28.februāris - Reto slimību diena 

Ik gadu februāra pēdējā dienā pasaulē tiek atzīmēta Reto slimību diena*. Latvijā viena no līdzšinējām un arī nākamo gadu veselības politikas prioritātēm ir uzlabot  reto slimību  pacientiem nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus. 

Plecu pie pleca ar speciālistiem un nevalstisko sektoru Latvijā izstrādājam jaunu reto slimību plānu 2023.-2025.gadam. Gribam attīstīt reto slimību pacientu aprūpi, uzlabot savlaicīgu diagnostiku, attīstīt zāļu terapiju, panākt labākus ārstēšanas rezultātus un pacientu dzīves kvalitāti - rehabilitāciju, psihoemocionālo atbalstu, pakalpojumu pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai. Atbalstīsim mūsu klīniskās universitātes slimnīcas to iesaistē Eiropas references tīklos,” saka veselības ministrs Daniels Pavļuts.

Veselības ministrija 2022.gadā ir paplašinājusi reto slimību pacientiem pieejamo veselības aprūpi. Papildu piešķirti vairāk nekā 4,3 miljoni eiro, kas ļaus uzlabot medikamentu  un izmeklējumu pieejamību, kā arī laboratorisko izmeklējumu klāstu. Kopumā šogad reto slimību ārstēšanai paredzēti vairāk nekā  10,3 miljoni eiro. Vienlaikus Veselības ministrija strādā, lai uzlabotu reto slimību pacientiem pakalpojumu pieejamību - nodrošināt iespēju zāles saņemt sev tuvākajā aptiekā vai ārstniecības iestādē un ātrāk uzsākt ārstēšanu pēc lēmuma pieņemšanas par zāļu kompensāciju.

Veselības ministrija izsaka pateicību nevalstiskajām organizācijām, tostarp reto slimību pacientu organizācijām, kas palīdz arvien vairāk uzlabot sniegtos pakalpojumus.

 

*Retās slimības - Slimība Eiropā tiek definēta kā reta, ja tā skar mazāk kā 1 no 2000 cilvēkiem. Viena diagnoze var skart tikai dažus vai pat 245 tūkstošus pacientu visā Eiropā. Ir vismaz 6000 retu slimību diagnožu. Kopā tās skar pat 30 miljonus Eiropas Savienības iedzīvotāju. 80% no tām ir ar ģenētisku izcelsmi, bieži ir hroniskas un var apdraudēt dzīvību. Retas slimības var būt gan pieaugušajiem, gan bērniem, neatkarīgi no viņu sociāldemogrāfiskās situācijas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē