Ģimenes ārstam atvaļinājuma gadījumā jānodrošina, ka pacientam palīdzību sniedz cits ģimenes ārsts
Nacionālais veselības dienests (NVD) informē par medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām ģimenes ārstu vasaras atvaļinājumu laikā, kā arī atgādina par iespējām saņemt ārsta padomu, e-recepti un e-darbnespējas lapu, ja akūta saslimšana vai trauma pārsteigusi ārpus ģimenes ārsta darba laika un vajadzīga tūlītēja palīdzība.
Ja ģimenes ārsts devies atvaļinājumā – palīdzību sniedz cits ģimenes ārsts
Kad ģimenes ārsts dodas atvaļinājumā un viņa prombūtne ir ilgāka par piecām dienām, bet nepārsniedz divus mēnešus, ģimenes ārsts informē NVD par savas prombūtnes laiku un aizvietotāju - citu ģimenes ārstu, kurš piekritis konsultēt un sniegt prombūtnē esošā kolēģa pacientiem nepieciešamo medicīnisko palīdzību.
Informācijai par ārstu, kurš aizvieto prombūtnē esošo kolēģi, jābūt pieejamai ģimenes ārsta praksē pacientiem redzamā un pieejamā vietā. Piemēram, izvietotai uz prakses durvīm vai ziņojuma dēļa, norādot informāciju par aizvietotāja ārsta vārdu, uzvārdu, pieņemšanas laiku, vietu un tālruni. Dodoties pie ārsta, kurš aizvieto, tā pat kā pie sava ģimenes ārsta ir jāveic pacienta līdzmaksājums – cilvēkiem līdz 65 gadu vecumam 2 eiro un no 65 gadu vecuma – 1 eiro.
NVD aicina ziņot, ja informācija praksē nav pieejama vai ģimenes ārsts devies atvaļinājumā, nenosakot aizvietotāju, un pacientiem tiek ierobežota iespēja saņemt vajadzīgo palīdzību, zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 8000 1234 vai rakstot e-pastu nvd@vmnvd.gov.lv.
Šāda kārtība noteikta ikvienam ģimenes ārstam, kurš atrodas līgumattiecībās ar NVD. Par kolēģu aizvietošanu sākot ar šā gada 1. februāri atvaļinājuma, slimības u.c. gadījumā viena ģimenes ārsta prakse saņem valsts finansējumu vidēji 4 737, 66 eiro gadā. Šim mērķim šogad ir paredzēti vairāk nekā 5 miljoni eiro.
Kur vēl var vērsties pēc medicīniskās palīdzības
Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66016001 – medicīniski padomi vienkāršas saslimšanas vai hroniskas slimības paasinājuma gadījumā brīvdienās un svētku dienās visu diennakti. Ieteicams sazināties arī gadījumos, kad ir šaubas, par klātienes vizītes pie ārsta nepieciešamību steidzamā kārtā vai arī to var saņemt pēc brīvdienām, vēršoties ģimenes ārsta praksē.
Dežūrārsti – sniedz tādu pat palīdzību kā ģimenes ārsts Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās ārpus ģimenes ārstu darba laika. Dežūrārstu darba grafiks un pakalpojuma sniegšanas vietas pieejamas NVD tīmekļvietnē www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Kur saņemt medicīnisko palīdzību?”
Steidzamās medicīniskās palīdzības punkti – palīdzību sniedz traumu (apdegumu, mežģījumu, lūzumu u.c.) vai pēkšņas saslimšanas gadījumā.
Slimnīcu uzņemšanas nodaļas – palīdzību sniedz neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta veselība vai dzīvība. Svarīgi! Ja iespējams pirms došanās sazināties ar slimnīcu pa telefonu un noskaidrot iespējas saņemt palīdzību atbilstoši veselības stāvoklim. Piemēram, ir slimnīcu uzņemšanas nodaļas, kurās var vērsties, ja ir aizdomas par kaula lūzumu vai nepieciešama brūces šūšana, savukārt citās var saņemt arī specifiskāku palīdzību, piemēram, ja gūti ķermeņa apdegumi. Jāņem vērā, ka slimnīcu uzņemšanas nodaļās netiek sniegta valsts apmaksāta medicīniskā palīdzība gadījumos, kas nav neatliekami un kuros bijusi nepieciešama plānveida palīdzības saņemšana.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests 113 – dzīvībai kritiskā situācijā. Piemēram, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja ir dzīvībai bīstama asiņošana, gūta smaga trauma (ceļu satiksmes negadījums, elektrotrauma, ugunsgrēks, u.c.), ir pēkšņas sāpes krūtīs, kas var liecināt par infarktu, vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu, vai jebkurā citā situācijā, kad palīdzības saņemšanā izšķirošas ir minūtes.
Visa informācija par ārstniecības iestādēm, kur var saņemt valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību, pieejama NVD tīmekļvietnē www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Kur saņemt medicīnisko palīdzību?”.
Lasīt vairāk Nacionālais veselības dienesta vietnē