Šobrīd paplašinātas iespējas saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu

Turpinot gripas monitoringu, Latvijā pagājušajā nedēļā ģimenes ārstu praksēs tika reģistrēti astoņi klīniskie gripas gadījumi (Rīgā, Rēzeknē un Liepājā). Par desmit stacionētiem pacientiem gripas gadījumos ziņoja Rēzeknes slimnīca un par vienu gripas gadījumu stacionētam pacientam ziņoja Bērnu klīniskā universitātes slimnīca.

SIA RAKUS Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija informēja, ka no izmeklētajiem 74 klīniskajiem paraugiem sešos bija apstiprināti A tipa gripas vīrusi, kuriem noteikts A/H3 apakštips.

Vēljoprojām ieteicams vakcinēties pret gripu! Iepriekšējo gadu tendences rāda, ka visbiežāk saslimstības pacēlums sākas janvāra vidū vai februārī un turpmāk gripas aktivitāte, pakāpeniski samazinoties, ilgst līdz pat maija beigām. Gripas vakcīnu var saņemt kopā ar vakcīnu pret Covid-19.  Ja jums ir nepieciešama primārā vakcinācija vai balstvakcinācija pret Covid-19, nav nepieciešams plānot intervālu starp abām vakcīnām.

Saslimstība ar citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām jeb pacientu skaits, kas vērsušies ģimenes ārstu praksēs akūtu elpceļu infekciju gadījumos, šajā sezonā ir ievērojami augstāks nekā iepriekšējā sezonā. Augstu saslimstību ar elpceļu infekcijām ietekmē dažādu respiratoro vīrusu izplatība, ieskaitot jauno koronavīrusu, gripas vīrusus un citus elpceļu vīrusus. Pagājušajā nedēļā pacientu skaits, kas vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtu augšējo elpceļu infekciju gadījumos paaugstinājies – reģistrēti 2580,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem (04. nedēļā - 2031,9). Visaugstākā intensitāte novērota bērniem vecuma grupā 0–4 gadi un arī 5–14 gadi.  Augstākā saslimstība ar augšējo elpceļu infekcijām konstatēta Liepājā, Rīgā un Jūrmalā. Arī saslimstība ar pneimonijām  šajā sezonā ir augstāka nekā pērn. Pagājušajā nedēļā ģimenes ārsti ziņoja par 23 pacientiem, kuriem bijusi nepieciešama pneimonijas ārstēšana. Augstāka saslimstība ar pneimoniju reģistrēta bērniem.

Starptautiskie dati liecina, ka gripas aktivitāte turpinās visā PVO Eiropas reģionā. Par plaši izplatītu gripas aktivitāti un/vai vidēju vai augstu gripas intensitāti ziņoja Igaunija, Norvēģija, Kazahstāna, Moldovas Republika, Serbija, Slovākija un Ukraina. Izplatās gan A tipa, gan B tipa gripas vīrusi, taču galvenokārt tiek apstiprināti A tipa gripas vīrusi, no kuriem dominējošs ir A/H3 apakštips. Eiropas valstis iknedēļas ziņo par gripas pacientiem hospitalizētiem intensīvās terapijas un citās nodaļās, kā arī par smagas akūtas respiratorās infekcijas pacientiem, kuriem konstatēta A tipa gripa.

SPKC epidemiologi atgādina, ka vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki cilvēki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm.

Šogad valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu var saņemt visi bērni līdz 18 gadu vecumam un iedzīvotāji no 50 gadu vecuma, ko paredz 1.februārī valdībā atbalstītie grozījumi Vakcinācijas noteikumos. Šajā gripas sezonā jaunā kārtība būs spēkā atbilstoši pieejamajam pretgripas vakcīnu apjomam.

Joprojām valsts apmaksātas pretgripas vakcīnas var saņemt ārstniecības iestādēs, vakcinācijas kabinetos vai pie sava ģimenes ārsta iedzīvotāji, kas pieder noteiktām riska grupām:

  • ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas;
  • seniori vecumā no 65 gadiem, pieaugušie un bērni, kuri slimo ar hroniskām slimībām (plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru, psihoneiroloģiskām slimībām, imūndeficītu, personas, kas saņem imūnsupresīvu terapiju u.c.);
  • sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti;
  • bērni līdz 2 gadu vecumam;
  • grūtnieces;
  • Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji;
  • Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu darbinieki ar speciālajām dienesta pakāpēm - policisti, robežsargi, ugunsdzēsēji;
  • vispārējās izglītības iestāžu pedagogi;
  • ieslodzītie un ieslodzījumu vietās nodarbinātie, kas nonāk tiešā saskarē ar ieslodzītajiem.

Informācija un ieteikumi iedzīvotājiem par gripas profilakses pasākumiem: https://www.spkc.gov.lv/lv/informacija-un-ieteikumi-iedzivotajiem-par-gripas-profilakses-pasakumiem

Atgādinām, ka SPKC epidemiologi kopš oktobra sākuma ir uzsākuši ikgadējo gripas un citu akūtu elpceļu infekciju monitoringu, kurā ir iesaistītas 45 ģimenes ārstu prakses un arī slimnīcas 10 Latvijas administratīvajās teritorijās. Tā ietvaros SPKC saņem informāciju par saslimušo skaitu un informē sabiedrību par slimību izplatību un to profilaksi. Pārskati par gripas un citu akūtu elpceļu infekciju izplatību: *https://www.spkc.gov.lv/lv/parskati-par-akutu-augsejo-elpcelu-infekciju-un-gripas-izplatibu

Lasīt vairāk Slimību profilakses un kontroles centra vietnē