Plāno paplašināt ātro antigēna paštestu izmantošanu skolās un publiskajā sektorā

Lai veicinātu epidemioloģiski drošus primāri nepieciešamos pakalpojumus un nepārtrauktu sabiedrībai kritiski svarīgo nozaru darbu, plānots paplašināt Covid-19 ātro antigēna paštestu izmatošanu. Tos sākotnēji ieviesīs izglītības iestādēs un publiskā sektora prioritārajās jomās, šodien, 9. novembrī, valdību informēja Veselības ministrija.

Izglītības iestādes

Lai izvērtētu iespēju pakāpeniski pilnībā pāriet uz paštestu izmantošanu skolās, sākotnēji plānots izmantot abas testēšanas metodes - reizi nedēļā veicot jau ierasto skrīninga testu, savukārt divreiz nedēļā izmantojot paštestus. Pozitīva paštesta gadījumā, tāpat kā līdz šim skrīninga testēšanā, - būs jāveic apstiprinošs tests laboratorijā.

Paštestu izmantošana ir ērta, vienkārša un viegli veicama arī bērniem. Iecerēts, ka 1.-3.klašu skolēni paštestus veiks mājās vecāku uzraudzībā, savukārt vecākie audzēkņi, pedagogi un atbalsta personāls -  izglītības iestādē. Pirms testa saņemšanas un veikšanas, tiks sniegta plašāka informācija par pareizu testa izmantošanu.

Paštestus izglītības iestādēm nodrošinās laboratorijas, kas šobrīd jau iesaistītas skolēnu rutīnas skrīninga nodrošināšanā.

Speciālo skolu audzēkņiem rutīnas laboratoriskā skrīninga kārtība šobrīd netiks mainīta.

Publiskā sektora prioritārajās jomās

Ar paštestiem regulāro skrīningu plānots aizstāt sociālās aprūpes centros, sociālās aprūpes pakalpojumu sniedzējiem, tostarp pašvaldībās, Valsts policijā, pašvaldības policijā, Valsts robežsardzē, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, Ieslodzījuma vietu pārvaldē, Valsts probācijas dienestā, Nacionālajos bruņotajos spēkos un aizsardzības sektorā, Valsts ieņēmumu dienestā, muitā, Latvijas pastā, kā arī  Starptautiskajā lidostā “Rīga”, AS “Air Baltic Corporation”, VAS "Latvijas dzelzceļš", AS "Pasažieru vilciens" u.c.

Ilgtermiņā plašāka paštestu ieviešana ļaus samazināt ne tikai laboratoriju noslodzi, bet arī testēšanas izmaksas. Covid-19 izplatības mazināšanai, šī testēšana metode plaši izmantota ne tikai citās ES valstīs, bet arī citviet pasaulē.

Tāpat plānots, ka vakcinēto kontaktpersonu karantīnu varētu aizstāt ar regulāriem paštestiem.

Lai uzsāktu paštestu izmantošanu iepriekš minētājās jomās, līdz nākamā gada janvāra vidum nepieciešami vairāk nekā 7 miljoni ātro antigēna testu. To iegādei papildu nepieciešams 14,1 miljons eiro, no tiem 8 miljoni eiro publiskajam sektoram, savukārt nedaudz vairāk nekā 6 miljoni eiro izglītības nozarei.

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē