Aktuālie jautājumi par Covid-19 sertifikātu

Arvien vairāk iedzīvotāju savās ikdienas gaitās izmanto digitālo Covid-19 sertifikātu, vienlaikus pieaug iedzīvotāju interese un jautājumu skaits par sertifikāta izmantošanu dažādās dzīves situācijās, rīcību pēc balstvakcinācijas saņemšanas u.c. gadījumos. Tāpēc aicinām iepazīties ar Nacionālā veselības dienesta apkopotajiem aktuālajiem biežāk uzdotajiem jautājumiem un atbildēm uz iedzīvotāju jautājumiem.

1. Kuru sertifikātu izmantot pēc 3. potes saņemšanas?

Veicot balstvakcināciju, esošais Covid-19 vakcinācijas sertifikāts joprojām būs spēkā un to varēs izmantot arī turpmāk. Vienlaikus, pieslēdzoties
www.covid19sertifikats.lv, būs pieejams vakcinācijas sertifikāts par saņemto balstvakcīnas devu. Tas būs derīgs izmantošanai pēc 15 dienām.

Plānojot doties ārpus Latvijas Republikas, vēlams noskaidrot mērķa valsts atbildīgajā valsts pārvaldes iestādē, vai līdzi ieteicams ņemt abus sertifikātus, kā arī noskaidrot informāciju par ieceļošanas kārtību un prasībām attiecībā uz uzturēšanos valstī un sertifikāta uzrādīšanu.

2. Kas notiek ar vakcinācijas sertifikātu, ja cilvēks saslimst ar Covid-19?

Cilvēkam ar laboratoriski apstiprinātu Covid-19 infekciju uz laiku līdz 11. dienai tiek apturēta digitālā Covid-19 vakcinācijas sertifikāta darbība (no parauga pirmā ņemšanas datuma, ar kuru apstiprināta Covid-19 infekcija, nosakot SARS-CoV-2 vīrusa RNS vienas saslimšanas epizodes ietvaros). Pēc 11 dienām vakcinācijas sertifikāta darbība tiek atjaunota.

3. Esmu dzirdējis, ka Latvijā var izmantot Lielbritānijā saņemtu vakcinācijas sertifikātu – vai tā ir taisnība?

Jā, Latvijas Republikā var ieceļot un izmantot Lielbritānijā saņemto vakcinācijas sertifikātu, jo Lielbritānija nesen pievienojās Eiropas Savienības (ES) sertifikātu sistēmai jeb vienotajai digitālajai vārtejai. Tas nodrošina informācijas apmaiņu ES valstu ietvaros par sertifikātu QR kodiem, līdz ar to Lielbritānijas sertifikātu QR kodi ir pārbaudāmi. Jāņem vērā, ka Lielbritānijā ir pieejami divu veidu sertifikāti – izmantošanai iekšzemē un ceļošanai (travel sertifikāts). Vienlaikus, pirms došanās uz Latviju, ieteicams pārliecināties par sertifikāta derīguma termiņu un to, vai sertifikātu var noskenēt, izmantojot mobilo lietotni Covid19Verify.

ES vienotajai digitālajai vārtejai ir pievienojušās jau 24 valstis. Saraksts tiek aktualizēts Eiropas Komisijas tīmekļvietnes https://ec.europa.eu/ sadaļā “EU Digital COVID Certificate”.

4. Kā izmantot sertifikātu pēc uzvārda maiņas?

Informācija par uzvārda maiņu tiek saņemta no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes divu nedēļu laikā. Pēc divām nedēļām iedzīvotājam ir jāpieslēdzas tīmekļvietnē www.covid19sertifikats.lv, jāizdzēš esošais sertifikāts un jāpieslēdzas atkārtoti, lai izveidotu sertifikātu ar jauno uzvārdu. Līdz tam brīdim sertifikātu ar veco uzvārdu var izmantot, papildus uzrādot pasi vai personas apliecību un dokumentu, kas apliecina uzvārda maiņu.

5. Kā pārbaudīt, vai mans sertifikāts ir derīgs?

Sava sertifikāta derīgumu var pārbaudīt, izmantojot tīmekļvietnes www.covid19sertifikats.lv pogu „Verificēt sertifikātus” vai arī mobilo lietotni Covid19Verify, kas ir pieejama App Store un Google Play Store. Pārbaudes veikšanai nepieciešams augšupielādēt sertifikāta QR kodu vai vērst pret to savas viedierīces kameru.
Jāatgādina, ka, skenējot sertifikātu, ir jāpievērš uzmanība, kādu pielietošanas gadījumu cilvēks izvēlas: piemēram, ieceļošanai Latvijā derīgs sertifikāts vai pasākumu, pakalpojumu saņemšana „zaļajā režīmā” u.c.

6. Kā iegūt sertifikātu, ja nelietoju internetbanku un man nav cita pieslēgšanās rīka?

Sertifikātu var saņemt lielo pilsētu informācijas centros un valsts vienotajos klientu apkalpošanas centros, iepriekš pierakstoties uz vizīti. Adreses un tālruņus var noskaidrot, zvanot 8989 un tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Digitālais Covid-19 sertifikāts”. Sertifikāta saņemšanai var vērsties arī ārstniecības iestādē, kurā veikta vakcinācija.

7. Kāpēc mans pirmais vakcinācijas sertifikāts vairs nav derīgs?

„Pirmreizējais vakcinācijas sertifikāts” tikai informē personu, kad tiek saņemta Covid-19 vakcīnas pirmā deva. Saņemot otro devu, ir jāpieslēdzas tīmekļvietnē  
www.covid19sertifikats.lv un jāizveido jauns sertifikāts ar nosaukumu „Vakcinācijas sertifikāts”, kas apliecina pabeigtu Covid-19 vakcinācijas kursu.

8. Kā saņemt sertifikātu, ja esmu vakcinējies ārpus Latvijas?

Latvijā var izmantot sertifikātu, kas ir izveidots ES dalībvalstī vai valstī, kas ir pievienojusies ES vienotajai digitālajai vārtejai. Ja vakcinācija ir veikta ārpus šīm valstīm, tad sadarbspējīga Covid-19 vakcinācijas sertifikāta izveidei ārzemēs veiktās Covid-19 vakcinācijas fakts ir jāreģistrē Latvijas Republikas E-veselības sistēmā. Lai to izdarītu, nepieciešams vērsties ar iesniegumu un vakcināciju apliecinošu dokumentu NVD.

NVD veic vakcinācijas fakta reģistrēšanu, ja persona ir tiesīga Latvijas Republikā saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, tajā skaitā vakcināciju pret Covid-19. Vairāk informācijas par nosacījumiem un iesnieguma iesniegšanu var uzzināt, zvanot 80001234 vai NVD tīmekļvietnes
www.vmnvd.gov.lv sadaļā „Sertifikāta izveide, ja vakcinācija veikta ārpus Eiropas valstīm”).

NVD atgādina, ka izveidoto digitālo Covid-19 sertifikātu ieteicams saglabāt savā viedierīcē vai izdrukāt papīra formātā. Uzrādot sertifikātu, papildus ir jāuzrāda arī savas pases vai personas apliecības oriģināls!

Lasīt vairāk Nacionālais veselības dienesta vietnē