Nākamgad plānots sasniegt 75-90% primārās un 80% balstvakcinācijas aptveri

Šodien, 23.decembrī, Ministru kabinets izskatīja informatīvo ziņojumu “Par Covid-19 vakcināciju 2022. gadā”, kas paredz nākamgad sasniegt 75% līdz 90% primārās un 80% balstvakcinācijas aptveri.

Vakcinācijas pret Covid-19 nodrošināšanai 2022.gadā izvirzīti vairāki mērķi, tostarp:

  • 75% iedzīvotāju primārās vakcinācijas aptvere (90% primārās vakcinācijas aptvere iedzīvotājiem vecumā no 60 gadiem);
  • 80% balstvakcinācijas aptvere iedzīvotājiem, kuri ir saņēmuši pirmreizējo vakcināciju;
  • atbilstoša vakcīnu pieejamība bērniem vecumā no 5 līdz 11 gadiem.

Pieejamība

Latvija ir pieteikusies kopumā uz astoņu ražotāju (Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen, CureVac, Valneva, NovoVax, Sanofi GSK) izstrādātajām vakcīnām, no kurām šobrīd 5 ir apstiprinātas Eiropas Zāļu aģentūrā (Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen un  NovoVax). Lai nodrošinātu vakcīnu pieejamību visā Latvijā, arī 2022.gadā darbosies līdzšinējā vakcīnu pret Covid-19 loģistikas sistēma ar centrālo noliktavu, vienu loģistikas pakalpojumu sniedzēju Rīgā, Pierīgas reģionā, Kurzemē un Zemgalē un otru loģistikas pakalpojumu sniedzēju Vidzemē un Latgalē.

Veicināšana

Lai nodrošinātu cilvēku primāro vakcināciju, īpaši vecuma grupā no 60 gadiem, kā arī cilvēku balstvakcināciju, 2022. gadā plānotas dažādas aktivitātes, piemēram, ārstniecības personas tieši uzrunās vēl nevakcinētos seniorus vecumā no 60 gadiem, veidosim saziņu ar senioru tuviniekiem, kā arī dažādām sociālajām kopām, kas bauda senioru uzticību (baznīcas, senioru organizācijas u.c.), lai iedrošinātu cilvēkus vakcinēties. Balstvakcinācijas veicināšanā veidosim informatīvas kampaņas medijos un publiskajā vidē, skaidrojot tās nozīmi un vajadzību sabiedrības veselībai. Tāpat turpināsim šā gada nogalē jau sākto bērnu vecumā no 5 līdz 11 gadiem ērtu un drošu vakcināciju.

Iespējas

Izvērtējot pieprasījumu pēc primārās vakcinācijas un balstvakcinācijas, 2022. gadā turpināsim veidot vakcinācijas punktus vietās, kur vakcinācijas pieejamība ir mazāka. Piemēram, sadarbībā ar pašvaldībām veidosim vakcinācijas centrus un turpināsim vienas dienas vakcinācijas izbraukumus, īpaši organizēsim prioritāro grupu vakcināciju, izbraukuma vakcināciju darba kolektīvos u.c. Tāpat plānojam atvērt divus liela mēroga vakcinācijas centrus Rīgā.

2022. gadā turpināsim pieeju “vakcinācija maksimāli tuvu cilvēka ikdienas gaitām”, piedāvājot saņemt vakcīnu pret Covid-19 vakcinācijas punktos tirdzniecības centros, mikrorajonos, kā arī ieviest jaunu vakcinācijas veidu – vakcināciju aptiekās. Kā būtisku vakcinācijas procesa formu turpināsim vakcināciju personu dzīves vietās (senioriem vecumā virs 70 gadiem, cilvēkiem ar kustību traucējumiem u.c.).

Pieteikšanās

2022. gadā darbu turpinās zvanu un klientu apkalpošanas centrs ar tālruņa numuru 8989. Šī komunikācijas forma ir nozīmīga, lai vakcīnas saņemšanai reģistrētu cilvēkus, kuriem dažādu iemeslu dēļ nav iespējams pieteikties tīmekļa vietnē manavakcina.lv, un lai konsultētu par dažādiem ar vakcināciju saistītiem jautājumiem.

Tāpat 2022. gadā pilnveidosim informācijas tehnoloģiju risinājumus, uzlabojot un paplašinot vietnes manavakcina.lv darbību.

Vakcinācijas procesa organizācijai 2022. gadā no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem novirzīs līdz 7,76 miljoniem eiro atbilstoši faktiskajai nepieciešamībai.

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē