Galīgais iespējamo divu Omikrona gadījumu apstiprinājums vēl gaidāms

Šodien Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) saņēma informāciju no E. Gulbja laboratorijas par diviem paraugiem, kuros konstatētas vairākas mutācijas, kas atbilst SARS-CoV-2 vīruss Omikrona paveidam, tomēr galīgo apstiprinājumu sniegs RAKUS Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija, kad paraugi būs laboratoriski nosekvencēti.

SPKC šorīt uzsāka epidemioloģisko izmeklēšanu saistībā ar minētajiem diviem gadījumiem. Noskaidrots, ka tie ir divi cilvēki vecuma grupā 30-49 gadi, kuri 4. decembrī atgriezās Latvijā no liela starptautiska pasākuma Halmstadē (Zviedrijā) ar reisu Kopenhāgena-Rīga, (AIRBaltic, reisa Nr.BT132) un lidostā nodeva testu. Līdzīgi kā citkārt SPKC ir pieprasījuši lidmašīnas reisa pasažieru sarakstus, lai noteiktu tuvās kontaktpersonas. Vienlaikus SPKC aicina arī citus reisa pasažierus rūpīgi sekot līdzi pašsajūtai un veselības stāvoklim. Epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās, nosakot kontaktpersonas un rekomendējot stingri ievērot mājas karantīnu. 

! SPKC aicina pasažierus, kas 4.decembrī atgriezās Latvijā ar reisu Kopenhāgena-Rīga, (AIRBaltic, reisa Nr.BT132), novērot veselību un 7. dienā veikt laboratorisko testu.

Par diviem iespējamajiem Omikrona varianta gadījumiem, kuri saistīti ar lielu starptautisko pasākumu Zviedrijā, caur "Agrīnās brīdināšanas un reaģēšanas sistēmu (EWRS)* SPKC ir informējis ES dalībvalstis, ECDC un PVO. 

Saskaņā ar Eiropas slimību profilakses un kontroles centra datiem par SARS-CoV-2 vīrusa Omikrona variantu ziņojušas 17 Eiropas Savienības valstis: Austrija (11), Beļģija (9), Čehija (1), Dānija (18), Somija (7), Francija (16), Vācija(15), Grieķija (1), Islande (7), Īrija (1), Itālija (9), Nīderlande (18), Norvēģija (19), Portugāle (34), Rumānija(2), Spānija(7), Zviedrija (7). 

Lielākajai daļai apstiprināto gadījumu ir bijuši ceļojumi uz Āfrikas valstīm, daži veikuši lidojumus ar pārsēšanos citās vietās starp Āfriku un Eiropu. Dažās ES/EEZ valstīs (Beļģija, Vācija, Spānija) atklāja gadījumus bez epidemioloģiskās saiknes ar riska teritorijām, tas norāda, ka šajās valstīs varētu turpināties neatklāta izplatīšanās sabiedrībā. Somija ziņoja par gadījumiem, kas saistīti ar ceļošanu uz Zviedriju.

 

* https://ec.europa.eu/health/security/surveillance_early-warning_lv

Lasīt vairāk Slimību profilakses un kontroles centra vietnē