem ģimenē ir komplementa deficīts (piemēram, C3 vai C5 deficīts) un indivīdiem, kuri saņem terminālo komplementa aktivāciju nomācošu terapiju (piemēram, ekulizumabu), ir paaugstināts B grupas Neisseria meningitidis izraisītas invazīvas slimības risks, pat ja viņiem pēc vakcinācijas ar Bexsero izveidojas antivielas.
Nav datu par Bexsero lietošanu par 50 gadiem vecākiem indivīdiem un ir ierobežots datu apjoms par pacientiem ar hroniskām slimībām.
Veicot primārās imunizācijas sērijas ļoti neiznēsātiem (priekšlaicīgi dzimušiem) zīdaiņiem (kuri dzimuši ≤28. grūtniecības nedēļās), it īpaši tiem, kuriem anamnēzē ir elpošanas sistēmas nepietiekama brieduma pazīmes, jāapsver iespējamais apnojas risks un nepieciešamība uzraudzīt zīdaiņa elpošanu 48–72 stundas pēc vakcīnas ievadīšanas. Vakcinēšana šai zīdaiņu grupai sniedz lielu ieguvumu, tāpēc to nedrīkst atlikt vai no tās atteikties.
Šļirces uzgalis var saturēt dabisko gumijas lateksu. Kaut gan alerģisku reakciju risks ir ļoti mazs, pirms vakcīnas ievadīšanas veselības aprūpes speciālistiem ir jāizvērtē ieguvums un iespējamais risks indivīdiem, kuriem anamnēzē ir diagnosticēta paaugstināta jutība pret lateksu.
Ražošanas procesa sākumposmā tiek izmantots kanamicīns, kas tiek izņemts turpmākajos ražošanas posmos. Kanamicīna (ja tāds ir) koncentrācija gatavā vakcīnā nepārsniedz 0,01 mikrogramu devā. Nav noteikts, vai Bexsero ir droši lietot pacientiem ar paaugstinātu jutību pret kanamicīnu.
4

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Lietošana kopā ar citām vakcīnām
Bexsero var ievadīt vienlaicīgi ar jebkuru no tālāk minētajiem vakcīnas antigēniem monovalentas vai kombinētas vakcīnas veidā: difterija, stingumkrampji, bezšūnu garais klepus, B tipa Haemophilus influenzae, inaktivēts poliomielīts, B hepatīts, heptavalents pneimokoku konjugāts, masalas, epidēmiskais parotīts, masaliņas, vējbakas un A, C, W, Y meningokoku grupas konjugāts.
Klīniskajos pētījumos ir pierādīts, ka Bexsero ievadīšana neietekmē imūnsistēmas atbildes reakciju pret vienlaicīgi ievadītām standarta vakcīnām, jo antivielu atbildes reakcijas rādītāji neatpalika no atsevišķi ievadīto standarta vakcīnu atbildes reakcijas rādītājiem. Pētījumos tika konstatēti arī pretrunīgi rezultāti attiecībā uz 2. tipa inaktivēta poliovīrusa, 6B serotipa pneimokoku konjugāta un zemāku antivielu titru atbildes reakciju uz garā klepus pertaktīna antigēnu, taču šie dati neliecina par klīniski būtisku mijiedarbību.
Palielinātā drudža, jutīguma injekcijas vietā, ēšanas paradumu maiņas un uzbudināmības riska dēļ, Bexsero ievadot vienlaicīgi ar iepriekšminētajām vakcīnām, var apsvērt atsevišķu vakcināciju, ja iespējams. Paracetamola profilaktiska lietošana samazina drudža sastopamību un smaguma pakāpi, neietekmējot Bexsero vai standarta vakcīnu imunogenitāti. Pretdrudža līdzekļu, izņemot paracetamola, ietekme uz imūnsistēmas atbildes reakciju nav pētīta.
Bexsero un citu vakcīnu, kas nav minētas iepriekš, vienlaicīga ievadīšana nav pētīta.
Ievadot Bexsero vienlaicīgi ar citām vakcīnām, jāizvēlas atšķirīga injekcijas vieta (skatīt 4.2. apakšpunktu).
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Klīniskie dati par lietošanu grūtniecības laikā nav pietiekami.
Potenciālais risks grūtniecēm nav zināms. Taču, ja pastāv acīmredzams saskares risks ar meningokoku infekciju, vakcināciju nedrīkst atlikt.
Pētījumā, trušu mātītēm atbilstoši ķermeņa masai ievadot Bexsero devu, kas 10 reižu pārsniedza līdzvērtīgu devu cilvēkam, rēķinot atbilstoši ķermeņa masai, netika iegūti pierādījumi par mātītes vai augļa toksicitāti vai ietekmi uz grūtniecību, mātītes uzvedību, mātītes auglību vai postnatālo attīstību.
Barošana ar krūti
Drošuma dati par vakcīnas ievadīšanu sievietēm un viņu bērniem krūts barošanas laikā nav pieejami. Pirms tiek pieņemts lēmums par imunizāciju krūts barošanas laikā, jāapsver ieguvumu/riska attiecība.
Vakcinētajām trušu mātītēm vai to mazuļiem 29 zīdīšanas dienās netika novērotas nevēlamas blakusparādības. Bexsero darbojās imunogēni dzīvnieku mātītēm, kas tika vakcinētas pirms zīdīšanas sākšanas, un antivielas tika konstatētas arī to mazuļiem, taču antivielu koncentrācija netika konstatēta pienā.
Fertilitāte
Datu par ietekmi uz cilvēku fertilitāti nav.
Pētījumos ar dzīvniekiem nav novērota nevēlama ietekme uz auglību dzīvnieku mātītēm.
5

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Bexsero neietekmē vai nedaudz ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Tomēr dažas no blakusparādībām, kas minētas 4.8. apakšpunktā “Nevēlamās blakusparādības”, īslaicīgi var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus vai apkalpot mehānismus.

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Drošuma profila kopsavilkums

Bexsero lietošanas drošums tika vērtēts 17 pētījumos, tai skaitā 10 randomizētos, kontrolētos klīniskajos pētījumos, kuros piedalījās 10 565 pētāmās personas (no 2 mēnešu vecuma), saņemot vismaz vienu Bexsero devu. Bexsero tika ievadīts 6837 zīdaiņiem un bērniem (jaunākiem par 2 gadiem), 1051 bērnam (vecumā no 2 līdz 10 gadiem) un 2677 pusaudžiem un pieaugušajiem. No visām pētāmajām personām, kuras saņēma primāro Bexsero zīdaiņu sēriju, 3285 pētāmās personas otrajā dzīves gadā tika revakcinētas.

Zīdaiņiem un bērniem (līdz 2 gadu vecumam) klīniskajos pētījumos visbiežāk novērotās lokālās un sistēmiskās nevēlamās blakusparādības bija jutīgums un eritēma injekcijas vietā, drudzis un uzbudināmība.

Klīniskajos pētījumos ar zīdaiņiem, kuri tika vakcinēti 2, 4, un 6 mēnešu vecumā, drudzis (≥38°C) tika novērots 69–79% pētāmo personu, ja Bexsero tika ievadīts vienlaicīgi ar standarta vakcīnām (tās saturēja šādus antigēnus: heptavalents pneimokoku konjugāts, difterija, stingumkrampji, bezšūnu garais klepus, B hepatīts, inaktivēts poliomielīts un B tipa Haemophilus influenzae), salīdzinot ar 44–59% pētāmo personu, kuras saņēma tikai standarta vakcīnu. Pēc zīdaiņu vakcinēšanas, ievadot Bexsero reizē ar standarta vakcīnām, tika ziņots arī par biežāku pretdrudža līdzekļu lietošanu. Klīniskajos pētījumos, ievadot Bexsero vienu pašu, drudža gadījumu biežums bija līdzīgs, kā ievadot standarta zīdaiņu vakcīnas. Attīstoties drudzim, vairumā gadījumu tam bija paredzama norises gaita, kas lielākajai daļai indivīdu mazinājās vienu dienu pēc vakcinēšanas.

Pusaudžiem un pieaugušajiem visbiežāk novērotās lokālās un sistēmiskās nevēlamās blakusparādības bija sāpes injekcijas vietā, nespēks un galvassāpes.

Ievadot nākamās vakcinācijas sērijas devas, netika novērota nevēlamo blakusparādību biežuma vai to smaguma pakāpes paaugstināšanās.

Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulas veidā

Nevēlamās blakusparādības (pēc primārās imunizācijas vai revakcinācijas), kas tika uzskatītas par vismaz iespējami saistītām ar vakcināciju, iedalītas pēc to biežuma.

Biežuma kategorijas definētas šādi:

Ļoti bieži:

(≥1/10)

Bieži:

(≥1/100 līdz <1/10)

Retāk:

(≥1/1 000 līdz <1/100)

Reti:

(≥1/10 000 līdz <1/1 000)

Ļoti reti:

(<1/10 000)

Nav zināmi:

(nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)

Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.

Par Bexsero nevēlamām blakusparādībām ir ziņots ne tikai klīniskajos pētījumos, bet arī brīvprātīgi visā pasaulē pēc zāļu nonākšanas tirgū. Šīs nevēlamās blakusparādības ir norādītas tālāk. Tā kā par šīm blakusparādībām tiek ziņots brīvprātīgi un šīs populācijas apmēri nav zināmi, ne vienmēr ir

6

iespējams precīzi aprēķināt nevēlamo blakusparādību biežumu, un tāpēc tās tiek norādītas ar biežumu “nav zināmi”.
Zīdaiņi un bērni (līdz 10 gadu vecumam)
Imūnās sistēmas traucējumi Nav zināmi: alerģiskas reakcijas (tai skaitā anafilaktiskas reakcijas)
Vielmaiņas un uztures traucējumi Ļoti bieži: ēšanas traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi Ļoti bieži: miegainība, neparasta raudāšana, galvassāpes Retāk: krampji (tai skaitā febrili krampji) Nav zināmi: hipotoniska - hiporeaktivitātes epizode, smadzeņu mīkstā apvalka kairinājums (ir bijuši sporādiski ziņojumi par smadzeņu mīkstā apvalka kairinājuma pazīmēm, tādām kā spranda stīvums vai fotofobija, neilgi pēc vakcinācijas. Šie simptomi bijuši vieglas pakāpes un pārejoši.)
Asinsvadu sistēmas traucējumi Retāk: ādas bālums (reti pēc revakcinācijas) Reti: Kavasaki sindroms
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Ļoti bieži: caureja, vemšana (retāk pēc revakcinācijas)
Ādas un zemādas audu bojājumi Ļoti bieži: izsitumi (bērniem vecumā no 12 līdz 23 mēnešiem) (retāk pēc revakcinācijas) Bieži: izsitumi (zīdaiņiem un bērniem vecumā no 2 līdz 10 gadiem) Retāk: ekzēma Reti: nātrene
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi Ļoti bieži: artralģija
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā Ļoti bieži: drudzis (≥38°C), jutīgums injekcijas vietā (tai skaitā stiprs jutīgums injekcijas vietā, kas saistīts ar raudāšanu, kustinot locekli, kurā veikta injekcija), eritēma injekcijas vietā, injekcijas vietas pietūkums, sacietējums injekcijas vietā, uzbudināmība Retāk: drudzis (≥40°C) Nav zināmi: reakcijas injekcijas vietā (ieskaitot pārmērīgu ekstremitātes, kurā ievadīta vakcīna, pietūkumu, pūšļus injekcijas vietā vai ap to un mezgliņu injekcijas vietā, kas var saglabāties ilgāk par vienu mēnesi)
Pusaudži (no 11 gadu vecuma) un pieaugušie
Imūnās sistēmas traucējumi Nav zināmi: alerģiskas reakcijas (tai skaitā anafilaktiskas reakcijas)
Nervu sistēmas traucējumi Ļoti bieži: galvassāpes Nav zināmi: sinkope vai vazovagālas atbildes reakcijas uz injekciju, smadzeņu mīkstā apvalka kairinājums (ir bijuši sporādiski ziņojumi par smadzeņu mīkstā apvalka kairinājuma pazīmēm, tādām kā spranda stīvums vai fotofobija, neilgi pēc vakcinācijas. Šie simptomi bijuši vieglas pakāpes un pārejoši.)
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Ļoti bieži: slikta dūša
7

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi Ļoti bieži: mialģija, artralģija
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā Ļoti bieži: sāpes injekcijas vietā (tai skaitā stipras sāpes injekcijas vietā, kas saistītas ar nespēju veikt ikdienas aktivitātes), injekcijas vietas pietūkums, sacietējums injekcijas vietā, eritēma injekcijas vietā, nespēks Nav zināmi: drudzis, reakcijas injekcijas vietā (ieskaitot pārmērīgu ekstremitātes, kurā ievadīta vakcīna, pietūkumu, pūšļus injekcijas vietā vai ap to un mezgliņu injekcijas vietā, kas var saglabāties ilgāk par vienu mēnesi)
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Pieredze par pārdozēšanu ir neliela. Pārdozēšanas gadījumā ir jākontrolē pacienta dzīvībai svarīgās funkcijas un ir ieteicams nodrošināt simptomātisku ārstēšanu.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: meningokoku vakcīnas, ATĶ kods: J07AH09
Darbības mehānisms
Imunizācija, izmantojot Bexsero, ir paredzēta, lai stimulētu tādu baktericīdo antivielu veidošanos, kas atpazīst vakcīnas NHBA, NadA, fHbp un PorA P1.4 antigēnus (ārējās membrānas vezikulās esošais antigēns ar dominējošo imunitātes iedarbību) un kurām ir sagaidāma aizsargājoša iedarbība pret invazīvo meningokoku ierosināto slimību. Tā kā konstatējama šo antigēnu mainīga ekspresija uz dažādiem celmiem, meningokokus, kuriem šo antigēnu ekspresijas līmenis ir pietiekams, iznīcina vakcīnas radītās antivielas. Meningokoku antigēnu noteikšanas sistēma (MATS — Meningococcal Antigen Typing System) tika izstrādāta, lai saistītu B grupas meningokoku baktēriju dažādu celmu antigēnu profilus ar baktēriju celmu iznīcināšanu baktericīdos seruma testos ar cilvēka izcelsmes komplementa klātbūtni (hSBA). Izpētot aptuveni 1000 dažādu invazīvo B grupas meningokoku izolātu, kas iegūti piecās Eiropas valstīs no 2007. līdz 2008. gadam, tika pierādīts, ka atkarībā no izcelsmes valsts 73–87% B grupas meningokoku izolātu ir attiecīgais MATS antigēna profils, uz kuru vakcīna iedarbojas. Kopumā 78% (ar 95% ticamības robežu 63–90%) no aptuveni 1000 baktēriju celmiem bija potenciāli jutīgi pret vakcīnas izraisītām antivielām.
Klīniskā efektivitāte
Klīniskie pētījumi, lai novērtētu Bexsero efektivitāti, nav veikti. Vakcīnas efektivitāte ir novērtēta, pierādot atbildes reakciju ar baktericīdu antivielu veidošanos serumā uz katru vakcīnas antigēnu (skatīt sadaļu “Imunogenitāte”).
Imunogenitāte
Atbildes reakciju ar baktericīdu antivielu veidošanos serumā uz katru no vakcīnas antigēniem (NadA, fHbp, NHBA un PorA P1.4) novērtēja, izmantojot B grupas meningokoku četru kontroles baktēriju celmu kopu. Baktericīdās antivielas pret šiem baktēriju celmiem tika noteiktas ar seruma baktericīdo
8

testu, izmantojot cilvēka izcelsmes serumu kā komplementa avotu (hSBA). Dati par visām vakcīnu shēmām, izmantojot atsauces celmu pret NHBA, nav pieejami. Vairums primārās imunogenitātes pētījumu bija randomizēti, kontrolēti, daudzcentru klīniskie pētījumi. Imunogenitāte tika novērtēta zīdaiņiem, bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem. Zīdaiņu un bērnu imunogenitāte Pētījumos ar zīdaiņiem pētījuma dalībniekiem ievadīja trīs Bexsero devas 2, 4 un 6 mēnešu vecumā vai 2, 3 un 4 mēnešu vecumā un revakcinācijas devu otrajā dzīves gadā, sākot no 12 mēnešu vecuma. Serums tika iegūts pirms vakcinācijas, vienu mēnesi pēc trešās vakcinācijas (skatīt 2. tabulu) un vienu mēnesi pēc revakcinācijas (skatīt 3. tabulu). Pagarinājuma pētījumā tika novērtēta imūnās atbildes reakcijas saglabāšanās vienu gadu pēc revakcinācijas devas ievadīšanas (skatīt 3. tabulu). Iepriekš nevakcinētiem bērniem otrajā dzīves gadā tika arī ievadītas divas devas, nosakot antivielu klātbūtni vienu gadu pēc otrās devas ievadīšanas (skatīt 4. tabulu). Imunogenitāte pēc divu devu ievadīšanas tika arī reģistrēta citā pētījumā ar zīdaiņiem, kuru vecums iesaistīšanās brīdī pētījumā bija no 6 līdz 8 mēnešiem (skatīt 4. tabulu). Zīdaiņiem vecumā no 3 līdz 5 mēnešiem klīniskajā pētījumā vērtēja divu devu shēmu ar sekojošu revakcināciju. Zīdaiņu (2 – 5 mēneši) imunogenitāte Trīs devu primārā vakcinācijas sērija ar sekojošu revakcināciju Imunogenitātes rādītāji vienu mēnesi pēc trīs Bexsero devu ievadīšanas zīdaiņiem 2, 3, 4 un 2, 4, 6 mēnešu vecumā ir apkopoti 2. tabulā. Augsta baktericīdo antivielu atbildes reakcija vienu mēnesi pēc trešās vakcinēšanas pret meningokoku kontroles celmiem pret fHbp, NadA un PorA P1.4 antigēniem tika novērota abās Bexsero vakcinācijas shēmu grupās. Tika novērota arī izteikta baktericīdo antivielu atbildes reakcija pret NHBA antigēnu zīdaiņiem, kuri tika vakcinēti pēc 2, 4 un 6 mēnešu vakcinācijas shēmas, taču šim antigēnam bija vājāka imunogenitāte, veicot vakcināciju pēc 2, 3 un 4 mēnešu vakcinācijas shēmas. Zemākas NHBA antigēna imunogenitātes klīniskā nozīmība, veicot vakcināciju pēc šīs shēmas, nav zināma.
9

2. tabula. Seruma baktericīdo antivielu atbildes reakcija 1 mēnesi pēc Bexsero trešās devas ievadīšanas 2, 3, 4 vai 2, 4, 6 mēnešu vecumā

Antigēns

Pētījums V72P13 Pētījums V72P12 Pētījums V72P16

2, 4, 6 mēneši

2, 3, 4 mēneši

2, 3, 4 mēneši

% seropozitīvs*

N=1149

N=273

N=170

fHbp

(95% TI) hSBA GMT**

100% (99-100) 91

99% (97-100) 82

100% (98-100) 101

(95% TI)

(87-95)

(75-91)

(90-113)

% seropozitīvs

N=1152

N=275

N=165

NadA

(95% TI) hSBA GMT

100% (99-100) 635

100% (99-100) 325

99% (97-100) 396

(95% TI)

(606-665)

(292-362)

(348-450)

% seropozitīvs

N=1152

N=274

N=171

PorA P1.4

(95% TI) hSBA GMT

84% (82-86) 14

81% (76-86) 11

78% (71-84) 10

(95% TI)

(13-15)

(9,14-12)

(8,59-12)

% seropozitīvs

N=100

N=112

N=35

NHBA

(95% TI) hSBA GMT

84% (75-91) 16

37% (28-46) 3,24

43% (26-61) 3,29

(95% TI)

(13-21)

(2,49-4,21)

(1,85-5,83)

* % seropozitīvs = pētāmo personu īpatsvars, kas sasniedza rādītāju hSBA ≥1:5.

** GMT = vidējais ģeometriskais titrs (Geometric Mean Titer).

Dati par baktericīdo antivielu klātbūtni 8 mēnešus pēc Bexsero ievadīšanas 2, 3 un 4 mēnešu vecumā un 6 mēnešus pēc Bexsero ievadīšanas 2, 4 un 6 mēnešu vecumā (pirms revakcinācijas laika atskaites punkts) un revakcinācijas dati pēc Bexsero ceturtās devas ievadīšanas 12 mēnešu vecumā ir apkopoti 3. tabulā. Šajā tabulā ir apkopoti arī dati par imūnsistēmas atbildes reakcijas noturīgumu vienu gadu pēc revakcinācijas.

10

3. tabula. Dati par seruma baktericīdo antivielu atbildes reakciju pēc revakcinācijas 12 mēnešus pēc primārās vakcīnu sērijas ievadīšanas 2, 3 un 4 vai 2, 4 un 6 mēnešu vecumā, kā arī dati par baktericīdo antivielu klātbūtni vienu gadu pēc revakcinācijas

Antigēns

2, 3, 4, 12 mēneši

2, 4, 6, 12 mēneši

pirms revakcinācijas*

N=81

N=426

% seropozitīvs** (95% TI)

58% (47-69)

82% (78-85)

hSBA GMT*** (95% TI)

5,79 (4,54-7,39)

10 (9,55-12)

1 mēnesi pēc revakcinācijas

N=83

N=422

fHbp

% seropozitīvs (95% TI)

100% (96-100)

100% (99-100)

hSBA GMT (95% TI)

135 (108-170)

128 (118-139)

12 mēnešus pēc revakcinācijas

N=299

% seropozitīvs (95% TI)

-

62% (56-67)

hSBA GMT (95% TI)

6,5 (5,63-7,5)

pirms revakcinācijas

N=79

N=423

% seropozitīvs (95% TI)

97% (91-100)

99% (97-100)

hSBA GMT (95% TI)

63 (49-83)

81 (74-89)

1 mēnesi pēc revakcinācijas

N=84

N=421

NadA

% seropozitīvs (95% TI)

100% (96-100)

100% (99-100)

hSBA GMT (95% TI)

1558 (1262-1923)

1465 (1350-1590)

12 mēnešus pēc revakcinācijas

N=298

% seropozitīvs (95% TI)

-

97% (95-99)

hSBA GMT (95% TI)

81 (71-94)

pirms revakcinācijas

N=83

N=426

% seropozitīvs (95% TI)

19% (11-29)

22% (18-26)

hSBA GMT (95% TI)

1,61 (1,32-1,96)

2,14 (1,94-2,36)

1 mēnesi pēc revakcinācijas

N=86

N=424

PorA P1.4

% seropozitīvs (95% TI)

97% (90-99)

95% (93-97)

hSBA GMT (95% TI)

47 (36-62)

35 (31-39)

12 mēnešus pēc revakcinācijas

N=300

% seropozitīvs (95% TI)

-

17% (13-22)

hSBA GMT (95% TI)

1,91 (1,7-2,15)

pirms revakcinācijas

N=69

N=100

% seropozitīvs (95% TI)

25% (15-36)

61% (51-71)

hSBA GMT (95% TI)

2,36 (1,75-3,18)

8,4 (6,4-11)

1 mēnesi pēc revakcinācijas

N=67

N=100

NHBA

% seropozitīvs (95% TI)

76% (64-86)

98% (93-100)

hSBA GMT (95% TI)

12 (8,52-17)

42 (36-50)

12 mēnešus pēc revakcinācijas

N=291

% seropozitīvs (95% TI)

-

36% (31–42)

hSBA GMT (95% TI)

3,35 (2,88-3,9)

* atskaites punkts par laiku pirms revakcinācijas attiecas uz baktericīdo antivielu

klātbūtni 8 mēnešus pēc Bexsero vakcīnas ievadīšanas 2, 3 un 4 mēnešu vecumā un 6 mēnešus

pēc Bexsero vakcīnas ievadīšanas 2, 4 un 6 mēnešu vecumā.

** % seropozitīvs = pētāmo personu īpatsvars, kas sasniedza rādītāju hSBA ≥1:5.

*** GMT = vidējais ģeometriskais titrs (Geometric Mean Titer).

Papildu pētījumā ar bērniem 4 gadu vecumā, kuri zīdaiņu vecumā saņēma imunizāciju un revakcināciju atbilstoši pilnai shēmai, tika novērots PorA P1.4 un fHbp antigēna antivielu titru samazinājums (attiecīgi 9–10% un 12–20% pētāmo personu sasniedza rādītāju hSBA ≥ 1:5). Šajā pētījumā atbildes reakcija uz nākamo devu liecināja par imunoloģisku atmiņu, jo pēc turpmākas vakcinācijas 81–95% pētāmo personu PorA P1.4 antigēnam un 97–100% pētāmo personu fHbp antigēnam sasniedza rādītāju hSBA ≥ 1:5.Šī novērojuma klīniskā nozīme un nepieciešamība ievadīt papildu revakcinācijas devu, lai imunitāte būtu aizsargājoša ilgstoši, nav noteikta.

11

Divu devu primārās vakcinācijas sērija ar sekojošu revakcināciju Imunogenitātes rādītāji pēc divu primārās vakcinācijas Bexsero devu ievadīšanas (trīsarpus un 5 mēnešu vecumā) un trīs primārās vakcinācijas Bexsero devu ievadīšanas (divarpus, trīsarpus un 5 mēnešu vecumā) ar sekojošu revakcinācijas devas ievadīšanu zīdaiņiem, kuriem vakcinācija sākta laikā no 2 līdz 5 mēnešu vecumam, vērtēta papildu 3. fāzes klīniskajā pētījumā. Seropozitīvo pētāmo personu skaits (t. i., hSBA vismaz 1:4) bija robežās no 44% līdz 100% vienu mēnesi pēc otrās devas ievadīšanas un no 55% līdz 100% vienu mēnesi pēc trešās devas ievadīšanas. Vienu mēnesi pēc revakcinācijas devas, kas ievadīta 6 mēnešus pēc pēdējās devas ievadīšanas, seropozitīvo pētāmo personu procentuālais daudzums bija robežās no 87% līdz 100% divu devu shēmas gadījumā un robežās no 83% līdz 100% trīs devu shēmas gadījumā. Pētījuma pagarinājumā 3 līdz 4 gadus veciem bērniem vērtēja antivielu saglabāšanos. Divus līdz 3 gadus pēc iepriekš veiktas vakcinācijas ar divām Baxsero devām un sekojošu revakcināciju vai ar trim devām un sekojošu revakcināciju seropozitīvo pētāmo personu procentuālais daudzums bija līdzīgs (tas bija robežās no 35% līdz 91% un no 36% līdz 84%). Tajā pašā pētījumā atbildes reakcija uz papildu devu, ko ievadīja 2 līdz 3 gadus pēc revakcinācijas, liecināja par imunoloģisko atmiņu, uz ko norādīja izteikta antivielu reakcija pret visiem Bexsero antigēniem, kas attiecīgi bija robežās no 81% līdz 100% un no 70% līdz 99%. Šie novērojami apstiprina, ka zīdaiņiem ir atbilstoša shēma ar divu devu vai trīs devu Bexsero primārās vakcinācijas sēriju un sekojošu revakcināciju. Zīdaiņu (6 – 11 mēneši) un bērnu (12 – 23 mēneši) imunogenitāte Imunogenitāte pēc divu devu ievadīšanas ar divu mēnešu intervālu tika reģistrēta divos pētījumos ar bērniem vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem, kuru rezultāti atspoguļoti 4. tabulā. Pēc divām vakcinēšanas sērijām zīdaiņiem 6-8 mēnešu vecumā un bērniem 13-15 mēnešu vecumā pret katru no vakcīnas antigēniem konstatētais seropozitīvas atbildes reakcijas līmenis un hSBA vidējais ģeometriskais titrs bija augsts un ar līdzīgu rezultātu. Dati par antivielu klātbūtni vienu gadu pēc divu devu ievadīšanas 13 un 15 mēnešu vecumā arī apkopoti 4. tabulā.
12

4. tabula. Dati par seruma baktericīdo antivielu atbildes reakciju pēc Bexsero vakcīnas ievadīšanas 6 un 8 mēnešu vai 13 un 15 mēnešu vecumā, kā arī dati par baktericīdo antivielu klātbūtni vienu gadu pēc divu devu ievadīšanas 13 un 15 mēnešu vecumā

Vecums

Antigēns

No 6 līdz 11 mēnešiem

No 12 līdz 23 mēnešiem

Vecums vakcinācijas brīdī

6, 8 mēneši

13, 15 mēneši

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=23

N=163

% seropozitīvs* (95% TI)

100% (85-100)

100% (98-100)

hSBA GMT** (95% TI)

250 (173-361)

271 (237-310)

fHbp

12 mēnešus pēc 2. devas ievadīšanas

N=68

% seropozitīvs (95% TI)

-

74% (61-83)

hSBA GMT (95% TI)

14 (9,4-20)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=23

N=164

% seropozitīvs (95% TI)

100% (85-100)

100% (98-100)

hSBA GMT (95% TI)

534 (395-721)

599 (520-690)

NadA

12 mēnešus pēc 2. devas ievadīšanas

N=68

% seropozitīvs (95% TI)

-

97% (90-100)

hSBA GMT (95% TI)

70 (47-104)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=22

N=164

% seropozitīvs (95% TI)

95% (77-100)

100% (98-100)

hSBA GMT (95% TI)

27 (21-36)

43 (38-49)

PorA P1.4 12 mēnešus pēc 2. devas ievadīšan as

N=68

% seropozitīvs (95% TI)

-

18% (9-29)

hSBA GMT (95% TI)

1,65 (1,2-2,28)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=46

% seropozitīvs (95% TI)

-

63% (48-77)

hSBA GMT (95% TI)

11 (7,07-16)

NHBA

12 mēnešus pēc 2. devas ievadīšanas

N=65

% seropozitīvs (95% TI)

-

38% (27-51)

hSBA GMT (95% TI)

3,7 (2,15-6,35)

* % seropozitīvs = pētāmo personu īpatsvars, kas sasniedza rādītāju hSBA ≥1:4 (vecuma

diapazonā no 6 līdz 11 mēnešiem) un hSBA ≥1:5 (vecuma diapazonā no 12 līdz 23 mēnešiem).

** GMT = vidējais ģeometriskais titrs (Geometric Mean Titer).

Bērnu (2 − 10 gadi) imunogenitāte

Imunogenitāte 2 līdz 10 gadus veciem bērniem pēc divu Bexsero devu ievadīšanas ar viena vai divu mēnešu intervālu vērtēta sākotnējā 3. fāzes klīniskajā pētījumā un tā pagarinājumā. Sākotnējā pētījumā, kura rezultāti apkopoti 5. tabulā, dalībnieki saņēma divas Bexsero devas ar divu mēnešu intervālu. Pret visiem antigēniem konstatētais seropozitīvas atbildes reakcijas līmenis un hSBA GMT bērniem pēc divu devu shēmas bija augsts (5. tabula).

13

5. tabula. Dati par seruma baktericīdo antivielu atbildes reakciju 1 mēnesi pēc Bexsero vakcīnas otrās devas ievadīšanas 2 – 10 gadus veciem bērniem atbilstoši 0, 2 mēnešu shēmai

Antigēns

2 – 5 gadi

6 – 10 gadi

fHbp NadA PorA P1.4

% seropozitīvs* (95% TI)
hSBA GMT** (95% TI)
% seropozitīvs (95% TI)
hSBA GMT (95% TI)
% seropozitīvs (95% TI)
hSBA GMT (95% TI)

N=99 100% (96-100)
140 (112-175)
N=99 99% (95-100)
584 (466-733)
N=100 98% (93-100)
42 (33-55)

N=287 99% (96-100)
112 (96-130)
N=291 100% (98-100)
457 (392-531)
N=289 99% (98-100)
40 (34-48)

NHBA

% seropozitīvs (95% TI)
hSBA GMT (95% TI)

N=95 91% (83-96)
23 (18-30)

N=275 95% (92-97)
35 (29-41)

* % seropozitīvs = tādu pētāmo personu procentuālais daudzums, kurām sasniegts rādītājs hSBA ≥ 1:4 (pret references celmu fHbp, NadA, PorA P1.4 antigēniem) un hSBA ≥ 1:5 (pret references celma NHBA antigēnu).
** GMT = vidējais ģeometriskais titrs.

Pagarinājuma periodā, kad nevakcinētiem bērniem ar viena mēneša starplaiku tika ievadītas divas Bexsero devas, liela dalībnieku procentuālā daļa vienu mēnesi pēc otrās devas ievadīšanas bija seropozitīva. Vērtēja arī agrīno imūnreakciju pēc pirmās devas ievadīšanas. Seropozitīvo pētāmo personu (t. i., sasniegts rādītājs hSBA vismaz 1:4) procentuālais daudzums dažādu celmu gadījumā bija robežās no 46% līdz 95% vienu mēnesi pēc pirmās devas ievadīšanas un no 69% līdz 100% vienu mēnesi pēc otrās devas ievadīšanas (6. tabula).

14

6. tabula. Seruma baktericīdo antivielu atbildes reakcija 2 – 10 gadus veciem bērniem 1 mēnesi pēc otrās Bexsero devas ievadīšanas atbilstoši 0, 1 mēneša shēmai

Antigēns

35 – 47 mēneši

4 – 7 gadi

8 – 10 gadi

fHbp

% seropozitīvs* (95% TI)
hSBA GMT** (95% TI)

N=98 100% (96,3-100)
107 (84-135)

N=54 98% (90,1-99,95)
76.62 (54-108)

N=34 100% (89,7-100)
52.32 (34-81)

NadA

% seropozitīvs (95% TI)
hSBA GMT (95% TI)

N=98 100% (96,3-100)
631 (503-792)

N=54 100% (93,4-100)
370.41 (264-519)

N=34 100% (89,7-100)
350,49 (228-540)

PorA P1.4

% seropozitīvs (95% TI)
hSBA GMT (95% TI)

N=98 100% (96,3-100)
34 (27-42)

N=54 100% (93,4-100)
30,99 (28-49)

N=33 100% (89,4-100)
30.75 (20-47)

NHBA

% seropozitīvs (95% TI)
hSBA GMT (95% TI)

N=91 75% (64,5-83,3)
12 (7,57-18)

N=52 69% (54,9-81,3)
9.33 (5,71-15)

N=34 76% (58,8-89,3)
12,35 (6,61-23)

* % seropozitīvi = tādu pētāmo personu procentuālais daudzums, kurām sasniegts rādītājs hSBA ≥ 1:4 (pret references celmu fHbp, NadA, PorA P1.4 antigēniem) un hSBA ≥ 1:5 (pret references celma NHBA antigēnu).
** GMT = vidējais ģeometriskais titrs.

Tā paša pagarinājuma laikā tika vērtēta arī antivielu saglabāšanās un to bērnu atbildes reakcija uz revakcinācijas devu, kuri 2–5 vai 6–10 gadu vecumā bija saņēmuši pirmās divu devu sērijas. Pēc 24– 36 mēnešiem seropozitīvo personu (t. i., to, kuras bija sasniegušas hSBA attiecību vismaz 1:4) procentuālā daļa samazinājās, un visiem celmiem tā 4–7 gadus vecajiem bērniem bija 21–74 % diapazonā, un 8–12 gadus vecajiem bērniem tā bija 47–86 % diapazonā. Atbildes reakcija uz revakcinācijas devu, kas bija ievadīta 24–36 mēnešus pēc pirmajām sērijām, liecināja par imūnatmiņu, jo seropozitīvo personu procentuālā daļa visiem celmiem starp 4–7 gadus vecajiem bērniem bija 93– 100 % diapazonā, un starp 8–12 gadus vecajiem bērniem tā bija 96–100 % diapazonā.

Pusaudžu (vecumā no 11 gadiem) un pieaugušo imunogenitāte

Pusaudžiem tika ievadītas divas Bexsero devas ar vienu, divu un sešu mēnešu intervālu līdz nākamajai devai; šie dati ir apkopoti 7. un 8. tabulā.

Pētījumos ar pieaugušajiem dati tika iegūti pēc divu Bexsero devu ievadīšanas ar vienu vai divu mēnešu intervālu līdz nākamajai devai (skatīt 9. tabulu).

Vakcinēšanas shēmu lietošanas gadījumā, ievadot divas devas ar viena vai divu mēnešu intervālu, imūnsistēmas atbildes reakcijas rādītāji gan pieaugušajiem, gan pusaudžiem bija līdzīgi. Līdzīgi atbildes reakcijas rādītāji tika novēroti arī pusaudžiem, kuriem tika ievadītas divas Bexsero devas ar sešu mēnešu intervālu.

15

7. tabula.

Dati par seruma baktericīdo antivielu atbildes reakciju pusaudžiem vienu mēnesi pēc divu Bexsero devu ievadīšanas saskaņā ar atšķirīgām divu devu ievadīšanas shēmām un par baktericīdo antivielu klātbūtni 18–23 mēnešus pēc otrās devas ievadīšanas

Antigēns

0, 1 mēnesis 0, 2 mēneši

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=638

N=319

% seropozitīvs*

100%

100%

(95% TI)

(99–100)

(99–100)

hSBA GMT**

210

234

(95% TI)

(193–229)

(209–263)

fHbp

18–23 mēnešus pēc 2. devas ievadīšanas

N=102

N=106

% seropozitīvs

82%

81%

(95% TI)

(74–89)

(72–88)

hSBA GMT

29

34

(95% TI)

(20–42)

(24–49)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=639

N=320

% seropozitīvs

100%

99%

(95% TI)

(99–100)

(98–100)

hSBA GMT

490

734

(95% TI)

(455–528)

(653–825)

NadA

18–23 mēnešus pēc 2. devas ievadīšanas

N=102

N=106

% seropozitīvs

93%

95%

(95% TI)

(86–97)

(89–98)

hSBA GMT

40

43

(95% TI)

(30–54)

(33–58)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=639

N=319

% seropozitīvs

100%

100%

(95% TI)

(99–100)

(99–100)

hSBA GMT

92

123

(95% TI)

(84–102)

(107–142)

PorA P1.4

18–23 mēnešus pēc 2. devas ievadīšanas

N=102

N=106

% seropozitīvs

75%

75%

(95% TI)

(65–83)

(66–83)

hSBA GMT

17

19

(95% TI)

(12–24)

(14–27)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=46

N=46

% seropozitīvs

100%

100%

NHBA

(95% TI)

(92–100)

(92–100)

hSBA GMT

99

107

(95% TI)

(76–129)

(82–140)

* % seropozitīvs = pētāmo personu īpatsvars, kas sasniedza rādītāju hSBA ≥1:4.

** GMT = vidējais ģeometriskais titrs (Geometric Mean Titer).

0, 6 mēneši
N=86 100% (99–100) 218 (157–302)
N=49
84% (70–93)
27 (16–45) N=86
99% (94–100)
880 (675–1147)
N=49
94% (83–99)
65 (43–98) N=86 100% (96–100)
140 (101–195)
N=49
86% (73–94)
27 (17–43)
-
-
-

Pētījumā ar pusaudžiem baktericīdās atbildes reakcijas rādītāji, kas tika iegūti pēc divu Bexsero devu ievadīšanas, tika iedalīti atkarībā no sākotnējās hSBA robežvērtības, kas mazāka par 1:4 vai vienāda ar, vai lielāka par 1:4. Dati par seropozitīvu atbildes reakciju līmeni un pētāmo personu daļu, kurām tika konstatēts vismaz četrkārtīgs hSBA titru pieaugums no sākotnējās robežvērtības vienu mēnesi pēc otrās Bexsero devas ievadīšanas, apkopoti 8. tabulā. Pēc vakcinēšanas ar Bexsero lielam pētāmo personu īpatsvaram tika konstatēta seropozitīva atbildes reakcija un iegūts četrkārtīgs hSBA titru pieaugums neatkarīgi no pirmsvakcinācijas statusa.

16

8. tabula.

Dati par pusaudžu īpatsvaru, kuriem ir konstatēta seropozitīva atbildes reakcija un vismaz četrkārtīgs baktericīdo titru pieaugums vienu mēnesi pēc divu Bexsero devu ievadīšanas saskaņā ar atšķirīgām divu devu ievadīšanas shēmām, iedalot atkarībā no titra pirmsvakcinācijas periodā

Antigēns

0, 1 mēnesis 0, 2 mēneši

0, 6 mēneši

fHbp

% seropozitīvs * pēc otrās devas
(95% TI)

titrs
pirmsvakcinācijas periodā <1:4 titrs
pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4

N=369

N=179

100% (98–100) 100% (98–100)

N=269

N=140

100% (99–100) 100% (97–100)

% četrkārtīgs pieaugums pēc
otrās devas (95% TI)

titrs pirmsvakcinācijas periodā <1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4

N=369 100% (98–100)
N=268 90% (86–93)

N=179 100% (98–100)
N=140 86% (80–92)

NadA

% seropozitīvs pēc otrās devas
(95% TI)

titrs pirmsvakcinācijas periodā <1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4

N=427 100% (99–100)
N=212 100% (98–100)

N=211 99% (97–100)
N=109 100% (97–100)

% četrkārtīgs pieaugums pēc
otrās devas (95% TI)

titrs pirmsvakcinācijas periodā <1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4

N=426 99% (98–100)
N=212 96% (93–98)

N=211 99% (97–100)
N=109 95% (90–98)

PorA P1.4

% seropozitīvs pēc otrās devas
(95% TI)
% četrkārtīgs pieaugums pēc
otrās devas (95% TI)

titrs pirmsvakcinācijas periodā <1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā <1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4

N=427 100% (98–100)
N=212 100% (98–100)
N=426 99% (98–100)
N=211 81% (75–86)

N=208 100% (98–100)
N=111 100% (97–100)
N=208 100% (98–100)
N=111 77% (68–84)

NHBA

% seropozitīvs pēc otrās devas
(95% TI)
% četrkārtīgs pieaugums pēc
otrās devas (95% TI)

titrs pirmsvakcinācijas periodā <1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā <1:4
titrs pirmsvakcinācijas periodā ≥1:4

N=2 100% (16–100)
N=44 100% (92–100)
N=2 100% (16–100)
N=44 30% (17–45)

N=9 100% (66–100)
N=37 100% (91–100)
N=9 89% (52–100)
N=37 19% (8–35)

* % seropozitīvs = pētāmo personu īpatsvars, kas sasniedza rādītāju hSBA ≥1:4.

N=55 100% (94–100)
N=31 100% (89–100)
N=55 100% (94–100)
N=31 90% (74–98)
N=64 98% (92–100)
N=22 100% (85–100)
N=64 98% (92–100)
N=22 95% (77–100)
N=64 100% (94–100)
N=22 100% (85–100)
N=64 100% (94–100)
N=22 82% (60–95)
-
-
-
-

3. fāzes pētījuma pagarinājumā ir iegūti pētījumam ar pusaudžiem nepieciešamie dati par antivielu saglabāšanos. Aptuveni 7,5 gadus pēc primārās divu devu sērijas to personu, kurām hSBA attiecība bija ≥1:4, procentuālā daļa bija samazinājusies, un visiem celmiem bija 29–84 % diapazonā. Atbildes reakcija uz revakcinācijas devu, kas bija ievadīta 7,5 gadus pēc primārās sērijas, liecināja par imūnatmiņu, jo to personu, kuras sasniedza hSBA attiecību ≥1:4, procentuālā daļa visiem celmiem bija 93–100 % diapazonā. Tajā pašā pētījumā tika vērtēti arī 3. fāzes papildpētījumā par pusaudžiem iegūtie dati par antivielu saglabāšanos. Aptuveni četrus gadus pēc primārās divu devu sērijas to personu, kurām hSBA attiecība bija ≥1:5, procentuālā daļa parasti no 68–100 % (visiem celmiem) pēc otrās devas samazinājās līdz 9– 84 % (visiem celmiem). Atbildes reakcija uz revakcinācijas devu, kas bija ievadīta četrus gadus pēc

17

primārās sērijas, liecināja par imūnatmiņu, jo to personu, kurām hBSA attiecība bija ≥1:5, procentuālā daļa visiem celmiem bija 92–100 % diapazonā.
9. tabula. Dati par seruma baktericīdo antivielu atbildes reakciju pieaugušajiem pēc divu Bexsero devu ievadīšanas saskaņā ar atšķirīgām divu devu ievadīšanas shēmām

Antigēns

0, 1 mēnesis

0, 2 mēneši

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=28

% seropozitīvs*

100%

fHbp

(95% TI)

(88–100)

hSBA GMT**

100

(95% TI)

(75–133)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=28

% seropozitīvs

100%

NadA

(95% TI)

(88–100)

hSBA GMT

566

(95% TI)

(338–948)

1 mēnesi pēc 2. devas ievadīšanas

N=28

% seropozitīvs

96%

PorA P1.4

(95% TI)

(82–100)

hSBA GMT

47

(95% TI)

(30–75)

* % seropozitīvs = pētāmo personu īpatsvars, kas sasniedza rādītāju hSBA ≥1:4.

** GMT = vidējais ģeometriskais titrs (Geometric Mean Titer).

Seruma baktericīdā atbildes reakcija uz NHBA antigēnu vēl nav izvērtēta.

N=46 100% (92–100)
93 (71–121)
N=46 100% (92–100) 144 (108–193) N=46 91% (79–98)
32 (21–48)

Īpašu pacientu grupu imunogenitāte

Bērni un pusaudži ar komplementa sistēmas olbaltumu deficītu, asplēniju vai liesas disfunkciju

3. fāzes klīniskā pētījumā bērni un pusaudži 2 – 17 gadu vecumā ar komplementa sistēmas olbaltumu deficītu (40), asplēniju vai liesas disfunkciju (107) un pēc vecuma atbilstošas veselas pētāmās personas (85) saņēma divas Bexsero devas ar divu mēnešu starplaiku. 1 mēnesi pēc 2 devu vakcinācijas kursa pētāmo personu procentuālā daļa ar hSBA ≥1:5 starp indivīdiem ar komplementa sistēmas olbaltumu deficītu un asplēniju vai liesas disfunkciju bija attiecīgi 87% un 97% antigēnam pret fHbp, 95% un 100% antigēnam pret NadA, 68% un 86% antigēnam pret PorA P1.4, 73% un 94% antigēnam pret NHBA, kas liecina par imūnsistēmas atbildreakciju šīm pētāmām personām ar pavājinātu imunitāti. Procentuālā veselo pētāmo personu daļa ar hSBA ≥1:5 bija 98% antigēnam pret fHbp, 99% antigēnam pet NadA, 83% antigēnam pret PorA P1.4 un 99% antigēnam pret NHBA.

Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt pētījumu rezultātus ar Bexsero vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās meningokoku slimības, kuru ierosina B grupas Neisseria meningitidis, profilaksei (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Nav piemērojams.

5.3. Preklīniskie dati par drošumu

Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par atkārtotu devu toksicitāti un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti un attīstību neliecina par īpašu risku cilvēkam.

18

6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Nātrija hlorīds Histidīns Saharoze Ūdens injekcijām
Lai iegūtu informāciju par adsorbentu, skatīt 2. punktu.
6.2. Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ šīs zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C). Nesasaldēt. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā. Sargāt no gaismas.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
0,5 ml suspensijas pilnšļircē (1. klases stikls) ar virzuļa aizbāzni (1. tipa brombutila gumija) un uzgaļa aizsargvāciņu (1. vai 2. tipa gumija) ar vai bez adatām.
Pieejami iepakojumi ar 1 vai 10 šļircēm. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Uzglabāšanas laikā pilnšļircē, kas satur suspensiju, var novērot smalkas, gandrīz baltas nogulsnes.
Pirms lietošanas pilnšļirce rūpīgi jāsakrata, lai veidotos viendabīga suspensija.
Pirms ievadīšanas vakcīna ir vizuāli jāpārbauda, vai tajā nav redzamas daļiņas un vai tā nav mainījusi krāsu. Ja vakcīnā ir redzamas cietas daļiņas un/vai ir mainījušās tās fizikālās īpašības, neievadiet vakcīnu. Ja iepakojumā ir pievienotas divas dažāda garuma adatas, izvēlieties intramuskulārai injekcijai piemēroto adatu.
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
GSK Vaccines S.r.l., Via Fiorentina 1, 53100 Siena, Itālija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)
EU/1/12/812/001
19

EU/1/12/812/002 EU/1/12/812/003 EU/1/12/812/004 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 2013. gada 14. janvāris Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2017. gada 18. septembris 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS DD.MM.GGGG Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
20

II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS (-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I) UN
RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI
VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU
UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
21

A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS(-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvo vielu (NHBA, NadA, fHbp) ražotāju nosaukums un adrese: Sandoz GmbH Biochemiestrasse 10 A-6250 Kundl Austrija Bioloģiski aktīvās vielas (OMV) ražotāju nosaukums un adrese: GSK Vaccines S.r.l Bellaria-Rosia IT-53018 Sovicille-Siena Itālija GSK Vaccines S.r.l Via Fiorentina 1 IT-53100 Siena Itālija Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese GSK Vaccines S.r.l Bellaria-Rosia IT-53018 Sovicille-Siena Itālija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Recepšu zāles. • Oficiāla sērijas izlaide Saskaņā ar grozītās Direktīvas 2001/83/EK 114. pantu oficiālu sērijas izlaidi veiks valsts laboratorija vai cita šim mērķim apstiprināta laboratorija.
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS • Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
22

D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP. Atjaunināts RPP jāiesniedz: • pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
23

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
24

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
25

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA KARTONA KASTĪTE

1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Bexsero suspensija injekcijai pilnšļircē Meningococcal Group B Vaccine (rDNA, component, adsorbed) B grupas meningokoku vakcīna (rDNS, komponentu, adsorbēta)

2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I)

0,5 ml deva satur:

Rekombinants B grupas Neisseria meningitidis NHBA
konjugētais/NadA/fHbp konjugētais proteīns Ārējās membrānas vezikulas (OMV) no B grupas Neisseria meningitidis celma NZ98/254, kas noteikts kā kopējais PorA P1.4 saturošo proteīnu daudzums

50/50/50 mikrogramu 25 mikrogrami

Adsorbēts uz alumīnija hidroksīda (0,5 mg Al³+).

3. PALĪGVIELU SARAKSTS Palīgvielas: nātrija hlorīds, histidīns, saharoze, ūdens injekcijām.

4. ZĀĻU FORMA UN SATURS
Suspensija injekcijai (0,5 ml) 1 pilnšļirce (0,5 ml suspensijas) ar adatām 1 pilnšļirce (0,5 ml suspensijas) bez adatām
10 pilnšļirces (0,5 ml suspensijas katrā) ar adatām 10 pilnšļirces (0,5 ml suspensijas katrā) bez adatām

5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I)
Tikai intramuskulārai lietošanai.
Pirms lietošanas rūpīgi sakratiet. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.

6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS

26

8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā. Sargāt no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE GSK Vaccines S.r.l., Via Fiorentina 1, 53100 Siena, Itālija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/12/812/001 EU/1/12/812/002 EU/1/12/812/003 EU/1/12/812/004
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Pamatojums Braila raksta nepiemērošanai ir apstiprināts.
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
27

18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
28

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA PILNŠĻIRCE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Bexsero suspensija injekcijai Meningococcal B Vaccine i.m. lietošanai 2. LIETOŠANAS VEIDS 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP: 4. SĒRIJAS NUMURS Lot: 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 1 deva (0,5 ml) 6. CITA
29

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
30

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Bexsero suspensija injekcijai pilnšļircē Meningococcal group B Vaccine (rDNA, component, adsorbed) B grupas meningokoku vakcīna (rDNS, komponentu, adsorbēta)
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums vai Jūsu bērnam svarīgu informāciju.
- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai medmāsai. - Šī vakcīna ir parakstīta tikai Jums vai Jūsu bērnam. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai medmāsu. Tas attiecas
arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Bexsero un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Bexsero ievadīšanas Jums vai Jūsu bērnam 3. Kā lietot Bexsero 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Bexsero 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir BEXSERO un kādam nolūkam to lieto
Bexsero ir B grupas meningokoku vakcīna.
Bexsero satur četrus dažādus komponetus no B grupas Neisseria meningitidis baktērijas virsmas.
Bexsero tiek ievadīts indivīdiem no 2 mēnešu vecuma, lai veicinātu aizsardzību pret B grupas Neisseria meningitidis baktēriju izraisītu slimību. Šīs baktērijas var izraisīt smagas pakāpes un reizēm arī dzīvībai bīstamas infekcijas, piemēram, meningītu (galvas un muguras smadzeņu apvalka iekaisumu) un sepsi (asins saindēšanos).
Vakcīna iedarbojas, īpašā veidā stimulējot vakcinētās personas organisma dabīgās aizsargsistēmas darbību. Tādējādi tiek izveidota aizsardzība pret slimību.
2. Kas Jums jāzina pirms BEXSERO ievadīšanas Jums vai Jūsu bērnam
NELIETOJIET Bexsero šādos gadījumos:
- ja Jums vai Jūsu bērnam ir alerģija pret aktīvajām vielām vai kādu citu (6. punktā minēto) šīs vakcīnas sastāvdaļu.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Bexsero ievadīšanas Jums vai Jūsu bērnam konsultējieties ar ārstu vai medmāsu: - ja Jums vai Jūsu bērnam ir smaga infekcija ar augstu temperatūru. Šādā gadījumā vakcīnas
ievadīšana tiks atlikta. Viegla infekcija, piemēram, saaukstēšanās, nav iemesls vakcinācijas atlikšanai, taču vispirms konsultējieties ar ārstu vai medmāsu; - ja Jums vai Jūsu bērnam ir hemofilija vai jebkādi citi traucējumi, kas var kavēt atbilstošu asins recēšanu, piemēram, ārstēšana ar asins šķidrinātājiem (antikoagulantiem). Konsultējieties ar ārstu vai medmāsu;
31

- ja Jūs vai Jūsu bērns saņem ārstēšanu, kas bloķē imūnsistēmas daļu, ko sauc par komplementa aktivāciju, piemēram, ekulizumabu. Pat ja Jūs vai Jūsu bērns ir vakcinēts ar Bexsero, Jums vai Jūsu bērnam ir paaugstināts risks saslimt ar B grupas Neisseria meningitidis baktēriju izraisītu slimību;
- ja bērns nav iznēsāts (dzimis 28. grūtniecības nedēļā vai agrāk), īpaši tad, ja viņam bijuši elpošanas traucējumi. Šiem bērniem pirmajās trīs dienās pēc vakcinācijas biežāk iespējama elpošanas apstāšanās vai neregulāra elpošana neilgu brīdi, un viņi ir īpaši jāuzrauga;
- ja Jums vai Jūsu bērnam ir alerģija pret antibiotiku kanamicīnu. Kanamicīna (ja tāds ir) koncentrācija vakcīnā ir zema. Ja Jums vai Jūsu bērnam var būt alerģija pret kanamacīnu, vispirms konsultējieties ar ārstu vai medmāsu.
Kā atbildes reakcija uz injekciju ar adatu var tikt novērots ģībonis, reibonis vai citas ar stresu saistītas blakusparādības. Pastāstiet ārstam vai medmāsai, ja šādas blakusparādības Jums bijušas jau iepriekš.
Pastāstiet ārstam vai medmāsai par Jums vai Jūsu bērnam esošo alerģiju pret lateksu. Šļirces uzgalis var saturēt dabisko gumijas lateksu. Alerģiskas reakcijas risks ir ļoti mazs, bet ārstam vai medmāsai ir jāzina par alerģiju, lai pieņemtu lēmumu, vai Jums un Jūsu bērnam ir jāsaņem Bexsero vakcīna.
Datu par Bexsero lietošanu par 50 gadiem vecākiem pieaugušajiem nav. Ir maz datu par Bexsero lietošanu pacientiem ar hroniskām slimībām vai novājinātu imunitāti. Ja Jums vai Jūsu bērnam ir novājināta imunitāte (ko izraisījusi, piemēram, imūnsupresīvu līdzekļu lietošana vai HIV infekcija, vai pārmantoti dabīgās organisma aizsardzības sistēmas darbības traucējumi), ir iespējama samazināta Bexsero efektivitāte.
Tāpat kā citu vakcīnu gadījumā, Bexsero var pilnībā neaizsargāt visus vakcinētos indivīdus.
Citas zāles un Bexsero
Pastāstiet ārstam vai medmāsai par visām zālēm, kuras Jūs (Jūsu bērns) lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot, kā arī par citām pēdējā laikā ievadītām vakcīnām.
Bexsero var lietot vienlaicīgi ar kādu no tālāk minēto vakcīnu sastāvdaļām: difterija, stingumkrampji, garais klepus (pertussis), B tipa Haemophilus influenzae, poliomielīts, B hepatīts, pneimokoki, masalas, cūciņas, masaliņas, vējbakas un A, C, W, Y grupas meningokoki. Lai iegūtu papildu informāciju, konsultējieties ar ārstu vai medmāsu.
Ievadot Bexsero vienlaicīgi ar citām vakcīnām, jāizvēlas atšķirīga injekcijas vieta.
Ārsts vai medmāsa var lūgt Jums iedot bērnam zāles, kas mazina drudzi Bexsero ievadīšanas laikā un pēc tās. Tādējādi tiks samazinātas dažas ar Bexsero ievadīšanu saistītas blakusparādības.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms Bexsero lietošanas konsultējieties ar ārstu. Ja esat pakļauta saskares riskam ar meningokoku infekciju, ārsts tomēr varētu Jums ieteikt vakcinēšanos ar Bexsero.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Bexsero neietekmē vai nedaudz ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Tomēr dažas no blakusparādībām, kas minētas 4. punktā “Iespējamās blakusparādības”, īslaicīgi var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus vai apkalpot mehānismus.
Bexsero satur nātrija hlorīdu
Viena šo zāļu deva satur mazāk nekā 1 mmol (23 mg) nātrija, proti, tās praktiski nesatur nātriju.
32

3. Kā lietot BEXSERO
Bexsero (0,5 ml) Jums vai Jūsu bērnam ievadīs ārsts vai medmāsa. To parasti ievada zīdaiņiem augšstilba vai bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem augšdelma muskulī.
Ir svarīgi ievērot ārsta vai medmāsas norādījumus tā, lai Jūs vai Jūsu bērns pabeigtu visu injekciju kursu.
Zīdaiņi vecumā līdz 5 mēnešiem pirmās devas ievadīšanas laikā
Jūsu bērnam jāsaņem sākotnējas vakcinēšanas divu vai trīs injekciju kurss, pēc tam ievadot papildu (revakcinācijas) injekciju. - Ja izmanto trīs sākotnējās devas, pirmā injekcija jāievada ne agrāk kā 2 mēnešu vecumā;
intervālam starp injekcijām jābūt vismaz 1 mēnesim. - Ja izmanto divas sākotnējās devas, pirmā injekcija jāievada ne agrāk kā 3 mēnešu vecumā;
intervālam starp injekcijām jābūt vismaz 2 mēnešiem. - Revakcinācijas injekcija tiks ievadīta vecumā no 12 līdz 15 mēnešiem, kad būs pagājuši vismaz
6 mēneši kopš pēdējās injekcijas sākotnējā kursa ietvaros. Ja revakcinācija tiek atlikta, tā jāveic ne vēlāk kā 24 mēnešu vecumā.
Zīdaiņi vecumā no 6 līdz 11 mēnešiem pirmās devas ievadīšanas laikā
Zīdaiņiem vecumā no 6 līdz 11 mēnešiem jāsaņem divas vakcīnas injekcijas, pēc tam ievadot papildu (revakcinācijas) injekciju. - Katra injekcija jāievada ar vismaz 2 mēnešu intervālu. - Revakcinācija tiks veikta otrajā dzīves gadā ar vismaz 2 mēnešu intervālu pēc otrās injekcijas.
Bērni vecumā no 12 līdz 23 mēnešiem pirmās devas ievadīšanas laikā
Bērniem vecumā no 12 līdz 23 mēnešiem jāsaņem divas vakcīnas injekcijas, pēc tam ievadot papildu (revakcinācijas) injekciju. - Intervālam starp katru injekciju jābūt vismaz 2 mēnešiem. - Revakcinācija tiks veikta ar intervālu no 12 līdz 23 mēnešiem pēc otrās injekcijas.
Bērni vecumā no 2 līdz 10 gadiem pirmās devas ievadīšanas laikā
Bērniem vecumā no 2 līdz 10 gadiem jāievada divas vakcīnas injekcijas. - Katra injekcija jāievada ar vismaz 1 mēneša intervālu. Jūsu bērns var saņemt papildinjekciju (revakcinācijas devu).
Pusaudži un pieaugušie, sākot ar 11 gadu vecumu pirmās devas ievadīšanas laikā
Pusaudžiem (vecumā no 11 gadiem) un pieaugušajiem jāievada divas vakcīnas injekcijas. - Katra injekcija jāievada ar vismaz 1 mēneša intervālu. Jūs varat saņemt papildinjekciju (revakcinācijas devu).
Par 50 gadiem vecāki pieaugušie
Datu par pieaugušajiem pēc 50 gadu vecuma nav. Vaicājiet ārstam, vai no Bexsero ievadīšanas var būt ieguvums Jūsu veselībai.
Ja Jums ir kādi jautājumi par Bexsero ievadīšanu, jautājiet ārstam vai medmāsai.
33

4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā citas vakcīnas, šī vakcīna var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Pēc Bexsero ievadīšanas Jums vai Jūsu bērnam ļoti bieži (var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem) var rasties šādas blakusparādības (ziņojumi saņemti visās vecuma grupās): - sāpes/jutīgums injekcijas vietā, ādas apsārtums injekcijas vietās, ādas pietūkums injekcijas
vietā, ādas sacietējums injekcijas vietā.
Pēc šīs vakcīnas ievadīšanas var rasties arī tālāk minētās blakusparādības.
Zīdaiņi un bērni (līdz 10 gadu vecumam)
Ļoti bieži (var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem): - drudzis (≥38ºC); - ēstgribas zudums; - jutīgums injekcijas vietā (tai skaitā stiprs jutīgums injekcijas vietā, kas saistīts ar raudāšanu,
kustinot locekli, kurā veikta injekcija); - locītavu sāpes; - izsitumi uz ādas (bērniem vecumā no 12 līdz 23 mēnešiem) (retāk pēc revakcinācijas); - miegainība; - uzbudinājuma sajūta; - neparasta raudāšana; - vemšana (retāk pēc revakcinācijas); - caureja; - galvassāpes.
Bieži (var rasties ne vairāk kā 1 no 10 cilvēkiem): - izsitumi uz ādas (zīdaiņiem un bērniem vecumā no 2 līdz 10 gadiem).
Retāk (var rasties ne vairāk kā 1 no 100 cilvēkiem): - stiprs drudzis (≥40°C); - krampji (tai skaitā febrili krampji); - ādas sausums; - ādas bālums (reti pēc revakcinācijas).
Reti (var rasties ne vairāk kā 1 no 1000 cilvēkiem): - Kavasaki slimība ar tādiem simptomiem kā, piemēram, drudzis, kas ilgst ilgāk nekā piecas
dienas, un ir saistīts ar izsitumiem uz rumpja ādas, un kuram dažreiz seko ādas lobīšanās no plaukstām un pirkstiem, palielināti kakla limfmezgli, acu, lūpu, rīkles un mēles apsārtums; - niezoši izsitumi, izsitumi uz ādas.
Pusaudži (no 11 gadu vecuma) un pieaugušie
Ļoti bieži (var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem): - sāpes injekcijas vietā, kas traucē veikt ierastās ikdienas aktivitātes; - muskuļu un locītavu sāpes; - slikta dūša; - slikta vispārējā pašsajūta; - galvassāpes.
Blakusparādības, par ko ziņots pēcreģistrācijas periodā:
alerģiskas reakcijas var ietvert lūpu, mutes, rīkles pietūkumu smagā formā (tas var apgrūtināt rīšanu), apgrūtinātu elpošanu ar sēkšanu vai klepošanu, izsitumus, samaņas zudumu un ļoti zemu asinsspiedienu; kollapss (pēkšņs muskuļu ļenganums), vājāka reakcija nekā parasti vai modrības trūkums, kā arī bālums vai zilgana ādas krāsa maziem bērniem;
34

reibonis vai ģībonis; drudzis (pusaudžiem no 11 gadu vecuma un pieaugušajiem); reakcijas injekcijas vietā, piemēram, pārmērīgs ekstremitātes, kurā ievadīta vakcīna, pietūkums, pūšļi injekcijas vietā vai ap to, sacietējums injekcijas vietā (kas var saglabāties ilgāk par vienu mēnesi); sporādiski spranda stīvuma vai nepatīkamas paaugstinātas jutības pret gaismu (fotofobijas) gadījumi neilgi pēc vakcinācijas, kas liecina par smadzeņu mīkstā apvalka kairinājumu; šie simptomi bijuši vieglas pakāpes un pārejoši.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. Kā uzglabāt BEXSERO
Uzglabāt šo vakcīnu bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šo vakcīnu pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes pēc “EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C). Nesasaldēt. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā. Sargāt no gaismas.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet ārstam vai medmāsai, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Bexsero satur

Viena deva (0,5 ml) satur:

Aktīvās vielas:

Rekombinants B grupas Neisseria meningitidis NHBA konjugētais proteīns1, 2, 3 Rekombinants B grupas Neisseria meningitidis NadA proteīns1, 2, 3 Rekombinants B grupas Neisseria meningitidis fHbp konjugētais proteīns1, 2, 3
Ārējās membrānas vezikulas (OMV — Outer Membrane Vesicles) no B grupas
Neisseria meningitidis celma NZ98/254, kas noteikts kā kopējais PorA P1.42 saturošo proteīnu daudzums

50 mikrogramu 50 mikrogramu 50 mikrogramu 25 mikrogrami

1 iegūts no E. coli šūnām, izmantojot rekombinantās DNS tehnoloģiju 2 adsorbēts uz alumīnija hidroksīda (0,5 mg Al³+) 3 NHBA (Neisserial Heparin Binding Antigen (heparīnu saistošs Neisseria antigēns)),
NadA (Neisseria adhesin A (Neisseria A adhezīns)), fHbp (factor H binding protein
(H faktoru saistošs proteīns))

Citas sastāvdaļas: nātrija hlorīds, histidīns, saharoze un ūdens injekcijām (lai iegūtu papildu informāciju par nātriju un lateksu, skatīt 2. punktu).

35

Bexsero ārējais izskats un iepakojums

Bexsero ir suspensija injekcijai pilnšļircē (1. klases stikls) ar virzuļa aizbāzni (1. tipa brombutila gumija) un ar uzgaļa aizsargvāciņu (1. vai 2. tipa gumija) ar vai bez adatām.

Pieejami iepakojumi ar 1 vai 10 šļircēm. Suspensija ir balts opalescējošs šķidrums.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

GSK Vaccines S.r.l. Via Fiorentina 1 53100 Siena Itālija

Ražotājs

GSK Vaccines S.r.l. Bellaria-Rosia 53018 Sovicille (Siena) Itālija

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:

België/Belgique/Belgien GlaxoSmithKline Pharmaceuticals s.a./n.v. Tél/Tel: + 32 10 85 52 00

Lietuva GlaxoSmithKline Lietuva UAB Tel: +370 5 264 90 00 info.lt@gsk.com

България ГлаксоСмитКлайн ЕООД Тел. + 359 2 953 10 34

Luxembourg/Luxemburg GlaxoSmithKline Pharmaceuticals s.a./n.v. Tél/Tel: + 32 10 85 52 00

Česká republika GlaxoSmithKline s.r.o. Tel: + 420 2 22 00 11 11 cz.info@gsk.com

Magyarország GlaxoSmithKline Kft. Tel.: + 36-1-2255300

Danmark GlaxoSmithKline Pharma A/S Tlf: + 45 36 35 91 00 dk-info@gsk.com

Malta GlaxoSmithKline (Malta) Ltd Tel: + 356 21 238131

Deutschland GlaxoSmithKline GmbH & Co. KG Tel: +49 (0)89 36044 8701 de.impfservice@gsk.com

Nederland GlaxoSmithKline BV Tel: + 31 (0)30 69 38 100 nlinfo@gsk.com

Eesti GlaxoSmithKline Eesti OÜ Tel: +372 667 6900 estonia@gsk.com

Norge GlaxoSmithKline AS Tlf: + 47 22 70 20 00

36

Ελλάδα GlaxoSmithKline A.E.B.E Tηλ: + 30 210 68 82 100

Österreich GlaxoSmithKline Pharma GmbH. Tel: + 43 (0)1 970750 at.info@gsk.com

España GlaxoSmithKline, S.A. Tel: + 34 902 202 700 es-ci@gsk.com

Polska GSK Services Sp. z o.o. Tel.: + 48 (22) 576 9000

France Laboratoire GlaxoSmithKline Tél: + 33 (0) 1 39 17 84 44 diam@gsk.com

Portugal GlaxoSmithKline - Produtos Farmacêuticos, Lda. Tel: + 351 21 412 95 00 FI.PT@gsk.com

Hrvatska GlaxoSmithKline d.o.o. Tel.: + 385 (0)1 6051999

România GlaxoSmithKline (GSK) SRL Tel: +40 (0)21 3028 208

Ireland GlaxoSmithKline (Ireland) Ltd Tel: + 353 (0)1 495 5000

Slovenija GlaxoSmithKline d.o.o. Tel: + 386 (0) 1 280 25 00 medical.x.si@gsk.com

Ísland Vistor hf. Sími: +354 535 7000

Slovenská republika GlaxoSmithKline Slovakia s.r.o. Tel.: + 421 (0)2 48 26 11 11 recepcia.sk@gsk.com

Italia GlaxoSmithKline S.p.A. Tel: +39 (0)45 9218 111

Suomi/Finland GlaxoSmithKline Oy Puh/Tel: + 358 10 30 30 30 Finland.tuoteinfo@gsk.com

Κύπρος GlaxoSmithKline (Cyprus) Ltd
Τηλ: + 357 22 39 70 00 gskcyprus@gsk.com

Sverige GlaxoSmithKline AB Tel: + 46 (0)8 638 93 00 info.produkt@gsk.com

Latvija GlaxoSmithKline Latvia SIA Tel: + 371 67312687 lv-epasts@gsk.com

United Kingdom GlaxoSmithKline UK Tel: + 44 (0) 800 221 441 customercontactuk@gsk.com

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta {MM/GGGG}

Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu.

Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai veselības aprūpes speciālistiem: Uzglabāšanas laikā pilnšļircē, kas satur suspensiju, var novērot smalkas, gandrīz baltas nogulsnes. Pirms lietošanas pilnšļirce rūpīgi jāsakrata, lai veidotos viendabīga suspensija.

37

Pirms ievadīšanas vakcīna ir vizuāli jāpārbauda, vai tajā nav redzamas daļiņas un vai tā nav mainījusi krāsu. Ja vakcīnā ir redzamas cietas daļiņas un/vai ir mainījušās tās fizikālās īpašības, neievadiet vakcīnu. Ja iepakojumā ir pievienotas divas dažāda garuma adatas, izvēlieties intramuskulārai injekcijai piemēroto adatu. Nesasaldēt. Bexsero nedrīkst vienā šļircē sajaukt (lietot maisījumā) ar citām vakcīnām. Ja ir nepieciešams vienlaicīgi ievadīt citas vakcīnas, katra vakcīna jāievada citā injekcijas vietā. Vakcīnu drīkst ievadīt tikai intramuskulāri. Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
38