Parūpējies par senioru drošību un veselību – svētkos dāvā savu uzmanību un laiku!

Ierasti gada nogalē, sākoties ziemas aukstumam, mūsu mediķu brigādes biežāk dodas izsaukumos pie pacientiem ar hroniskām saslimšanām un gados vecākiem cilvēkiem, kuri dzīvo vieni. Mēdz būt gadījumi, kad cilvēks pakrīt sniegā savas mājas pagalmā un nespēj piecelties. Citkārt gūst traumu, kuras dēļ nevar piecelties un izsaukt palīdzību, vai pēkšņi saļimst akūta insulta dēļ istabā uz grīdas. Nereti aukstumā bezpalīdzīgā stāvoklī seniors pavada ilgu laiku, pat vairākas diennaktis, kamēr kaimiņi vai radinieki sāk uztraukties un dodas viņu apraudzīt. Tikai tad atskan palīgā sauciens un pie cietušā steidz mediķi. Bieži vien akūtajai saslimšanai vai traumai pievienojusies arī nopietna ķermeņa atdzišana, apsaldējumi un stāvoklis ir kritisks.

NMPD mediķi aicina - ziemas laikā biežāk sazinies ar saviem gados vecākajiem tuviniekiem, ja viņi dzīvo vieni, vai sarunā ar kaimiņiem, ka tie regulāri nāks viņus apraudzīt. Tā gūsit sirdsmieru, ka senioram viss kārtībā. Biežāk apciemojot, palīdzi arī praktiski, piemēram, ienes malku, ja mājās malkas apkure, sarūpē pārtiku vai sadzīvē nepieciešamās lietas ilgākam laikam. Tad senioram nebūs lieki jāiziet ārpus mājas, ja ārā sals, liels sniegs vai apledojums.

Uzzini, kā jūtas seniors un kāda palīdzība viņam būtu nepieciešama.

  • Ja seniors dzīvo viens pats savā lauku mājā vai dzīvoklī, uzzini vairāk par drošības pogas pakalpojumu un izvērtē tā nepieciešamību.
  • Ja senioram ir kāda hroniska saslimšana, noskaidro, vai nav  nepieciešamība sagādāt ikdienā lietojamās zāles. Palīdzi laikus sazināties ar ģimenes ārstu, lai atjaunotu receptes un mājās būtu nepieciešamie medikamenti ar senioram skaidri izprotamu lietošanas plānu u.c. lietas, ko nozīmējis ārsts.
  • Parūpējies, lai viņam mājās būtu viss nepieciešamais, kas atvieglotu viņa ikdienu. Iespējams, nepieciešama kāda pārvietošanās palīgierīce vai, piemēram, ja pacientam ir problēmas ar asinsspiedienu un ikdienā jālieto medikamenti, noderētu asinsspiediena mērītājs, lai varētu kontrolēt rādītājus.

Domājot par dāvanu senioram, nekas nebūs vērtīgāks kā Tavs laiks un uzmanība.

Rūpēsimies par tiem, kuri savulaik rūpējās par mums!

Lasīt vairāk Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vietnē