Vakcinācijas pieejamas arī jauniešiem līdz 25 gadu vecumam un riska grupu pacientiem
Lai uzlabotu vakcinācijas aptveri, aizsargātu sabiedrības veselību un pielāgotu sistēmu mūsdienu vajadzībām, valdība šodien, 15.jūlijā, apstiprināja grozījumus vakcinācijas noteikumos*, paplašinot iespējas saņemt valsts apmaksātas vakcīnas jauniešiem līdz 25 gadu vecumam. Tāpat turpmāk E-veselībā būs jāievada dati par visām veiktajām vakcinācijām, ne tikai par valsts apmaksātajām.
Šobrīd Latvijā bērni saņem valsts apmaksātu vakcināciju atbilstoši vakcinācijas kalendārā iekļautajām vakcīnregulējamajām infekcijas slimībām, savukārt sasniedzot 18 gadu vecumu, valsts apmaksāta vakcinācija vairs nepienākas, izņemot atsevišķus gadījumos, piemēram, saņemot vakcināciju pret difteriju un stingumkrampjiem. Turpmāk valsts nodrošinās vakcināciju arī jauniešiem līdz 25 gadu vecumam un riska grupu pacientiem. Vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV) tiks apmaksāta no valsts budžeta gan jauniešiem vecumā no 18 līdz 25 gadiem (ieskaitot), gan tiem, kuru veselības stāvokļa dēļ vakcinācija nav atliekama. Papildus paredzēta vakcinācija arī pret masalām, masaliņām, epidēmisko parotītu, vējbakām un B hepatītu tiem jauniešiem, kuri līdz šim nav vakcinēti.
“Pieaugušajiem, kuri bērnībā dažādu iemeslu dēļ nav saņēmuši nepieciešamās vakcīnas, epidemioloģiskās drošības un sabiedrības drošības dēļ ir jānodrošina iespēja tās saņemt. Bērnībā lēmumu par vakcināciju pieņem vecāki, bet pēc pilngadības sasniegšanas jaunietis pats var sākt pilnīgi neatkarīgi pieņemt lēmumus par savu veselību,“ skaidro Sabiedrības veselības departamenta direktore Jana Feldmane.
"Es kā mamma un arī kā vecāku organizācijas pārstāve augstu novērtēju to, ka valsts apmaksās vakcināciju pret CPV jauniešiem līdz pat 25 gadu vecumam. Ar vakcināciju ir iespējams izkaust vēzi, ko izraisa CPV, piemēram, dzemdes kakla vēzi sievietēm, dzimumlocekļa vēzi vīriešiem, mutes, rīkles un citus vēža veidus, ar ko var saslimt abi dzimumi. Šīs vakcinācijas aptveres paplašināšana ir nozīmīgs instruments onkoloģiskajā profilaksē, kas ne vien ilgtermiņā ietaupa izdevumus veselības aprūpei, bet arī uzlabo kopējo sabiedrības labbūtību," saka Vecāku organizācijas mammām un tētiem vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.
Lai lēmumi par sabiedrības veselību balstītos uz pilnīgāku un precīzāku informāciju par vakcināciju, turpmāk tiks uzsākta datu digitalizācija arī par komercvakcinācijām – vakcīnām, kas saņemtas ārpus valsts apmaksātās programmas. Jau šobrīd ārstniecības iestādēm obligāti jāievada dati par veiktajām valsts apmaksātajām vakcinācijām, savukārt attiecībā uz komervakcinācijām tā bija brīva izvēle un praksē tas tika darīts reti. Turpmāk ikviens E-veselībā varēs apskatīt datus par visām veiktajām vakcinācijām. Jānorāda, ka E-veselībā tiks atspoguļotas tās vakcinācijas, kas veiktas pēc jaunā regulējuma spēkā stāšanās. Līdz ar to tiks iegūta vienota un visaptveroša informācija par vakcinācijas aptveri visā valstī, kas ir būtiska ne tikai sabiedrības veselības uzraudzībai, bet arī lēmumu pieņemšanai ārkārtas situācijās vai jaunu infekciju uzliesmojumu gadījumā.
Ar grozījumiem noteikumos pilnveidota arī vakcinācijas atteikuma veidlapa, daudz detalizētāk norādot uz iespējamām sekām veselībai, ja persona netiek vakcinēta. Mērķis ir vecākiem sniegt pilnvērtīgāku informāciju, lai daudz rūpīgāk pārdomātu savu izvēli par bērnu vakcināciju. Šādi tiks veicināta vecāku un pacientu izpratne par vakcinācijas nozīmi, vienlaikus saglabājot izvēles brīvību. Veselības ministrija ir arī atteikusies no sākotnēji plānotās ieceres saistīt vakcinācijas atteikumu ar bērna aprūpes pienākuma neizpildi, tādējādi uzklausot daļas sabiedrības iebildumus un profesionālo organizāciju ieteikumus.
* Grozījumi Ministru kabineta 2000. gada 26. septembra noteikumos Nr. 330 "Vakcinācijas noteikumi”
Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē