Imunizācijas valsts padome atbalsta bērnu vakcināciju pret Covid-19 un atbild uz biežākajiem jautājumiem

Imunizācijas valsts padome (IVP) kopumā atbalsta bērnu vakcināciju pret Covid-19 vecuma grupā no 5-11 gadiem, taču atkārtoti uzsver, ka joprojām būtiskākā ir senioru un riska grupu vakcinēšana. Šīs grupas ir prioritāte gan primārajā, gan balstvakcinācijā,” pēc kārtējās IVP sēdes informē tās vadītāja, profesore Dace Zavadska.  IVP sniedz atbildes uz biežākajiem jautājumiem par bērnu vakcināciju.

Ņemot vērā pašreiz pieejamo zinātnisko un uz pierādījumiem balstīto informāciju, IVP kopumā atbalsta bērnu vecumā no 5-11 gadiem vakcināciju pret Covid-19, taču pašlaik īpaši to rekomendē uzsākt visiem tiem bērniem, kuri ietilpst kādā no riska grupām nopietnai Covid-19 gaitai. Tie, piemēram, ir bērni ar onkoloģiskām saslimšanām, aptaukošanos, cukura diabētu, kardiovaskulārām fona saslimšanām un citām hroniskām orgānu slimībām.

Kā zināms, Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ir reģistrējusi Pfizer-BioNTech Covid-19 vakcīnu lietošanai bērniem vecumā no 5 līdz 11 gadiem. Tas veikts, pamatojoties uz izvērtējumu no pētījuma datiem, kur šajā populācijā ieguvumi no Covid-19 vakcinācijas pārsniedz risku. Pētījumā piedalījušies 3082 bērni.

Kad vakcīnas varētu būt pieejamas bērniem Latvijā?

Prognozējams, ka bērnu devas vakcīnas Latvijā varētu būt pieejamas decembra beigās, līdz ar to decembra beigās/janvāra sākumā būtu iespējams uzsākt vakcināciju ar pirmo devu, kas jau būtu pietiekami primārās imūnās atbildes iniciācijai. Otro devu IVP rekomendē bērniem saņemt 3 mēnešus pēc pirmās devas. Augstas imūnsupresijas bērniem primārās vakcinācijas kursa pabeigšanai nepieciešamas 3 devas.

Vai vakcinācija bērnus pasargās no omikrona paveida?

IVP speciālisti norāda: tā kā šobrīd ir nepilnīga informācija par jauno Covid-19 omikrona paveidu, sākotnēji rekomendējams bērniem veikt vienu vakcīnas devu, savukārt otrās devas saņemšanai noteikt garāku intervālu (optimāli 3 mēneši).

Pēc trīs mēnešiem jau būs pieejama detalizētāka informācija par Covid-19 omikrona paveidu, kā arī tam pielāgotas vakcīnas, ko, iespējams, jau varēs izmantot kā otro devu bērniem. Bet, ja kādu iemeslu dēļ bērnam jau tuvākajā laikā ir nepieciešams saņemt arī otro devu, tas ir pieļaujams, saskaņā ar vakcīnas reģistrācijā noteikto informāciju,” skaidro profesors, IVP loceklis Uga Dumpis. 

Tātad, gadījumā, ja būs nepieciešamība vai jau būs uzsākta vakcīnas ar SARS CoV-2 vīrusa variantiem pielāgotu sastāvu ražošana, tad otrā deva bērniem būs rekomendēta ar pielāgoto vakcīnu. Savukārt, ja vakcīnu sastāvu nebūs nepieciešams mainīt, tad tiks noteikts intervāls otrai devai ar jau reģistrēto vakcīnu.

Kā bērnu vakcīnas deva atšķiras no pieaugušo vakcīnas?

Bērniem jāsaņem vecumam atbilstoša vakcīnas forma, neatkarīgi no to lieluma vai svara. Bērniem tā ir trīs reizes mazāka nekā pieaugušajiem un fasēta speciālos flakonos (ar oranžu vāciņu), lai izvairītos no riska kļūdīties un bērnam iedot lielāku devu nekā paredzēts. Tāpēc IVP iebilst pret pieaugušo devas formas izmantošanu bērniem, paņemot no tās vajadzīgo ievadāmo tilpumu,” uzsver profesore Dace Zavadska.

Deva jābalsta uz bērna vecumu vakcinācijas dienā:

  • Ja bērns pirmo devu saņem 11 gadu vecumā, bet otro 12 gadu vecumā, tad abām vakcīnas devām ir jābūt “bērnu” devai, tas ir, 10 μg (oranžs vāciņš);
  • Ja bērns vecumā no 5 līdz 11 gadiem kā pirmo devu netīši saņem 30 μg (pusaudžu/pieaugušo) devu, tad otrajai devai jāsaņem viena vecumam atbilstoša 10 μg deva ne ātrāk kā pēc 21 dienas vai ar intervālu 3 mēneši, kā to šobrīd rekomendē IVP, un jāuzskata, ka primārā vakcinācija ir pabeigta,
  • Ja bērns vecumā no 5 līdz 11 gadiem kā otro devu netīši saņem 30 μg (pusaudžu/pieaugušo) devu, tad arī jāuzskata, ka viņam ir pabeigta primārā imunizācija.

Vai arī bērniem vakcinācijai ir prioritārās grupas?

Covid-19 primāro vakcināciju ar reģistrēto vakcīnu var saņemt ikviens bērns, kurš ir 5 gadus vecs un vecāks, taču īpaši tā rekomendēta ir bērniem ar jau pamatā esošiem veselības traucējumiem, piemēram, onkoloģisku saslimšanu, kardiovaskulāru un nieru hronisku saslimšanu, virssvaru un citām veselības problēmām. Bērni, kam ir minētās un citas veselības problēmas, tāpat kā pieaugušie ir riska grupa, un attiecīgajā vecuma grupā reģistrēta vakcīna var palīdzēt novērst saslimšanu un būtiski samazināt iespējamu smagu Covid-19 slimības gaitu.

Vai bērnam var pietikt ar vienu vakcīnas devu, ja bērns Covid-19 ir pārslimojis?

Jā, tāpat kā pieaugušiem, arī bērniem darbojas šāds mehānisms – ja jebkad agrāk ir notikusi inficēšanās ar Covid-19 un ir bijis pozitīvs vīrusa tests, tad šī informācija ir saglabāta arī Nacionālās veselības dienestā, un pēc vienas vakcīnas devas saņemšanas arī bērnam ģenerēsies derīgs sertifikāts. Jo medicīniski bērniem ar iepriekš izslimotu Covid-19 viena deva ir pietiekoša pilnvērtīgai aizsardzībai,” skaidro IVP vadītāja profesore Dace Zavadska.

Kādas ir sagaidāmās vakcīnas blaknes bērniem?

Sagaidāmās vakcinācijas reakcijas bērnam ir ļoti līdzīgas kā pusaudžu vai pieaugušo vidū, un kādas tās ir norādītas vakcīnas lietošanas instrukcijā. Tātad, tā var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra, reakcija vakcīnas injekcijas vietā, drebuļi, nogurums. Paredzams, ka blakusparādības izzudīs dažu dienu laikā. Jāpiebilst, ka līdzīgas šādas vakcīnu izraisītas reakcijas novērojamas arī citu vakcīnu lietošanas gadījumā.

Pusaudžiem pie vakcinācijas kā rets risks ir minēts miokardīts un perikardīts, taču klīniskajā pētījumā netika ziņots par miokardīta vai perikardīta gadījumiem bērniem vecumā no 5 līdz 11 gadiem (n = 3,082). Jāatzīmē, ka pētījumā iekļauto dalībnieku skaits bija nepietiekošs, lai varētu novērtēt miokardītu risku.

Vai Covid-19 vakcīnu var saņemt vienlaikus ar citām vakcīnām?

Jā, Covid-19 vakcīnas gan bērnu, gan pieaugušo vecumā var ievadīt vienlaicīgi ar citām vakcīnām tajā pašā dienā vai jebkādā intervālā pirms un pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas.

Vai bērns jāvakcinē, ja ir aizdomas par pārslimotu Covid-19?

Seroloģiskās pārbaudes jeb antivielu noteikšana, lai novērtētu iepriekš jau iespējami notikušu inficēšanos ar SARS CoV-2, nav nepieciešamas, lai pieņemtu lēmumus par primārās vakcinācijas uzsākšanu – vakcinācija ir veicama, neraugoties uz antivielu rādītājiem.

IVP 76. sēdes protokols pilnā versijā lasāms Veselības ministrijas tīmekļa vietnē www.vm.gov.lv

Par Imunizācijas valsts padomi

Imunizācijas valsts padome (IVP; starptautiski: National Immunization Technical Advisory group (NITAG)) ir neatkarīga, zinātniska, konsultatīva padome, kuras sastāvā ir daudzdisciplināri jomas eksperti valstī. IVP ir atbildīga par neatkarīgu, uz jaunākajiem pieejamajiem pierādījumiem balstītu, pamatotu padomu sniegšanu atbildīgajām veselības nozares institūcijām jautājumos, kas saistīti ar imunizāciju un vakcīnām.

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē