Vai Tu spētu atpazīt insultu?

“Vēlos izteikt pateicību neatliekamās palīdzības brigādei, kas martā, agrā rīta stundā, ieradās pie manas mammas (80 gadi), jo sapratu, ka viņai ir insults. Žēl, ka nezinu vārdus, bet vēlos pateikties ārstam un ārsta palīdzei, par profesionālo, ātro un operatīvo rīcību. Sapratu, ka katra minūte ir svarīga. Mamma vēlāk stāstīja, ka brigāde viņu nodevusi slimnīcas uzņemšanas nodaļā un, ka tas veikts ar lielu rūpību un uzmanību. Šobrīd jau mamma ir mājās, atgūst spēkus, pārvietojas ar palīgierīci un gatavojas rehabilitācijas kursam. Ticu un paļaujos, ka viss būs labi! Lai Jums spēks, izturība un veselība!”

Mēs vienmēr priecājamies saņemt šādus pateicības vārdus un dzirdēt, ka pacients pēc palīdzības saņemšanas jau atgriezies ikdienas dzīvē. Gandarījumu arī sniedz tas, ka līdzcilvēki kritiskās situācijās nenobīstas, neapjūk, bet atpazīst situācijas nopietnību un rīkojas.

Zinām, ka pareizi spēsi rīkoties arī Tu, tāpēc atceries, ka visbiežākās insulta izpausmes ir -

  • pēkšņs ķermeņa vienas puses vājums - neklausa roka un/vai kāja, iespējami arī jušanas traucējumi
  • runas traucējumi - slimnieks var runāt neskaidri, ne tā kā ierasts, var arī pilnībā zaudēt runas spējas vai nesaprot teikto)
  • sejas asimetrija - noslīd mutes kaktiņš, mēle novirzās no viduslīnijas, slimnieks nespēj pilnvērtīgi pasmaidīt
  • rīšanas traucējumi
  • pēkšņi redzes traucējumi ar vienu vai abām acīm, redzes dubultošanās
  • iespējamas arī pēkšņas neraksturīgas galvassāpes (sākas vienā mirklī, kā sitiens pa galvu), var būt apziņas traucējumi

Ja pamani kādu no šīm pazīmēm, nekavējoties zvani ārkārtas tālrunim “113”! Jo ātrāk tiks atpazīts insults un izsaukta neatliekamā medicīniskā palīdzība, jo saslimušajam lielākas cerības uz labvēlīgu ārstēšanās rezultātu un turpmāko dzīves kvalitāti.


Plašāk sadaļā Kā palīdzēt cietušajam - "Insults".

Lasīt vairāk Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vietnē