Latvija saņēmusi 201 240 Comirnaty vakcīnu ziedojumu no Lietuvas

Vakar, 11. novembrī, Latvija saņēmusi 201 240 vakcīnas Comirnaty ziedojumu no Lietuvas, 14850 no tām šodien jau ir piegādātas vakcinācijas pakalpojumu sniedzējiem. Līdz ar to vakcīnu krājums uz doto brīdi ir 719 240 devas, t.sk. 193 360 Janssen devas, 232 640 vakcīnas Spikevax devas, 186 390 vakcīnas Comirnaty devas un 106 850 vakcīnas Vaxzevria devas. 

Jau ziņots, ka, ņemot vērā Covid-19 epidēmijas apmērus un to, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji vakcinējas novēloti, labāko aizsardzību sniedz vakcīna Spikevax, īpaši senioriem. Par to liecina visi zinātniskie pētījumi, jo tieši šai vakcīnai ir augstāka imūnās sistēmas atbilde pēc pilna vakcinācijas kursa. Saskaņā ar Sabiedrības vakcinācijas darba grupas lēmumu, Comirnatyvakcīnu rekomendē izmantot jauniešu vecumā no 12 līdz 25 gadiem vakcinācijai*, pārējo iedzīvotāju vakcinācijai kā pirmo devu rekomendē izmantot Spikevax vai Comirnatyvakcīnas, kā arī Janssen (ar rekomendāciju astoņas nedēļas pēc pirmās Janssen devas saņemšanas veikt balstvakcināciju primāri ar mRNS vakcīnām). 

To iedzīvotāju, kuriem pagājuši 6 mēneši pēc Vaxzevria un Comirnaty vakcīnu 2. devas , 6 – 8 mēneši pēc vakcīnas Spikevax 2. devas, kā arī visiem iedzīvotājiem, kuriem pagājušas vismaz 8 nedēļas pēc Janssen vakcīnas 1. devas saņemšanas, balstvakcinācijai tiek rekomendēta Spikevaxun Comirnaty vakcīna. Savukārt, to iedzīvotāju, kuri vakcinējušies ar Vaxzevria vakcīnām, balstvakcinācija pieļaujama arī ar Vaxzevria vakcīnu 

Krājumos esošo vakcīnu derīguma termiņi: Comirnaty - līdz 2022. gada 30. martam, vakcīnas Spikevax vairākām partijām derīguma termiņš no 2022. gada marta līdz aprīlim. Janssen vakcīnu derīguma termiņš ir līdz 2023. gada 31. jūlija beigām. Vaxzevria vakcīnu derīguma termiņš ir 2021. gada 30. novembris (1250 devas) un 2022.gada februāra beigas (105600 devas).  

 Par vakcinācijas procesu 

Pieteiksanās vakcinācijai: 

  1. Vietnē www.manavakcina.lv, ja personai ir internetbankas pilnā versija un iespēja autentificēt sevi portālā www.latvija.lv, izvēloties sev ērtu vakcinācijas vietu, datumu un laiku.  
  2. Zvanot pa tālruni 8989, izvēloties sev ērtu vakcinācijas vietu, datumu un laiku.  
  3. Pie sava ģimenes ārsta. 

 Uz vakcināciju līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte), potēšanas pase (ja tāda ir), uz vakcināciju vēlams ierasties tādā apģērbā, kas ļauj viegli atbrīvot plecu, savukārt pusaudžiem no 12 līdz 13 gadiem vakcinācijas laikā nepieciešama mātes vai tēva (vai cita likumiskā pārstāvja) klātbūtne, kā arī šādi dokumenti: likumiskajam pārstāvim - pase vai personas apliecība, kā arī apliecinošs dokuments par bērnu (ieraksts par bērnu pasē vai dzimšanas apliecība, vai nepieciešamības gadījumā notariāli apstiprināta pilnvara).  

Atbildes uz iedzīvotāju jautājumiem, par vakcīnām, vakcināciju, tostarp par vakcīnu drošumu, izstrādāšanu, reģistrēšanu, vakcīnas izstrādāšanas ātrumu, informācija par Latvijā pieejamām vakcīnām, potenciālajām blakusparādībām u.c. jautājumiem atrodamas šeit

*Saskaņā ar Imunizācijas valsts padomes pagaidu rekomendāciju (tiklīdz būs zināma jauna un plašāka informācija, šī rekomendācija var tikt mainīta vai precizēta), kas balstīta uz jaunāko datu izvērtējumiem, bērnu un jauniešu vakcināciju rekomendē ar Comirnaty vakcīnu. Vakcīna Spikevax uzrāda augstāku imunogenitāti jeb imūnās sistēmas atbildi, kas šai vecuma grupai varētu būt saistāma ar augstāku risku attīstīties mRNS vakcīnu identificētajai blaknei - miokardītam un perikardītam. 

Lasīt vairāk Nacionālais veselības dienesta vietnē