NMPD vērtēs, vai videonovērošanas kameru ieviešana pie brigāžu mediķu formastērpa ļauj pilnveidot palīdzības sniegšanu pacientiem un brigāžu drošību

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) nākotnē varētu paplašināt videonovērošanas pielietošanu izsaukumos, šobrīd vērtējot iespēju papildus jau operatīvajā medicīniskajā transportlīdzeklī izvietotajām videonovērošanas kamerām ieviest kompaktu kameru arī pie brigāžu mediķu formastērpa. Šādas ieceres mērķis ir pilnveidot palīdzības sniegšanu pacientiem un pašas brigādes drošību izsaukumu laikā.

NMPD brigādes izsaukumos strādā ne tikai operatīvajā medicīniskajā transportlīdzeklī, kas jau kopš 2011.gada ir aprīkoti ar videonovērošanas kamerām mašīnas ārpusē un salonā, bet arī dažādās notikumu vietās ārpus auto. Šādos gadījumos nav iespējams izsekot līdzi visa izsaukuma izpildei un tik operatīvi sniegt brigādei atbalstu vai reaģēt īpašās situācijās. Brigāžu mediķi izsaukumos nereti sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību pacientiem klīniski neskaidros vai ļoti sarežģītos gadījumos, tāpat arī apstākļos, kas apdraud pašu mediķu drošību un dažkārt pat dzīvību – šobrīd brigādēm atbalsts tiek nodrošināts pa telefonu vai rāciju, bieži vien neredzot reālo situāciju.

“Medicīnā arvien vairāk ienāk mūsdienu tehnoloģijas, kas ļauj labāk palīdzēt pacientiem. Šādu iespēju saredzam arī dienestā. Mēs ļoti ceram, ka šī būs mūsu darba ikdiena – kritiskos vai sarežģītos gadījumos dažu minūšu laikā spēt iesaistīt augstākas kvalifikācijas ārstus un speciālistus, kas pieslēgtos notikuma vietai video tiešsaistē un būtu atbalsts mūsu brigādēm, sniedzot palīdzību pacientiem jebkurā vietā Latvijā, ” norāda NMPD direktore Liene Cipule.

Videonovērošanas kameru ieviešana pie brigāžu mediķu formastērpa ļautu pilnveidot arī NMPD īstenoto mentorprogrammu, lai veiksmīgāk sagatavotu jaunos brigāžu vadītājus palīdzības sniegšanai pacientiem. Ik gadu NMPD ap simts mediķu uzsāk patstāvīgi vadīt brigādes. Pirms tam mentori ar jaunajiem kolēģiem jau ir strādājuši vairākus mēnešus, taču nu paveras iespēja jaunajiem brigādes vadītājiem atbalstu no sava mentora saņemt arī pirmo patstāvīgi veicamo izsaukumu laikā.

Kā uzsver L.Cipule: “Ir vairāk aspekti, kur redzam ieguvumus pacientiem un kas kopumā ļautu uzlabot pacientu drošību dienestā. Tā ir ne tikai iespēja pieslēgties notikuma vietai un nodrošināt augstākas kvalifikācijas speciālistu atbalstu vai atbalstīt jauno kolēģu darba uzsākšanu brigādes vadītāja lomā, bet iespēja dienestā arī iekšēji vērtēt mūsu mediķu sniegtās palīdzības kvalitāti un pilnveidot to. Tāpat arī iespēja daudz efektīvāk organizēt dienesta darbu ārkārtas situācijās. Vēl viens būtisks apsvērums ir arī pašas brigādes drošība. Diemžēl Covid-19 pandēmijas laikā sabiedrībā kopumā pieaugusi spriedze un biežāk vērojama arī agresija pret mediķiem. Šāds risinājums ļautu veiksmīgāk reaģēt uz apdraudējuma situācijām”.

Šobrīd, izvērtēšanas periodā, NMPD ar videokamerām pie mediķu formastērpa ir aprīkotas divas brigādes, kas dodas zemāka riska izsaukumos. Pirms tam NMPD ir veicis nepieciešamos sagatavošanas darbus, tostarp darbinieku apmācību, izmaiņas izsaukumu apstrādes programmā, darba organizācijas procesos, kā arī veicis datu aizsardzības novērtējumu. Jāuzsver, ka NMPD ievēro visstingrākās prasības attiecībā uz personas datu aizsardzību, turklāt pieredze ar videonovērošanas izmantošanu izsaukumu izpildē dienestam ir jau desmit gadu garumā.

Plānots, ka februārī NMPD veiks pirmo izvērtējumu un secinājumus, lai varētu lemt, vai šāds risinājums būtu ieviešams visā dienestā.

Informāciju sagatavoja:

Lasīt vairāk Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vietnē