Ārstu konsīliji līdz šim pieņēmuši lēmumu atlikt personas vakcināciju pret Covid-19 tikai atsevišķos gadījumos

23. novembrī, norisinājās ģimenes ārstu, klīnisko universitātes slimnīcu speciālistu un iesaistīto institūciju speciālistu tikšanās, lai pārrunātu sadarbību iedzīvotāju vakcinācijā pret Covid-19. Jau ziņots, ka ģimenes ārsts, izvērtējot cilvēka veselības stāvokli un blakusslimības, var nosūtīt viņu pirms vakcinācijas veikšanas pie ārsta speciālista papildu izvērtējumam vai uz ārstu konsīliju. Vienlaikus līdzšinējā pieredze liecina, ka absolūtajā vairumā gadījumu personām nav bijušas kontrindikācijas vakcinācijas veikšanai. Ārstu konsīliji pieņēmuši lēmumu par vakcinācijas atlikšanu tikai atsevišķos gadījumos, pārējos gadījumos cilvēki varēja vakcināciju veikt bez kavēšanās.

Klīnisko universitātes slimnīcu speciālisti uzsvēra, ka personas, kurām dzīves laikā ir bijušas alerģiskas reakcijas, piemēram, pret kādiem pārtikas produktiem, atsevišķiem medikamentiem, vides alergēniem vai insektu kodumiem vakcinācija būtu veicama vispārējā kārtībā ar rutīnas novērošanu – 15 minūtes pēc vakcinācijas. Šādos gadījumos pirms vakcinācijas nav nepieciešama papildus alergologa konsultācijas un padziļinātas alergēnu testēšanas, jo pacienti pieder zema riska grupai.

Personas, kurām dzīves laikā ir bijušas alerģiskas reakcijas, kas izraisījušas anafilaksi no pārtikas, atsevišķiem medikamentiem vai pēc citas vakcīnas vai medikamentu ievades, pieder vidēja riska grupai. Šādos gadījumos papildus alergologa konsultācija nav nepieciešama, bet vakcinācija veicama ar piesardzību – paredzot ilgāku novērošanas laiku – 30-60 minūtes pēc vakcinācijas.

Savukārt personām, kurām bijusi alerģiska reakcija pēc pirmās vakcīnas devas ievades, dzīves laikā bijusi alerģiska reakcija pret citiem injicējamiem medikamentiem vai pret neidentificētiem medikamentiem, pieder augsta riska grupai un pirms vakcinācijas būtu nepieciešama alergologa konsultācija un padziļināta testēšana. Šādā gadījumā vakcinācija būtu veicama pēc alergologa slēdziena un rekomendāciju saņemšanas.

Klīnisko universitātes slimnīcu prakse liecina, ka vairumā gadījumu personām, kuras nosūtītas uz konsīliju izvērtēt vakcinācijas iespējamību, kontrindikāciju vakcinēties nav. Tie ir salīdzinoši reti gadījumi, kad konsīlijs lēmis par nepieciešamību vakcināciju atlikt (Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā no 166 konsīlijiem 1 gadījumā pieņemts lēmums atlikt vakcināciju; Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā no 90 konsīlijiem 7 gadījumos pieņemts lēmums atlikt vakcināciju).

Tikšanās laikā tika uzsvērts, ka gadījumos, kad ir pamatots iemesls, vakcināciju pret Covid-19 iespējams veikt dienas stacionārā, kur nepieciešamības gadījumā var sniegt vajadzīgo palīdzību.

Kā zināms, vakcinācija ir drošākais un efektīvākais veids, kā pasargāt sevi no smagām Covid-19 slimības formām. Jo īpaši vakcinācija nepieciešama riska grupās – senioriem un iedzīvotājiem ar hroniskām slimībām.

Lasīt vairāk Slimību profilakses un kontroles centra vietnē