Veselības ministrs aicina pārvietot PVO Eiropas Neinfekcijas slimību profilakses un kontroles biroju ārpus Krievijas Federācijas

Šonedēļ notikušajā Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas Reģionālās komitejas ārkārtas sesijā veselības ministrs Daniels Pavļuts pārstāvēja Latvijas viedokli, atkārtoti aicinot PVO reģionālo direktoru uz laiku apturēt visas reģionālās sanāksmes Krievijas Federācijā un pārvietot PVO Eiropas Neinfekcijas slimību profilakses un kontroles biroju ārpus Krievijas Federācijas.

Sniegtajā rakstveida viedoklī veselības ministrs uzsvēra, ka Krievijas Federācijas armijas uzbrukumi Ukrainā ir pretrunā veselajam saprātam un atklāj pilnīgu sirdsapziņas trūkumu, jo tie ir vērsti pret civiliedzīvotājiem, bērniem, medicīnas un humānās palīdzības darbiniekiem. PVO centieni mobilizēt palīdzību Ukrainai ir atzīstami, tomēr vajadzīgs arī spēcīgāks politiskais signāls Krievijas Federācijai, ņemot vērā tās radītā posta ietekmi uz Eiropu un pasauli kopumā.

Daniels Pavļuts atgādināja, ka jau īsi pēc Krievijas uzbrukuma Ukrainā Baltijas valstu veselības ministri vērsās pie PVO, akcentējot tās galveno uzdevumu - nodrošināt visu cilvēku veselību un labklājību, tostarp humanitāro krīžu un bruņotu konfliktu laikā. Tas nozīmē aizsargāt veselības aprūpes darbiniekus, lai viņi varētu veikt savu darbu un glābt dzīvības, aizsargāt medicīnas iestādes, lai nodrošinātu, ka visiem cilvēkiem ir pieejama veselības aprūpe un dzīvības glābšanai vajadzīgie medicīnas līdzekļi.

Baltijas valstu ministri aicināja PVO nepieļaut, ka viena no tās dalībvalstīm grauj organizācijas pamatvērtības un principus, neievērojot cilvēku tiesības uz veselību. Tāpēc ministri aicināja PVO izvērtēt turpmāku Krievijas pārstāvniecību PVO vadības struktūrās vai tās dalību lēmumu pieņemšanas procesos.

Kopumā šonedēļ notikušajā PVO Eiropas Reģionālās komitejas ārkārtas sesijā dalībvalstis pauda asu nosodījumu Krievijas neizprovocētajai un nepamatotajai militārajai agresijai pret Ukrainu. Lai aizsargātu veselību un mieru reģionā un pasaulē, Eiropas Savienības dalībvalstis kopīgā paziņojumā sesijas dalībnieki aicina Krieviju nekavējoties izbeigt militārās darbības Ukrainā un ievērot pienākumus saskaņā ar starptautiskajām tiesībām. Atbalsts Ukrainai tiks pausts arī Pasaules Veselības asamblejā, kas ir augstākā PVO lēmējinstitūcija. Pasaules Veselības asambleja katru gadu tiek sasaukta maijā Ženēvā, kurā piedalās amatpersonas no 193 pasaules valstīm, tostarp Latvijas veselības ministrs un augstākā līmeņa nozares ierēdniecība.

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē