IVP no 3 mēnešiem uz 6 nedēļām saīsina Covid-19 vakcīnu intervālu bērniem vecuma grupā no 5 līdz 11 gadiem

Uzsākot 5 līdz 11 gadu vecu bērnu vakcināciju pret Covid-19, rekomendētais vakcīnu saņemšanas intervāls bija 3 mēneši. Šobrīd Imunizācijas valsts padome (IVP) rekomendē pirmās un otrās vakcīnas ievades intervālu bērniem samazināt līdz 6 nedēļām.

 

Kopš pasaulē uzsākta 511 gadu vecuma grupas vakcinācija pret Covid-19, ir vakcinēti miljoniem bērnu – ASV vien tie ir gandrīz 10 miljoni. Attiecīgi arī datu par drošību ir daudz vairāk nebija vakcīnas reģistrācijas brīdī. Tāpēc, ņemot vērā aktuālo epidemioloģisko situāciju un vakcīnas drošības un valstu pieredzes datus, varam saīsināt iepriekš rekomendēto 3 mēnešu intervālu līdz 6 nedēļām,” IVP lēmumu pamato padomes vadītāja, profesore, infektoloģe Dace Zavadska. Nepieciešamības gadījumā ir iespējams lemt bērnam otro vakcīnas devu nodrošināt agrāk – pēc 3 nedēļām –, kas nav pretrunā ar reģistrēto vakcinācijas shēmu. “Tāpat joprojām imūnsupresētajiem bērniem rekomendējam 3 devas pirmā deva, pēc 3 nedēļām otrā deva un pēc 4 nedēļām trešā deva,” paskaidro profesore Dace Zavadska.

 

Šīs nedēļas IVP sēdē tika skatīts jautājums arī par balstvakcinācijas nepieciešamību pusaudžiem vecumā no 12 līdz 17 gadiem; IVP to nerekomendē. Dace Zavadska skaidro, ka balstvakcīna pusaudžiem Covid-19 transmisiju neierobežos, turklāt inficējoties no smagas slimības gaitas spēj pasargāt arī divas vakcīnas. “Šobrīd bērni neslimo smagāk, kā tas bija iepriekš, taču ir pieaugusi saslimstība. Pat kopš vasaras jau saņemtās 2 devas noteikti sargā pret nopietnāku saslimšanu arī tagad. Diemžēl ar esošajām vakcīnām vīrusa transmisiju īpaši nevaram ietekmēt, tāpēc balstvakcinācija pusaudžiem no 12 gadiem kopējā sabiedrības ieguvuma dēļ nav jēgpilna,” teic infektoloģe. Tomēr, ja kompetentu ārstu konsīlijs dažādu iemeslu dēļ lemj par balstvakcinācijas nepieciešamību pusaudzim, to var saņemt.

 

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) 12–17 gadu vecuma grupai pagaidām nav apstiprinājusi balstvakcīnu, savukārt jautājumu par balstvakcināciju pusaudžiem no 16 gadiem EZA plāno skatīt nākamnedēļ. Ja tiks iegūti EZA atzinumi, jaunieši no 16 gadu vecuma varēs saņemt balstvakcīnu atbilstoši šiem atzinumiem.

 

Ar Imunizācijas valsts padomes sēžu protokoliem ir iespējams iepazīties Veselības ministrijas mājaslapā šeit.

 

Par Imunizācijas valsts padomi

Imunizācijas valsts padome (IVP; starptautiski: National Immunization Technical Advisory

Group (NITAG)) ir neatkarīga, zinātniska, konsultatīva padome, kuras sastāvā ir

daudzdisciplināri jomas eksperti valstī. IVP ir atbildīga par neatkarīgu, uz jaunākajiem

pieejamajiem pierādījumiem balstītu, pamatotu padomu sniegšanu atbildīgajām veselības

nozares institūcijām jautājumos, kas saistīti ar imunizāciju un vakcīnām.

Lasīt vairāk Slimību profilakses un kontroles centra vietnē