Imunizācijas nedēļā SPKC atgādina par vakcinācijas nozīmi

No 24. līdz 30. aprīlim tiek atzīmēta Pasaules imunizācijas nedēļa, kuras mērķis ir aktualizēt vakcināciju un uzsvērt tās nozīmi slimību profilaksē. Par šī gada tēmu Pasaules veselības organizācija noteikusi  “Ilgu mūžu visiem” (Long Life for All), lai veicinātu vakcinācijas aptveri un aizsargātu visu vecuma grupu cilvēkus pret vakcīnregulējamām infekcijas slimībām.

Infekcijas slimību specifiskā profilakse jeb vakcinācija ir droša metode, lai pasargātu pieaugušos un bērnus, jo īpaši zīdaiņus, no saslimšanas ar dzīvībai un veselībai bīstamām infekcijas slimībām. Latvijas vakcinācijas kalendārs ir līdzīgs citu Eiropas valstu vakcinācijas kalendāriem, to regulē LR Ministru kabineta 2000. gada 26. septembra noteikumi Nr. 330 “Vakcinācijas noteikumi”. Lai gan ģimenes ārsts seko līdzi, kad bērnam ir jāsaņem vakcīnas, arī pašiem vecākiem ir aktīvi jāseko līdzi vakcinācijas kalendāram un vest bērnu uz vakcināciju pie ģimenes ārsta.

Arī pieaugušajiem ieteicams ik pa laikam pārskatīt savu potēšanas pasi, lai pārliecinātos vai nav nepieciešams saņemt balstvakcīnu (piemēram, balstvakcināciju pret difteriju un stingumkrampjiem , kas veicama ik pēc 10 gadiem).

Pasaules imunizācijas nedēļas ietvaros Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) vēlas atgādināt arī par to, ka šogad atsevišķām iedzīvotāju grupām Latvijā papildus ir pieejama valsts apmaksāta vakcinācija pret noteiktām infekcijas slimībām:

  • valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu var saņemt ikviens iedzīvotājs;
  • valsts apmaksātu vakcināciju pret garo klepu no 2022. gada var saņemt arī 14 gadus veci jaunieši un grūtnieces;
  • valsts apmaksātu vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusa (CPV) infekciju no 2022. gadā var saņemt arī 12 gadus veci zēni;
  • valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu pieejama bērniem no 1 līdz 17 (ieskaitot)gadu vecumam, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā. Teritoriju saraksts valsts apmaksātās bērnu vakcinācijas pret ērču encefalītu veikšanai 2022. gadā pieejams šeit.

Lai informētu sabiedrību par vakcināciju pret garo klepu pusaudžiem un grūtniecēm, SPKC 13. aprīlī organizēja tiešsaistes diskusiju ar ekspertiem. Diskusiju iespējams noskatīties šeit.

Lai informētu sabiedrību par vakcināciju pret CPV pusaudžiem, SPKC 26. aprīlī organizēs tiešsaistes diskusiju ar ekspertiem. Diskusiju būs iespējams noskatīties SPKC Facebook lapā.

Plašāku informāciju par infekcijas slimībām, to profilaksi, tai skaitā vakcināciju, iedzīvotāji var meklēt arī SPKC mājaslapā vai vaicāt savam ārstam.

SPKC izstrādātie informatīvie materiāli par infekcijas slimībām, to profilaksi, t. sk. vakcināciju:

SPKC mājaslapā pieejami arī citi informatīvie materiāli.

Lasīt vairāk Slimību profilakses un kontroles centra vietnē