Gatavojas pacientu skaita ar Covid-19 pieaugumam slimnīcās

Piektdien, 14.janvārī, norisinājās Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sēde, kurā apsprieda epidemioloģisko situāciju un prognozes tās attīstībai, kā arī lēma par turpmākajiem pasākumiem, gatavojoties pacientu skaita ar Covid-19 pieaugumam slimnīcās.

Saslimstības ar Covid-19 dati liecina, ka jaunatklāto gadījumu skaits pēdējo 7 dienu laikā palielinājies par 62%, savukārt slimnīcā ievietoto pacientu skaits ar Covid-19 minētajā laika periodā ir nedaudz samazinājies – par 13,7%. Pēdējās 4 dienās jaunatklāto Covid-19 pacientu skaits bijis virs 2000 katru dienu, savukārt prognozes liecina, ka nākamajā nedēļā jaunatklāto gadījumu skaits varētu pieaugt līdz 3300 – 3600 gadījumiem dienā. Saglabājoties līdzšinējai situācijai, kad slimnīcā nokļūst aptuveni 7-9% no pacientiem, kuri slimo ar Covid-19, var prognozēt, ka februāra pirmajā nedēļā vidēji varētu tikt reģistrēti 1900 jauni stacionēšanas gadījumi nedēļas laikā (salīdzinājumam šobrīd 435).

Kā liecina NMPD dati par situāciju slimnīcās, šobrīd atvērto Covid-19 gultu noslodze ir salīdzinoši neliela – 50% apmērā, vienlaikus ir vērojama atšķirība starp dažādām slimnīcām.

Ņemot vērā aktuālo epidemioloģisko situāciju un prognozes, kā arī gultu noslodzes rādītājus, VOMK lēma, ka pacientus, kuriem Covid-19 ārstēšana nepieciešama slimnīcas apstākļos (Covid-19 kā pamatdiagnoze) stacionēs slimnīcās, kurās ir Covid-19 nodaļas. Savukārt pacienti ar cita profila pamatdiagnozi un Covid-19 kā papildus saslimšanu tiks stacionēti atbilstoši hospitalizācijas kārtībai. Tāpat Covid-19 infekcijas uzliesmojuma gadījumā slimnīcā, pacienti ar Covid-19 apstiprinātu diagnozi netiks pārvesti uz citu slimnīcu, ja vien tas nav nepieciešams atbilstoši pacienta veselības stāvoklim.

VOMK arī lēma, ka situācijās, kad izvērsto gultu Covid-19 pacientu ārstēšanai noslodze pārsniedz 80%, reģionālajām slimnīcām sadarbības teritorijas ietvaros jāpārprofilē papildu gultas Covid-19 pacientu ārstēšanai.

Papildus VOMK tika diskutēti jautājumi par slimnīcu darba nepārtrauktības nodrošinājumu lielas personāla saslimstības gadījumā, kā arī iespējamie risinājumi slimnīcu uzņemšanas nodaļu caurlaidībai, palielinoties pacientu plūsmai uz stacionāriem.

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē