Apstājas sirdsdarbība? Izšķirošas ir pirmās minūtes – zini, kā palīdzēt!

Šodien, Pasaules sirds dienā, aicinām ikvienu atkārtot savas zināšanas, kā palīdzēt, ja blakus kādam notiek negaidītais – apstājas sirdsdarbība. Iespējams, tas reiz ļaus Tev izglābt kāda tuvinieka, drauga vai nejauši satikta cilvēka dzīvību.

Tieši līdzcilvēku veiktie atdzīvināšanas pasākumi būtiski palielina cietušā izredzes izdzīvot. Ja uzsāksi sniegt palīdzību nekavējoties, tas būs  neatsverams atbalsts arī mūsu mediķiem, lai pēc ierašanās negadījuma vietā mēs varētu turpināt cīņu par cilvēka dzīvību.

Palīdzības uzsākšana jau no pirmajām minūtēm dod lielākas cerības ne tikai uz sekmīgu atdzīvināšanu, bet arī lielāku iespēju, ka cilvēkam būs saglabāta turpmākās dzīves kvalitāte. Bez sirdsdarbības jau 5–8 minūšu laikā var iestāsies neatgriezeniski bojājumi galvas smadzenēs. Kamēr mediķu brigāde vēl steidzas uz notikuma vietu, šajās dažās minūtēs palīdzēt var tikai līdzcilvēki. Uzticies sev un uzdrošinies palīdzēt! Kaitēt var tikai bezdarbība. Atceries, ka nelaimes brīdī Tu neesi viens - NMPD zvanu centra dispečers vai dežūrārsts sarunas laikā dos padomus un palīdzēs uzsākt atdzīvināšanas pasākumus, kamēr mediķi steigsies uz notikuma vietu.

Katru dienu NMPD mediķi vismaz 5 reizes kādā izsaukumā veic atdzīvināšanas pasākumus kādam, kurš neelpo un kuram ir apstājusies sirdsdarbība. No mūsu izsaukumu pieredzes -  nesen kāds 44 gadus vecs vīrietis, kuram iepriekš nebija sūdzību par veselību, pēkšņi darba vietā, sēžot pie galda, zaudēja samaņu un pārstāja elpot. To redzēja kolēģis, kas izsauca neatliekamo palīdzību, noguldīja cietušo uz muguras un uzsāka netiešo sirds masāžu. Brigādes mediķi ieradās pēc 9 minūtēm un pārņēma atdzīvināšanas pasākumus. Sirdsdarbību izdevās atjaunot. Paldies cietušā vīrieša darba kolēģim, kurš nebaidījās palīdzēt! Pateicoties viņam, cilvēks izdzīvoja. Iemesls smagajai situācijai – akūts miokarda infarkts. Tā ir pēkšņa dzīvībai bīstama sirds saslimšana, kas var skart ikvienu.

Vai Tu prastu palīdzēt, ja apstājas sirdsdarbība kādam blakus uz ielas, darba vietā vai mājās, un mediķu brigāde būtu vēl ceļā? Galvenais, kas Tev jāatceras - ja cilvēks ir bezsamaņā un neelpo, Tev nekavējoties  jāzvana uz ārkārtas tālruni 113 un jāuzsāk netiešā sirds masāža, līdz ierodas mediķi. Mūsu dispečercentra mediķi Tev palīdzēs!

Kā rīkoties, ja apstājas sirdsdarbība un jāuzsāk palīdzības sniegšana, atkārto mūsu mājas lapas sadaļā Kā palīdzēt cietušajam?

Lasīt vairāk Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vietnē