Besremi

Šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē

Besremi

Kartona kastīte, Stikla pildspalvveida pilnšļirce, N1
Ropeginterferonum alfa-2b

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

EU/1/18/1352/001

Zāļu reģistrācijas numurs

EU/1/18/1352/001

Ražotājs

AOP Orphan Pharmaceuticals AG, Austria

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

15-FEB-19

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

250 µg/0,5 ml

Zāļu forma

Šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

AOP Orphan Pharmaceuticals AG, Austria

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām. Skatīt 4.8. apakšpunktu par to, kā ziņot par nevēlamām blakusparādībām.
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē Katra 0,5 ml šķīduma pildspalvveida pilnšļirce satur 250 mikrogramus alfa-2b ropeginterferona, mērot pēc proteīnu pamatvielas, kas atbilst 500 mikrogramiem/ml.
Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē Katra 0,5 ml šķīduma pildspalvveida pilnšļirce satur 500 mikrogramus alfa-2b ropeginterferona, mērot pēc proteīnu pamatvielas, kas atbilst 1000 mikrogramiem/ml.
Stiprums norāda alfa-2b interferona daļas daudzumu alfa-2b ropeginterferonā, neņemot vērā pegilēšanu.
Alfa-2b ropeginterferons ir proteīna alfa-2b interferona kovalents konjugāts, kas iegūts Escherichia coli šūnās, izmantojot rekombinantās DNS tehnoloģiju ar metoksipolietilēnglikola (mPEG) daļu.
Šo zāļu iedarbību nedrīkst salīdzināt ar citu tās pašas terapeitiskās grupas pegilētu vai nepegilētu proteīnu iedarbību (skatīt 5.1. apakšpunktu).
Palīgviela ar zināmu iedarbību Katra pildspalvveida pilnšļirce satur 10 mg benzilspirta katrā ml.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA Šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē (injekcijām).
Dzidrs, bezkrāsains līdz gaiši dzeltens šķīdums.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1. Terapeitiskās indikācijas Besremi ir paredzēts lietošanai monoterapijā pieaugušajiem, lai ārstētu īsto policitēmiju (polycythaemia vera) bez simptomātiskas splenomegālijas.
4.2. Devas un lietošanas veids
Ārstēšana jāuzsāk tāda ārsta uzraudzībā, kuram ir pieredze šīs slimības ārstēšanā.
Devas
2

Titrēšanas fāze Deva tiek titrēta individuāli ar ieteicamo sākuma devu 100 mikrogrami (vai 50 mikrogrami pacientiem, kas lieto kādu citu citoreduktīvu terapiju). Deva pakāpeniski jāpalielina par 50 mikrogramiem ik pēc divām nedēļām (cita citoreduktīva terapija atbilstoši paralēli pakāpeniski jāsamazina), līdz tiek panākta hematoloģisko rādītāju stabilizēšanās (hematokrīts <45%, trombocīti <400 x 109/l un leikocīti <10 x 109/l). Maksimālā ieteicamā vienas reizes deva ir 500 mikrogrami, injicēta reizi divās nedēļās.
Uzturošā fāze Deva, pie kuras sasniegta hematoloģisko rādītāju stabilizēšanās, jāuztur vismaz 1,5 gadus ar ievadīšanas intervālu reizi divās nedēļās. Pēc tam devu var pielāgot un/vai ievadīšanas intervālu pagarināt līdz vienai reizei četrās nedēļās, atkarībā no piemērotības pacientam.
Ja terapijas laikā rodas nevēlamas blakusparādības, ievadītā deva jāsamazina vai ārstēšana uz laiku jāpārtrauc, līdz nevēlamās blakusparādības izzūd. Pēc tam ārstēšana jāatsāk ar mazāku devu par to, kas izraisīja nevēlamus notikumus. Ja novēro hematoloģisko rādītāju (hematokrīta, trombocītu, leikocītu) palielināšanos, deva un/vai devas lietošanas intervāls individuāli jāpielāgo.
Īpašas pacientu grupas
Aknu darbības traucējumi Pacientiem ar kompensētu cirozi (t.i., A klase pēc Child-Pugh) pierādīts, ka kādas citas pegilētu alfa interferonu saturošas zāles (pegilēts alfa-2a interferons) ir drošas. Pieaugušiem pacientiem ar viegliem aknu darbības traucējumiem alfa-2b ropeginterferona devas pielāgošana nav nepieciešama. Alfa interferona lietošana nav vērtēta pacientiem ar dekompensētu cirozi (t.i., B vai C klase pēc ChildPugh) un šiem pacientiem ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu). Lietojot alfa-2b ropeginterferonu, pacientiem novērots paaugstināts aknu enzīmu līmenis. Ja novērota progresējoša un persistējoša aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanās, nepieciešams samazināt devu. Ja pēc devas samazināšanas saglabājas progresējoša un klīniski nozīmīga aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanās vai ir aknu mazspējas dekompensācijas pazīmes, ārstēšana jāpārtrauc (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Nieru darbības traucējumi Pacientiem ar nieru darbības traucējumiem tika novērtēts citu alfa interferonu saturošu zāļu (pegilēta alfa-2a interferona un pegilēta alfa-2b interferona) farmakokinētiskais profils (skatīt 5.2. apakšpunktu). Pieaugušiem pacientiem ar viegliem (GFĀ 60-89 ml/min) vai vidēji smagiem (GFĀ 30-59 ml/min) nieru darbības traucējumiem alfa-2b ropeginterferona devas pielāgošana nav nepieciešama. Pacientiem ar smagiem (GFĀ 15-29 ml/min) nieru darbības traucējumiem ieteicama samazināta 50 mikrogramu alfa-2b ropeginterferona sākuma deva. Alfa-2b ropeginterferons ir kontrindicēts pacientiem ar nieru slimību beigu stadijā (GFĀ <15 ml/min) (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Gados vecāki cilvēki Uzsākot terapiju gados vecākiem pacientiem, alfa-2b ropeginterferona ieteicamās devas pielāgošana nav nepieciešama (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Pacienti ar aptaukošanos vai nepietiekamu ķermeņa masu Alfa-2b ropeginterferona farmakokinētiskais profils nav noteikts pacientiem ar aptaukošanos vai nepietiekamu ķermeņa masu. Šiem pacientiem nav iespējams sniegt ieteikumus par alfa-2b ropeginterferona devas pielāgošanu.
Pediatriskā populācija Besremi drošums un efektivitāte bērniem un pusaudžiem nav pierādīta. Dati nav pieejami (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Lietošanas veids
3

Subkutānai lietošanai. Zāles ir paredzētas ilgstošai ārstēšanai, un tās var ievadīt ārsts, medmāsa, ģimenes loceklis vai pacients pēc tam, kad viņi ir apmācīti subkutānas injekcijas ievadīšanā ar pildspalvveida pilnšļirci. Jāievēro norādījumi par lietošanu, kas sniegti zāļu lietošanas instrukcijā.
Ieteicamā injekcijas vieta ir vēdera āda ap nabu, bet ne tuvāk par 5 cm no tās, vai augšstilbs. Neinjicēt vietā, kur āda ir kairināta, apsārtusi, ar zilumu, inficēta vai ar rētām. Pildspalvveida pilnšļirci var pielāgot, lai tā ievadītu devas ar 50 mikrogramu intervālu diapazonā no 50 līdz 250 mikrogramiem vai 50 līdz 500 mikrogramiem.
4.3. Kontrindikācijas
• Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām. • Esoša vairogdziedzera slimība, ja vien to nevar kontrolēt ar tradicionālo ārstēšanu. • Pašlaik vai iepriekš esoši smagi psihiski traucējumi, īpaši smaga depresija, pašnāvības domas
vai pašnāvības mēģinājums. • Smaga jau esoša sirds-asinsvadu slimība (t.i., nekontrolēta hipertensija, sastrēguma sirds
mazspēja (≥ NYHA II klase), nopietna sirds aritmija, nozīmīga koronāro artēriju stenoze, nestabila stenokardija) vai nesens insults, vai miokarda infarkts. • Pašlaik vai iepriekš esoša autoimūna slimība. • Imūnsupresēti transplantāta saņēmēji. • Lietošana kopā ar telbivudīnu (skatīt 4.5. apakšpunktu). • Dekompensēta aknu ciroze (B vai C klase pēc Child-Pugh). • Nieru slimība beigu stadijā (GFĀ <15 ml/min).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Devas titrēšanas fāze Alfa-2b ropeginterferona titrēšanas fāzē individuālās optimālās devas pielāgošana ieteicamās devas robežās (skatīt 4.2. apakšpunktu) norit ilgāk salīdzinājumā ar hidroksikarbamīda devas pielāgošanu. Klīniskā pētījumā pacientiem ar īsto policitēmiju individuālās devas titrēšanas fāze alfa-2b ropeginterferona lietošanas gadījumā beidzās vidēji pēc aptuveni 3,7 mēnešiem, bet hidroksikarbamīda terapijas grupā pēc aptuveni 2,6 mēnešiem. Šī iemesla dēļ pacientiem, kuriem nepieciešams iespējami agrāk panākt palielinātā asins šūnu skaita samazināšanu, ieteicams izvēlēties citas zāles (piemēram, hidroksikarbamīdu), lai novērstu trombozi un asiņošanu.
Titrēšanas fāzes laikā var rasties grūtības pilnībā izvērtēt zāļu efektivitāti ar pamatslimību saistītā sirds-asinsvadu sistēmas notikumu un trombembolijas riska mazināšanā. Titrēšanas fāzes laikā pacientiem nepieciešama īpaši rūpīga uzraudzība; regulāri jāpārbauda pilna asins aina, ieskaitot hematokrīta līmeni, leikocītu un trombocītu skaitu, un tas jādara arī pēc individuālās optimālās devas noteikšanas. Var būt nepieciešama flebotomija kā glābjoša terapija asins hiperviskozitātes novēršanai.
Endokrīnā sistēma Pirms alfa-2b ropeginterferona terapijas uzsākšanas visas jau esošās vairogdziedzera slimības jāārstē un jākontrolē ar tradicionālu terapiju (skatīt 4.3. apakšpunktu). Pacientiem, kuriem alfa-2b ropeginterferona terapijas laikā rodas simptomi, kas norāda uz vairogdziedzera disfunkciju, jānovērtē vairogdziedzera stimulējošā hormona (thyroid stimulating hormone ,TSH) līmenis. Ja TSH līmeni var kontrolēt, panākot iekļaušanos normālā diapazonā, terapiju var turpināt.
Lietojot citas alfa interferonu saturošas zāles, novērots cukura diabēts (skatīt 4.8. apakšpunktu). Pacientiem ar šo slimību, nedrīkst uzsākt alfa-2b ropeginterferona terapiju, ja stāvokli nevar efektīvi kontrolēt ar zālēm. Pacientiem, kuriem ārstēšanas laikā rodas šī slimība un kuru stāvokli nevar kontrolēt ar zālēm, jāpārtrauc alfa-2b ropeginterferona terapija.
Centrālā nervu sistēma (CNS) Dažiem pacientiem, kuri klīniskās attīstības programmā tika ārstēti ar alfa-2b ropeginterferonu, novērota iedarbība uz CNS, it īpaši depresija (skatīt 4.8. apakšpunktu). Citi CNS efekti, tai skaitā pašnāvības domas, pašnāvības mēģinājums, agresija, bipolāri traucējumi, mānija un apjukums
4

novēroti, lietojot citas alfa interferonu saturošas zāles. Pacienti rūpīgi jānovēro attiecībā uz jebkādiem psihisko traucējumu simptomiem, un ārstējošajam ārstam jāapsver terapeitiska aprūpe, ja rodas šādi simptomi. Ja psihiskie simptomi pasliktinās, ieteicams pārtraukt alfa-2b ropeginterferona terapiju. Alfa-2b ropeginterferonu nedrīkst lietot pacienti ar pašlaik vai iepriekš esošiem smagiem psihiskiem traucējumiem, it īpaši smagu depresiju, pašnāvības domām vai pašnāvības mēģinājumu (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Sirds-asinsvadu sistēma Ar alfa interferona ārstēšanu saistīti nevēlami sirds-asinsvadu sistēmas notikumi, tostarp kardiomiopātija, miokarda infarkts, priekškambaru fibrilācija un išēmiska koronāro artēriju slimība (skatīt 4.8. apakšpunktu). Alfa-2b ropeginterferona terapijas laikā rūpīgi jānovēro pacienti ar jau esošiem vai iepriekš bijušiem sirds-asinsvadu sistēmas traucējumiem. Šīs zāles ir kontrindicētas pacientiem ar smagu jau esošu sirds-asinsvadu slimību vai pacientiem, kuriem nesen bijis insults vai miokarda infarkts (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Elpošanas sistēma Ar alfa interferonu ārstētiem pacientiem retos gadījumos novēroti elpošanas sistēmas traucējumi, piemēram, plaušu infiltrācija, pneimonīts, pneimonija vai pulmonālā arteriālā hipertensija (skatīt 4.8. apakšpunktu). Pacienti, kuriem rodas elpošanas sistēmas simptomi, rūpīgi jānovēro, un, ja nepieciešams, alfa-2b ropeginterferona terapija jāpārtrauc.
Redzes sistēma Ar alfa interferonu ārstētiem pacientiem retos gadījumos novēroti smagi acu bojājumi, piemēram, retinopātija, asiņošana tīklenē, tīklenes eksudāti, tīklenes atslāņošanās un tīklenes artērijas vai vēnas nosprostojums, kas var izraisīt aklumu (skatīt 4.8. apakšpunktu). Pacientiem pirms alfa-2b ropeginterferona terapijas uzsākšanas un tās laikā jāveic acu pārbaudes, it īpaši pacientiem ar slimībām, kas saistītas ar retinopātijas risku, piemēram, cukura diabētu vai hipertensiju. Visiem pacientiem, kuri ziņo par redzes pasliktināšanos vai zudumu, vai par citiem acu simptomiem, nekavējoties jāveic acu pārbaude. Alfa-2b ropeginterferona lietošanas pārtraukšana jāapsver pacientiem, kuriem rodas jauni acu bojājumi vai tie pasliktinās.
Akūta paaugstināta jutība Lietojot citas alfa interferonu saturošas zāles, retos gadījumos novērotas nopietnas, akūtas paaugstinātas jutības reakcijas (piemēram, nātrene, angioneirotiskā tūska, bronhokonstrikcija, anafilakse). Ja tās rodas, alfa-2b ropeginterferona terapija ir jāpārtrauc un nekavējoties jāuzsāk atbilstoša medicīniskā terapija. Pārejošu izsitumu dēļ ārstēšana nav jāpārtrauc.
Aknu funkcija Ar alfa interferonu ārstētiem pacientiem novērota hepatotoksicitāte, kas var izpausties ar nozīmīgu aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanos. Lietojot citas alfa interferonu saturošas zāles, ziņots par aknu mazspēju ar C hepatīta vīrusu inficētiem pacientiem (skatīt 4.8. apakšpunktu). Pacientiem, kuri ārstēti ar alfa-2b ropeginterferonu, novērots ALAT (≥3 reizes virs normas augšējās robežas), ASAT (≥3 reizes virs normas augšējās robežas), GGT (≥3 reizes virs normas augšējās robežas) un bilirubīna (>2 reizes virs normas augšējās robežas) līmeņa pieaugums. Tā lielākoties bija pārejoša parādība un notika pirmajā ārstēšanas gadā. Pacientiem pēc ilgstošas alfa-2b ropeginterferona terapijas ziņots par aknu darbības traucējumiem (skatīt 4.8. apakšpunktu). Pacientiem, kas saņem ilgstošu alfa-2b ropeginterferona terapiju, regulāri jāpārbauda aknu enzīmi un aknu funkcija. Ja arī pēc devas samazināšanas aknu enzīmu līmenis turpina pieaugt un paaugstināšanās ir klīniski nozīmīga, ārstēšana ar alfa-2b ropeginterferonu ir jāpārtrauc. Pacientiem, kuriem ārstēšanas laikā rodas pazīmes, kas liecina par aknu dekompensāciju, alfa-2b ropeginterferona lietošana jāpārtrauc. Alfa-2b ropeginterferons ir kontrindicēts pacientiem ar dekompensētu aknu cirozi (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Nieru funkcija Neatkarīgi no sākuma devas vai nieru darbības traucējumu pakāpes, pacienti jānovēro. Ja ārstēšanas laikā pavājinās nieru darbība, alfa-2b ropeginterferona terapija jāpārtrauc. Alfa-2b ropeginterferons ir kontrindicēts pacientiem ar nieru slimību beigu stadijā (skatīt 4.3. apakšpunktu).
5

Zobu un periodontālie bojājumi Lietojot citas alfa interferonu saturošas zāles, ziņots par zobu un periodontāliem bojājumiem, kas var izraisīt zobu zaudēšanu (skatīt 4.8. apakšpunktu). Turklāt, saņemot ilgstošu ārstēšanu ar alfa-2b ropeginterferonu, sausumam mutē varētu būt kaitīga ietekme uz zobiem un mutes gļotādu. Pacientiem rūpīgi jātīra zobi divas reizes dienā un jāveic regulāras zobu pārbaudes.
Ādas bojājumi Alfa-2b ropeginterferona lietošana ir saistīta ar ādas bojājumiem (nieze, alopēcija, izsitumi, eritēma, psoriāze, kseroderma, aknes tipa dermatīts, hiperkeratoze, hiperhidroze). Gadījumā, ja tiek novērota ādas bojājumu rašanās vai pasliktināšanās, jāapsver ārstēšanas pārtraukšana.
Palīgvielas Besremi satur benzilspirtu. Liels zāļu tilpums jālieto ievērojot piesardzību un tikai tad, ja tas nepieciešams, it īpaši pacientiem ar aknu vai nieru darbības traucējumiem, jo pastāv uzkrāšanās un toksicitātes risks (metaboliskā acidoze).
Besremi satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā ml, būtībā tas ir „nātriju nesaturošs”.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Tiek uzskatīts, ka alfa-2b ropeginterferona metabolismā ir iesaistīti proteīnu katabolisma enzīmi. Transporta proteīnu iesaistīšanās alfa-2b ropeginterferona uzsūkšanās, izkliedes un eliminācijas procesā nav zināma. Pierādīts, ka alfa interferons ietekmē citohroma P450 (CYP) izoenzīmu CYP1A2 un CYP2D6 aktivitāti.
Mijiedarbības pētījumi ar alfa-2b ropeginterferonu nav veikti.
Citu pegilētu alfa interferonu saturošu zāļu mijiedarbības pētījumi Pegilēta alfa-2a interferona vienlaicīga lietošana ar telbivudīnu pacientiem ar B hepatītu palielināja perifērās neiropātijas attīstības risku. Telbivudīna un alfa-2b ropeginterferona kombinēta terapija ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Pegilēta alfa-2a interferona 180 mikrogramu lietošana vienu reizi nedēļā 4 nedēļas veseliem vīriešiem neliecināja par ietekmi uz mefenitoīna, dapsona, debrisohīna un tolbutamīda farmakokinētiskajiem profiliem, kas liecina, ka pegilētam alfa-2a interferonam nav ietekmes uz citohroma P450 (CYP) 3A4, 2C9, 2C19 un 2D6 izoenzīmu metabolisko aktivitāti in vivo. Šajā pašā pētījumā novēroja teofilīna (CYP1A2 substrāta) AUC pieaugumu par 25%, kas liecina, ka pegilēts alfa-2a interferons ir CYP1A2 aktivitātes inhibitors.
Pegilēta alfa-2b interferona vienlaicīga lietošana ar tolbutamīdu (CYP2C9 substrātu), midazolāmu (CYP3A4 substrātu), dapsonu (N-acetiltransferāzes substrātu) neuzrādīja nozīmīgu mijiedarbību un mēreni palielināja kofeīna (CYP1A2 substrāta) un desipramīna (CYP2D6 substrāta) koncentrāciju.
Tāpēc, lietojot alfa-2b ropeginterferonu vienlaicīgi ar CYP1A2 substrātiem, it īpaši tādiem, kam ir šaura terapeitiskā robeža, piemēram, teofilīnu vai metadonu, jāievēro piesardzība. Tāpat ir ieteicams ievērot piesardzību, lietojot alfa-2b ropeginterferonu kopā ar CYP2D6 substrātiem (piemēram, vortioksetīnu, risperidonu). Alfa-2b ropeginterferons, iespējams, var inhibēt CYP1A2 un CYP2D6 aktivitāti un tādējādi var palielināt šo zāļu koncentrāciju asinīs.
Lietojot alfa-2b ropeginterferonu vienlaicīgi ar zālēm, kas tiek metabolizētas, izmantojot CYP2C9/19, CYP3A4 vai N-acetiltransferāzi, devas pielāgošana nevajadzētu būt nepieciešama.
Lietojot alfa-2b ropeginterferonu kopā ar citiem potenciāli mielosupresīviem/ķīmijterapijas līdzekļiem, jāievēro piesardzība.
6

Lietojot vienlaicīgi ar alfa-2b ropeginterferonu, narkotiskie, miega vai sedatīvie līdzekļi jālieto ievērojot piesardzību.

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Sievietes reproduktīvā vecumā/kontracepcija sievietēm Sievietēm reproduktīvā vecumā ārstēšanās laikā ar alfa-2b ropeginterferonu jālieto efektīva kontracepcijas metode, ja vien ārsts nav ieteicis citādi.

Grūtniecība Dati par alfa interferona lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežoti vai nav pieejami. Pētījumi ar dzīvniekiem pierāda reproduktīvo toksicitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu.). Primātiem, kuri saņēma citas alfa interferonu saturošas zāles, tika ziņots par abortu izraisošu iedarbību. Tā kā alfa-2b ropeginterferonam iespējama tāda pati iedarbība, šīs zāles grūtniecības laikā nav ieteicamas.

Barošana ar krūti Nav zināms, vai zāļu aktīvā viela izdalās cilvēka pienā. Nevar izslēgt risku zīdainim. Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai pārtraukt/atturēties no terapijas ar alfa-2b ropeginterferonu, jāpieņem izvērtējot krūts barošanas ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei.

Fertilitāte Nav datu par alfa-2b ropeginterferona terapijas ietekmi uz sieviešu vai vīriešu fertilitāti.

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Besremi maz ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Pacientiem, kuriem Besremi terapijas laikā rodas reibonis, miegainība vai halucinācijas (skatīt 4.8. apakšpunktu), jāizvairās no transportlīdzekļu vadīšanas vai mehānismu apkalpošanas.

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Drošuma profila kopsavilkums
Visbiežāk novērotās nevēlamās blakusparādības ir leikopēnija (19,1%), trombocitopēnija (18,5%), artralģija (12,9%), nogurums (12,4%), paaugstināts gammaglutamiltransferāzes līmenis (11,2%), gripai līdzīga slimība (10,7%), mialģija (10,7%), drudzis (8,4%), nieze (8,4%), paaugstināts alanīnaminotransferāzes līmenis (8,4%), anēmija (7,9%), sāpes ekstremitātēs (6,7%), alopēcija (6,7%), neitropēnija (6,7%), paaugstināts aspartātaminotransferāzes līmenis (6,2%), galvassāpes (6,2%), caureja (5,6%), drebuļi (5,1%), reibonis (5,1%) un reakcijas injekcijas vietā (5,1%). Nopietnas nevēlamas blakusparādības ir depresija (1,1%), priekškambaru fibrilācija (1,1%) un akūta stresa reakcija (0,6%).

Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulā Klīniskajos pētījumos ar 178 īstās policitēmijas (polycythaemia vera) pacientiem, kas lietoja alfa-2b ropeginterferonu, tika ziņots par šādām ar ārstēšanu saistītām nevēlamām blakusparādībām. Nevēlamās blakusparādības ir sakārtotas pēc orgānu sistēmu klasifikācijas un biežuma (ļoti bieži (≥ 1/10), bieži (≥ 1/100 līdz < 1/10), retāk (≥ 1/1000 līdz < 1/100), reti (≥ 1/10 000 līdz < 1/1000), ļoti reti (< 1/10 000) vai nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

Orgānu sistēmu klasifikācija Infekcijas un
infestācijas

Biežums
bieži retāk

Nevēlamā blakusparādība
elpceļu infekcija, rinīts, sēnīšu ādas infekcija herpes vīrusa infekcija mutes dobumā, jostas roze (herpes zoster), kandidoze mutes dobumā, sinusīts, barības vada kandidoze, vulvovagināla mikotiska infekcija, miežagrauds, onihomikoze

7

Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi
Imūnās sistēmas traucējumi

ļoti bieži bieži retāk ļoti reti nav zināmi

Endokrīnās sistēmas traucējumi
Vielmaiņas un uztures traucējumi
Psihiskie traucējumi

bieži retāk bieži
bieži

retāk

Nervu sistēmas traucējumi
Acu bojājumi

reti bieži retāk
bieži retāk

Ausu un labirinta bojājumi
Sirds funkcijas traucējumi

reti
ļoti reti nav zināmi retāk
bieži retāk

Asinsvadu sistēmas traucējumi

reti ļoti reti bieži retāk

Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes
slimības

bieži retāk ļoti reti nav zināmi

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

bieži retāk

Aknu un/vai žults

nav zināmi ļoti bieži

leikopēnija, trombocitopēnija
pancitopēnija, neitropēnija, anēmija Bazedova slimība, sarkoidoze idiopātiska vai trombotiska trombocitopēniska purpura# Fogta-Kojanagi-Haradas (Vogt-Koyanagi-Harada) slimība#, akūtas paaugstinātas jutības reakcijas#** hipotireoze, hipertireoze, tireoidīts cukura diabēts# hipertrigliceridēmija, samazināta ēstgriba
depresija, agresivitāte#, bezmiegs, trauksme, garastāvokļa izmaiņas, garastāvokļa svārstības, enerģijas trūkums pašnāvības mēģinājums#, pašnāvības domas#, apjukuma stāvoklis#, akūta stresa reakcija, halucinācijas, emocionāla nestabilitāte, nervozitāte, apātija, naktsmurgi, aizkaitināmība bipolārie traucējumi#, mānija# galvassāpes, reibonis, hipoestēzija, miegainība, parestēzija polineiropātija, perifēra motora neiropātija, radikulopātija, migrēna, garīgie traucējumi, trīce, aura sausums acī asiņošana tīklenē#, tīklenes eksudāti#, redzes traucējumi, samazināts redzes asums, redzes miglošanās, acu diskomforts, plakstiņu ekzēma retinopātija#, optiskā neiropātija#, tīklenes artērijas nosprostojums#, tīklenes vēnas nosprostojums# aklums# tīklenes atslāņošanās# kurlums, troksnis ausīs, reibonis
priekškambaru fibrilācija miokarda infarkts#, atrioventrikulārā blokāde, intrakardiāls trombs, aortas vārstuļa nepietiekamība, sirds-asinsvadu sistēmas traucējumi kardiomiopātija#, stenokardija# miokarda išēmija# mikroangiopātija Reino (Raynaud) fenomens, hipertensija, hematoma, pietvīkums aizdusa
pneimonīts, klepus, deguna asiņošana, rīkles kairinājums plaušu infiltrācija# plaušu fibroze#, pneimonija#, pulmonālā arteriālā hipertensija#*
caureja, slikta dūša, sāpes vēderā, aizcietējums, vēdera uzpūšanās, sausums mutē gastrīts, vēdera sienas patoloģija, meteorisms, bieža vēdera izeja, odinofāgija, smaganu asiņošana zobu bojājumi#, periodontālā slimība# paaugstināts gamma glutamiltransferāzes līmenis

8

izvades sistēmas

bieži

traucējumi

aknu darbības traucējumi, paaugstināts alanīnaminotransferāzes līmenis, paaugstināts aspartātaminotransferāzes līmenis, paaugstināts sārmainās fosfatāzes līmenis asinīs

retāk

hepatotoksicitāte, toksisks hepatīts, hepatomegālija

reti

aknu mazspēja#

Ādas un zemādas

bieži

audu bojājumi

nieze, alopēcija, izsitumi, eritēma, psoriāze, kseroderma, aknes tipa dermatīts, hiperkeratoze, hiperhidroze, sausa āda

retāk nav zināmi

fotosensibilizācijas reakcija, ādas lobīšanās, nagu distrofija ādas depigmentācija#

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

ļoti bieži bieži

artralģija, mialģija Šēgrena (Sjogren) sindroms, artrīts, sāpes ekstremitātēs, skeleta-muskuļu sāpes, sāpes kaulos, muskuļu spazmas

retāk

muskuļu vājums, sāpes kaklā, sāpes cirksnī

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības

retāk retāk

hemorāģisks cistīts, dizūrija, neatliekama vajadzība urinēt, urīna aizture erektilā disfunkcija, hematospermija

Vispārēji traucējumi un reakcijas
ievadīšanas vietā

ļoti bieži bieži

gripai līdzīga slimība, nogurums drudzis, reakcija injekcijas vietā, astēnija, drebuļi, vispārēja fiziskās veselības pasliktināšanās, eritēma injekcijas vietā

Izmeklējumi

retāk
nav zināmi: bieži

sāpes injekcijas vietā, nieze injekcijas vietā, jutība pret laika pārmaiņām mēles hiperpigmentācija#
pozitīvas antitireoīdo antivielu analīzes, paaugstināts vairogdziedzeri stimulējošā hormona līmenis asinīs, paaugstināta ķermeņa temperatūra, pozitīvas anti-nukleāro antivielu analīzes, paaugstināts laktātdehidrogenāzes līmenis asinīs

retāk

palielināts trombocītu skaits, paaugstināts urīnskābes

līmenis asinīs, pozitīvs Kumbsa tests, samazināta ķermeņa

masa

#Ziņots kā par nevēlamām blakusparādībām terapijas laikā citām alfa interferonu saturošām zālēm.

*Klases apzīmējums interferonu saturošām zālēm, skatīt tālāk par pulmonālo arteriālo hipertensiju.

**Piemēram, nātrene, angioneirotiskā tūska, bronhokonstrikcija vai anafilakse.

Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts

Visbiežāk sastopamās nevēlamās blakusparādības Visbiežāk sastopamās nevēlamās blakusparādības (tostarp pacientu skaits, sastopamības biežums, smaguma pakāpe, devas pielāgošanas nepieciešamība un iznākums), par kurām ziņots alfa-2b ropeginterferona klīniskās attīstības programmā, ir apkopotas 1. tabulā.

1. tabula. Visbiežāk sastopamās nevēlamās blakusparādības alfa-2b ropeginterferona terapijas

laikā.

Alfa-2b ropeginterferona klīniskie pētījumi

NBP >10%

CTCAE Samazināta Zāļu

Zāļu Atveseļošanās

IT

N (%) SB intensitātes deva

lietošana lietošana

pakāpe ≥3

uz laiku izbeigta

pārtraukta

N (%)

N (%)

N (%) N (%)

N (%)

(N=178)

9

Leikopēnija

34 (19,1) 27,2 3 (8,8)* 23 (67,6) 7 (20,6) n.z.

33 (97,1)

Trombocitopēnija 33 (18,5) 15,0 4 (12,1)* 13 (39,4) 3 (9,1) 1 (3,0) 31 (94,0)

Artralģija

23 (12,9) 8,5 1 (4,3)* 4 (17,4) 4 (17,4) 2 (8,7) 22 (95,7)

Nogurums

22 (12,4) 10,1 n.z.

3 (13,6) 1 (4,5) 1 (4,5) 21 (95,5)

Gripai līdzīga slimība

19 (10,7) 6,3 n.z.

3 (15,8) 3 (15,8) n.z.

18 (94,7)

Mialģija

19 (10,7) 6,0 n.z.

6 (31,6) 1 (5,3) n.z.

18 (94,7)

*Nav ziņots par 4. pakāpes (dzīvību apdraudošām vai invaliditāti izraisošām) vai 5. pakāpes (nāve) nevēlamām blakusparādībām saskaņā ar CTCAE klasifikāciju. Saīsinājumi: CTCAE (common terminology criteria for adverse events) - vispārējie blakusparādību terminoloģijas kritēriji, n.z. - nav ziņots; NBP - nevēlama blakusparādība; IT - ieteicamais termins; SB - vidējais nevēlamo notikumu sastopamības biežums 100 pacientiem gadā; N - pacientu skaits.

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Lietojot citas alfa interferonu saturošas zāles, ziņots par kuņģa-zarnu trakta traucējumiem, un par tiem ziņots 15,2% pacientu, kuri saņēma alfa-2b ropeginterferona terapiju. Biežākie kuņģa-zarnu trakta traucējumi, par kuriem ziņots šajos pētījumos, bija caureja (5,1%; sastopamības biežums: 2,8 [notikumi/100 pacientiem gadā]) un slikta dūša (4,5%; sastopamības biežums: 1,6 notikumi/100 pacientiem gadā).

CNS
Alfa-2b ropeginterferona klīniskās attīstības programmas laikā radās divi smagas depresijas gadījumi (1,1%; sastopamības biežums: 0,4 notikumi/100 pacientiem gadā). Pacienti pilnībā atveseļojās pēc pastāvīgas zāļu lietošanas pārtraukšanas. Viens pacients, kuram bija nopietna akūta stresa reakcija (0,6%; sastopamības biežums: 0,2 notikumi/100 pacientiem gadā) ar vidēji smagu intensitāti, pilnībā atveseļojās pēc alfa-2b ropeginterferona devas samazināšanas. Lietojot alfa interferonu, ziņots par CNS efektiem, tai skaitā pašnāvības mēģinājumu, pašnāvības domām, agresivitāti, bipolāriem traucējumiem, māniju un apjukumu (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Sirds-asinsvadu sistēma Alfa-2b ropeginterferona terapijas laikā diviem pacientiem novēroti trīs priekškambaru fibrilācijas gadījumi (1,1%; sastopamības biežums: 0,5 notikumi/100 pacientiem gadā) ar 1. līdz 3. pakāpes intensitāti. Ārstēšana ar alfa-2b ropeginterferonu tika turpināta, un pacienti saņēma atbilstošas zāles šo notikumu ārstēšanai. Divos gadījumos pacienti atveseļojās, bet vienā gadījumā priekškambaru fibrilācija saglabājās novērtējuma brīdī.

Elpošanas sistēma Lietojot alfa interferonu, ziņots par pulmonālās arteriālās hipertensijas (PAH) gadījumiem, it īpaši pacientiem ar PAH riska faktoriem (piemēram, portālu hipertensiju, HIV infekciju, cirozi). Par notikumiem tika ziņots dažādos laika punktos, parasti vairākus mēnešus pēc ārstēšanas ar alfa interferonu uzsākšanas.

Redzes sistēma Lietojot alfa interferonu, ziņots par nopietniem acu bojājumiem, piemēram, retinopātiju, asiņošanu tīklenē, tīklenes eksudātiem, tīklenes atslāņošanos un tīklenes artērijas vai vēnas nosprostojumu (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.

4.9. Pārdozēšana

10

Lietojot alfa-2b ropeginterferonu klīniskās pētījuma programmas laikā, ziņots par vienu nejaušu pārdozēšanas gadījumu. Pacients saņēma 10 reizes lielāku sākuma devu, nekā ieteikts, un viņam attīstījās gripai līdzīgi simptomi, kas ilga trīs dienas un netika vērtēti kā nopietni. Pacients pilnībā atveseļojās pēc paracetamola lietošanas un īslaicīgas alfa-2b ropeginterferona terapijas pārtraukšanas. Zālēm nav pieejams antidots. Pārdozēšanas gadījumā ieteicams rūpīgi novērot pacientu un, ja nepieciešams, veikt simptomātisku ārstēšanu.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: imūnstimulatori, interferoni, ATĶ kods: L03AB15

Alfa-2b ropeginterferons ir rekombinants alfa-2b interferons, kas konjugēts ar divu ķēžu metoksipolietilēnglikolu (mPEG) ar aizvietošanas pakāpi 1 polimēra mols/proteīna mols. Vidējā molmasa ir aptuveni 60 kDa, no kuras PEG grupa veido aptuveni 40 kDa.

Darbības mehānisms Alfa interferons pieder pie I tipa interferoniem, kuru iedarbība šūnās notiek, saistoties ar transmembrānu receptoru, ko sauc par alfa interferona receptoru (interferon alfa receptor, IFNAR). Saistīšanās ar IFNAR uzsāk lejupejošu signāla vadīšanas kaskādi, kas tiek panākta ar kināžu aktivizēšanu, it īpaši Janus kināzi 1 (Janus kinase 1, JAK1) un tirozīnkināzi 2 (tyrosine kinase 2, TYK2), kā arī transkripcijas aktivatoru (activator of transcription, STAT) proteīniem. STAT proteīnu translokācija kodolā kontrolē noteiktas gēnu ekspresijas programmas un rada dažādus šūnu efektus. Alfa interferonam pierādīta inhibējoša ietekme uz hematopoētisko un kaulu smadzeņu fibroblastu priekštečšūnu proliferāciju, un ir novērota antagonizējoša iedarbība uz augšanas faktoriem un citiem citokīniem, kam ir nozīme mielofibrozes attīstībā. Šī iedarbība varētu būt saistīta ar alfa interferona terapeitisko ietekmi uz īsto policitēmiju (polycythaemia vera). Turklāt tika pierādīts, ka alfa interferons spēj samazināt mutētās JAK2V617F alēles slogu pacientiem ar īsto policitēmiju (polycythaemia vera) (V617F punktmutācija JAK2 kināzē ir īstās policitēmijas (polycythaemia vera) raksturīga iezīme un ir sastopama aptuveni 95% pacientu).

Klīniskā efektivitāte un drošums Atklātā, randomizētā, III fāzes pētījumā (PROUD-PV) tika novērtēta alfa-2b ropeginterferona efektivitāte un drošums salīdzinājumā ar hidroksikarbamīdu 254 pieaugušiem īstās policitēmijas (polycythaemia vera) pacientiem (randomizācija 1:1). Pacienti tika stratificēti pēc iepriekšējas hidroksikarbamīda lietošanas, vecuma skrīninga laikā (≤60 vai >60 gadi) un trombembolijas notikumiem anamnēzē. Pētījuma populācijas raksturlielumi ir sniegti 2. tabulā.

2. tabula. Pacientu raksturlielumi PROUD-PV pētījuma skrīninga laikā.

Alfa-2b

Kontroles

ropeginterferona

terapijas grupa

terapijas grupa

(n=127)

(n=127)

Vecums

Gadi*

58,5±10,81

57,9±13,10

Dzimums

Sievietes n (%)

68 (53,5)

67 (52,8)

Vīrieši n (%)

59 (46,5)

60 (47,2)

Rase

Eiropeīdā n (%)

127 (100,0)

127 (100,0)

PV ilgums (mēneši)*

12,6±24,70

15,7±25,65

JAK2V617F alēles slogs (%)* 41,9±23,49

42,8±24,14

Hematoloģiskie parametri

Hematokrīts (%)*

47,8±5,22

48,6±5,39

11

Trombocīti (109/l)* Leikocīti (109/l)*
Splenomegālijas esamība Nē n (%) Jā n (%)
*vērtības ir vidēji aritmētiskās ±SN.

537,7±273,08 11,5±4,76
115 (90,6) 12 (9,4)

516,8±254,43 11,9±4,88
112 (88,2) 15 (11,8)

Ar hidroksikarbamīdu iepriekš neārstēti (n=160) vai ar hidroksikarbamīdu ārstēti (n=94) pacienti tika randomizēti alfa-2b ropeginterferona vai hidroksikarbamīda saņemšanai. Deva tika pakāpeniski palielināta atkarībā no slimības atbildes reakcijas un zāļu panesamības (alfa-2b ropeginterferonam no 50 līdz 500 mikrogramiem, kas ievadīti subkutāni reizi divās nedēļās). Vidējā deva pēc 12 ārstēšanas mēnešiem bija 382 (±141) mikrogrami alfa-2b ropeginterferonam. Slimības atbildes reakcija (kas definēta kā hematokrīts <45% bez flebotomijas (vismaz 3 mēnešus kopš pēdējās flebotomijas), trombocīti <400 x 109/l un leikocīti <10 x 109/l pēc 12 ārstēšanas mēnešiem) bija 43,1% [53/123 pacientiem] alfa-2b ropeginterferona grupā pēc 12 ārstēšanas mēnešiem.

Atklātā, IIIb fāzes pagarinājuma pētījumā (CONTINUATION-PV) tika iesaistīti 171 pieauguši īstās policitēmijas (polycythaemia vera) pacienti, kuri iepriekš bija pabeiguši PROUD-PV pētījumu, lai novērtētu alfa-2b ropeginterferona ilgtermiņa lietošanas efektivitāti un drošumu. Deviņdesmit pieci pacienti turpināja lietot alfa-2b ropeginterferonu (no 50 līdz 500 mikrogramiem, kas ievadīti subkutāni ik pēc divām, trīs vai četrām nedēļām). Vidējā deva pēc 36 ārstēšanas mēnešiem (12 mēnešu ilga ārstēšana PROUD-PV pētījumā un 24 mēnešu ilga ārstēšana pagarinājuma pētījumā) bija 363 (±149) mikrogrami alfa-2b ropeginterferonam.
Atbildes reakcija uz ārstēšanu ar alfa-2b ropeginterferonu ir parādīta 3. tabulā un 4. tabulā. Pēc 36 ārstēšanas mēnešiem pilnīga hematoloģiskā atbildes reakcija bija 70,5%. Gandrīz 50% pacientu pēc 36 ārstēšanas mēnešiem uzrādīja pilnīgu hematoloģisku atbildes reakciju ar samazinātu slimības slogu. Pacienti uzrādīja statistiski nozīmīgu atšķirību JAK2V617F alēles slogam (19,7%) un JAK2V617F alēles izmaiņām no sākumstāvokļa (-22,9%).

3. tabula. Slimības atbildes reakcija pēc 24 un 36 mēnešu ārstēšanas ar alfa-2b ropeginterferonu

vai kontroles terapiju.

Alfa-2b ropeginterferona

terapijas grupa

Pacienti, kas reaģēja uz

Pacienti pēc 24 mēnešu ārstēšanas ar alfa-2b ropeginterferonu1 Pilnīga hematoloģiska atbildes reakcijaa

ārstēšanu % (n/N) 70,5 (67/95)

Pilnīga hematoloģiska atbildes reakcijaa un slimības sloga samazināšanāsb Pacienti pēc 36 mēnešu ārstēšanas ar alfa-2b ropeginterferonu2
Pilnīga hematoloģiska atbildes reakcijaa

49,5 (47/95) 70,5 (67/95)

Pilnīga hematoloģiska atbildes reakcijaa un slimības sloga samazināšanāsb

52,6 (50/95)

a definēta kā hematokrīts <45% bez flebotomijas (vismaz 3 mēnešus kopš pēdējās flebotomijas), trombocīti

<400 x 109/l un leikocīti <10 x 109/l.

b definēta kā ar slimību saistītu pazīmju (klīniski nozīmīgas splenomegālijas) un ar slimību saistītu simptomu

(mikrovaskulāro traucējumu, niezes, galvassāpju) uzlabošanās. 1 12 mēnešu ilga ārstēšana PROUD-PV pētījumā un 12 mēnešu ilga ārstēšana pagarinājuma pētījumā. 2 12 mēnešu ilga ārstēšana PROUD-PV pētījumā un 24 mēnešu ilga ārstēšana pagarinājuma pētījumā.

4. tabula. JAK2V617F alēles slogs un izmaiņas no sākumstāvokļa CONTINUATION-PV

pagarinājuma pētījumā.

Alfa-2b ropeginterferona terapijas grupa1

(n=94)

Vidēji aritmētiskie % (±SN)

12

JAK2V617F alēles slogs

19,7 (±21,29)

JAK2V617F izmaiņas no sākumstāvokļa

-22,9 (±24,79)

1 Pacienti, kas saņēma 36 mēnešu ilgu ārstēšanu ar alfa-2b ropeginterferonu (12 mēnešu ilga ārstēšana PROUD-

PV pētījumā un 24 mēnešu ilga ārstēšana pagarinājuma pētījumā).

Pediatriskā populācija Eiropas Zāļu aģentūra atbrīvojusi no pienākuma iesniegt pētījumu rezultātus Besremi visās pediatriskās populācijas apakšgrupās par īstās policitēmijas (polycythaemia vera) ārstēšanu (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Uzsūkšanās Alfa-2b ropeginterferona uzsūkšanās pacientiem notiek ilgstoši, sasniedzot maksimālo koncentrāciju serumā pēc 3 līdz 6 dienām.
Subkutāni ievadīta alfa-2b ropeginterferona absolūtā biopieejamība cilvēkiem netika pētīta. Tāpēc nebija iespējams veikt ticamu absolūtās biopieejamības novērtējumu. Pamatojoties uz datiem par pērtiķiem, tā ir apmēram 80% un līdzinās vērtībai, kas novērota pegilētam alfa-2a interferonam.
Izkliede Alfa-2b ropeginterferons nonāk galvenokārt asinsritē un ekstracelulārajā šķidrumā, ko apliecina līdzsvara stāvokļa izkliedes tilpums (Vd) no 6,6 līdz 17 litriem pacientiem pēc subkutānas ievadīšanas (devu diapazons 50 – 450 mikrogrami). Vidējā Cmax bija 2,4 ng/ml (ar 50 – 80 mikrogramu devu) līdz 49 ng/ml (ar 450 mikrogramu devu) un AUC0-t bija diapazonā no 28,5 ng.h/ml (ar 50 – 80 mikrogramu devu) līdz 552,6 ng.h/ml (ar 450 mikrogramu devu) pacientiem pēc subkutānas vairāku devu ievadīšanas. Veseliem brīvprātīgajiem AUC un Cmax rādītāji starp indivīdiem svārstījās par 25% un 35%.
Vadoties pēc masas līdzsvara, izkliedes audos un visa organisma autoradioluminogrāfijas pētījumiem, kas veikti ar žurkām, tika pierādīts, ka līdzīgas alfa interferonu saturošas zāles (pegilēts alfa-2a interferons) papildus augstai koncentrācijai asinīs izkliedējas aknās, nierēs un kaulu smadzenēs.
Biotransformācija Alfa-2b ropeginterferona metabolisms nav pilnībā raksturots. Alfa-2b interferona pievienošana sazarotai, augstas molmasas (40 kDa) polietilēnglikola grupai tiek uzskatīta par galveno iemeslu eliminācijas atšķirībām salīdzinājumā ar nepegilētiem interferoniem. Pētījumi ar žurkām ar līdzīgām alfa interferonu saturošām zālēm (pegilētu alfa-2a interferonu) liecināja par primāro eliminācijas ceļu caur aknu metabolismu. Tiek uzskatīts, ka alfa-2b ropeginterferonam ir tāds pats eliminācijas ceļš.
Farmakokinētiskie mijiedarbības pētījumi cilvēkiem ar pegilētu alfa-2a interferonu liecina par mērenu inhibējošu iedarbību uz substrātiem, kas tiek metabolizēti ar CYP1A2 un CYP2D6 (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Eliminācija Alfa-2b ropeginterferona eliminācija nav pilnībā raksturota. Pētījumi ar līdzīgām alfa interferonu saturošām zālēm (pegilētu alfa-2a interferonu) liecināja, ka nieres ir galvenais orgāns radioaktīvi iezīmētu vielmaiņas produktu izvadīšanai (pētījums ar žurkām) un ka pegilēta alfa-2a interferona sistēmiskais klīrenss cilvēkiem ir aptuveni 100 reizes mazāks salīdzinājumā ar dabīgo, nepegilēto alfa2a interferonu.
Pēc subkutānas vairāku devu ievadīšanas (devu diapazons 50 – 450 mikrogrami) alfa-2b ropeginterferona terminālais eliminācijas pusperiods pacientiem ir aptuveni 6 līdz 10 dienas un alfa-2b ropeginterferona klīrenss ir 0,023 līdz 0,061 l/h.

13

Transporta proteīnu iesaistīšanās alfa-2b ropeginterferona uzsūkšanās, izkliedes un eliminācijas procesos nav zināma.
Linearitāte/nelinearitāte Farmakokinētikas pētījumā ar veselām pētāmajām personām devu diapazonā no 24 līdz 270 mikrogramiem alfa-2b ropeginterferona Cmax pieauga proporcionāli devai. Tika novērota lielāka nekā proporcionāla koncentrācijas palielināšanās. Alfa-2b ropeginterferona mainība starp pētāmajām personām bija 35% (Cmax) un 25% (AUC).
Aknu darbības traucējumi Citām alfa interferonu saturošām zālēm (pegilēts alfa-2a interferons) tika ziņots par salīdzināmu iedarbību un farmakokinētisko profilu pacientiem ar cirozi (A grupa pēc Child-Pugh) un bez cirozes. Pacientiem ar palielinātu aknu darbības traucējumu smagumu farmakokinētika netika novērtēta.
Nieru darbības traucējumi Pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem un pacientiem ar nieru slimību beigu stadijā (end stage renal disease, ESRD) farmakokinētiskais profils ir novērtēts tikai citām pegilētām alfa interferonu saturošām zālēm. Pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem, kas saņēma 180 mikrogramus pegilēta alfa-2a interferona reizi nedēļā, bija attiecīgi salīdzināma vai par 60% augstāka zāļu koncentrācija plazmā, salīdzinot ar pacientiem ar normālu nieru funkciju. Vērtējot 13 pacientus ar ESRD, kuriem bija nepieciešama hroniska hemodialīze, 135 mikrogramu pegilēta alfa-2a interferona lietošana reizi nedēļā radīja par 34% mazāku zāļu koncentrāciju nekā pacientiem ar normālu nieru funkciju.
Pacientiem ar nieru darbības traucējumiem, kas saņēma vienreizēju 1,0 mikrogramu/kg pegilēta alfa2b interferona devu, bija pastiprināta saistība starp Cmax, AUC, eliminācijas pusperiodu un nieru darbības traucējumu pakāpi. Pēc vairākkārtējas pegilēta alfa-2b interferona devas lietošanas (1,0 mikrogrami/kg, kas subkutāni ievadīti katru nedēļu četras nedēļas) pegilēta alfa-2b interferona klīrenss samazinājās vidēji par 17% un 44% pacientiem ar attiecīgi vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem, salīdzinot ar pacientiem ar normālu nieru funkciju. Pamatojoties uz datiem par vienreizēju devu, novēroja līdzīgas klīrensa vērtības pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem, kuri nesaņēma hemodialīzi, un pacientiem, kuri saņēma hemodialīzi.
Gados vecāki cilvēki Par alfa-2b ropeginterferona lietošanu gados vecākiem cilvēkiem ir pieejami tikai ierobežoti farmakokinētiskie dati. Pamatojoties uz PROUD-PV un CONTINUATION-PV pētījumu rezultātiem par zāļu iedarbību, farmakodinamisko atbildes reakciju un panesamību, gados vecākiem cilvēkiem alfa-2b ropeginterferona devas pielāgošana nav uzskatāma par nepieciešamu.
Pacienti ar aptaukošanos vai nepietiekamu ķermeņa masu Alfa-2b ropeginterferona farmakokinētiskais profils nav noteikts pacientiem ar aptaukošanos vai nepietiekamu ķermeņa masu.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti un genotoksicitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam.
Reproduktivitātes un attīstības pētījumi ar alfa-2b ropeginterferonu netika veikti. Alfa interferonam ir pierādīta abortus izraisoša iedarbība primātiem, un sagaidāms, ka alfa-2b ropeginterferonam ir līdzīga iedarbība. Ietekme uz fertilitāti netika novērtēta.
Nav zināms, vai zāļu aktīvā viela izdalās pētāmo dzīvnieku vai cilvēka pienā (skatīt 4.6. apakšpunktu).
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
14

6.1. Palīgvielu saraksts
Nātrija hlorīds Nātrija acetāts, bezūdens Etiķskābe, ledus Benzilspirts Polisorbāts 80 Ūdens injekcijām
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē 3 gadi
Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē 1,5 gadi
Pēc pirmās lietošanas Pildspalvveida pilnšļirci var uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C) ne ilgāk kā 30 dienas, ja tā tiek uzglabāta ar uzliktu pildspalvveida pilnšļirces vāciņu un uzglabāta ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Pildspalvveida pilnšļirci šajās 30 dienās var izmantot līdz divām reizēm. Visas zāles, kas palikušas pildspalvveida pilnšļircē pēc otrās lietošanas reizes un/vai pēc 30 dienām, ir jāiznīcina.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C). Nesasaldēt. Uzglabāt pildspalvveida pilnšļirci ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Uzglabāšanas nosacījumus pēc zāļu pirmās atvēršanas skatīt 6.3. apakšpunktā.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē Pildspalvveida pilnšļirce ir izgatavota no balta polipropilēna ar pelēku spiedpogu un stiprumu “250 µg/0,5 ml”, kas izcelts pelēkā krāsā uz etiķetes. Pildspalvveida pilnšļirce ievada 50 μg, 100 μg, 150 μg, 200 μg un 250 μg devas.
Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē Pildspalvveida pilnšļirce ir izgatavota no balta polipropilēna ar zilu spiedpogu un stiprumu “500 µg/0,5 ml”, kas izcelts zilā krāsā uz etiķetes. Pildspalvveida pilnšļirce ievada 50 μg, 100 μg, 150 μg, 200 μg, 250 μg, 300 μg, 350 μg, 400 μg, 450 μg un 500 μg devas.
Katra pildspalvveida pilnšļirce satur kārtridžu (1. klases bezkrāsains stikls) ar pelēku virzuli (brombutilgumija) un vāciņu ar atlocītu maliņu (alumīnijs) ar aizbāzni (brombutilgumija). Kārtridžs atrodas slēgtā veidā pildspalvveida injektorā. Katrs kārtridžs satur 0,5 ml šķīduma.
Katrs iepakojums satur 1 pildspalvveida pilnšļirci un 2 injekciju adatas.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
15

Pirms lietošanas pildspalvveida pilnšļirce ne vairāk kā 15 minūšu laikā jāsasilda līdz istabas temperatūrai (15°C - 25°C). Tā kā Besremi ir šķīdums, tas pirms lietošanas nav jāizšķīdina. Pirms lietošanas apskatiet šķīdumu. To var lietot tikai tad, ja šķīdums ir dzidrs, bezkrāsains līdz gaiši dzeltens, bez redzamām daļiņām.
Pirms katras injekcijas vienmēr jāpārbauda pildspalvveida pilnšļirces etiķete, lai izvairītos no zāļu ievadīšanas kļūdām, sajaucot Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml šķīdumu injekcijām ar Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml šķīdumu injekcijām. Pildspalvveida pilnšļircei ar 250 mikrogrami/0,5 ml devu ir pelēka spiedpoga. Pildspalvveida pilnšļircei ar 500 mikrogrami/0,5 ml devu ir zila spiedpoga.
Pirms katras injekcijas pildspalvveida pilnšļircei rūpīgi jāpievieno jauna, sterila adata, kas ir komplektā ar pildspalvveida pilnšļirci. Adatas jāiznīcina uzreiz pēc lietošanas.
Ja pildspalvveida pilnšļirce tiek lietota pirmo reizi, pildspalvveida pilnšļirce jāsagatavo injekcijai, pagriežot devas pogu, līdz redzams “piliena” simbols displeja lodziņā. Turot pildspalvveida pilnšļirci ar adatu uz augšu, viegli ar pirkstu piesitiet pildspalvveida pilnšļircei, lai gaisa burbuļi paceltos uz augšu pie adatas. Pēc tam nospiediet spiedpogu, līdz displeja lodziņā parādās “0”. Šo darbību var atkārtot līdz sešām reizēm. Ja adatas galā parādās šķidruma piliens, pildspalvveida pilnšļirce un adata darbojas pareizi.
Devu var iestatīt pa 50 mikrogramu vienībām, pagriežot devas pogu. Ja noteiktu devu nevar iestatīt, pildspalvveida pilnšļircē varētu būt nepietiekams zāļu daudzums un tad jālieto jauna pildspalvveida pilnšļirce.
Adata jāievada ādā. Spiedpoga jāiespiež pilnībā un pirms adatas izvilkšanas jātur nospiesta vismaz 10 sekundes. Lai novērstu iespējamu slimības pārnešanu vai jebkāda veida piesārņošanu, Besremi pildspalvveida pilnšļirce jālieto vienmēr tikai vienam pacientam, pat ja adata nomainīta. Pildspalvveida pilnšļirci nedrīkst lietot vairāk kā divas reizes, un tā jāiznīcina 30 dienas pēc pirmās lietošanas neatkarīgi no tā, vai pildspalvveida pilnšļircē palikušas zāles.
Tukšu pildspalvveida pilnšļirci nekad nedrīkst izmantot atkārtoti, un tā jāiznīcina pareizi.
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
AOP Orphan Pharmaceuticals AG Wilhelminenstrasse 91/II f 1160 Vienna Austrija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)
EU/1/18/1352/001 EU/1/18/1352/002
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
16

Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
17

II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS (-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I)
UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
18

A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS(-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I) UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās(-o) vielas(-u) ražotāja(-u) nosaukums un adrese PharmaEssentia Corp. 3F, No. 28, Keya West Road Daya District 428 Taichung TAIVĀNA
Ražotāja(-u), kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese> AOP Orphan Pharmaceuticals AG Wilhelminenstrasse 91/IIf 1160 Vienna Austrija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
• Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums
Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu pirmais periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums 6 mēnešu laikā pēc reģistrācijas apliecības piešķiršanas.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjauninātajos apstiprinātajos RPP.
Atjaunināts RPP jāiesniedz: • pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
19

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
20

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
21

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJĀ KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē ropeginterferonum alfa-2b
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra 0,5 ml šķīduma pildspalvveida pilnšļirce satur 250 mikrogramus alfa-2b ropeginterferona, mērot pēc proteīnu pamatvielas, kas atbilst 500 mikrogramiem/ml.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur arī nātrija hlorīdu, polisorbātu 80, bezūdens nātrija acetātu, ledus etiķskābi, ūdeni injekcijām un benzilspirtu.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē 1 pildspalvveida pilnšļirce + 2 adatas injekcijām 0,5 ml šķīdums
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Subkutānai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP Derīguma termiņš pēc pirmās lietošanas: var uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C) ne ilgāk kā 30 dienas, ja pildspalvveida pilnšļirce tiek uzglabāta ar uzliktu pildspalvveida pilnšļirces vāciņu un uzglabāta ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Atvēršanas datums:
22

9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Uzglabāt pildspalvveida pilnšļirci ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām. 11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE AOP Orphan Pharmaceuticals AG Wilhelminenstrasse 91/II f 1160 Vienna Austrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/18/1352/001
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
23

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA PILDSPALVVEIDA PILNŠĻIRCES ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Besremi 250 μg/0,5 ml injekcija ropeginterferonum alfa-2b s.c. 2. LIETOŠANAS VEIDS 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 0,5 ml 6. CITA
24

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJĀ KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē ropeginterferonum alfa-2b
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra 0,5 ml šķīduma pildspalvveida pilnšļirce satur 500 mikrogramus alfa-2b ropeginterferona, mērot pēc proteīnu pamatvielas, kas atbilst 1000 mikrogramiem/ml.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur arī nātrija hlorīdu, polisorbātu 80, bezūdens nātrija acetātu, ledus etiķskābi, ūdeni injekcijām un benzilspirtu.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē 1 pildspalvveida pilnšļirce + 2 adatas injekcijām 0,5 ml šķīdums
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Subkutānai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP Derīguma termiņš pēc pirmās lietošanas: var uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C) ne ilgāk kā 30 dienas, ja pildspalvveida pilnšļirce tiek uzglabāta ar uzliktu pildspalvveida pilnšļirces vāciņu un uzglabāta ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Atvēršanas datums:
25

9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Uzglabāt pildspalvveida pilnšļirci ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE AOP Orphan Pharmaceuticals AG Wilhelminenstrasse 91/II f 1160 Vienna Austrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/18/1352/002
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
26

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA PILDSPALVVEIDA PILNŠĻIRCES ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Besremi 500 μg/0,5 ml injekcija ropeginterferonum alfa-2b s.c. 2. LIETOŠANAS VEIDS 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 0,5 ml 6. CITA
27

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
28

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē ropeginterferonum alfa-2b
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Besremi un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Besremi lietošanas 3. Kā lietot Besremi 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Besremi 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Besremi un kādam nolūkam to lieto
Besremi satur aktīvo vielu alfa-2b ropeginterferonu, kas pieder zāļu grupai, ko sauc par interferoniem. Interferonus rada Jūsu imūnā sistēma, lai bloķētu vēža šūnu augšanu.
Besremi lieto monoterapijā īstās policitēmijas (polycythaemia vera) ārstēšanai pieaugušajiem. Īstā policitēmija (polycythaemia vera) ir vēža veids, kas kaulu smadzenēs rada pārāk daudz sarkano asins šūnu, balto asins šūnu un trombocītu (šūnas, kas palīdz asinīm recēt).
2. Kas Jums jāzina pirms Besremi lietošanas
Nelietojiet Besremi šādos gadījumos: - ja Jums ir alerģija pret alfa-2b ropeginterferonu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu; - ja Jums ir vairogdziedzera slimība, kas netiek kontrolēta ar zālēm; - ja Jums ir vai ir bijuši smagi psihiski traucējumi (piemēram, depresija vai pašnāvības domas, vai ja mēģinājāt sevi nogalināt); - ja Jums ir vai ir bijušas smagas sirds problēmas (piemēram, sirdslēkme vai insults); - ja Jums ir vai ir bijusi autoimūna slimība (piemēram, reimatoīdais artrīts, psoriāze vai iekaisīga zarnu slimība); - ja Jums ir veikta orgānu transplantācija, un Jūs lietojat zāles, kas nomāc imūno sistēmu; - ja Jūs lietojat telbivudīnu (zāles, ko lieto B hepatīta infekcijas ārstēšanai); - ja Jums ir progresējusi, nekontrolēta aknu slimība; - ja Jums ir smaga nieru slimība (nieres darbojas mazāk par 15% no to normālās spējas).
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Besremi lietošanas konsultējieties ar ārstu:
- ja Jums ir vairogdziedzera slimība; - ja Jums ir diabēts vai augsts asinsspiediens − ārsts var lūgt Jums veikt acu pārbaudi;
29

- ja Jums ir aknu darbības traucējumi − ja Jūs saņemat ilgstošu Besremi terapiju, Jums regulāri jāveic asins analīzes, lai pārbaudītu, kā darbojas Jūsu aknas;
- ja Jums ir nieru problēmas; - ja Jums ir psoriāze vai citas ādas problēmas, jo ārstēšanas laikā ar Besremi tās var pasliktināties;
Pēc Besremi terapijas sākšanas, konsultējieties ar ārstu: - ja Jums rodas depresijas simptomi (piemēram, skumju, nomāktības sajūta un pašnāvības domas); - ja Jums Besremi lietošanas laikā rodas smagas alerģiskas reakcijas pazīmes (piemēram, apgrūtināta elpošana, sēkšana vai nātrene) − ja tā notiek, Jums nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība; - ja Jums rodas saaukstēšanās vai citas elpošanas sistēmas infekcijas simptomi (piemēram, apgrūtināta elpošana, klepus, drudzis un sāpes krūtīs); - ja Jums rodas redzes izmaiņas − Jums tas ir jāpastāsta ārstam un jāveic tūlītēja acu pārbaude. Besremi terapijas laikā var rasties smagas acu problēmas. Parasti pirms ārstēšanas uzsākšanas ārsts pārbaudīs Jūsu redzi. Ja Jums ir veselības problēmas, kas var izraisīt acu problēmas, piemēram, diabēts vai augsts asinsspiediens, Jūsu ārstam jāpārbauda Jūsu redze arī ārstēšanās laikā. Ja Jūsu redze pasliktinās, ārsts var pieņemt lēmumu pārtraukt Jūsu ārstēšanu.
Lietojot interferonu saturošas zāles var rasties zobu un smaganu bojājumi, kas var izraisīt zobu zaudēšanu. Turklāt, saņemot ilgstošu ārstēšanu ar Besremi, sausums mutē var bojāt zobus un mutes gļotādu. Jums rūpīgi jātīra zobi divas reizes dienā un jāveic regulāras zobu pārbaudes.
Būs nepieciešams zināms laiks, lai sasniegtu Besremi individuālo optimālo devu. Jūsu ārsts izlems, vai ir nepieciešams ārstēt Jūs ar citām zālēm, lai ātri samazinātu asins šūnu skaitu un novērstu asins recekļu veidošanos un asiņošanu.
Bērni un pusaudži Nedodiet šīs zāles bērniem un pusaudžiem, jo nav pieejama informācija par Besremi lietošanu šajā vecuma grupā.
Citas zāles un Besremi Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Nelietojiet Besremi, ja lietojat telbivudīnu (B hepatīta ārstēšanai), jo šo zāļu vienlaicīga lietošana palielina perifērās neiropātijas risku (nejutīgums, tirpšana vai dedzinoša sajūta rokās un kājās). Pastāstiet ārstam, ja Jūs ārstē ar telbivudīnu.
Pastāstiet ārstam, it īpaši, ja Jūs lietojat kādas no šīm zālēm: - teofilīnu (zāles, ko lieto elpošanas sistēmas slimību, piemēram, astmas ārstēšanai); - metadonu (zāles, ko lieto sāpju vai opioīdu atkarības ārstēšanai); - vortioksetīnu vai risperidonu (zāles, ko lieto psihisku traucējumu ārstēšanai); - pretvēža zāles, piemēram, tādas, kas pārtrauc vai palēnina asinis veidojošu šūnu augšanu kaulu smadzenēs (piemēram, hidroksikarbamīds); - zāles, kas iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, lai mazinātu sāpes, palīdzētu iemigt vai radītu nomierinošu efektu (piemēram, morfīns, midazolāms).
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Grūtniecība Besremi ietekme grūtniecības laikā nav zināma. Besremi lietošana grūtniecības laikā nav ieteicama. Ja Jūs esat sieviete reproduktīvā vecumā, Jūsu ārsts ar Jums pārrunās, vai ārstēšanās laikā ar Besremi jālieto efektīva kontracepcija.
30

Barošana ar krūti Nav zināms, vai Besremi izdalās mātes pienā. Jūsu ārsts Jums palīdzēs izlemt, vai Jums jāpārtrauc barošana ar krūti šo zāļu lietošanas laikā.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nevadiet transportlīdzekļus un neapkalpojiet mehānismus, ja Besremi lietošanas laikā Jums ir reibonis, miegainība vai apjukums.
Besremi satur benzilspirtu Katros 0,5 ml šīs zāles satur 5 mg benzilspirta. Benzilspirts var izraisīt alerģiskas reakcijas. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu:
- ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti; - ja Jums ir aknu vai nieru slimība. Tas nepieciešams tāpēc, ka organismā var uzkrāties liels daudzums benzilspirta un izraisīt blakusparādības (ko sauc par “metabolisko acidozi”).
Besremi satur nātriju Šīs zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā ml, būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.
3. Kā lietot Besremi
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Jūsu ārsts noteiks devu individuāli Jūsu slimībai. Parastā Besremi sākuma deva ir 100 mikrogrami ik pēc 2 nedēļām. Pēc tam ārsts pakāpeniski palielinās devu, un ārstēšanas laikā devu var pielāgot. Ja Jums ir smagi nieru darbības traucējumi, ārsts samazinās sākuma devu līdz 50 mikrogramiem.
Šīs zāles ir paredzētas subkutānai lietošanai, kas nozīmē, ka tās tiek injicētas audos zem ādas. Tās nedrīkst injicēt tādā ķermeņa vietā, kur āda ir kairināta, apsārtusi, ar zilumu, inficēta vai ar rētām. Ja Jūs injicēsiet šīs zāles pats, Jums tiks sniegti skaidri norādījumi par to sagatavošanu un injicēšanu. Lai novērstu infekcijas slimību nodošanu citiem cilvēkiem, Jūs nekad nedrīkstat lietot to pašu Besremi pildspalvveida pilnšļirci, ko jau lietojis kāds cits cilvēks, pat tad, ja adata tiek nomainīta.
Informācija par Besremi sagatavošanu un injicēšanu ir sniegta norādījumos par lietošanu. Izlasiet tos pirms sākat lietot Besremi.
Ja esat lietojis Besremi vairāk nekā noteikts Pēc iespējas ātrāk pastāstiet ārstam.
Ja esat aizmirsis lietot Besremi Jums jāinjicē deva tikko kā par to atceraties. Tomēr, ja ir pagājušas vairāk nekā 2 dienas, kopš esat aizmirsis lietot devu, izlaidiet devu un injicējiet nākamo devu, kad tā ir paredzēta. Neinjicējiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Ja pārtraucat lietot Besremi Nepārtrauciet Besremi lietošanu, iepriekš nekonsultējoties ar ārstu.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
31

Ja Besremi terapijas laikā Jūs novērojat kādu no šīm nopietnajām blakusparādībām, nekavējoties sazinieties ar ārstu:
Biežas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): - sirds ritma izmaiņas (kad sirds sitas ļoti ātri un nevienmērīgi);
Retākas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem): - pašnāvības mēģinājums, domas par sevis nogalināšanu; - redzes zudums, ko, iespējams, var izraisīt asiņošana tīklenē (tīklene ir acs gaismas jutīgais slānis), vai tauku uzkrāšanās tīklenē vai zem tās.
Retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 1000 cilvēkiem): - redzes zudums, ko, iespējams, var izraisīt tīklenes bojājums (piemēram, asinsvadu nosprostošanās acī) vai optiskā nerva bojājums.
Ļoti retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 000 cilvēkiem): - aklums; - elpošanas traucējumi, tai skaitā elpas trūkums, klepus un sāpes krūtīs, ko var izraisīt plaušu infiltrācija, pneimonija (plaušu infekcija), pulmonālā arteriālā hipertensija (augsts asinsspiediens asinsvados, kas nogādā asinis no sirds uz plaušām) un plaušu fibroze (plaušu slimība, kad plaušu audos veidojas rētas).
Blakusparādības ar biežumu - nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem): - tīklenes atslāņošanās (Jums var rasties acu problēmas, tostarp redzes izmaiņas).
Citas blakusparādības
Ļoti biežas blakusparādības (var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem): - balto asins šūnu veida (ko sauc par leikocītiem) un asins recēšanas šūnu (ko sauc par trombocītiem) skaita samazināšanās; - locītavu vai muskuļu sāpes; - gripai līdzīgi simptomi, noguruma sajūta; - asins analīzēs: enzīma, ko sauc par gamma-glutamiltransferāzi, līmeņa palielināšanās.
Biežas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): - elpceļu infekcija, iesnas vai aizlikts deguns, sēnīšu infekcijas; - sarkano asins šūnu skaita vai izmēra samazināšanās; - vairogdziedzera aktivitātes palielināšanās vai samazināšanās, vairogdziedzeri stimulējošā hormona līmeņa palielināšanās, vairogdziedzera iekaisums; - triglicerīdu (lipīdu veids) līmeņa palielināšanās asinīs, samazināta apetīte; - agresīva uzvedība, nomākuma sajūta, trauksmes sajūta, problēmas ar iemigšanu vai gulēšanu, garastāvokļa izmaiņas, ķermeņa enerģijas vai motivācijas trūkums; - galvassāpes, reibonis, samazināta pieskāriena jušana vai sajūta, miegainība, tirpšanas un durstīšanas sajūta; - sausums acīs; - kapilāru (ļoti mazu asinsvadu) bojājumi organismā; - elpošanas traucējumi; - caureja, slikta dūša, sāpes vēderā vai kuņģa traucējumi, aizcietējums, sausums mutē; - aknu darbības traucējumi, noteiktu aknu enzīmu līmeņa palielināšanās (kas parādās asins analīzēs); - nieze, matu izkrišana, izsitumi, ādas apsārtums, psoriāze, sausa un zvīņaina āda, akne, ādas ārējā slāņa sabiezēšana, pastiprināta svīšana; - traucējumi, ko sauc par Šēgrena sindromu, kad organisma imūnā sistēma uzbrūk dziedzeriem, kas ražo šķidrumu (piemēram, asaru un siekalu dziedzeriem), artrīts, sāpes rokās un kājās, kaulu sāpes, sāpīga, pēkšņa muskuļu savilkšanās;
32

- drudzis, vājums, drebuļi, vispārējas veselības problēmas, kairinājums vai apsārtums injekcijas vietā;
- asins analīzēs: antivielu, ko rada organisma imūnā sistēma, rašanās; enzīma, ko sauc par laktāta dehidrogenāzi, līmeņa paaugstināšanās.
Retākas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem): - inficēšanās un atkārtota inficēšanās ar herpes vīrusa, baktēriju infekcijām; - palielināts trombocītu skaits; - autoimūni vairogdziedzera darbības traucējumi, sarkoidoze (iekaisušu audu apgabali dažādās ķermeņa daļās); - diabēts; - panikas lēkme, halucinācijas (neesošu lietu redzēšana, dzirdēšana vai sajušana), stresa sajūta, nervozitāte, intereses trūkums par aktivitātēm, naktsmurgi, aizkaitināmība, apjukums; - nervu sistēmas bojājumi, migrēna, psihiskie traucējumi (veselības stāvoklis, kas ietver pārmaiņas domāšanā, emocijās vai uzvedībā), redzes vai maņu traucējumi, trīcošas rokas; - diskomforta sajūta acīs, plakstiņu ekzēma; - dzirdes zudums, troksnis ausīs (tinnīts), griešanās sajūta (reibonis); - sirds traucējumi, piemēram, sirds blokāde (sirds elektriskās aktivitātes traucējumi), asins recekļi sirds asinsvados, aortas vārstuļa sūce; - augsts asinsspiediens, samazināta asins apgāde atsevišķām ķermeņa daļām, hematoma (asins uzkrāšanās zem ādas), pietvīkums; - plaušu audu iekaisums, klepošana, deguna asiņošana, sāpes rīklē; - kuņģa iekaisums, vēdera sienas traucējumi, gāzu uzkrāšanās zarnās, gremošanas traucējumi, sāpīga rīšana, smaganu asiņošana; - aknu iekaisums, aknu bojājumi, palielinātas aknas; - jutīgums pret saules gaismu, ādas lobīšanās, nagu bojājumi; - muskuļu vājums, sāpes kaklā, sāpes cirksnī; - urīnpūšļa iekaisums, sāpīga urinācija, pastiprināta nepieciešamība urinēt, nespēja urinēt; - seksuāli traucējumi; - sāpes vai nieze injekcijas vietā, jutība pret laika pārmaiņām; - ķermeņa masas samazināšanās; - asins analīzēs: urīnskābes līmeņa palielināšanās; antivielu, ko organisma imūnā sistēma veido pret sarkanajām asins šūnām, rašanās.
Retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 1000 cilvēkiem): - bipolāri traucējumi (garastāvokļa traucējumi ar skumju un pozitīva satraukuma epizodēm), mānija (ārkārtīgs pozitīvs satraukums vai pārmērīgs entuziasms); - kardiomiopātija (slimības, kas ietekmē sirds muskuli), stenokardija (stipras sāpes krūtīs sirds asinsvadu nosprostojuma dēļ); - aknu mazspēja.
Ļoti retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 000 cilvēkiem): - idiopātiska vai trombotiska trombocitopēniska purpura (palielināta zilumu rašanās, asiņošana, samazināts trombocītu skaits, anēmija un ārkārtīgs vājums); - miokarda išēmija (samazināta asins plūsma uz sirds muskuli).
Blakusparādības ar biežumu - nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem): - Fogta-Kojanagi-Haradas (Vogt-Koyanagi-Harada) slimība (reta slimība, kas var izraisīt redzes, dzirdes zudumu un ādas pigmentāciju), smaga alerģiska reakcija; - ādas krāsas izmaiņas; - periodontāli (tādi, kas ietekmē smaganas) un zobu traucējumi, mēles krāsas izmaiņas.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V Pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas
33

kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Besremi
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz etiķetes un ārējā iepakojuma pēc “EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C). Nesasaldēt. Uzglabāt pildspalvveida pilnšļirci ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Pēc atvēršanas pildspalvveida pilnšļirci var uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C) ne ilgāk kā 30 dienas, ja tā tiek glabāta ar uzliktu pildspalvveida pilnšļirces vāciņu un uzglabāta ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Nelietojiet šīs zāles, ja pamanāt, ka pildspalvveida pilnšļirce ir bojāta, šķīdums ir duļķains, tajā ir daļiņas vai pārslas vai tas ir citā krāsā, izņemot bezkrāsainā līdz gaiši dzeltenā.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Besremi satur - Aktīvā viela ir alfa-2b ropeginterferons.
Katra 0,5 ml šķīduma pildspalvveida pilnšļirce satur 250 mikrogramus alfa-2b ropeginterferona, mērot pēc proteīnu pamatvielas, kas atbilst 500 mikrogramiem/ml. - Citas sastāvdaļas ir nātrija hlorīds, polisorbāts 80, benzilspirts, bezūdens nātrija acetāts, kristalizēta etiķskābe un ūdens injekcijām. Attiecībā uz benzilspirtu un nātriju skatīt 2. punktu “Besremi satur benzilspirtu” un “Besremi satur nātriju”.
Besremi ārējais izskats un iepakojums Besremi ir šķīdums injekcijām (injekcijām) pildspalvveida pilnšļircē. Katra pildspalvveida pilnšļirce satur 0,5 ml šķīduma. Tas ir pieejams iepakojumos, kas satur 1 pildspalvveida pilnšļirci un 2 injekciju adatas.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs AOP Orphan Pharmaceuticals AG Wilhelminenstrasse 91/II f 1160 Vienna Austrija
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
Citi informācijas avoti
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
34

Lietošanas pamācība Pirms Besremi 250 mikrogramu pildspalvveida pilnšļirces lietošanas uzmanīgi izlasiet šo instrukciju. Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. Ārsts vai farmaceits parādīs, kā lietot pildspalvveida pilnšļirci. Besremi 250 mikrogramu pildspalvveida pilnšļirci var izmantot, lai injicētu 50, 100, 150, 200 un 250 mikrogramu devas. Lietojot devas līdz 100 mikrogramiem, to pašu pildspalvveida pilnšļirci var lietot divreiz. Ārsts Jums pateiks kāda deva Jums nepieciešama. Lūdzu, pierakstiet injicēšanas datumus un devas, kā norādījis ārsts. Ja Jums ir nepieciešama vairāk nekā 250 mikrogramu deva, Jums ir vajadzīgas divas Besremi 250 mikrogramu pildspalvveida pilnšļirces. Katrai no šīm divām pildspalvveida pilnšļircēm ir jālieto cita injekcijas vieta. Ārsts vai farmaceits izskaidros, kā lietot šīs divas pildspalvveida pilnšļirces. Uzglabājiet pildspalvveida pilnšļirci ārējā iepakojumā ledusskapī. Izņemiet pildspalvveida pilnšļirci no ledusskapja 15 minūtes pirms injekcijas, lai ļautu tai sasniegt istabas temperatūru. Lai veiktu injekciju, atrodiet labi apgaismotu vietu bez būtiskiem traucēkļiem. Lai veiktu injekciju, Jums būs nepieciešami šādi priekšmeti: • Besremi pildspalvveida pilnšļirce; • adata; • spirta salvete; • ieteicams: lipīgs plāksteris. Besremi pildspalvveida pilnšļirce ir komplektā ar divām adatām. Katrai injekcijai vienmēr izmantojiet jaunu adatu. Nelietojiet pildspalvveida pilnšļirci, ja tā šķiet bojāta. Ja jebkurā pildspalvveida pilnšļirces izmantošanas brīdī Jums liekas, ka Jūs varētu būt to sabojājis (piemēram, to nometot vai izmantojot pārmērīgu spēku), neturpiniet pildspalvveida pilnšļirces lietošanu. Paņemiet jaunu pildspalvveida pilnšļirci un sāciet no jauna.
Besremi 250 mikrogramu pildspalvveida pilnšļirces apraksts
35

• Pirms sākat, pārbaudiet, vai produktam nav beidzies derīguma termiņš.
• Pirms sākat, nomazgājiet rokas. • Noņemiet vāciņu no pildspalvveida pilnšļirces.
• Pārbaudiet šķīdumu caur pārbaudes lodziņu kārtridža ietvara malās.
• Nelietojiet pildspalvveida pilnšļirci, ja šķīdums ir duļķains, tajā ir daļiņas vai pārslas vai tas ir krāsā, kas nav bezkrāsaina vai gaiši dzeltena.
• Paņemiet jaunu adatu un noņemiet aizsargfoliju. • Ar klikšķi ievietojiet adatu pildspalvveida pilnšļircē un
pārliecinieties, ka tā ir stingri piestiprināta.
• Noņemiet ārējo adatas uzgali no adatas. • Uzlieciet ārējo adatas uzgali atpakaļ uz adatas tikai pēc
tam, kad esat injicējis zāles. • Nevienā brīdī nepieskarieties adatas galam. • Ja jau vienreiz esat lietojis Besremi 250 mikrogramu
pildspalvveida pilnšļirci, uzreiz turpiniet ar 7. soli. • Ja Jūs lietojat šo pildspalvveida pilnšļirci pirmo reizi,
turpiniet ar pildspalvveida pilnšļirces sagatavošanu, kas aprakstīta 5. solī.
• Ja pildspalvveida pilnšļirci lietojat pirmo reizi, sagatavojiet pildspalvveida pilnšļirci injekcijai, pagriežot devas pogu, līdz redzat “piliena” simbolu.
36

• Turiet pildspalvveida pilnšļirci ar adatu uz augšu. Neturiet virzienā uz savu vai kāda cita seju. Pēc tam viegli piesitiet pildspalvveida pilnšļircei (kārtridža ietvaram) ar pirkstiem, lai ļautu gaisa burbuļiem pacelties kārtridža ietvara augšpusē.
• Spiediet spiedpogu ar īkšķi, līdz atzīme “0” nostājas līdzās ar punktu displeja lodziņā. Jūs redzēsiet, kā mainās lodziņā esošie skaitļi, un Jūs dzirdēsiet klikšķus, kad poga kustēsies. Jums ir jāredz adatas galā parādāmies šķidruma pilienu.
• Ja Jūs neredzat pilienu adatas galā, atkārtojiet 5. un 6. soli līdz sešām reizēm, līdz parādās piliens.
• Ja neredzat pilienu pēc septītās reizes, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
• Iestatiet devu, ko ārsts Jums teicis, pagriežot devas pogu. Atlasītajai devai jāatrodas līdzās punktam un devas displeja lodziņam. Ja nepieciešams, labojiet devu, pagriežot devas pogu.
• Ja nespējat sasniegt nepieciešamo devas iestatījumu, pagriežot devas pogu, Jūsu pildspalvveida pilnšļircē, iespējams, nav palicis pietiekošs daudzums zāļu. Nelietojiet papildus spēku. Tā vietā paņemiet jaunu pildspalvveida pilnšļirci.
• Jums jāinjicē zāles subkutāni (zem ādas). Ārsts Jums pateiks, kur Jums tās jāinjicē. Iespējamās injekcijas vietas ir vēders (vairāk nekā piecu centimetru attālumā no nabas) vai augšstilbs.
• Ja Jums ir nepieciešams lietot divas pildspalvveida pilnšļirces, katrai no šīm pildspalvveida pilnšļircēm lietojiet citu injekcijas vietu (piemēram, labā un kreisā vēdera puse vai labais un kreisais augšstilbs). Neinjicēt ādā, kas ir kairināta, apsārtusi, ar zilumu, inficēta vai ar rētām.
• Pirms injekcijas dezinficējiet ādu injekcijas zonā, izmantojot spirta salveti. Pirms zāļu injicēšanas ļaujiet vietai nožūt.
37

• Turiet pildspalvveida pilnšļirci tā, lai injekcijas laikā būtu redzams displeja lodziņš un etiķete.
• Starp īkšķi un rādītājpirkstu izveidojiet ādas kroku. Ievietojiet adatu 90 grādu leņķī, līdz adatas zilā aizsarguzmava vairs nav redzama.
• Spiediet spiedpogu uz leju līdz galam, līdz atzīme “0” nostājas līdzās ar punktu displeja lodziņā. Kad injekcija būs pabeigta, pārstās skanēt klikšķa skaņa.
• Turiet spiedpogu nospiestu uz leju un gaidiet vismaz 10 sekundes pirms izvelkat adatu.
• Injekcijas laikā nepaceliet vai nepārvietojiet pildspalvveida pilnšļirci.
• Uzmanīgi izvelciet adatu no ādas. • Piezīme. Zilā aizsarguzmava automātiski bloķējas un
tagad redzamais sarkanais bloķēšanās indikators nosedz adatu Jūsu aizsardzībai. • Saglabājiet injekcijas vietu tīru, līdz nelielā injekcijas brūce ir aizvērusies. Ja nepieciešams, uzlieciet lipīgu plāksteri. Piezīme. Pēc adatas izvilkšanas Jūs varat uz ādas redzēt nelielu šķidruma pilienu. Šī piliena parādīšanās ir normāla, un nenozīmē, ka Jūs esat ievadījis pārāk mazu devu.
38

• Noskrūvējiet adatu un likvidējiet to piemērotā veidā.
• Stingri uzlieciet vāciņu atpakaļ uz pildspalvveida pilnšļirces.
Pildspalvveida pilnšļirces atkārtota lietošana: • ārsts Jums pateiks, vai Jūs varat lietot pildspalvveida pilnšļirci otrai injekcijai. Šādā gadījumā ievietojiet pildspalvveida pilnšļirci atpakaļ ārējā iepakojumā un uzglabājiet to ledusskapī līdz nākamajai lietošanas reizei. Nelietojiet pildspalvveida pilnšļirci pēc vairāk kā 30 dienām.
Pildspalvveida pilnšļirces likvidēšana: • pēc lietošanas likvidējiet pildspalvveida pilnšļirci, kā norādījis ārsts vai farmaceits.
39

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē ropeginterferonum alfa-2b
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Besremi un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Besremi lietošanas 3. Kā lietot Besremi 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Besremi 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Besremi un kādam nolūkam to lieto
Besremi satur aktīvo vielu alfa-2b ropeginterferonu, kas pieder zāļu grupai, ko sauc par interferoniem. Interferonus rada Jūsu imūnā sistēma, lai bloķētu vēža šūnu augšanu.
Besremi lieto monoterapijā īstās policitēmijas (polycythaemia vera) ārstēšanai pieaugušajiem. Īstā policitēmija (polycythaemia vera) ir vēža veids, kas kaulu smadzenēs rada pārāk daudz sarkano asins šūnu, balto asins šūnu un trombocītu (šūnas, kas palīdz asinīm recēt).
2. Kas Jums jāzina pirms Besremi lietošanas
Nelietojiet Besremi šādos gadījumos: - ja Jums ir alerģija pret alfa-2b ropeginterferonu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu; - ja Jums ir vairogdziedzera slimība, kas netiek kontrolēta ar zālēm; - ja Jums ir vai ir bijuši smagi psihiski traucējumi (piemēram, depresija vai pašnāvības domas, vai ja mēģinājāt sevi nogalināt); - ja Jums ir vai ir bijušas smagas sirds problēmas (piemēram, sirdslēkme vai insults); - ja Jums ir vai ir bijusi autoimūna slimība (piemēram, reimatoīdais artrīts, psoriāze vai iekaisīga zarnu slimība); - ja Jums ir veikta orgānu transplantācija, un Jūs lietojat zāles, kas nomāc imūno sistēmu; - ja Jūs lietojat telbivudīnu (zāles, ko lieto B hepatīta infekcijas ārstēšanai); - ja Jums ir progresējusi, nekontrolēta aknu slimība; - ja Jums ir smaga nieru slimība (nieres darbojas mazāk par 15% no to normālās spējas).
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Besremi lietošanas konsultējieties ar ārstu:
- ja Jums ir vairogdziedzera slimība; - ja Jums ir diabēts vai augsts asinsspiediens − ārsts var lūgt Jums veikt acu pārbaudi;
40

- ja Jums ir aknu darbības traucējumi − ja Jūs saņemat ilgstošu Besremi terapiju, Jums regulāri jāveic asins analīzes, lai pārbaudītu, kā darbojas Jūsu aknas;
- ja Jums ir nieru problēmas; - ja Jums ir psoriāze vai citas ādas problēmas, jo ārstēšanas laikā ar Besremi tās var pasliktināties;
Pēc Besremi terapijas sākšanas, konsultējieties ar ārstu: - ja Jums rodas depresijas simptomi (piemēram, skumju, nomāktības sajūta un pašnāvības domas); - ja Jums Besremi lietošanas laikā rodas smagas alerģiskas reakcijas pazīmes (piemēram, apgrūtināta elpošana, sēkšana vai nātrene) − ja tā notiek, Jums nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība; - ja Jums rodas saaukstēšanās vai citas elpošanas sistēmas infekcijas simptomi (piemēram, apgrūtināta elpošana, klepus, drudzis un sāpes krūtīs); - ja Jums rodas redzes izmaiņas − Jums tas ir jāpastāsta ārstam un jāveic tūlītēja acu pārbaude. Besremi terapijas laikā var rasties smagas acu problēmas. Parasti pirms ārstēšanas uzsākšanas ārsts pārbaudīs Jūsu redzi. Ja Jums ir veselības problēmas, kas var izraisīt acu problēmas, piemēram, diabēts vai augsts asinsspiediens, Jūsu ārstam jāpārbauda Jūsu redze arī ārstēšanās laikā. Ja Jūsu redze pasliktinās, ārsts var pieņemt lēmumu pārtraukt Jūsu ārstēšanu.
Lietojot interferonu saturošas zāles var rasties zobu un smaganu bojājumi, kas var izraisīt zobu zaudēšanu. Turklāt, saņemot ilgstošu ārstēšanu ar Besremi, sausums mutē var bojāt zobus un mutes gļotādu. Jums rūpīgi jātīra zobi divas reizes dienā un jāveic regulāras zobu pārbaudes.
Būs nepieciešams zināms laiks, lai sasniegtu Besremi individuālo optimālo devu. Jūsu ārsts izlems, vai ir nepieciešams ārstēt Jūs ar citām zālēm, lai ātri samazinātu asins šūnu skaitu un novērstu asins recekļu veidošanos un asiņošanu.
Bērni un pusaudži Nedodiet šīs zāles bērniem un pusaudžiem, jo nav pieejama informācija par Besremi lietošanu šajā vecuma grupā.
Citas zāles un Besremi Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Nelietojiet Besremi, ja lietojat telbivudīnu (B hepatīta ārstēšanai), jo šo zāļu vienlaicīga lietošana palielina perifērās neiropātijas risku (nejutīgums, tirpšana vai dedzinoša sajūta rokās un kājās). Pastāstiet ārstam, ja Jūs ārstē ar telbivudīnu.
Pastāstiet ārstam, it īpaši, ja Jūs lietojat kādas no šīm zālēm: - teofilīnu (zāles, ko lieto elpošanas sistēmas slimību, piemēram, astmas ārstēšanai); - metadonu (zāles, ko lieto sāpju vai opioīdu atkarības ārstēšanai); - vortioksetīnu vai risperidonu (zāles, ko lieto psihisku traucējumu ārstēšanai); - pretvēža zāles, piemēram, tādas, kas pārtrauc vai palēnina asinis veidojošu šūnu augšanu kaulu smadzenēs (piemēram, hidroksikarbamīds); - zāles, kas iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, lai mazinātu sāpes, palīdzētu iemigt vai radītu nomierinošu efektu (piemēram, morfīns, midazolāms).
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Grūtniecība Besremi ietekme grūtniecības laikā nav zināma. Besremi lietošana grūtniecības laikā nav ieteicama. Ja Jūs esat sieviete reproduktīvā vecumā, Jūsu ārsts ar Jums pārrunās, vai ārstēšanās laikā ar Besremi jālieto efektīva kontracepcija.
41

Barošana ar krūti Nav zināms, vai Besremi izdalās mātes pienā. Jūsu ārsts Jums palīdzēs izlemt, vai Jums jāpārtrauc barošana ar krūti šo zāļu lietošanas laikā.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nevadiet transportlīdzekļus un neapkalpojiet mehānismus, ja Besremi lietošanas laikā Jums ir reibonis, miegainība vai apjukums.
Besremi satur benzilspirtu Katros 0,5 ml šīs zāles satur 5 mg benzilspirta. Benzilspirts var izraisīt alerģiskas reakcijas. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu:
- ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti; - ja Jums ir aknu vai nieru slimība. Tas nepieciešams tāpēc, ka organismā var uzkrāties liels daudzums benzilspirta un izraisīt blakusparādības (ko sauc par “metabolisko acidozi”).
Besremi satur nātriju Šīs zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā ml, būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.
3. Kā lietot Besremi
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Jūsu ārsts noteiks devu individuāli Jūsu slimībai. Parastā Besremi sākuma deva ir 100 mikrogrami ik pēc 2 nedēļām. Pēc tam ārsts pakāpeniski palielinās devu, un ārstēšanas laikā devu var pielāgot. Ja Jums ir smagi nieru darbības traucējumi, ārsts samazinās sākuma devu līdz 50 mikrogramiem.
Šīs zāles ir paredzētas subkutānai lietošanai, kas nozīmē, ka tās tiek injicētas audos zem ādas. Tās nedrīkst injicēt tādā ķermeņa vietā, kur āda ir kairināta, apsārtusi, ar zilumu, inficēta vai ar rētām. Ja Jūs injicēsiet šīs zāles pats, Jums tiks sniegti skaidri norādījumi par to sagatavošanu un injicēšanu. Lai novērstu infekcijas slimību nodošanu citiem cilvēkiem, Jūs nekad nedrīkstat lietot to pašu Besremi pildspalvveida pilnšļirci, ko jau lietojis kāds cits cilvēks, pat tad, ja adata tiek nomainīta.
Informācija par Besremi sagatavošanu un injicēšanu ir sniegta norādījumos par lietošanu. Izlasiet tos pirms sākat lietot Besremi.
Ja esat lietojis Besremi vairāk nekā noteikts Pēc iespējas ātrāk pastāstiet ārstam.
Ja esat aizmirsis lietot Besremi Jums jāinjicē deva tikko kā par to atceraties. Tomēr, ja ir pagājušas vairāk nekā 2 dienas, kopš esat aizmirsis lietot devu, izlaidiet devu un injicējiet nākamo devu, kad tā ir paredzēta. Neinjicējiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Ja pārtraucat lietot Besremi Nepārtrauciet Besremi lietošanu, iepriekš nekonsultējoties ar ārstu.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
42

Ja Besremi terapijas laikā Jūs novērojat kādu no šīm nopietnajām blakusparādībām, nekavējoties sazinieties ar ārstu:
Biežas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): - sirds ritma izmaiņas (kad sirds sitas ļoti ātri un nevienmērīgi);
Retākas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem): - pašnāvības mēģinājums, domas par sevis nogalināšanu; - redzes zudums, ko, iespējams, var izraisīt asiņošana tīklenē (tīklene ir acs gaismas jutīgais slānis), vai tauku uzkrāšanās tīklenē vai zem tās.
Retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 1000 cilvēkiem): - redzes zudums, ko, iespējams, var izraisīt tīklenes bojājums (piemēram, asinsvadu nosprostošanās acī) vai optiskā nerva bojājums.
Ļoti retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 000 cilvēkiem): - aklums; - elpošanas traucējumi, tai skaitā elpas trūkums, klepus un sāpes krūtīs, ko var izraisīt plaušu infiltrācija, pneimonija (plaušu infekcija), pulmonālā arteriālā hipertensija (augsts asinsspiediens asinsvados, kas nogādā asinis no sirds uz plaušām) un plaušu fibroze (plaušu slimība, kad plaušu audos veidojas rētas).
Blakusparādības ar biežumu - nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem): - tīklenes atslāņošanās (Jums var rasties acu problēmas, tostarp redzes izmaiņas).
Citas blakusparādības
Ļoti biežas blakusparādības (var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem): - balto asins šūnu veida (ko sauc par leikocītiem) un asins recēšanas šūnu (ko sauc par trombocītiem) skaita samazināšanās; - locītavu vai muskuļu sāpes; - gripai līdzīgi simptomi, noguruma sajūta; - asins analīzēs: enzīma, ko sauc par gamma-glutamiltransferāzi, līmeņa palielināšanās.
Biežas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): - elpceļu infekcija, iesnas vai aizlikts deguns, sēnīšu infekcijas; - sarkano asins šūnu skaita vai izmēra samazināšanās; - vairogdziedzera aktivitātes palielināšanās vai samazināšanās, vairogdziedzeri stimulējošā hormona līmeņa palielināšanās, vairogdziedzera iekaisums; - triglicerīdu (lipīdu veids) līmeņa palielināšanās asinīs, samazināta apetīte; - agresīva uzvedība, nomākuma sajūta, trauksmes sajūta, problēmas ar iemigšanu vai gulēšanu, garastāvokļa izmaiņas, ķermeņa enerģijas vai motivācijas trūkums; - galvassāpes, reibonis, samazināta pieskāriena jušana vai sajūta, miegainība, tirpšanas un durstīšanas sajūta; - sausums acīs; - kapilāru (ļoti mazu asinsvadu) bojājumi organismā; - elpošanas traucējumi; - caureja, slikta dūša, sāpes vēderā vai kuņģa traucējumi, aizcietējums, sausums mutē; - aknu darbības traucējumi, noteiktu aknu enzīmu līmeņa palielināšanās (kas parādās asins analīzēs); - nieze, matu izkrišana, izsitumi, ādas apsārtums, psoriāze, sausa un zvīņaina āda, akne, ādas ārējā slāņa sabiezēšana, pastiprināta svīšana; - traucējumi, ko sauc par Šēgrena sindromu, kad organisma imūnā sistēma uzbrūk dziedzeriem, kas ražo šķidrumu (piemēram, asaru un siekalu dziedzeriem), artrīts, sāpes rokās un kājās, kaulu sāpes, sāpīga, pēkšņa muskuļu savilkšanās;
43

- drudzis, vājums, drebuļi, vispārējas veselības problēmas, kairinājums vai apsārtums injekcijas vietā;
- asins analīzēs: antivielu, ko rada organisma imūnā sistēma, rašanās; enzīma, ko sauc par laktāta dehidrogenāzi, līmeņa paaugstināšanās.
Retākas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem): - inficēšanās un atkārtota inficēšanās ar herpes vīrusa, baktēriju infekcijām; - palielināts trombocītu skaits; - autoimūni vairogdziedzera darbības traucējumi, sarkoidoze (iekaisušu audu apgabali dažādās ķermeņa daļās); - diabēts; - panikas lēkme, halucinācijas (neesošu lietu redzēšana, dzirdēšana vai sajušana), stresa sajūta, nervozitāte, intereses trūkums par aktivitātēm, naktsmurgi, aizkaitināmība, apjukums; - nervu sistēmas bojājumi, migrēna, psihiskie traucējumi (veselības stāvoklis, kas ietver pārmaiņas domāšanā, emocijās vai uzvedībā), redzes vai maņu traucējumi, trīcošas rokas; - diskomforta sajūta acīs, plakstiņu ekzēma; - dzirdes zudums, troksnis ausīs (tinnīts), griešanās sajūta (reibonis); - sirds traucējumi, piemēram, sirds blokāde (sirds elektriskās aktivitātes traucējumi), asins recekļi sirds asinsvados, aortas vārstuļa sūce; - augsts asinsspiediens, samazināta asins apgāde atsevišķām ķermeņa daļām, hematoma (asins uzkrāšanās zem ādas), pietvīkums; - plaušu audu iekaisums, klepošana, deguna asiņošana, sāpes rīklē; - kuņģa iekaisums, vēdera sienas traucējumi, gāzu uzkrāšanās zarnās, gremošanas traucējumi, sāpīga rīšana, smaganu asiņošana; - aknu iekaisums, aknu bojājumi, palielinātas aknas; - jutīgums pret saules gaismu, ādas lobīšanās, nagu bojājumi; - muskuļu vājums, sāpes kaklā, sāpes cirksnī; - urīnpūšļa iekaisums, sāpīga urinācija, pastiprināta nepieciešamība urinēt, nespēja urinēt; - seksuāli traucējumi; - sāpes vai nieze injekcijas vietā, jutība pret laika pārmaiņām; - ķermeņa masas samazināšanās; - asins analīzēs: urīnskābes līmeņa palielināšanās; antivielu, ko organisma imūnā sistēma veido pret sarkanajām asins šūnām, rašanās.
Retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 1000 cilvēkiem): - bipolāri traucējumi (garastāvokļa traucējumi ar skumju un pozitīva satraukuma epizodēm), mānija (ārkārtīgs pozitīvs satraukums vai pārmērīgs entuziasms); - kardiomiopātija (slimības, kas ietekmē sirds muskuli), stenokardija (stipras sāpes krūtīs sirds asinsvadu nosprostojuma dēļ); - aknu mazspēja.
Ļoti retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 000 cilvēkiem): - idiopātiska vai trombotiska trombocitopēniska purpura (palielināta zilumu rašanās, asiņošana, samazināts trombocītu skaits, anēmija un ārkārtīgs vājums); - miokarda išēmija (samazināta asins plūsma uz sirds muskuli).
Blakusparādības ar biežumu - nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem): - Fogta-Kojanagi-Haradas (Vogt-Koyanagi-Harada) slimība (reta slimība, kas var izraisīt redzes, dzirdes zudumu un ādas pigmentāciju), smaga alerģiska reakcija; - ādas krāsas izmaiņas; - periodontāli (tādi, kas ietekmē smaganas) un zobu traucējumi, mēles krāsas izmaiņas.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V Pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas
44

kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Besremi
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz etiķetes un ārējā iepakojuma pēc “EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C). Nesasaldēt. Uzglabāt pildspalvveida pilnšļirci ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Pēc atvēršanas pildspalvveida pilnšļirci var uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C) ne ilgāk kā 30 dienas, ja tā tiek glabāta ar uzliktu pildspalvveida pilnšļirces vāciņu un uzglabāta ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Nelietojiet šīs zāles, ja pamanāt, ka pildspalvveida pilnšļirce ir bojāta, šķīdums ir duļķains, tajā ir daļiņas vai pārslas vai tas ir citā krāsā, izņemot bezkrāsainā līdz gaiši dzeltenā.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Besremi satur - Aktīvā viela ir alfa-2b ropeginterferons.
Katra 0,5 ml šķīduma pildspalvveida pilnšļirce satur 500 mikrogramus alfa-2b ropeginterferona, mērot pēc proteīnu pamatvielas, kas atbilst 1000 mikrogramiem/ml. - Citas sastāvdaļas ir nātrija hlorīds, polisorbāts 80, benzilspirts, bezūdens nātrija acetāts, kristalizēta etiķskābe un ūdens injekcijām. Attiecībā uz benzilspirtu un nātriju skatīt 2. punktu “Besremi satur benzilspirtu” un “Besremi satur nātriju”.
Besremi ārējais izskats un iepakojums Besremi ir šķīdums injekcijām (injekcijām) pildspalvveida pilnšļircē. Katra pildspalvveida pilnšļirce satur 0,5 ml šķīduma. Tas ir pieejams iepakojumos, kas satur 1 pildspalvveida pilnšļirci un 2 injekciju adatas.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs AOP Orphan Pharmaceuticals AG Wilhelminenstrasse 91/II f 1160 Vienna Austrija
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
Citi informācijas avoti
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
45

Lietošanas pamācība Pirms Besremi 500 mikrogramu pildspalvveida pilnšļirces lietošanas uzmanīgi izlasiet šo instrukciju. Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. Ārsts vai farmaceits parādīs, kā lietot pildspalvveida pilnšļirci. Besremi 500 mikrogramu pildspalvveida pilnšļirci var izmantot, lai injicētu 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450 un 500 mikrogramu devas. Lietojot devas līdz 250 mikrogramiem, to pašu pildspalvveida pilnšļirci var lietot divreiz. Ārsts Jums pateiks kāda deva Jums nepieciešama. Lūdzu, pierakstiet injicēšanas datumus un devas, kā norādījis ārsts. Uzglabājiet pildspalvveida pilnšļirci ārējā iepakojumā ledusskapī. Izņemiet pildspalvveida pilnšļirci no ledusskapja 15 minūtes pirms injekcijas, lai ļautu tai sasniegt istabas temperatūru. Lai veiktu injekciju, atrodiet labi apgaismotu vietu bez būtiskiem traucēkļiem. Lai veiktu injekciju, Jums būs nepieciešami šādi priekšmeti: • Besremi pildspalvveida pilnšļirce; • adata; • spirta salvete; • ieteicams: lipīgs plāksteris. Besremi pildspalvveida pilnšļirce ir komplektā ar divām adatām. Katrai injekcijai vienmēr izmantojiet jaunu adatu. Nelietojiet pildspalvveida pilnšļirci, ja tā šķiet bojāta. Ja jebkurā pildspalvveida pilnšļirces izmantošanas brīdī Jums liekas, ka Jūs varētu būt to sabojājis (piemēram, to nometot vai izmantojot pārmērīgu spēku), neturpiniet pildspalvveida pilnšļirces lietošanu. Paņemiet jaunu pildspalvveida pilnšļirci un sāciet no jauna.
Besremi 500 mikrogramu pildspalvveida pilnšļirces apraksts
46

• Pirms sākat, pārbaudiet, vai produktam nav beidzies derīguma termiņš.
• Pirms sākat, nomazgājiet rokas. • Noņemiet vāciņu no pildspalvveida pilnšļirces.
• Pārbaudiet šķīdumu caur pārbaudes lodziņu kārtridža ietvara malās.
• Nelietojiet pildspalvveida pilnšļirci, ja šķīdums ir duļķains, tajā ir daļiņas vai pārslas vai tas ir krāsā, kas nav bezkrāsaina vai gaiši dzeltena.
• Paņemiet jaunu adatu un noņemiet aizsargfoliju. • Ar klikšķi ievietojiet adatu pildspalvveida pilnšļircē un
pārliecinieties, ka tā ir stingri piestiprināta.
• Noņemiet ārējo adatas uzgali no adatas. • Uzlieciet ārējo adatas uzgali atpakaļ uz adatas tikai pēc
tam, kad esat injicējis zāles. • Nevienā brīdī nepieskarieties adatas galam. • Ja jau vienreiz esat lietojis Besremi 500 mikrogramu
pildspalvveida pilnšļirci, uzreiz turpiniet ar 7. soli. • Ja Jūs lietojat šo pildspalvveida pilnšļirci pirmo reizi,
turpiniet ar pildspalvveida pilnšļirces sagatavošanu, kas aprakstīta 5. solī.
• Ja pildspalvveida pilnšļirci lietojat pirmo reizi, sagatavojiet pildspalvveida pilnšļirci injekcijai, pagriežot devas pogu, līdz redzat “piliena” simbolu.
47

• Turiet pildspalvveida pilnšļirci ar adatu uz augšu. Neturiet virzienā uz savu vai kāda cita seju. Pēc tam viegli piesitiet pildspalvveida pilnšļircei (kārtridža ietvaram) ar pirkstiem, lai ļautu gaisa burbuļiem pacelties kārtridža ietvara augšpusē.
• Spiediet spiedpogu ar īkšķi, līdz atzīme “0” nostājas līdzās ar punktu displeja lodziņā. Jūs redzēsiet, kā mainās lodziņā esošie skaitļi, un Jūs dzirdēsiet klikšķus, kad poga kustēsies. Jums ir jāredz adatas galā parādāmies šķidruma pilienu.
• Ja Jūs neredzat pilienu adatas galā, atkārtojiet 5. un 6. soli līdz sešām reizēm, līdz parādās piliens.
• Ja neredzat pilienu pēc septītās reizes, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
• Iestatiet devu, ko ārsts Jums teicis, pagriežot devas pogu. Atlasītajai devai jāatrodas līdzās punktam un devas displeja lodziņam. Ja nepieciešams, labojiet devu, pagriežot devas pogu.
• Ja nespējat sasniegt nepieciešamo devas iestatījumu, pagriežot devas pogu, Jūsu pildspalvveida pilnšļircē, iespējams, nav palicis pietiekošs daudzums zāļu. Nelietojiet papildus spēku. Tā vietā paņemiet jaunu pildspalvveida pilnšļirci.
• Jums jāinjicē zāles subkutāni (zem ādas). Ārsts Jums pateiks, kur Jums tās jāinjicē. Iespējamās injekcijas vietas ir vēders (vairāk nekā piecu centimetru attālumā no nabas) vai augšstilbs.
• Neinjicēt ādā, kas ir kairināta, apsārtusi, ar zilumu, inficēta vai ar rētām.
• Pirms injekcijas dezinficējiet ādu injekcijas zonā, izmantojot spirta salveti. Pirms zāļu injicēšanas ļaujiet vietai nožūt.
48

• Turiet pildspalvveida pilnšļirci tā, lai injekcijas laikā būtu redzams displeja lodziņš un etiķete.
• Starp īkšķi un rādītājpirkstu izveidojiet ādas kroku. Ievietojiet adatu 90 grādu leņķī, līdz adatas zilā aizsarguzmava vairs nav redzama.
• Spiediet spiedpogu uz leju līdz galam, līdz atzīme “0” nostājas līdzās ar punktu displeja lodziņā. Kad injekcija būs pabeigta, pārstās skanēt klikšķa skaņa.
• Turiet spiedpogu nospiestu uz leju un gaidiet vismaz 10 sekundes pirms izvelkat adatu.
• Injekcijas laikā nepaceliet vai nepārvietojiet pildspalvveida pilnšļirci.
• Uzmanīgi izvelciet adatu no ādas. • Piezīme. Zilā aizsarguzmava automātiski bloķējas un
tagad redzamais sarkanais bloķēšanās indikators nosedz adatu Jūsu aizsardzībai. • Saglabājiet injekcijas vietu tīru, līdz nelielā injekcijas brūce ir aizvērusies. Ja nepieciešams, uzlieciet lipīgu plāksteri. Piezīme. Pēc adatas izvilkšanas Jūs varat uz ādas redzēt nelielu šķidruma pilienu. Šī piliena parādīšanās ir normāla, un nenozīmē, ka Jūs esat ievadījis pārāk mazu devu.
49

• Noskrūvējiet adatu un likvidējiet to piemērotā veidā.
• Stingri uzlieciet vāciņu atpakaļ uz pildspalvveida pilnšļirces.
Pildspalvveida pilnšļirces atkārtota lietošana: • ārsts Jums pateiks, vai Jūs varat lietot pildspalvveida pilnšļirci otrai injekcijai. Šādā gadījumā ievietojiet pildspalvveida pilnšļirci atpakaļ ārējā iepakojumā un uzglabājiet to ledusskapī līdz nākamajai lietošanas reizei. Nelietojiet pildspalvveida pilnšļirci pēc vairāk kā 30 dienām.
Pildspalvveida pilnšļirces likvidēšana: • pēc lietošanas likvidējiet pildspalvveida pilnšļirci, kā norādījis ārsts vai farmaceits.
50

Lejupielādēt zāļu aprakstu

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām. Skatīt 4.8. apakšpunktu par to, kā ziņot par nevēlamām blakusparādībām.
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē Katra 0,5 ml šķīduma pildspalvveida pilnšļirce satur 250 mikrogramus alfa-2b ropeginterferona, mērot pēc proteīnu pamatvielas, kas atbilst 500 mikrogramiem/ml.
Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē Katra 0,5 ml šķīduma pildspalvveida pilnšļirce satur 500 mikrogramus alfa-2b ropeginterferona, mērot pēc proteīnu pamatvielas, kas atbilst 1000 mikrogramiem/ml.
Stiprums norāda alfa-2b interferona daļas daudzumu alfa-2b ropeginterferonā, neņemot vērā pegilēšanu.
Alfa-2b ropeginterferons ir proteīna alfa-2b interferona kovalents konjugāts, kas iegūts Escherichia coli šūnās, izmantojot rekombinantās DNS tehnoloģiju ar metoksipolietilēnglikola (mPEG) daļu.
Šo zāļu iedarbību nedrīkst salīdzināt ar citu tās pašas terapeitiskās grupas pegilētu vai nepegilētu proteīnu iedarbību (skatīt 5.1. apakšpunktu).
Palīgviela ar zināmu iedarbību Katra pildspalvveida pilnšļirce satur 10 mg benzilspirta katrā ml.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA Šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē (injekcijām).
Dzidrs, bezkrāsains līdz gaiši dzeltens šķīdums.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1. Terapeitiskās indikācijas Besremi ir paredzēts lietošanai monoterapijā pieaugušajiem, lai ārstētu īsto policitēmiju (polycythaemia vera) bez simptomātiskas splenomegālijas.
4.2. Devas un lietošanas veids
Ārstēšana jāuzsāk tāda ārsta uzraudzībā, kuram ir pieredze šīs slimības ārstēšanā.
Devas
2

Titrēšanas fāze Deva tiek titrēta individuāli ar ieteicamo sākuma devu 100 mikrogrami (vai 50 mikrogrami pacientiem, kas lieto kādu citu citoreduktīvu terapiju). Deva pakāpeniski jāpalielina par 50 mikrogramiem ik pēc divām nedēļām (cita citoreduktīva terapija atbilstoši paralēli pakāpeniski jāsamazina), līdz tiek panākta hematoloģisko rādītāju stabilizēšanās (hematokrīts <45%, trombocīti <400 x 109/l un leikocīti <10 x 109/l). Maksimālā ieteicamā vienas reizes deva ir 500 mikrogrami, injicēta reizi divās nedēļās.
Uzturošā fāze Deva, pie kuras sasniegta hematoloģisko rādītāju stabilizēšanās, jāuztur vismaz 1,5 gadus ar ievadīšanas intervālu reizi divās nedēļās. Pēc tam devu var pielāgot un/vai ievadīšanas intervālu pagarināt līdz vienai reizei četrās nedēļās, atkarībā no piemērotības pacientam.
Ja terapijas laikā rodas nevēlamas blakusparādības, ievadītā deva jāsamazina vai ārstēšana uz laiku jāpārtrauc, līdz nevēlamās blakusparādības izzūd. Pēc tam ārstēšana jāatsāk ar mazāku devu par to, kas izraisīja nevēlamus notikumus. Ja novēro hematoloģisko rādītāju (hematokrīta, trombocītu, leikocītu) palielināšanos, deva un/vai devas lietošanas intervāls individuāli jāpielāgo.
Īpašas pacientu grupas
Aknu darbības traucējumi Pacientiem ar kompensētu cirozi (t.i., A klase pēc Child-Pugh) pierādīts, ka kādas citas pegilētu alfa interferonu saturošas zāles (pegilēts alfa-2a interferons) ir drošas. Pieaugušiem pacientiem ar viegliem aknu darbības traucējumiem alfa-2b ropeginterferona devas pielāgošana nav nepieciešama. Alfa interferona lietošana nav vērtēta pacientiem ar dekompensētu cirozi (t.i., B vai C klase pēc ChildPugh) un šiem pacientiem ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu). Lietojot alfa-2b ropeginterferonu, pacientiem novērots paaugstināts aknu enzīmu līmenis. Ja novērota progresējoša un persistējoša aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanās, nepieciešams samazināt devu. Ja pēc devas samazināšanas saglabājas progresējoša un klīniski nozīmīga aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanās vai ir aknu mazspējas dekompensācijas pazīmes, ārstēšana jāpārtrauc (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Nieru darbības traucējumi Pacientiem ar nieru darbības traucējumiem tika novērtēts citu alfa interferonu saturošu zāļu (pegilēta alfa-2a interferona un pegilēta alfa-2b interferona) farmakokinētiskais profils (skatīt 5.2. apakšpunktu). Pieaugušiem pacientiem ar viegliem (GFĀ 60-89 ml/min) vai vidēji smagiem (GFĀ 30-59 ml/min) nieru darbības traucējumiem alfa-2b ropeginterferona devas pielāgošana nav nepieciešama. Pacientiem ar smagiem (GFĀ 15-29 ml/min) nieru darbības traucējumiem ieteicama samazināta 50 mikrogramu alfa-2b ropeginterferona sākuma deva. Alfa-2b ropeginterferons ir kontrindicēts pacientiem ar nieru slimību beigu stadijā (GFĀ <15 ml/min) (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Gados vecāki cilvēki Uzsākot terapiju gados vecākiem pacientiem, alfa-2b ropeginterferona ieteicamās devas pielāgošana nav nepieciešama (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Pacienti ar aptaukošanos vai nepietiekamu ķermeņa masu Alfa-2b ropeginterferona farmakokinētiskais profils nav noteikts pacientiem ar aptaukošanos vai nepietiekamu ķermeņa masu. Šiem pacientiem nav iespējams sniegt ieteikumus par alfa-2b ropeginterferona devas pielāgošanu.
Pediatriskā populācija Besremi drošums un efektivitāte bērniem un pusaudžiem nav pierādīta. Dati nav pieejami (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Lietošanas veids
3

Subkutānai lietošanai. Zāles ir paredzētas ilgstošai ārstēšanai, un tās var ievadīt ārsts, medmāsa, ģimenes loceklis vai pacients pēc tam, kad viņi ir apmācīti subkutānas injekcijas ievadīšanā ar pildspalvveida pilnšļirci. Jāievēro norādījumi par lietošanu, kas sniegti zāļu lietošanas instrukcijā.
Ieteicamā injekcijas vieta ir vēdera āda ap nabu, bet ne tuvāk par 5 cm no tās, vai augšstilbs. Neinjicēt vietā, kur āda ir kairināta, apsārtusi, ar zilumu, inficēta vai ar rētām. Pildspalvveida pilnšļirci var pielāgot, lai tā ievadītu devas ar 50 mikrogramu intervālu diapazonā no 50 līdz 250 mikrogramiem vai 50 līdz 500 mikrogramiem.
4.3. Kontrindikācijas
• Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām. • Esoša vairogdziedzera slimība, ja vien to nevar kontrolēt ar tradicionālo ārstēšanu. • Pašlaik vai iepriekš esoši smagi psihiski traucējumi, īpaši smaga depresija, pašnāvības domas
vai pašnāvības mēģinājums. • Smaga jau esoša sirds-asinsvadu slimība (t.i., nekontrolēta hipertensija, sastrēguma sirds
mazspēja (≥ NYHA II klase), nopietna sirds aritmija, nozīmīga koronāro artēriju stenoze, nestabila stenokardija) vai nesens insults, vai miokarda infarkts. • Pašlaik vai iepriekš esoša autoimūna slimība. • Imūnsupresēti transplantāta saņēmēji. • Lietošana kopā ar telbivudīnu (skatīt 4.5. apakšpunktu). • Dekompensēta aknu ciroze (B vai C klase pēc Child-Pugh). • Nieru slimība beigu stadijā (GFĀ <15 ml/min).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Devas titrēšanas fāze Alfa-2b ropeginterferona titrēšanas fāzē individuālās optimālās devas pielāgošana ieteicamās devas robežās (skatīt 4.2. apakšpunktu) norit ilgāk salīdzinājumā ar hidroksikarbamīda devas pielāgošanu. Klīniskā pētījumā pacientiem ar īsto policitēmiju individuālās devas titrēšanas fāze alfa-2b ropeginterferona lietošanas gadījumā beidzās vidēji pēc aptuveni 3,7 mēnešiem, bet hidroksikarbamīda terapijas grupā pēc aptuveni 2,6 mēnešiem. Šī iemesla dēļ pacientiem, kuriem nepieciešams iespējami agrāk panākt palielinātā asins šūnu skaita samazināšanu, ieteicams izvēlēties citas zāles (piemēram, hidroksikarbamīdu), lai novērstu trombozi un asiņošanu.
Titrēšanas fāzes laikā var rasties grūtības pilnībā izvērtēt zāļu efektivitāti ar pamatslimību saistītā sirds-asinsvadu sistēmas notikumu un trombembolijas riska mazināšanā. Titrēšanas fāzes laikā pacientiem nepieciešama īpaši rūpīga uzraudzība; regulāri jāpārbauda pilna asins aina, ieskaitot hematokrīta līmeni, leikocītu un trombocītu skaitu, un tas jādara arī pēc individuālās optimālās devas noteikšanas. Var būt nepieciešama flebotomija kā glābjoša terapija asins hiperviskozitātes novēršanai.
Endokrīnā sistēma Pirms alfa-2b ropeginterferona terapijas uzsākšanas visas jau esošās vairogdziedzera slimības jāārstē un jākontrolē ar tradicionālu terapiju (skatīt 4.3. apakšpunktu). Pacientiem, kuriem alfa-2b ropeginterferona terapijas laikā rodas simptomi, kas norāda uz vairogdziedzera disfunkciju, jānovērtē vairogdziedzera stimulējošā hormona (thyroid stimulating hormone ,TSH) līmenis. Ja TSH līmeni var kontrolēt, panākot iekļaušanos normālā diapazonā, terapiju var turpināt.
Lietojot citas alfa interferonu saturošas zāles, novērots cukura diabēts (skatīt 4.8. apakšpunktu). Pacientiem ar šo slimību, nedrīkst uzsākt alfa-2b ropeginterferona terapiju, ja stāvokli nevar efektīvi kontrolēt ar zālēm. Pacientiem, kuriem ārstēšanas laikā rodas šī slimība un kuru stāvokli nevar kontrolēt ar zālēm, jāpārtrauc alfa-2b ropeginterferona terapija.
Centrālā nervu sistēma (CNS) Dažiem pacientiem, kuri klīniskās attīstības programmā tika ārstēti ar alfa-2b ropeginterferonu, novērota iedarbība uz CNS, it īpaši depresija (skatīt 4.8. apakšpunktu). Citi CNS efekti, tai skaitā pašnāvības domas, pašnāvības mēģinājums, agresija, bipolāri traucējumi, mānija un apjukums
4

novēroti, lietojot citas alfa interferonu saturošas zāles. Pacienti rūpīgi jānovēro attiecībā uz jebkādiem psihisko traucējumu simptomiem, un ārstējošajam ārstam jāapsver terapeitiska aprūpe, ja rodas šādi simptomi. Ja psihiskie simptomi pasliktinās, ieteicams pārtraukt alfa-2b ropeginterferona terapiju. Alfa-2b ropeginterferonu nedrīkst lietot pacienti ar pašlaik vai iepriekš esošiem smagiem psihiskiem traucējumiem, it īpaši smagu depresiju, pašnāvības domām vai pašnāvības mēģinājumu (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Sirds-asinsvadu sistēma Ar alfa interferona ārstēšanu saistīti nevēlami sirds-asinsvadu sistēmas notikumi, tostarp kardiomiopātija, miokarda infarkts, priekškambaru fibrilācija un išēmiska koronāro artēriju slimība (skatīt 4.8. apakšpunktu). Alfa-2b ropeginterferona terapijas laikā rūpīgi jānovēro pacienti ar jau esošiem vai iepriekš bijušiem sirds-asinsvadu sistēmas traucējumiem. Šīs zāles ir kontrindicētas pacientiem ar smagu jau esošu sirds-asinsvadu slimību vai pacientiem, kuriem nesen bijis insults vai miokarda infarkts (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Elpošanas sistēma Ar alfa interferonu ārstētiem pacientiem retos gadījumos novēroti elpošanas sistēmas traucējumi, piemēram, plaušu infiltrācija, pneimonīts, pneimonija vai pulmonālā arteriālā hipertensija (skatīt 4.8. apakšpunktu). Pacienti, kuriem rodas elpošanas sistēmas simptomi, rūpīgi jānovēro, un, ja nepieciešams, alfa-2b ropeginterferona terapija jāpārtrauc.
Redzes sistēma Ar alfa interferonu ārstētiem pacientiem retos gadījumos novēroti smagi acu bojājumi, piemēram, retinopātija, asiņošana tīklenē, tīklenes eksudāti, tīklenes atslāņošanās un tīklenes artērijas vai vēnas nosprostojums, kas var izraisīt aklumu (skatīt 4.8. apakšpunktu). Pacientiem pirms alfa-2b ropeginterferona terapijas uzsākšanas un tās laikā jāveic acu pārbaudes, it īpaši pacientiem ar slimībām, kas saistītas ar retinopātijas risku, piemēram, cukura diabētu vai hipertensiju. Visiem pacientiem, kuri ziņo par redzes pasliktināšanos vai zudumu, vai par citiem acu simptomiem, nekavējoties jāveic acu pārbaude. Alfa-2b ropeginterferona lietošanas pārtraukšana jāapsver pacientiem, kuriem rodas jauni acu bojājumi vai tie pasliktinās.
Akūta paaugstināta jutība Lietojot citas alfa interferonu saturošas zāles, retos gadījumos novērotas nopietnas, akūtas paaugstinātas jutības reakcijas (piemēram, nātrene, angioneirotiskā tūska, bronhokonstrikcija, anafilakse). Ja tās rodas, alfa-2b ropeginterferona terapija ir jāpārtrauc un nekavējoties jāuzsāk atbilstoša medicīniskā terapija. Pārejošu izsitumu dēļ ārstēšana nav jāpārtrauc.
Aknu funkcija Ar alfa interferonu ārstētiem pacientiem novērota hepatotoksicitāte, kas var izpausties ar nozīmīgu aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanos. Lietojot citas alfa interferonu saturošas zāles, ziņots par aknu mazspēju ar C hepatīta vīrusu inficētiem pacientiem (skatīt 4.8. apakšpunktu). Pacientiem, kuri ārstēti ar alfa-2b ropeginterferonu, novērots ALAT (≥3 reizes virs normas augšējās robežas), ASAT (≥3 reizes virs normas augšējās robežas), GGT (≥3 reizes virs normas augšējās robežas) un bilirubīna (>2 reizes virs normas augšējās robežas) līmeņa pieaugums. Tā lielākoties bija pārejoša parādība un notika pirmajā ārstēšanas gadā. Pacientiem pēc ilgstošas alfa-2b ropeginterferona terapijas ziņots par aknu darbības traucējumiem (skatīt 4.8. apakšpunktu). Pacientiem, kas saņem ilgstošu alfa-2b ropeginterferona terapiju, regulāri jāpārbauda aknu enzīmi un aknu funkcija. Ja arī pēc devas samazināšanas aknu enzīmu līmenis turpina pieaugt un paaugstināšanās ir klīniski nozīmīga, ārstēšana ar alfa-2b ropeginterferonu ir jāpārtrauc. Pacientiem, kuriem ārstēšanas laikā rodas pazīmes, kas liecina par aknu dekompensāciju, alfa-2b ropeginterferona lietošana jāpārtrauc. Alfa-2b ropeginterferons ir kontrindicēts pacientiem ar dekompensētu aknu cirozi (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Nieru funkcija Neatkarīgi no sākuma devas vai nieru darbības traucējumu pakāpes, pacienti jānovēro. Ja ārstēšanas laikā pavājinās nieru darbība, alfa-2b ropeginterferona terapija jāpārtrauc. Alfa-2b ropeginterferons ir kontrindicēts pacientiem ar nieru slimību beigu stadijā (skatīt 4.3. apakšpunktu).
5

Zobu un periodontālie bojājumi Lietojot citas alfa interferonu saturošas zāles, ziņots par zobu un periodontāliem bojājumiem, kas var izraisīt zobu zaudēšanu (skatīt 4.8. apakšpunktu). Turklāt, saņemot ilgstošu ārstēšanu ar alfa-2b ropeginterferonu, sausumam mutē varētu būt kaitīga ietekme uz zobiem un mutes gļotādu. Pacientiem rūpīgi jātīra zobi divas reizes dienā un jāveic regulāras zobu pārbaudes.
Ādas bojājumi Alfa-2b ropeginterferona lietošana ir saistīta ar ādas bojājumiem (nieze, alopēcija, izsitumi, eritēma, psoriāze, kseroderma, aknes tipa dermatīts, hiperkeratoze, hiperhidroze). Gadījumā, ja tiek novērota ādas bojājumu rašanās vai pasliktināšanās, jāapsver ārstēšanas pārtraukšana.
Palīgvielas Besremi satur benzilspirtu. Liels zāļu tilpums jālieto ievērojot piesardzību un tikai tad, ja tas nepieciešams, it īpaši pacientiem ar aknu vai nieru darbības traucējumiem, jo pastāv uzkrāšanās un toksicitātes risks (metaboliskā acidoze).
Besremi satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā ml, būtībā tas ir „nātriju nesaturošs”.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Tiek uzskatīts, ka alfa-2b ropeginterferona metabolismā ir iesaistīti proteīnu katabolisma enzīmi. Transporta proteīnu iesaistīšanās alfa-2b ropeginterferona uzsūkšanās, izkliedes un eliminācijas procesā nav zināma. Pierādīts, ka alfa interferons ietekmē citohroma P450 (CYP) izoenzīmu CYP1A2 un CYP2D6 aktivitāti.
Mijiedarbības pētījumi ar alfa-2b ropeginterferonu nav veikti.
Citu pegilētu alfa interferonu saturošu zāļu mijiedarbības pētījumi Pegilēta alfa-2a interferona vienlaicīga lietošana ar telbivudīnu pacientiem ar B hepatītu palielināja perifērās neiropātijas attīstības risku. Telbivudīna un alfa-2b ropeginterferona kombinēta terapija ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Pegilēta alfa-2a interferona 180 mikrogramu lietošana vienu reizi nedēļā 4 nedēļas veseliem vīriešiem neliecināja par ietekmi uz mefenitoīna, dapsona, debrisohīna un tolbutamīda farmakokinētiskajiem profiliem, kas liecina, ka pegilētam alfa-2a interferonam nav ietekmes uz citohroma P450 (CYP) 3A4, 2C9, 2C19 un 2D6 izoenzīmu metabolisko aktivitāti in vivo. Šajā pašā pētījumā novēroja teofilīna (CYP1A2 substrāta) AUC pieaugumu par 25%, kas liecina, ka pegilēts alfa-2a interferons ir CYP1A2 aktivitātes inhibitors.
Pegilēta alfa-2b interferona vienlaicīga lietošana ar tolbutamīdu (CYP2C9 substrātu), midazolāmu (CYP3A4 substrātu), dapsonu (N-acetiltransferāzes substrātu) neuzrādīja nozīmīgu mijiedarbību un mēreni palielināja kofeīna (CYP1A2 substrāta) un desipramīna (CYP2D6 substrāta) koncentrāciju.
Tāpēc, lietojot alfa-2b ropeginterferonu vienlaicīgi ar CYP1A2 substrātiem, it īpaši tādiem, kam ir šaura terapeitiskā robeža, piemēram, teofilīnu vai metadonu, jāievēro piesardzība. Tāpat ir ieteicams ievērot piesardzību, lietojot alfa-2b ropeginterferonu kopā ar CYP2D6 substrātiem (piemēram, vortioksetīnu, risperidonu). Alfa-2b ropeginterferons, iespējams, var inhibēt CYP1A2 un CYP2D6 aktivitāti un tādējādi var palielināt šo zāļu koncentrāciju asinīs.
Lietojot alfa-2b ropeginterferonu vienlaicīgi ar zālēm, kas tiek metabolizētas, izmantojot CYP2C9/19, CYP3A4 vai N-acetiltransferāzi, devas pielāgošana nevajadzētu būt nepieciešama.
Lietojot alfa-2b ropeginterferonu kopā ar citiem potenciāli mielosupresīviem/ķīmijterapijas līdzekļiem, jāievēro piesardzība.
6

Lietojot vienlaicīgi ar alfa-2b ropeginterferonu, narkotiskie, miega vai sedatīvie līdzekļi jālieto ievērojot piesardzību.

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Sievietes reproduktīvā vecumā/kontracepcija sievietēm Sievietēm reproduktīvā vecumā ārstēšanās laikā ar alfa-2b ropeginterferonu jālieto efektīva kontracepcijas metode, ja vien ārsts nav ieteicis citādi.

Grūtniecība Dati par alfa interferona lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežoti vai nav pieejami. Pētījumi ar dzīvniekiem pierāda reproduktīvo toksicitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu.). Primātiem, kuri saņēma citas alfa interferonu saturošas zāles, tika ziņots par abortu izraisošu iedarbību. Tā kā alfa-2b ropeginterferonam iespējama tāda pati iedarbība, šīs zāles grūtniecības laikā nav ieteicamas.

Barošana ar krūti Nav zināms, vai zāļu aktīvā viela izdalās cilvēka pienā. Nevar izslēgt risku zīdainim. Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai pārtraukt/atturēties no terapijas ar alfa-2b ropeginterferonu, jāpieņem izvērtējot krūts barošanas ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei.

Fertilitāte Nav datu par alfa-2b ropeginterferona terapijas ietekmi uz sieviešu vai vīriešu fertilitāti.

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Besremi maz ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Pacientiem, kuriem Besremi terapijas laikā rodas reibonis, miegainība vai halucinācijas (skatīt 4.8. apakšpunktu), jāizvairās no transportlīdzekļu vadīšanas vai mehānismu apkalpošanas.

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Drošuma profila kopsavilkums
Visbiežāk novērotās nevēlamās blakusparādības ir leikopēnija (19,1%), trombocitopēnija (18,5%), artralģija (12,9%), nogurums (12,4%), paaugstināts gammaglutamiltransferāzes līmenis (11,2%), gripai līdzīga slimība (10,7%), mialģija (10,7%), drudzis (8,4%), nieze (8,4%), paaugstināts alanīnaminotransferāzes līmenis (8,4%), anēmija (7,9%), sāpes ekstremitātēs (6,7%), alopēcija (6,7%), neitropēnija (6,7%), paaugstināts aspartātaminotransferāzes līmenis (6,2%), galvassāpes (6,2%), caureja (5,6%), drebuļi (5,1%), reibonis (5,1%) un reakcijas injekcijas vietā (5,1%). Nopietnas nevēlamas blakusparādības ir depresija (1,1%), priekškambaru fibrilācija (1,1%) un akūta stresa reakcija (0,6%).

Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulā Klīniskajos pētījumos ar 178 īstās policitēmijas (polycythaemia vera) pacientiem, kas lietoja alfa-2b ropeginterferonu, tika ziņots par šādām ar ārstēšanu saistītām nevēlamām blakusparādībām. Nevēlamās blakusparādības ir sakārtotas pēc orgānu sistēmu klasifikācijas un biežuma (ļoti bieži (≥ 1/10), bieži (≥ 1/100 līdz < 1/10), retāk (≥ 1/1000 līdz < 1/100), reti (≥ 1/10 000 līdz < 1/1000), ļoti reti (< 1/10 000) vai nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

Orgānu sistēmu klasifikācija Infekcijas un
infestācijas

Biežums
bieži retāk

Nevēlamā blakusparādība
elpceļu infekcija, rinīts, sēnīšu ādas infekcija herpes vīrusa infekcija mutes dobumā, jostas roze (herpes zoster), kandidoze mutes dobumā, sinusīts, barības vada kandidoze, vulvovagināla mikotiska infekcija, miežagrauds, onihomikoze

7

Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi
Imūnās sistēmas traucējumi

ļoti bieži bieži retāk ļoti reti nav zināmi

Endokrīnās sistēmas traucējumi
Vielmaiņas un uztures traucējumi
Psihiskie traucējumi

bieži retāk bieži
bieži

retāk

Nervu sistēmas traucējumi
Acu bojājumi

reti bieži retāk
bieži retāk

Ausu un labirinta bojājumi
Sirds funkcijas traucējumi

reti
ļoti reti nav zināmi retāk
bieži retāk

Asinsvadu sistēmas traucējumi

reti ļoti reti bieži retāk

Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes
slimības

bieži retāk ļoti reti nav zināmi

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

bieži retāk

Aknu un/vai žults

nav zināmi ļoti bieži

leikopēnija, trombocitopēnija
pancitopēnija, neitropēnija, anēmija Bazedova slimība, sarkoidoze idiopātiska vai trombotiska trombocitopēniska purpura# Fogta-Kojanagi-Haradas (Vogt-Koyanagi-Harada) slimība#, akūtas paaugstinātas jutības reakcijas#** hipotireoze, hipertireoze, tireoidīts cukura diabēts# hipertrigliceridēmija, samazināta ēstgriba
depresija, agresivitāte#, bezmiegs, trauksme, garastāvokļa izmaiņas, garastāvokļa svārstības, enerģijas trūkums pašnāvības mēģinājums#, pašnāvības domas#, apjukuma stāvoklis#, akūta stresa reakcija, halucinācijas, emocionāla nestabilitāte, nervozitāte, apātija, naktsmurgi, aizkaitināmība bipolārie traucējumi#, mānija# galvassāpes, reibonis, hipoestēzija, miegainība, parestēzija polineiropātija, perifēra motora neiropātija, radikulopātija, migrēna, garīgie traucējumi, trīce, aura sausums acī asiņošana tīklenē#, tīklenes eksudāti#, redzes traucējumi, samazināts redzes asums, redzes miglošanās, acu diskomforts, plakstiņu ekzēma retinopātija#, optiskā neiropātija#, tīklenes artērijas nosprostojums#, tīklenes vēnas nosprostojums# aklums# tīklenes atslāņošanās# kurlums, troksnis ausīs, reibonis
priekškambaru fibrilācija miokarda infarkts#, atrioventrikulārā blokāde, intrakardiāls trombs, aortas vārstuļa nepietiekamība, sirds-asinsvadu sistēmas traucējumi kardiomiopātija#, stenokardija# miokarda išēmija# mikroangiopātija Reino (Raynaud) fenomens, hipertensija, hematoma, pietvīkums aizdusa
pneimonīts, klepus, deguna asiņošana, rīkles kairinājums plaušu infiltrācija# plaušu fibroze#, pneimonija#, pulmonālā arteriālā hipertensija#*
caureja, slikta dūša, sāpes vēderā, aizcietējums, vēdera uzpūšanās, sausums mutē gastrīts, vēdera sienas patoloģija, meteorisms, bieža vēdera izeja, odinofāgija, smaganu asiņošana zobu bojājumi#, periodontālā slimība# paaugstināts gamma glutamiltransferāzes līmenis

8

izvades sistēmas

bieži

traucējumi

aknu darbības traucējumi, paaugstināts alanīnaminotransferāzes līmenis, paaugstināts aspartātaminotransferāzes līmenis, paaugstināts sārmainās fosfatāzes līmenis asinīs

retāk

hepatotoksicitāte, toksisks hepatīts, hepatomegālija

reti

aknu mazspēja#

Ādas un zemādas

bieži

audu bojājumi

nieze, alopēcija, izsitumi, eritēma, psoriāze, kseroderma, aknes tipa dermatīts, hiperkeratoze, hiperhidroze, sausa āda

retāk nav zināmi

fotosensibilizācijas reakcija, ādas lobīšanās, nagu distrofija ādas depigmentācija#

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

ļoti bieži bieži

artralģija, mialģija Šēgrena (Sjogren) sindroms, artrīts, sāpes ekstremitātēs, skeleta-muskuļu sāpes, sāpes kaulos, muskuļu spazmas

retāk

muskuļu vājums, sāpes kaklā, sāpes cirksnī

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības

retāk retāk

hemorāģisks cistīts, dizūrija, neatliekama vajadzība urinēt, urīna aizture erektilā disfunkcija, hematospermija

Vispārēji traucējumi un reakcijas
ievadīšanas vietā

ļoti bieži bieži

gripai līdzīga slimība, nogurums drudzis, reakcija injekcijas vietā, astēnija, drebuļi, vispārēja fiziskās veselības pasliktināšanās, eritēma injekcijas vietā

Izmeklējumi

retāk
nav zināmi: bieži

sāpes injekcijas vietā, nieze injekcijas vietā, jutība pret laika pārmaiņām mēles hiperpigmentācija#
pozitīvas antitireoīdo antivielu analīzes, paaugstināts vairogdziedzeri stimulējošā hormona līmenis asinīs, paaugstināta ķermeņa temperatūra, pozitīvas anti-nukleāro antivielu analīzes, paaugstināts laktātdehidrogenāzes līmenis asinīs

retāk

palielināts trombocītu skaits, paaugstināts urīnskābes

līmenis asinīs, pozitīvs Kumbsa tests, samazināta ķermeņa

masa

#Ziņots kā par nevēlamām blakusparādībām terapijas laikā citām alfa interferonu saturošām zālēm.

*Klases apzīmējums interferonu saturošām zālēm, skatīt tālāk par pulmonālo arteriālo hipertensiju.

**Piemēram, nātrene, angioneirotiskā tūska, bronhokonstrikcija vai anafilakse.

Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts

Visbiežāk sastopamās nevēlamās blakusparādības Visbiežāk sastopamās nevēlamās blakusparādības (tostarp pacientu skaits, sastopamības biežums, smaguma pakāpe, devas pielāgošanas nepieciešamība un iznākums), par kurām ziņots alfa-2b ropeginterferona klīniskās attīstības programmā, ir apkopotas 1. tabulā.

1. tabula. Visbiežāk sastopamās nevēlamās blakusparādības alfa-2b ropeginterferona terapijas

laikā.

Alfa-2b ropeginterferona klīniskie pētījumi

NBP >10%

CTCAE Samazināta Zāļu

Zāļu Atveseļošanās

IT

N (%) SB intensitātes deva

lietošana lietošana

pakāpe ≥3

uz laiku izbeigta

pārtraukta

N (%)

N (%)

N (%) N (%)

N (%)

(N=178)

9

Leikopēnija

34 (19,1) 27,2 3 (8,8)* 23 (67,6) 7 (20,6) n.z.

33 (97,1)

Trombocitopēnija 33 (18,5) 15,0 4 (12,1)* 13 (39,4) 3 (9,1) 1 (3,0) 31 (94,0)

Artralģija

23 (12,9) 8,5 1 (4,3)* 4 (17,4) 4 (17,4) 2 (8,7) 22 (95,7)

Nogurums

22 (12,4) 10,1 n.z.

3 (13,6) 1 (4,5) 1 (4,5) 21 (95,5)

Gripai līdzīga slimība

19 (10,7) 6,3 n.z.

3 (15,8) 3 (15,8) n.z.

18 (94,7)

Mialģija

19 (10,7) 6,0 n.z.

6 (31,6) 1 (5,3) n.z.

18 (94,7)

*Nav ziņots par 4. pakāpes (dzīvību apdraudošām vai invaliditāti izraisošām) vai 5. pakāpes (nāve) nevēlamām blakusparādībām saskaņā ar CTCAE klasifikāciju. Saīsinājumi: CTCAE (common terminology criteria for adverse events) - vispārējie blakusparādību terminoloģijas kritēriji, n.z. - nav ziņots; NBP - nevēlama blakusparādība; IT - ieteicamais termins; SB - vidējais nevēlamo notikumu sastopamības biežums 100 pacientiem gadā; N - pacientu skaits.

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Lietojot citas alfa interferonu saturošas zāles, ziņots par kuņģa-zarnu trakta traucējumiem, un par tiem ziņots 15,2% pacientu, kuri saņēma alfa-2b ropeginterferona terapiju. Biežākie kuņģa-zarnu trakta traucējumi, par kuriem ziņots šajos pētījumos, bija caureja (5,1%; sastopamības biežums: 2,8 [notikumi/100 pacientiem gadā]) un slikta dūša (4,5%; sastopamības biežums: 1,6 notikumi/100 pacientiem gadā).

CNS
Alfa-2b ropeginterferona klīniskās attīstības programmas laikā radās divi smagas depresijas gadījumi (1,1%; sastopamības biežums: 0,4 notikumi/100 pacientiem gadā). Pacienti pilnībā atveseļojās pēc pastāvīgas zāļu lietošanas pārtraukšanas. Viens pacients, kuram bija nopietna akūta stresa reakcija (0,6%; sastopamības biežums: 0,2 notikumi/100 pacientiem gadā) ar vidēji smagu intensitāti, pilnībā atveseļojās pēc alfa-2b ropeginterferona devas samazināšanas. Lietojot alfa interferonu, ziņots par CNS efektiem, tai skaitā pašnāvības mēģinājumu, pašnāvības domām, agresivitāti, bipolāriem traucējumiem, māniju un apjukumu (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Sirds-asinsvadu sistēma Alfa-2b ropeginterferona terapijas laikā diviem pacientiem novēroti trīs priekškambaru fibrilācijas gadījumi (1,1%; sastopamības biežums: 0,5 notikumi/100 pacientiem gadā) ar 1. līdz 3. pakāpes intensitāti. Ārstēšana ar alfa-2b ropeginterferonu tika turpināta, un pacienti saņēma atbilstošas zāles šo notikumu ārstēšanai. Divos gadījumos pacienti atveseļojās, bet vienā gadījumā priekškambaru fibrilācija saglabājās novērtējuma brīdī.

Elpošanas sistēma Lietojot alfa interferonu, ziņots par pulmonālās arteriālās hipertensijas (PAH) gadījumiem, it īpaši pacientiem ar PAH riska faktoriem (piemēram, portālu hipertensiju, HIV infekciju, cirozi). Par notikumiem tika ziņots dažādos laika punktos, parasti vairākus mēnešus pēc ārstēšanas ar alfa interferonu uzsākšanas.

Redzes sistēma Lietojot alfa interferonu, ziņots par nopietniem acu bojājumiem, piemēram, retinopātiju, asiņošanu tīklenē, tīklenes eksudātiem, tīklenes atslāņošanos un tīklenes artērijas vai vēnas nosprostojumu (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.

4.9. Pārdozēšana

10

Lietojot alfa-2b ropeginterferonu klīniskās pētījuma programmas laikā, ziņots par vienu nejaušu pārdozēšanas gadījumu. Pacients saņēma 10 reizes lielāku sākuma devu, nekā ieteikts, un viņam attīstījās gripai līdzīgi simptomi, kas ilga trīs dienas un netika vērtēti kā nopietni. Pacients pilnībā atveseļojās pēc paracetamola lietošanas un īslaicīgas alfa-2b ropeginterferona terapijas pārtraukšanas. Zālēm nav pieejams antidots. Pārdozēšanas gadījumā ieteicams rūpīgi novērot pacientu un, ja nepieciešams, veikt simptomātisku ārstēšanu.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: imūnstimulatori, interferoni, ATĶ kods: L03AB15

Alfa-2b ropeginterferons ir rekombinants alfa-2b interferons, kas konjugēts ar divu ķēžu metoksipolietilēnglikolu (mPEG) ar aizvietošanas pakāpi 1 polimēra mols/proteīna mols. Vidējā molmasa ir aptuveni 60 kDa, no kuras PEG grupa veido aptuveni 40 kDa.

Darbības mehānisms Alfa interferons pieder pie I tipa interferoniem, kuru iedarbība šūnās notiek, saistoties ar transmembrānu receptoru, ko sauc par alfa interferona receptoru (interferon alfa receptor, IFNAR). Saistīšanās ar IFNAR uzsāk lejupejošu signāla vadīšanas kaskādi, kas tiek panākta ar kināžu aktivizēšanu, it īpaši Janus kināzi 1 (Janus kinase 1, JAK1) un tirozīnkināzi 2 (tyrosine kinase 2, TYK2), kā arī transkripcijas aktivatoru (activator of transcription, STAT) proteīniem. STAT proteīnu translokācija kodolā kontrolē noteiktas gēnu ekspresijas programmas un rada dažādus šūnu efektus. Alfa interferonam pierādīta inhibējoša ietekme uz hematopoētisko un kaulu smadzeņu fibroblastu priekštečšūnu proliferāciju, un ir novērota antagonizējoša iedarbība uz augšanas faktoriem un citiem citokīniem, kam ir nozīme mielofibrozes attīstībā. Šī iedarbība varētu būt saistīta ar alfa interferona terapeitisko ietekmi uz īsto policitēmiju (polycythaemia vera). Turklāt tika pierādīts, ka alfa interferons spēj samazināt mutētās JAK2V617F alēles slogu pacientiem ar īsto policitēmiju (polycythaemia vera) (V617F punktmutācija JAK2 kināzē ir īstās policitēmijas (polycythaemia vera) raksturīga iezīme un ir sastopama aptuveni 95% pacientu).

Klīniskā efektivitāte un drošums Atklātā, randomizētā, III fāzes pētījumā (PROUD-PV) tika novērtēta alfa-2b ropeginterferona efektivitāte un drošums salīdzinājumā ar hidroksikarbamīdu 254 pieaugušiem īstās policitēmijas (polycythaemia vera) pacientiem (randomizācija 1:1). Pacienti tika stratificēti pēc iepriekšējas hidroksikarbamīda lietošanas, vecuma skrīninga laikā (≤60 vai >60 gadi) un trombembolijas notikumiem anamnēzē. Pētījuma populācijas raksturlielumi ir sniegti 2. tabulā.

2. tabula. Pacientu raksturlielumi PROUD-PV pētījuma skrīninga laikā.

Alfa-2b

Kontroles

ropeginterferona

terapijas grupa

terapijas grupa

(n=127)

(n=127)

Vecums

Gadi*

58,5±10,81

57,9±13,10

Dzimums

Sievietes n (%)

68 (53,5)

67 (52,8)

Vīrieši n (%)

59 (46,5)

60 (47,2)

Rase

Eiropeīdā n (%)

127 (100,0)

127 (100,0)

PV ilgums (mēneši)*

12,6±24,70

15,7±25,65

JAK2V617F alēles slogs (%)* 41,9±23,49

42,8±24,14

Hematoloģiskie parametri

Hematokrīts (%)*

47,8±5,22

48,6±5,39

11

Trombocīti (109/l)* Leikocīti (109/l)*
Splenomegālijas esamība Nē n (%) Jā n (%)
*vērtības ir vidēji aritmētiskās ±SN.

537,7±273,08 11,5±4,76
115 (90,6) 12 (9,4)

516,8±254,43 11,9±4,88
112 (88,2) 15 (11,8)

Ar hidroksikarbamīdu iepriekš neārstēti (n=160) vai ar hidroksikarbamīdu ārstēti (n=94) pacienti tika randomizēti alfa-2b ropeginterferona vai hidroksikarbamīda saņemšanai. Deva tika pakāpeniski palielināta atkarībā no slimības atbildes reakcijas un zāļu panesamības (alfa-2b ropeginterferonam no 50 līdz 500 mikrogramiem, kas ievadīti subkutāni reizi divās nedēļās). Vidējā deva pēc 12 ārstēšanas mēnešiem bija 382 (±141) mikrogrami alfa-2b ropeginterferonam. Slimības atbildes reakcija (kas definēta kā hematokrīts <45% bez flebotomijas (vismaz 3 mēnešus kopš pēdējās flebotomijas), trombocīti <400 x 109/l un leikocīti <10 x 109/l pēc 12 ārstēšanas mēnešiem) bija 43,1% [53/123 pacientiem] alfa-2b ropeginterferona grupā pēc 12 ārstēšanas mēnešiem.

Atklātā, IIIb fāzes pagarinājuma pētījumā (CONTINUATION-PV) tika iesaistīti 171 pieauguši īstās policitēmijas (polycythaemia vera) pacienti, kuri iepriekš bija pabeiguši PROUD-PV pētījumu, lai novērtētu alfa-2b ropeginterferona ilgtermiņa lietošanas efektivitāti un drošumu. Deviņdesmit pieci pacienti turpināja lietot alfa-2b ropeginterferonu (no 50 līdz 500 mikrogramiem, kas ievadīti subkutāni ik pēc divām, trīs vai četrām nedēļām). Vidējā deva pēc 36 ārstēšanas mēnešiem (12 mēnešu ilga ārstēšana PROUD-PV pētījumā un 24 mēnešu ilga ārstēšana pagarinājuma pētījumā) bija 363 (±149) mikrogrami alfa-2b ropeginterferonam.
Atbildes reakcija uz ārstēšanu ar alfa-2b ropeginterferonu ir parādīta 3. tabulā un 4. tabulā. Pēc 36 ārstēšanas mēnešiem pilnīga hematoloģiskā atbildes reakcija bija 70,5%. Gandrīz 50% pacientu pēc 36 ārstēšanas mēnešiem uzrādīja pilnīgu hematoloģisku atbildes reakciju ar samazinātu slimības slogu. Pacienti uzrādīja statistiski nozīmīgu atšķirību JAK2V617F alēles slogam (19,7%) un JAK2V617F alēles izmaiņām no sākumstāvokļa (-22,9%).

3. tabula. Slimības atbildes reakcija pēc 24 un 36 mēnešu ārstēšanas ar alfa-2b ropeginterferonu

vai kontroles terapiju.

Alfa-2b ropeginterferona

terapijas grupa

Pacienti, kas reaģēja uz

Pacienti pēc 24 mēnešu ārstēšanas ar alfa-2b ropeginterferonu1 Pilnīga hematoloģiska atbildes reakcijaa

ārstēšanu % (n/N) 70,5 (67/95)

Pilnīga hematoloģiska atbildes reakcijaa un slimības sloga samazināšanāsb Pacienti pēc 36 mēnešu ārstēšanas ar alfa-2b ropeginterferonu2
Pilnīga hematoloģiska atbildes reakcijaa

49,5 (47/95) 70,5 (67/95)

Pilnīga hematoloģiska atbildes reakcijaa un slimības sloga samazināšanāsb

52,6 (50/95)

a definēta kā hematokrīts <45% bez flebotomijas (vismaz 3 mēnešus kopš pēdējās flebotomijas), trombocīti

<400 x 109/l un leikocīti <10 x 109/l.

b definēta kā ar slimību saistītu pazīmju (klīniski nozīmīgas splenomegālijas) un ar slimību saistītu simptomu

(mikrovaskulāro traucējumu, niezes, galvassāpju) uzlabošanās. 1 12 mēnešu ilga ārstēšana PROUD-PV pētījumā un 12 mēnešu ilga ārstēšana pagarinājuma pētījumā. 2 12 mēnešu ilga ārstēšana PROUD-PV pētījumā un 24 mēnešu ilga ārstēšana pagarinājuma pētījumā.

4. tabula. JAK2V617F alēles slogs un izmaiņas no sākumstāvokļa CONTINUATION-PV

pagarinājuma pētījumā.

Alfa-2b ropeginterferona terapijas grupa1

(n=94)

Vidēji aritmētiskie % (±SN)

12

JAK2V617F alēles slogs

19,7 (±21,29)

JAK2V617F izmaiņas no sākumstāvokļa

-22,9 (±24,79)

1 Pacienti, kas saņēma 36 mēnešu ilgu ārstēšanu ar alfa-2b ropeginterferonu (12 mēnešu ilga ārstēšana PROUD-

PV pētījumā un 24 mēnešu ilga ārstēšana pagarinājuma pētījumā).

Pediatriskā populācija Eiropas Zāļu aģentūra atbrīvojusi no pienākuma iesniegt pētījumu rezultātus Besremi visās pediatriskās populācijas apakšgrupās par īstās policitēmijas (polycythaemia vera) ārstēšanu (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Uzsūkšanās Alfa-2b ropeginterferona uzsūkšanās pacientiem notiek ilgstoši, sasniedzot maksimālo koncentrāciju serumā pēc 3 līdz 6 dienām.
Subkutāni ievadīta alfa-2b ropeginterferona absolūtā biopieejamība cilvēkiem netika pētīta. Tāpēc nebija iespējams veikt ticamu absolūtās biopieejamības novērtējumu. Pamatojoties uz datiem par pērtiķiem, tā ir apmēram 80% un līdzinās vērtībai, kas novērota pegilētam alfa-2a interferonam.
Izkliede Alfa-2b ropeginterferons nonāk galvenokārt asinsritē un ekstracelulārajā šķidrumā, ko apliecina līdzsvara stāvokļa izkliedes tilpums (Vd) no 6,6 līdz 17 litriem pacientiem pēc subkutānas ievadīšanas (devu diapazons 50 – 450 mikrogrami). Vidējā Cmax bija 2,4 ng/ml (ar 50 – 80 mikrogramu devu) līdz 49 ng/ml (ar 450 mikrogramu devu) un AUC0-t bija diapazonā no 28,5 ng.h/ml (ar 50 – 80 mikrogramu devu) līdz 552,6 ng.h/ml (ar 450 mikrogramu devu) pacientiem pēc subkutānas vairāku devu ievadīšanas. Veseliem brīvprātīgajiem AUC un Cmax rādītāji starp indivīdiem svārstījās par 25% un 35%.
Vadoties pēc masas līdzsvara, izkliedes audos un visa organisma autoradioluminogrāfijas pētījumiem, kas veikti ar žurkām, tika pierādīts, ka līdzīgas alfa interferonu saturošas zāles (pegilēts alfa-2a interferons) papildus augstai koncentrācijai asinīs izkliedējas aknās, nierēs un kaulu smadzenēs.
Biotransformācija Alfa-2b ropeginterferona metabolisms nav pilnībā raksturots. Alfa-2b interferona pievienošana sazarotai, augstas molmasas (40 kDa) polietilēnglikola grupai tiek uzskatīta par galveno iemeslu eliminācijas atšķirībām salīdzinājumā ar nepegilētiem interferoniem. Pētījumi ar žurkām ar līdzīgām alfa interferonu saturošām zālēm (pegilētu alfa-2a interferonu) liecināja par primāro eliminācijas ceļu caur aknu metabolismu. Tiek uzskatīts, ka alfa-2b ropeginterferonam ir tāds pats eliminācijas ceļš.
Farmakokinētiskie mijiedarbības pētījumi cilvēkiem ar pegilētu alfa-2a interferonu liecina par mērenu inhibējošu iedarbību uz substrātiem, kas tiek metabolizēti ar CYP1A2 un CYP2D6 (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Eliminācija Alfa-2b ropeginterferona eliminācija nav pilnībā raksturota. Pētījumi ar līdzīgām alfa interferonu saturošām zālēm (pegilētu alfa-2a interferonu) liecināja, ka nieres ir galvenais orgāns radioaktīvi iezīmētu vielmaiņas produktu izvadīšanai (pētījums ar žurkām) un ka pegilēta alfa-2a interferona sistēmiskais klīrenss cilvēkiem ir aptuveni 100 reizes mazāks salīdzinājumā ar dabīgo, nepegilēto alfa2a interferonu.
Pēc subkutānas vairāku devu ievadīšanas (devu diapazons 50 – 450 mikrogrami) alfa-2b ropeginterferona terminālais eliminācijas pusperiods pacientiem ir aptuveni 6 līdz 10 dienas un alfa-2b ropeginterferona klīrenss ir 0,023 līdz 0,061 l/h.

13

Transporta proteīnu iesaistīšanās alfa-2b ropeginterferona uzsūkšanās, izkliedes un eliminācijas procesos nav zināma.
Linearitāte/nelinearitāte Farmakokinētikas pētījumā ar veselām pētāmajām personām devu diapazonā no 24 līdz 270 mikrogramiem alfa-2b ropeginterferona Cmax pieauga proporcionāli devai. Tika novērota lielāka nekā proporcionāla koncentrācijas palielināšanās. Alfa-2b ropeginterferona mainība starp pētāmajām personām bija 35% (Cmax) un 25% (AUC).
Aknu darbības traucējumi Citām alfa interferonu saturošām zālēm (pegilēts alfa-2a interferons) tika ziņots par salīdzināmu iedarbību un farmakokinētisko profilu pacientiem ar cirozi (A grupa pēc Child-Pugh) un bez cirozes. Pacientiem ar palielinātu aknu darbības traucējumu smagumu farmakokinētika netika novērtēta.
Nieru darbības traucējumi Pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem un pacientiem ar nieru slimību beigu stadijā (end stage renal disease, ESRD) farmakokinētiskais profils ir novērtēts tikai citām pegilētām alfa interferonu saturošām zālēm. Pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem, kas saņēma 180 mikrogramus pegilēta alfa-2a interferona reizi nedēļā, bija attiecīgi salīdzināma vai par 60% augstāka zāļu koncentrācija plazmā, salīdzinot ar pacientiem ar normālu nieru funkciju. Vērtējot 13 pacientus ar ESRD, kuriem bija nepieciešama hroniska hemodialīze, 135 mikrogramu pegilēta alfa-2a interferona lietošana reizi nedēļā radīja par 34% mazāku zāļu koncentrāciju nekā pacientiem ar normālu nieru funkciju.
Pacientiem ar nieru darbības traucējumiem, kas saņēma vienreizēju 1,0 mikrogramu/kg pegilēta alfa2b interferona devu, bija pastiprināta saistība starp Cmax, AUC, eliminācijas pusperiodu un nieru darbības traucējumu pakāpi. Pēc vairākkārtējas pegilēta alfa-2b interferona devas lietošanas (1,0 mikrogrami/kg, kas subkutāni ievadīti katru nedēļu četras nedēļas) pegilēta alfa-2b interferona klīrenss samazinājās vidēji par 17% un 44% pacientiem ar attiecīgi vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem, salīdzinot ar pacientiem ar normālu nieru funkciju. Pamatojoties uz datiem par vienreizēju devu, novēroja līdzīgas klīrensa vērtības pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem, kuri nesaņēma hemodialīzi, un pacientiem, kuri saņēma hemodialīzi.
Gados vecāki cilvēki Par alfa-2b ropeginterferona lietošanu gados vecākiem cilvēkiem ir pieejami tikai ierobežoti farmakokinētiskie dati. Pamatojoties uz PROUD-PV un CONTINUATION-PV pētījumu rezultātiem par zāļu iedarbību, farmakodinamisko atbildes reakciju un panesamību, gados vecākiem cilvēkiem alfa-2b ropeginterferona devas pielāgošana nav uzskatāma par nepieciešamu.
Pacienti ar aptaukošanos vai nepietiekamu ķermeņa masu Alfa-2b ropeginterferona farmakokinētiskais profils nav noteikts pacientiem ar aptaukošanos vai nepietiekamu ķermeņa masu.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti un genotoksicitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam.
Reproduktivitātes un attīstības pētījumi ar alfa-2b ropeginterferonu netika veikti. Alfa interferonam ir pierādīta abortus izraisoša iedarbība primātiem, un sagaidāms, ka alfa-2b ropeginterferonam ir līdzīga iedarbība. Ietekme uz fertilitāti netika novērtēta.
Nav zināms, vai zāļu aktīvā viela izdalās pētāmo dzīvnieku vai cilvēka pienā (skatīt 4.6. apakšpunktu).
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
14

6.1. Palīgvielu saraksts
Nātrija hlorīds Nātrija acetāts, bezūdens Etiķskābe, ledus Benzilspirts Polisorbāts 80 Ūdens injekcijām
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē 3 gadi
Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē 1,5 gadi
Pēc pirmās lietošanas Pildspalvveida pilnšļirci var uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C) ne ilgāk kā 30 dienas, ja tā tiek uzglabāta ar uzliktu pildspalvveida pilnšļirces vāciņu un uzglabāta ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Pildspalvveida pilnšļirci šajās 30 dienās var izmantot līdz divām reizēm. Visas zāles, kas palikušas pildspalvveida pilnšļircē pēc otrās lietošanas reizes un/vai pēc 30 dienām, ir jāiznīcina.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C). Nesasaldēt. Uzglabāt pildspalvveida pilnšļirci ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Uzglabāšanas nosacījumus pēc zāļu pirmās atvēršanas skatīt 6.3. apakšpunktā.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē Pildspalvveida pilnšļirce ir izgatavota no balta polipropilēna ar pelēku spiedpogu un stiprumu “250 µg/0,5 ml”, kas izcelts pelēkā krāsā uz etiķetes. Pildspalvveida pilnšļirce ievada 50 μg, 100 μg, 150 μg, 200 μg un 250 μg devas.
Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē Pildspalvveida pilnšļirce ir izgatavota no balta polipropilēna ar zilu spiedpogu un stiprumu “500 µg/0,5 ml”, kas izcelts zilā krāsā uz etiķetes. Pildspalvveida pilnšļirce ievada 50 μg, 100 μg, 150 μg, 200 μg, 250 μg, 300 μg, 350 μg, 400 μg, 450 μg un 500 μg devas.
Katra pildspalvveida pilnšļirce satur kārtridžu (1. klases bezkrāsains stikls) ar pelēku virzuli (brombutilgumija) un vāciņu ar atlocītu maliņu (alumīnijs) ar aizbāzni (brombutilgumija). Kārtridžs atrodas slēgtā veidā pildspalvveida injektorā. Katrs kārtridžs satur 0,5 ml šķīduma.
Katrs iepakojums satur 1 pildspalvveida pilnšļirci un 2 injekciju adatas.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
15

Pirms lietošanas pildspalvveida pilnšļirce ne vairāk kā 15 minūšu laikā jāsasilda līdz istabas temperatūrai (15°C - 25°C). Tā kā Besremi ir šķīdums, tas pirms lietošanas nav jāizšķīdina. Pirms lietošanas apskatiet šķīdumu. To var lietot tikai tad, ja šķīdums ir dzidrs, bezkrāsains līdz gaiši dzeltens, bez redzamām daļiņām.
Pirms katras injekcijas vienmēr jāpārbauda pildspalvveida pilnšļirces etiķete, lai izvairītos no zāļu ievadīšanas kļūdām, sajaucot Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml šķīdumu injekcijām ar Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml šķīdumu injekcijām. Pildspalvveida pilnšļircei ar 250 mikrogrami/0,5 ml devu ir pelēka spiedpoga. Pildspalvveida pilnšļircei ar 500 mikrogrami/0,5 ml devu ir zila spiedpoga.
Pirms katras injekcijas pildspalvveida pilnšļircei rūpīgi jāpievieno jauna, sterila adata, kas ir komplektā ar pildspalvveida pilnšļirci. Adatas jāiznīcina uzreiz pēc lietošanas.
Ja pildspalvveida pilnšļirce tiek lietota pirmo reizi, pildspalvveida pilnšļirce jāsagatavo injekcijai, pagriežot devas pogu, līdz redzams “piliena” simbols displeja lodziņā. Turot pildspalvveida pilnšļirci ar adatu uz augšu, viegli ar pirkstu piesitiet pildspalvveida pilnšļircei, lai gaisa burbuļi paceltos uz augšu pie adatas. Pēc tam nospiediet spiedpogu, līdz displeja lodziņā parādās “0”. Šo darbību var atkārtot līdz sešām reizēm. Ja adatas galā parādās šķidruma piliens, pildspalvveida pilnšļirce un adata darbojas pareizi.
Devu var iestatīt pa 50 mikrogramu vienībām, pagriežot devas pogu. Ja noteiktu devu nevar iestatīt, pildspalvveida pilnšļircē varētu būt nepietiekams zāļu daudzums un tad jālieto jauna pildspalvveida pilnšļirce.
Adata jāievada ādā. Spiedpoga jāiespiež pilnībā un pirms adatas izvilkšanas jātur nospiesta vismaz 10 sekundes. Lai novērstu iespējamu slimības pārnešanu vai jebkāda veida piesārņošanu, Besremi pildspalvveida pilnšļirce jālieto vienmēr tikai vienam pacientam, pat ja adata nomainīta. Pildspalvveida pilnšļirci nedrīkst lietot vairāk kā divas reizes, un tā jāiznīcina 30 dienas pēc pirmās lietošanas neatkarīgi no tā, vai pildspalvveida pilnšļircē palikušas zāles.
Tukšu pildspalvveida pilnšļirci nekad nedrīkst izmantot atkārtoti, un tā jāiznīcina pareizi.
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
AOP Orphan Pharmaceuticals AG Wilhelminenstrasse 91/II f 1160 Vienna Austrija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)
EU/1/18/1352/001 EU/1/18/1352/002
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
16

Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
17

II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS (-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I)
UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
18

A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS(-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I) UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās(-o) vielas(-u) ražotāja(-u) nosaukums un adrese PharmaEssentia Corp. 3F, No. 28, Keya West Road Daya District 428 Taichung TAIVĀNA
Ražotāja(-u), kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese> AOP Orphan Pharmaceuticals AG Wilhelminenstrasse 91/IIf 1160 Vienna Austrija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
• Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums
Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu pirmais periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums 6 mēnešu laikā pēc reģistrācijas apliecības piešķiršanas.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjauninātajos apstiprinātajos RPP.
Atjaunināts RPP jāiesniedz: • pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
19

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
20

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
21

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJĀ KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē ropeginterferonum alfa-2b
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra 0,5 ml šķīduma pildspalvveida pilnšļirce satur 250 mikrogramus alfa-2b ropeginterferona, mērot pēc proteīnu pamatvielas, kas atbilst 500 mikrogramiem/ml.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur arī nātrija hlorīdu, polisorbātu 80, bezūdens nātrija acetātu, ledus etiķskābi, ūdeni injekcijām un benzilspirtu.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē 1 pildspalvveida pilnšļirce + 2 adatas injekcijām 0,5 ml šķīdums
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Subkutānai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP Derīguma termiņš pēc pirmās lietošanas: var uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C) ne ilgāk kā 30 dienas, ja pildspalvveida pilnšļirce tiek uzglabāta ar uzliktu pildspalvveida pilnšļirces vāciņu un uzglabāta ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Atvēršanas datums:
22

9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Uzglabāt pildspalvveida pilnšļirci ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām. 11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE AOP Orphan Pharmaceuticals AG Wilhelminenstrasse 91/II f 1160 Vienna Austrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/18/1352/001
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
23

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA PILDSPALVVEIDA PILNŠĻIRCES ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Besremi 250 μg/0,5 ml injekcija ropeginterferonum alfa-2b s.c. 2. LIETOŠANAS VEIDS 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 0,5 ml 6. CITA
24

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJĀ KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē ropeginterferonum alfa-2b
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra 0,5 ml šķīduma pildspalvveida pilnšļirce satur 500 mikrogramus alfa-2b ropeginterferona, mērot pēc proteīnu pamatvielas, kas atbilst 1000 mikrogramiem/ml.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur arī nātrija hlorīdu, polisorbātu 80, bezūdens nātrija acetātu, ledus etiķskābi, ūdeni injekcijām un benzilspirtu.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē 1 pildspalvveida pilnšļirce + 2 adatas injekcijām 0,5 ml šķīdums
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Subkutānai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP Derīguma termiņš pēc pirmās lietošanas: var uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C) ne ilgāk kā 30 dienas, ja pildspalvveida pilnšļirce tiek uzglabāta ar uzliktu pildspalvveida pilnšļirces vāciņu un uzglabāta ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Atvēršanas datums:
25

9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Uzglabāt pildspalvveida pilnšļirci ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE AOP Orphan Pharmaceuticals AG Wilhelminenstrasse 91/II f 1160 Vienna Austrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/18/1352/002
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
26

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA PILDSPALVVEIDA PILNŠĻIRCES ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Besremi 500 μg/0,5 ml injekcija ropeginterferonum alfa-2b s.c. 2. LIETOŠANAS VEIDS 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 0,5 ml 6. CITA
27

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
28

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Besremi 250 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē ropeginterferonum alfa-2b
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Besremi un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Besremi lietošanas 3. Kā lietot Besremi 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Besremi 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Besremi un kādam nolūkam to lieto
Besremi satur aktīvo vielu alfa-2b ropeginterferonu, kas pieder zāļu grupai, ko sauc par interferoniem. Interferonus rada Jūsu imūnā sistēma, lai bloķētu vēža šūnu augšanu.
Besremi lieto monoterapijā īstās policitēmijas (polycythaemia vera) ārstēšanai pieaugušajiem. Īstā policitēmija (polycythaemia vera) ir vēža veids, kas kaulu smadzenēs rada pārāk daudz sarkano asins šūnu, balto asins šūnu un trombocītu (šūnas, kas palīdz asinīm recēt).
2. Kas Jums jāzina pirms Besremi lietošanas
Nelietojiet Besremi šādos gadījumos: - ja Jums ir alerģija pret alfa-2b ropeginterferonu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu; - ja Jums ir vairogdziedzera slimība, kas netiek kontrolēta ar zālēm; - ja Jums ir vai ir bijuši smagi psihiski traucējumi (piemēram, depresija vai pašnāvības domas, vai ja mēģinājāt sevi nogalināt); - ja Jums ir vai ir bijušas smagas sirds problēmas (piemēram, sirdslēkme vai insults); - ja Jums ir vai ir bijusi autoimūna slimība (piemēram, reimatoīdais artrīts, psoriāze vai iekaisīga zarnu slimība); - ja Jums ir veikta orgānu transplantācija, un Jūs lietojat zāles, kas nomāc imūno sistēmu; - ja Jūs lietojat telbivudīnu (zāles, ko lieto B hepatīta infekcijas ārstēšanai); - ja Jums ir progresējusi, nekontrolēta aknu slimība; - ja Jums ir smaga nieru slimība (nieres darbojas mazāk par 15% no to normālās spējas).
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Besremi lietošanas konsultējieties ar ārstu:
- ja Jums ir vairogdziedzera slimība; - ja Jums ir diabēts vai augsts asinsspiediens − ārsts var lūgt Jums veikt acu pārbaudi;
29

- ja Jums ir aknu darbības traucējumi − ja Jūs saņemat ilgstošu Besremi terapiju, Jums regulāri jāveic asins analīzes, lai pārbaudītu, kā darbojas Jūsu aknas;
- ja Jums ir nieru problēmas; - ja Jums ir psoriāze vai citas ādas problēmas, jo ārstēšanas laikā ar Besremi tās var pasliktināties;
Pēc Besremi terapijas sākšanas, konsultējieties ar ārstu: - ja Jums rodas depresijas simptomi (piemēram, skumju, nomāktības sajūta un pašnāvības domas); - ja Jums Besremi lietošanas laikā rodas smagas alerģiskas reakcijas pazīmes (piemēram, apgrūtināta elpošana, sēkšana vai nātrene) − ja tā notiek, Jums nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība; - ja Jums rodas saaukstēšanās vai citas elpošanas sistēmas infekcijas simptomi (piemēram, apgrūtināta elpošana, klepus, drudzis un sāpes krūtīs); - ja Jums rodas redzes izmaiņas − Jums tas ir jāpastāsta ārstam un jāveic tūlītēja acu pārbaude. Besremi terapijas laikā var rasties smagas acu problēmas. Parasti pirms ārstēšanas uzsākšanas ārsts pārbaudīs Jūsu redzi. Ja Jums ir veselības problēmas, kas var izraisīt acu problēmas, piemēram, diabēts vai augsts asinsspiediens, Jūsu ārstam jāpārbauda Jūsu redze arī ārstēšanās laikā. Ja Jūsu redze pasliktinās, ārsts var pieņemt lēmumu pārtraukt Jūsu ārstēšanu.
Lietojot interferonu saturošas zāles var rasties zobu un smaganu bojājumi, kas var izraisīt zobu zaudēšanu. Turklāt, saņemot ilgstošu ārstēšanu ar Besremi, sausums mutē var bojāt zobus un mutes gļotādu. Jums rūpīgi jātīra zobi divas reizes dienā un jāveic regulāras zobu pārbaudes.
Būs nepieciešams zināms laiks, lai sasniegtu Besremi individuālo optimālo devu. Jūsu ārsts izlems, vai ir nepieciešams ārstēt Jūs ar citām zālēm, lai ātri samazinātu asins šūnu skaitu un novērstu asins recekļu veidošanos un asiņošanu.
Bērni un pusaudži Nedodiet šīs zāles bērniem un pusaudžiem, jo nav pieejama informācija par Besremi lietošanu šajā vecuma grupā.
Citas zāles un Besremi Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Nelietojiet Besremi, ja lietojat telbivudīnu (B hepatīta ārstēšanai), jo šo zāļu vienlaicīga lietošana palielina perifērās neiropātijas risku (nejutīgums, tirpšana vai dedzinoša sajūta rokās un kājās). Pastāstiet ārstam, ja Jūs ārstē ar telbivudīnu.
Pastāstiet ārstam, it īpaši, ja Jūs lietojat kādas no šīm zālēm: - teofilīnu (zāles, ko lieto elpošanas sistēmas slimību, piemēram, astmas ārstēšanai); - metadonu (zāles, ko lieto sāpju vai opioīdu atkarības ārstēšanai); - vortioksetīnu vai risperidonu (zāles, ko lieto psihisku traucējumu ārstēšanai); - pretvēža zāles, piemēram, tādas, kas pārtrauc vai palēnina asinis veidojošu šūnu augšanu kaulu smadzenēs (piemēram, hidroksikarbamīds); - zāles, kas iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, lai mazinātu sāpes, palīdzētu iemigt vai radītu nomierinošu efektu (piemēram, morfīns, midazolāms).
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Grūtniecība Besremi ietekme grūtniecības laikā nav zināma. Besremi lietošana grūtniecības laikā nav ieteicama. Ja Jūs esat sieviete reproduktīvā vecumā, Jūsu ārsts ar Jums pārrunās, vai ārstēšanās laikā ar Besremi jālieto efektīva kontracepcija.
30

Barošana ar krūti Nav zināms, vai Besremi izdalās mātes pienā. Jūsu ārsts Jums palīdzēs izlemt, vai Jums jāpārtrauc barošana ar krūti šo zāļu lietošanas laikā.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nevadiet transportlīdzekļus un neapkalpojiet mehānismus, ja Besremi lietošanas laikā Jums ir reibonis, miegainība vai apjukums.
Besremi satur benzilspirtu Katros 0,5 ml šīs zāles satur 5 mg benzilspirta. Benzilspirts var izraisīt alerģiskas reakcijas. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu:
- ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti; - ja Jums ir aknu vai nieru slimība. Tas nepieciešams tāpēc, ka organismā var uzkrāties liels daudzums benzilspirta un izraisīt blakusparādības (ko sauc par “metabolisko acidozi”).
Besremi satur nātriju Šīs zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā ml, būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.
3. Kā lietot Besremi
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Jūsu ārsts noteiks devu individuāli Jūsu slimībai. Parastā Besremi sākuma deva ir 100 mikrogrami ik pēc 2 nedēļām. Pēc tam ārsts pakāpeniski palielinās devu, un ārstēšanas laikā devu var pielāgot. Ja Jums ir smagi nieru darbības traucējumi, ārsts samazinās sākuma devu līdz 50 mikrogramiem.
Šīs zāles ir paredzētas subkutānai lietošanai, kas nozīmē, ka tās tiek injicētas audos zem ādas. Tās nedrīkst injicēt tādā ķermeņa vietā, kur āda ir kairināta, apsārtusi, ar zilumu, inficēta vai ar rētām. Ja Jūs injicēsiet šīs zāles pats, Jums tiks sniegti skaidri norādījumi par to sagatavošanu un injicēšanu. Lai novērstu infekcijas slimību nodošanu citiem cilvēkiem, Jūs nekad nedrīkstat lietot to pašu Besremi pildspalvveida pilnšļirci, ko jau lietojis kāds cits cilvēks, pat tad, ja adata tiek nomainīta.
Informācija par Besremi sagatavošanu un injicēšanu ir sniegta norādījumos par lietošanu. Izlasiet tos pirms sākat lietot Besremi.
Ja esat lietojis Besremi vairāk nekā noteikts Pēc iespējas ātrāk pastāstiet ārstam.
Ja esat aizmirsis lietot Besremi Jums jāinjicē deva tikko kā par to atceraties. Tomēr, ja ir pagājušas vairāk nekā 2 dienas, kopš esat aizmirsis lietot devu, izlaidiet devu un injicējiet nākamo devu, kad tā ir paredzēta. Neinjicējiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Ja pārtraucat lietot Besremi Nepārtrauciet Besremi lietošanu, iepriekš nekonsultējoties ar ārstu.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
31

Ja Besremi terapijas laikā Jūs novērojat kādu no šīm nopietnajām blakusparādībām, nekavējoties sazinieties ar ārstu:
Biežas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): - sirds ritma izmaiņas (kad sirds sitas ļoti ātri un nevienmērīgi);
Retākas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem): - pašnāvības mēģinājums, domas par sevis nogalināšanu; - redzes zudums, ko, iespējams, var izraisīt asiņošana tīklenē (tīklene ir acs gaismas jutīgais slānis), vai tauku uzkrāšanās tīklenē vai zem tās.
Retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 1000 cilvēkiem): - redzes zudums, ko, iespējams, var izraisīt tīklenes bojājums (piemēram, asinsvadu nosprostošanās acī) vai optiskā nerva bojājums.
Ļoti retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 000 cilvēkiem): - aklums; - elpošanas traucējumi, tai skaitā elpas trūkums, klepus un sāpes krūtīs, ko var izraisīt plaušu infiltrācija, pneimonija (plaušu infekcija), pulmonālā arteriālā hipertensija (augsts asinsspiediens asinsvados, kas nogādā asinis no sirds uz plaušām) un plaušu fibroze (plaušu slimība, kad plaušu audos veidojas rētas).
Blakusparādības ar biežumu - nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem): - tīklenes atslāņošanās (Jums var rasties acu problēmas, tostarp redzes izmaiņas).
Citas blakusparādības
Ļoti biežas blakusparādības (var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem): - balto asins šūnu veida (ko sauc par leikocītiem) un asins recēšanas šūnu (ko sauc par trombocītiem) skaita samazināšanās; - locītavu vai muskuļu sāpes; - gripai līdzīgi simptomi, noguruma sajūta; - asins analīzēs: enzīma, ko sauc par gamma-glutamiltransferāzi, līmeņa palielināšanās.
Biežas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): - elpceļu infekcija, iesnas vai aizlikts deguns, sēnīšu infekcijas; - sarkano asins šūnu skaita vai izmēra samazināšanās; - vairogdziedzera aktivitātes palielināšanās vai samazināšanās, vairogdziedzeri stimulējošā hormona līmeņa palielināšanās, vairogdziedzera iekaisums; - triglicerīdu (lipīdu veids) līmeņa palielināšanās asinīs, samazināta apetīte; - agresīva uzvedība, nomākuma sajūta, trauksmes sajūta, problēmas ar iemigšanu vai gulēšanu, garastāvokļa izmaiņas, ķermeņa enerģijas vai motivācijas trūkums; - galvassāpes, reibonis, samazināta pieskāriena jušana vai sajūta, miegainība, tirpšanas un durstīšanas sajūta; - sausums acīs; - kapilāru (ļoti mazu asinsvadu) bojājumi organismā; - elpošanas traucējumi; - caureja, slikta dūša, sāpes vēderā vai kuņģa traucējumi, aizcietējums, sausums mutē; - aknu darbības traucējumi, noteiktu aknu enzīmu līmeņa palielināšanās (kas parādās asins analīzēs); - nieze, matu izkrišana, izsitumi, ādas apsārtums, psoriāze, sausa un zvīņaina āda, akne, ādas ārējā slāņa sabiezēšana, pastiprināta svīšana; - traucējumi, ko sauc par Šēgrena sindromu, kad organisma imūnā sistēma uzbrūk dziedzeriem, kas ražo šķidrumu (piemēram, asaru un siekalu dziedzeriem), artrīts, sāpes rokās un kājās, kaulu sāpes, sāpīga, pēkšņa muskuļu savilkšanās;
32

- drudzis, vājums, drebuļi, vispārējas veselības problēmas, kairinājums vai apsārtums injekcijas vietā;
- asins analīzēs: antivielu, ko rada organisma imūnā sistēma, rašanās; enzīma, ko sauc par laktāta dehidrogenāzi, līmeņa paaugstināšanās.
Retākas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem): - inficēšanās un atkārtota inficēšanās ar herpes vīrusa, baktēriju infekcijām; - palielināts trombocītu skaits; - autoimūni vairogdziedzera darbības traucējumi, sarkoidoze (iekaisušu audu apgabali dažādās ķermeņa daļās); - diabēts; - panikas lēkme, halucinācijas (neesošu lietu redzēšana, dzirdēšana vai sajušana), stresa sajūta, nervozitāte, intereses trūkums par aktivitātēm, naktsmurgi, aizkaitināmība, apjukums; - nervu sistēmas bojājumi, migrēna, psihiskie traucējumi (veselības stāvoklis, kas ietver pārmaiņas domāšanā, emocijās vai uzvedībā), redzes vai maņu traucējumi, trīcošas rokas; - diskomforta sajūta acīs, plakstiņu ekzēma; - dzirdes zudums, troksnis ausīs (tinnīts), griešanās sajūta (reibonis); - sirds traucējumi, piemēram, sirds blokāde (sirds elektriskās aktivitātes traucējumi), asins recekļi sirds asinsvados, aortas vārstuļa sūce; - augsts asinsspiediens, samazināta asins apgāde atsevišķām ķermeņa daļām, hematoma (asins uzkrāšanās zem ādas), pietvīkums; - plaušu audu iekaisums, klepošana, deguna asiņošana, sāpes rīklē; - kuņģa iekaisums, vēdera sienas traucējumi, gāzu uzkrāšanās zarnās, gremošanas traucējumi, sāpīga rīšana, smaganu asiņošana; - aknu iekaisums, aknu bojājumi, palielinātas aknas; - jutīgums pret saules gaismu, ādas lobīšanās, nagu bojājumi; - muskuļu vājums, sāpes kaklā, sāpes cirksnī; - urīnpūšļa iekaisums, sāpīga urinācija, pastiprināta nepieciešamība urinēt, nespēja urinēt; - seksuāli traucējumi; - sāpes vai nieze injekcijas vietā, jutība pret laika pārmaiņām; - ķermeņa masas samazināšanās; - asins analīzēs: urīnskābes līmeņa palielināšanās; antivielu, ko organisma imūnā sistēma veido pret sarkanajām asins šūnām, rašanās.
Retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 1000 cilvēkiem): - bipolāri traucējumi (garastāvokļa traucējumi ar skumju un pozitīva satraukuma epizodēm), mānija (ārkārtīgs pozitīvs satraukums vai pārmērīgs entuziasms); - kardiomiopātija (slimības, kas ietekmē sirds muskuli), stenokardija (stipras sāpes krūtīs sirds asinsvadu nosprostojuma dēļ); - aknu mazspēja.
Ļoti retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 000 cilvēkiem): - idiopātiska vai trombotiska trombocitopēniska purpura (palielināta zilumu rašanās, asiņošana, samazināts trombocītu skaits, anēmija un ārkārtīgs vājums); - miokarda išēmija (samazināta asins plūsma uz sirds muskuli).
Blakusparādības ar biežumu - nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem): - Fogta-Kojanagi-Haradas (Vogt-Koyanagi-Harada) slimība (reta slimība, kas var izraisīt redzes, dzirdes zudumu un ādas pigmentāciju), smaga alerģiska reakcija; - ādas krāsas izmaiņas; - periodontāli (tādi, kas ietekmē smaganas) un zobu traucējumi, mēles krāsas izmaiņas.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V Pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas
33

kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Besremi
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz etiķetes un ārējā iepakojuma pēc “EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C). Nesasaldēt. Uzglabāt pildspalvveida pilnšļirci ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Pēc atvēršanas pildspalvveida pilnšļirci var uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C) ne ilgāk kā 30 dienas, ja tā tiek glabāta ar uzliktu pildspalvveida pilnšļirces vāciņu un uzglabāta ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Nelietojiet šīs zāles, ja pamanāt, ka pildspalvveida pilnšļirce ir bojāta, šķīdums ir duļķains, tajā ir daļiņas vai pārslas vai tas ir citā krāsā, izņemot bezkrāsainā līdz gaiši dzeltenā.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Besremi satur - Aktīvā viela ir alfa-2b ropeginterferons.
Katra 0,5 ml šķīduma pildspalvveida pilnšļirce satur 250 mikrogramus alfa-2b ropeginterferona, mērot pēc proteīnu pamatvielas, kas atbilst 500 mikrogramiem/ml. - Citas sastāvdaļas ir nātrija hlorīds, polisorbāts 80, benzilspirts, bezūdens nātrija acetāts, kristalizēta etiķskābe un ūdens injekcijām. Attiecībā uz benzilspirtu un nātriju skatīt 2. punktu “Besremi satur benzilspirtu” un “Besremi satur nātriju”.
Besremi ārējais izskats un iepakojums Besremi ir šķīdums injekcijām (injekcijām) pildspalvveida pilnšļircē. Katra pildspalvveida pilnšļirce satur 0,5 ml šķīduma. Tas ir pieejams iepakojumos, kas satur 1 pildspalvveida pilnšļirci un 2 injekciju adatas.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs AOP Orphan Pharmaceuticals AG Wilhelminenstrasse 91/II f 1160 Vienna Austrija
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
Citi informācijas avoti
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
34

Lietošanas pamācība Pirms Besremi 250 mikrogramu pildspalvveida pilnšļirces lietošanas uzmanīgi izlasiet šo instrukciju. Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. Ārsts vai farmaceits parādīs, kā lietot pildspalvveida pilnšļirci. Besremi 250 mikrogramu pildspalvveida pilnšļirci var izmantot, lai injicētu 50, 100, 150, 200 un 250 mikrogramu devas. Lietojot devas līdz 100 mikrogramiem, to pašu pildspalvveida pilnšļirci var lietot divreiz. Ārsts Jums pateiks kāda deva Jums nepieciešama. Lūdzu, pierakstiet injicēšanas datumus un devas, kā norādījis ārsts. Ja Jums ir nepieciešama vairāk nekā 250 mikrogramu deva, Jums ir vajadzīgas divas Besremi 250 mikrogramu pildspalvveida pilnšļirces. Katrai no šīm divām pildspalvveida pilnšļircēm ir jālieto cita injekcijas vieta. Ārsts vai farmaceits izskaidros, kā lietot šīs divas pildspalvveida pilnšļirces. Uzglabājiet pildspalvveida pilnšļirci ārējā iepakojumā ledusskapī. Izņemiet pildspalvveida pilnšļirci no ledusskapja 15 minūtes pirms injekcijas, lai ļautu tai sasniegt istabas temperatūru. Lai veiktu injekciju, atrodiet labi apgaismotu vietu bez būtiskiem traucēkļiem. Lai veiktu injekciju, Jums būs nepieciešami šādi priekšmeti: • Besremi pildspalvveida pilnšļirce; • adata; • spirta salvete; • ieteicams: lipīgs plāksteris. Besremi pildspalvveida pilnšļirce ir komplektā ar divām adatām. Katrai injekcijai vienmēr izmantojiet jaunu adatu. Nelietojiet pildspalvveida pilnšļirci, ja tā šķiet bojāta. Ja jebkurā pildspalvveida pilnšļirces izmantošanas brīdī Jums liekas, ka Jūs varētu būt to sabojājis (piemēram, to nometot vai izmantojot pārmērīgu spēku), neturpiniet pildspalvveida pilnšļirces lietošanu. Paņemiet jaunu pildspalvveida pilnšļirci un sāciet no jauna.
Besremi 250 mikrogramu pildspalvveida pilnšļirces apraksts
35

• Pirms sākat, pārbaudiet, vai produktam nav beidzies derīguma termiņš.
• Pirms sākat, nomazgājiet rokas. • Noņemiet vāciņu no pildspalvveida pilnšļirces.
• Pārbaudiet šķīdumu caur pārbaudes lodziņu kārtridža ietvara malās.
• Nelietojiet pildspalvveida pilnšļirci, ja šķīdums ir duļķains, tajā ir daļiņas vai pārslas vai tas ir krāsā, kas nav bezkrāsaina vai gaiši dzeltena.
• Paņemiet jaunu adatu un noņemiet aizsargfoliju. • Ar klikšķi ievietojiet adatu pildspalvveida pilnšļircē un
pārliecinieties, ka tā ir stingri piestiprināta.
• Noņemiet ārējo adatas uzgali no adatas. • Uzlieciet ārējo adatas uzgali atpakaļ uz adatas tikai pēc
tam, kad esat injicējis zāles. • Nevienā brīdī nepieskarieties adatas galam. • Ja jau vienreiz esat lietojis Besremi 250 mikrogramu
pildspalvveida pilnšļirci, uzreiz turpiniet ar 7. soli. • Ja Jūs lietojat šo pildspalvveida pilnšļirci pirmo reizi,
turpiniet ar pildspalvveida pilnšļirces sagatavošanu, kas aprakstīta 5. solī.
• Ja pildspalvveida pilnšļirci lietojat pirmo reizi, sagatavojiet pildspalvveida pilnšļirci injekcijai, pagriežot devas pogu, līdz redzat “piliena” simbolu.
36

• Turiet pildspalvveida pilnšļirci ar adatu uz augšu. Neturiet virzienā uz savu vai kāda cita seju. Pēc tam viegli piesitiet pildspalvveida pilnšļircei (kārtridža ietvaram) ar pirkstiem, lai ļautu gaisa burbuļiem pacelties kārtridža ietvara augšpusē.
• Spiediet spiedpogu ar īkšķi, līdz atzīme “0” nostājas līdzās ar punktu displeja lodziņā. Jūs redzēsiet, kā mainās lodziņā esošie skaitļi, un Jūs dzirdēsiet klikšķus, kad poga kustēsies. Jums ir jāredz adatas galā parādāmies šķidruma pilienu.
• Ja Jūs neredzat pilienu adatas galā, atkārtojiet 5. un 6. soli līdz sešām reizēm, līdz parādās piliens.
• Ja neredzat pilienu pēc septītās reizes, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
• Iestatiet devu, ko ārsts Jums teicis, pagriežot devas pogu. Atlasītajai devai jāatrodas līdzās punktam un devas displeja lodziņam. Ja nepieciešams, labojiet devu, pagriežot devas pogu.
• Ja nespējat sasniegt nepieciešamo devas iestatījumu, pagriežot devas pogu, Jūsu pildspalvveida pilnšļircē, iespējams, nav palicis pietiekošs daudzums zāļu. Nelietojiet papildus spēku. Tā vietā paņemiet jaunu pildspalvveida pilnšļirci.
• Jums jāinjicē zāles subkutāni (zem ādas). Ārsts Jums pateiks, kur Jums tās jāinjicē. Iespējamās injekcijas vietas ir vēders (vairāk nekā piecu centimetru attālumā no nabas) vai augšstilbs.
• Ja Jums ir nepieciešams lietot divas pildspalvveida pilnšļirces, katrai no šīm pildspalvveida pilnšļircēm lietojiet citu injekcijas vietu (piemēram, labā un kreisā vēdera puse vai labais un kreisais augšstilbs). Neinjicēt ādā, kas ir kairināta, apsārtusi, ar zilumu, inficēta vai ar rētām.
• Pirms injekcijas dezinficējiet ādu injekcijas zonā, izmantojot spirta salveti. Pirms zāļu injicēšanas ļaujiet vietai nožūt.
37

• Turiet pildspalvveida pilnšļirci tā, lai injekcijas laikā būtu redzams displeja lodziņš un etiķete.
• Starp īkšķi un rādītājpirkstu izveidojiet ādas kroku. Ievietojiet adatu 90 grādu leņķī, līdz adatas zilā aizsarguzmava vairs nav redzama.
• Spiediet spiedpogu uz leju līdz galam, līdz atzīme “0” nostājas līdzās ar punktu displeja lodziņā. Kad injekcija būs pabeigta, pārstās skanēt klikšķa skaņa.
• Turiet spiedpogu nospiestu uz leju un gaidiet vismaz 10 sekundes pirms izvelkat adatu.
• Injekcijas laikā nepaceliet vai nepārvietojiet pildspalvveida pilnšļirci.
• Uzmanīgi izvelciet adatu no ādas. • Piezīme. Zilā aizsarguzmava automātiski bloķējas un
tagad redzamais sarkanais bloķēšanās indikators nosedz adatu Jūsu aizsardzībai. • Saglabājiet injekcijas vietu tīru, līdz nelielā injekcijas brūce ir aizvērusies. Ja nepieciešams, uzlieciet lipīgu plāksteri. Piezīme. Pēc adatas izvilkšanas Jūs varat uz ādas redzēt nelielu šķidruma pilienu. Šī piliena parādīšanās ir normāla, un nenozīmē, ka Jūs esat ievadījis pārāk mazu devu.
38

• Noskrūvējiet adatu un likvidējiet to piemērotā veidā.
• Stingri uzlieciet vāciņu atpakaļ uz pildspalvveida pilnšļirces.
Pildspalvveida pilnšļirces atkārtota lietošana: • ārsts Jums pateiks, vai Jūs varat lietot pildspalvveida pilnšļirci otrai injekcijai. Šādā gadījumā ievietojiet pildspalvveida pilnšļirci atpakaļ ārējā iepakojumā un uzglabājiet to ledusskapī līdz nākamajai lietošanas reizei. Nelietojiet pildspalvveida pilnšļirci pēc vairāk kā 30 dienām.
Pildspalvveida pilnšļirces likvidēšana: • pēc lietošanas likvidējiet pildspalvveida pilnšļirci, kā norādījis ārsts vai farmaceits.
39

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Besremi 500 mikrogrami/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida pilnšļircē ropeginterferonum alfa-2b
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Besremi un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Besremi lietošanas 3. Kā lietot Besremi 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Besremi 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Besremi un kādam nolūkam to lieto
Besremi satur aktīvo vielu alfa-2b ropeginterferonu, kas pieder zāļu grupai, ko sauc par interferoniem. Interferonus rada Jūsu imūnā sistēma, lai bloķētu vēža šūnu augšanu.
Besremi lieto monoterapijā īstās policitēmijas (polycythaemia vera) ārstēšanai pieaugušajiem. Īstā policitēmija (polycythaemia vera) ir vēža veids, kas kaulu smadzenēs rada pārāk daudz sarkano asins šūnu, balto asins šūnu un trombocītu (šūnas, kas palīdz asinīm recēt).
2. Kas Jums jāzina pirms Besremi lietošanas
Nelietojiet Besremi šādos gadījumos: - ja Jums ir alerģija pret alfa-2b ropeginterferonu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu; - ja Jums ir vairogdziedzera slimība, kas netiek kontrolēta ar zālēm; - ja Jums ir vai ir bijuši smagi psihiski traucējumi (piemēram, depresija vai pašnāvības domas, vai ja mēģinājāt sevi nogalināt); - ja Jums ir vai ir bijušas smagas sirds problēmas (piemēram, sirdslēkme vai insults); - ja Jums ir vai ir bijusi autoimūna slimība (piemēram, reimatoīdais artrīts, psoriāze vai iekaisīga zarnu slimība); - ja Jums ir veikta orgānu transplantācija, un Jūs lietojat zāles, kas nomāc imūno sistēmu; - ja Jūs lietojat telbivudīnu (zāles, ko lieto B hepatīta infekcijas ārstēšanai); - ja Jums ir progresējusi, nekontrolēta aknu slimība; - ja Jums ir smaga nieru slimība (nieres darbojas mazāk par 15% no to normālās spējas).
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Besremi lietošanas konsultējieties ar ārstu:
- ja Jums ir vairogdziedzera slimība; - ja Jums ir diabēts vai augsts asinsspiediens − ārsts var lūgt Jums veikt acu pārbaudi;
40

- ja Jums ir aknu darbības traucējumi − ja Jūs saņemat ilgstošu Besremi terapiju, Jums regulāri jāveic asins analīzes, lai pārbaudītu, kā darbojas Jūsu aknas;
- ja Jums ir nieru problēmas; - ja Jums ir psoriāze vai citas ādas problēmas, jo ārstēšanas laikā ar Besremi tās var pasliktināties;
Pēc Besremi terapijas sākšanas, konsultējieties ar ārstu: - ja Jums rodas depresijas simptomi (piemēram, skumju, nomāktības sajūta un pašnāvības domas); - ja Jums Besremi lietošanas laikā rodas smagas alerģiskas reakcijas pazīmes (piemēram, apgrūtināta elpošana, sēkšana vai nātrene) − ja tā notiek, Jums nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība; - ja Jums rodas saaukstēšanās vai citas elpošanas sistēmas infekcijas simptomi (piemēram, apgrūtināta elpošana, klepus, drudzis un sāpes krūtīs); - ja Jums rodas redzes izmaiņas − Jums tas ir jāpastāsta ārstam un jāveic tūlītēja acu pārbaude. Besremi terapijas laikā var rasties smagas acu problēmas. Parasti pirms ārstēšanas uzsākšanas ārsts pārbaudīs Jūsu redzi. Ja Jums ir veselības problēmas, kas var izraisīt acu problēmas, piemēram, diabēts vai augsts asinsspiediens, Jūsu ārstam jāpārbauda Jūsu redze arī ārstēšanās laikā. Ja Jūsu redze pasliktinās, ārsts var pieņemt lēmumu pārtraukt Jūsu ārstēšanu.
Lietojot interferonu saturošas zāles var rasties zobu un smaganu bojājumi, kas var izraisīt zobu zaudēšanu. Turklāt, saņemot ilgstošu ārstēšanu ar Besremi, sausums mutē var bojāt zobus un mutes gļotādu. Jums rūpīgi jātīra zobi divas reizes dienā un jāveic regulāras zobu pārbaudes.
Būs nepieciešams zināms laiks, lai sasniegtu Besremi individuālo optimālo devu. Jūsu ārsts izlems, vai ir nepieciešams ārstēt Jūs ar citām zālēm, lai ātri samazinātu asins šūnu skaitu un novērstu asins recekļu veidošanos un asiņošanu.
Bērni un pusaudži Nedodiet šīs zāles bērniem un pusaudžiem, jo nav pieejama informācija par Besremi lietošanu šajā vecuma grupā.
Citas zāles un Besremi Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Nelietojiet Besremi, ja lietojat telbivudīnu (B hepatīta ārstēšanai), jo šo zāļu vienlaicīga lietošana palielina perifērās neiropātijas risku (nejutīgums, tirpšana vai dedzinoša sajūta rokās un kājās). Pastāstiet ārstam, ja Jūs ārstē ar telbivudīnu.
Pastāstiet ārstam, it īpaši, ja Jūs lietojat kādas no šīm zālēm: - teofilīnu (zāles, ko lieto elpošanas sistēmas slimību, piemēram, astmas ārstēšanai); - metadonu (zāles, ko lieto sāpju vai opioīdu atkarības ārstēšanai); - vortioksetīnu vai risperidonu (zāles, ko lieto psihisku traucējumu ārstēšanai); - pretvēža zāles, piemēram, tādas, kas pārtrauc vai palēnina asinis veidojošu šūnu augšanu kaulu smadzenēs (piemēram, hidroksikarbamīds); - zāles, kas iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, lai mazinātu sāpes, palīdzētu iemigt vai radītu nomierinošu efektu (piemēram, morfīns, midazolāms).
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Grūtniecība Besremi ietekme grūtniecības laikā nav zināma. Besremi lietošana grūtniecības laikā nav ieteicama. Ja Jūs esat sieviete reproduktīvā vecumā, Jūsu ārsts ar Jums pārrunās, vai ārstēšanās laikā ar Besremi jālieto efektīva kontracepcija.
41

Barošana ar krūti Nav zināms, vai Besremi izdalās mātes pienā. Jūsu ārsts Jums palīdzēs izlemt, vai Jums jāpārtrauc barošana ar krūti šo zāļu lietošanas laikā.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nevadiet transportlīdzekļus un neapkalpojiet mehānismus, ja Besremi lietošanas laikā Jums ir reibonis, miegainība vai apjukums.
Besremi satur benzilspirtu Katros 0,5 ml šīs zāles satur 5 mg benzilspirta. Benzilspirts var izraisīt alerģiskas reakcijas. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu:
- ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti; - ja Jums ir aknu vai nieru slimība. Tas nepieciešams tāpēc, ka organismā var uzkrāties liels daudzums benzilspirta un izraisīt blakusparādības (ko sauc par “metabolisko acidozi”).
Besremi satur nātriju Šīs zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā ml, būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.
3. Kā lietot Besremi
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Jūsu ārsts noteiks devu individuāli Jūsu slimībai. Parastā Besremi sākuma deva ir 100 mikrogrami ik pēc 2 nedēļām. Pēc tam ārsts pakāpeniski palielinās devu, un ārstēšanas laikā devu var pielāgot. Ja Jums ir smagi nieru darbības traucējumi, ārsts samazinās sākuma devu līdz 50 mikrogramiem.
Šīs zāles ir paredzētas subkutānai lietošanai, kas nozīmē, ka tās tiek injicētas audos zem ādas. Tās nedrīkst injicēt tādā ķermeņa vietā, kur āda ir kairināta, apsārtusi, ar zilumu, inficēta vai ar rētām. Ja Jūs injicēsiet šīs zāles pats, Jums tiks sniegti skaidri norādījumi par to sagatavošanu un injicēšanu. Lai novērstu infekcijas slimību nodošanu citiem cilvēkiem, Jūs nekad nedrīkstat lietot to pašu Besremi pildspalvveida pilnšļirci, ko jau lietojis kāds cits cilvēks, pat tad, ja adata tiek nomainīta.
Informācija par Besremi sagatavošanu un injicēšanu ir sniegta norādījumos par lietošanu. Izlasiet tos pirms sākat lietot Besremi.
Ja esat lietojis Besremi vairāk nekā noteikts Pēc iespējas ātrāk pastāstiet ārstam.
Ja esat aizmirsis lietot Besremi Jums jāinjicē deva tikko kā par to atceraties. Tomēr, ja ir pagājušas vairāk nekā 2 dienas, kopš esat aizmirsis lietot devu, izlaidiet devu un injicējiet nākamo devu, kad tā ir paredzēta. Neinjicējiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Ja pārtraucat lietot Besremi Nepārtrauciet Besremi lietošanu, iepriekš nekonsultējoties ar ārstu.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
42

Ja Besremi terapijas laikā Jūs novērojat kādu no šīm nopietnajām blakusparādībām, nekavējoties sazinieties ar ārstu:
Biežas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): - sirds ritma izmaiņas (kad sirds sitas ļoti ātri un nevienmērīgi);
Retākas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem): - pašnāvības mēģinājums, domas par sevis nogalināšanu; - redzes zudums, ko, iespējams, var izraisīt asiņošana tīklenē (tīklene ir acs gaismas jutīgais slānis), vai tauku uzkrāšanās tīklenē vai zem tās.
Retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 1000 cilvēkiem): - redzes zudums, ko, iespējams, var izraisīt tīklenes bojājums (piemēram, asinsvadu nosprostošanās acī) vai optiskā nerva bojājums.
Ļoti retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 000 cilvēkiem): - aklums; - elpošanas traucējumi, tai skaitā elpas trūkums, klepus un sāpes krūtīs, ko var izraisīt plaušu infiltrācija, pneimonija (plaušu infekcija), pulmonālā arteriālā hipertensija (augsts asinsspiediens asinsvados, kas nogādā asinis no sirds uz plaušām) un plaušu fibroze (plaušu slimība, kad plaušu audos veidojas rētas).
Blakusparādības ar biežumu - nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem): - tīklenes atslāņošanās (Jums var rasties acu problēmas, tostarp redzes izmaiņas).
Citas blakusparādības
Ļoti biežas blakusparādības (var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem): - balto asins šūnu veida (ko sauc par leikocītiem) un asins recēšanas šūnu (ko sauc par trombocītiem) skaita samazināšanās; - locītavu vai muskuļu sāpes; - gripai līdzīgi simptomi, noguruma sajūta; - asins analīzēs: enzīma, ko sauc par gamma-glutamiltransferāzi, līmeņa palielināšanās.
Biežas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): - elpceļu infekcija, iesnas vai aizlikts deguns, sēnīšu infekcijas; - sarkano asins šūnu skaita vai izmēra samazināšanās; - vairogdziedzera aktivitātes palielināšanās vai samazināšanās, vairogdziedzeri stimulējošā hormona līmeņa palielināšanās, vairogdziedzera iekaisums; - triglicerīdu (lipīdu veids) līmeņa palielināšanās asinīs, samazināta apetīte; - agresīva uzvedība, nomākuma sajūta, trauksmes sajūta, problēmas ar iemigšanu vai gulēšanu, garastāvokļa izmaiņas, ķermeņa enerģijas vai motivācijas trūkums; - galvassāpes, reibonis, samazināta pieskāriena jušana vai sajūta, miegainība, tirpšanas un durstīšanas sajūta; - sausums acīs; - kapilāru (ļoti mazu asinsvadu) bojājumi organismā; - elpošanas traucējumi; - caureja, slikta dūša, sāpes vēderā vai kuņģa traucējumi, aizcietējums, sausums mutē; - aknu darbības traucējumi, noteiktu aknu enzīmu līmeņa palielināšanās (kas parādās asins analīzēs); - nieze, matu izkrišana, izsitumi, ādas apsārtums, psoriāze, sausa un zvīņaina āda, akne, ādas ārējā slāņa sabiezēšana, pastiprināta svīšana; - traucējumi, ko sauc par Šēgrena sindromu, kad organisma imūnā sistēma uzbrūk dziedzeriem, kas ražo šķidrumu (piemēram, asaru un siekalu dziedzeriem), artrīts, sāpes rokās un kājās, kaulu sāpes, sāpīga, pēkšņa muskuļu savilkšanās;
43

- drudzis, vājums, drebuļi, vispārējas veselības problēmas, kairinājums vai apsārtums injekcijas vietā;
- asins analīzēs: antivielu, ko rada organisma imūnā sistēma, rašanās; enzīma, ko sauc par laktāta dehidrogenāzi, līmeņa paaugstināšanās.
Retākas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem): - inficēšanās un atkārtota inficēšanās ar herpes vīrusa, baktēriju infekcijām; - palielināts trombocītu skaits; - autoimūni vairogdziedzera darbības traucējumi, sarkoidoze (iekaisušu audu apgabali dažādās ķermeņa daļās); - diabēts; - panikas lēkme, halucinācijas (neesošu lietu redzēšana, dzirdēšana vai sajušana), stresa sajūta, nervozitāte, intereses trūkums par aktivitātēm, naktsmurgi, aizkaitināmība, apjukums; - nervu sistēmas bojājumi, migrēna, psihiskie traucējumi (veselības stāvoklis, kas ietver pārmaiņas domāšanā, emocijās vai uzvedībā), redzes vai maņu traucējumi, trīcošas rokas; - diskomforta sajūta acīs, plakstiņu ekzēma; - dzirdes zudums, troksnis ausīs (tinnīts), griešanās sajūta (reibonis); - sirds traucējumi, piemēram, sirds blokāde (sirds elektriskās aktivitātes traucējumi), asins recekļi sirds asinsvados, aortas vārstuļa sūce; - augsts asinsspiediens, samazināta asins apgāde atsevišķām ķermeņa daļām, hematoma (asins uzkrāšanās zem ādas), pietvīkums; - plaušu audu iekaisums, klepošana, deguna asiņošana, sāpes rīklē; - kuņģa iekaisums, vēdera sienas traucējumi, gāzu uzkrāšanās zarnās, gremošanas traucējumi, sāpīga rīšana, smaganu asiņošana; - aknu iekaisums, aknu bojājumi, palielinātas aknas; - jutīgums pret saules gaismu, ādas lobīšanās, nagu bojājumi; - muskuļu vājums, sāpes kaklā, sāpes cirksnī; - urīnpūšļa iekaisums, sāpīga urinācija, pastiprināta nepieciešamība urinēt, nespēja urinēt; - seksuāli traucējumi; - sāpes vai nieze injekcijas vietā, jutība pret laika pārmaiņām; - ķermeņa masas samazināšanās; - asins analīzēs: urīnskābes līmeņa palielināšanās; antivielu, ko organisma imūnā sistēma veido pret sarkanajām asins šūnām, rašanās.
Retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 1000 cilvēkiem): - bipolāri traucējumi (garastāvokļa traucējumi ar skumju un pozitīva satraukuma epizodēm), mānija (ārkārtīgs pozitīvs satraukums vai pārmērīgs entuziasms); - kardiomiopātija (slimības, kas ietekmē sirds muskuli), stenokardija (stipras sāpes krūtīs sirds asinsvadu nosprostojuma dēļ); - aknu mazspēja.
Ļoti retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 000 cilvēkiem): - idiopātiska vai trombotiska trombocitopēniska purpura (palielināta zilumu rašanās, asiņošana, samazināts trombocītu skaits, anēmija un ārkārtīgs vājums); - miokarda išēmija (samazināta asins plūsma uz sirds muskuli).
Blakusparādības ar biežumu - nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem): - Fogta-Kojanagi-Haradas (Vogt-Koyanagi-Harada) slimība (reta slimība, kas var izraisīt redzes, dzirdes zudumu un ādas pigmentāciju), smaga alerģiska reakcija; - ādas krāsas izmaiņas; - periodontāli (tādi, kas ietekmē smaganas) un zobu traucējumi, mēles krāsas izmaiņas.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V Pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas
44

kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Besremi
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz etiķetes un ārējā iepakojuma pēc “EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C). Nesasaldēt. Uzglabāt pildspalvveida pilnšļirci ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Pēc atvēršanas pildspalvveida pilnšļirci var uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C) ne ilgāk kā 30 dienas, ja tā tiek glabāta ar uzliktu pildspalvveida pilnšļirces vāciņu un uzglabāta ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Nelietojiet šīs zāles, ja pamanāt, ka pildspalvveida pilnšļirce ir bojāta, šķīdums ir duļķains, tajā ir daļiņas vai pārslas vai tas ir citā krāsā, izņemot bezkrāsainā līdz gaiši dzeltenā.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Besremi satur - Aktīvā viela ir alfa-2b ropeginterferons.
Katra 0,5 ml šķīduma pildspalvveida pilnšļirce satur 500 mikrogramus alfa-2b ropeginterferona, mērot pēc proteīnu pamatvielas, kas atbilst 1000 mikrogramiem/ml. - Citas sastāvdaļas ir nātrija hlorīds, polisorbāts 80, benzilspirts, bezūdens nātrija acetāts, kristalizēta etiķskābe un ūdens injekcijām. Attiecībā uz benzilspirtu un nātriju skatīt 2. punktu “Besremi satur benzilspirtu” un “Besremi satur nātriju”.
Besremi ārējais izskats un iepakojums Besremi ir šķīdums injekcijām (injekcijām) pildspalvveida pilnšļircē. Katra pildspalvveida pilnšļirce satur 0,5 ml šķīduma. Tas ir pieejams iepakojumos, kas satur 1 pildspalvveida pilnšļirci un 2 injekciju adatas.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs AOP Orphan Pharmaceuticals AG Wilhelminenstrasse 91/II f 1160 Vienna Austrija
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
Citi informācijas avoti
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
45

Lietošanas pamācība Pirms Besremi 500 mikrogramu pildspalvveida pilnšļirces lietošanas uzmanīgi izlasiet šo instrukciju. Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. Ārsts vai farmaceits parādīs, kā lietot pildspalvveida pilnšļirci. Besremi 500 mikrogramu pildspalvveida pilnšļirci var izmantot, lai injicētu 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450 un 500 mikrogramu devas. Lietojot devas līdz 250 mikrogramiem, to pašu pildspalvveida pilnšļirci var lietot divreiz. Ārsts Jums pateiks kāda deva Jums nepieciešama. Lūdzu, pierakstiet injicēšanas datumus un devas, kā norādījis ārsts. Uzglabājiet pildspalvveida pilnšļirci ārējā iepakojumā ledusskapī. Izņemiet pildspalvveida pilnšļirci no ledusskapja 15 minūtes pirms injekcijas, lai ļautu tai sasniegt istabas temperatūru. Lai veiktu injekciju, atrodiet labi apgaismotu vietu bez būtiskiem traucēkļiem. Lai veiktu injekciju, Jums būs nepieciešami šādi priekšmeti: • Besremi pildspalvveida pilnšļirce; • adata; • spirta salvete; • ieteicams: lipīgs plāksteris. Besremi pildspalvveida pilnšļirce ir komplektā ar divām adatām. Katrai injekcijai vienmēr izmantojiet jaunu adatu. Nelietojiet pildspalvveida pilnšļirci, ja tā šķiet bojāta. Ja jebkurā pildspalvveida pilnšļirces izmantošanas brīdī Jums liekas, ka Jūs varētu būt to sabojājis (piemēram, to nometot vai izmantojot pārmērīgu spēku), neturpiniet pildspalvveida pilnšļirces lietošanu. Paņemiet jaunu pildspalvveida pilnšļirci un sāciet no jauna.
Besremi 500 mikrogramu pildspalvveida pilnšļirces apraksts
46

• Pirms sākat, pārbaudiet, vai produktam nav beidzies derīguma termiņš.
• Pirms sākat, nomazgājiet rokas. • Noņemiet vāciņu no pildspalvveida pilnšļirces.
• Pārbaudiet šķīdumu caur pārbaudes lodziņu kārtridža ietvara malās.
• Nelietojiet pildspalvveida pilnšļirci, ja šķīdums ir duļķains, tajā ir daļiņas vai pārslas vai tas ir krāsā, kas nav bezkrāsaina vai gaiši dzeltena.
• Paņemiet jaunu adatu un noņemiet aizsargfoliju. • Ar klikšķi ievietojiet adatu pildspalvveida pilnšļircē un
pārliecinieties, ka tā ir stingri piestiprināta.
• Noņemiet ārējo adatas uzgali no adatas. • Uzlieciet ārējo adatas uzgali atpakaļ uz adatas tikai pēc
tam, kad esat injicējis zāles. • Nevienā brīdī nepieskarieties adatas galam. • Ja jau vienreiz esat lietojis Besremi 500 mikrogramu
pildspalvveida pilnšļirci, uzreiz turpiniet ar 7. soli. • Ja Jūs lietojat šo pildspalvveida pilnšļirci pirmo reizi,
turpiniet ar pildspalvveida pilnšļirces sagatavošanu, kas aprakstīta 5. solī.
• Ja pildspalvveida pilnšļirci lietojat pirmo reizi, sagatavojiet pildspalvveida pilnšļirci injekcijai, pagriežot devas pogu, līdz redzat “piliena” simbolu.
47

• Turiet pildspalvveida pilnšļirci ar adatu uz augšu. Neturiet virzienā uz savu vai kāda cita seju. Pēc tam viegli piesitiet pildspalvveida pilnšļircei (kārtridža ietvaram) ar pirkstiem, lai ļautu gaisa burbuļiem pacelties kārtridža ietvara augšpusē.
• Spiediet spiedpogu ar īkšķi, līdz atzīme “0” nostājas līdzās ar punktu displeja lodziņā. Jūs redzēsiet, kā mainās lodziņā esošie skaitļi, un Jūs dzirdēsiet klikšķus, kad poga kustēsies. Jums ir jāredz adatas galā parādāmies šķidruma pilienu.
• Ja Jūs neredzat pilienu adatas galā, atkārtojiet 5. un 6. soli līdz sešām reizēm, līdz parādās piliens.
• Ja neredzat pilienu pēc septītās reizes, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
• Iestatiet devu, ko ārsts Jums teicis, pagriežot devas pogu. Atlasītajai devai jāatrodas līdzās punktam un devas displeja lodziņam. Ja nepieciešams, labojiet devu, pagriežot devas pogu.
• Ja nespējat sasniegt nepieciešamo devas iestatījumu, pagriežot devas pogu, Jūsu pildspalvveida pilnšļircē, iespējams, nav palicis pietiekošs daudzums zāļu. Nelietojiet papildus spēku. Tā vietā paņemiet jaunu pildspalvveida pilnšļirci.
• Jums jāinjicē zāles subkutāni (zem ādas). Ārsts Jums pateiks, kur Jums tās jāinjicē. Iespējamās injekcijas vietas ir vēders (vairāk nekā piecu centimetru attālumā no nabas) vai augšstilbs.
• Neinjicēt ādā, kas ir kairināta, apsārtusi, ar zilumu, inficēta vai ar rētām.
• Pirms injekcijas dezinficējiet ādu injekcijas zonā, izmantojot spirta salveti. Pirms zāļu injicēšanas ļaujiet vietai nožūt.
48

• Turiet pildspalvveida pilnšļirci tā, lai injekcijas laikā būtu redzams displeja lodziņš un etiķete.
• Starp īkšķi un rādītājpirkstu izveidojiet ādas kroku. Ievietojiet adatu 90 grādu leņķī, līdz adatas zilā aizsarguzmava vairs nav redzama.
• Spiediet spiedpogu uz leju līdz galam, līdz atzīme “0” nostājas līdzās ar punktu displeja lodziņā. Kad injekcija būs pabeigta, pārstās skanēt klikšķa skaņa.
• Turiet spiedpogu nospiestu uz leju un gaidiet vismaz 10 sekundes pirms izvelkat adatu.
• Injekcijas laikā nepaceliet vai nepārvietojiet pildspalvveida pilnšļirci.
• Uzmanīgi izvelciet adatu no ādas. • Piezīme. Zilā aizsarguzmava automātiski bloķējas un
tagad redzamais sarkanais bloķēšanās indikators nosedz adatu Jūsu aizsardzībai. • Saglabājiet injekcijas vietu tīru, līdz nelielā injekcijas brūce ir aizvērusies. Ja nepieciešams, uzlieciet lipīgu plāksteri. Piezīme. Pēc adatas izvilkšanas Jūs varat uz ādas redzēt nelielu šķidruma pilienu. Šī piliena parādīšanās ir normāla, un nenozīmē, ka Jūs esat ievadījis pārāk mazu devu.
49

• Noskrūvējiet adatu un likvidējiet to piemērotā veidā.
• Stingri uzlieciet vāciņu atpakaļ uz pildspalvveida pilnšļirces.
Pildspalvveida pilnšļirces atkārtota lietošana: • ārsts Jums pateiks, vai Jūs varat lietot pildspalvveida pilnšļirci otrai injekcijai. Šādā gadījumā ievietojiet pildspalvveida pilnšļirci atpakaļ ārējā iepakojumā un uzglabājiet to ledusskapī līdz nākamajai lietošanas reizei. Nelietojiet pildspalvveida pilnšļirci pēc vairāk kā 30 dienām.
Pildspalvveida pilnšļirces likvidēšana: • pēc lietošanas likvidējiet pildspalvveida pilnšļirci, kā norādījis ārsts vai farmaceits.
50