Operatīvai pirmās palīdzības nodrošināšanai publiskās vietās būs jābūt pieejamiem ārējiem automātiskiem defibrilatoriem
Publiskās vietās, kur vienlaikus ir liels cilvēku skaits, būs jābūt pieejamiem ārējiem automātiskiem defibrilatoriem, lai nepieciešamības gadījumā būtu iespējams tūlītēji palīdzēt cilvēkam ar dzīvībai bīstamu aritmiju, tā otrdien, 16. jūlijā, lēma Ministru kabinetā, pieņemot noteikumus, kas nosaka ieviešanas termiņu, atrašanās vietas un tehniskos nosacījumus.
Dzīvībai bīstamas aritmijas gadījumā būtiski ir sniegt savlaicīgu pirmo palīdzību. Līdz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķu ierašanās brīdim pacienta izdzīvošana atkarīga ir no aculiecinieka. Ja papildus kardiopulmunālajai reanimācijai tiks sniegts arī defibrilatora radītais šoks, tiks būtiski ietekmētas pacienta izdzīvošanas iespējas. Defibrilators dod elektrisko impulsu, lai atjaunotu sirds ritmisku darbību. Tā lietošana ir vienkārša un tos var lietot jebkurš cilvēks, jo iekārta lietotājam sniegs informāciju par konkrētajā brīdī veicamajām darbībām. Balstoties uz pētījumu, agrīni uzsākta defibrilācija kombinācijā ar kardiopulmunālo reanimāciju par 74% paaugstina izdzīvošanas iespējas, ja defibrilācija ir uzsākta pirmajās trijās minūtēs.
Pēc Veselības ministrijā rīcībā esošās informācijas, šobrīd Latvijā ir pieejami defibrilatori lielākajos veikalu tīklos, lidostā, vēstniecībās, lielākajos uzņēmumos. To skaita palielināšana ir bijusi vairāku veselības organizāciju ieteikums un prakse citās valstīs.
Defibrilatoru ieviešanu Latvijā plānots īstenot pakāpeniski:
- no 2026. gada defibrilatoriem ir jābūt izvietotiem publiskās vietās, kur maksimālais vienlaikus esošo cilvēku skaits ir vairāk par 1500 cilvēkiem;
- no 2028. gada defibrilatoriem būs jābūt pieejamiem arī vietās, kur maksimālais vienlaikus esošais cilvēku skaits sasniedz no 701 līdz 1500 cilvēkiem.
- defibrilatorus brīvprātīgi aicinām uzstādīt arī vietās, kur maksimālais vienlaikus esošo cilvēku skaits ir mazāk par 700 cilvēkiem;
- no 2025. gada 1. septembra defibrilatoriem būs jābūt izglītības iestādēs, kurās apgūst pamata, vispārējās vidējās un profesionālās vidējās izglītības programmas, tai skaitā profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādēs, un interešu izglītības iestādēs. Šajā gadījumā defibrilatori tiks nodrošināti par valsts budžeta līdzekļiem, rīkojot iepirkumu.
Defibrilatora iegāde uzņēmumiem, valsts un pašvaldību iestādēm būs jānodrošina par saviem līdzekļiem. Ārējā automātiskā defibrilatora izmaksas vidēji ir 1400 līdz 2000 eiro. Savukārt vidējas defibrilatora garantijas laiks ir no četriem līdz astoņiem gadiem, atkarībā no ražotāja.
Plānots, ka Zāļu valsts aģentūra apkopos informāciju un nodrošinās datu apmaiņu ar NMPD. Tāpat NMPD ir izstrādājis papildu zināšanu apguves vadlīnijas pirmās palīdzības pamatzināšanu programmai par defibrilatoriem saistībā ar specifiskiem riskiem un vajadzībām, kā arī NMPD ir iekļāvis defibrilatoru izmantošanu pirmās palīdzības pasniedzēju apmācību programmā un pirmās palīdzības sniegšanas pamatzināšanu programmā.
Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē