Dānijas prezidentūra ES Padomē: veselības ministri vienojas par kopīgām prioritātēm – zāļu pieejamība, noturība, sadarbība
Gatavojoties Dānijas prezidentūrai Eiropas Savienības (ES) Padomē, Dānijas, Somijas Vācijas, Zviedrijas un Baltijas valstu veselības ministri bija vienisprātis, ka ES veselības sistēmas noturība ir galvenā prioritāte. Kopenhāgenā notiekošajā Ziemeļvalstu-Baltijas veselības samitā veselības ministrs Hosams Abu Meri aicināja kolēģus definēt veselību kā būtisku reģiona drošības sastāvdaļu un rīkoties izlēmīgi un drosmīgi - steidzami jāpieņem ES kritiski svarīgo zāļu regula, kā arī jāvienojas par kopīgiem zāļu iepirkumiem.
Pašreizējos ģeopolitiskos apstākļos Eiropas Savienības dalībvalstu solidaritāte ir izšķiroša kopējai veselības sistēmas noturībai. Mazās valstis vienmēr būs sarežģītākā situācijā mazāka tirgus dēļ, tāpēc lielo dalībvalstu atbalsts ir ļoti svarīgs. Jo sevišķi tas attiecas uz zāļu, tostarp inovatīvo medikamentu, pieejamību - mums ir jāvienojas par kopīgiem zāļu iepirkumiem. Tāpat nepieciešams vienots un solidārs regulējums tam, cik ilgi kritiskās zāles uzglabājamas rezervē, lai tās nenonāktu tikai dažu valstu noliktavās un būtu pieejamas pacientiem visā Eiropas Savienībā," samitā pārrunāto komentē veselības ministrs.
Vizītes ietvaros H.Abu Meri tikās arī ar Pasaules veselības organizācijas (PVO) Eiropas Reģionālo direktoru Hansu Klūgi (Hans Kluge). Puses pārrunāja Latvijas un PVO sadarbību pašreizējos organizācijai finansiāli sarežģītajos apstākļos. Ministrs apliecināja Latvijas atbalstu PVO un uzsvēra, ka organizācijas sniegtā ekspertīze ir būtiska, lai pieņemtu datos balstītus, pārdomātus un ilgtspējīgus veselības politikas lēmumus. Tāpat H.Abu Meri akcentēja, cik svarīgi ir nodrošināt PVO Eiropas reģiona biroja darbības turpinājumu Rīgā, uzsverot tā nozīmi gan Latvijai, gan reģionam.
Ministrs viesojās Dānijas Vēža izpētes institūtā un tikās ar institūta vadītāju. Dānijas Vēža institūts ir veiksmīgs piemērs sabiedrības, pētniecības un politikas veidotāju sadarbībai, lai nodrošinātu vienotu pieeju vēža ārstēšanai visā valstī, iekļaujot vēža profilaksi, agrīnu diagnostiku un personalizētu ārstēšanu.
H.Abu Meri apmeklēja arī Dānijas Valsts seruma institūtu. Sarunā ar institūta vadītāju, puses pārrunāja to, cik nozīmīgas ir augsti attīstītas biobanku sistēmas. Tajās uzkrātie un analizētie bioloģiskie paraugi ļauj izstrādāt personalizētus ārstēšanas risinājumus, agrīni atklāt slimības un efektīvāk reaģēt uz sabiedrības veselības apdraudējumiem. Dānijas pieredze rāda, kā centralizēta, uz datiem balstīta pieeja var būt izšķiroša gan vēža ārstēšanā, gan infekcijas slimību kontrolē.
Kā ziņots iepriekš, Dānija savas prezidentūras laikā iecerējusi īpašu uzmanību pievērst Eiropas veselības aprūpes sistēmu noturībai, piekļuvei kritiski svarīgām zālēm un inovatīvām ārstēšanas metodēm. Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, kas var ietekmēt pakalpojumu sniegšanu, uzsvērta nepieciešamība pēc ciešākas sadarbības starp ES dalībvalstīm, lai nodrošinātu ilgtspējīgas zāļu piegādes ķēdes un kvalitatīvus veselības aprūpes pakalpojumus pacientiem visā Eiropā. Dānija izceļ šī samita nozīmi kā iespēju stiprināt reģionālo partnerību un dalīties pieredzē ar tuvākajiem kaimiņiem un sabiedrotajiem.
Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē