Covid-19 testēšanu pirms ambulatoriem pakalpojumiem turpinās pilotprojektu veidā

Lai turpinātu izvērtēt iespējas mazināt epidemioloģiskos riskus ambulatorajās ārstniecības iestādēs un nodrošināt agrīnu Covid-19 inficēto atklāšanu, plānots turpināt pilotprojektu veidā īstenot efektīvākās Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanas metodes – testēšanu, apmeklētāju ķermeņa temperatūras mērīšanu, respiratoru lietošanu.

Pilotprojekta veidā ārstniecības pakalpojumu saņēmējus ar valsts apmaksātiem antigēna testiem pārbaudīs tie ambulatoro pakalpojumu sniedzēji, kuri izteikuši šādu vēlmi, savukārt apmeklētāju ķermeņa temperatūras mērīšana un respiratoru izsniegšana tiks īstenota Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā, Aizkraukles medicīnas centrā un Veselības centru apvienībā.

Šādā veidā Veselības ministrija (VM) plāno atrast efektīvāko metodi Covid-19 izplatības ierobežošanai ārstniecības pakalpojumu saņemšanas vietās. Īpaši svarīgi tas ir šobrīd, kad veselības aprūpes sistēma piedzīvo ļoti smagu krīzi.

Jau vēstīts, ka no 27.septembra līdz 1.oktobrim Veselības centru apvienības poliklīnikā “Pļavnieki” tika īstenots Veselības ministrijas un Veselības centru apvienības kopīgs pilotprojekts, kura laikā ārstniecības iestādes apmeklētājiem bez maksas tiks veikti ātrie antigēnu testi. Rezultāts nebija iepriecinošs, jo 4-5% apmeklētājiem tests bija pozitīvs.

Ātros antigēnu testus šobrīd izmanto arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests. Ja pacientam Covid-19 tests ir pozitīvs, tad, ievērojot epidemioloģisko drošību, pacientu novirza pa atsevišķu ieeju uz izolācijas telpu.

Vienlaikus VM atgādina, ka joprojām ir spēkā norma, ka Covid-19 testēšana pirms ārstniecības pakalpojuma saņemšanas veicama tikai tad, ja tas paredzēts Slimību profilakses un kontroles centra noteiktajā algoritmā.

Tāpat iedzīvotāji, kuriem parādījušies slimības simptomi (akūtas elpceļu infekcijas pazīmes, paaugstināta temperatūra, ožas traucējumi, garšas izjūtas zudums u.c.), iepriekš piesakoties, Covid-19 testu var veikt bez ārsta nosūtījuma sev tuvākajā analīžu nodošanas vietā. Informāciju par katru no tām iespējams atrast interaktīvā kartē: "COVID-19 analīžu nodošanas vietas Latvijā".  Ja ir saslimšanas simptomi un līdz Covid-19 testēšanai ir jāgaida, VM aicina palikt mājās un ierobežot kontaktus ar citiem, neiet uz sabiedriskām vietām, neapmeklē pasākumus. Ja iespējams, uz testu jādodas ar personīgo auto, jālieto sejas maska. Ja nepieciešama darbnespējas lapa, tad ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu.

Iedzīvotāji ar pozitīvu Covid-19 testu un kontaktpersonas, nepieciešamības gadījumā var saņemt arī ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus konkrētās ārstniecības iestādēs. Pakalpojumi pieejami tiem, kuru veselības stāvoklis nepieļauj gaidīt pakalpojumu saņemšanu pēc atveseļošanās, kā arī Covid-19 slimības gaitas uzraudzībai. Lai saņemtu ambulatoro pakalpojumu, jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, izņemot gadījumus, ja nepieciešama tiešās pieejamības speciālista konsultācija. Plašāk informācija par pakalpojumu saņemšanu un nosacījumiem, kas jāievēro pirms pakalpojuma saņemšanas Nacionālā veselības dienesta mājas lapā.

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē