Institūts “BIOR” pēta, vai grūtniecības laikā sievietēm papildus jāuzņem D vitamīns un dzelzs

Valsts zinātniskais institūts “BIOR” pēc Veselības ministrijas pasūtījuma veic vēl nebijušu pētījumu Latvijā par D vitamīna un dzelzs deficītu grūtniecēm otrajā trimestrī.

D vitamīns un dzelzs ir būtiski svarīgi elementi veiksmīgai grūtniecības norisei un mazuļa attīstībai. “BIOR” vadošie pētnieki vēlas noskaidrot Latvijas grūtnieču D vitamīna un dzelzs deficīta līmeni un to ietekmējošos faktorus.

Lai iegūtu objektīvus datus, pētījuma aktīvā fāze un datu vākšana notiek tieši rudens un ziemas periodā, kad Latvijas platuma grādos saule spīd reti un nelabprāt uzturamies ārā, svaigā gaisā. Pētījums sniegs būtisku ieguldījumu sabiedrības veselības uzlabošanā.

Pētījums tiek veikts sadarbībā ar ginekologiem un dzemdību speciālistiem un tā laikā grūtniecēm bez maksas tiek veikta asins aina, nosakot  D vitamīnu, feritīnu un citus svarīgus rādītājus.

Katrai pētījuma dalībniecei un grūtniecības procesu uzraugošajam ginekologam ir iespēja saņemt asins analīžu rezultātus. Galvenais priekšnosacījums dalībai pētījumā – pēdējo sešu mēnešu laikā nav lietoti dzelzs preparāti terapeitiskās devās, savukārt pati dalība pētījumā iespējama grūtniecības otrajā trimestrī. Pētījuma dalībnieču izlase tiek veidota sadarbībā ar ginekologiem, dzemdību speciālistiem visā Latvijas teritorijā. 

Kā uzsver pētnieki, Covid-19 apstākļos pētījuma plānošana un organizēšana ir sarežģītāka, nākas saskarties ar jauniem izaicinājumiem, tāpēc Veselības ministrija un pētījuma īstenotājs ir pateicīgi visiem ginekologiem, kuri ir bijuši atsaucīgi un iesaistās pētījumā, informējot un uzrunājot grūtnieces dalībai pētījumā. D vitamīns ir svarīgs un nepieciešams mazuļa balsta un kustību aparāta, galvas smadzeņu un imūnās sistēmas attīstībai. Grūtniecības laikā sievietei pazemināts D vitamīna daudzums var tikt saistīts ar gestācijas diabēta, preeklampsijas, priekšlaicīgu dzemdību un paaugstinātas bakteriālās vaginozes risku.

Savukārt nepietiekams dzelzs daudzums var samazināt hemoglobīna veidošanos, kas tālāk veicina imunitātes pazemināšanos un infekciju riska paaugstināšanos, pazeminātas darba spējas un paaugstinātu mātes mirstības risku.

Šobrīd pētījumā piedalās ginekologi no Rīgas, Ogres, Siguldas, Jūrmalas, Ludzas, Preiļiem, Balviem, Ilūkstes, Viļakas, Daugavpils, Valmieras, Gulbenes, Aizkraukles, Talsiem, Liepājas, Dobeles, Ventspils, Jelgavas.

Aicinām potenciālās pētījuma dalībnieces būt atsaucīgām, kad viņu ārsts aicina iesaistīties pētījumā. Savukārt ginekologi, kas vēlas iesaistīties,  aicināti sazināties, rakstot uz petijums@bior.lv vai zvanot pa tālruni 26393132. Pētījumā iespējams iesaistīties visā datu vākšanas laikā – līdz 2022. gada aprīlim.

 

Pētījums tiek īstenots ESF projekta „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (Identifikācijas Nr.9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.

 

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē