Pasaules Veselības Asamblejā Latvija konceptuāli atbalsta Pandēmiju līgumu - uzsver suverenitāti un sadarbību
Noslēgusies veselības ministra Hosama Abu Meri dalība 78. Pasaules Veselības Asamblejā, kur Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dalībvalstu delegāti lēma par Pandēmiju līgumu, kā arī diskutēja par globāli nozīmīgiem jautājumiem - veselības aprūpes pieejamību, retajām slimībām, antimikrobiālo rezistenci, gatavību nākotnes krīzēm.
PVO dalībvalstis pieņēma rezolūciju par Pandēmiju līgumu. Līgumā noteikts, ka tas neierobežo valstu suverenitāti veselības politikas jomā, un nepiešķirs PVO tiesības ietekmēt nacionālos tiesību aktus vai sabiedrības veselības politikas virzienus.
"Esam konceptuāli vienojušies par Pandēmiju līgumu - neesam neko parakstījuši un tas neuzliek mums nekādas juridiskas saistības. Pandēmiju līgums ļaus uzlabot mūsu gatavību sabiedrības veselības krīzēm, vienlaikus pilnībā saglabājot valsts suverenitāti. Tas paredz starptautiskus mehānismus ātrākai informācijas apmaiņai un brīvprātīgai sadarbībai, tai skaitā finansiālu atbalstu un piekļuvi medikamentiem un individuālās aizsardzības līdzekļiem situācijās, kad valstīm tie ir visvairāk nepieciešami. Tas ir stratēģisks instruments, kas ļaus Latvijai rīkoties efektīvāk nākotnes pandēmiju gadījumā. Par līguma ratificēšanu vēl būs jālemj Saeimai, kas turklāt varēs noteikt atrunas, ja tas būs nepieciešams,” komentē veselības ministrs.
Pasaules Veselības Asamblejas ietvaros H.Abu Meri bija vairākas divpusējās tikšanās. Ēģiptes veselības ministrs Khāleds Abdels Gaffars (Khaled Abdel-Ghaffar) atbalstīs Latviju, nodrošinot infūziju šķīdumu piegādi, ņemot vērā to trūkumu visā Eiropā. Kataras veselības ministrs Mansūrs bin Ebrahims bin Sāds Al Mahmūds (Mansoor bin Ebrahim bin Saad Al Mahmoud) apliecināja vēlmi sadarboties ar Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas Precīzijas medicīnas centru pediatrijā. Sarunā ar Maltas veselības ministru Džo Etjēnu Abelu (Jo Etienne Abela) puses pārrunāja nepieciešamību stiprināt divpusējo sadarbību, paātrinot cilvēkresursu kvalifikāciju pielīdzināšanu. H.Abu Meri uzklausīja Japānas pieredzi slimību profilaksē un vēža skrīningā, savukārt Japānas veselības ministrs Niki Hirobumi apliecināja vēlmi apmeklēt Baltijas valstis. H. Abu Meri tikās arī ar Igaunijas, Kipras, Norvēģijas un Zviedrijas veselības ministriem.
Veselības ministrs kopā ar kolēģiem no Lietuvas un Igaunijas piedalījās arī pusdienās ar Ukrainas veselības ministru Viktoru Ļaško. Puses pārrunāja atbalstu Ukrainai veselības aprūpes sistēmas stiprināšanai, kritisko medikamentu pieejamību un veselības aprūpes darbinieku mentālās veselības jautājumus. Baltijas valstis apliecināja nemainīgu atbalstu Ukrainai cīņā pret agresoru.
Tāpat H.Abu Meri piedalījās Ēģiptes un Spānijas organizētajā pasākumā par retajām slimībām "From Invisible to Visible: WHA Side Event on Rare Diseases". Tajā politikas veidotāji un eksperti diskutēja par globālajiem izaicinājumiem reto slimību diagnosticēšanā un ārstēšanā, kā arī iezīmēja nepieciešamo rīcību, stiprinot sadarbības tīklus. Veselības ministrs piedalījās arī diskusijā par skolu uztura politiku un Ukrainas reformu pieredzi “Shaping the Future of School Nutrition: Ukraine's Reform Experience & Global Commitments”.
Pasaules Veselības asambleja ir PVO augstākā lēmējinstitūcija. Asambleja ik gadu tiek sasaukta maijā Ženēvā, kurā piedalās amatpersonas no vairāk nekā 190 pasaules valstīm, lai noteiktu turpmāko organizācijas politiku. Latvija novērtē sadarbību ar PVO, kas veicinājusi kopīgus projektus un aktivitātes, tajā skaitā antimikrobiālās rezistences ierobežošanā, psihiskās veselības jomā, vakcinācijā, medikamentu pieejamībā, rehabilitācijā, veselības aprūpes finansēšanas jautājumos.
Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē