Veicinot asinsdonoru kustību, Veselības ministrijas darbinieki piedalās asinsziedošanā

Iesaistoties asinsdonoru kustībā, Veselības ministrijas darbinieki otrdien, 19. martā, kolektīvi devās nodot asinis uz Valsts Asinsdonoru centru (VADC). Darba kolektīvu asins ziedošana sniedz būtisku pienesumu asinskrājuma uzturēšanai, un šo iespēju darba devējus aicina izmantot VADC.

Asins donoru kustībai nozīmīga ir arī kolektīvā ziedošana, tādēļ donoru kustībai un asins komponentu krājumu uzturēšanai ļoti būtiska ir iestāžu apņemšanās rīkot donoru dienas un atvēlēt laiku tik svarīgam mērķim kā asins ziedošanai. Slimnīcu pieprasījumam ir pieaugoša tendence, pat neskatoties uz to, ka pēdējo piecu gadu laikā donoru skaits valstī ir pieaudzis un sasniedzis augstāko rādītāju pēdējo 12 gadu laikā, par ko es paužu vislielāko gandarījumu un pateicību ikvienam,” otrdien VADC apmeklējuma laikā uzsvēra veselības ministrs Hosams Abu Meri.

Daļa Veselības ministrijas darbinieku ir regulāri donori, kas asins ziedojuši jau vairāk kā 10 reizes, bet daļa asinis nodeva pirmo reizi un varētu kļūt par regulāriem asins ziedotājiem nākotnē.

VADC vadītāja Egita Pole direktore stāstīja, ka gada laikā VADC devies 785 izbraukumos, un puse no visiem asins krājumiem tiek iegūta izbraukumos gan uz uzņēmumiem, gan ar mobilajiem autobusiem. Diemžēl ne visu iestāžu un uzņēmumu vadītāji izprot, cik nozīmīga ir asinsziedošana, un ka Latvijas slimnīcās nemitīgi atrodas pacienti, kuriem nepieciešama asinsdonoru palīdzība. E. Pole atzina, ka Latvijā donoru vidējais vecums ir 38 gadi, kas liecina par nepietiekamu jauniešu iesaisti, tādēļ jauniešu piesaiste un donoru vidējā vecuma samazināšana ir viens no centra stratēģiskajiem mērķiem jau vairākus gadus.  Lai motivētu jauniešus uzdrīkstēties ziedot asinis, rīkotas vairākas kampaņas, kuru laikā piesaistīti 592 jauni donori.

Lai nodrošinātu pietiekamu asins krājumu, donoru asinis ir nepieciešamas regulāri. Speciālisti skaidro, ka pacientu ārstēšanai neizmanto pilnasinis, bet katru asins devu sadala komponentos un pacients saņem tieši to asins komponentu, kas viņam ir nepieciešams. Viena donora asins deva var palīdzēt vairākiem cilvēkiem.

Darba likums paredz, ka donoram pēc asins ziedošanas nākamajā dienā pienākas apmaksāta atpūtas diena, un, pēc vienošanās ar darba devēju to var piešķirt citā laikā (iespējams, arī - pievienot ikgadējam atvaļinājumam). Atpūtas dienu var izmantot gada laikā no asins ziedošanas dienas.

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē