Valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu varēs saņemt arī pedagogi, policisti, robežsargi, ugunsdzēsēji

Šodien, 21.decembrī, Ministru kabineta sēdē apstiprināti Veselības ministrijas virzītie grozījumi Ministru kabineta noteikumos*, papildinot personu loku, kuri ir tiesīgi saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu. Paredzēts, ka šajā gripas sezonas laikā atbilstoši pieejamajam vakcīnu apjomam valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu varēs saņemt arī ieslodzītie un ieslodzījumu vietās nodarbinātie, kas nonāk tiešā saskarē ar ieslodzītajiem, Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji, Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu darbinieki ar speciālajām dienesta pakāpēm un vispārējās izglītības iestāžu pedagogi. Šādas izmaiņas šogad virzītas, lai pēc iespējas mazinātu iedzīvotāju veselības un dzīvības apdraudējumu, kā arī slimnīcu noslodzi pandēmijas laikā.

Plašāk par vakcinācijas pret gripu nozīmību un praktisko vakcinācijas procesu ārstniecības iestādēs un Covid-19 vakcinācijas punktos trešdien, 22.decembrī, plkst.11:00 tiks stāstīts attālinātā preses konferencē. (Lūdzu, visu informāciju par preses konferenci skatīt preses relīzes beigās).

Jau ziņots, ka gripas aktivitāte palielinājusies visā Eiropas reģionā. Tādēļ negaidot plašu gripas izplatību arī Latvijā, šobrīd ir piemērots laiks vakcinācijas veikšanai. Vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki cilvēki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Vienlaikus vakcinēties pret gripu ir būtiski arī citām personu grupām, kurām savas profesionālās nodarbošanās dēļ pastāv paaugstināts inficēšanās risks.

Tāpat Ministru kabineta noteikumos veiktas izmaiņas no nākamā gada nodrošinot valsts apmaksātu vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu ne tikai 12 gadīgām meitenēm, bet arī zēniem. Par šādu nepieciešamību lēmusi Imunizācijas valsts padome, ņemot vērā to, ka cilvēka papilomas vīruss var izraisīt onkoloģisku slimību, piemēram, galvas, kakla, dzemdes kakla, zarnu vēzi. Uz vakcinācijas pret cilvēka papilomas vīrusu nepieciešamību norādījusi arī Latvijas Onkologu asociācija, Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācija, Latvijas Kolposkopijas biedrība un Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība “ONKOALIANSE”.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz no nākamā gada nodrošināt arī valsts apmaksātu vakcināciju grūtniecēm un pusaudžiem pret garo klepu. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvijā pēdējo gadu laikā saslimšanas skaits ar garo klepu ir vairākkārtīgi palielinājies. Ar garo klepu slimo arī pieaugušie un pusaudži, bet zīdaiņiem šī augsti infekciozā akūtā elpceļu infekcijas slimība skar gan sirds asinsvadu, gan elpošanas sistēmu, bojājot plaušu audus un izraisot plaušu hipertensiju. Kā komplikācijas var attīstīties pneimonija, krampji, bradikardija, cirkšņa trūce, encefalopātija, pulmonāla hipertensija, apnoja, rektāls prolapss. Slimība var izraisīt tik ārkārtīgi paaugstinātu leikocītu daudzumu asinīs, kas var nobloķēt asinsriti. 

Mediju uzmanībai!

Plašāk par vakcinācijas pret gripu nozīmību un praktisko vakcinācijas procesu ārstniecības iestādēs un Covid-19 vakcinācijas punktos trešdien, 22.decembrī, plkst.11:00 tiks stāstīts attālinātā preses konferencē. Preses konferencē piedalīsies:

Eva Juhņēviča – Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja;

Asoc.prof.Uldis Strazdiņš – Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Sirds Ķiruģijas centra virsārsts;

Inese Mauriņa – pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja.

 

* Ministru kabineta 2000. gada 26. septembra noteikumi Nr. 330 "Vakcinācijas noteikumi"

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē